DE DRIE JONGELUI ZULLEN EEN VOOR EEN BERECHT WORDEN Hiswa-Goed Kamp druk bezocht Brand in het Rex-theater ma- chi- ne- zet- ters de lei^e courant 2 kamers met keuken ponGMARE MAANDAG 25 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 DE BAARNSE JEUGDMOORD In Utrecht Is vanmorgen het pro ces begonnen tegen de drie jonge mannen uit Baarn en Soest, die in de nacht van 1 op 2 augustus 1960 de toen veertienjarige Theo Mastwijk uit Soest van het leven hebben be roofd en daama het ontzielde lichaam ln een oude waterput hebben ge worpen. De drie jongemannen bevinden zich reeds bijna anderhalf jaar in voorarrest. Vandaag zal men zich bezighouden met de aanklacht tegen de 19-jarige Hennie W. Vervolgens zal morgen Boude wijn H. terecht staan en woensdag zal diens broer de achttienjarige Ewout H. zich moeten verantwoorden voor zijn aandeel in dit misdrijf. Doodstil was het in de zaal toen de president, mr. Gijsman, de zitting opende. Drie minuten tevoren was de ver dachte W. tussen twee parketwach ters binnengeleid. Een ogenschijnlijk bedeesde jongeman in een grijs kos tuum met een keurig verzorgde haar dos. Nog maar nauwelijks was de pre sident begonnen met het voorlezen van de naam van de verdachte, toen diens raadsman, mr. Franqois Pau wels. interrumpeerde en het woord vroeg. Hij wenste dat de zaken te gen zijn cliënt en de gebroeders H. alsnog gevoegd zouden worden om het kruisverhoor mogelijk te maken. Nadat de rechtbank in de raad kamer was geweest, werd het ver zoek tot voeging niet toegewezen. Maar de rechtbank is wel bereid zo nodig de verdachten alc getuigen te horen. Hierna kreeg de officier van justitie de gelegenheid om de dag vaarding voor te lezen. Kennelijk onbewogen hoorde de verdachte W. aan wat hem ten laste werd gelegd. Na het uitbrengen van de dagvaarding begon mr. Gysman met het verhoor. Hij bracht nog eens in herinnering, hoe verdachie W. samen met de ge broeders H. fruit, bier en dergelijke uit een nakhuis in Soest had gestolen. De verdachte zei, dat E. het initiatief tot deze diefstal heeft genomen, om dat hij een feestje wilde organiseren. Van de ouders kreeg men geen geld om lekkernijen voor dit festijn te kopen. Zeer duidelijk en in details ver haalde de verdachte van zijn diefstal. Op dezelfde avond werd ook bij een groentehandelaar het een en an der gestolen. Ook dit gaf de verdach te direkt toe. De goederen werden naar de villa van de familie H. ge bracht. Later werd bij het paviljoen „De Bosvijver" in Soest bier en li monade gestolen. De president memoreerde voorts nog enkele diefstallen die niet ten laste waren gelegd. Met enige trots vertelde W„ dat hij in contact was gekomen met de gebroeders H., om dat ook deze jongemannen er aardig heid in hadden om domweg te stelen. Theo Mastwijk had de verdachte kort voor hemelsvaartsdag 1960 leren kennen, omdat Theo een kijker te koop had. Later had hij wel vaker contact met de jongen Mastwijk. Bruiloft wordt gebisseerd Een volledig mislukte foto reportage is er de oorzaak van, dat het echtpaar Schermer-De Graaf, dat reeds op 13 maart jL in het huwelijk trad, dit fees telijke gebeuren nog eens mag beleven. Alle voor het foto-ar chief van het echtpaar belang rijke momenten zullen opnieuw worden geënsceneerd, mede door de loyale medewerking van de afdeling burgerlijke stand van de gemeente Zaan dam. De fotograaf heeft de te leurstelling over het mislukken van de eerste reportage enigs zins te compenceren, gratis zijn diensten aangeboden. Het eni ge niet-echte aan deze reprice is het bruiloftsfeest. De gasten zullen deze keer zelf voor him eten en drinken moeten zor gen. Hij was nooit samen met hem op stap geweest. De president wilde hierover nadrukkelijk worden inge licht. Op 22 iuni 1960 werd Mastwiik door de politie verhoord voor de diefstal van 'n bromfiets. Toen heeft de politie ook geïnformeerd naar an dere diefstallen. Theo Mastwük heeft daarbij de naam van H. W. laten vallen. Dit heeft hij nooit tegen de ver dachte gezegd. Wel wist ik, zo zei W. vanmorgen, dat Mastwijk dreigde het te zullen vertellen en ik heb hier met de gebroeders H. over gespro ken. De politie had namelijk tegen Mastwijk gezegd, dat hij naar een tuchthuis zou gaan, omdat men hem ook verdacht van de diefstallen die door de verdachten W. en de gebroe ders H. waren gepleegd. Mastwiik zou, volgens verdachte W., gezegd hebben, dat hij het drie tal niet zou verraden als men hem hielp ontvluchten. Besloten werd, Mastwijk in de villa van de familie H. te laten onderduiken. Dit gebeurde op 23 iuni 1960. Daar is hij gebleven tot ie nacht van 2 augustus toen hij wer* vermoord. De verdachte verklaarde, dat Mast wijk enkele weken in de villa zou blijven om vervolgens de grens over te worden gezet. Hij zou worden ver momd. Er was geld nodig om andere kleren te kopen en de haren van Mastwijk te verven. Uit het verhoor van de verdachte bleek, dat het drietal geen haast had met het wegwerken van Theo Mast wijk. De zaak werd echter urgent toen de familie H. met vakantie naar het buitenland ging. Er moest een oplossing komen voor Theo Mast wijk. Was er geen betere oplossing? De president hield de verdachte voor dat er toch allerlei mogelijk heden waren om Theo Mastwijk de grens over te krijgen. Of met een vrachtauto die regelmatig vanuit Soest op het buitenland reed, öf met de bromfiets in het holst van de nacht. De verdachte probeerde zich hak kelend te verdedigen tegen deze sug gesties, maar de president legde hem het vuur na aan de schenen. KORTE GOLE Door verstikking is de chauf feur van een tankauto, de 43-jarige L. Erkelens uit Zwijndrecht, om het leven gekomen. Op de provinciale weg te Montfoort en de Meern is hij met de tankauto van de weg geraakt en in een sloot beland. Modder drong de cabine binnen en verstikte de chauffeur. Vermoedelijk heeft hij 'n bocht met te grote snelheid genomen waardoor hij de macht over 't stuur kwijtraakte. Verdronken te gistermiddag de drie-jarige C. H. v. d. Berg uit Rot terdam, toen zyn vader en een ouder broertje op een sportcomplex aan 't Rotterdamse Toepas naar een voet balwedstrijd keken. Hij ontsnapte aan hun aandacht en viel ir. 'n sloot, waarin men hem enige tijd later zag drijven. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Bij een autobotsing op de rijks weg 's-Hertogenbosch-Nijmegen viel zondagmiddag een dode te betreu ren. Het slaahtoffer was le 64-jarige heer B. Kroon uit Gorinchem. Het ongeval gebeurde toen een personen auto links voorsorteerde om de weg naar Oss in te slaan. De heer Kroon werd zwaar gewond naar een zieken huis in Gorinchem overgebracht, waar hij later is overleden. Zijn naast hem zittende zoon werd licht gewond. Bij een verkeersongeval is za terdagavond de 59-jarige heer J. v. Soest uit Utrecht om het leven ge komen. Op de Lauwerecht in Utrecht werd hij door een bestelauto aange reden en werd daarbij zo ernstig ge wond dat hij kort na aankomst in 't ziekenhuis, waarheen men hem ver voerde, overleed. De man stond met zijn fiets midden op straat, toen de bestelauto naderde. De bestuurder van de bestelauto merkte de man te laat op. President: „was er nu niemand die op het idee kwam om de jongen los te laten en desnoods een week ge vangenisstraf op te knappen voor de diefstallen?" Verdachte: „ja, maar hij zat al te lang in de villa en Boudewijn was bang, dat zijn familie in opspraak kwam". „Krijgsraad" Op de ochtend van zondag 31 juli werd krijgsraad gehouden. Toen pas werden er concrete plannen gemaakt over de toekomst van Theo Mastwiik. Op de vraag van de president: „Wie is er het eerst gekomen met het plan om de jongen uit de weg tc ruimen?" antwoordde Hennie W. zonder dralen „dat was Boudewijn", „Ewout en ik", zo voegde hij er aan toe, „hebben er niet aangedacht om toen een ander voorstel te doen. Innerlijk was ik het er niet mee eens, maar ik dacht er onder die omstandigheden niet aan om me er tegen te verzetten. Tk zou me een lafaard hebben gevoeld". Het plan werd door Boudewijn tijdens de krijgsraad nader uit gewerkt. Met als laatste voorstel van Ewout: „We kunnen het lijk met ongebluste kalk overgieten". Ewout wist waar hij kalk kon vinden, wij hebben dat met zijn drieën gehaald. Dat gebeurde nog op dezelfde zon dag. Geen greintje emotie was te be kennen bij de verdachte W., toen hij alle plannen, die er geopperd waren om Theo Mastwijk te doden, toe lichtte. „Toen we de kalk hadden, beslo ten we Theo Mastwijk uit de weg te ruimen door hem slaap-pillen ge dompeld in een flesje bier toe te dienen. We hebben in de keuken slaappillen en asperines fijngestampt en in het bier gedaan. Boudewijn heeft hem toen te drinken gegeven. Daarna hebben we beneden in de salon een paar uur gewacht". Hennie W. vertelde verder, dat zij op dezelfde zondag de oude put in de tuin van de villa hadden open gemaakt. „Ook dit hebben we met z'n drieën gedaan", aldus de jongen. Vergiftiging mislukte Toen het drietal naar boven ging, bleek dat Theo Mastwijk helemaal niet dood was. De jongen, die men dood waande, stak zijn hoofd door het zolderluik. Hiervan schrokken de drie zo, dat ze naar de kelder vlucht ten. Daar werd weer krijgsraad ge houden. In de kelder zou Boudewijn H., volgens de verdachte, gezegd heb ben: „Als het niet goedsohikt gaat dan maar kwaadschiks". Een ander plan werd opgemaakt. Men zou naar boven gaan om Theo Mastwijk de hersens in te slaan. Maar ook hiervan zag het drietal -if, omdat het boven een te bloederige affaire werd. Ewout H. vond in de werkplaats een plastic draadje en demonstreer de, /olgens verdachte, hoe men Mast wijk gemakkelijk kon wurgen. De verdachte kreeg van de broers H. opdracht Mastwijk te wurgen, om dat zij Theo zes weken lang ver zorgd hadden. Hennie W. had vol gens de broers nog niets gedaan. Verdachte W. bekende thans, dat lij dit een redelijk voorstel vond. Om een uur ging men naar boven om de jongen te halen. Het niets vermoedende slachtoffer liep met de jongens de tuin in. SCHEEPSBERICHTEN Bantam 24 te Akaba; Bengalen 23 v. Penang n. Karachi; Blitar 23 te Port Said; Kinderdijk 24 v. Bremen n. Antwerpen; Loppersum 22 v. Lake Oharles n. New Orleans; Randfon- tein 24 te Durban; Statendam 23 v. Gibraltar n. Ville Franahe; Vivipara (t.) 23 v. Portland n. Puerto Miran da; Alpherat 23 v. Rotterdam n. Ham burg, 24 te Hamburg; Area (t.) 25 te Rotterdam; Kelletia 23 v. Rotterdam n. Bergen (Norge); Alca 23 v. Geor getown n. Panama Culito; Batavia 23 v. Singapore n. Bangkok; Casa- mance 23 v. Duinkerken n. Rouen; Gaasterdijk 25 te Port Everglades verw.; Khasiella (t.) 23 v. Curasao n. Puerto Miranda; Kosicia (t.) 23 te Curasao; Schiedijk 23 v. Boston n. Philadelphia. RIJTUIG LIEP UIT RAILS Op het emplacement te Amers foort is een rijtuig van de trein die zondagavond om half elf uit Apel doorn binnen liep met twee assen ontspoord. Er waren geen persoon lijke ongelukken en de materiële schade was gering. De overige rij tuigen van de trein reden met een half uur vertraging naar Amsterdam. Amateur-cineast legde diefstal vast Een zestigjarige loodgieter uit de Bilt was het afgelopen weekeinde op klaarlichte dag bezig, met een water pomptang een ruitenwisser van een op de Neude in Utrecht geparkeerde auto te slopen. Een vertegenwoordi ger uit Woerden, de 28-jarige P. J. Schouwenaar, die in een andere ge parkeerde auto zat te wachten, ver trouwde de activiteiten van de lood gieter niet. Hij legde het gebeuren vast met een filmcamera die hij toe vallig bij zich had. Toen hij dichter bij kwam en de loodgieter vroeg wat hij aan het doen was, gaf deze volmondig toe dat hij de ruitenwis ser van de wagen haalde. Een juist passerende politie-agent liet de man overbrengen naar het hoofdbureau. Daar verklaarde hij: „een poosje ge leden is de ruitenwisser van mijn wagen gestolen en nu pik er een te rug Hij had voor zijn „tegen actie" een willekeurige auto uitge zocht. Ow miag smeekt «m Bennies, als overtollig maagzuur weer zo'n laaiende zuurkolom doet opslaan en U niet weet waar U te bergen van die snerpende pijn. U weet toch, over de hele wereld vinden méér mensen dagelijks baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. (Advertentie) Sinds de opening donderdag j.l. is de Hiswa-Goed Kamp-tentoonstel ling reeds door 81.808 mensen be zocht. Zondag was met 39.000 bezoe kers weer een topdag. Het verkeer ondervond weinig moeilijkheden. De exploitanten constateren over de gehele linie een goede koopkracht bij het publiek. Bestond vorig jaar vooral belangstelling voor de luxe, dus zeer dure klasse, thans strekt de ze belangstelling zich uit van goed kope jollen en tenten tot zeer dure jachten. Mond- en klauwzeer in buurtschap Volkel In de buurtschap Volkel in Noord- Brabant (gem. Uden) moet een aan tal varkens afgemaakt worden we gens mond- en klauwzeer. Deze nieuwe uitbarsting van de besmet telijke veeziekte werd gisteren ont dekt door de veeartsenijkundige dienst te 's-Hertogenbosch. De bur gemeester van Uden heeft de var- kensmarkt, die vandaag in zijn ge meente gehouden zou worden, afge last. Een Leidse brandweerman klautert! theater om water te kunnen brengen onder enorme belangstelling van het in de vuurhaard op de bergzolder publiek tegen de gevel van het Rex-1 boven de gevelreclame OVERSPANNEN SUPPOOST STICHT BRAND EN RENT NAAR POLITIE De Leidse brandweer heeft zater dagmiddag in nog geen kwartier tijd een felle binnenbrand bedwongen, die woedde in een bergzolder boven het Rex-theater aan de Haarlemmer straat in Leiden. De bergzolder, waar in een hoeveelheid cocosmatten en kleding waren opgeslagen, brandde geheel uit. De brandweer bestreed het vuur met 'wee stralen. Door het water werd ook de stroomvoorziening in het theater gedurende eniige uren gestoord. De middagvoorstelling moest afgelast worden, maar des avonds was men toch weer zo ver op orde, dat het avondprogramma normaal afgewerkt kon worden. AANGESTOKEN Omstreeks half twee meldde een zielsongelukkige 52-jarige suppoost van het theater zich bij de politie aan de Zonneveldstraat, bijna nog voordat een andere suppoort de brand had ontdekt en de brandweer had gegalarmeerd. Tegenover de politie verklaarde de man vol berouw, dat hij brand gesticht had op de zolder. Daar het de politie snel duidelijk was, dat de man in overspannen toestand hij zag vreselijk op tegen de drukte in het weekeinde zijn daad had be gaan, werd een psychiater naar het bureau ontboden. De aanstichter van de brand is hierna mede op zijn verzoek ter observatie opgenomen in de psychiatrische inrichting „En degeest". Nagekomen familiebericht Nog vrij onverwacht, na een langdurig geduldig gedragen lijden, .voorzien van het H. Sacrament der Zieken, overleed mijn innig geliefde vrouw en onze zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder Alida Maria de Groot echtgenote van Johannes Warmerdam in de ouderdom van 79 jaren. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overledene in uw gebeden aan. Noordwij kerhout Joh. Warmerdam Voorhout: C. A. HartveldWarmerdam G. L. Hartveld Noordwij kerhout: Jac. P. Warmerdam E. J. M. Warmerdamvan Steijn en kinderen A. G. M. Warmerdam P. C. M. WarmerdamWarmerdam Joh. Warmerdam en kind Noord wij kerhout, 24 maart 1963 Kerkstraat 78B De plechtige H. Mis van Requiem zal worden op gedragen in de parochiekerk van St. Victor te Noord wij kerhout op woensdag 27 maart a.s. te 10 uur, waarna bijzetting in het familiegraf op het parochiekerkhof. Rozenkransbidden: 's avonds 20 uur, Kerkstraat 78B te Noord wij kerhout. Kunnen een interessante werkkring bij ons vinden op zeer oehoorlijke condities, aterdag- 'mpensatie en iaariijkse winstdeling. papengracht 32 leiden telefoon (01710)—20935 QT Overhemdenreparatie boorden vernieuwen 2.95; manchetten vernieuwen 2.25; mouwen verkorten 1.95; voorpand ophalen 2.60. Geen stof bijleveren In 14 dagen klaar. War- necke, Haarlemmerstr. 158, telef. 33983. 2* Gaat U trouwen of heeft U een nieuwe wo ning? Kredieten voor iedereen tot f 5000.- /oor aanschaf meubilair, wo ningtextiel. Vraagt gratis folder, dan krijgt U alge hele inlichtingen. Postbus 1371, Rotterdam. Prinses Irene heeft zaterdag een bezoek aan Limburg gebracht. Foto: door een haag van ondergrondse v.k- Kholieren begeeft prinses Irene zich met drs. A. C. J. Otter, president-direkteur van de Staatsmijnen, na aan- komst bij de Staatsmijn Hendrik, naar de gereedstaande excursietrein. Gezocht voor directie-chauffeur TE LEIDEN OF OMGEVING Gezin bestaat uit man, vrouw en kind van 8 jaar. Brieven onder no. 9867 aan het bureau van dit blad. Behang v.a. 78 ct. per rol dat kiest U uit een enor.ne collectie papieren bij v. d. Klugt's woning inrichting, Haarlemmerstr. 256-258, pij de Haven. Vraagt staalboeken op zicht. ADVERTENTIES in: ABONNEMENTEN De Leidse Courant TH. VAN GOOZEN NOURDE1NDE 22 Plaatst een Telefoontje!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4