S)e C<2icl6eSoii^<Mit <ss> Evacuatie moeilijk door tekort aan vervoermiddelen meuwe dreiging Talrijke (Hindoe)-gelovigen blij- S.O.S. in de sneeuw VOORSTELLEN WAREN MEER DAN REDELIJK V) (liloen Ilit in Kloenskoens aan dc zïïdkust van Op 1 april volgend jaar zou de totale steld over de afwijzing van haar Intussen nieuwe stakingen Reeds in januari te Zermatt geconstateerd WANDAAD UIT RASSENHAAT Bidault weg uit Steinebach Maar autoriteiten zwegen Alle hotels dicht Sluipmoordenaar doodde vijfde slachtoffer BOUWVAKARBEIDERS VROEGER UIT DE MILITAIRE DIENST Verf met voldoening Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT M KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DIÏfSDAG 26 MAART 1064 83e JAARGANG No. >5.89T Bidault aoekt het verder op Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 S, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franoo p.p. ƒ8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1.50 DE RAMP VAN BALI De kokende lava van de tot uitbarsting gekomen Balische vulkaan Goenoeng Agoeng bedreigt thans het aan de zuidelijke helling van de berg gelegen plaatsje Moentjan, dat tweeduizend inwoners telt. De woordvoerder der Indonesische regering, die dit mededeelde, zeil ook, dat het wegvoeren der inwoners van bedreigde plaatsen en streken Nederlandse volk", belemmering ondervindt door het tekort aan autobussen en vrachtauto's. Het bestuur van Oost-Java heeft twee hef schroef vliegtuigen voor weg- voeringsoperaties ter beschikking gesteld, doch deze zijn nog niet aan gekomen. dracht om uit hun woningen te ver lof* 1 trekken, om het leven is gekomen. De Indonesische minister van maat schappelijke zaken, mevrouw Roesiah NEDERLANDSE DEELNEMING hiiervan dinsdag in een communiqué De Nederlandse minister van bui- medegedeeld, dat de inentingscam- tenlandse zaken mr. J. M. A. H. Pag*e *odh zal worden voortgezet. Luns, heeft zijn Indonesische ambt- Deze campagne is al twee weken genoot, dr. Subandrio, vanuit Zürich aan de gang. Als entstof wordt een het volgende telegram gezonden. verzwakt virus gebruikt, dat in le „Wees zo goed de uiting te aanvaar- Vorm van stroop wordt ingenomen, den van mijn oprecht medeleven In het communiqué wordt er op vanwege de Nederlandse regering gewezen, dat reeds meer dan een met de slachtoffers van de ramp, die miljoen Belgen zich op deze wijze het Indonesische volk heeft getrof- hebben laten inenten, zonder dat fen door de vulkanische uitbarsting zich bijzondere gevolgen hébben op Bali. Het Nederlandsche Roode voorgedaan. O'er de oorzaak van 't Kruis zendt per vliegtuig materiële overlijden bestaat nog geen zeker- hulp en verzoekt om gaven van het heid, aldus werd verder medege deeld. Volgens berichten in de Belgische BELGISCHE VROUW OVERLEDEN P®1® eöhter zou de dood van de NA INENTING TEGEN KINDER- vrouw zijn te wijten aan het feit, dat VERLAMMING het vaccin o.m. streptomyoine bevat, waarvoor de vrouw allergisch was. Een 34-jange Belgische vrouw uit „,w Aalbeike in West-Vlaanderen is »- Vier Belgische hoogleraren, die tot ven in de tempels van hun dorpen terdag overleden, twee uur nadat zij de inentingscampagne hebben gead- bidden. Zij geven hiermede gehoor zich had laten inenten tegen kinder- viseerd, hebben inmiddels doen we- aan de wens van hun dorpshoofden, verlamming. ten, dat bij het overlijden „de ge- Onder de vluchtelingen, dde kort- Het Belgische ministerie van volks- bruikte entstof in geen geval in het Sardjono, heeft maandag een tweetal geleden te Denpasar zijn aangekomen gezondheid heeft naar aanleiding geding kan worden gebracht." dorpen in het getroffen gebied be- bevindt zich de radjah (vorst) van zocht. Zij heeft geneesmiddelen en Karangasem, Anak Agoeng Ketoet. kledingstukken ter beschikking van Hij was de regent (bestuurder) van het grootste ziekenhuis in dat gebied de door de uitbarsting van de Goe- gesteld. Mevrouw Sardjono keert uoeng Agoeng getroffen Balinese morgen naar Djakarta terug, om de provincie. Indonesische regering op de hoogte te brengen van haar bevindingen. HULP VAN VAKCENTRALEN Het NVV en de KAB hebben beslo- Vemomen wordt, dat een aantal ten geld over te maken aan hj&t Ne- Balinezen, dat geen gehoor heeft derlandse Roode Kruis ten behoeve willen geven aan de door militaire van de inzameling voor de sladhtof- autoriteiten Bali gegeven op- Vliegers na wildernis gered Zondag zag een vlieger, die boven de besneeuwde wildernis van noor delijk Brits Columbia vloog, de let ters SOS in de sneeuw. Even verder rag hij rook van een kampvuur op krinkelen. Dat spoor bracht de vlieger tot de plaats waar hij bij het wrak van hun vliegtuigje de twee vermisten zag staan. Drie vliegtuigen stegen op om te trachten redding te brengen. De beroemde Bereden Politie van Ca- fers van de ramp op Bali. De bijdrage van het NW is 10.000 gulden, die van de KAB 8000 gulden. Patrouilleboten van de politie zijn maandag begonnen met de evacuatie van 7.000 mensen, die aar de noord oostkust van Bali gestrand zijn FRANSE REGERING: Alain Peyrefitte, de minister van richt dat de regering de opslag wil voorlichting in het Franse kabinet, verdelen over twee jaar, is onjuist, heeft in een TV-gesprek de stakende zei hij. mijnwerkers gevraagd het land niet De minister verklaarde, dat de in een economische chaos te storten, steenkoolmijnen en de gas- en elek- Hij zei, dat het aanbod van de rege- triciteitsindustrie met verlies werken, dricdageninbëslag De men- van 6V" procent inh(radt' »p 1 «en een 2warc las? op de ff""!: sen worden naar doorsansskamüen oktober te verhogen tot 8 procent, vormen. De regermg was teleurge- DU dagen Uit mjaoengkoerg aan de zuidkust van 0 PslaR pr„(.ent bedragen. Het be- „meer dan redelijke" voorstellen. De metaalarbeiders van Parijs en omgeving krijgen voortaan vier we ken vakantie per jaar. Een over eenkomst in deze zin zal vandaag te Parijs worden getekend door verte genwoordigers van vakverenigingen en particuliere werkgevers. Meer dan de helft van de twee mil joen metaalarbeiders in Frankrijk DE TYFUS IN ZWITSERLAND Koning Leopold en prinses Lilia ne van België hebben met de prinsessen Marie-Christine en Maria-Esmeralda in Brussel een voorstelling bijge woond van het circus van Moskou. Op de foto het viertal tijdens een bezoek aan de stallen De Zwitserse medische Bond heeft in een verklaring de beschuldi- nada zond een hondenslede-expeditie ging geuit, dat de autoriteiten van de plaats Zermatt reeds in januari - uit. op de hoogte waren van typhusgevallen in dat toeristencentrum, maar heeft nu vier weken vakantie. Ver dat men dit onder de druk van de hotelhouders had verzwegen om de wacht wordt, dat men in vele be- Vijftig dagen hadden een Amerd- vele toeristen niet af te schrikken. drijfstakken, waar nu nog drie weken Afrikaans dergrondse verzet tegen president De kaanse vlieger en zijn vrouwelijke Naast de ongerustheid, die zich van de bevolking heeft meester ge- vakantie wordt gegeven, ook vier Gaulle, is onverwacht uit Steinebach passagier in de ijzige koude van de maakt na de twee gemelde overlijdensgevallen, heeft zich nu een nog weken zal gaan eisen. vrouw, moeder van drie kinderen, jn Beieren, waar hij enige tijd in het Noordcanadese wildernis moeten groter gevoel van onbehagen en ook van verontwaardiging gevoegd. De vakverenigingen van spoorweg- die uit de kerk naar huis terugkeer- huis van een Nederlandse journalist In Salisbury (Rhodesië) hebben Georges Bidault, leider van het on- doorbrengen voordat zij gered wer den. Piloot Robert Flores vertrok op 4 februari met zijn vliegtuigje van Yukon naar de Canadese provincie Brits Columbia met een 21-jarige passagiere, miss Helen Klaben, aan boord. Sindsdien waren zij spoorloos verdwenen. Gisteren slaagde men erin Flores Alle hotels van Zermatt zullen aan en miss Klaben te bereiken. Ver- het eind van dezie week gesloten wor- zwakt door de ontberingen zij had- den, zo is maandagavond op een pers den al een maand lang geen voedsel conferentie meegedeeld. De gasten meer en door de verwondingen zullen worden geëvacueerd. In het opgelopen bij het vliegongeluk, zijn aan de Voet vaai de Maitterhorn liig- zij naar veiliger oorden overge- gende stadje bevinden zich 65 hotels, bracht. die gezamenlijk onderdak kunnen verschaffen aan 3650 bezoekers. Er kunnen er nog meer worden onder gebracht in te huren chalets. Een week geleden bevonden zich nog zevenduizend toeristen iin Zer matt. De hoteleigenaars schatten, diat communisti- zestig procent van de beschikbare in Frankrijk hebben voor de) jn een straat i de Europese wijk verbleef, vertrokken zonder te meer dan 180 personen, die in Zer- woensdag weer wisselstakingen afge- v"' f.~, n„trn_ wachten op 't besluit van het Beier- matti besmetting met tyfus hebben kondigd. Elke ploeg zal aan het be- g p se ministerie van binnenlandse zaken opgelopen, in ziekenhuizen opgeno- gin van de dienst twee uur staken. leum overgoten en vervolgens in aangaande zijn verzoek om asiel. Bi- men. Van de kant van het personeei vain brand gestoken. daults bestemming is niet bekend. T gas- en elektriciteitsbedrijven worden De vrouw, die heeft verklaard de Zoals bekend werd vandaag,, dins- Intussen zqn maandag m Engeland rMk nieuwe acties verwacht. Het ge. bejde niet te kennen> ligt dag, de Beierse beslissing over de teerd. Het totale aantel tyfus-geval len in dat 3 and bedraagt thans 43. thans levensgevaarlijk gewond i ziekenhuis. DE KERK IN HONGARIJE JANOS KADAR, de sche dictator van Hongarije, doet bedden nu onbezet is. De enige plaats alle mogelijke moeite om de wereld waai* het enorm druk is, is het nood- buiten zijn land wijs te maken, dat ziekenhuis, het afgelopen weekeinde de verhouding met de Katholieke kwamen er weer tien nieuwe tyfus- Kerk geheel normaal is geworden, gevallen bij. Er zou dan ook geen enkele reden Hoewel het besluit tot sluiting dier meer bestaan de politieke strijd te- hotels en restaurants onmiddellijk gen de Kerk nog langer voort te van kracht wordt, mogen zij nog tot zetten. het einde der week open blijven, om- De feiten bewijzen echter, dat dit dat men de gasten niet kan wegjagen, een pertinente leugen is. aldus werd van gemeentezijde in Zer- Welke zijn deze feiten? matt nog medegedeeld. De hotelhou- Kardinaal Mindszenty, die sinds df^verenigijLg heeft vrijwillig tot - - - sluiting besloten, na overleg met de kantonale gezondheidsdienst. In geheel Zwitserland zijn thans ikwt Bolletje/' soenering van het gas voorbereidt. Dit zou mede noodzakelijk zijn ge worden door de staking bij het aard- gasbedrijf in Lacq. De journalisten in het zuiden van het land hebben een waarschuwings- staking van 24 uur aangekondigd voor het geval de onderhandelingen met de directies vandaag mislukken. Zij eisen een salarisverhoging van 20 procent, verkorting van de werkweek en meer vakantie. De leiders van het communistische en van het katholieke vakverbond de Amerikaanse staat Virginia, heeft en van de onderwijzers- en studen- zaterdag waarschijnlijk zijn vijfde tenbonden hebben verklaard, dat zij slachtoffer vermoord, zonodig een „massale actie" zullen De 40-jarige James Howard, even- ontketenen ter verdediging van het als de voorgaande slachtoffers een recht om te staken. Zij roepen voorts neger werd 4 maal geraakt door ko op meer geld bijeen te brengen voor gels uit een 9 mm pistool, hetzelfde de stakende mijnwerkers. Het socia- wapen waarmee de vier andere per- listische vakverbond heeft niet deel- sonen werden gedood en zeven men- genomen aan de vergadering, waarop sen werden gewond, sinds juli van deze verklaring werd opgesteld. het vorig jaar. Een sluipschutter in Richmond, in voorwaarden voor een verder ver- het blijf van Bidault in Beieren ver wacht. Bidault is maandagavond laat per vliegtuig uit Duitsland vertrokken, aldus een officiële Beierse woord voerder. Een politieescorte deed hem uitgeleide. Naar in München verluidt heeft hij Portugal als zijn reisbestem- ming gekozen. 1956 noodgedwongen in de Ameri kaanse legatie te Boedapest verblijft, is in wezen nog steeds een gevange ne van de staat. Hij valt niet onder de afgekondigde amnestie, al mag hij dan wel beleefdelijk en zeer nederig „als misdadiger tegen de staat" om die amnestie vragen. Een aantal bis schoppen zit nog gevangen of heeft huisarrest. De laatste maanden zijn nog voortdurend priesters gevangen gezet. Weliswaar is een aantal hunner weer vrijgelaten, doch de plaatsver vangers van de bisschoppen (de com munistisch gezinde inspecteurs op de bisdommen) moesten deze priesters op hoog bevel uit de zielzorg ver wijderen. „Het doet er niet toe", zegt Kadar, „of iemand katholiek is of niet, als hij maar trouw is aan de (communistische) staat". Welke betekenis Janos Kadar aan „trouw aan de staat" hecht waar het katholieke bisschoppen en priesters betreft, is nu echter zo langzamer hand wel bekend, al gaat een groot deel van de niet-katholieke pers daaraan meestal voorbij. De laatste „hindernis" tot een nor malisering van de betrekkingen met de Kerk, zoals Kadar die zich voor stelt, is de aanwezigheid van Minds zenty binnen de Htmgaarse grenzen. premier pompidou (links), de minister van Financiën Valery Giscard aan^etgteweten zó dicht bij huis, d'Estaing (rechts) en de minister van Industrie Michel Maurice Boka- moet Kadar wel als een brandmerk nowski verlaten het Elysee na een bespreking over de arbeidsvoorwaarden in het lichaam schrijnen. vow het personeel bij de genationaliseerde bedrijven. Ook soepelheid bij oproep eerste oefening Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wisselend weer De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een depressie van betrekkelijk kleine omvang trok vanochtend via De minister van defensie heeft in verband met de situatie, die als het zuiden van Engeland in snel gevolg van de langdurige vorstperiode in de woningbouwsector is ont- tempo naar het oosten. Achter de staan, faciliteiten verleend aan bouwvakarbeiders, die thans in militaire storing volgt een zwakke rug van dienst zijn en aan bouwvakkers, die in de komende maanden voor eerste hoge luchtdruk, die vanavond en van oefening in werkelijke dienst moeten komen. nacht met opklaringen en zwakke wind over Nederland zal trekken. Voor eerste oefening in dienst zijn- wordt niet toegepast op de weinigen, Een koude nacht zal er een gevolg de dienstplichtigen van de Koninklij- die als wapen-electronicamonteur of van _zÜn- Een volgende Oceaande- ke Landmacht en de Koninklijke als electromonteur in werkelijke pressie veroorzaakte vanochtend da- Luchtmacht, die vóór hun opkomst dienst zijn. De maatregel geldt even- lingen van de luchtdruk in het zee als bouwvakarbeider in de woning- min voor de dienstplichtigen, die zich gebied ten westen van Ierland. Deze bouw werkzaam waren en die 16 april overzee bevinden. depressie zal morgen in cns land ge- a.s. de minimumduur der eerste oefe- leidelijk meer wind veroorzaken uit ning hebben volbracht, zullen op of —f11 van beze faciliteit te kunnen het zuiden, terwijl dan de kans op omstreeks die datum vervroegd huis- Profiteren dienen belanghebbenden regen ook weer groter wordt, waarts worden gezonden,als zij kun- bij hun commandanten een verzoek in In de temperatuur overdag komt nen aantonen, dat zij na die datum te dienen, waarbij een werkgevers- maar weinig verandering. direot in de woningbouw zullen wor- verklaring moet worden gevoegd en sstesmrt zon- en maanstanden zending in aanmerking komen solda- blijven. Een en ander moet gewaar - ten die tenminste twaalf en onder- zlJn door bet Gewestelijk Ar- officieren die tenminste 15 maanden beidsbureau. werkelijke dienst hebben vervuld. zegi in zijn brief te_ Dienstplichtigen van de Koninklij- vens soepelheid toe ten aanzien van ke Marine, die aan de bovengenoem- de bouwvakarbeiders in de woning- de eisen betreffende tewerkstelling bouw, die in de komende maanden in de woningbouw voldoen, zullen voor eerste oefening worden opgeroe- van 16 april tot medio september pen. Bij de burgemeester van hun a.s. drie maanden voor het verstrij- woonplaats kunnen zij, onder over- ken van de datum van het einde der legging van een werkgevers verklaring De ongelukkigste mensen zijn zh eerste oefening worden ontheven van uitstel verzoeken tot het najaar van die geen plichten hebben, welhe m de werkelijke dienst. Deze maatregel 1-96». met vreugde vervullen 27 Maart: zon op 06.29. onder 19.03; maan op 07.52, onder 21.51. 27 Maart: v.m. 4.45; n.m. 17.04 KORRELTJE

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1