Pickwick Theezakjes groot theezakjes - nu óók over kerkelijke voorwerpen in musea Fraaie show van Modehuis De Groot Boeiende lezing van dr. L. F. Bastet over „Ostia, haven van Rome" DOUWE EGBERTS aiplv 'rV, P1CK.W1CK DTHEEC f 1.45 Douwe Egberts WOENSDAG 20 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 10 KARDINAAL ALFRINK RELIGIEUZE KUNST IS BESTEMD VOOR DE EREDIENST I^ARDINAAL ALFRINK heeft gis- teren bij de opening van de ten toonstelling van kunst uit kerkelijke musea in Nederland in het Haagse gemeentemuseum enkele behartens- waardige woorden gesproken, met betrekking tot het gebruik voor het doel, waarvoor deze kunst is gescha pen. Nadat de kardinaal gewezen had op gecane suggesties tot centralisatie van het kerkelijke kunstbezit in Ne derland en terloops had gewezen op het feit, dat tijdens de godsddenstbe- roeringen in de zestiende eeuw zo veel kerkelijk schoons is verloren ge gaan, sprak hij ongeveer als volgt: „Eigenlijk horen voorwerpen ten dienste van de religie, zoals ze thans liefdevol worden bewaard in de musea, daar niet thuis. Ze zijn gemaakt voor de eredienst, voor de dienst van de Heer in onze kerken. Daar horen deze gewijde voorwer pen op de eerste plaats thuis". De kardinaal verbond daaraan echter de restrictie, dat ze dan ook goed bewaard en „goed behandeld" die nen te worden, opdat het schoons niet verloren gaat. Voordien had de kardinaal opge merkt, dat het juist een eeuw geleden is, dat de eerste catalogus tot stand kwam van de toen nog particuliere verzameling van pastoor Van Heu- kelum, die de grondslag heeft ge vormd van het aartsbisschoppelijk museum van Utrecht. De kardinaal sprak zijn openings rede uit na een welkomstwoord door de directeur van het Haagse Gemeen temuseum, dir. L. J. F. Wijsenbeek, alsmede na een inleiding tot deze ten toonstelling door dr. Beatrice Jansen, adj. directrice voor schone kunsten te Den Haag. De tentoonstelling, die tot en met 29 april blijft opengesteld in de nieu we tentoonstellingsvleugel van het museum, omvat kunstschatten uit de bisschoppelijke musea van Utrecht, Haarlem, Maastricht, Breda, 's-Her- togenbosch, waar ook het bezit van het bisdom Roermond wordt bewaard, en uit het Oud-katholieke museum te Utrecht Zjj geeft een beeld van de ontwikkeling der kerkelijke kunst in Nederland van de merovingische tijd af tot de eerste helft van de negen tiende eeuw. Er zijn op deze expositie schilde rijen te zien, onder meer een zeer oude Geertgen tot St. Jans, hand schriften en boeken, beeldhouwwer ken, waaronder een vijftiende eeuw- se eikenhouten „Anna te Drieën", zil veren, bronzen en koperen voorwer pen en geweven en geborduurde ker kelijke gewaden. Het hoofdaccent van deze rijke verzameling ligt wel op de Nederlandse middeleeuwse kunst. Onder de zeer vele genodigden, die de opening van de tentoonstelling bijwoonden, waren de commissaris der koningin van Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, en de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolf schoten. SCHEEPSBERICHTEN Achilles 20 te Guayaquil; Alnitak 19 v. Las Palmas n. Santos; Blitar 19 v. Genua n. Port Said; Casamance 20 te Duinkerken; Gaasterland p. 19 Fernando Noronha n. Refice; Kenne- merland 19 v. Cabedelo n. A'dam; Kermia (t.) 20 te Saltend; Montfer- land 19 v. Montevideo n. Santos; Ala- mak 19 V. New York n. Beyrouth; lt- tersum 19 te Le Havre; Area t. 19 v. Berre n. R'dam; Nieuw Amster dam, 19 v. Port au Prince n. New York; Zuiderkerk 19 v Port Said n. Marseille. en Gezinsvoorlichting vermeldt voor 9 april a.s. een avond waarop aan dacht geschonken zal worden aan de „Paasgerechten". 10 Mei zal Balzanprijs worden overhandigd aan de Paus De Balzanprijs voor de vrede zal op 10 mei in de Sint Pieter aan paus Johannes overhandigd worden. Paus Johannes werd in het begin van dqze maand met deze prijs onderscheiden voor zijn arbeid ten behoeve van „de vrede tussen de mensen en volke ren". De prijs is vorig jaar ingesteld en genoemd naar Eugenio Balzan, voormalig directeur van de Italiaan se, krant „Corriere dell a Sera". Zijn dochter Angela stelde het fortuin van haar overleden vader beschik baar om de prijs te financieren. I De lente is in aantocht, dus iedere vrouw komt plotseling tot de onprettige ontdekking, dat haar voor jaarsgarderobe nodig aanvulling be hoeft. Daarom houden verschillende modehuizen shows, die wellicht de keuze zuilen vergemakkelijken. Mo dehuis De Groot (Breestraat) gaf gisteren in Restaurant Van der Heij den haar nieuwe collectie aan de openbaarheid prijs. Van pakjes kan gezegd worden, dat zij opvallen door sierlijke eenvoud en een perfecte coupe, terwijl rood (van garnalen- tot karmijnrood), geel, grijs, beige en marine/wit de kleuren zijn, die dit seizoen voorschrijft. Het materiaal van de pakjes is jersey, kamgaren, flanel en linnen. Er was een grote variatie in de Han- rokostuums, die dit modehuis brengt. Men tponde deze zowel in geruite als effen kleuren. De pakjes hebben rechte jasjes met lage revers en rech te rok, soms met plooitjes aan de zij kant. De jeugdige pakjes hebben een licht gèrende rok of diepe plooien vanuit de taille vallend en een kort jasje, vaak voorzien van koperen knoopjes. Heel apart was een marine pakje met een jasje in blazermodel. Voor de zomerse dagen waren er lin nen pakjes in verschillende kleuren. Zeer geslaagd vonden wij een cy- claamrood exemplaar. De geliefde marine/wit combinatie kwam hier ook ruim aan haar trek. Bijzonder flatteus was een pakje in een dril streepje, gecompleteerd door een ma rine linnen mantel. Men toonde een grote verscheiden heid in deux-pièces. Soms gegarneerd met een bies in een afstekende kleur. Ook in twinsets was er een enorme collectie. Men toonde een okergeel twinset, die in 20 kleuren voorradig was. De zomen japonnen zijn merendeels rechtvallend en mouwloos, of voor zien van een kort aangeknipt mouw tje. Van voren hoog aan de hals met een laag rugdécolleté. Het materiaal is terylene, wat gemakkelijk was- baar is en bedrukte katoen, soms zo glanzend dat het zijde lijkt. Heel De twee dames van de VVD-fraktie, mevrouw Stoffels-van Haaften en mevrouw Van Someren-Downer volgen met aandacht de debatten. mooi waren de natuurzijden jurkjes. Zeer apart was een licht-geel jersey jurk met een V-hals en streepgarne- ring in geel/bruin/zwart. Het chemi- sier model toonde men in vele varia ties Heel jeugdig was een model in een geel b.b. ruitje, met borduursel in pasteltinten. Een originele collectie uit Frank rijk geimporteerde jurken (de Pro vence) hadden ieders bewondering. Deze zijn in combinatiekleuren ver vaardigd in kleine dessins, met aan de onderkant brede randen. Soms is de stof gewatteerd en heel geschikt voor het vervaardigen van rokken, die dan wijd uitstaan. Heel mooi waren de japonnen voor een feestelijke gelegenheid van zij den crêpe, nylon en ragfijne jersey in vrolijke kleuren en het gedistin geerde zwart. Bijzonder chic was een oranje/rode japon met een geplis- seerde ceintuur, die van voren was gekruisd en van achter in een strik gelegd. Gisteravond hield dr. F. L. Bastet in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een voordracht over het onder werp „Ostia, de haven van Rome". De kundige en duidelijke behandeling van dr. Bastet heeft de geïnteresseerde toehoorder ongetwijfeld bijzonder ge boeid. De belangstelling voor de resten van de antieke Romeinse havenstad Ostia is niet pas in deze eeuw gegroeid. Reeds in de 19e eeuw zijn hier opgravingen ge daan, terwijl in nog vroegere tijd de ruïnes doorzocht werden op kostbaar materiaal als marmer enz., dat dan voor verschillende doeleinden opnieuw werd gebruikt. In onze tijd echter heeft men systematische opgravingen gedaan, die van groot belang zijn voor onze kennis van het antieke huis in de 2e5e eeuw n. Chr., en daarnaast ook van het vloer mozaïek en de latere wandschilder kunst. De namen van Galza, Gismondi en Becattie moeten hier genoemd wor den. 't Materiaal is nu algemeen toegang- kelijk geworden door een monumentaal opgezette uitgave van alle vondsten. Ontstaan in de 4e eeuw voor Chr. heeft Ostia vooral in de 2e en 3e eeuw n. Chr. een periode van grote bloei ge kend. Het antieke castrum groeide toen uit tot een stad met een bevolking die zeker 50.000 zielen getelt moet hebben Ostia werd niet plotseling verwoest zoals Pompey, maar is langzamerhand ontvolkt geraakt, deels doordat de ac tiviteit zich naar de nederzetting bij de onder Trajanus ontstane haven ver plaatste, deels door de algemene econo mische en politieke achteruitgang in de latere oudheid. VOORSCHOTEN Geboren: Gerardus Theodorus z.v. M. H. Huntelerslag en M. C. A. Looyestein; Elizabeth Helena Louise Maria d.v. L. Ouwerkerk en E. H. M. v. d. Meer; Adrianus Cornelis Ma ria z.v. A. P. v. d. Hulst en J. J. v. IJperen; Rijk Rolf z.v. C. Timmer en G. Lucas; Marie Louise d.v, A. L. Degenaar en E. L. Th. Wachters; Wilhelm z.v. W. v. Rooyen en G. Binnenkade; Paul Matthijs z.v. J Chr. Helbing en R. Swillens; Judith Margretha d.v. H. Reurekas en J. M Stuit. Ondertrouwd: J. F. Ouwerkerk 22 j., sergeant KL, en T. v. Egmond 22 j., naaister; A. Jansen 21 j., schrij ver I KM, en A. M. v. Egmond 21 j., kantoorbediende; T. F. Verboon 28 j., chauffeur en F. Rietbergen 25 j., zonder beroep. Gehuwd: J. v. Ispelen 23 j. en.J. M. v. d. Vlekkert 21 j. Bridgeclub Na de twaalfde ron de in groep A is bij de bridgeclub „Voorschoten" de beslissing in de strijd om het clubkampioensdhap 1962-'63 gevallen. Het paar De Lan- noy-v. Oosten behaalde met een ge middeld percentage van 54,99 de ti tel. De overige paren in deze groep plaatsten zich als volgt (tussen haak jes het gemiddelde percentage): v.d. Meer-Verrips (54,37), 3 Auer-Guij- kens (54,16), 4 Rutten v. d. Post (53,24), 5 Lamboo-Verhoef (53,035), 6 Scheepmaker-Riksman (51,475), 7 Huijskens-Jaspers (50,08), 8 v. Al- phen-Korpershoek (47,10), 9 Brons- geest-v. Delft (46,64), 10 De Beer- Slieker (45,245). De uitslag van de elfde parenwed strijd in groep B luidt (tussen haak jes het behaalde percentage en de stand in het algemeen klassement): 1 Goddijn-Wassenaar (71,51-1), 2 Berger-Schulp (47,22-2), 3 Goddijn- Zuiderduin (56.25-3), 4 Hameetman- Klein (48,61-4), 5 Dado-Schulp (56,25-5), 6 Drijter-Wagener (42,36-6) 7 Klein-Volkers (48.61-7), 8 v. So- meren-v. Someren (45,14-8). Onder talrijke gebouwen nemen naast de tempels en thermen, de kazernewo ningen en de opslagplaatsen voor graan, wijn en olie. vooral de cultusruimten van de oriëntale mysterieculten een belangrijke pl-ats in. In dit verband moet op de vele Mithraea gewezen worden. Daarnaast vinden wij weinig dat met het Christendom in verband gebracht kan worden. Van groot belang is de recente vondst van een synagoge, die aan de antieke zeekust gelegen heeft en als de oudste im Italië be schouwd wordt. Spreker illustreerde zijn voordracht met een aantal Lichtbeelden, die de ont wikkeling van de stad door de eeuwen heen duidelijk maakte en tevens een indruk gaven van een aantal kunstvoor werpen, die in het onlangs nieuw inge richte Museum van Ostia zijn opgesteld. OEGSTGEEST Huishoudelijke voorlichting „Pluimvee en eieren" was het on derwerp van een voorlichtingsavond welke verzorgd werd door het Pro- duktschap van pluimvee en eieren voor de leden van de stichting Huis houdelijke en Gezins voor lichting te Oegstgeest. De dames die naar de zaal naast de Willem de Zwijgerlaan gekomen waren, hebben genoten van een leerzame, smakelijke en kleurrijke avond, zoals de vice-presidente, me vrouw J. Staal-van Santvliet het on der woorden bracht Het leerzame en smakelijke ge deelte was geheel voor rekening van mevr. A. Fenijn, demonstratrice van het produktschap. Zy begon haar in leiding met de aanwezigen de vraag te stellen „Doet u wel eens iets an ders met eieren dan alleen koken en bakken?" Spreekster ging wat nader in op de grote voedingswaarde van het ei. 2 eieren per persoon vervangt het vlees in een warme maaltijd. Dat men in Nederland per hoofd van de bevolking 190 eieren per jaar ver orbert, vond zij aan de lage kant, vooral gezien de duizend-en-een mogelijkheden waarop men eieren kan klaarmaken en verwerken in maaltijden en gerechten! Het een en ander vroeg om een demonstratie en mevr. Fenijn heeft dan ook een groot aantal eieren „stukgeklopt" om er verrukkelijke omeletten van te bak ken. Dit onder grote belangstelling van de dames die tijdens het „proe ven" hun bewondering voor de ver fijnde smaak niet onder stoelen of banken staken. Het voordeel was hier gelegen in de snelheid waarin het een en ander werd opgediend. Smaakvol en toch met geringe mid delen! Na de pauze vertoonde de heer Driessen namens het Produktschap een film van de cineast Albert Bro- sens, getiteld: „5 miljard eieren". De filmmaker is er over het alge meen in geslaagd de grote betekenis van het „pluimvee en het ei" voor ons land duidelijk te maken. Aan de hand van de kleurrijke beelden kon men vernemen dat er in ons land 2e zoveel kippen als inwoners, 200.000 pluimveehouders en 170 fokbedrij- ven zijn! De film gaat ons een kijkje geven in de laboratoria waar de eieren ge test worden op de sterkte van de schaal, maar waar ook de lengte en het gewicht bepalend zijn voor het lot van een kip. Nederland kan zich befoemen op het feit de grootste eierexporteur ter wereld te zijn. Aan het slot van de avond sprak mevr. J. Staal-van Santvliet een kort dankwoord. De agenda van de Stichting H.H. Naast de bekende groene doosjes theezakjes Groot Formaat biedt Douwe Egberts u thans ook Pickwick Theezakjes DUBBEL GROOT, verpakt in een aan trekkelijke rode doos. Als u een groot gezin hebt en met z'n allen om de ontbijttafel zit, of als u veel bezoek krijgt, zet u even heerlijke thee als altijd. Met Pickwick Thee zakjes komt de volle rijke geur volledig tot zijn recht en het staat bovendien zo uitermate verzorgd. t* PIJ NE ENGELSE melange

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10