Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever^g' SLEUTELGAT Weerbericht WO...;SDAG 13 MAART 1963 DE LEIDSCHF, t'OUHANI l'ACJINA 3 C. Berg deed gisteren aangifte van „mishandeling door Leidse politie" ZAAK ZAL NU WAARSCHIJNLIJK OOK VOOR DE RECHTER KOMEN neem de voordelig» grote tube. De heer C. Berg, autoverhuurder te Noordwijkerhout, heeft gistermid dag aangifte gedaan inzake mishan deling bij de Leidse politie. Zoals bekend wordt het onderzoek mede gevoerd door een Rijksrechercheur om de schijn van partijdigheid te vermijden. Deze heeft alle in de hal aanwezige politiefunctionarissen op zaterdag 2 maart j.l. circa zes uur reeds gehoord. Gistermiddag heeft hij de heer Van Ginniken uit Leiden, mevrouw Van Ginniken en de heer Berg gehoord. Nu de klacht te; ingediend en het wel zeker is, dat de zaak voor de rechter komt, die nogmaals de partijen zal horen voor hij tot een afgerond oordeel komt. Zoals men zich zal herinneren be schuldigt de heer Berg er de Leidse politie van hem mishandeld te heb ben zonder reden. Zijn vriend, de heer Van Ginniken, die ook een au toverhuurbedrijf heeft, werd op de bewuste zaterdagmiddag op de Bree- straat door een brigadier bekeurd, omdat zijn auto op het verboden ge deelte tussen Keteliboetersteeg en Steenschuur stond. De heer Van Gin niken gaf geen direct gevolg aan het verzoek van de verbalisant zijn auto papieren te tooien. Op het bureau wil de de heer Van Ginniken wat papie ren aan zijn vrouw geven. Deze gaf ze op haar beurt weer door aan de heer Berg, die rond zes uur in de hal van het bureau poolshoogte kwam nemen. Toen de heer Berg deze pa pieren niet wilde overhandigen is een vechtpartij ontstaan, waaraan de heer Berg zijn klacht inzake mishan deling ontleent. Ernstig zal in studie genomen worden de vraag, of de heer Berg dan wel de verbalisant, als eerste een klap op trap heeft ge geven, althans de bewegingen van trap of klap heeft gemaakt. Andere agenten hebben bij het overmannen van de heer Berg in de hal van het bureau assistentie verleend. De heer Berg heeft verklaard eerst gisteren in staat te zijn geweest persoonlijk zijn aangifte te doen. Hij deelt méde, dat hij geruime tijd het bed moest hou den als gevolg van de mishandeling. GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente heeft besloten de Groenhazengracht noord zijde, gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Rembrandltstraat. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. (Advertentie) Leidse Universiteit DIAMANTEN DOCTORAAT Op zaterdag 16 maart zal het zestig jaar geleden zijn, dat mr. W. F. van Everdingen, geboren te Buren en thans wonende te Tiel aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. 19 Driekaraer- en 56 vierka- merwoningen zal de woning- bouwvereniging „De Goede Woning" rijker zijn als het complex flats in Ledden Zuid west in de componistenbuurt klaar is. Bijgaande tekening van het architectenbureau Schutte geeft een 'indruk van het ontwerp aan de jioordzijde met ingang. 52 Eengezinswoningen zijn uit het plan gelicht. De woningen worden geplaatst aan de Brahmslaan en Wagnerlaan. Twee concerten van My voor Toonkunst RUMOERIGE JEUGD OP UITVOERING VAN NEDERLANDS KAMERORKEST Tweede Kamerlid vraagt: waarom bibliotheek naar Leiden Het Tweede-Kamerlid mej. mr. ten Broecke Hoekstra (VVD) vindt Den Haag „de meest oosterse stad van Nederland" en zij spreekt er in schriftelijke vragen aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van O K. en W. dan ook haar verwondering over uit, dat er plannen zouden be staan om de openbare departements bibliotheek van het voormalige mi nisterie van Overzeese Zaken naar Leiden over te brengen. De bibliotheek is thans in beheer bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en ondergebracht in het ga- bouw van de staatsdrukkerij in Den Haag. Verschillende in Den Haag geves tigde instanties, maar ook vele ex terne belangstellenden (o.m. Neder landers die in de landen overzee ge leefd en gewerkt hebben en de ge- repatrieerden), maken volgens 't ka merlid regelmatig gebruik van de waardevolle collectie. Mej. ten Broe cke Hoekstra stelt dan ook de vraag of het niet mogelijk is deze biblio theek op Haags grondgebied te laten. Zij wijst er daarbij op, dat de Leidse universiteitsbibliotheek reeds een rij ke oosterse boekenschat bezit en bo vendien binnenkort ook de tot nu toe" in Den Haag gevestigde boekerij van het Kon. Instituut voor de taal-, land en volkenenkunde daar onderge bracht zal worden. Scheepvaart rond Leiden vandaag weer normaal De ijsbreker „Marco" die in op dracht van de Leidse Vereniging tot ijsbestrijding de waterwegen rond Leiden aan het vrijmaken is, zal ver moedelijk vandaag de opdracht heb ben uitgevoerd. Omstreeks kwart over elf gister morgen kwam de ijsbreker bij de Wilhelminabrug aan. Omdat de ijs breker ook de Waterweg Rotterdam- Amsterdam moest vrijmaken werd eerst koers gezet naar Alphen aan den Rijn. De „Marco" is vandaaag aan het plassengebied begonnen. Behalve 'n brede vaargeul moeten ook enkele zij geulen gebroken worden. De Mar co ondervond op de Rijn weinig te genstand; reeds grote gedeelten wa ren ijsvrij, maar op de plassen ligt tocht nog een dikke ijsvloer. Men nam echter aan, dat in de binnen wateren vandaag de soheepvaart weer op gang zou komen. ENTHOUSIASME IN DÈ AVONDUREN GISTERMIDDAG speelde het Neder lands Kamerorkest onder leiding van Leo Driehuys voor een Gehoorzaal, volkomen gevuld met scholieren. De naam van de jonge dirigent Driehuys binden wij meestal aan de muziek van diverse opera's, hoewel wij nu moeten erkennen, dat hij zich vol komen thuis gevoelt, wanneer hij het klassieke of moderne programma van het kamerorkest dirigeert. De musicoloog Huub Buurman heeft duidelijk en ter zake juist de ver schillende werken ingeleid. In het kort (natuurlijk) behandelde hij de stijlen, polyfoon en homofoon, ken merkte de Nederlandse school, met haar bloeitijdperk zich als toonaan gevend (na circa 1430). Hij vermeld de de Italiaanse school met als tus senschakel Sammartini (rond 1701 1775) van wie Piet Nijland het Con cert voor viool en orkest in C. gr. t. speelde. Het Divertimento in D gr. t. K.V. 136 van Mozart werd ragfijn, met evenwicht en sier gespeeld; kwa liteiten die Mozart kenmerken, even als deugdelijke vorm en inspiratie. Met veel elan en levendig speelde het Nederlands Kamerorkest onder de jonge enthousiaste dirigent. Niet minder gaf het zich gewonnen aan Sammartini's concert in C gr. t. Be langrijk is deze componist, interes sant en uitzonderlijk in opbouw van het werk. Warm en enthousiast heeft Piet Nijland gespeeld, en hij deed de oorstrelende muziek opbloeien en op stijgen. Tot beslujt een eigentijds werk, Symphonie voor strijkorkest van Henk Badings, welke hij heeft opgedragen aan het Nederlands Ka merorkest, een werk dat in 1961 werd gecomponeerd. De inleider had van te voren al het licht laten vallen op de persoonlijkheid van deze volge ling van Pijper, de belangrijke inge nieur-componist Badings; vertelde een en ander over diens technische apparatuur en wees op het toppunt op symfonisch gebied, dat deze heeft bereikt, zijn scheppingsimpulsen en ernst. Voor de jeugd lijkt ons deze schepping van Badings wel heel moeilijk te begrijpen. Vooral onder de jongens was het nogal rumoerig en zij, die belang stelden werden nogal afgeleid. Op welsprekende wijze heeft het orkest onder aanvoering van Driehuys aan de muziek, alle kansen gegeven, doordat de dirigent zijn intenties voorbeeldig door het orkest verwezenlijkt heeft gezien. Men betoonde zich ingenomen met de vertolkingen, die deze middag wer den gegeven. Vooral de klassieke werken werden na de doeltreffende inleiding verstaan, en velen wisten de belangrijke mapifestatie van de hedendaagse muziek in zich op te nemen en te waarderen, met enthou siast applaus. 'S AVONDS NU SZYMON GOLDBERG na de glorieuze tournee met het Nederlands Kamerorkest door Amerika, pog daar is gebleven, dirigeerde Leo Driehuys ook het avondconcert voor de leden, waarop het programma belangrijk meer uitgebreid was dan dat van de ze middag. Het concert werd ge-' opend met Concerto grosso d. kl. t. op. 3 no. 11 van Vivaldi, voor twee violen en één cello met begeleiding van strijkers en clavecimbel. De inzet is een vlugge fuga voor de twee vio len; een kort breed Adagio gaat het le Allegro vooraf. Fraai en stijlvol concerteerden de twee violen in streng rhythme. Het Largo is ge worden tot een wijd, diep ontroe rend klaaglied van de eerste solo viool. Weer een fuga van de twee violen. De cello introduceert het 2e thema. Vol fantasie is ook dit geïn spireerde deel verklankt. Genotvolle muziek, die ruimschoots is geappre cieerd. De Sonate in C gr. t. voor strijkers van Rossini werd'onder de frisse spontane leiding van Driehuys met ware melodische spiritualiteit gespeeld. Terecht complimenteerde de dirigent de vier instrumentalisten: twee violen, cello en contrabas, die hun obligaten zo geestig hebben uit gevoerd. Nogmaals brengen wjj in herinnering de waardevolle weder gave van het Vioolconcert in C gr. t. van Sammartini, dat Piet Nijland in milde ernst heeft gegeven, ondanks de speelse Allegri; technisch juist en stemmingsvol;. zeer geacheveerd evenwichtig vioolspel, dat met grote dankbaarheid werd ontvangen en toegejuicht. Dan hoorden wij de Symphonie voor strijkorkest, die Henk Badings opdroeg aan het Ne derlands Kamerorkest. Het is een zeer ingewikkelde compositie, die boeiend is en fraai, en deze avond haar expressieve macht op de toe hoorder deed gelden. Alles is door de dirigent tot het uiterste verzorgd geworden. En het orkest speelde klankvol, vaardig, dynamisch en sympathiek. Grote waardering bleef niet uit. In het Divertimento D gr. t. K.V. 136 van Mozart heeft het Ka merorkest op hoog niveau gemusi ceerd, Er was terecht veel bijval en de dirigent liet zijn medewerkenden volop hierin delen. Hierna smeekten de opgetogen toehoorders een bisse ring af waarop het laatste Presto van Mozart gedeeltelijk werd herhaald. J. KORTMANN LEIDSE BRIDGECLUB D.D.S. De uitslagen van de viertallencom petitie van de Leidse bridgeclub DDS zijn in de negende ronde: Groep A: team mevr. v. Heusden- team Kuilman 69-36; team Verboog- team mevr. Visser 58-41, Groep B: team Beek-team Krul 62-68; team Hollanders-team mevr. Verstraaten 61-49. De standen zijn nu: Groep A: 1 team Verboog 9 gesp. 48 wp.; 2 team Kuilman 826; 3 me vrouw Visser 818; 4 mevr. v. Heus- den 9—10. Groep B: 1 team Hollanders 9 gesp. 38 wp.; 2 team Beek 930; 3 team mevr. Verstraaten 818; 4 Krul 8— 16. De uitslagen van paren-competitie zijn voor groep Zwart na de 4e ron de: 1 mej. Nagel-Schölvinck, 2 dames v, ZÜp-Verboog, 3 v. d Meer-Ver- boog, 4 dames Kuilman-Zandvliet, 5 hr. en mevr. Hollanders, 6 Leenhoufs- Kuilman, 7 dames Visser-v. d. Meer, 8 hr. en mevr. Krul, 9 Parmentier- de Pree. GOUDEN DOCTORATEN Op donderdag 14 maart zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. G. J. van Meurs, geboren te Rotterdam en thans wonende te Dordrecht aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Scheikunde. Op zondag 17 maart zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. M. J. A. Steenhuis, geboren te Schiedam en thans wonende in Den Haag aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Op maandag 18 maart zal het vijf tig jaar geleden zijn dat mr W. Jalink, geboren te Hengelo en thans wonen de te Scheveningen, eveneens aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens Doc toraal Biologie: de heren W. J. J. O. de Wilde, Leiden, cum laude, en G. Galavazi, Leiden, cum laude; Docto raal Natuurkunde: de heer R. Muijl- wijk, Leiden; Doctoraal Wiskunde: de heer A, G. P. M. Nijst, Leiden; kandidaats L Wis- en Kat.ku.: mej. G. L. Bercovitz, Den Haag, en de heer P. P. Dümpel, Leiden; kand. F Wis- en Nat.k.: mej. A. M. Smeets, Lei den, en de heren F. A. D. C'haudron, Leiden, en J. Spierenburg, Leiden; kand. Al Wis- en Nat.k.: de heren A. de Bakker, Leiden, en L. J. F. Hermans, Leiden; kand. A Wis- en Nat.k.: de heren G. N. M. Arkesteijn, Leiden, en E. Meelis, Leiden; kand. I Wis- en Nat.k.: de heer R. W. Lan- tiing, Leiden; kand. Kl Wis- en Nat.- k.: mej C. W. v. d. Voet, Leiden; Doctoraal Engels: de heer J. M. E. Noordhof, Den Haag; prop.ex. God geleerdheid: de heer L. de Graaf, Rotterdam; kand. Godgeleerdheid: de heer H. J. Adriaanse, Den Haag, cum laude: doet. Geneeskunde: mej. F. M. Damave, Rotterdam, en de heren G. F. Drejer, Oegstgeest, A. O. Jellema, Amersfoort, H. W. Jens, Bussum; J. J. Rasker, Oegstgeest; H. Reus, Haar lem, en L. A. G. A. Voermans, Lei den. Vanavond wordit om 9 uur in de St. Lodewijkskerk een Avondmis op gedragen voor het welslagen van de Milieu- of Lekenmissie, Ddt boven mate belangrijke werk is niet ge ëindigd met het afsluiten van de Week van Geloofsvernieuwing; inte gendeel, het gaat nu pas goed begin nen. Daarom wordit elke tweede woensdag van de maand een H. Mis gecelebreerd om Gods zegen over vernieuwing van geloof en zielzorg af te roepen. Voor 't examen ingénieurs-ci- viel-ingenieur slaagde M. de Water te Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Maria d.v. P. N. Beerpoot en J. M. Vinkestijn; Selma Marianne d.v. A. Hensen en G. M. Booij; Cornells z.v. C. den Haas en C. Hoek; Johannes Theodorus z.v. J. J. v. d. Geest en C. A. M. van Dam; Cornelis Pieter z.v. L. Heemkerk en J. P. Glasbergen; Helena Johanna d.v. C. M. van Beelen en C. Kuijt; Wilhelmina d.v. P. P. Verstraaten en M. J. Bilderdijk; Harry Eduard z.v. C. J. Hoogendijk en A. Tebrugge; In- grid d.v. L. van Kasterop en A. Lau rier; Elias Cornelis Teatse z.v. IJ. de Boer en P. W. Pannekoek; Eveline Dorine d.v. J. J. W. Heese en W. Rens; Monique d.v. C. H. Piasmans en C. S. W. v. d. Mee; Maud Roelina d.v. W. C. L. v. d. Klugt en R. Hoo- gendorn; Margrietje d.v. C. de Jong en A, de Vreugd; Diana Adriana d.v. P. H. M. van Doorn en A. Rovers; Jacqueline Johanna Maria d.v. J. H. de Groen en W. M. v, d. Kolk; Pie- ternella Johanna d.v. S. v. d. Mee en M. Zweistra; Anna Amalia d.v. J. v. d. Noort en C. N. 't Gilde; Clif ford Richard z.v. D. Klein en E. Hil- lebrand; Ben z.v. J. Nijland en W. J. Timmers; Robert Alexander z.v. T. Hof mans en H. F. Schraa; Hendri- ka Pieternella d.v. J. Putten en A. v. Oeveren; Theresia Maria d.v. S. P. Oudshoorn en T. M. Langerak; Mar- jon d.v. C. P. Kallewaard en A. E. Lagerweij; Maria Adriana d.v. W. B. Blokhuis en J. N. Broekhuysen; Ca- tharina Frederika d.v. J. L. Piekaar en H. de Ruiter; Johanna Hendrika d.v. N. E. Houweling en C. M. Weg man; Peter z.v. D. Warns en C. W. Muller; Roelfien d.v. G. Gerrits en T. C. Lammertsma; Taco Hendrik z.v. P. Zandbergen en H. M. M. Hollants; Marcel z.v. A. A. Vos en A. M. Dek ker; Frank Rudolf z.v. M. J. Vreeken en E. den Boon; René Jacob z.v. M. de Jong en B. Otten; Gerrit Jan z.v J. Hoitink en E. van Hilten; Maria Elisabeth d.v. J. F. van Leen en M. D. Maaskant; Annette Margaretha Maria d.v. A. v. d. Wijngaard en M. A. C. Essen; Martin z.v. M. Beeren- f enger en J. Ba velaar; Ronald Ge- rardus z.v. A. Bon en H. de Ruiter; Peter Adriaan z.v. P. A. van Binsber- gen en A. J. Legerstee. Gehuwd: W. Njeuwenhuys en J. Houweling. Overleden: J. P. Kortmann, 68 jr man; R. Ravensbergen, 2 jaar, zoon; W. J. v. d. Hoek, 6 maanden, dochter, A. P. de Groot, 75 jaar, vrouw; M. Pannekoek, 81 jaar, vrouw; W. v. d. Henst, 77 jaar, echtgen. van G. G. Lepelaar; J. C. den Edel, 69 jaar, man; J. de Wolf, 68 jaar, echtgen. v. H. C. van Meurs; C. Laurier, 69 jaar, echtgen. v. P. van Wensveen; B, de Groot, 75 jaar, wed. van A. J. ten Ham; M, Wansink, 73 jaar, echtgen. van S. Jongeleen; R. Heijmans, 9 maanden, zoon; C. van Klaveren, 61 jaar, wed. van W. A. v. d. Hoek; M. Haasbeek, 74 jaar, wed. van R. Pet; I. Mutal, 80 jaar, man. Jongen sloeg man met hamer neer De 14-jarige G. uit Utrecht heeft gisteren op 't Vaaltterrein in Utrecht een 26-jarige timmerman enkele sla gen met een zware hamer op het hoofd gegeven, vermoedelijk met het doel de man te beroven. De timmer man zrakte bloedend ineen, maar riep, voor hij bewusteloos raakte, om hulp. Dit deed de jeugdige overvaller ijlings de vlucht nemen. Tweo uur na zijn aanval werd hij echter ge grepen. De politie kwam er achter, dat de jongen in de afgelopen we ken herhaaldelijk voorwerpen uit geparkeerde vrachtauto's en bestel wagens heeft ontvreemd. Portefeuil les uit colbertjasjes genoten zijn voorkeur. De neergeslagen man ken de zijn aanvaller van gezicht. De man liep een hoofdwonde op; hij kon na in een ziekenhuis te zijn behan deld, naar huis terugkeren. BEIIRSOVERZ1CHT VAN WOENSDAG Kon. Olie en Philips vast, Deli flauw Aandelen Kon. Olie en die van Philips hebben vandaag een vaste stemming te zien gegeven bij flinke omzetten. De olie-aandelen werden hoofdzakelijk voor Zwitserse reke ning uit de markt genomen, terwijl van lokale zijde eveneens goede be langstelling voor dit fonds werd ge toond. Morgen, donderdag, wordt het slotdividend van de Kon./Shellgroep over 1962 bekend gemaakt. De beurs is optimistisch. Men verwacht een jaardividend van ca. dertig tot twee endertig procent, tegen 26 1/4 pet het vorig jaar. Wordt het contante dividend niet verhoogd dan verwacht men in Amsterdam twee procent in stock als extra dividend. Een inte rimdividend van 2,60 (2,25) of der tien procent werd reeds eerder be taalbaar gesteld. Aandelen Kon. Olie lagen gisteren op de New Yorkse beurs vast in de markt. Na een ope ning op 169.70 liep de koers op tot 169.80 om daarna een kleinigheid in te zakken tot 169.50. Op dit ni veau verlieten de stukken vanmiddag het Damrak. De slotkoers van giste ren was 168.20. Men wacht nu rus tig het slotdividend af. Philips, waar van deze maand de jaarcijfers en het dividend over 1962 worden verwacht, ontmoetten zeer goede vraag, ook voor Zwitserse rekening, waardoor de prijs opliep van 152.80 tot 153.60. Gisteren werd als slotprijs genoteerd 151.20. Unilevers liepen op van 144.10 tot 144.50 (144). De handel in deze hoek was niet groot. Het zelfde moet gezegd worden van AKU, welk fonds ca. twee punten avanceer de tot 444. Hoogovens zeer rustig, drie punten hoger op 525. Wall Street zette dinsdag de koers stijging van maandag verder voort, zij het op bescheiden schaal. Vooral de Nederlandse hoofdfondsen lagen er vast in de markt. De Westduitse beurzen gaven vandaag een lichte koersdaling te zien. De scheepvaartmarkt zat in de hoek waar de slagen vielen. Dit werd hoofdzakelijk verorzaakt door de drastische dividendverlaging van ze ven tot vijf procent door de Holland - Amerika lijn. De aandelen van dit concern daalden vijf punten tot 118. De overige scheepvaartaandelen la gen zwakjes in de markt. De omzet ten waren gering. Sensationeel was het koersverloop van certificaten De- li. Dit fonds opende aan de vaste kant 2.50 hoger op 147. Al naar gelang de beursduur vorderde daal de de prijs liefst zeven gulden tot 140. Dit op geruchten ter beurze dat de maatschappij het dividend zal verlagen, alsmede dat de oogst in Italië van dit concern zou zijn mis lukt. Tegen het slot trad een licht herstel in. H.V.A.'s lagen aanvanke lijk vast in de markt op 148'/s doch sloten rond het vorige slot op ca. 146'/2. In de staatsfondsenhoek viel weinig te beleven. De koersen gaven hier weinig verandering te zien ten opzichte van die van gisteren. Aandelen „De Wereldhaven" wer den twintig .punten hoger op 920 ge adviseerd op het voorstel voor het uitkeren van 100 procent bonus ten laste van de agioreserve. Aandelen „Scheveningen", Nederlandse Grond brief Bank en andere aandelen van onroerende goederen maatschappijen werden wederom hoger geadviseerd. VOOR STADSNIEUWS ZIE OOK PAG. 9 PINT „Mijn beste meneer Knagelijn, heb ik misschien een zenuwtje geraakt?" (Medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te Ï1.15 uur). ZACHTER OVERDAG AanvankeUjk opklaringen met vannacht weinig wind en hier en daar lichte vorst. Mor gen overdag geleidelijk toene mende bewolking maar waar schijnlijk tot de avond droog weer. Meest matige wind tus sen zuid en zuidwest en iets zachter. Het weer in Europa HELSINKI zw. bew. 3 —11 STOCKHOLM zw, bew. 1 8 OSLO 1. bew. 0 6 KOPENHAGEN sneeuw 2 2 ABERDEEN geh. bew. 6 5 LONDEN 1. bew. 9 1 AMSTERDAM motregen 4 0 BRUSSEL geh. bew. 6 3 LUXEMBURG geh. bew. 4 2 PARIJS onbew. 10 1 BORDEAUX onbew. 12 4 GRENOBLE geh. bew. 10 5 NICE onbew. 17 6 BERLIJN regen 12 2 FRANKFORT regen 9 3 MüNCHEN h. bew. 7 1 zürich regenbui 8 2 GENEVE regenbui 9 2 LOCARNO onbew. 12 1 WENEN h. bew. 8 2 INNSBRUCK geh. bew. 5 4 ATHENE zw. bew. 19 ROME zw. bew. 17 8 AJACCIO zw. bew. 16 5 MADRID onbew. 11 1 MALLORCA 1. bew. 17 9 LISSABON onbew. 7 PAUZE Morgen: Clemens (Johann) Hof- bauer, geb. te Taswitz (Tsjecho-Slo- wakije) 26 december 1751, t 15 maart 1820 te Wenen. Beschermheer vai> het retraitehuis te Noordwijkerhout. IN DE PUT UIT DE PUT. Het is een misverstand te menen, dat de „patroon van hopeloze zaken", pater Hofbauer, de aaneenschakeling van tegenslagen in zijn leven met een onbewogen godsvertrouwen heeft doorstaan. De nijvere man werd er soms beroerd van! Hij deed zijn best, bereikte met veel en toen hij bereikte wat hij vurig wilde, was hij die morgen juist gestorven! Hij is zelf dikwijls heel normaal neer slachtig geweest bij alle tegenwer king en kwaadsprekerij en misluk king. Maar en dat is belangrijk voor hopeloze zielen wanneer hij voor de zoveelste maal in de put was geraakt, bleef hij er niet jammerend in zitten. Hij klom langs de ladder van het gebed er weer uit en ging onversaagd ergens anders aan de slag. Alsmaar uit put na put klaute rend, heeft hij een enorme weldoen de invloed gehad en werd tenslotte de hemel ingehesen! PUZZEL No. 506. Horizontaal: 1 voorlich ting, 4 kurk, 7 verscheidenheden, 9 stad in Afrika, 11 strpnkje, 12 de geest van de rijstcultuur (Java), 14 in het jaar onzes Heren (afk. Lat 15 bout van een varken, 16 voor- naamw., 17 voorzetsel, 19 afgesloten hokje, 20 lange, smalle lat. 24 grote deur, 26 gem. in N. Brab., 27 de hel dere waterplas van een eendenkooi. Vertikaal: 1 muzieknoot. 2 wissel- borgtochi. 3 honigbij, 4 geit, 5 vast rantsoen, 6 rivier in Italië, 8 stad a.d Parana, de grote haven voor 't bin nenland van Argentinië, 9 patroon, 10 muziekinstrument, 11 term bij 't schaakspel, 13 niet dicht opeenstaan- de, 18 ribbetjesgoed, 19 meisjesnaam, 21 ontkenning (Eng.), 22 vaartuig, 23 afnemend getij, 25 pers voornaamw. Oplossing morgenavond Oplossing no. 505 Horizontaal; 1 aha, 3 log, 5 dg, 6 die, 7 ijk, 9 ka, 10 Ob. 12 Kro, 14 alt, 15 Livia, 16 duo, 17 rob, 19 ma, 21 A.D., 22 si, 24 alm, 25 os 26 kap. 27 iep. Vertikaal: 1 Ag, 2 Ada, 3 Leo, 4 gij, 5 dok, 8 kat, 9 kolom, 11 baard, 13 Eva, 16 dos, 18 bos. 20 aap 21 ami, 23 ik, 25 p, Marktberichten LEIDEN, 13 maart, Groenten. Andijvie 1.50-2.75; kroten gekookt 70; Prei 1.44-1.76; Rabarber 92-1.16; Stoofsla 1.30-1.48; Komkommers 1.70; Uien middelfijn 23.80: Uien grof 17.90; Witlof 1.00-1.56 per 100 kg. Komkommers 82-1.06; Sla 25-60 per 100 stuks. WOERDEN, 13 maart, Kaas (in per kg.). Aanvoer 2 partijen. No teringen 2.20-2.30. Handel matig.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3