Lloyd dekt meest unieke risico's Zelfs weddenschappen, maar dit kostte Uoydf 235.000 BROEDERSCHAP VAN 4700 LEDEN Taaiactie met palmtakken Toen onlangs twee expedities vaststelden, dat het beruchte Loch Nessmonster niet bestond, veroorzaakte dit nieuws nogal deining in de grote kantoren van Lloyd's Verzekeringsmaatschappij in Londen. In de eerste plaats natuurlijk omdat men een veelbesproken sensatie armer geworden was maar ten dele ook omdat dit nieuws het verlies van een interessante premie betekende. Een Lon- dense zakenman had namelijk een beloning uitgeloofd van ruim f 300.000, indien iemand dit monster in zijn zaak levend of dood zou kunnen afle veren en hij had zich voor voor het risico (f 300.000,te moeten betalen als het monster inderdaad werd afgeleverd) bij Lloyd verzekerd. Na het bekend worden van het nieuws van de twee expedities zei deze zakenman uiteraard de verzekering op. Nu is voor een verzekeringsmaaschappij als Lloyd zo'n verzekering natuurlijk een kleinigheid maar men betreurde het bij Lloyd toch erg, dat deze unieke verzekering, die zoveel reclame had opgeleverd voor de maatschappij, verloren was gegaan. Temeer omdat de grote concurrenten van Lloyd zoals de Ameri kaanse verzekeringsmaatschappijen Insurance Company of North America en Continental Casualty, alles in het werk stellen om ook van die bijzondere ver zekeringen af te sluiten, die reeds zovele jaren de steunpilaren van Lloyd zijn geweest. Lloyd is eigenlijk geen verzekeringsmaatschappü in de directe zin van het woord. Het is meer een op een club gelijkende broe derschap van 4700 leden, die ieder persoonlek verantwoordelyk zyn voor een deel van het risico, dat de maatschappij op zich neemt. Dit is wel merkwaardig maar Lloyd heeft, ook al wordt elke polis slechts gedekt door persoonlijke eigendommen, in de 274 jaar van haar bestaan altijd aan haar verplichtingen vol daan! Naast de normale verzekeringen, die betaald worden met pre mies van 150 verschillende valuta's, heeft Lloyd reeds vele jaren een hele serie unieke risico's op zich genomen van Durante's malle neus tot de kostbare vingertoppen van Peter Kreuder toe. Lloyd verzekert zelfs bepaalde soorten weddenschappen maar deze transacties hebben tot nu toe allesbehalve gunstige resul taten gehad voor de verzekeringsmaatschappü. Don January, de golf speler, die Lloyd een flinke strop bezorgde. „Onmogelijke golf-prof" Dooi middel van enige wiskundige hokus-pokus had Lloyd berekend, dat de kans van een golfspeler om in één keer de hole te halen iets van. elfduizend op één was. Lloyd toonde zich dan ook onmiddellijk bereid een prijs van f 150.000.- te verzekeren, die de organisatoren van een golftoernooi in Palm Springs hadden uitgeloofd voor een speler, die in staat was met één slag de hole te halen. De premie, die Lloyd vroeg, bedroeg f 15.000. Maar de beroemde golf-prof Joe Campbel1 verrichtte het onmogelij ke. Hij speelde het inderdaad klaar met één slag de hole te halen en dat betekende, dat Lloyd op slag f 135.000- armer was geworden Het afgelopen jaar waagde Lloyd zich opnieuw aan zo'n risico maar nu was de premie verhoogd tot f 50.000.-. Wederomwerd het een strop want nu bleek de golf-prof Don January tot dezelfde „onmogelijk" geachte prestatie in staat te zijn, zo dat Lloyd met deze beide wedden schappen een verlies boekte van in totaal f 235.000 - BLOS BLEEF ONVERZEKERD. Toch verzekert Lloyd niet alle3. Kortgeleden werd bijvoorbeeld gewei gerd de blos van een verlegen film ster te verzekeren. Het nuchtere com mentaar van Lloyd luidde: „Wij zqn van mening, dat een aantrekkelijke filmster, die vrijgezel is, na een kort verblijf in Hollywood niet meer zal blozen!" De naam van de filmster werd niet vrijgegeven. Ook weigerde Lloyd eens een zieken huis te verzekeren in Atlanta in Ame rika toen bekend werd (hoe, weten al leen de betreffende agenten van Lloyd) dat de verpleegsters nylon-hemdjes droegen. Het gevaar van statische elektriciteit en de mogelijkheid van een explosie in kamers vol met ether- lucht of zuurstofkamers werd te groot geacht Hoewel Lloyd steeds goece zaken heeft gedaan in verzekeringen zijn cr toch ook de nodige tegenslagen ge weest en geen geringe ook. De aardbe ving in San Francisco kostte Lloyd meer dan 150 miljoen gulden. Storm schade in de Ver. Staten in 1954 maakte de „club" totaal niet minder dan f. 400 miljoen lichter en de on dergang van de Titanic in 1912 be tekende een verlies van f. 15 miljoen voor Lloyd. Niettemin kijken de grote Ameri kaanse .verzekeringsmaatschappijen met eer zekere afgunst naar Lloyd, welk'-» maatschappü ongeveer twee derde van het totale premiebedrag van 300.000 dollar voor zgn. bijzonde re en speciale risico's voor haar re kening neemt. 32 BILJOEN DOLLARS! De Amerikaanse zijn er namelijk voortdurend op uit deze bijzondere risico's te dekken vooral ook in verband met de publi citeit, die hieraan veelal verbonden is. Zij hebben weliswaar een enorme verscheidenheid van unieke polissen maar de meest spectaculaire verze keringen weet Lloyd toch meestal in de wacht te slepen. De Amerikaanse verzekeringsmaat schappijen. die volgens het Insu rance Information Institute in het af gelopen jaar voor ruim 32 biljoen dol lars aan premies incasseerden, sluiten bijvoorbeeld ook levensverzekeringen voor honden en katten Een van de snelst groeiende verze keringsafdelingen in Amerika betreft echter-het weer. ,Good Weather Incl' een in heel Amerika bekende organi satie, dekt vrijwel alle risico's, die verband houden met het weer. Voor al vakantiegangers maken hier ge bruik van. Volgens het hoofd van de organisa tie Henry Fox, zijn persoonlijke polis sen tegen slecht weer in vakantieda gen nogal duur maar het is de moei te waard dergelijke verzekeringen +e sluiten voor vijftien personen of meer. De premies worden per dag bere kend en het bedrag, dat men te beta len heeft is afhankelijk van het ge bied, waar men de vakantiedagen doorbrengt alsmede van de weerkun dige gegevens in het betrokken ge bied. Mocht het op een „verzeker de" dag meer dan een uur regenen, dan ontvangt de vakantieganger het verzekerde bedrag. Ook verzekert de maatschappü al lerlei festiviteiten, die tengevolge van de grillen van het weer een fiasco zijn geworden zoals tuinfeesten, kermis sen, optochten enz. Ook filmmaatschap ptjen, die buitenopnamen te maken heb ben, kunnen zich verzekeren wat het weer betreft en boeren kunnen zich zo- Een Londense zakenman bood veel geld voor degenedie het Loch Ness-monster zou vangen en ver zekerde zich voor het risico het geld aan iemand te moeten betalen bij Lloyd. wel verzekeren tegen wateroverlast als tegen droogte. De Amerikaanse maatschappijen gaan ten aanzien van dit soort verzekeringen verder dan de Europese verzekeringsmaatschappijen De meeste premiebedragen worden echter evenals in Europa ontvangen van de levensverzekeringen, die afge sloten worden. De Amerikaanse maat schappijen hebben voor een totaal be drag van niet minder dan 645 biljoen dollar aan premies voor levensverze keringen ontvangen! Vooral de laatste jaren is de belangstelling voor deze verzekering toegenomen, hetgeen voor al moet worden toegeschreven aan het feit, dat de maatschappijen niet meer zulke strenge maatstaven aanleggen als vroeger, bijv. ten aanzien van de beroepsgevaren, lichamelijke gezond heid enz. Volgens het Life Insurance Institute is de enige beslist niet te verzekeren persoon op het ogenblik ue straaljager-testpiloot De hoogste premies worden uiter aard betaald door mensen met een minder goede gezondheid maar iemand, die bijv. kanker heeft gehad kan in Amerika wel een levensver zekering afsluiten mits er binnen vijf De bliksem is niet van de lucht. Boerderijen kunnen getroffen wor den maar evenzeer kan het de va kantieganger noodgedwongen in het hotel opgesloten houden. Prachtige verzekeringsobjecten! jaar na de behandeling geen klachten meer zlja bij de patiënt. Wat de be roepsgevaren tenslotte betreft betalen diepzeeduikers, autocoureurs, motor rijders, auto-testers, dierentemmers en zü, die bjj hun werk te maken hebben me* radio-isotopen, de hoogste premie '■"'■li*. JL WÊÊËMm&BM Ook het leven van deze zeehond verzekert Lloyd en ten aanzien van deze dieren heeft deze grote ver zekeringsmaatschappij al heel wat merkwaardige dingen beleefd. Snorrenverzekering De New Yorkse verzekeringsmaat schappü Stewart Smith en Co, die Lloyd vertegenwoordigt in de Ver. Staten, heeft dezer dagen meegedeeld thans ook de snorren van de mannen en de teenagers te verzekeren tegen „brandschade", „vernieling" of „be schadiging" Vrouw sleutelt aan racewagen De BRM-racewagens hebben na ve- e jaren van teleurstellingen eindelijk successen geboekt maar weinigen we ten, aat he' een vrouw is geweest en ïog is, die hierin een belangrük aan deel heeft gehad. Zij en haar broers hebben vele duizenden Ponden Ster ling aan de ontwikkeling van de BRM-racewagens besteed. Die „zü" is mevr. Jean Stanley, een charman te 44-jarige vrouw, die moeder is van vier kinderen. Zü brengt vele uren oer dag door in de garage en sleu telt dan aan racewagens. Zij was het ook, die v^er jaar geleden de coureur Graham Hill ontdekte, toen hfl nog onbekend was. Zü haalde hem over om voor BRM te rflden! Een palmblad op een post zegel, zoals hierbij afgebeeld, mag merkwaardig zijn om hiermede de aandacht te vesti gen op een nationale taaiactie maar voor Malakka (waarvan deze postzegel afkomstig is) in 't geheel niet. In feite heeft namelijk de palmtak te maken met de eerste uitingen in de Maleise taal en ook speelde deze palmtak een belangrijke rol bij de ontwikkeling van de Maleise literatuur. Vóór er papier was uitge vonden werden deze palmbla deren namelijk, geknipt in stroken, als papier gebruikt om er het een en ander op mee te delen. Zij waren gemak kelijk te verkrijgen want ze groeiden ovral in overvloed in dit land en ze waren boven dien gemakkelijk te bewaren, op te bergen en te vervoeren. Er was dus alle reden om een palmblad als symbool te ge bruiken voor de Nationale Taalmaand in Malakka, een campagne, welke zich ten doel stelt het Maleis tot de offi ciële voertaal van het land te make.i in 1967. 'Tu Malakka onafhankelijk is geworden, stelt de regering alles in het werk om de een heid tussen de diverse bevol kingsgroepen te bevorderen en een onderdeel van dit streven is het Maleiw als algemene voertaal te gebruiken. Zo is het Maleis een verplicht leer vak op alle scholen geworden en ook zijn er cursussen voor ouderen ingesteld, o.a. voor overheidsfunctionarissen, die 't Maleis nog niet voldoende be heersen. Bovendien wordt het uitgeven van boeken in het Maleis sterk gestimuleerd. Lied inspireerde ULM Misschien Komi net maar eens in een mensenleven voor, dat een lied in de historie van een land wordt vastgelegd. Zo'. lied was bijvoorbeeld „Dixie" tijdens de Amerikaan se burgeroorlog. Ma «.r nooit is er een lied geweest, dat een volk zo opmerkelijk gesymboli seerd heeft als de „Marseil laise". Dit vas het grote marslied van de Franse revolutie hoe wel het door een koningsge zinde was geschreven. Terwijl de revolutionairen dit mars lied zongen, kwijnde de schrij ver-componist weg in de ge vangenis als straf oor zijn politieke Inzichten... D>- woorden en de muziek van de Marseillaise waren ge schreven door een jonge sol daat, .iouget de Lisle, die la ter een standbeeld kreeg in zijn geboorteplaats Lons-Je Saulmer. Een tekening van dit standbeeld is in 1936 gebruikt voor illustratie van de post zegel, die hierbij wordt afge beeld. Het lied wa_ gecomponeerd in Straatsburg in 1792 toen Frankrük oorlog was met Oostenrük Het werd bekend, toen het - zeer tot ongenoegen van de monarchistisch" com ponist als marslied werd ge zongen door -e patriotten van Marseille, wie net zongen op hun mars naar Parüs. Toen zij de Franse hoofdstao bereikten inspireerde dit lied tot de revo lutie. Ondanks de politieke veran deringen, die sinds De Lisle"s dagen in Frankrük hebben plaats gehad, ts de Marseillai se steeds het nationale volks lied gebleven

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9