3)e C<2lcbe(Soii^mtt Beschoten Amerikanen Russisch schip? Mijnwerkers „marcheerden" naar Parijs DONDERDAG 14 MAART 1963 53e JAARGANG No. 15.877 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WORDT AS MOSKOU-PEKING GELAST? Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. R/OOZEN Telef2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tnssen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. rond., 8,25 p. kw„ Franco p.p. J 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 11,50 Diplomatieke betrekkingen Nederland- Indonesië na drie jaar hersteld De diplomatieke breuk tussen Nederland en Indonesië in 1960 is thans in zoverre weer geheeld, dat in Den Haag en in Djakarta zaakgelastigden zijn benoemd. Na de vele geruchten en semi-officiële mededelingen, de meeste daarvan uit Djakarta, heeft de sekretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, gisteren de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen thans officieel bekend gemaakt en tevens gezegd, welke diplomaten de herstelde posten zullen bezetten. Mohammed Sjarif, die in dit verband reeds was genoemd, gaat naar Den Haag. Nederland zal in Djakarta worden vertegenwoordigd door drs. C. L. Barkman. De zaakgelastigden zullen de rang van gezant hebben. Drs. Barkman is thans zaakgelastigde in Peking en bevindt zich op het ogenblik aldaar. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft zijn Indonesische collega, dr. Subandrio, het volgende telegram gezonden: „Nu het ogenblik is aangebroken, dat diplomatieke betrekkingen tussen onze beide landen worden hervat, wil ik gaarne tegenover u uiting geven aan de hoop, dat de nieuwe banden tussen Nederland en Indonesië zullen leiden tot vruchtbare samenwerking en tot een hernieuwde vriend schap tussen beide volkeren." Oe Thant maakte namen van zaakgelastigden bekend Oe Thant maakte bekend dat In donesië en Nederland zijn overeen gekomen de normale betrekkingen te hervatten en diplomatieke missies uit te wisselen. Deze missies zullen de rang van ambassades hebben, maar zullen voorlopig onder leiding staan van zaakgelastigden. Thant publiceerde de tekst van 'n brief, die hij gericht had tot de Ne derlandse permanente vertegenwoor diger mr. C. W. A. Schürmann. Daar in verklaarde hij, dat hij van Indo nesië had vernomen dat de heer Mohammed Sjarif dat land in Den Haag zou vertegenwoordigen. „Mag ik bij deze gelegenheid aan uwe excellentie en de Nederlandse regering mijn voldoening uiten over de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië, hetgeen een passend en gelukkig resultaat is van de over eenkomst en daarmee verband hou- OEGSTGEEST OUDE HEER VERONGELUKT Gisteravond om even voor acht is op de Rhijngeesterstraatweg te Oegst- toraal examen Chinees-Japanse let teren af. In 1946 trad hij toe tot de buitenlandse dienst. Zijn standplaat sen waren Nanking, Peking, Aken, Moskou, Hongkong en Parijs. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft vanochtend gezegd, nog niet te weten wanneer de Indo nesische zaakgelastigde, de heer Mo hammed Sjarif, naar Nederland komt. Ook was het hem niet bekend welk gebouwd of welke gebouwen de Indonesische ambassade zal be trekken. De nieuwe Nederlandse zaakgelas tigde voor Djakarta, drs. C. D. Barkman, is naar Den Haag terug geroepen van zijn post te Peking, al dus de woordvoerder. Hij kon nog niet zeggen wanneer de heer Bark man naar Djakarta zal reizen om zijn nieuwe functie te aanvaarden. DE OPVOLGING VAN ADENAUER Naar woensdag in Bonn werd ver nomen, is de minister van buiten landse zaken Gerhard Schroeder in dende akkoord over Westelijk Nw.- Guinea (West-Irian), die op 15 augus tus 1962 op het V.N.-hoofdkwartier geen geval van plan zich tegen de werden ge.;kend' zo schreef hij. minr - van economische zaken en Carl Dietrich Barkman werd op vice selier Erhardt kandidaat te 14 september 1919 in Amsterdam ge- laten .ellen voor de opvolging van boren. In Leiden legde hij zijn doc- dr. Adenauer als bondskanselier. „Uitgesloten" zegt Washington De Russische regering verklaard, dat twee Amerikaan- se kruisers en een torpedoboot- jager op 9 maart een Russische treiler met koelinstallatie aan boord voor de kust van Virgi nia beschoten hebben. In een Russische nota, .gepubli ceerd in de „Iswestia", wordt ge- De Russische regering heeft bij de Amerikaanse geprotesteerd tegen het „provocerende optreden" van de Amerikaanse oorlogsschepen. Zij verwacht dat de verantwoordelijke personen gestraft zullen worden en dat de nodige m- 'regelen genomen heeft zullen worden een herhaling dergelijke a s te voorkomen. AMERIKANEN: „SCHERP" Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine zei in New York, dat Amerikaanse oorlogsschepen geen oefengranaten aan boord hebben. eeeru m ue „iswesua wuiui gc- zegd dat het Russische schip Ze"s b« oefeningen schieten zij met zich toen op 112 km ten oosten scherP> zo zei hlJ- van Norfolk bevond. De treiler was buiten de territoriale wa teren aan het vissen. RUSSEN: „OEFENGRANATEN" werd bestuurd door iemand uit War mond. In het Academisch Ziekenhuis is de voetganger later aan zijn ver wondingen overleden. REPATRIANTEN ONTEVREDEN In het Parkhotel te Noordwijker- hout hebben zich vorige week don derdag ongeregeldheden voorgedaan wegens de ontevredenheid onder de ongeveer 70 gerepatrieerden uit In donesië en Nieuw-Guinea, die in dit contractpension verblijven. De pen sionbeheerder moest de hulp van de rijkspolitie er bij roepen om de ge moederen wat te kalmeren. De repatrianten bleken niet te kunnen wennen aan de Hollandse keuken. Het ministerie van maat schappelijk werk heeft inmiddels drie van de vijf gezinnen, die klach ten hadden overgeplaatst. De overige twee gezinnen zullen vandaag het Parkhotel verlaten. NIEUWE „OUDE"BANDEN Na de vele proefballonnen, die door Djakarta de laatste weken zijn opgelaten, is dan thans het herstel der in 1960 verbroken diplomatieke betrekkingen tussen Nederdland en Indonesië een feit geworden. Men doet nog voorzichtigjes aan. Aan de twee „ambassades" zullen voorlopig „zaakgelastigden" worden verbonden met de rang van „gezant". Hoewel Den Haag natuurlijk inge nomen is met dit eerste herstel der oude banden, mag toch gezegd wor den dat de grootste aandrang daarto»? aan Indonesische zijde is geweest. Af gezien daarvan, dat het motief van de verbreking met de oplossing van de Nieuw Guineakwestie wegviel, moet Soekarno naar ons gevoelen dit her stel voor de economie van zijn land van groot belang achten. Hij moge dan op de eerste plaats (tegenover Nederland) gevoelsmens zijn, hij blijkt daarnaast realistisch genoeg om dat belang niet uit het oog te verliezen. Ook vele Nederlanders (en wellicht Indonesiërs) persoonlijk zullen zich over deze stap verheugen. Er leven ler nog te veel in beide landen, die elkander nog maar moeilijk kunnen vergeten. Hoe de zaak zich nu verder zal gaan ontwikkelen, dient te worden afge wacht, maar dat een eerste stap thans gezet is, kan niet anders dan tot grote voldoening stemmen. schip terecht kwamen. de Russische treiler en zijn beman ning hiermee in gevaar gebracht. Een beeld van de intocht van de stakende mijnwerkers uit het mijngebied van Lotharingen in Parijs, gisteren: de stakers werden niet alleen met enthousiasme, maar zelfs met kussen door de inwoners van de Franse hoofd- stad ontvangen. doelgranaten afgevuurd op een doel wit, dat door een vliegtuig werd voortgetrokken. Tijdens het schieten lag dit schip 16 km ten z.w. van de plaats waar volgens de Russen het incident zich zou hebben voorgedaan.' De torpedoboot jager heeft in wes telijke richting geschoten met muni tie, waarvan de reikwijdte maxi maal elf kilometer is. Binnen een straal van 19 km waren geen op pervlakteschepen aanwezig. WASHINGTON: „GEEN BESCHIETING" Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld, dat bij een „diepgaand onder- Volgens de nota vuurden de Ame- zoek" is gebleken, dat de Russische geest ter hoogte van de Torenveld- rikaanse oorlogsbodems van een af- beschuldiging, als zou er een Russi- straat, de 82-jarige .heer Van der stand van vijf mijl twee oefengra- sche treiler door Amerikaanse oor- W. uit deze plaats bij een verkeers- naten af op het Russische schip, die logsschepen zijn beschoten onge- ongeval om het leven gekomen. op rond 130 meter van het schip in gr0nd is. De oude heer stak de rijbaan over het water terecht kwamen. Toen de De plaats, vanwaar volgens de waarbij hij door een uit de richting Amerikaanse schepen de treiler tot RUSsen de treiler zou zijn beschoten, van de Leidsebuurt komende perso- op minder dan een km genaderd bevindt zich in een bekend oefenge- nenauto werd aangereden. Deze auto waren, vuurden zij weer twee oefen- bied van de Amerikaanse marine, granaten af, die op 60 meter van het Qp vrijdag 8 maart waren er zes tor pedoboot jagers - geen kruiser - aan •De Amerikaanse schepen hadden het oefenen. Het schip, dat zich het dichtst bij de plaats van het weerde incident bevond, heeft lucht- |echoput| .ikvil Bolletje/' Ongeveer 2000 arbeiders uit de ijzermijnen in Lotharingen hebben woensdagmiddag in Parijs een betoging gehouden om te protesteren tegen de verwerping van him eisen door de regering. De demonstranten hadden de bijna 300 km naar de hoofdstad afgelegd in autobussen, personenauto's en taxi's. Bij hun aankomst in de noord oostelijke voorstad Pantin, waar zij hun voertuigen verlieten, werden zij door duizenden mede-arbeiders hartelijk begroet. Onder het zingen van de „Internationale"" en de „Marseillaise" trokken de mijnwerkers naar het plein bij de Invalides. Er deden zich geen incidenten voor tussen de demonstranten en de politie, die uitgebreide voorzorgsmaatregelen had getroffen. Advertentie) AMATEUR-SPION VRIJGELATEN EN OP SCHIPHOL TERUGGEKEERD Gedesillusioneerd, maar overigens gezond is gisteravond om 6 uur de 33-jarige Nederlandse amateur-spion Cornelis J. zich noemende Fred van Beek uit Amsterdam van zijn Berlijnse avontuur op Schiphol te ruggekeerd. Hem werd door de ko ninklijke marechaussee geen stro breed in de weg gelegd. Hij werd niet eens ondervraagd. Masseur - cosme- toloog - haarkundige - yogatherapeut en saunaprakticus Van Beek heeft zich n.l. wel ingelaten met de Oost- Berlijnse Staatssicherheitsdienst SSD, doch zijn spionage-aktiviteiten zijn door de West-Berlijnse veiligheids dienst dermate onbetekenend geacht, dat hij gisterochtend uit de gevange nis werd ontslagen en op een vlieg tuig naar Hamburg werd gezet. Op het verblijf van de ietwat stot terende en slecht ziende Amsterdam mer werd in Berlijn niet langer prijs gesteld: hij werd teruggestuurd naar Amsterdam, waaruit hij op 30 novem ber wegens particuliere moeilijkheden- was weggevlucht zonder, naar ook zij zelf zegt, zijn vrouw, ex-fotomodel Hetty van Beek-Larsen, over zijn plannen in te lichten.- De uit Ede afkomstige 34-jarige Ne derlandse Bertha Geissler-Van Riesen (gehuwd met een Oostduitser) speelt een belangrijke rol in zijn verhaal. Deze vrouw beheert met haar Oost- duitse man het kleine hotel Gemser hof in Oost-Berlijn, waar Van Beek in november onderdak kreeg. „Ik had haar adres van iemand in Nederland ontvangen," vertelde Van Beek gisteravond op Schiphol. Waarom hij juist in Oost-Berlijn een massage-praktijk wilde beginnen, werd niet helemaal duidelijk. Draait Franse regering bij? SOLIDARITEIT Omstreeks 18.30 uur, toen een de legatie van de mijnwerkers een on derhoud had gehad met de minister voor de industrie, Mauriche Boka- nowski, en zij over het verloop van het gesprek verslag had uitgebracht, trokken de manifestanten weer naar Pantin om vandaar de thuisreis te aanvaarden. Bij het binnentrekken van Pantin waren de mijnwerkers ingehaald door arbeiders van de langs hun weg gelegen fabrieken, die blijken van sympathie en solidariteit gaven. BESLUITEN VAN KABINET Het Franse kabinet heeft woens dag een drietal besluiten genomen ten aanzien van de staking van de mijnwerkers en de hiermee gepaard gaande sympathie-akties in andere industrieën. Zo zal op een volgende kabinets vergadering een sekretaris voor de energievoorziening worden genoemd. Voorts zal een commissie van des kundigen onder leiding van de com missaris-generaal voor het economi sche plan op korte termijn een ver gelijkend rapport opstellen over de loonsituaties in de genationaliseerde en in de particuliere industrieën. Tenslotte is de minister van fi nanciën belast met het geven van een overzicht van de financiële toe stand van de grote ondernemingen in de openbare sektor en van de maatregelen die op grond daarvan moeten worden genomen. In Amsterdam-Noord is gisteren een profielzuiger tewatergelaten, welke bij de Nederlandse wegenbouw gebruikt zal worden. Het leuke van deze tewaterlating was, dat de plechtigheid verricht werd door een 2-jarig jongetje, Michieltje Sanders, het kleinzoontje van de aannemer, in wiens opdracht de zuiger wordt gebouwd. Er was natuurlijk ook een cadeau voor Michiel: een grote beer, die op het tafeltje lag, terwijl Michieltje de tewaterlating verrichtte. Op de hoofdweg bij Folkestone in zuidoost Engeland is donderdag een twee motorige straaljager van de Bel gische luchtmacht neergestort. Er zouden geen overlevenden zijn. Tot nu toe heeft men twee lijken ge borgen. Naar van welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen is van En gelse zijde de gedachte geopperd om over te gaan tot de vorming van een contact-commissie tussen Engeland en de Benelux-landen. Dergelijke commissies zijn na het afbreken van de onderhandelingen over de toetre ding van Engeland tot de Europese gemeenschappelijke markt reeds in gesteld tussen Groot-Brittannië ener zijds en Duitsland en Italië ander zijds. Het doel is niet in de eerste plaats te komen tot een hervatting van de onderhandelingen tussen de EEG en Engeland, doch om de ge volgen van het afbreken van de con ferentie met Engeland door verder overleg zo veel mogelijk te beper ken. Hoewel van Belgische en Neder landse zijde met de gedachte van een dergelijke commissie wordt inge stemd, is nog geen definitieve be slissing genomen. Een 35-jarige vrouw in Napels heeft woensdag het leven geschon ken aan een vierling, twee jongens en twee meisjes. De moeder. Rosa Guadagni, en de kinderen maken het goed. Het echtpaar Guadagni heeft reeds drie kinderen. De besluiten der regering worden beschouwd als een verzoenend ge baar tegenover alle arbeiders in de genationaliseerde industrieën, in het bijzonder de mijnwerkers. Minister Peyrefitte maakte echter geen mel ding van een bereidheid van de re gering tot concessies jegens het per soneel van de steenkoolmijnen. NIET VOLDOENDE Enige Franse vakbondsleiders in de mijnindustrie verklaarden, dat de door de regering aangekondigde maatregelen niet voldoende waren voor hen om de staking te beëindi gen. Zekere kabinetsbesluiten zou den echter wèl tot opening van on derhandelingen kunnen leiden. De sekretaris-generaal van de socialis tische mijnwerkersbond gaf als zijn mening te kennen dat de staking voorkomen had kunnen worden, als de regering dezelfde besluiten drie maanden eerder had bekendgemaakt. Nu konden de mijnwerkers echter niet het werk hervatten, voordat zij nadere bijzonderheden zouden heb ben gekregen omtrent hetgeen de regering beoogt. Dit Dummer bestaat uit 16 pagina's Wind uit zuidelijke richtingen Het KNMI deelt mede: Langs de begrenzing van zachte lucht uit de subtropen en koude con tinentale lucht, die in de nacht van woensdag op donderdag tot in mid den Nederland doordrong, is een re genzone sterk in omvang toegeno men. De zone verplaatst zich lang zaam verder in noordoostelijke rich ting. Boven Scandinavië is de lucht druk aanzienlijk gestegen en daar is de vorst weer toegenomen. In Zuid- Zweden vroor het vannacht 15 tot 20 gr. Verder oostelijk is door een krachtige noordelijke wind een nieu we koude inval veroorzaakt, die tot de Balkan reikt. De vorstgrens loopt over Midden-Duitsland naar het zee gebied voor de Deense kust. In ons land zal de regepzone nog geruime tijd boven het noordoosten en noor den van het land vertoeven daaren tegen zijn in de zuidelijke provincie» later enkele verspreide opklaringen mogelijk. ZON- EN MAANSTANDEN Hoogwaterstanden 15 Maart: v.m. 6.27; n.m. 18.43. KORRELTJE De mens danst gaarne, omdat het 't enige moment in zijn leven is, dat hij maat houdt. (Bonnard)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1