S)e £cidóe(Sou/fca/nt Bliksembezoek van president De Gaulle veilig verscholen achter voorzorgsmaatregelen Franse staatshoofd en minister Luns voerden openhartig gesprek ttentie ctie Russen vlogen boven Alaska Tristaners gingen terug 510 Doden bij cholera-epidemie in Nieuw-Guinea De krantenstaking in New York Farah's lieveling Hoogwaterstanden MAANDAG 18 MAART 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ijskoningin bij Oranjekoningin Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20018, 23594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klacht» bezorging 31839 (tussen 12.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Ad». 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Huis ten Bosch bewaakt als nooit tevoren President De Gaulle van Frankrijk is zaterdag ruim 3Yi uur °P Nederlandse bodem geweest voor zijn particulier bezoek aan het koninklijk paar op Huis ten Bosch in Den Haag. Hoewel men van officiële zijde steeds met nadruk heeft gewezen op het strikt particuliere karakter van dit met zeer vergaande veiligheidsmaat regelen omringd bezoek van de Franse president, is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns in de ge legenheid geweest geruime tijd met de president van gedachten te wisselen over de Europese problemen van nu. Het onderhoud was, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, bijzonder openhartig en nuttig. Tot ieders verrassing koos de stoet van vier auto's bij het vertrek van Huis ten Bosch niet de richting naar Ypenburg, waar het presiden tiële vliegtuig kort voor de middag geland was, maar draaide de andere kant op in de richting van Amster dam. Het was reeds opgevallen, dat langs de bij de aankomst gevolgde route zich aanzienlijk minder be wakingspersoneel ophield dan eerder op de dag het geval was geweest. De route werd ook niet afgesloten en om kwart over drie reden enige op wacht staande agenten voor de in gang van Ypenburg demonstratief weg .in een jeep. Tegelijkertijd werd bekend, dat de weg naar de marinebasis Valken burg afgezet was door rijks- en ge meentepolitie en de hofauto met de Franse president en mevrouw De Gaulle zich met grote snelheid rich ting Valkenburg spoedde, opnieuw begeleid door ongeveer 20 motor agenten. De vier-motorige, zilvergrijze DC-6 waarmee de president op Ypenburg was geland, moet later onopvallend VERTREK LEVERDE VERRASSING OP Mevrouw De Gaulle en de Neder landse ambassadeur te Parijs, mr. J. W. Beyen, kwamen met generaal De Gaulle naar Nederland en zaten aan aan de lunch die de koningin aanbood. Ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, minister Luns en de Franse ambassadeur in Neder land, E. graaf de Crouy-Chanel, wa ren onder de aanzittenden. Het vliegtuig van de president landde omstreeks twaalf uur op het vliegveld Ypenburg, maar het steeg in strijd met het eerder gepubliceer de programma op van het vliegveld Valkenburg. Volgens het program-, ma zou de Douglas DC-6 van de president ook weer van Ypenburg naar Parijs terugkeren. De voorzorgsmaatregelen hielden onder meer in, dat het gedeelte van de route dat door Den Haag voerde, reeds om half twaalf voor al het ver keer werd afgesloten. Overal - in portieken, op straathoeken en op een spoorwegdijk - stonden politie mensen op de uitkijk. In de zijstra ten stonden vele overval- en andere politieauto's geparkeerd. Twee hef- schroefvliegtuigen hielden vanuit de lucht een oogje in het zeil. Ook Huis ten Bosch was niet te benaderen. Het gedeelte van het Haagse bos rondom het paleis stond onder strenge bewaking van bereden politie, rechercheurs in burger en agenten met honden. Zeer tevreden Toen president De Gaulle weer goed en wel op de terugreis naar Parijs was, zei de Haagse procureur-gene raal mr. D. J. van Gilse, die de ver antwoordelijkheid draagt voor de veiligheid van buitenlandse staats hoofden in Nederland, dat hij zeer tevreden was over de getroffen vei ligheidsmaatregelen. Hij zei te ge loven dat het verstandig is geweest de zaken aan te pakken, zoals dat nu gebeurd is. Minder tevreden waren de journa listen die zich door al die strenge maatregelen ernstig belemmerd za gen in hun werk. Op het vliegveld Ypenburg kon maar een beperkt aantal persvertegenwoordigers wor den toegelaten, wat ertoe leidde dat er geen journalisten van Nederlandse dagbladen waren. Wel waren er persfotografen en verslaggevers van persbureaus en de radio. Op het pa leis waren alleen vertegenwoordigers van de visuele pers. Waas van geheimzinnigheid De waas van geheimzinnigheid, die het bezoek van president De Gaulle heeft omgeven, is tot het laatste mo ment in stand gehouden. Dat krijg je met zo'n sabel De aankomst van de heer n mevr. De Gaulle bij Huis ten Bosch en de begroeting op het bordes door koningin en prins geschiedde zonder dat het ou- bliek daar iets van kon zien. De weinige belangstellenden, door de politie op grote afstand gehouden, konden zelfs niet horen, dat het Franse volkslied werd gespeeld, toen de gasten arriveerden. Alleen de fotogra fen in Huis ten Bosch zagen hoe president De Gaulle de erewacht van de garde grena diers inspecteerde. Toen de Franse president de inspectie had verricht wilde hij de com manderend officier bedanken. Niet zoals men De Gaulle vaak heeft zien doen, door het op steken van zijn hand, maar met een handdruk. De officier had in zijn rechterhand evenwel zijn sabel en kon de presiden tiële hand niet aanne men. Even dacht hij diep na. Toen De Gaul'le met uitgesto ken rechterhand voor hem bleef staan, nam de officier zijn sabel in de linkerhand, maar juist op dat moment draaide de Franse president zich om en liep weg. De offi cier nam zijn sabel daarop snel weer in de rechterhand. naar vliegveld Valkenburg zijn ge vlogen, want daar stapten omstreeks half vier het Franse staatshoofd en zijn gevolg in het gereedstaande vliegtuig. De DC-6 koos om acht mi nuten over half vier het luchtruim richting Frankrijk. Gauw weer naar huis Ook op het vliegveld Orly bij Parijs waren bij de thuiskomst van de pre sident uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen. Het landingsterrein was door de politie hermetisch afge sloten, evenals de ruimte waar zeer belangrijke personen plegen te wor den ontvangen. In de velden rondom het vliegveld hadden zich politie mannen met machinepistolen ge posteerd. De president en mevrouw De Gaul le begaven zich direkt per auto naar Parijs. Op de heenreis naar Nederland had het Franse staatshoofd, toen zijn vliegtuig boven België vloog, koning Boudewijn een boodschap laten zen den waarin hij zijn hartelijke groe ten richtte tot de vorst en het Bel gische volk. Toen het Franse presi dentiële vliegtuig op de terugweg door het Belgische luchtruim vloog richtte koning Boudewijn een bood schap van dank tot het Franse staats hoofd. Bezoek De Gaulle al 3 maanden geleden vastgesteld Een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst heeft zaterdag in antwoord op vragen meegedeeld, dat de datum van het particuliere bezoek van de Franse president aan de ko ningin reeds drie maanden geleden is vastgesteld. Dit was dus vóór het afbreken van de onderhandelingen te Brussel over Groot-Brittanndë's toetreding tot de EEG, ednd januari. Aan de gevolgen van een onge luk is zondag in het Gemeentelijk Ziekenhuis in Zaandam overleden de 80-jarige heer N. Molenaar uit Zaan dijk. Hg werd donderdag bij het oversteken van de provinciale weg te Zaandijk gegrepen door een per sonenauto. Het gezelschap in de balzaal van Huis ten Bosch in Den Haag. Vlnr: president De Gaulle, Koningin Juliana, me vrouw De Gaulle en Prins Bernhard. Op de achtergrond van links naar rechts: de prinsessen Irene, Margriet en Beatrix. i Dan waele SPORTIEVE JASSEN voor weer en wind F0AMBACK, dus licht in gewichten regendicht voor heren49.75 voor jongens J075 Kleine stijging per maat De Verenigde Staten hebben za terdag in een nota bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen wat genoemd wordt „de schending van het Ameri kaanse luchtruim boven Alaska door twee Russische verkenningsvliegtui gen". Volgens functionarissen van het mi nisterie van defensie in Washington drongen de twee Russische toestel len vrijdag ongeveer vijftig km. het Amerikaanse luchtruim binnen. Zij vlogen met een snelheid van 560 tot 640 km. op een hoogte van 4.000 a 8.500 meter. Het ene toestel vloog 25 minuten binnen het Amerikaanse luchtruim en het andere gedurende 21 minuten. Zij waren dit luchtruim boven het zuidwestelijke deel van Alaska, bij de Koeskokwimbaai, ten noorden van de Aleoeten binnenge vlogen. RADAR De twee Sowjet-vliegtuigen wer den met radar waargenomen. De di rect opgestegen Amerikaanse onder scheppingsvliegtuigen hadden de twee toestellen echter niet gezien. De Als veiligheidsmaatregel stonden achter de erewacht op de vliegbasis Ypenburg bewapende militairen met hond. Russische vliegtuigen waren ook niet binnen het bereik gekomen van een Amerikaanse batterij met luchtdoel- raketten van het type Nike. In de Amerikaanse protestnota werd gesproken van de „eerste dui delijk vastgestelde" schending van het Amerikaanse luchtruim door Rus sische vliegtuigen. De Amerikaanse regering sprak de verwachting uit, dat de Sow jet-regering alle noodza kelijke maatregelen zal treffen om herhaling te voorkomen. De perschef van het Witte Huis, Salinger, verklaarde dat president Kennedy geen commentaar op het incident zou geven. De president bracht het weekeinde door in Palm Beach. WAAROM DE RUSSEN BOVEN ALASKA VLOGEN Deskundigen van het Amerikaanse ministerie van defensie zijn de me ning toegedaan, dat de Russen vrij dag boven Alaska hebben gevlogen om eens te proberen hoe de reactie van de Verenigde Staten zou zijn wanneer het vluchten boven afgele gen streken betrof. Amerikaanse defensieambtenaren zeiden, dat de Sowjet-Unie op de hoogte is met de plaats waar de be langrijkste Amerikaanse luchtverde- digingswerken liggen en dat de zo genaamde verkenningsvluchten op honderden kilometers van de dichts- bijzijnde Amerikaanse luchtmachtba sis werden uitgevoerd. Men geloofde echter wel, dat de Russische toestel len de inlichtingen hebben gekregen die de Sowjet-Unië wenste. De eerste groep van 51 inboorlin gen van het eiland Tristan da Cunha is gisteren in Londen scheep gegaan, terug naar hun eiland, dat zij in 1961 moesten verlaten, omdat het door een vulkanische uitbarsting tijdelijk onbewoonbaar was geworden. Deze eerste grote groep bestaat uit man nen, vrouwen en kinderen. De rest van de bevolking, ongeveer 200 zie len, zal in oktober van dit jaar terug keren. Het eerste deel van de reis gaat naar Rio de Janeiro, waar men 1 april hoopt aan te komen. In Rio stapt men dan over op het Neder landse m.s. Boissevain voor de over steek naar Tristan. BIDAULT WEG UIT STEINBACH? Het Beierse ministerie van binnen landse zaken zou oud-premier Bi- dault hebben aangeraden uit veilig heidsoogpunt Steinbach te verlaten. Dit werd zondagavond verklaard door de journalist von Nouhuys, in wiens woning Bidault verblijft, Hij zei, dat de oud-premier de bekend making van zijn antwoord aan het ministerie overliet. De Philippijnse directeur van ge zondheidszorg, dr. Icasiano, heeft de cholera-epedemie op Nieuw-Guinea onder controle verklaard De ziekte heeft in totaal 510 doden geëist. Se dert begin maart heeft zich geen en kel geval met dodelijke afloop meer voorgedaan. Volgens dr. Icasiano kunnen zich nog wel geisoleerde ge vallen blijven voordoen in voorma lig besmette plaatsen. Dit is geble ken uit het feit, dat sedert begin maart twee nieuwe gevallen zijn ge constateerd in een plaats, die eerder choleravrij was verklaard. De epide mie, waarvan de aanvangsdatum thans is gesteld op 19 september, is beperkt gebleven tot de gebieden Kokonao en Agats in Zuid-Nieuw- Guinea. EINDE VERDER AF De stakende typografen van de New Yorkse dagbladen hebben zon dagavond een voorgesteld nieuw ar beidscontract met 1.621 tegen 1.557 stemmen verworpen, waardoor de kans op beëindiging van de staking weer kleiner is geworden. Het nu verworpen arbeidscontract was opgesteld door de burgemeester van New York, Robert Wagner, die als bemiddelaar tijdens de slepende onderhandelingen is opgetreden. De voorzitter van de afdeling New York van de typografenbond, Betram Po wers, had op aanvaarding van het voorstel aangedrongen, waarbij hij echter opmerkte er zelf ook niet ge heel tevreden mee te zijn. De staking is op 8 december vorig jaar begonnen door de typografen. De inwoners van New York missen hun lijfblad nu al honderd dagen. De Amerikaanse minister van ar beid, Willard Wirtz, gaf zondagavond in Washington een verklaring uit, waarin gezegd werd dat het dcor de typografen verworpen voorstel „vol ledig eerlijk" was. Er is geen recht vaardiging te vinden voor het ver werpen van dit voorstel door de vak bondsleden en ik hoop dat de stem ming van vandaag zo snel mogelijk opnieuw in overweging zal worden genomen, aldus Wirtz. De vakbond van clichémakers had zondag de nieuwe CAO reeds met algemene stemmen goedgekéurd. De bezorgers echter konden het niet eens worden met de directies van de kranten. De zes dagen oude dochter van de Sjah en keizerin Farah van Perzië heeft zondag tijdens een plechtigheid in het paleis in Teheran de naam Farah-Naz (Farah's lieveling) ge kregen. In overeenstemming met de Mo hammedaanse traditie werd nog een godsdienstige naam toegevoegd: Massoumeh, van een afstammeling van de profeet Mohammed. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge v d. WATER, HaarUtraat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie) Voor de veiligheid van generaal De Gaulle Tussen de zeshonderd en ze venhonderd man Nederlands politiepersoneel zijn een groot deel van de afgelopen zaterdag in touw geweest om de veilig heid te garanderen van presi dent De Gaulle tijdens diens bezoek van nog geen vier uur aan Nederland, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Van het 1300 man tellende personeel van de Haagse ge meentepolitie was bijna 500 man (35 pert.) ingeschakeld bij de veiligheidsmaatregelen. Een kleine 200 man personeel was op de been gebracht door de Rijkspolitie en de aan Den Haag grenzende gemeenten Wassenaar en Voorburg. De Haagse recherche heeft de af gelopen dagen ook meer dan gewone belangstelling aan de dag geledig voor de registers van hotels en pensions en deze zorgvuldig „uitgekamd" om te zien of zich hier verdachte per sonen ophielden. VERANDERLIJK De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De depressieaktiviteit op de oceaan houdt nog steeds aan. Een storing, die over Ierland in noordelijke richting trok, veroorzaakte vandaag weer regen in ons land. Een volgende de pressie zal morgen het weer nog niet direkt beinvloeden. In verband daar mede worden enkele tijdelijke opkla ringen verwacht, maar hier en daar kunnen ook nog enkele buien vooko- men. In het temperatuurverloop komt weinig verandering, maar aan de kust en in het noorden van het land zul len door wind uit zee de temperatu ren iets lager zijn. De grens tussen het zachtere weer in West-Europa en de vorst in Noord en midden-Europa verplaatste zich door de depressieaktiviteit iets naar het oosten. De minimumtemperaturen in het vorstgebied werden tijdens het weekeinde minder laag. In Polen en Zuid-Zweden vriest het nu niet meer dan matig. In Finland echter daalde de temperatuur de afgelopen nacht hier en daar tot 30 a 35 graden onder nul. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 19 Maart: 'zon op 06.48, onder 18.50; maan op 03.18, onder 11.32. 19 Maart: v.m. 9.07; n.m. 21.51. KORRELTJE Je moet lachen vóór je gelukkig bent, anders loop je de kans te ster ven zonder ooit gelachen te hebben. (De la Bruyère)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1