FELLE BRAND OP BURGSTEEG 10 BRACHT TIEN BEWONERS IN ERNSTIG GEVAAR Overhaaste vlucht in vroege morgen VUUR SLOEG NAAR OVERZIJDE GAS UNIE WIL LEVERING VIA GEMEENTELIJKE BEDRIJVEN Nog veel ijs op IJsselmeer Geen „papklok" meer Bejaard echtpaar overleden UITNODIGING ZATERDAG 23 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA T NADAT EERSTE VUURHAARD WAS GEBLUST: Een hevig uitslaande brand heeft vanmorgen vroeg twee panden aan de Burgsteeg te Leiden in de as gelegd. De tien personen verblijf houdend in deze panden, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Zij konden zich met moeite in veiligheid stellen. Omstreeks vijf uur vanmorgen werd de bewoonster van pand 10 A, die dicht naast de kachel in de woonkamer op de eerste verdieping slaapt, door de verstikkende rook gewekt. Zij zag niets dan vuur rond zich, zo verklaarde zij later. Mevrouw Durr-Sip, Joegoslavische van geboorte en alleenstaande vrouw, woont in dit pand met haar vier kinderen en vijf huurders. Op haar geschreeuw werd haar 17-jarige zoon Cornelis wakker, die ogenblikkelijk de drie andere kinderen, waarvan de jongste, Paultje, tien jaar is, in veiligheid bracht. water er op gegooid," verklaarde Cornelis. „Dat leek me wel genoeg en daarna zijn we weer naar bed gegaan." Ongetwijfeld zijn deze maatregelen nog niet afdoende ge weest. Ze hadden tóen ons al moe ten waarschuwen verklaarde de brandweer. Ontruimen Op last van de politie moesten de be woners van omliggende panden hun woning verlaten. Hieronder waren de familie Van der Leek, wonend boven de muziekwinkel op nummer 9 en de familie De Rijk van de speel goedwinkel op nummer 7. Brandweer in iverk belemmerd Voorts wonen in dit pand en in het aangrenzende pand no. 10, dat ook gehuurd wordt door mevrouw Durr-Sip, drie inwonende Italianen en twee studenten. Ook deze konden zich in veiligheid brengen. Voor geen van hen was er echter nog tijd om voorwerpen van waarde te redden. Eén der Italianen, die „Gino" werd genoemd, sprong van de eerste ver dieping door het raam naar buiten, nadat hij getracht had enige zaken van waarde in veiligheid te brengen. De furieus laaiende vlammen maak ten zich ook al spoedig meester van het aangrenzende pand no. 10. Een televisie-apparaat sprong met een klap uit elkaar, waardoor de ruiten van het pand van meubelmagazijn Dreef aan de overzijde sprongen. Het vuur had zo'n kracht, dat het al gauw naar de overzijde van de steeg oversloeg. Daar ontstond brand op de eerste verdieping van het huis, waarin de familie Dreef woont. Grammofoonplaten in de etalage van de muziekwinkel Grönloh trokken krom van de hitte, ruiten sprongen. Gevaarlijke situatie De bewoners van de twee panden 10 en 10 A leveren met elkaar een nog al onoverzichtelijke situatie op. Groot gevaar voor ongelukken bij zo'n intensieve bewoning is aanwe zig. Het mag dan ook een wonder heten, dat een ieder zich zo snel in veiligheid heeft weten te stellen. Al eerder brand Merkwaardig genoeg heeft de familie Durr-Sip óm kwart over drie al een brand geblust op dezelfde plaats waar deze omstreeks 5 uur weer uitbrak. Er waren kolen uit de ka chel op de vloer gevallen. De vlam men sloegen hoog op, maar met hulp van zoon Cornelis en een der in het huis wonende Italianen kon dit vuur worden geblust. „Ik heb zeven teilen Vertraging Ter plaatse werden de brandweer lieden in hun werkzaamheden ern stig belemmerd door de auto's die langs het water van de Nieuwe Rijn geparkeerd stonden. Men kon met de slangen het water niet bereiken. Met mankracht moesten daarom de voertuigen worden verwijderd, het geen veel vertraging gaf. Bovendien moest men de slangen nog uitrollen. Aldus gingen minstens 10 kostbare minuten heen voor men water op de vuurhaard kon brengen. Het onge lukkig toeval wil, dat de nevelspuit in revisie was. De brandweren van Leiderdorp en Oegstgeest verleen den assistentie. Op het hoogtepunt van de aktie bestreed men het vuür met twaalf slangen. Maar dit kon niet verhinderen dat de panden 10 en 10 a van binnen vrijwel geheel uit brandden. Ook het pand tussen dat van mevrouw Durr en café De Burcht, opslagplaats van de firma Dreef, liep brand en waterschade op. Na 'n uur had men het vuur onder de knie. Het is wel duidelijk dat de oor zaak van de brand gezocht moet worden in het niet voldoende blussen van de eerste brand. Beide huizen zijn volgens de verklaring van me vrouw Durr verzekerd, zij was ech ter achter met de betaling. Als wer kende vrouw, zij werkt in een vlees- fabriek te Leidschendam, liep zij enige malen achtereen de kwitantie- loper mis. Alleen een bontjas heeft zij bij de vlucht van de kapstok kunnen gris sen. „Die had ik daar toevallig bij de hand, omdat ik gisteravond rijles heb gehad." Onder de overjassen droegen de bewoners pyjama's. Van hun garderobe was niets overgeble ven. Ook een portemonnee inhou dende honderdnegentig gulden, een nieuwe pick-up, radio etc. zijn ver brand. De brand is ontstaan naast het pand (Burgsteeg 8), dat zes jaar geleden in het nieuws kwam wegens een uitslaande brand. Toen heeft een kind het leven verloren. De panden 10 en 10 a zijn eigen dom van de gemeente Leiden. De kinderen zijn ondergebracht bij buren en familie. Naar zijn mening is het gewenst, dat bij de distributie van aardgas, in kleinere gemeenten concentratie in grotere distributie eenheden plaats heeft, als dit kan leiden tot lagere kosten en meer rationele bedrijfs voering. De vraag is gerezen, of in een effi ciënte opzet plaats is voor afzonder lijke organisaties als de openbare lichamen Gemeentelijke Gas voorzie ning Zuid-Holland en Gasbedrijf Cen traal Nederland. De situatie behoeft niet Uit te sluiten, dat deze lichamen him transportnet behouden. De minis ter meent, dat een verdeling van het Nederlandse gasdebiet in een aantal regionale distributieorganen in eerste instantie een zaak is, die de lagere overheden aangaat. De te stichten Gasunie wil in prin cipe de handelwijze continueren, dat niet alle leveringen over de gemeen ten lopen, zoals in dé voorzieningsge- bieden van de Staatsmijnen en het Staatsgasbedrijf Over de grens, die hierbij zal wor den getrokken, zal overleg moeten plaats hebben, evenals over de wijze, waarop moet worden voorzien in de gevallen, dat gemeenten industriële afnemers hebben met een grotere af- namevolume. Overleg heeft thans plaats tussen regionale organen, respectievelijk ge meenten, en de participanten in de nieuwe gasmaatschappij. Nu de Gas unie eerlang met haar werkzaamhe den begint en in de openbaarheid zal treden, meent drs. De Pous te mogen vertrouwen, dat onzekerheid bij een aantal gemeenten spoedig zal zijn weggenomen. Sedert donderdag is er weinig ver andering gekomen in de ijstoestand op het IJsselmeer. Door de n.o.-wind blijft de brede strook open water langs de oostelijke oevers vanaf Kornwerderzand tot voorbij Kamper hoek gehandhaafd. Hiervan wordt door de scheepvaart vrij intensief gebruik gemaakt, vooral op de route Lemmer-Kampen. Door dezelfde oor zaak bevindt zAdh langs de westkant vanaf Den Oever tot voorbij Eem- dij'k middelzwaar opeengepakt drijf- ijs, dat de vaart van en op de hier gelegen havens praktisch onmogelijk maakt. Uit bevindingen van schip pers, die hebben gevaren op de tra jecten Enkhuizen-Lelystad en Lem mer-Amsterdam blijkt, dat ook het middengedeelte van het IJsselmeer geheel bedekt is met middelzwaar opeengepakt drijfijs. MINSTENS 90.000 WONINGEN PER JAAR NODIG Minstens 90.000 woningen zullen voorlopig per jaar moeten worden gebouwd. In dat geval kan ook de in voorbije jaren opgelopen achterstand in het bouwprogramma worden in gehaald. Minister Van Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnijver heid) schrijft dit aan de Eerste Ka mer in de memorie van antwoord op zijn begroting. De minister deelt de Eerste Ka mer mee, dat hij de suggestie om de subsidiëring van de woningbouw op een andere leest te schoeien en een systeem van individuele subsidiëring al naar gelang het inkomen te ont werpen, heeft voorgelegd aan de voorlopige Raad van de Volkshuis vesting. De minister heeft de raad verzocht deze suggestie ook te be zien in het kader van het streven naar doorstroming. (Hiermede wordt bedoeld, dat mensen, die een hogere huur kunnen betalen, van een goed koop huis verhuizen naar een duur der). De minister heeft het advies van de raad nog niet ontvangen. De N.V. Landbank heeft van de Ter gelegenheid van het gereedkomen (binnenkort) van het 150ste Dorphuis, dat in Nederland met subsidie van oe^ gg^ ie(|er '-aar het ministerie van maatschappelijk werk wordt gebouwd, is vrijdag in Utrecht de „Dag der Dorpshuizen gehou- mogen rekenen op rijksgoedkeurin- den. Foto: de minister van maatschappelijk werk mej. mr. M. A. M. Klompe, reikt hier een bon voor het aan- gen VOor de bouw van max. 2.000 schaffen van een bestuurstafel uit aan de heer L. Rinzema, voorzitter van het jubileumdorpshuis in Haule in woningen in de ongesubsidieerde (du- de gemeente Ooststellingwerf. re) sector. Mail kon haar niet redden Belgische vrouw verdronken Nabij Driekwart (gemeente Sas van Gent) is donderdag de 40-jarige heer O. Vervaet uit Zelzate (België) met zijn auto in het kanaal Terneu- zen-Gent gereden. Zijn 39jarige.echt genote is daarbij verdronken. Het ongeval gebeurde bij een losplaats aan het kanaal, waar een opening is in de betonnen sfcootrand langs de weg. De heer V. heeft nog kans ge zien zijn vrouw uit de auto te hel pen, maar slaagde er niet in haar op het droge te brengen. Met de hulp van voorbijgangers kon hij de be manning van een juist passerende kustvaarder waarschuwen, die 't stof felijk overschot, dat op het water dreef, met een roeiboot aan wal heeft gebracht. Bestrijding De brandweer had zelf, zo ver namen wij, de brand vanuit de ka zerne al gesignaleerd. Terwijl de wa gens onderweg waren naar de brand werd om versterking gevraagd, om dat de vuurgloed het ergste deed vermoeden. De gemeenteraad van Muiden heeft besloten tot afschaffing van de zg. „papklok", waardoor met een eeuwen oude traditie wordt gebroken. Toen het meer dan 1000 jaar oude Muiden nog stadspoorten had, werd iedere avond om negen uur de klok van de toren geluid als waarschuwing voor hen die buiten de muren, op het land werkten dat het tijd werd naar de stad terug te keren, omdat de poorten dicht gingen. Thuis gekomen at men dan een bord gerstepap en ging ter ruste. Deze tradiitie bleef ongeveer vijf eeuwen gehandhaafd en nog iedere avond om negen uur luidt de klok. Nu echter de klokkeluider, de heer Hassenaar, naar Muiderberg is ver trokken en dé financiële positie van Muiden zo slecht is dat men op een aanvullende bijdrage uit het gemeen tefonds is aangewezen, heeft de ge meenteraad besloten het ambt van klokkeluider en daarmee het luiden van de klok af te schaffen. Met de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente is nu overeen gekomen dat deze zelf zal zorgen voor het luiden van de klok op zondag. VERSTOPTE KACHEL Het echtpaar H. Voges-Moes, (bei den 70 jaar), is in zijn woning aan 't Fazantenspoor te Gorinchem in de nacht van donderdag op vrijdag door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Bij onderzoek is gebleken, dat de kachelpijp verstopt was, zo deelt de politie mee. De gasunie zal binnenkort worden opgericht. Een voorlopig tracé voor het nieuw aan te leggen gastransport- net is uitgestippeld. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister van Eco nomische Zaken, drs. J. W. de Pous, mede namens de minister van Bin nenlandse Zaken, geeft op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Nederhorst (arb.). In na genoeg het gehele land zal aardgas voor openbare voorziening beschik baar kunnen worden gesteld als de plannen zijn verwezenlijkt. Onzekerheid bij Gasunie? In het antwoord zegt minister De Pous dat geen berichten zijn bin nen gekomen omtrent grote onzeker heid bij gemeentelijke en provinciale besuren over de regionale opzet van de aardgasvoorziening en de aanpas sing van de organisatie van de dis tributie van het aardgas aan de nieu we situatie, ontstaan na de jongste aardgasvondsten. Het belang van het tot standkomen van efficiënt wer kende regionale distributieorganen onderschrijf de minister voorzover daaronder streekgasdistributiebedrij- ven worden verstaan. Winter slechte tijd voor Horecaf Een globaal onderzoek van de bond Horecaf over de gevolgen van de barre winter voor hotels, restaurants en café's maakt duidelijk, dat hier en daar gevoelige verliezen zijn ge leden. De bedrijven in de hoofdstad zijn er nog vrij goed afgekomen, waarschijnlijk ten gevolge van in de koude maanden gehouden evenemen ten en tentoonstellingen. Dm omzetten in de Rotterdamse be drijven eöhter lagen 30 tot 40 pro cent beneden het normale peil. De Utrechtse bedrijven hebben een terugloop in de omzetten met onge veer tien percent te lijden gehad. De zal en verhuur echter lag een derde l'ager dan in de voorafgaande win ters. Zeer zwaar hebben de Horecabe drijven langs de grote verkeersaders er van langs gekregen. Hun omzet liep gemiddeld met 70 pet. terug. An dere buitenbedrijven lagen 20 per cent beneden normaal. De kosten in de bedrijven zijn door het barre weer aanzienlijk hoger geweest dan in an dere winters. Na de onfortuinlijke zomer van 1962 hopen de ondernemers nu maar op een mooie zomer 1963. Tussen Kremlin en Kapitool tot het bijwonen van een uiterst INTERESSANTE VOORDRACHT van de bekende sportjournalist en verteller WIM DUSSEL, op 26 MAART in de STADSGEHOORZAAL. De reis door Rusland, Azië, Japan en Noord-Amerika is gemaakt in een gewone D.A.F.. en wordt toegelicht met prachtige dia's en films. Toegang gratis. Aanvang 8 uur precies, kleine zaal. Jongelui zonder geleide geen toegang. Kapper Flinl(|jfficieel „weerinforinateur" HET KABINETSBERAAD Het beraad van het kabinet over de reklame-televisie heeft gisteren geduurd tot 's nachts kwart over twaalf. Minister Veldkamp kwam als eerste uit de Trèveszaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat. Op een vraag of het een speciale be tekenis had, dat hij het eerst naar be neden kwam, antwoordde de minis ter: „Nee hoor, helemaal niet." De minister-president, minister Cals en de staatssecretarissen Gijzeis en Scholten kwamen ruim vijf minu ten later uit de vergaderzaal. Zij wensten geen van allen mededelin gen te doen over het verloop van de besprekingen. Minister Zijlstra zei verbaasd tot de wachtende journalis ten: „Waarom staan de heren zo lang te wachten voor zo'n klein zaakje?" Officieel is medegedeeld, dat voors hands geen verklaringen van rege ringszijde te verwachten zijn. Ook van de kant der verschillende frac ties, waarmee druk contact zou zijn geweest, wordt het stilzwijgen be waard. De Hengelose kapper en weerpro- feet, die zich door zijn dikwijls rake weersvoorspellingen in de afgelopen winter bekendheid heeft verworven, heeft zich contractueel verbonden aan een bureau „weermformatie" te Den Haag, bij notariële acte opge richt dat zijn weervoorspellingen gaat uitgeven. Het bureau is opgericht door enige zakenlieden, die kenne lijk brood zien in het voorspellen van het weer voor de vakantiegangers. Binnenkort zal dit bureau een boek je gaan uitgeven, waarin het de weersgesteldheid van de vakantie maanden van dit jaar' mei tot en met september zal voorspellen. De opbrengsten, die( hieruit voor kapper Flink zullen voortvloeien, wil hij o.a. gebruiken voor de aanschaf fing van apparatuur, waarmede het, naar zijn zeggen, mogelijk zal -zijn nog naukeuriger het weer te voor spellen. Hij wil zich ook in Duits land op het gebied van de weerpro- fetie gaan bewegen en, aldus zijn pu- bliciteitsman, tevens administrateur van het bureau „weerinformatie", de heer KI. van de Veen in Den Haag, ook daarvoor is geld nodig. Voor de apparatuur en voor de medewerkers, die bij de „waarne mingen" van kapper Flink niet kun nen worden gemist. Inmiddels voelt de heer Flink zich gegriefd door uitlatingen van een fabrikant in Naarden, de heer C. Doyer, die in het openbaar zou heb ben te kennen gegeven, dat hij de voorspellingen van de heer Flink niet hoog schat. De heer Doyer zou heb ben gézegd, dat de successen van de kapper slechts „toevallig" zijn ge boekt. Zelfs zou de heer Doyer een bedrag van 100.000 gulden hebben uitgeloofd voor een juiste voorspel ling van de heer Flink, hetgeen de heer Flink echter, in antwoord op een vraag van het ANP, ontkende. Wat de heer Flink weer jammer vindt, want hij had een dergelijke uitdaging graag geaccepteerd. Hij was zelfs bereid thans reeds het weer te voorspellen voor een aantal dagen in februari 1964. „VOORMALIG VERZET" TéGEN HERDENKING OP 3 MEI De Nationale Federatieve raad van het Voormalige Verzet Nederland en de Nederlandse verénigiflg van ex- politieke gevangenen hebben in een telegram aan de minister van alge mene zaken geprotesteerd tegen de voorgenomen verschuiving van 4 naar 3 mei. „De motivering dat dit geschiedt ten behoeve van het joodse volksdeel geldt uitsluitend voor een zeer kleine groep van orthodoxe joden, voor wie het bovendien ook op vrijdagavond niet geoorloofd zou zijn aan een stille Vice-admiraal L. Brouwer (foto), tocht deel te nemen", aldus de Raad, die per 1 april de Koninklijke Marine die er ook op wijst dat vele gemeen- met pensioen zal verlaten, is bij ten op vrijdag koopavond hebben, K.B., met ingang van 1 april van dit waardoor de herdenkingen in het ge- jaar, benoemd tot lid van de Raad drang kunnen komen. van State. Burgemeester van Brielle geschorst De burgemeester van Brielle, de heer D. M. v. Z. is door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland voor de tijd van één maand geschorst uit zijn functie. Dit besluit werd genomen in verband met een onderzoek, dat door de Rijksrecherche is ingesteld. Tot de over enkele dagen te verwachten benoeming van een plaatsvervanger wordt de functie waargenomen door wethouder mevr. L. M. v. d. Boo- gaard-Neecken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7