Eerste prijs voor Deens danswijsje Kabouters van de „Kruisverheffing" in Zoeterwoude vierden feest HET RIJMENDE PAARD mmmm 1iet geheim blauwe trein MAANDAG 25 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 noten", een aardig zangspel waarvan tolking. mede dank zij regisseur Th. het jammer was dat het mooie dicht- van Wijk, die op zijn beurt in niet wei. werk dat wel van de hand van Joost" nige mate bijdroeg tot hèt succes rond- zal zijn, niet zo goed te verstaan was. om die behangende „bobbel". De onthulling van een standbeeld Dans en zang op de planeten Venus van een monumentale groep met als en Mars, de Grote Beer en Maan hoofdfiguur de aalmoezenier met aan kwamen voor de vele aanwezigen niet zijn voeten een kabouter en een welp, .geheel tot hun recht, mede omdat, was een kostelijk nummer. Begrijpen- wegens niet bepaald sympathiek op- de, dat dit het eigen werk van de treden van jeugdige bezoekers aan St. gidsen is geweest, een origenele ge- Joris, de teksten niet ieders oor be dachte en uitwerking van dit gebeu- reikten. Vergeten we tenslotte niet ren voor „De Weekender", hebben wij het optreden van Rhijnenburchs ma- vooral veel waardering tot dit num. nipulator Jacques Le Grand met nog- mer. Om „technische" redenen moest al opzienbarende verrassingen met de sluiting geschieden, vóórdat de kaarten, doekjes, kranten en wat dies Staf zou optreden. Deze sluiting was meer zij. Als de gewone Jacques de een grandioos „tableau de la troupe" Groot praatte hij op „heerlijke" wijze een daverend nummer van alle leden de diverse programmapunten aan el- 1 de jeugbeweging, beëindigd met het kaar, iets dat regisseur Van Wijk, die zingen van het „Wilhelmus' Na enige minuten wachten kwam als een briljant vuurwerk de staf met 'n waarlijk artistiek nummer, een slede vaart. bewonderendswaardig geestig, de jongeren tot goed werken stimu leerde, bij tussenpozen eveneens waar nam. Enfin, de bezoekers aan dit jon gerenprogramma hebben zich een ge- zellig avondje zien voorgeschoteld, en kleurig en fleurig in scène gezet. Dat daar toc^1 om' was nu weer eens een echt staaltje van de goede geest die er heerst in de topleiding. Een oude arreslede was van boerenzolder gehaald en stond nu prachtig opgeflikt op het toneel voor gespannen met twee paarden, waarvan de benen onder de kleurige dekens, uitkomende dameskuiten in nylons ge stoken bleken te zijn. De gestyleerde paardenkoppen waren, ook a'lweer door de aalmoezenier, kunstig en grap pig getekend Met een grote knallende rijzweep verscheen de aalmoezenier ten tonele als een deftige koetsier, wach- Vermelden we nog, dat pater Eligius zaterdagavond de amateurcabaretiers een woord van lof toezwaaien en dat de tienermuziek ten gehore brengen de The Rebels onder leiding van Klaas Kuilenburg tijdens deze caba retavond hun debuut binnen eigen gemeente pleegden. HOOGMADE De Deense Grethe Ingmann, die door haar echgenoot Jörgen Ingmann op de gitaar werd begeleid, heeft in Londen het Eurovisie liedjesfestival gewonnen. Op de foto vrnl: Jörgen en Grethe Ingmann, de Israëlische bther Ofarim, die voor Zwitserland zong en de Italiaan Emilio Pericoli. Zij eindigden resp. op de eerste, tweede en derde plaats. IN VROLIJKE UITVOERING BLEEK WELSLAGEN VAN AALMOEZENIERS-TOEWIJDING effect mogen de kabouters graag nog eens en dan beter overdoen. De Tango- dans (gidsen) was in alles, behalve in de belichting, goed verzorgd. K.A.V. In verband met een drie tal bestuursvacatures in de plaatse- lijke afdeling van de KAV is door tend totdat het bruidspaar met de ou- de interdiocesaan leidster van de ders instapte Een prachtige tafereel KAV, mej. D. J. Segboer uit Rotter- met veel dansende hupse bruidsmeisjes, dam, een bijeenkomst voorgeschre- bovendien een aardig zangstuk als een ven op dinsdag 26 maart a.s. Ver- j.~ 1---' 1 wacht wordt, dat alle leden aanwezig zullen zijn om te komen tot vorming van een voltallig bestuur. Deze bij eenkomst wordt gehouden om 8 uur in café v. d. Ploeg. HAZERSWOUDE CONFETTI STROOIEN IN „ST. JORIS". Zaterdag- en zondagavond hebben En toen verschenen de Pierrots. Voor KAJ-ers uit 't Zwaantje, met verster- degenen, die het to<t dusver, met on6, king van Groenendijkse en „dorpse" niet wisten, zij bekend gemaakt, dat die- jongeren, het parochiehuis St. Joris ze meisjes na hum gidsentijdperk nog kwistig met confettig gestrooid. Con- een poosje als Pierrots door het leven fetti in de vorm van liedjes, sketches, gaam totdat zij hoe het zij, hun op- ballètjes en muziek; een regen van fleurig feest gegeven bewijzen vw dankbaarheid, zelfs nog tred™. leuk. Omdat het eigen serpentines overigens die de toehoor- „.j.» ,„,v„werk is des te meer te waarderen. Het ders gelaten over zich heen lieten haar volle jarenlang nadat de taakvervulling be- omvang van de parochie van de H. eindiigd is, duidt op een opvatting van gaat nu d« grote meisjes' nog om beter gaan, Kruisverheffing, ter viering van het vrijwilligheid, niet tot gedwongen plicht, afwerking, goed declameren enz. n Aar. 12V, -jarig bestaan van de kabouter ij. Ten bewijze hiervan: vele reeds lang vonés} was V001: de kabouters de beschaafde wijze over het voetlicht was ten onrechte aangekondigd met de gehuwde leidsters waren ook op deze ballonparade. De grote verrassing was werden gebracht. ,ond. soms van verre, gekomen. de aanbieding van een prachtige vlag Sinds het vorige optreden van deze De algemeen erkende pedagogische geschonken door de gidsen, een zeer jongerengroep, die zich de naam van dorre naam van ouderavond, want het is avond, soms van verre, gekomen, •en heerlijk familiefeest geworden. Het was er, vergeef ons de simpele eigenschappen en uitgebreide kennis v vergelijking, als bij krijgen van de methodiek van het moderne jeugd- spoor treint je door de jongens waarvan werk, in al zijn vormen, geven deze zal zijn" kunstzinnige uitvoering, waaraan de aal- Confetti-cabaret heeft aangemeten, moezenier als ontwerper wel niet vreemd viel er alleszins een vooruitgang te Songfestival in Londen. bespeuren. En dit dan niet alleen wat de vader soms het meeste geniet; nog priester een groot gezag in de leiding, sterker, want hier was het zaterdagavond Bovendden maken diens veelzijde kunst- Mevrouw M. Pardekooper-Molenkamp het brengen van de mocht voor haar vele verdiensten, voor- doch ook wat de inhoud aangaat. Ove- in het parochiehuis aan de Schenkelweg zinnige eigenschappen het medewerken al in de weken toen zij als echtgerfote rigens: wij zouden het in de toekomst een wisselwerking. De ouden genoten aantrekkelijk en leerzaam voor het ver- van de penningmeester, die sinds Kerst- gaarne eens zien, wanneer het paro- van het spel van hun kinderen nog meer dere leven. De leidsters vooral weten, mis (hoewel gelukkig van de gevolgen dieren of persifleren op bepaalde toe- dan de jongens en meisjes, dde glunder- dat zij later in de opvoeding van.een van een ongeval herstellepde) niet in standen c.q. programa's eens in re den omdat vader en moeder het zo mooi gezin rijke profijten kunnen trekken uit staat was zijn taak te vervullen zorgde gionale sfeer zou worden getrokken. aiivuva vonden. Zo werd het een ongekende alles wat zij van deze aalmoezenier heb- dat de administratie en formaliteiten Nu we het toch over persiflage en ^ant^Aniiie^had zwaar ^gestudeetd' Om maar meteen met de deur in hAtroft km3 te vallen: Annie Palmen heeft it Ovp.' met pieter Goeman's liedje „Een speeldoos" op het achtste Eurovisie songfestival, in het BBC.-gebouw te Londen gehouden, geen enkel punt gehaald. Even slecht waren de Scan dinavische landen Finland, Noorwe gen en Zweden er aan toe. Jammer, blijde familieavond. Dese avond onderscheidde zich van beeld van de liefde voor de jeugd, zon- sovele avonden op dit gebied omdat bet der enige sentiment getoond, zeer sterk ben geleerd. Boven alles spreekt het goede voor- aalmoezenier vervuld werden, ep voordracht van de wat dies meer z« hebben: het zo ge- zoaIs we van haar wisten en de Bres- hhimnooM.» het hoofdbestuur 1,1 ongewild, zelfs voor de leiding onbe wust, een prachtige demonstratie is ge- heten Top of Flop-programma achtten tatie viel toch heus niet tegen. Maar zilveren vriendschapsteken ontvangen, we een van de meest geslaagde pro- er waren betere prestaties uit de zes- 1 J--'- J- -J tien deelnemende landen gekomen. Na vijf dagen in een school voor de- spaarpottenactie had opgebracht. worden van het hoge peil waar op de biele kinderen te Utrecht gewerkt Jeugdbeweging van deze parochie staat, hebben, wijdt deze priester jaar in jaar Zaterdagavond is het duidelijk gewor- uit het gehele weekend aam de jeugd den hoe het jeugdwerk in het primitieve, van Zoeterwoude. De algemene erken- zelfs in het naiëve van zijn vormen, toch mag en waardering voor zijn werk kon nog artistiek, kleurig en fleurig kan zijn. dan ook niet uitblijven. Financiële steun Dat onze teenagers biy en nobel, spon- van de parochianen en van de gemeente taan, liefelijk en bekoorlijk kunnen zijn, is het bewijs. Aangestoken door de geest- geleld kunnen worden in een prettige drift, waarbij voor de jeugd niets te sfeer tot leiderschap dat zich kenmerkt veel is, verrees Ln de tuin achter het door dadenliefde. De vraag: hoe dit zo breikt is, waar alom geklaagd wordt over te weinig opofferende liefde tot leiderschap, over te weinig belangstelling van de ouders van de kinderen voor het jeugdy/erk, kunnen wij, die de groei van de gehele De pauze werd benut voor een lo- grammapunten, dank zij de vinding- terij, een raadwedstrijd, hoeveel de rijke teksten en de wijze waarop deze spaar] naar voren werden gebracht. De sket- De Pierrots gaven toen „Uitslag op ches kregen ai evenzeer een goede ver- Toen de charmante en schatrijke gastvrouw Catherine Boyle voor het scorebord de landelijke jury's opriep, Zo was er voor óeze jeugdavond veel belangstelling. Aanwezig waren o.m. jeugd/beweging al die jaren na de oor- pastoor Emmen OSC, prior Peters Weem, log van terzijde hebben gadegeslagen, in pater Snabel, kapelaan Plan/ken, burge meester Detmers en zeer vele ouders van de jeugd. De groeiende bekwaamheid vooral van de leidsters, werd vooral bewezen door de blijde en kleurige opvatting aan het Beur- programma van deze avond gegeven. één woord beantwoorden. Elke zaak staat of valt met de leiding Van de aalmoezenier pa/ter S. - den is wel eens gezegd, dat van hem, op Woekerend met het weinige beschikba- een leidersstaf, een suggestieve werking re geld was de kostumering, allemaal uitgaat. Dat kan waar zijn, doch de goe- van papier gemaakt, in vele taferelen de geest dde van deze rustige, nuchtere alleraardigst, priester uitgaat op zijn staf is te danken aan de simpele eigenschap voor alles en Zo werd het dansje met zang van de bij alles het persoonlijk leven van zijn kabouters een goed begin en het daarop leiders belangstelling en steun te geven, volgend „Catootje" door de welpen een ja zelfs, nog verder doorgevoerd-, zelfs aardig bedacht, geestig en VTolijk door aan de failies waaruit deze komen, steeds de welpen uitgevoerd nummer. Het spijt bij alle blijde en droevige gebeurtenissen ons van het turnen van de verkenners attenties te geven en wel op een voor- te moeten schrijven, dat deze prestatie zichtige nooit in het oog lopende wijze, een niet te vergelijken kwaliteit opriep Het staat vast, dat alleen deze steeds van hetgeen sommige oudera van deze ondervonden oprechte vriendschap de jongens, in de zaal aanwezig, als turners leiders niet alleen, maar ook de families van de roemruchte gymnastiekclub ASC noopt tot helpen bij het werken voor hebben gepresteerd, de jeugd. Zijn steeds betoonde kleine Het bloemenstalletje mooi in kleuren - bleek het al spoedig, dat het ging om de prestaties van aanvankelijk Zwit serland en Denemarken aan de kop, gevolgd door Italië, Frankrijk en Engeland en op het laatst zelfs Mo naco waarvoor de-18-jarige Francoise Hardy met een eigen geschreven en gecomponeerd liedje was opgetreden. Het Israëlische meisje Esther Ofarim, die voor Zwitserland haar zeer fraaie stem liet klinken, was in de prognose van de leerzame Nederlandse com mentator Willem Duys min of meer gedoodverfd als winnares van het festival, en daar kwambij, dat Alain Barrière, de hoop van Frankrijk, ook al met een eigen compositie stoer voor de dag kwam. Toch heeft Dene marken de erepalm behaald, de gou den plaquette voor Grethe Ingmann, met een aardig danswijsje dat haar echtgenoot Jörgen op de gitaar bege leidde. Enkele dingen rondom dit fes tival zijn ons opgevallen. De laatste jaren was deze gebeurtenis een wat statische geschiedenis; maar nu was daar in Londen een nieuwe gestalte geschapen. Er waren slechts sobere decors en van beide orkesten kreeg men telkens maar even de dirigent te zien. Dat kwam aan de optredende personen stellig ten goede; slechts vonden we, dat de belichting wel wat fel was, zodat de kijker te zeer zwart witte effecten op het scherm kreeg. Tot slot nog iets over de deelnemers. Annie Palmen had zich dus degelijk voorbereid, mede door een bekend Engels regiseur en zij had haar num mer heel goed in haar macht, ondanks de verhindering van Dolf van der Linden als dirigent. Ze prijkte in een beeldschone avondjurk en ach ter haar zag men als enig decor twee draaiende porseleinen poppen, als uit een speeldoos. De teener Heidi Brühl, pas hersteld van een zware operatie op leven en dood, had voor Duitsland geen kans; een Israëlische juffrouw zong voor Oostenrijk Engelse tekst; Emilio Pericoli voor Italië had sinds San Remo veel stof doen opwaaien; Finland had een om. roepster gestuurd; de enige van ach ter het ijzeren gordijn was een Joego- slaafs student; Zweden had een jonge secretaresse afgevaardigd die al in Amerika was opgevallen; de Belg Jac. Raymond had men daags te voren bij de Avro kunnen zien en dan was er de ongekunstelde Nana Mouskouri, die verleden jaar in ons land was op getreden. Al met al: het zit er weer voor een jaar op en zal ons land zich opnieuw aan risico's blootstellen? Hoogtepunten. Zondag had de Vara een korte thriller „Diamanten bij het diner", door de bewerker Jan Blokker in ons eigen Amsterdam gesitueerd en ge construeerd rondom de voorbeeldige secretaresse van een vrij gezel-dia manthandelaar. Het accent kwam te liggen op het spel van Hetty Verhoogt als de secretaresse, Guus Oster als de diamantair en Bob Verstraete als de rechercheur. De NCRV had zaterdag twee opeen volgende wel grappige nummers, on- derscheidelijk toneel en film, alles zonder veel inhoud, noch thans niet onverdienstelijke kost voor de ont spanningsavond. Tevoren had de jeugd zich kunnen verpozen bij Swie- bertje, alias Joop Doderer, die van plan is, zijn creatie ook eens op een avond voor de ouderen te brengen. Bij de Avro traden Aart Brouwer en Rijk de Gooyer samen op; we heb ben wel eens betere humor beleefd van dit tweetal dan deze keer. „Onze vriend Higgins" herinnert aan onze eigen Rob Milton en dat wil zeggen, dat men hem niet te vaak in serie moet zien. Aanstaande uitzendingen Vanavond draait de politiefilm „Het gebeurde op klaarlichte dag", met de gesel van het zedenbederf als onder werp. Dinsdag bij de AVRO komt weer eens het literair spel „Hou je aan je woord, desondanks met God fried Bomans. Kardinaal Alfrink spreekt woensdag bij de KRO over de vastenactie; daarna is er TV-dan- sant, gevolgd door de afsluiting van „De grenzen van het leven". Ditmaal komt de dood aan bod. Het toneel stuk van donderdag wordt verzorgd door de AVRO en heet „De glimlach van de Mona Lisa", met o.a. Myra Ward en Jan Retèl. Daarna iets over muziek met religieuze strekking. Kamerdebat over reclame-t.v. De NTS zal dinsdag een rechtstreek se reportage verzorgen van de voort zetting van het debat in de Tweede Kamer over de Nota Reclame-Tele visie. De uitzending begint om één uur. Bovendien zal, zoals dit de af gelopen dagen eveneens het geval geweest is, om 20.20 uur in een extra NTS-uitzending, volgende op 't jour naal, een samenvattend verslag wor den gegeven. Er heerste een lange stilte Toen strek te de miljonair over de tafel heen de hand uit naar Poirot. „Ik vermoed dat u beseft wat dit voor mij betekent, mr. Poirot", zei hij schor. „Ik zal u morgenochtend een chèque «turen, maar geen chèque ter wereld kan uitdrukking geven aan mijn dank voor wat u gedaan hebt. U bent knap, mr. Poirot, erg knap". Poriot stond op, zijn borst zwoL „Ik ben slechts Hercule Poirot", zei hij bescheiden, „maar zoals u zegt, op mijn terrein ben ik een groot man, zo als u op het uwe een grot man is. Ik ben gelukkig en blij dat ik u van dienst heb kunnen zijn In de hal van het hotel ontmoette hij •en vriend, de eerwaardige heer Papo- poulos, in gezelschap van zijn dochter Zia. Jk meende dat u Nice had verlaten, monsieur Poirot", mompelde de Griek, terwijl hij de detective de hand schudde. „Zaken hebben me genoodzaakt te rug te keren, beste monsieur Papopou- los." „Zeiken?" „Ja, zaken. En, over zaken gespro ken, ik hoop dat het met uw gezond heid beter gaat, beste vriend?" „Veel beter. We gaan zelfs morgen terug naar Parijs". „Het doet me plezier, zulk goed nieuws te horen. U hebt, naar ik hoop, de Griekse ex-minister niet geheel ge ruïneerd." „Ik?" „Ik heb gehoord dat u hem een zeer schone robijn hebt verkocht, die nu door mademoiselle Mirelle, de danseres, ge dragen wordt." „Ja", mompelde Papopoulos, Ja, dat ie zo". „Een robijn die veel lijkt op het be roemde „Vurige Hart". „Er zijn punten van overeenkomst, zeker", zei de Griek. „U hebt wonderbaarlijk veel verstand van juwelen, monsieur Papopouloa. Ik feliciteer u. Mademoiselle Zia, het apijt me dat u zo spoedig naar Parijs terug gaat. Ik had gehoopt u nog meermalen te zien, nu mijn zaken afgedaan zijn." „Zou ik onbescheiden zijn als ik vroeg wat voor zaken dat waren „O, volstrekt niet. Ik heb juist de Markies in de val weten te lokken." „De Markies?" mopelde de Griek: „Wat komt me die naam bekend voor! Neen, ik herinner me hem toch niet." „Toch wel, wed ik. Ik spreek over een bekende misdadiger en juwelen- dief. Hij is zoeven gearresteerd wegens de moord op de Engelse dame, madame Kettering". „Werkelijk? Wat zijn die dingen toch interessant," .Een beleefd afscheid volgde. Toen Poirot verdwenen was, wendde d« heer Papopoulos zich tot zijn dochter. „Zia", sprak hij, „die man is «en dui vel!" „Ik mag hem graag". „Ik ook", gaf mijnheer Papopouloa toe. Maar een duivel is hij toch'. HOOFDSTUK XXXIV AAN ZEE. Met de mimosa was het bijna gedaan. De geur daarvan in de licht werd bijna hinderlijk. Rondom de villa van Lady Tamplin stonden rose geraniums en massa's anjelieren zonden van beneden hun zoete, zware geur omhoog. De Middellandse Zee was blauwer dan ooit. Poirot zat op het terras met Lenox. Hij had haar juist het hele verhaal ver teld dat hij twee dagen te voren aan mr Van Aldin had gedaan. Lenox had met aandacht naar hem geluisterd ,met ge fronste wenkbrauwen. Toen hij zweeg vroeg ze eenvoudig: „En Derek?" „Werd gisteren vrijgelaten." „En waar is hij heengegaan?" „Naar St. Mary Mead". Beiden zwegen even. „Ik heb me in Katherine vergist", zei Lenox. „Ik dacht dat ze niets om hem g«i." „Ze is zeer gereseveerd. Ze ver trouwt niemand". „Ze had mij kunnen vertrouwen", zei Lenox met een tikje bitterheid. Ja", zei Poirot, „ze had u kunnen ver trouwen. Maar Katherine heeft een groet deel van haar leven doorgebracht met toeluisteren, en zij die veel hebben geluisterd vinden het niet gemakke lijk te spreken. Zij houden hun zorgen en hun vreugden voor zich alleen en spreken er met niemand over." „Ik ben dwaas geweest", zei Lenox. „Ik dacht dat ze werkelijk van Knigh ton hield. Ik had beter moeten weten. Ik denk dat ik het dacht, omdat wel, omdat ik het hoopte". Poirot nam haar hand en drukte die bemoedigend. „Moed houden, mademoi selle", zei hij vriendelijk. „Och', zei ze berustend, „het zou toch niets geworden zijn. Ik ben te jong voor Derek; hij is als een kind dat nooit ouder wordt. Hij moet iemand hebben met iets madonna-achtigs". Het was lang stil; toen wendde Le nox zich snel .en impusief tot Poirot: „Maar ik hèb toch gehoLpen, mr. Poi rot. ik hèb in ieder geval geholpen." ,Ja, mademoiselle, u was het die het eerst een schemering van de waar heid liet doorbreken, toen u zei dat de moordenaar in het geheel niet in de trein had behoeven te zitten. Daar vóór had ik niet kunnen begrijpen hoe de moord zich zou kunnen hebben toe gedragen". Lenox haalde diep adem „Ik ben blü", zei ze, „het iS in ied«r geval iets." Uit de verte kwam de gil van een stoomfluit. „Dat is die akelige blauwe trein", sprak Lenox. „Treinen zijn onbarm hartige dingen, vindt u niet, mr. Poi rot? Mensen worden erin vermoord en sterven, doch zij snellen gewoon ver- dera Ik praat onzin, maar u weet wel wat ik bedoel." ,Ja, ja, dat weet ik. Het leven is als een trein, mademoiselle. Het gaat maar door. En het is goed dat het zo is". „Waarom?" „Omdat de trein tenslotte aan het eind van de reis komt, en daarover bestaat een spreekwoord in uw taal, mademoiselle." „Journeys end in lovers meeting", lachte Lenox. „Dat wordt aan mij niét bewaarheid." ,Ja, ja, het is waar. U is jong, jon ger dan u zelf weet. Vertrouw op de trein, mademoiselle, want het is le bon Dleu die hem bestuurt." Weer kwam uit de verte het gefluit van de trein. „Vertrouw op de trein, mademoisel le", mompelde Poirot nogmaals. „En vertrouw op Hercule Poirot. Htf weet alles". EINDE.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2