S)e OeidUc&MMa/nt RAAKT GESPREK MET „DRIE WUZE MANNEN" IN HET SLOP? EMBARGO OP WESTDUITSE OLIEBUIZEN NAAR RUSLAND DE TYFUSGEVALLEN IN ZWITSERLAND „Migs" zijn nogal nieuwsgierig Geen quorum in Bondsdag Sjarif deze maand naar Den Haag? V Tositief spoor in rotterdamse moordzaak Gaat Zermatt in quarantaine? ook tyfus in rotterdam Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT tt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LE1DE1S EN OMSTREKEN DINSDAG 19 MAART 19«3 53e JAARGANG Directeur J. P. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Bed. 2 0015, 2559 4 - Advert. 20 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,8 DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Onder de vertegenwoordigers van de stakende mijnwerkers heerst algemene teleurstelling, nu het gesprek met de door de regering aange wezen „drie wijze mannen" in het slop dreigt te raken. Besprekingen tussen de afgevaardigden van 240.000 stakende mijnwerkers en de com missie onder voorzitterschap van Pierre Massé liepen maandag op niets uit. Een en ander is niet bevorderlijk voor de nog steeds heersende be trekkelijke rust aan het stakersfront; mijnwerkers uit de noordelijke steen koolbekkens hebben dan ook al aangekondigd, dat men zo nodig een reus achtige mars naar Parijs zal organiseren waaraan 50.000 man zouden deelnemen. Ook de rust onder het spoorwegpersoneel kon wel eens van korte duur zijn, hoewel het treinverkeer maandag na de 24-uursstaking weer vrij normaal was. Donderdag echter zal elke werkploeg van het spoorweg- verwijld besprekingen over hun eisen zullen worden geopend. De regering heeft voorts de wens te kennen gegeven, dat het werk in het Lotharingse bekken zo spoe dig mogelijk hervat wordt. Het openen van besprekingen wordt „een eerste zeer belangrijk re sultaat, verkregen door de ge zamenlijke actie der mijnwer kers" genoemd. SOLIDAIR De Franse postbodes zpllen don- personeel het werk twee uur neerleggen, hetgeen weer tot grote vertra- derdag een 24-uursstaking houden, gingen zal leiden. ALGEMENE TELEURSTELLING IN STAKINGSKRINGEN Ook in andere sectoren is de toe stand nog gespannen. De arbeiders van de aardgasbedrijven in Lacq, Zuidwest-Frankrijk, hebben besloten om hun nu al tien dagen durende staking voort te zetten terwijl het overleg met de regering over hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden gaande is. Zij hebben opnieuw ge dreigd met een volledige staking als niet binnen 48 uur aan hun eisen wordt voldaan. De bedrijven in Lacq nemen de helft van de Franse aard- gasproduktie voor hun rekening en de produktie is thans reeds tot een zesde van de normale levering te ruggelopen. In Parijs kwamen maandag, om de moeilijkheden nog groter te maken, afgevaardigden bijeen van de vak bonden van het 35.000 man tellende vervoerspersoneel in de 'Franse hoofdstad om over een eventuele ac tie te beraadslagen. LICHTPUNT Een lichtpunt voor de Franse re gering is, dat aan de staking van 20.000 mijnwerkers in de ijzer- ertsmijnen een einde schijnt te komen. Na een bespreking tus sen vertegenwoordigers van het de telefoonmonteurs zullen vrijdag een dag „rust" nemen, en een ge deelte van het administratieve per soneel van de posterijen zal zaterdag het werk voor 24 uur neerleggen. Ook de Franse ambtenaren laten zich niet onbetuigd: aan het eind van de week zullen in totaal een miljoen door de communisten geleide mensen een 24-uursstaking houden, vakverbond CGT en het rooms- Woensdag houden de ambtenaren 'n katholieke vakverbond CFTC massabijeenkomst op het stadhuis- werd besloten, om aan de mijn- plein in Parijs. werkers voor te stellen, woens- Het grondpersoneel van de Franse dag het werk te hervatten. luchtvaartmaatschappij „Air France" In een communiqué, waarin het heeft voor woensdag stakingen van einde van de staking der mijn- vier uur aangekondigd. Verscheidene werkers van de ijzerertsmijnen vliegtuigen zullen hierdoor met ver wordt aangekondigd, wordt ge- tragingen te kampen hebben, zegd, dat de desbetreffende vak- Het Franse kabinet zal zich woens- bonden gegarandeerd is, dat on- dag weer over de situatie beraden. te middernacht de termijn afliep, waarbinnen de bondsdag het rege ringsembargo ongedaan had kun- tracten worden dus niet meer na- SOEBANDRIO TELEGRAFEERT LUNS Zes van de vierentwintig Haarlemse bloemenmeisjes voor 1963 hebben zich maandagmiddag in haar nieuwe kostuums voorgesteld. Op de foto poseert het groepje in het Proveniershofje in Haarlem. Een van de meisjes biedt een bejaarde bewoonster een bloemetje aan. fende regeringsbesluit waren geslo ten. Alle afgevaardigden moesten de zaal verlaten. De voorstanders van het totale embargo - dus tegenstan ders van de motie - moesten door de „neen"-deur, de tegenstanders door Het met grote spanning tegemoet- <je „ja"-deur binnenkomen. Er kwa- geziene debat in het Westduitse men echter slechts 245 parlementsle- parlement over de regeringsembar- den terug, terwijl voor een quorum go op de levering van oliebuizen 250 van de 499 leden moeten stem- aan de Sowjet-Unie is maandag- men. De christen-democraten en en- avond op onverwachte wijze ge- kele afgevaardigden van de vrij de- emdigd toen bij de stemming over mocraten - de coalitiepartners - had een motie, waarin om opheffing den zich door buiten te blijven van van de verordening werd verzocht, stemming onthouden en daarmee een geen quorum aanwezig^bleek. Daar beslissing - die tot de val van de re- ^Vi j- gering had kunnen leiden - onmoge lijk gemaakt. Er bleef de voorzitter - - van de Bondsdag, Gerstenmaier, toen nen maken, is de verordening van niets anders over dan de vergadering kracht geworden. Ook de oude con- voor gesloten te verklaren. Het debat van de bondsdag werd bijgewoond door bondskanselier Ade- nauer, die speciaal daarvoor uit zyn ingediend vakantiebedrijf aan het Como-meer ikwit Bolletje/' MEER RECHTS ZEKERHEID DE TWEEDE KAMER heeft vorige week een agenda afgewerkt, waar van de onderdelen ogenschijnlijk bij zonder weinig met elkaar te maken hadden, maar die bij nader inzien toch een sterk gemeenschappelijk karakter hebben. Het was in de eerste plaats een strafpleidooi tegen de minister van defensie, ir. Visser, gekomen, om de door hem begane fouten in het ontslag voor de heer Van der Put- in de motie, die was ten (hoewel de Kamer het ontslag door de commissie voor de buiten- naar Bonri"was" têrueeekomen "hh en SeVefn ^zegd"da?"het tug dinSdag Cadmabbia het gehele kabinet vanwege de af- recht tot opheffing van de embargo- faire KRO-Bidault. Daartussenin verordening gebruik moest maken, keurde de Kamer als in een oase tenzij de bondsregering bereid was van rust met algemene stemmen, ^Qt een bindende verklaring van zonder een vleugje van lust tot ver- goedkeuring voor de levering van betering en in unaniem enthousias- ruim 163.000 ton oliebuizen onder me het wetsontwerp goed, dat een contracten die voor het desbetref- voorzichtige aanzet wil zijn tot het introduceren van een „Ombudsman" (Advertentie) in ons staatsrecht. Voorlopig houden Niets minder dan dat. Zy zal straks we het nog slechts bij een kleine ook het doen en laten van de „Om- uitbreiding van de Raad van State, budsman" uiteraard nauwlettend waar de zich misdaan voelende bur- moeten blijven volgen, maar het is ger zijn klachten kan deponeren; er een veel zuiverder procedure, wan- is echter goede grond dat ip een la- neer de Kamer haar werkzaamheden zaakgelastigde in Den Haag, Moh. ter stadium aan de vele aandrang meer op het wetgevend terrein kan Sjarif, zal waarschijnlijk reeds deze gevolg zal kunnen worden gegeven richten en de burger de zekerheid maand in Nederland aankomen, het bekende Scandinavische voor- kan verschaffen, dat hij met zijn De Indonesische minister Soeban- beeld te volgen om de Ombudsman grieven - mits niet lichtvaardig, drio van buitenlandse zaken deed de algemene klachten-commissaris maar daartegen worden remmen aan- hiervan aan minister Luns medede- met zyn assistenten en hun strijd te- gelegd - bij de zonder enig aanzien w in een telegram, waarvan de gen ambtelijke- en overheidswille- des persoons te werk gaande beroeps- tekst in de Indonesische taal was ge- keur ook ten onzent te introduceren, instantie kan aankloppen. Bij een be- steid Het luidde- Ik ontvine het te- De tijd is er zeker rijp voor en de handeling als die van de zaak-Van kgram vanVwe e studies kunnen onder de hand vol- der Putten heeft naar onze smaak (en de inhoud goede hoop geeft op een tooid worden beschouwd. die van vele anderen) immers niet ontwikkeling der betrekkingen tus- weinig ook het politieke element <-pn heide landen en volken in dp DE BOVENBEDOELDE opvallende (vooral in de liberale hoek) meege- richting van een harmonische samen- (ovengens uiteraard toevallige(!) speeld. Van de „Ombudsman" moet werkine De hooD van de reeerine samenhang in de werkzaamheden men kunnen verwachten, dat zulks Tn hè? vo£ Tndonesl is dat "l van de Tweede Kamer zien we nu niet het geval zal zyn! heropening der diplomatieke betrek- /lrf!ai0T wl'nqin De Kamer heeft deze week dus - zij kingen een eerste schrede vormt om - wanneer eenmaal de beroep 1 - t njet al te opvallend - een zeer inhoud te geven aan toekomstige S riin mpn belangrijk besluit genomen, dat stel- goede betrekkingen. sloten aan het werk zal zyn - men J de balk ver- met klachten, als welke de Kamer een extra streep aan de balk ver- nu te behandelen kreeg, uiteindelijk naar een goed adres zal kunnen gaan. Zowel de heer Van der Put ten als de Kath. Radio Omroep (maar er zijn in het verre verleden meer voorbeelden te noemen, als met name de affaire van de Meulen- belts) zouden zich tot de nieuwe beroepsinstantie hebben kunnen wenden om een rechtvaardig verhaal op hun grieven. In alle gevallen gold het immers een ONrechtvaar- dig geachte beschikking van de overheid: het ontslag, ingreep in de vrijheid (van meningsuiting) e.d., waarmee niet de volksvertegenwoor diging in eerste aanleg te maken be- hoort te krügen, maar wel een on- Portefeuille a het eerste pos.t.e afhankelijke instantie, zoals die nu Ve spoor dat de politie in deze ingevolge de nieuwe wet voor ogen stgat 6 zaak in handen heeft gekregen. In de portefeuille zat o.m. een DAT WIL NIET ZEGGEN, dat de 4 J 4 o v volksvertegenwoordiging haar con- nota, gedateerd 8 februari 1963, trolerende taak ten aanzien van dit de dag van de moord, soort zaken zou dienen af te stoten. De nieuw benoemde Indonesiche Het ligt in de bedoeling der Indo nesische regering, dat de heer Mo hammad Sjarif in Nederland zal ar riveren voor einde maart. De ondertekening luidde: „Dr. Soebandrio, plaatsvervangend eerste minister, minister van buiten landse zaken der republiek Indone sia". Dit telegram van minister Soeban drio is een antwoord op de bood schap, die minister Luns hem de vo rige week zond in verband met het herstel der diplomatieke betrekkin gen. Hoofdinspecteur Van der Weijden toonde ziCh gistermiddag zeer ver heugd over de vondst van de porte feuille-met-inhoud, die aan mevrouw Van der Ho ff-Van Heek heeft toebe hoord. Hij is er nu absoluut van overtuigd dat roof het motief is ge weest van de dader(s). De porte feuille werd vlak bij steiger 8 aan getroffen, slechts enkele meters uit de wal. De speciale ploeg van re chercheurs heeft de gehele verdere middag gezocht naar andere „stille getuigen". Dat gebeurde in 'n stro mende regen. De politiemannen kre gen assistentie van personeel van de genie uit Soesterberg, dat de sclhoei- ing en een deel van het wateropper vlak met mijndetectors afzocht. Elk stuk metaal onder de zuidelijke oever werd geregistreerd en opge graven door de rechercheurs, die met hun laarzen soms tot kniehoogte in het water stonden. Er kwamen gistermiddag echter geen nadere aan wijzingen. Het onderzoek had in de middaguren plaats in verband met de lage waterstand op dat tijdstip. Het was voor de speurders 'n koud en uiterst nauwgezet karwei al de modder langs de wallekant werd omgewoeld dat vrij veel publieke belangstelling trok. Er is sprake van, dat het Zwitser se wintersportoord Zermatt, waar 'n tyfusepidemie is uitgebroken, geheel in quarantaine zal worden geplaatst. De burgemeester van de stad, dr. Jo seph Aufdenblatten, zei maandag avond, dat medische deskundigen dinsdag maatregelen zullen bespre ken om de epidemie tegen te gaan, waarbij ook zal worden nagegaan of het nodig is, dat de plaats geheel in quarantaine wordt gesteld. Op de vraag, of de vijfduizend gas ten, die voor de wintersport naar Zermatt zijn gekomen, dan nog zul len mogen vertrekken, antwoordde dr. Aufdenblatten, dat de vakantie gangers naar zijn persoonlijke me ning wel enige dagen respijt zullen krijgen waarbinnen zij weg kunnen gaan. Een dergelijke maatregel zou volgens hem overigens niet voor het weekeinde van kracht worden. Tegenstrijdig Inmiddels zijn de berichten over de omvang van de epidemie nogal te genstrijdig. Het Zwitserse persbureau heeft gemeld, dat 34 mensen ter ob servatie in een geïmproviseerde zie kenafdeling in een schoolgebouw zijn opgenomen, en 40 anderen in ziekenhuizen in naburige steden. Volgens autoriteiten in Zermatt ech ter zijn er in totaal 59 mensen in afzondering genomen 25 in het schoolgebouw en 34 in ziekenhuizen elders. 24 GEVALLEN IN ENGELAND In Engeland zijn maandag veertien nieuwe gevallen van tyfus ge constateerd waardoor het totaal aan tal bekende gevallen tot 24 is ge stegen, aldus een mededeling van 't Engelse ministerie van gezondheid. Alle slachtoffers hebben onlangs in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt, waar een tyfusepidemie is uitgeroken, de vakantie doorge bracht. OOK IN MÜNCHEN In Münahen heefit een 40-jarige vrouw, na haar terugkeer uit Zer matt, tyfus geikregen, zo heeft de ge zondheidsdienst van München mee gedeeld. Een tweede verdacht geval is in een ziekenhuis geïsoleerd. De mogelijkheid van besmetting is ndet uitgesloten, doch gevaar voor 't uit breken van een epidemie bestaat er voorlopig niet. De geneeskundige Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid heeft giste ren een rondschrijven gericht tot on geveer 5000 huisartsen in Nederland, waarin deze wordt gevraagd de uiterste waakzaamheid te betrachten en gevallen van tyfus zo spoedig mogelijk te rapporteren, zulks naar aanleiding van drie tyfusgevallen die onlangs in Rotterdam zijn geconsta teerd. De kans, dat de ziekte zich daar zal uitbreiden is uiterst klein, zo meent de directeur van de Gemeen telijke Geneeskundige Dienst, dr. L. Burema. Er zijn geen quarantaine maatregelen genomen. De drie patiënten zijn 'n echtpaar en een driejarig meisje uit 'n ander gezin, waarvan de diagnose nog niet met t zekerheid is gesteld. Maar vol- geni de artsen staat het vrijwel vast, dat ook dit een geval van tyfus is. De GGD is tot de conclusie geko men dat allen zijn besmet in de Zwitserse wintersportplaats Zermatt. De drie gevallen zijn eind vorige week geconstateerd. De hoofdinspec tie van de Geneeskundige Dienst werd er direct van in kennis gesteld, hetgeen resulteerde in het schrijven aan de artsen in het land. Het meisje is op 21 februari in Zermatt ziek geworden; 't echtpaar keerde begin maart ziek naar huis terug. De ziektegevallen staan los van elkaar. Verwacht wordt, dat le patiënten over een week hersteld zullen zijn, indien zioh althans geen complicaties voordoen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het. De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. Advertentie) Maandagmiddag heeft de Rot terdamse recherche in de Waal haven een portefeuille gevon den, die het eigendom is geweest van de wed. B. A. van der Hoff- Van Heck, die op 8 of 9 februari j.l. met haar achtjarig zoontje Marcel in een sigarenwinkel om het leven werd gebracht. Deze TIJDELIJK REGEN Een rug van hoge luchtdruk gaf vandaag aanleiding tot flinke op klaringen. De rug wordt gevolgd door een oceaanstoring waarvan het regengebied vanochtend het westen van Frankrijk en het zuidwesten van Engeland bereikte. Op de nade ring van deze storing zal de wind in ons land gaan krimpen naar zuid oost tot oost, terwijl het erbij beho rende regengebied tijdelijk regen zal brengen. De mogelijkheid is aan wezig, dat in hel noorden van het land later met de oostelijke wind koudere lucht uit Duitsland wordt aangevoerd. Elders komt in de tem peratuur niet veel verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Maart: zon op 06.45, onder 18.51; maan op 04.11, onder 12.28. 20 Maart: v.m. 10.32; n.m. 23.26. KORRELTJE Onze hartstochten zijn aLs water en vuur: goede dienaren maar slech te meestere. (Aeeopus)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1