S)e Cöki6e(Soii4atit RUSTIGE REVOLUTIE IN GUATEMALA De Gaulle handhaaft kritiek op U.S. kernpolitiek Zes doden bij hotelbrand in België DR. SJARIF BIJ AANKOMST IN DEN HAAG HARTELIJK BEGROET Met kanongebulder einde krantenstaking Twee militairen verongelukt NEGEN DODEN Haagse jongen vermist MISDRIJF? Laatste Nederlandse uitzending van radio Nieuw Guinea Belgen betoogden voor eenheid Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIS EN OMSTREKEN MAANDAG 1 APRIL 1963 53e JAARGANG OMDRAAIEN: mudvsiaa Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w., 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes S 1,50 in enkele uren volkomen in die as ge legd. Vijf mensen kwamen in de vlammen om, het zesde slachtoffer liep een schedelbreuk op bij een po ging om zich door uit het raam van zijn kamer te springen, in veiligheid te stellen. Hij overleed kort na aan komst in een ziekenhuis. Tot de slachtoffers behoren de be- NIEUW BEWIND IS ANTI-COMMUNISTISCH blSven. nil?uwe ragering zal Het leger van Guatemala heeft zich dTS"uptle""«S*het^TOrige^ °ff«\da( b» <*n 3P.ron? uit het raajri on wetgevende macht tot ach had ge- heerder van het hotel vrouw en trokken als vertegenwoordager van t achtjarig zoontje? De drie overige slachtoffers zün een ^te van de be- in de loop van het afgelopen week- wind zal een onderzoek worden in- van zijn kamer om het leven is geko- einde zonder bloedvergieten meester gesteld. Als de toestand in het land men' 42-jarige handleleredriger. gemaakt van de macht in het Mid- weer normaal is, zullen er verkiezdn- den-Amerikaanse bananenland. Pre- gen worden gehouden. sident Miguel Ydigoras Fuentes is af- DE AMNESTIE IN HONGARIJE gezet en de spanning, die in de tijd voor de staatsgreep hoog was opge laaid, is weggeëbd. De staatsgreep werd geleid door de 54-jarige kolonel Alfredo Henrique Peralta Azurdia, die onder het bewind van Ydigoras Fuentes minister van defensie was. Bijna alle politieke gevangenen zijn op grond van de door premier Kadar van Hongarije aangekondig de amnestie op vrije voeten geko men, aldus berichten, die van ge woonlijk betrouwbare zijde te We- Een hevige brand in de Belgische nen zijn ontvangen. Tot de laatsten, v plaats Ciney ten noordwesten van Di- die wfèrden vrijgelaten behoorde nant in Provincie Namen, heeft Egon Turcsayni, een vroegere secre- zes mensenlevens geeist en een hotel taris van kardinaal Mindszenty. dat zij een einde zullen maken aan de groter wordende communistische in filtratie in de regering en de corrup tie in het bestuursapparaat. Ydigo ras Fuentes, een van de zes presiden ten van Midden-Amerikaanse landen, die midden-maart met president Ken nedy in Costa Rico hebben vergaderd, werd gearresteerd nadat een taink 'n hoofdingang van het presidentiële paleis geforceerd had. Hij en zijn vrouw vertrokken later per vliegtuig naar Nicaragua. De nieuwe president is kolonel Pe ralta Azurdia. Hij zei tegen verslag- FILMS CAMERA'S President De Gaulle handhaaft zijn ratie die door de Russen afgedwongen 1 .cherpe kritiek op de kernpolitiek is in ruil voor het terugtrekken van Pevprs dat hii niet od eisen voordeel van Washington voor de verdediging hun troepen en raketten van Cuba. u?t was maar dat hi? dte uitvoerende van Europa. Dit blijkt uit een artikel Ondier hm mom, dat zij hun wapens uit was, maar at ruj in die Revue militaire d'information, in Italië en Turkije willen moderni- het officiële orgaan van het Franse se ren, hebben de Amerikanen zich ministerie van defensie, dat de op- wel heel handig „losgemaakt", terwijl vattingen van De Gaulle pleegt weer zij toch voor zich het recht blijven te geven. opeisen om tussenbeide te komen in Het blad schrijft, dat de VS, nu zij Europa, de raketten in Turkije en Italië heb- „Paris Presse" gaat zelfs nog ver- ben weggehaald, uiteindelijk gedwon- der. Het zegt, dat de Amerikanen hl gen zullen kunnen worden om de ver- in feite afstand hebben gedaan van (Advertentie) antwoordelijkheid op zich te nemen de strategie, gebaseerd op de vemle- voor het gebruik van kernwapens, tiging van de kernbases van de tegen- Toen er nog raketten in Turkije en standier door eigen kernwapens. De Italië waren, zouden de Russen, voor- VS, aldus het blad, zijn teruggevallen dat zij Europa hadden kunnen aan- op de strategie, dae gebaseerd is op vallen, gedwongen zijn geweest eerst de verwoesting van steden en zullen deze raketten met kernwapens te ver- er steeds meer too gaan overhellen nietigen. Zij kunnen het nu houden om hun kernpotentieel te reserveren op een aanval met conventionele voor de verdediging van het Ameri- De nieuwe Indonesische zaakgelastigde in Nederland, dr. Mohammed Sjarif, is zaterdag in ons land aangekomen. Toen de heer Sjarif bij Hotel des Indes in Den Haag arriveerde, stonden daar vele belangstellenden op hem te wachten om hem te verwelkomen: ook was er een zanghulde door een groep Ambonese kinderen. Rechts op de foto dr. Sjarif. strijdmiddelen cCV1CI11 Het orgaan van het ministerie c merkt dan verder op, dat .kennelijk «.wc een overeenkomst tussen de VS en ,™i tTÏ nni. moÏ is gesloten over de demili- tansering van West-Europa, een ope- kaanse grondgebied. vuurwerk heeft de „Daily Mirror' het einde aangekondigd van de New- Yorkse krantenstaking, die 114 da gen heeft geduurd. De toneelspeler Jack Benny stelde de persen weer in werking en de filmster Natalie Wood „doopte" met champagne de eerste bestelwagen die met de nieuwe num mers vertrok. „New York leeft weer" stond er met vette letters op de eeste pag, van de Daily Morror. Ski-ongeluk in Tirol In Tirol bij Innsbruck heeft zich zondag een ernstig ongeluk voorge daan, dat ver moedelijk het leven heeft gekost aan negen mensen, voor het grootste deel Duitse stu denten. Een groep van 26 Berldjnse stu- Drie in West-Duitsland gelegerde Jr Nederlandse militairen zijn zondag- denten was er zondag onder leiding De „Daily News kwam uit met n avond door een personenauto van van gidsen met de ski's op uitge- grote foto van burgemeester Wagner achteren aangereden. De huzaar M. trokken. Bij de afdaling op de terug van New York op de voorpa gina. •ph. Gerrits (20) uit Nijmegen over- Weg werden 12 van hen verrast door De burgemeester stelde de persen ieed ter plaatse. De huzaar H. Emmen een en0rme lawine, die hen mee- m werking by dat blad, dat bekend- (i9) uit Raamsdonk werd zwaar ge- sleurde Negen studenten werden be- maakt- dat het dinsdag 1000 ballons wond en is zondagavond tydens een dolven onder de sneeuw, zal loslaten van het dak van de wol- operatie overleden. De derde huzaar Zondagavond wist men bij het licht kenkrabber waar het gevestigd is. iiep slechts enige ontvellingen op. van toortsen vier lijken uit te gra- De vinders van de ballon krijgen Het ongeval gebeurde op de weg ven Hr bestaat maar weinig kans dat de krant een maand gratis. Hohne-Bergen Belsen. De drie huza- er overlevenden gevonden zul- De staking heeft diepe sporen ren van het 41e tank bataljon hepen worden nagelaten in het New-Yorkse amuse- aan de rechter kant van de weg toen ments- en zakenleven. In de periode een Duitse personenauto hen van van de staking gingen maar weinig achteren aanreed, mensen naar nachtclubs en restau- De dierde huzaar was die 19-jarige rants. De grote warenhuizen in het Peter van Gorb. De personenauto centrum van New-York leden zwa- werd bestuurd door een 19-jarige re verliezen en wel voornamelijk kantoorbediende uit Lüneburg. Na de Zaterdagmorgen heeft mgr. Dr. J. omdat zij voor de kerstdagen niet aanrijding kwam hij mist zijn wagen A. E. van Dodewaard, bisschop van konden adverteren. Effectenmake- op dè linker weghelft, waar de auto Haarlem, in zijn huiskapel het sub laars zagen af van hun provisie en over de kop sloeg om vervolgens diaconaat toegediend aan J. G. Suid- huiseigenaren moesten dehuur van naast de weg in een sloot te belan- geest en de vier lagere wijdingen Lege flats in het centrum verlagen den. De bestuurder kreeg ernstige aan F. J. J. Janssen, beiden studen- door de teruggang van het zaken- verwondingen aan zijn hoofd. Hij is ten van hföt Theologicum leven. ami een bloedproef onderworpen. mond. War- De Utrechtse verkeerspolitie heeft een „vragenuurtje" ingesteld, waarin de burgerij vrijuit vragen kan stellen op verkeerstechnisch gebied en waar ook suggesties ter verhoging van de verkeersveiligheid kunnen worden gedaan. De eerste gegadigde voor een gesprek met hoofdagent N. J. Aalders van het „Utrechts Cen teaal Instituut voor Verk eersopvoeding" was de heer H. Ede na uK Utrecht, die met enkele suggesties kwam. AMBONNEZEN ZONGEN HEM TOE De Indonesische zaakgelastigde in Nederland, dr. Moh. Sjarif, is zater dag in Den Hdag aangekomen, waar hij zijn intrek heeft genomen in ho tel Des Indes. Kort na aankomst in het hotel werd hij begroet door de sous-chef van de directie kabinet en protocol van het ministerie van bui tenlandse zaken, mr. H. F. C. Har- denberg. Voor het hotel spraken vertegen woordigers uit verscheidene woon oorden van Ambonnezen de heer Sjarif toe en zong een groep man nen, vrouwen en kinderen uit het woonoord de Golflinks bij Arnhem een speciaal voor deze gelegenheid geschreven welkomstlied. Dadelijk nadat de heer Sjarif uit de auto was gestapt, waarmee hij uit Bonn naar Den Haag was gereisd, Een achtjarige Haagse jongen, Cor nells Wallard, wordt sinds vrijdag vermist. Hij is die dag om 12 uur uit school op weg naar huis gegaan, maar sindsdien niet meer gezien. De jongen had een vaste route, die over het Rijs wij kseplein naar huis voerde. Onderweg zwaaide hij dan naar zijn grootmoeder. Ook ging hij vaak even langs bij een patat-frites kraam, waarvan hij de eigenaar goed kende. Zijn grootmoeder en de baas van de patat-friteskraam hebben hem vrijdag echter niet langs zien komen. Nu komt de jongen ook wel langs de Laakhaven en de mogelijkheid, dat hij bij het spelen ter water is geraakt is onder ogen gezien. Hij heeft echter watervrees. De politie houdt er daarom rekening mee, dat een misdrijf is gepleegd. Zij heeft dit weekeinde enkele tips binnen gekregen. Naar aanleiding daarvan is er gedregd in de Laakhaven en bij de molen aan de Trekweg. Vol gens een der tips zou hy gesigna leerd zijn in Rotterdam. Een andere tipgever meldde dat hij de jongen heeft gezien ergens in het centrum van het land met een onbekende automobilist. Zijn vader en moeder leven gescheiden. De jongen woont bij zijn vader in de Poeldijksestraat; zijn zusje woont bij de moeder. De jongen heeft zijn moeder de laatste twee jaar niet meer gezien. De vader van de jongen heeft za terdag de Utreohise helderziende Max Croiset geraadpleegd. De heer Croiset gaf een spoor aan, dat ein digde bij de twee grote deuren van een pakhuis, dat volgens zijn be schrijving in de Hofwijckstraat is. De politie heeft de heer Wallard alle medewerking verschaft, doch het raadsel van de verdwenen jongen bleef onopgelost. Ook een speurhond heeft geen goed spoor kunnen vin den. Vandaag zullen het onderwijzend personeel en de leerlingen van de school in de Asstraat, waar Cornelis in de tweede klas zat, worden on dervraagd. werd hem een krans van rode en witte bloemen de nationale kleu ren van Indonesië omgehangen. De nieuwe zaakgelastigde heeft tot de pers gezegd, dat hij erg blij is eindelijk in Den Haag te zijn om met de werkzaamheden te kunnen begin nen. Hij bracht de beste groeten over van volk en regering van Indonesië. Dankbaar voor hulp aan Bali Hij toonde zich getroffen door het medeleven en de hulp die het Neder landse volk hebben getoond met de slachtoffers van de ramp op Bali. Hy zei geen namen te kunnen noemen, maar die van de koningin en de prins kunnen niet ongenoemd blij ven. Er zijn nooit genoeg woorden om uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid. „Mijn hart zegt meer dan ik zeggen kan", aldus dr. Sjarif. Hij zei, dat nog naar een ge bouw voor de ambassade gezocht moet worden. In antwoord op de vraag of hij Backershagen terug wil de hebben, antwoordde hij, dat hij dit gebouw te ver van de stad gele gen vond. Het was bovendien ook veel te groot yoor hem alleen. Toen men hem vroeg: .rnaar op den duur?', antwoordde de vrijgezel Sjarif lach end: „Ik heb nog altijd hoop". LICHAAM MOTORSCHIPPER „RIJKSHAVENDIENST" GEVONDEN De Rotterdamse rivierpolitie heeft vanmorgen, na wekenlang dreggen, bij de Feijenoordkade het lichaam gevonden van de 61-jarige motor schipper A. Kruyt uit Rotterdam. Hy was een van de vijf slachtoffers, toen op 22 februari jl. de „Rijkshaven dienst 4" bij de ankerplaats Steen plaat in Rotterdam werd overvaren door een binnenvaarttanker. Eerste Polarisduikboot in Middellandse Zee Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zaterdag meegedeeld, dat de eerste kernonderzeeboot met polarisraketten voor het Middel landse Zee-gebied in haar operati onele sector is gearriveerd. De naam van het schip werd niet genoemd, evenmin als de plaats waar het is aangekomen. Zoals bekend, zullen in totaal drie polarisduikboten in dit gebied gaan opereren. De twee anderen zullen daar later dit jaar aankomen. De Ver. Staten zullen hun jupiter raket ken in Italië en Turkeij naar bekend terugtrekken. De drie polaris-onderzeeboten zul len onder bevel van de opperbevel hebber van de NAVO-troepen in Europa staan. „Radio West-Nieuw-Guinea/West Irian in Hollandia/Kotabaroe" heeft zondagavond voor het laatst in het Nederlands uitgezonden. Met ingang van 1 april houden de Nederlandse uitzendingen met inbegrip van de nieuwsberichten door het tijdelijk V.N.-bewind op. Het motief daartoe is dat er nog maar zo wieinig Neder landers in Nieuw-Guinea zijn, dart; voortzetting niet gerechtvaardigd is. Met het beëindigen van de Neder landse uitzending van Radiio-Nieuw- Guinea is het laatste Nederlandse pu- blikatdemididiel daar verdwenen. Alle Nederlandse kranten en periodieken zijn namelijk reeds verscheidene maanden geleden opgehouden te ver schijnen. Brussel heeft zondag weer een de monstratie gehad. Dit keer was ech ter het doel niet om Vlaamse of Waal se eisen te onderstrepen, maar om de nadruk te leggen op de noodzaak van de Belgische eenheid. Volgens een schatting van de politie hadden onge veer 12.000 Belgen het organisatie comité sprak van 50.000 deelnemers gehoor gegeven aan de oproep aan dit „rendez-vous der Belgen" deel te nemen. Zoals gebruikelijk waren uit gebreide voorzorgsmaatregelen geno men om wanordelijkheden te, voorko men. Vrijwel het gehele Brusselse politie-apparaat was op de been ge bracht en de rijkswacht was met wa terkanonnen, Spaanse ruiters, gepant serde voertuigen paraat om te kun nen ingrypen. Zover is het echter niet gekomen. Het bleef bij scheldpartijen, fluitconcerten en voetzoekers en hier en daar wat handgemeen met Vlaam se of Waalsie tegenbetogers. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en t 40.- of het aller beste van 200.- en f 300.-? v d. WATER, HaarUstraat 207 heeft het. Grote keuze iD alle prijzen en merken. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KANS OP REGEN De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Om een depressiegebied boven Ita lië stroomde zondag met noordelijke winden koude lucht naar ons land, waarin de temperaturen nergens ho ger werden dan 5 graden. In deze lucht kwam veel bewolking voor, welke ons de afgelopen nacht Voor nachtvorst behoedde. Een in beteke nis toenemende rug van hogedruk, die van de Oceaan kwam, bereikte vanmorgen ons land. De noordelijke wind nam daardoor af, maar de be wolking hield vanmorgen nog stand. In Engeland en op de Noordzee kwam een smalle zone met opkla ringen voor. Boven Ierland en En geland arriveerde echter een ocea nisch frontensysteem met bewolking en regen.. D:t frontensysteem komt langzaam naderbij, waardoor de kans op regen in ons land morgen toeneemt. De temperatuur, die zon dag een dieptepunt bereikte, loopt weer wat op. ZON- EN MAANSTANDEN 2 April: zon op 06.15, onder 19.14; maan op 12.06, onder 03.41. 2 April: v.m. 9.25; n.m. 22.17 (doodtij) KORRELTJE Houdt de teugels doorgaans strak, maar weet ze ook op zijn tijd te vieren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1