GOUDMERK MOKKA DESSERT? GRUYTER MOKKA DESSERT Aanslagen geleerden 's Werelds eigen-aardigheden op Duitse in Egypte Zaligverklaring Luigi Palazzolo Welke van De Gruyter's twee fijnste koffies vindt U het lekkerst: GOUDMERK de koffie- en thee^aak WOENSDAG 20 MAART 196S DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 Twee Israëlische agenten in Zwitserland gearresteerd De justitie in Bazel heeft dinsdag bekendgemaakt, dat twee Israëlische agenten in Bazel worden vastgehou den. Een van hen noemt zich Josef Ben Gal, hij is 33 jaar en verbon den aan het Israëlische ministerie van onderwijs en cultuur. Het is ech ter mogelijk dat Gal niet de werke lijke naam van de agent is. De an dere agent is de Oostenrijker Otto Jolik. Gal en Jolik zouden druk heb ben uitgeoefend op een Westduitse geleerde die voor Egypte werkt. De agenten werden op Z maart in Zürich gearresteerd, nadat zij gesproken hadden met twee Westduitse vrou wen. Een van deze vrouwen, de 25- jarige Heidi Goercke, is de dochter van professor Paul Goercke, die het hoofd zou zijn van de afdeling elek tronica op een raketbasis in Egypte. Volgens een door de Westduitse autoriteiten ingesteld onderzoek is Jolik, die eerst voor Egypte zou heb ben gewerkt en daarna naar Israël was overgelopen, in de herfst van 1962 in München opgedoken. In die tijd verdween een zekere dr. Krug. Krug, die directeur is geweest van het Westduitse instituut voor de we tenschappelijke aspecten van de straalaandrijving, verdween in sep tember van het vorig jaar met nog een Duits geleerde uit München. Krug was toen niet meer in over heidsdienst, maar directeur van een maatschappij, die Egypte materiaal leverde voor zijn raketcentrum in Cairo. Volgens de Bazelse justitie is Ook atoomarbeiders gaan staken in Frankrijk Temidden van de arbeidsonrust in Frankrijk is gisteren een nieuwe sta king aangekondigd, ditmaal van de 20.000 arbeiders in de genationali seerde atoomindustrie, die vrijdag de gehele dag het werk zullen neerleg gen om kracht bij te zetten aan hun levensomstandigheden. Vandaag zullen de arbeiders bij de gas- en elektriciteitsbedrijven vier uur staken. Hierdoor wordt onder meer opnieuw het ondergrondse treinverkeer in Parijs stil gelegd. Ambtenaren houden een massabij eenkomst op het stadhuisplein in Pa rijs en aan het eind van de week zul len een miljoen ambtenaren 24 uur staken. Voorts zal bij het grondper soneel van Air France vandaag elke ploeg een halve dag het werk neer leggen waardoor het Vliegverkeer vertraging ondervindt. Voor het overige is de situatie in de mijnindustrie en de aardgasbe- drijven in Lacq ongewijzigd. Alleen de arbeiders in de ijzerertsmijnen zullen, zoals bekend, weer aan het werk gaan. Op verscheidene terrei nen van het economische leven staan nog meer acties, echter van beperkte omvang op het programma. Reclamepraatjes HET IS IN FEITE een klein groep je lieden dat zioh bekommert over televisie-reolame, reclame-tele visie en reclame-in-de-televisie. Voornamelijk zijn het de mensen die van de t.v. artistiek een brood winning hebben gemaakt en onze volksvertegenwoordigers in Den Haag, die bijna allemaal zo hun eigen idee van reclame hebben. De parle mentariërs hebben bovendien nog zorg voor een verantwoorde beste ding van de overheidsdubbeltjes en het doen en laten van de regering. Om deze taak hebben zij gevraagd en zij hebben haar gekregen ook. Als de geacfhte afgevaardigden des avonds misschien een enkele keer thuis voor hun privé-kijkkast zitten, zijn ze vermoedelijk de hele recla me-affaire vergeten; wellicht heb ben ze er alleen maar een fikse hoofdpijn van overgehouden en ver langen ze slechts naar wat ontspan ning, die door een zuil wordit aan geboden. Het dood-enkele Kamerlid, dat vanavond tot zijn grote schrik beseft, dat hij eigenlijk nog had wil len spreken over televisie-in-de-re- olame, achten wij een slachtoffer van zijn verantwoordelijkheidsgevoel en hobby-zin. We zouden zo'n afgevaar digde willen toevoegen: kom, kop op, het duurt nog maar een paar maanden en daarna is er altijd nog wel een ander, die de boontjes wil doppen. Overigens wi'llen wij, Nederlan ders voor zover wij ons heil en onze gezelligheid van de televisie laten afhangen alleen maar aan trekkelijke, verstrooiende en des noods leerzame programma's op on ze inmiddels afbetaalde beeldbuizen zien. Het laat ons koud, of de be staande zuilen zioh daar druk itm maken, of dat andere „concessiona rissen" het karweitje willen opknap pen. Het kan natuurlijk allemaal nog wel even duren, maar verbeeld je, dat je er niet eens lekker uitgebreid over zou kunnen praten. En dat praten zien we dan weer op onze t.v. in de huiskamer. Aan die situatie zijn we gelukkig al gewend: praat jes vullen heel wat televisie-g—""" Alts de avond maar om komt. hij kort geleden opgedoken in Loer- rach in West-Duitsland, dat vlak bij de Zwitserse grens ligt. Zijn komst aldaar houdt verband met de poging tot moord op dr. Kleinwaecher. Hans Kleinwaechter, die meegewerkt zou hebben aan de ontwikkeling van het elektronische besturingssysteem van een Egyptische raket, werd in Loer- rach beschoten. Hij bleef echter on gedeerd. Zowel Krug als Kleinwaech ter „waren of zijn medewerkers van professor Goercke", aldus de Bazelse justitie. .AANSLAGEN Volgens een woordvoerder van de justitie in Karlsruhe waren vijf per sonen, allen Egyptenaren, gedood toen een pakket, dat voor in Egypte wer kende Duitse raketdeskundigen be stemd was, werd opengemaakt. De secretaresse van de Duitse in genieur Wolfgang Pilz verloor na genoeg haar gezichtvermogen toen zij een brief voor haar werkgever opende en een daarin verborgen hei- se machine explodeerde. Er waren sinds november een brief en twee pakketten, waarin explosieven ver borgen zaten, naar Duitsers in Cairo gestuurd, aldus de woordvoerder. De zendingen komen uit West-Duitsland. Gisteren feest van St. Jozef heeft de zaligverklaring plaatsgehad van Luigi Maria Palazzolo uit Ber gamo. De plechtigheden begonnen om 10 uui in de St. Pietér. 's Mid dags om 5 uur heeft Paus Johannes zich naar de Sint Pieter begeven om de nieuwe zalige te vereren. In een toespraak roemde hij leven en wer ken van de priester uit Bergamo. Aan de plechtigheden, die door Ra dio Vaticana voor Europa, het Na bije Oosten en Afrika werden uitge zonden, namens pelgrims uit de ge hele wereld, onder wie talrijke ge lovigen uit Bergamo deel. Tegen het middaguur heeft de Paus aah iet venster van Zijn werkkamer met de 20.000 gelovigen op het St. Pieters plein het Engel des Heren gebeden. Na de zegen riep Hij de nieuwe zalige Luigi Maria Palazzolo aan, als mede St. Jozef en de zondag zalig- verklaarde Elisabeth Seton. Luigi Maria Palazzolo werd 10 de cember 1827 in Bergamo geboren en in 1850 priester gewijd. 15 Juli 1886 stierf hij. Hij is de stichter van de zustercongregatie voor de armen, welke ongeveer 1400 geprofeste zus ters telt in 233 huizen. BUITENLANDERS IN NIEUW-GUINEA MOETEN VISUM HEBBEN Alle buitenlanders, die na 1 mei in westelijk Nieuw-Guinea willen blij ven wonen, moeten een visum aan vragen bij de Indonesische immigra tiedienst. Dit heeft de Indonesische vertegenwoordiging in Hollandia be kendgemaakt. De aanvragen moeten lopen via deze vertegenwoordiging. Per 1 mei worden namelijk in Nieuw- Guinea de Indonesische immigratie bepalingen van kracht. De aanvragen moeten worden ingediend tussen 20 maart en 20 april. De autochtone in woners van Nieuw-Guinea zullen als Indonesiërs worden beschouwd. Alle anderen, die de Indonesische nationa liteit niet bezitten, moeten echter een aanvraag indienen. De Nederlandse onderdanen van Chinese afkomst zul len na 1 mei de Indonesische natio naliteit kunnen verwerven. In de me dedeling van de Indonesische verte genwoordiging wordt gezegd, dat bui tenlanders, die zich niet aan deze re gels houden, na 1 mei zullen worden beschouwd als mensen, die Nieuw- Guinea illegaal zijn binnengekomen. Jan de Hartog heeft 'n nieuw stuk geschreven, getiteld „Willem en Ma ry". Het stuk zal op 15 mei in het Alley-theater in Houston (V.S.) in eerste uitvoering gaan en waar schijnlijk later in het jaar in studie worden genomen voor Broodway. In Nederland zal het op het repertoire komen van de „Nederlandse come- die", die indertijd aan Jan de Har tog een opdracht verstrekt heeft. West-Australische premier op toernee door Europa Negen april a.s. vertrekt de West- australische premier David Brand uit Perth voor een reis door Europa in gezelschap van o.a. zijn onder-staats secretaris, die heer Ralph Doing. Om streeks half juli zal het gezelschap Nederland aandoen. Het programma voor dit bezoek moet nog worden op gesteld, maar de premier heeft reeds te kennen gegeven, dat hij een aantal scheepswerven in Rotterdam wil be zoeken. Overheid kan ingrijpen hij gevaarlijke geneesmiddelen Gisteren heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, bij de verdedi ging van zijn begroting in de Eerste Kamer medegedeeld, dat binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend een wetsontwerp, waar door de overheid geneesmiddelen, die bij gebruik gevaar kunnen opleve ren voor de gebruiker, uit de handel zal kunnen nemen. In overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zal hij ook de indiening van een wetsontwerp op de water verontreiniging bevorderen. Jonge vrouw redt jongetje uit ijskoud water Terwijl twee mannen aan de kant bleven staan omdat ze niet konden zwemmen, is de 26-jarige secretares- ze Marijke Pieters dinsdagmiddag in het ijskoude water Van de Piushaven in Tilburg gedoken om het leven te redden van de 4-jarige André v. d. Gevel. De kleine jongens was al een paar keer onder water verdwenen, maar zij slaagde er in hem te grij pen en naar de kant te brengen. Het knaapje zal vermoedelijk geen nadelige gevolgen ondervinden van zijn onvrijwillig bad. OOSTERSE PATRIARCHEN NAAST DE KARDINALEN Paus Johannes heeft besloten de Oosterse patriarchen te verzoeken om als toegevoegde leden deel te gaan uitmaken van de Vaticaanse congre gatie voor de Oosterse kerken. Van de Vaticaanse congregatie zijn alleen de kardinalen lid en zij vormen daar de besturen van, onder leiding van een kardinaal-prefect of -secretaris. Door het jongste besluit van de paus zien nu de patriarchen van de Kop- tische, Armeense, Melchitische Ma ronitische, Chaldese en de Latijnse kerk van Jeruzalem zich aan de zij de van de Kardinalen gesteld. Tot nog toe was alleen de Syrische patri arch, mgr. Tappoeni, in zijn hoeda nigheid van kardinaal, lid van de congregatie voor de Oosterse kerken. I Er zijn thans vier tyfusgevailen in Nedierland. Drie gevallen in Rotter dam waren reeds bekend, maar om trent een patient, die was opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag, verkeerde men nog in het on zekere. Thans is vastgesteld dat ook deze aan tyfus lijdt. Alle patiënten hebben de ziekte opgelopen in Zer- matt. Volgens de laatste berichten, af komstig van het eiland Bali, is de vulkaan Agoeng na een maand van hevige activiteit weer tot rust geko men. De voorzitter van het Indonesische Rode Kruis, Soemarno, zei tegenover verslaggevers, dat het aantal doden 151 bedraagt. 100 personen wetden gewond. De lava heeft alles binnen een straal van 30 kilometer rondom de krater verwoest. Soemarno, die tevens gouverneur van Djakarta is, deed een beroep op de 3 miljoen inwoners van de Indo nesische hoofdstad een bijdrage te leveren om de Balinezen te helpen. Allebei koffies van De Gruyter - de koffie- en theezaak. Allebei met 'n eigen silo in De Gruyter's winkels, allebei kraakvers uitgewogen waar U bij staat. Maar èlk met 'n heel eigen, heerlijk koffie-karakter. Bepaal zelf, welke van de twee beste koffies van De Gruyter Uw lekkerste koffie is! i i} lichte koffie... geurige koffie... milde koffie... 'n zachte maar toch pittige koffie... donkere koffie... volaromatische koffie... zware koffie... 'n krachtige, koppige koffie... OH BETERE Cl 1 WAAR OH tien Wl 1 PROCENT o 1 loon CE CUIwUl 1 GRUYTER De lieftallige zangeres Heidi Brühl zal op het Eurovisie Songfestival, dat zaterdag te Londen wordt ge houden, Duitsland vertegenwoordigen

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4