S)e Êcidie REEDS 1500 DODEN EN 5000 GEWONDEN TYFUS IN ZERMATT EIST TWEE DODEN TOESTAND IN FRANKRIJK SPITST ZICH TOE „DE ZILVEREN MOLEN" WERD ENORM SUCCES Tientallen hectaren sawahs verwoest New Yorkse krantenstaking eindelijk ten einde NYLON ANORAKS TS^aEBBSÜE] Kabinetsberaad over televisie Staking duurt voort Hoogwaterstanden MAANDAG 25 MAART 1963 53e JAARGANG No. 15.886 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Franse stakingen nog niet gestaakt Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p. w., 2,80 p. nrnd., 8,25 p. kW., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1.50 DE VULKAANRAMP OP BALI Zaterdag bedreigde op Bali de hete lava van de vulkaan Agoeng vijf de sa's en het leven van ongeveer 1200 mensen. De uitbarsting heeft reeds 1500 mensen gedood, 5000 mensen letsel toegebracht en tientallen hec taren sawahs verwoest. Zij heeft de grootste tragedie veroorzaakt sedert de historische uitbarsting van de Krakatau in 1883. In een bekendmaking, die de lei ding van de Indonesische organisatie „bescherming bevolking" zaterdag uitgaf wordt gezegd, dat de desa tempel van Besakih op het punt van instorten staat. Lava en stenen val len neer tot op een afstand van 70 kilometer van de krater en de ver binding met Karangasem op de oos telijke punt van het eiland is geheel verbroken doordat daar acht bruggen zijn bezweken onder de druk van de lava. MASSA-EVACUATIE Duizenden mensen zijn vrijdag ge- evacueerd uit Besakih en Karanga sem, maar de politie en de burger lijke reddingsdienst ondervinden moeilijkheden bij hun afvoer. Tel kens als de Agoeng tijdelijk ophoudt met rommelen, keren duizenden mensen uit de inderhaast ingerichte kampen op de zuidoost-kust terug naar hun verwoeste desa's. De minister van sociale zaken, Ru- De New Yorkse typografen heb ben zondag met 2.562 tegen 1.763 stemmen besloten het werk te her vatten. Hun staking duurde toen al 107 dagen. Acht dagbladen konden niet verschijnen. Men verwacht dat de kranten dins dag weer kunnen verschijnen. De typografen krijgen volgens hun nieuwe contract een loonsverhoging van ongeveer 13 dollar per week, te bereiken in twee jaar tijds. De vakvereniging van de stypeurs onderhandelt nog over een verkor ting van de arbeidsweek voor haar leden van 36Va tot 35 uur. Bij de staking waren 20.000 typo grafen en andere arbeiders betrok ken. Volgens een schatting van de kran- tendirekties heeft de staking aan de kranten 100 miljoen dollar gekost aan gederfde inkomsten, aan de sta kers 47 miljoen, aan de overheid 11 miljoen wegens gederfde belas ting, aan de kranten/verkopers 11 joen, aan de winkelstand 6,5 miljoen, aan de hotels 2 miljoen en aan de Canadese papierindustrie 28,7 mil joen dollar. siah Sardjono en andere autoriteiten zijn zondag van Djakarta naar Bali gevlogen met een transportvliegtuig en negen ton voedsel en kleding en een halve ton medicamenten. Ook zijn vrijdag twee Hercules-vliegtui gen en een vaartuig van d° politie uit oost Java naar Bali vertrokken met soortgelijke voorraden. De bijgelovige Balinezen, wier le vensbeschouwing meebrengt, dat zij zich meer wijden aan godsdienstige riten dan een materiële bezigheden, bidden dag en nacht om de vertoorn de goden gunstig te stemmen, die de toppen bewonen van de talrijke vul kanen op het eiland. In lange rijen brengen de Balinezen bloemen, vruchten en waardevolle voorwer pen naar de tempels. De regering heeft al haar hulp bronnen geactiveerd voor de hulp verlening, maar de voet van de vul kaan is door de gloeiende lava nog steeds onbereikbaar. HULPAKT1E IN NEDERLAND Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis heeft wegens de ernstige ramp op Bali zijn speciale gironummer 777 opengesteld voor 't storten van giften ter leniging van de nood op het Indonesische eiland. Daarnaast zal het Nederlandse Rode Kruis een grote zending goederen sturen aan haar zusterorganisatie in Indonesië. De intendance van het Rode Kruis in Den Haag is reeds be gonnen de zending gereed te maken. geheel dubbel voor heren: 297® voor jongens: g%g%75 10 jaar (Advertentie) Het kabinet komt vanmiddag om vijf uur bijeen ter nadere bespreking van de moeilijkheden, die zijn ge rezen na het debat van de afgelopen week over de regeringsnota inzake de reclametelevisie, zo heeft de rijks voorlichtingsdienst vanochtend in antwoord op vragen bevestigd. Welingelichte kringen verklaarden vandaag dat binnen het kabinet nog geen overeenstemming bestond over een mogelijk compromis, dat een eventuele kabinetscrisis zou kunnen voorkomen. Het afgelopen weekeinde is druk overleg gepleegd tussen le den van het kabinet en Tweede Ka mer-fracties van verscheidene poli tieke partijen. Zestien zwaar gewonden bij Duits treinongeluk Zondagmorgen zijn bij een trein ongeluk in Kaiserslautern zestien mensen zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde, toen een rangeerlocomo tief gegrepen werd door een snel trein, die uit Neustadt a. d. Wein- strasse kwam. De rangeerlocomotief, die door een onveilig signaal zou zijn gereden, werd ongeveer honderd me ter meegesleurd. Op het moment van de botsing stonden in de gangen van de trein wagons al veel mensen, die in Kai serslautern uit zouden stappen. Er brak paniek uit. Vele reizigers wer den door de schok op de grond, te gen deuren en ramen gesmeten, an deren door vallende koffers gewond. Ongeveer dertig passagiers konden na een behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. De bestuurders van de beide locomotieven behoren tot de zwaargewonden. Het spoor wegverkeer bij Kaiserslautern was urenlang gestremd. Een Franse en een Italiaanse heli kopter hebben maandagochtend het Cornet straalvliegtuig van koning Saoed van Saoedi-Arabië, dat se dert woensdag met achttien inzit tenden aan boord werd vermist, waargenomen in de Italiaanse alpen. Het toestel was zoals bekend met een deel van het gevolg van de ko ning op weg van Genève naar Nice, waar Saoed verblijft na een medische behandeling. De plaats waar het vliegtuig is neergestort - het gehucht San Loren zo - is dicht bij de Franse grens. De tyfus-epidemie, die het Zwit serse wintersportcentrum Zermatt teistert, heeft zaterdag haar eerste dode geëist. Het is een 62-jarige vrouw, Bertha Perren, die in een zie kenhuis te Brigue bij Zermatt over leed. De vrouw was moeder van 13 kinderen. Het tweede slachtoffer was een 22- jarig meisje, Marlyse Dubach, secre taresse in een der hotels in Zermatt. Zij was enige dagen geleden in een ziekenhuis opgenomen Nam overheid onvoldoende maatregelen? De ongerustheid in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt is dit weêkeinde in hoge mate toegenomen daar de tyfusepidemie ondanks de strenge voorzorgsmaatregelen ern stige vormen begint aan te nemen. Tot dusver was men afgegaan op de geruststellende verklaringen van de gezondheidsautoriteiten, volgens wel ke men de epidemie nu wel onder controle had gekregen, maar de stem ming in het stadje is radicaal omge slagen en de angst staat op ieders gezicht te lezen. De scholen in Zermatt waren al direct na het uitbreken van de epide mie gesloten, maar nu durven de mensen him kinderen zelfs niet meer buiten te laten spelen. In veel gezin nen wordt alleen nog maar mineraal water gedronken en gebruikt men alleen voedsel uit blik. Een groot aantal inwoners twijfelt er niet meer aan, dat het waterleidingsysteem verantwoordelijk is voor de snelle uitbreiding van de epidemie, hoewel er momenteel een onderzoek aan de gang is en de resultaten daarvan nog niet bekend zijn. Zermatt wordt thans hoe langer hoe meer een dode stad. De ski-ter reinen liggen verlaten en de toeris ten verlaten de plaats in groten ge tale. In de noodhospitalen te Zer matt, waar ongeveer zeventig men sen liggen, zijn artsen, verpleegsters en vrijwilligers dag en nacht in touw. De artsenvereniging van het Zwit serse kanton Wallis is van oordeel, dat de overheid onvoldoende maat regelen heeft genomen ter bestrijding van de tyfusepidemie, die dit week einde in Zwitserland twee levens heeft geëist. Vandaag begint een groep artsen in Zermatt met een onderzoek van alle inwoners. Vanmorgen omstreeks acht uur is de 43-jarige A. v. d. Slikke te Sta- venisse tijdens werkzaamheden in zijn molen gegrepen door een der kamraderen. Hij werd op slag ge dood. De heer Van der Slikke was gehuwd en vader van twee kinderen. Zieke vrouw door kolendamp gestikt De vrouw van de vroegere ge meentesecretaris van Gieten (Dr.) is zaterdagavond door kolen-damp- vergiftiging om het leven gekomen. De vrouw l^g ziek op bed in de huis kamer. Haar man, de heer J. van Gogh, heeft waarschijnlijk de kachel te snel afgesloten, waardoor zich ko lendamp in de kamer heeft ver spreid. De huisarts van het echtpaar, de heer O. Meeuwes, wilde de zieke vrouw zaterdagavond een bezoek brengen, maar op het bellen werd niet opengedaan. Hij heeft toen te gen het raam van de huiskamer ge tikt, maar hij zag dat de heer Van Gogh daar niet op reageerde. Met behulp van buren heeft de huisarts de voordeur geforceerd. Toen men zich eenmaal toegang tot de kamer had verschaft, bleek dat mevrouw Van Gogh reeds was overleden. Met behulp van zuurstof heeft men de bedwelmde man weer bij bewustzijn kunnen brengen. TRAM EN VRACHTAUTO BOTSTEN IN ROTTERDAM Een botsing tussen een tram van lijn 4 en een vrachtwagen met op legger heeft vanmorgen om half ze ven op het kruispunt Nieuwe Bin nen weg/Aelbrachtskade in Rotter dam een grote ravage veroorzaakt. De tram werd uit de rails gezet, rui ten braken, de beladen vrachtwagen kantelde, uit een opengescheurde tank stroomde de dieselolie over de straat. Vier trampassagiers werden door de gemeentelijke geneeskundige dienst voor een eerste behandeling naar ziekenhuizen vervoerd. Zij kon den later naar huis gaan. Het tram verkeer werd omgeleid. In Amsterdam hebben zaterdag enige duizenden mensen deelgenomen aan een protesttocht tegen de legering van Duitse troepen in Budel. Op de foto een gedeelte van de stoet bij de Hollandsche Schouwburg, vanwaar in de oorlogsjaren ontelbare Joden naar Duitsland werden overgebracht. ONDERHANDELINGEN HERVAT EN WEER GESCHORST De Franse regering heeft zaterdag richtlijnen opgesteld voor de direkties van de overheidindustrieën. Zij wilde langs deze weg een einde zien te maken aan de stakingen in het land. De richtlijnen waren gebaseerd op het verslag van de commissie van „drie wijze mannen", die een analyse hebben gemaakt van de kloof tussen de lonen in de genationaliseerde bedrijven en die in de particuliere sektor. In dit rapport, dat zaterdag avonds is gepubliceerd, wordt geschat, dat de lonen van de mijnwerkers in de kolenmijnen in de afgelopen vijf jaar 7,4 procent ten achter zijn gebleven bij die in de particuliere industrie. Ook wordt melding gemaakt van een achterstand in de lonen van de arbeiders in andere overheidsbe drijven, te weten voor de arbeiders in de energiebedrijven van de over heid op 3,1 k 3,6 procent en voor het spoorwegpersoneel op 4,7 a 5,2 procent. Nu de onderhandelingen tussen de direktie van de genationaliseerde steenkoolindustrie en de vakbonds leiders zondag niet tot overeenstem ming hebben geleid is het gesprek af gebroken zonder dat een datum voor hervatting is vastgesteld. De mijn werkers zijn niet bereid het werk te hervatten. Een record-aantal atle ten, allen specialist op de lange-afstand heeft zaterdagmiddag deelge nomen aan de 20 km- wegwedstrijd „De Zil veren Molen", die door de K.A.V. „De Bataven" en De Leidse Courant werd georganiseerd. Gerda Kraan lost hier op de Hoogmadeseweg in Leiderdorp het start schot waarop de atleten van start gingen. Voor een uitgebreid verslag en foto's zie men elders in dit blad. WEER ONDERHANDELINGEN Zondag werden in de Franse hoofd stad de onderhandelingen over de eisen van de Franse mijnwerkers hervat, die naar men hoopte zouden leiden tot een einde van de staking, die nu al 24 dagen duurt. Op last v%n de regering begon de nationale steenkoolraad zondagmorgen bespre kingen met afgevaardigden van de vakbonden van mijnwerkers op ba sis van het rapport van de commis sie van „drie wijze mannen". Het overleg verliep nogal moeilijk. De kwestie der loonsverhoging bracht de grootste tegenstellingen teweeg. GESCHORST De onderhandelingen tussen mijn werkers en mijndirekties werden zondagavond om 19 uur geschorst. Een datum voor een nieuw gesprek werd niet vastgesteld. Dè vakbonden gingen niet akkoord met de door de regering voorgestel de loonsverhoging van acht procent. Over een verkorting van de arbeids tijd heeft de regering, via de mijn direkties, nog niet willen onderhan delen. Er is vooral verschil van mening met de vakbonden over de wijze waarop de regering de mijnwerkersionen wil optrekken, namelijk in etappen. De regering wil op 1 april 5,75 procent geven en de rest - 2,25 procent - gedeeltelijk op 1 juli en gedeeltelijk op 1 oktober. Voorts nog eens 3 pro cent op 1 april 1964, zodat dan het het totaal van 11 procent bereikt zou zijn. De mijnwerkers eisen tenslotte on middellijke besprekingen over een verkorting van de werktijd en over een week extra vakantie per jaar. De mijndirektie wil hierover pas praten als over het loon overeen stemming is bereikt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VERANDERLIJK WEER De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een langgerekt gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren via de Alphen tot in de Bal kan. Ten noorden ervan ontwikke len oceaandepressies een grote acti viteit. Ze dringen door tot in Scah- dinavië en hebben boven de Britse eilanden en de Noordzee krachtige tot stormachtige zuidwestelijke win den doen ontstaan. Vanochtend bereikte het regenge- bied van een front, dat in deze zuid westelijke stroming meebeweegt, ons land. Achter het front bevindt zich lucht van polaire oorsprong, die een enigszins onstabiele opbouw heeft. Er komen plaatselijk buiten in voor, zodat het 'weer in ons land morgen veranderlijk zal zijn. In het tempe- ratuurverloop zijn geen grote veran deringen te verwachten. Vorst in de nacht zal niet meer voorkomen. Baby in bed van moeder gestikt In de nacht van vrijdag op zater dag is een twee maanden oud doch tertje van de familie v. d. L. te Den Haag in bed gestikt. Het kindje huil de de laatste tijd nogal veel, en daar om had de moeder het die nacht bij zich in bed genomen. In haar slaap is de moeder op het kind gaan lig gen. ZON- EN MAANSTANDEN 26 Maart: zon op 06.32, onder 19.02; maan op 07.27, onder 20.26. Maart: v.m. 4.01; n.m. 16.21. KORRELTJE Alleen God moet men vrezen; daarnaast de mensen, die God niet vrezen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1