S)e C<2kWSoii^ant <3H£> MR. SCHOLTENHET GELDT HIER EEN POLITIEKE BESLISSING WAARTOE REGERING BEVOEGD IS Kamer-fracties dokteren verbeten aan moties Bonn zegt: Duitse tv, bereikt West-Nederland niet Westduitse t.v. stok achter de deur Verf met voldoening De Gaulle beraadslaagde met kabinet doch Frankrijk zit met de last Grote brand bij V.enD. te Leeuwarden De tyflisepidemie Aanhoudend koud Hoogwaterstanden Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 21 MAART 1963 53e JAARGANG No. 15.8 NEDERLAND DOET STOER lelet. 2 0 9 3 5 - Red. 2 0 0 1 5, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 3 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. tv., 2,80 p. mnd., 8,25 p. ktv., Franco p.p. 8,15. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1.50 NOG GEEN BESLISSING OVER RECLAME IN TELEVISIE Het ziet er niet naar uit, dat vandaag of morgen, of ook nog maar in de resterende periode van dit kabinet, een beslissing zal worden genomen over de toekomst van de Nederlandse televisie. Bij Kamervoorzitter mr. Van Thiel bestond deze hoop gisteren for meel wel, maar hij had bezwaarlijk anders kunnen suggereren. De Tweede Kamer heeft zich nu wel afkerig getoond van de re geringsplannen met de televisie, maar men is het er onderling nog niet over eens, hoe men deze tegen-stemming in bepaalde moties moet verpakken. Gisteravond nog waren de frakties van de KVP en de PvdA druk bezig met het overleg aangaande de moties, die vanmiddag op tafel zullen moeten komen. Ook de CHU en de AR waren het er nog niet over eens in welke vorm het misnoegen over de regeringsvoorstellen in moties moest worden vervat. Van regeringszijde daarentegen is men ongestoord verder gegaan met het verdedigen van haar standpunt: er moet een nieuwe in stelling komen naast de bestaande omroepen; er bestaat hieraan behoefte. Bovendien, zo zei mr. Scholten, de regering heeft het laatste woord. genen dele gericht is op omverwer ping van de NTS en de omroepver enigingen. Voor deze instellingen, die geboren zijn uit particulier initia tief op basis voor maatschappelijke en geestelijke stromingen, had hij de grootste waardering. Het gaat hier om een televisie-organisatie naast omroepen en NTS. Er is dus geen zwart-wit-situatie, geen of- of- maar een en- en. Daarom speet het de bewindsman, dat de omroepen zich met zo grote felheid tegen het re geringsplan hebben gekeerd. Reclame en cultuur Reclame en cultuur behoeven geen vijanden te zijn, zo betoogde de staatssekretaris van economische za ken drs. Gij zeis. „Het is onjuist te stellen, dat onder het dak van het bedrijfsleven cultuurloosheid zou huizen." Over de relatie tussen reclame en televisie zei drs. Gij zeis o.m., dat re clame „in de grote keten van eco nomische verschijnselen, die teza men de economische vooruitgang mo gelijk maken, een in de Westerse landen niet weg te denken schakel vormt." DISCRIMINATIE Reclame, zo zei drs. Gij zeis voorts, vervult in ons maatschappelijk be stel een funktie, die geen afbreuk doet aan de vrijheid van de consu ment. Deze komt daardoor eerder tot zijn recht. Kent men aan reclame aldus een positief belang toe voor a De staatssekretaris van O. K. en W., mr. Scholten, kwam in zijn ant woord in het televisiedebat aan de Tweede Kamer meteen met een troef. Hij deelde mee, dat de tweede Duitse TC (reclame)-zender binnen kort waarschijnlijk tot aan onze kust zal uitstralen. Blijkens een via onze ambassade in Bonn ontvangen be richt van de Westduitse regerings persdienst komt een nieuwe TV- zender in gebruik met een groter bereik dan de tegenwoordige, welke alleen het oosten van ons land be strijkt. „Hieruit spreekt de noodzaak van een tweede Nederlands programma nog sterker," zo zei de heer Schol ten. Niet omdat wij ontvangst van een Duitse zender niet wensen, wel omdat de keuze-mogelijkheden van Nederlandse programma's nu nog wenselijker en noodzakelijker wordt. Angst geen basis voor goed beleid „Er bestaat een zekere angst voor wat we nog niet kennen," aldus zei mr. Scholten. „We kennen de macht van het medeium televisie nog niet geheel. Het is precies zo gegaan tij dens de ontwikkeling van drukpers en radio. Deze angst is een verschijn sel, dat voortspruit uit kijken naar het verleden. Die angst moeten we overwinnen omdat zij geen basis voor een goed beleid vormt." De staatssekretaris wees erop, dat de regering bij de wet gemachtigd is zendmachtigingen te verlenen en te beslissen over het uitzenden van re clameboodschappen. „De onderha vige discussie geschiedt op verzoek van de Kamer. Zij gaat niet over de vraag aan wie een zendmachtiging moet worden gegeven. Het geldt hier inderdaad een politieke beslissing, waartoe de regering echter bevoegd is en waarover in de volksvertegen woordiging kan worden gesproken." ons maatschappelijk bestel, dan is het volgens deze bewindsman van zelfsprekend, dat deze reclame de mogelijkheid wordt geboden zich van de meest doelmatige en doel treffende middelen te bedienen. Tot deze media behoort naast de conventionele ook de televisie. Het niet toelaten van reclame in tele visie zou discriminatie, een kunst matige handicap, bij het volgen van de moderne ontwikkeling betekenen. Wijzend op de steeds grotere sprei ding van de Duitse reclame-tv zei spreker, dat thans een besluit nodig is. Over de positie van de dagblad- en tijdschrift-exploitatie zei drs. Gijzeis onder meer, dat reclame van invloed zal kunnen zijn op de advertentie opbrengsten. Toch leek het hem juist verweer en nieuwe aanpak zonder bescherming en beschutting aan de ondernemers over te laten. Zoveel mogelijk samenwerking met de re clame-tv leek hem een juiste weg. De uitgevers zullen op redelijke voorwaarden moeten kunnen deelne men in de concessiehoudende maat schappij. Gezien de ervaringen in het buitenland meende drs. Gij zeis, dat de gevolgen van reclame-tv voor dagbladen en tijdschriften niet al te ernstig zal zijn. Het betreft hier doorgaans geen vervangende re clame. Kijkers betalen tweede programma niet Een van de belangrijkste aspekten van het voorgestelde systeem vond dè staatssekretaris de commerciële opzet: financiering van het tweede net uit de reclamemiddelen. Dit wordt een normale particuliere com merciële aktiviteit. Zou men de sug gesties van de NTS volgen, dan zou onherroepelijk vermenging van re clame- en kijkgelden plaatsvinden. De kijker zal voor het tweede pro gramma niets behoeven te betalen. Spreker was voorstander van sprei ding van reclameboodschappen door het gehele programma. Het verschillend exploiteren van twee zenders zal een heilzame prik kel tot inventiviteit en aktiviteit zijn, zo meende drs. Gijzels. Een gezonde rivaliteit zal stimulerend werken op het gehalte van de programma's. Mededinging zal kunnen leiden tot prestatieverhoging, dynamiek, akti- vering van talent en niveauverbete ring. Minister Cals zei tenslotte, dat de staatssekretarissen niet alleen in overeenstemming met zijn opvattin gen hadden gesproken, ook overwe gend in overeenstemming met die van de regering. Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) Voor de KRO-TV wordt hedenavond het spel „Den Spyeghel der Salicheyt van Elkerlyc" opgevoerd. Produktie Thorvald Dudok van Heele, regie Frans 't Hoen, muziek Bernard van Beurden, decors Fokke Duetz. Foto: Julien Schoenaerts (niet in kostuum), die de rol Elckerlyc speelt. De stakingen in Frankrijk Terwijl Parijs gisteren met alle mogelijke ongemakken te kampen had besprak het kabinet, onder voorzitterschap van president De Gaulle, de toestand, die is ontstaan door de golf van stakingen, die zich over het land heeft uitgebreid. Het enige voor de regering gunstige bericht van het stakingsfront kwam woensdag uit Lotharingen, waar 20.000 mijnwerkers van de ijzermijnen weer aan het werk gingen na van de regering een aantal garanties te hebben verkregen. De staking van 240.000 arbeiders in de genationaliseerde steenkoolmijnen duurde echter voort en ging haar twintigste dag in. De Franse prostestantenbond riep woensdag alle chris tenen op „te bidden voor een rechtvaardige regeling" en deed een beroep op de regering erop toe te zien, dat alle arbeiders ieen behoorlijk bestaan hebben. Van katholieke zijde is al eerder steun voor de stakers betuigd. voorziening van Parijs vanuit Lo tharingen stopgezet. De produktie was eerder al verminderd uit protest tegen wat vakbondskringen bepaalde maatregelen van de politie noemden, onder meer het optreden tegen pos ters. Nederlandse bijdrage aan Navo-kernstrijdmacht Twee squadrons F. 104 Nederland en België hebben giste ren officieel in Parijs aangeboden ieder twee squadrons F-104 taktische straaljagers bij te dragen aan de voorgestelde multinationale kern- strijdmacht van de Navo. Dit aanbod is gedaan op de zitting van de permanente Navo-raad door de minister van buitenlandse zaken van Nederland en België, mr. J. M. A. H. Luns en Paul Henri Spaak. De mededeling van staatssecretaris Scholten in de Tweede Kamer be treffende het Westduitse tweede te levisieprogramma, dat over enige tijd de ether in gaat en tot aan de Ne derlandse kust te ontvangen zou zijn, is voor bepaalde lichtelijk onthutste Nederlandse instanties aanleiding ge weest, bij het Westduitse ministerie voor PTT hun licht op te steken. Na de Westduitse reacties zijn de tegen standers van Nederlandse (en mis schien ook Westduitse) reclame in de t.v. of commerciële televisie in elk geval wat rustiger gaan slapen. Het zal heus zo'n vaart niet lopen", verzekerde men hen te Bonn. Bij Wezel, op een 35 kilometer af stand van de grens ter hoogte van Nijmegen, wordt een grote zender van 300 meter hoogte gebouwd. Dte straalwijdte van deze zender zal on geveer 60 kilometer bedragen. „Wij willen met deze nieuwe zender hele maal niet de Nederlandse televisie kijkers trachten te bereiken; we bou wen alleen maar zenders voor oanze eigen West-Duitsers", aldus de per tinente bewering vanuit Bonn. Het is natuurlijk niet te vermijden, dat de Duitse programma's tot over de Nederlandse grens zullen komen. Dat mag men hier en daar in ons land hooguit erg vinden, maar ver boden is het krachtens de radio- en televisie-overeenkomst van Stock- Prins Bernhard heeft woensdagmiddag het beschermheerschap van het Haagse perscentrum Nieuwspoort aanvaard. De prins vertelde ondermeer aan dr. N. Cramer (links), voorzitter van het stichtingsbestuur, de reden waarom hij geen stropdas droeg. Kijk, ik heb één hand over (linksboven) om mijn stropdas te strik ken en dat gaat niet (rechtsboven). Vandaar deze trui (linksonder), want ik heb er een hekel aan als een ander mijn das moet strikken» holm. Hier is echter geen sprake van een zender, die tot de Nederlandse Noordzeekust kan werken. In noord west Duitsland zijn zenders aan de arbeid, die waarschijnlijk wel tot aan de Nederlandse Waddenkust kunnen reiken, maar of Randstad Holland over enige tijd zal kunnen profiteren van een extra aanbieding van een Duitse verrekijker-fabrikant, of aangespoord door de Duitse t.v. een run zal ondernemen op dubbel voed zame „Nudeln", lijkt hoogst onwaar schijnlijk, vooral als de atmosferische omstandigheden tegen zitten. „FIETS-ZENDER" BETRAPT De rijkspolitie in Dubbeldam heeft gistermiddag een zestienjarige jon gen, de scholier C. de J. betrapt bij het experimenteren met een draag bare radiozender. De jongen fietste met dit apparaat door Dubbeldam, ondertussen uitzendend op de 10 m. band. Het toestel werd in beslag ge nomen. De bijzondere radiodienst werd van het geval in kennis ge steld. Tegen het eindie van de ochtend is in een magazijn van Vroom en Drees- man aan de Nieuwestatd in Leeuwar den een felle brand uitgebroken. Dilkke rookwolken hangen boven het centrum van de stad, waar tal lozen zijn samengestroomd om het spectaculaire schouwspel te zien. De Leeuwarder brandweer bestrijdt het vuur met groot materiaal. Het bran dende gebouw, waarin o.a. meubelen en tapijten liggen opgeslagen en waarin zich ook een atelier bevindt, is het oudste van de drie naast elkaar staande panden, waarin de bedrijven van V. en D. te Leeuwarden zijn ge vestigd. Het ziet er naar uit, diat het gehele gebouw met de inventaris verloren gaat. De vlammen slaan reeds hoog boven het dak uit. De brand heeft dermate grote af metingen aangenomen, dat de com mandant van de vliegbasis Leeuwar den al het beschikbare blusmaterieel van zijn basis naar het centrum van de stad heeft gezonden. Allle vlieg verkeer op de basis is in verband hiermede gestaakt. De brand is inmiddels overgesla gen naar een naast het magazijn van V en D gelegen kledingmagazijn, waarvan nu de bovenverdieping in lichterlaaie staat. Alle brandweerma- terieel van Leeuwarden ie ingezet, NIEUWE STAKINGEN Mijnwerkers van het steenkolen bekken van Cevennes in het zuiden hielden gisteren een „mars" naar Nimes. Zij hadden spandoeken bij zich waarop stond: „Geen bommen meer, maar geld", daarmee doelende op de Franse kernproef van maan dag jl. in de Sahara. In Parijs de monstreerden 's middags enkele dui zenden ambtenaren voor het ministe rie van financiën voor hogere sala rissen en kortere werktijden. Het grondpersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" had voor een halve dag het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor een kortere werk week. Enkele vluchten moesten wor den geschrapt, bij andere deden zich grote vertragingen voor. Intussen staat er voor vandaag weer een staking van het spoorweg personeel op het programma. Elke werkploeg zal het werk voor twee uur neerleggen, wat natuurlijk tot aanzienlijke vertragingen zal leiden. Vanmorgen vroeg reeds was het verkeer op de Franse spoorlijnen danig in de war. De vertragingen op de belangrijke treinverbindingen waren aanzienlijk. PARIJS ZONDER GAS Op last van het centrale stakings comité is woensdagavond de gas- De Franse minister van voorlich ting, Alain Peyrefitte, heeft meege deeld, dat het rapport van de „com missie van wijze mannen" over het achterblijven van de lonen in de ge nationaliseerde industrie bij die in de particuliere ser.tor, aan het eind van deze week gereed zal zijn. De regering zal haar daaruit getrokken conclusies begin volgende week openbaar maken, aldus de minister. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In een gisteren verschenen com muniqué van de Zwitserse regering, het eerste sinds het uitbreken van de epidemie, wordt gezegd dat er on geveer honderd verdachte gevallen zijn, waarvan waarschijnlijk twee derde tyfus betreft. De herkomst van de epidemie was nog niet vastgesteld maar de tyfusverschijnselen waren voor het eerst geconstateerd bij een arbeider van een bouwterrein bij Zermatt, op 13 februari. In Zwitser se ziekenhuizen buiten Zermatt wor den momenteel 25 mensen voor ty fus behandeld. „Iedere Zwitserse en buitenlandse arts moet rekening houden met de mogelijkheid van tyfus wanneer de patiënten in de maanden januari, februari en maart 1963 Zermatt heb ben bezocht", zo staat voorts in het communiqué. .ifcwil Bolletje/* De Bilt donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukbedied boven Scandi navië breidde zich in de afgelopen 24 uur over de Noordzee uit. Tegelij kertijd bleef de luchtdruk in het al pengebied laag. Tengevolge hiervan ging in onze omgeving de noordoos telijke wind toenemen en werd kou de lucht uit Denemarken naar ons land gevoerd. Deze lucht stroomde over het nog abnormaal koude water van de Oostzee en Noordzee en werd daardoor dus nauwelijks verwarmd. De inval van de koude lucht, die op vele plaatsen met mist gepaard ging, bracht een markante daling van de temperatuur. In Duitsland en Dene marken kwam in de afgelopen nacht 15 gr. vorst voor. In Zweden vriest het in een groot gebied nog steeds meer dan 10 gr. Naar ons land stroomt nog geleidelijk koude lucht, waarin het 's nachts een paar graden vriest en overdag de temperatuur maar een paar graden boven nul komt. In Denemarken valt lichte sneeuw. In ons land wordt echter geen neerslag van betekenis ver wacht. Een rug van hogedruk ten westen van Ierland verspert thans de oceaandepressie weer de doortocht naar Westeuropa. In verband daar mede zal in de eerstkomende dagen geen zachtere lucht tot onze omge ving kunnen doordringen. ZON- EN MAANSTANDEN 22 Maart: zon op 06.41, onder 18.55; maan op 05.36, onder 14.50. 22 Maart: v.m. 0.57; n.m. 13.21. KORRELTJE (Advertentie) Zij dde geloven vrezen niet.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1