S)e &2idte0oii/fcci/tit Commissie van wijze mannen bracht rapport uit Regering wil gas rantsoeneren Surinaamse regering aanvaardt beeld Felle brand in Burgsteeg te Leiden ES*» 'v**" v DANSEN MINDER INSCHRIJVINGEN VOOR PAASVEE-TENTOONSTELLING Hoogwaterstanden ZATERDAG Ï3 MAART 19Ö3 53e JAARGANG No. W.8M Directeur J. F. I. M KOBNS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT M KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAAR BLIJFT DIE LENTE TOCH? T»M. 2 0 935 - Red. 3001 5,15594 - Advert. 20816 - Klachten beiorging 3383* (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w„ 2.80 p. mnd., 8,25 p. kw.. Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Teleloonljes f 1.50 DE FRANSE STAKINGEN Maandag onderhandelen met werknemers? ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of 400.—? v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist De Franse regering heeft laten we ten dat zij gasrantsoenering zal in voeren als de staking van de 240.000 mijnwerkers de komende week niet eindigt. De gasfabrieken kunnen door gebrek aan kolen nog maar nauwe lijks werken. Bovendien worden ook aij geplaagd door stakingen. De druk op het gas is al veel te laag. Verscheidene fabrieken hebben daarom moeten sluiten. Vrijdag hielden de arbeiders van de elektriciteitsbedrijven weer een vier-uursstaking, waardoor de metro en de treinen raar de voorsteden stil lagen en de verkeerslichten niet werkten. Vele Parijzenaars gingen te voet of liftend naar hun werk. Ook de Franse kerncentrales wer den vrijdag door de stakingsgolf oversooeid. Ongeveer d~ helft van de 20.000 arbeiders gaf 'ehoor aan een oproeo voor een staking van een dag voor hogere lonen. Ook de telefoon monteurs werkten vrijdag niet. Voor vandaag stond er bij de posterijen weer een staking van andere afde lingen oo het programma. Er komen nog steeds blijken van symoathie voor de stakende mijn werkers binnen. De gemeenteraad van de grote industrie-stad Rijssel in Noord-Frankrijk besloot vrijdag Fivwn hii nazi-proces in Koblenz geweerd Het Westduitse ministerie van bui- tenlandse zaken heeft vrijdag de ver blijfsvergunningen van twee Russi sche waarnemers bij een proces in Koblenz vervallen verklaard. Het proces wordt gevoerd tegen 12 oud nazi's, die ervan beschuldigd worden in de oorlog meer dan 30.000 mensen in de Sowjet-Unie om het leven ge bracht te hebben. De betrokken Russen zijn de straf- rechtsgeleerde professor Alexejew en een attaché, die in opdracht van het Russische ministerie van buitenland se zaken aan de openbare aanklager in Koblenz belastende documenten tegen de 12 beschuldigden hadden overhandigd. De beide Russische waarnemers hadden van het Westduitse ministe rie van buitenlandse zaken een ver blijfsvergunning gekregen die tot 6 juni geldig was. Enige dagen geleden had het ministerie de passen van de Russen opgevraagd en ondanks het verzoek van de Russische ambassade in Bonn, de visums tot aan het eind van het proces te verlengen, de vi sums ongeldig verklaard. Aan vier Russische getuigen is een visum zonder meer geweigerd. De twee Russische waarnemers hebben het gerechtshof in Koblenz ook documenten doen toekomen over de activiteit in de oorlog van de huidige Westduitse staatssecretaris voor economische samenwerking, professor F. K. Valon. In een verklaring van het West- Duitse ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat de twee Rus sische waarnemers het advies van het ministerie, om verlenging te vra gen van de „beperkte" verblijfsver gunningen, niet hebben opgevolgd en West-Duitsland tegen 27 maart moeten verlaten. met algemene 9temmen, 30.000 frank in het stakingsfonds te storten. De arbeiders van de aardgasbedrij- ven in Lacq hebben vrijdag besloten te blijven staken. De staking duurt al ruim twee weken. Het besluit werd genomen na bestudering van de nieuwe regeringsvoorstellen over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. V ulkaanuitbarsting op Bali eiste reeds 1100 doden Het aantal doden als gevolg van de uitbarsting van de vulkaan Goe- noeng Agoeng op Bali is tot meer dan elfhonderd gestegen. De meeste slachtoffers zijn kinderen, die niet vluchtten toen de lava hun huis be reikte. Er moeten voorts ontelbare gewonden zijn. Duizenden mensen verlieten de steden Besakih en Ka- rangasem, daar er nog steeds uit barstingen voorkomen. Drie dorpen werden ingesloten door stromen kokendè lava. President Soekarno heeft de vul kaanuitbarsting tot nationale ramp verklaard. Secretaris - generaal Oe Thant van de VN heeft in een tele gram hulp aangeboden voor de slachtoffers van de ramp. Een vliegtuig van de politie, dat laag boven de vulkaan heeft gevlo gen, heeft nieuwe uitbarstingen waargenomen. De lava, die eerst van de zuidelijke, westelijke en oostelijke "hellingen omlaag kwam, stroomde ook langs de noordelijke helling van de „Agoeng". Dit gebied aan de oost kust van het eiland is onbegaanbaar. Vier politieboten zullen naar dit gebied worden gezonden om red dingsploegen aan land te zetten op de noordoostkust. De redders zullen trachten de geisoleerde dorpen te bereiken om de bevolking in de bo ten te evacueren. Wrak van Saoeds vliegtuig nog niet gevonden Het zoeken naar het wrak van het Saoedische Cornet-vliegtuig moest vrijdag, voor de derde dag achtereen, wegens het slechte weer gestaakt worden. Een sneeuwstorm belette, dat Franse en Italiaanse hef schroef- vliegtuigen konden opstijgen om het gebied af te zoeken waar het toestel vermoedelijk is neergestort. De drie reddingsploegen, di)e dies morgens waren vertrokken, moesten terugkeren. Men vreest dat het wrak nu gedeeltelijk ingesneeuwd is en daardoor nog moeilijker te vinden zal zijn. In de. Perzische stad Tabriz zijn vrijdag bij gevechten tussen Moham medaanse geestelijken en vrouwen een Mohammedaanse priester en een vrouw om het leven gekomen. Vijftig priesters en vrouwen liepen verwon dingen op. Volgens in Teheran ontvangen be richten gingen vrouwelijke betogers en voorstandsters van vrouwenkies recht priesters te lijf, die zich ver zetten tegen de regeringsplannen voor hervormingen, waaronder het kiesrecht voor vrouwen bij .parle mentsverkiezingen. De vrouwen sloegen er met naaldhakken op los en scheurden de priesters de kleren van het lijf voordat de politie kon ingrijpen. De politie zou twaalf ar restaties verricht hebben. Kardinaal Mindszenty valt niet onder amnestie De primaat van Hongarije, kardi naal Jozsef Mindszenty, die na de onderdrukking van de opstand in Hongarije van 1956 een toevluchts oord vond in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest en daar sindsdien verblijft, valt niet on der de amnestie die donderdag door premier Janos Kadar is afgekondigd, zo heeft een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van buitenland se zaken meegedeeld. De kardinaal kan echter, als iedere „veroordeelde misdadiger", een verzoek om amnes tie indienen, aldus de woordvoerder. In gewoonlijk betrouwbare diplo matieke kringen wordt ten sterkste betwijfeld, of kardinaal Mindszenty van deze gelegenheid gebruik zal maken om een gratieverzoek in te dienen. De kardinaal zelf heeft steeds betoogd, dat hij zich onschuldig voelt en dat hij zijn berechting ziet als een onderdeel van de strijd van het communistische bewind tegen de kerk. Volgens genoemde kringen zal de primaat waarschijnlijk tot geen enkele stap overgaan, voordat hij heeft gesproken met dr. Franz Koe- nig, de aartsbisschop van Wenen, die na Pasen een bezoek aan Boedapest zal brengen. De Surinaamse regering heeft het beeld geaccepteerd, dat die in Amster dam wonende Surinaamse beeldhou wer Erwin de Vries in haar opdracht heeft gemaakt van de ontdekker van Suriname, Alonso de Ojeda. De ge volmachtigde minister van Suriname in Nederland, mr. dr. R. H. Pos, llbeft op zijn bureau in Den Haag de be slissing van zijn regering aan de heer De Vries medegedeeld. In februari werd het bronzen beeld door een commissie, bestaande uit de gevolmachtigde minister, diens kabinetchef, een bestuurslid van de Sticusa en een kunstcriticus bekeken en hun bevindingen hebben zij in een advies aan de Surinaamse rege ring uitgebracht. Het honorarium voor hfet beeld, inclusief kosten, be draagt 16.000. Vorige week maan dag had Erwin de Vries telegrafisch aan premier Emanuels verzocht een beslissing te nemen. BEWONDERAAR VAN FILMSTER VEROORDEELD Omdat hij tot over zijn oren ver liefd was op de filmster Audry Hep burn is de 22-jarige Franse student Jean Claude Thouroudie destijds tot daden gekomen, die hem vrijdag op 250 franc boete en isen voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maan den zijn komen te staan. Thouroude verklaarde voor de rechter, dat zijn verliefdheid hem er tijdens zijn zomervakantie in Zwit serland toe gebracht had, in de villa van mevrouw Hepburn te Burger- stock bij Luzern in te breken. Hij stal daar een foto, brieven en enige stuks ondergoed. De laatste vier katholieke gees telijken zijn uit de gevangenis van Havanna ontslagen. Zij zullen spoe dig naar Spanje reizen. Zij waren schuldig bevonden aan „contrarevo lutionaire activiteit". OVERLEG OVER BERLIJN De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, en de Russische ambassadeur in Wash ington, Anatoly Dobryin, zullen dins dag in Washington beginnen met hist overleg over Berlijn. Dit wordt het eerste contact op hoog niveau tussen beide landen over de kwestie-Berlijn na-de onvruchtbare besprekingen, die bet vorig jaar over dit onderwerp zijn gevoerd. Het voorstel tot hervatting van het overleg is gedaan door de Russen. TWEE BISSCHOPPEN NEMEN DEEL AAN DERDE STILLE OMGANG Mgr. P. J. Moors, bisschap van Roermond en mgr. Th. Hendriksen, hulpbisschop van Utrecht, nemen deel aan de Stille Omgang, die zater dag op zondagnacht voor de derde maal door de hoofdstad trekt. Mgr. Moors komt met een grote groep Limburgers per extra trein naar Amsterdam. Hij zal in de Mozes en Aaronikork een pontificale H. Mis opdragen. Mgr. Hendriksen zal voor de deelnemers uit zijn diocees een pontificale H. Mis opdragen in de St. Dominicus'kerk aan de Spuistraat. H.H. WIJDINGEN BISDOM DEN BOSCH Mgr. .drs. J. W. M. Bluyssen, hulp bisschop van de bisschop van Den Bosch, zal op zaterdag 23 maart de H. Priesterwijding toedienen in de kapel van het studiehuis St. Jozef der Priesters van het H. Hart te Hees-Nijmegen aan de eerw. fraters: S. Pletsers, J. Haasen, H. Baart, B. v. d. Vegt, M. van Ooij, B. Niekus, H. Thijssen, H. Eysvogel, W. Blok, J. de Krom, C. van den Berg, Th. Pe ters, G. van Tillo en P. van Langen van de congregatie der Priesters van het H. Hart van Jesus. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, zal op 24 maart de H. Priesterwijding toedienen in de kapel van het moederhuis der zusters Franciscanessen te Oirsohot aan de eerw. fraters: J. Corbey, B. Gehrmann, J. Wenn- rich, J. Michels, Th. Geris, J. Jacobs, P. Verlaan, A. Naus, M. Vernaerde, H. Janssen, A. Sevenheck, L. Muit- jens, P. Stevens, L.'Amand, J. Ranke, G. Goldstein, H. Keune en J. Pack bier van de sociëteit der paters Montfor tanen. Zaterdag 23 maart zal mgr. Con- stans Kramer ofm, bisschop van Luan in China, in de Minderbroederskerk te Alverna de H. Subdiaken wij dinig toedienen aan de fraters: M. van Meurs, R. Leunissen, O. van Minder hout, A. de Wit, H. Heimeriks, M. Roels, R. Aalbers, W. Sierat, T. van Steekenlenburg, I. Groenewegen, J. Stolwijk, B. Donkers, B. Dister, V. Vrancken, C. Vissers en O. van den Boom van de Orde der Minderbroe ders. Zondag 24 maart zal hij de H. Priesterwijding toedienen aan de eerw. fraters: P. Greijer, F. Ruijs, L. Hendriiks, M. Taverne, F. Franken, G. Koblen, A. Dehinig, M. Brennink- meijer, M. Salemink, A. Ruigrok, A. Lobman en R. Huibers, allen van de Orde der Minderbroeders. J**9*, Twee panden aan de Burgsteeg te Leiden zijn vanmorgen vroeg in één uur tijd in de as gelegd. De bewoners, vrouw, vier kinderen en vijf in wonende huurders konden ternauwernood aan het vuur ontsnappen. Het vuur was zo hevig, dat de gevel aan de overzijde van de steeg ook vlam vatte. De brandweer heeft de brand met twaalf stralen geblust. Zij onder vond vertraging door de auto's welke langs de Nienwe Rijn geparkeerd stonden. Voorts was men gehandicapt door het feit, dat de nevelspuit in reparatie was. Om half zeven was men het vuur meester. Eerder rond drie uur, had den de bewoners al een brandje geblust. De foto geeft een beeld van de situatie hedenmorgen rond zes uur. town heeft vrijdag twee negers ter ZONDAG 24 MAART a.s. dood veroordeeld wegens sabotage. Een neger is tot 25 jaar gevangenis straf en 17 zijn tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld. KORTE GOLF Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn vrijdag in Griekenland aangekomen voor een officieel bezoek in verband met het feit, dat det Griekse koninklijke dy nastie honderd jaar geleden gesticht werd door koning George de eerste, prins Wilhelm van Denemarken. Prinses Anne-Marie van Denemar ken, die verloofd is met prins Con- stantijn van Griekenland, is al in Griekenland. Het hooggerechtshof in Queens- Door het ontploffen van een ke tel onder een warenhuis in San Jo se (Californië) zijn vrijdag drie mensen omgekomen en ongeveer 57 gewond, van wie negen ernstig. De ontploffing in de kelder van het ge bouw vernielde een deel van de eerste verdieping. De oorzaak is on bekend. De 94-jarige Anglicaanse kan- nunnik James Mervyn Glass heeft vrijdag in Londen zijn huwelijk aan gekondigd met mevrouw Elisabeth Parr, de weduwe van een deken van een domkapittel. Het huwelijk zal binnenkort worden voltrokken. Ka nunnik Glass in 23 jaar geleden met pensioen gegaan. in ZAAL DE BEURS NOORDWIJK van 36 uur m.m.v. ANNEKE GRÖNLOH Tevens vanaf 811.30 uur. De Keukenhof in Lisse. welke volgende week donderdag door premier De Quay ral worden geopend, ziet er nog winter» en kaal uit. Foto: een lange rij stoelen wacht al op de bezoekers, maar bloemen zfjn er op de koude grond nog niet te zien. Vebo-bestuur is desondanks tevreden „Uit de cijfers van de zojuist ge- sloten inschrijving blijkt, dat we het zelfde aantal inschrijvers als vorig jaar hebben, n.l. 46. We zijn dan ook zeer tevreden." AldtLS de heer M. Weima, secretaris van de Vebo, in zijn toelichting op de cijfers van de Paasvee-tentoonstelling. Er zijn twee factoren, waardoor het bestuur deze inschrijving met eni ge bezorgheid tegemoet gezien heeft: de afgelopen barre winter en hoge prijzen van het vlees, waardoor de slager weinig interesse heeft voor dit vlees. Bovendien heeft ook en vooral deze strenge winter in hoge mate schuld aan de duurte van het vlees. Is het aantal inschrijvers in ver gelijking tot vorig jaar hetzelfde ge bleven, het aantal ingeschreven stuks vee is in de meeste afdelingen en ru brieken sterk gedaald. De sterkste te rugslag ondervond de afdeling kal veren: van 65 vorig jaar naar 21 dit jaar. Het totaal aantal ingeschreven stuks vee bedraagt 190, tegen vorig jaar 234. „Maar ook over dit cijfer zijn we tevreden, vooral als we in aanmer king nemen, dat de winter het kwe ken van goed tentoonstellingsvee bij zonder moeilijk heeft gemaakt." De heer Weima achtte de kwaliteit van het vee, dat volgende week ten toongesteld en gekeurd zal worden, geen maatstaf voor de kwaliteit van dm gehele Nederlandse veestapel „Wat wij op onze tentoonstelling la ten zien is top-kwaliteit: de gemid delde kwaliteit van het Nederlandse vee is beduidend minder. Wij trach ten door het organiseren van zo'n tentoonstelling de veehouders te sti muleren om beter vee te kweken en af te leveren, waarmede zowel het Nederlandse publiek als de export ten zeerste gebaat zal zijn." Het Vebo-bestuur prijst zich ge lukkig een bekwame en deskundige jury te bezitten, die geleid zal wor den door de heer Joh. Karens te Zoetermeer. De jury zal a.s. vrijdag een allesbehalve bemakkelijke taak hebben: het tentoongestelde vee is van bijzondere kwaliteit, ondanks de vaak zeer ongunstige omstandighe den, waaronder de ingeschreven vee houders hebben moeten kweken. A.s. vrijdag om precies tien uur zal de Vebo-tentoonstelling geopend worden in de nieuwe „Vergulde Turk", door de wethouder van het Marktwezen, de heer ir. J. J. G. van Hoek. Bovendien zal de heer mr. H. A. Wildeman een rede uitspreken over het thans wel bijzonder actuele onderwerp: „De belangrijkheid van de Veemarkt". MOND EN KLAUWZEER IN GEMERT Op een bedrijf in Gemert, is onder varkens mond- en klauwzeer gecon stateerd. De directeur van de Vee- artsenijkundige Dienst heeft in ver band hiermede, een vervoersverbod van varkens en herkauwers ingesteld in een met borden langs de wegen aangeduid gebied in de gemeente Gemert. Tijdens de vasten géén dansavonden, wel dansmiddagen Toegang uitsluitend r.k. jongelui (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VERANDERLIJKE BEWOLKING De afgelopen nacht is een uit het noorden komend front ons land ge passeerd. Het heeft voornamelijk in het midden en zuiden van het land een beetje sneeuw gebracht, die van ochtend ovenwei snel is weggedooid. Een gebied van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden heeft een uitloper in de richting van Noorwe gen. Deze beweegt zich naar het zui den en zal de komende nacht dicht bij Nederland liggen. In verband hiermede moet op overwegend lichte vost worden gerekend. Over het zee gebied tussen IJsland en Noorwegen trekken enkele storingen, die daar de luchtdruk sterk doen dalen. Het front van één van dez?e storingen zal morgen in de loop van de dag onze Waddenkust naderen. De bewolking neemt dan weer toe, maar de kans op regen is nog niet groot. ZON-EN MAANSTANDEN 24 Maart: zon op 06.36, onder 18.58; maan op 06.37, onder 17.34. 25 Maart: zon op 06.34, onder 19.00; maan op 07.02, onder 19.00. Nieuwe maan. 24 Maart: v.m. 2.38; n.m. 14.55. 25 Maart: v.m. 3.21; non. 15.38. KORRELTJE Dat het altijd zo was, is de slecht ste reden oan het altijd zo te laten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1