KRO-communiqué: staatssecretarissen dachten niet aan regeringsingrijpen Auto's nóg geliefder dan koelkasten Nu elke dag tm ifsfetef parBls TENTOONSTELLING HISWA- GOED KAMP IN DE RAI „Het Dorp" komt op gang DINSDAG 12 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA I In een gistermiddag door de KRO verstrekt perscommuniqué wordt meegedeeld in verband met het tele visie-interview met Bidault, dat het juist is, dat de staatssecretarissen Scholten en Van Houten bij de be spreking van donderdagmiddag waarbij tevens de adjunct-directeur van de KRO de heer J. Castelijns, hoofd van de televisiedienst van de KRO aanwezig was aan mr. H. v. Doorn hebben medegedeeld, dat zij het bijzonder ongewenst achtten, dat het televisie-interview met de heer Bidault op 9 maart zou worden uit gezonden. Mr. Van Doorn, heeft zynerzjjds de staatssecretarissen aangeboden de uitzending tevoren te bekijken, om dat zijns inziens, de uitzending zoals hij gegeven zou worden de betrekkingen met Frankrijk niet zou schaden. Het is echter onjuist, dat de staats secretarissen bij dit gesprek, zoals het regeringscommuniqué suggereert, 'uitdrukkelijk in het midden gelaten zouden hebben, of de regering op ba sis van het televisiebesluit maatre gelen zou nemen- Het is evenzeer onjuist, dat de staatssecretarissen, zoals het rege ringscommuniqué meedeelt er op zou den hebben gewezen, dat een uit drukkelijk verbod van de uitzending, gezien het feit dat het televisiebe sluit geen pre\entief toezicht kent, niet mogelijk was. „Dat de staatssecretarissen", zo heet het verder in het communiqué, bij de bespreking van donderdagmiddag allerminst dachten aan een regerings ingrijpen, moge behalve uit het bo venstaande, blijken uit het feit, dat in de loop van de discussie als een voor de staatssecretaris acceptabele gedachte werd gesproken over de vraag of de KRO de voorgenomen uitzending een ruime week kon op schorten. Mr. Van Doorn heeft tijdens het onderhoud medegedeeld zich ook Zestien procent van de Nederland se gezinnen heeft een koelkast, elf procent van de gezinnen beschikt over een piano of harmonium. 22 Procent van de gezinnen heeft een auto, 26 procent van de gezinnen beschikt over een eigen huis en 20 procent van de Nederlandse gezin nen heeft sherry of port in huis. Van de piano- of harmoniumbezitters is 20 procent gereformeerd, 12 procent Ned. hervormd, 9 procent buitenker kelijk en 6 procent katholiek. Dit zijn een paar uitkomsten van het door het Nederlands institüut voor publieke opinie (Nipo) in op dracht van een aantal bedrijven en met medewerking van de 540 leden tellende bond van adverteerders in gesteld onderzoek. Om de leesgewoonten van het Ne derlandse publiek vanaf 15 jaar na te gaan heeft het Nipo gedurende een jaar 18.750 gezinnen bezocht en 47.189 personen uit die gezinnen door 1789 enquêteurs laten ondervragen. De bedoeling ervan was volgens de voorzitter van de beheerscommissie Jacq. Verkade de adverteerders meer gegevens te verschaffen dan de op lagecijfers alleen, omdat het noodza kelijk is de jaarlijks voor adverten tiereclame beschikbare 250 miljoen gulden zo efficient mogelijik te be steden. Aan de gevolgen van een val is gisteren overleden de 72-jarige heer J. Geerestein uit Beekbergen. Hij werd zaterdagavond ernstig gewond bij een val in het trappenhuis van een flatgebouw. Toen de heer Geere stein zich over de ballustrade van het trappenhuis boog verloor hij zijn evenwicht en viel van een hoogte van elf meter op de betonnen kelder vloer. Met zware inwendige kneuzin gen is hij in het Julianaziekenhuis opgenomen. over deze opvatting te zullen bera den. Daarbij heeft hij echter direkt te kennen gegeven, dat hem een zo danig uitstel vanwege het verlies aan actualiteit, uitermate bezwaarlijk voorkwam. By zo'n uitstel zou de KRO immers eerst weer op 21 maart televisiezendtijd hebben. Protest-telegram In een telegram aan de minister president, prof. De Quay, spreekt het bestuur van de Federatie van Neder landse Journalisten zijn verontrus ting en verontwaardiging uit over het dreigement, dat de regering tegen de KRO heeft uitgebracht. Dit dreige ment wordt door het bestuur van de federatie een inbreuk op de vrijheid van voorlichting genoemd. Verdacht van roofoverval: Man en zijn vriendin gearresteerd Gisteren heeft de Rijkspolitie te Wommels de 27-jarige J. B. en zijn 18-jarige vriendin A. S. doen aan houden. B. wordt ervan verdacht, op 16 fe bruari 1962 gewapend de 69-jarige veehouder G. Halbersma te Kubaard te hebben overvallen. B. perste de veehouder toen vijfhonderd gulden af. De politie heeft niet bekend ge maakt, welke rol het meisje hierbij gespeeld heeft. Zij zijn thans opge sloten in het politiebureau te Har- lingen. Verhogen uw weerstand speciaal tegen j gtiep en verkoudheid! I j LAKBO-tRAN per flacon van i 100 parels i vitamine A en D f >.25 i 8ij apotheker en drogist bHBHI (Advertentie) De Staatssecretaris van Economi sche Zaken, drs. J. F. W. Gijzeis, zal op 21 maart de tweede HISWA-Goed Kamp tentoonstelling in het RAI- gebouw te Amsterdam openen, wel ke expositie tot en met 31 maart wordt gehouden. Op 255 stands, die een oppervlakte van 21.500 vierkan te meter beslaan, zullen ongeveer 400 schepen, 200 caravans en vele honderden tenten worden geëxpo seerd. Met de opbouw van deze ten toonstelling wordt rekening gehou den met de mogelijkheid om meer dan 200.000 bezoekers vorig jaar een recordcijfer te kunnen ont vangen. Paasveetentoonstelling 1963 te Rotterdam De afdeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal haar jaarlijkse Paasveetentoonstelling op dinsdag 2 april op de Nieuwe Vee markt in Rotterdam houden, die daarmede in gebruik zal worden ge nomen. De hallen zijn thans overdekt, het marktrestaurant is uitgebreid, er is gelegenheid tot het houden van ver gaderingen en antdere bijeenkoms ten geschapen en er is ruime gele genheid tot het parkeren van auto's. Er zullen dit jaar op de tentoonstel ling ook varkens kunnen worden in geschreven. REIZIGERSDIENST LEIDEN—UTRECHT WEER NORMAAL De Spoorwegen zullen in het ko mende weekeinde de reizigersdienst weer normaal uitvoeren. Er is geen enkele beperking meer. Gedurende zeven achtereenvolgende weken heb ben de Spoorwegen de dienstrege ling op de zaterdagen en zondagen moeten beperken om voorrang te ver lenen aan het goederentransport. In het bijzonder gold dit voor de lijn LeidenUtrecht. Bijna heeft de strenge winter in de scheepssector als spelbreker gewerlct. Door de dikke ijskorst zou het on mogelijk zijn geweest zeer grote schepen naar het RAI-gebouw te ver voeren, maar het invallen van de dooi heeft dit toch nog mogelijk ge maakt. Er zullen dan ook op de expositie enkele reuzen onder de pleziervaar tuigen te zien zijn. O.m. een 16V2m lange stalen zeil- en motorkruiser, die met een prijs van f 200.000 het duurste sohip van de tentoonstelling is. Het grootste zeiljacht is een 11,30 meter lange boot in de pas ontwor pen Eurotopklasse. De meeste sche pen zullen echter tot de kleinere klassen behoren. De vloot van plezierjachten in ons land wordt door de Nederlandse wa tersportverenigingen en de ANWB geschat op 40.000 zeiljachten, 15.000 toermotorboten, 200 race-motorboten en etelyke duizenden kano's en roei boten, een toename sinds 1954 met ruim 50 procent. Men verwacht, dat het totale aantal schepen in Neder land in de komende vijf jaar weer met 50 procent zal vermeerderen, 'n gevolg van het feit, dat wij door de Zuiderzee- en de Deltawerken over steeds meer voor de watersport ge schikte wateren gaan beschikken. Grotere luxe Veel gevraagd zijn thans zeil- en mo torboten met een kajuit en kleine, niet te dure motorkruisers met een voordelig brandstofverbruik en met voldoende accommodatie voor een klein gezin. Ook bij de scheepsmotoren komen enkele nieuwe verschijningen, o.m. een in een raceboot ingebouwde wankelmotor, terwijl ook de zgn. hekmotor grote opgaing maakt. Op kampeergebied brengt de ex positie een grote verscheidenheid aan tenten en kampeerbenodigdhe- den. Men behoeft zich bijna niets meer te ontzeggen op de camping. Er verschijnt nu ook al een tent met drie slaapkamers, een woon- en een keukenruimte en bovendien kunnen in deze „villa" ook nog apart ver krijgbare „logeerkamers" worden in gebouwd. Tal van accessoires gaan het de luxe-kampeerder nog gemak kelijker maken, b.v. een kampeer- schommelstoel. Dit zaken vliegtuig je voor vier personen is van Italiaanse makelij: het is gebouwd door de SJ.A.I. Marchetti- fabrieken. Het is ideaal voor de zakenman in waterrijk gebied, aangezien het amphibisch is; op het land heeft het slechts een baan nodig van 300 meter om los te komen of te landen, terwijl op het water 600 meter al voldoende zijn - het opent dus mogelijkheden voor de Amsterdamse binnenstad. Als men tenminste een ver gunning kan krijgen op een van de de grachten te landenHet machientje wordt voortbewogen door een motor van 250 Pk. '7 Met ingang van medio april a.s. is benoemd tot maatschappelijk werk ster voor „Het Dorp" mej. M. Snoek uit Naarden. Na haar verpleegstersopleiding leg de zij zioh toe op de studie voor maat schappelijk werk aan de Academie voor Maatschappelijk Werk te Hen gelo. Daar was mej. Snoek gedurende twee jaar wierkzaaim als maatschap pelijk werkster voor de multiple scle rose commissie van de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekki- genzorg. Momenteel zijn bij de Stichting Het Dorp reeds meer dan 200 aanvragen om huisvesting binnengekomen, aan de hand waarvan mej. Snoêk via huisbezoeken een begin zal maken mot de voorselectie Een commissie van revalidatie deskundigen zal hier na beslissen wie voor huisvesting in aanmerking zullen bomen. Katholieke werkgevers wensen voortzetting Europese integratie Het Nederlands Katholiek Werk geversverbond (NKWV) meent, dat er naar gestreefd moet worden de Europese integratie voort te zetten. Met name zou het NKVW het onjuist achten, als de per 1 juli a.s. voorge nomen verlaging van de onderlinge douanetarieven met tien procent, zou worden tegengewerkt. Het dageliiks bestuur van de NK WV heeft zich nader beraden over de houding, die voor de toekomst moet worden ingenomen met betrek king tot de verdere bijdrage van Ne derland aan de voltooiing van de Europese Economische Gemeenschap. In een communioue over dit beraad zegt het verbond het te blijven be treuren, dat de oresident van de Franse reoubliek de toetreding van Groot-Brittannië voorlopig onmoge lijk heeft gemaakt. De ontwikkeling van de EEG tot een gemeenschap van besloten continentaal karakter zou het verbond een ernstige zaak achten. De vraag is, aldus het NKWV, of Nederland om een dergelijke ontwik keling te voorkomen zijn medewer king moet onthouden aan de tot standkoming van besluiten en maat regelen in de raad van ministers van de EEG, die een toekomstig lidmaat schap van Groot-Brittannië en an dere Europese staten in de toekomst bemoeilijken. Consequent doorge voerd zou dit volgens het verbond betekenen, dat Nederland nauwelijks nog op positieve wijze in de raad van ministers zou kunnen meewer ken. Wanneer het economisch integra tieproces in Europa vastloopt, is vol gens het NKWV te verwachten, dat de economische groei zal stagneren. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft bij zijn investeringsbeslissingen in het recente verleden öp de Voortgang van de integratie gerekend en re kent ook nu daarop. Strenge straffen geëist tegen stropers die op politiehond schoten De officier van justitie bij de recht bank in Breda, heeft tegen de 23- jarige M. M. uit Steenbergen vyf maanden gevangenisstraf geëist we gens schieten met een jachtgeweer op een politiehond op 9 januari in een polder onder Steenbergen. Eveneens moest terechtstaan de 23-jarige J. van de P. uit Hilvaren beek. Hij had een maand eerder in Hilvarenbeek op dezelfde politiehond geschoten, toen hij bij het stropen met de lichtbak was betrapt. Van de P. verklaarde gevallen te zijn, toen de hond hem aanviel, waar na zijn geweer was afgegaan. De ver dachte M. verklaarde uit angst ge schoten te hebben toen hij de hond op zich af zag komen. Eerst zou hij getracht hebben de hond buiten ge vecht te stellen door het dier een slag met de geweerloop te geven. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat beide verdachten zich aan een misdadige streek hadden schuldig gemaakt. De hond was een onmisbaar hulpmiddel voor de veld politie in de strijd tegen de stroperij. Het dier had bovendien een waarde van f 700,Tegen Van der P. eiste de officier van justitie vier maanden gevangenisstraf. Geen hond zonder rabiespenning op straat Na 29 maart mag men in ons land nergens met een hond op straat ko men als de houder van de hond niet in het bezit is van een inentingsbe- wijs, dat tenminste dertig dagen te voren is afgegeven. Voor de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht geldt als da tum van ingang vrijdag aanstaande, 15 Maart. Het lag in de bedoeling op 15 maart deze regeling voor geheel Ne derland van kracht te doen zijn, maar de georganiseerde entcam pagne in het kader van de honds- dolheidsbestrijding kon niet voor 15 februari worden beëindigd, zoals aanvankelijk was bedoeld. De minister van Landbouw heeft de houders van honden in de provin cies Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland, Zeeland, N. Brabant en Limburg, ontheffing ver leend van de verplichting om pas met een aangelijnde en van een penning voorziene hond op straat te komen, als men in het bezit is van het bewijs, dat de hond werd inge ënt. Daar de entcampagne vorige maand werd voltooid, gaat voor hou ders van honden in de acht genoem de provincies de verplichting weer jit op 29 maart „Bivouac" heeft een nieuw staaltje van verfijnde Zwitserse techniek; een polshorloge, dat tevens barometer en hoogtemeter is. Het vernuftige in strument, dat uiteraard water- en schokbestendig is, betekent vooral een aanwinst voor bijvoorbeeld bergbeklimmers, skiërs, jagers, vliegers en parachutisten. HYACINTEN TERUG OP DE HAARLEMSE KEURING De hyacinten hebben geruime tijd bracht als twee druppels water op de wekelijkse keuringen in het op elkaar gelijken. Krelagehuis te Haarlem ontbroken. P. Nijssen Zn., Santpoort, liet Maar gisteren waren ze er weer. Er een paar nieuwelingen zien: de gele stonden twee groepjes, nl. van de Solferino, de rode Brigitte met de fa. Overdevest en van de fa. Nijssen. lichte rand en Hol Beach, fris rood In die van de fa. Overdevest ze met witte rand, drie tulpen die er waren aanvankelijk bestemd om ge- goed uitzagen en t.z.t. hun partijtje exposeerd te worden op de West- wel zullen meeblazen. Van Warnaar friese Flora, maar door de felle vorst Co. n.v., Sassenheim pan beste Flying Dutchmann. kon men ze niet uit de grond krij gen zagen we verschillende oude bekenden. Onder meer de diep-blau- we Marie en de eveneens al bejaarde Oranje Boven, bij de kwekers be- Ruigrok's broeiproevenbedrijf, Hil- rucht om het grote aantal „scheur- legom, zorgde er voor dat de kijkers konten" dat men in deze variëteit beste narcissen voorgeschoteld kre- pleegt aan te treffen. Het betrof hier gen. Van Ruigbro zelf was er o.m. de selectie-partijen en de getoonde prima bicolor Goblet en van de fa. exemplaren zagen er gezond en best P. Ruigrok zagen we de statige Pres. uit. Dat was trouwens ook het geval Lebrun. Golde nTriumph van de fa. met de Pink Pearl, nog altijd een der A. J. van Kesteren uit Voorhout, leek beste rose hyacinten ooit gewonnen, ons een goede trompet en van de gele de blauwe Myosotis, de rose Lady trompet Dutch Master zijn de goede Derby en de bekende blauwe Ostara. kwaliteiten al meer dan bekend. Deze aanwinst werd ingezonden door P. Van de fa. Ant. Nijssen uit Sant- - - - - poort, zagen we wat nieuwe zaailin- Langeveld Zn., Hillegom. Straathof, Roelofarendsveen, die de gen, waarvan vooral de rose 40 A ze winter de bezoekers al meerdere het heel goed deed. De blauwe zaai lingen bekoorden minder en we kun- malen fantastisch beste kwaliteit van Golden Harvest heeft getoond, deed van KAJ Rotterdam nen daarin vooralsnog geen verbete- dat ook nu weer en liet daarnaast de ringen van de bestaande blauwe va- gele trompet Rembrandt zien. P. riëteiten zien. Dames, Lisse, presenteerde de char mante jonquille Treviathan en de be- Tulpen. kende dubbele mrs. W. Copeland. De bekoorlijke Triandus Tresamble was Tulpen zag men gisteren ook in er van P. Hermans, Voorhout. Een rijke verscheidenheid. Zo zagen we uitstekende indruk maakte de warm- van E. Valkering, Limmen de rode gele nieuwe trompet Explorer van J. Red Fury. De mooie randtulp Royal Rijkelijkhuizen, Hillegom. Klein, Court en Diplomat waren in goede maar fijn, was de kleinkronige W. conditie naar voren gebracht door van Graven, geëxposeerd door de J. H. Clement, Lisse, terwijl P. A. winnaars Gebr. van Graven uit De Jonkheer, Hillegom, de fraaie rose Zilk. Meisner Porzellan ten tonele voerde. Van P. van Saase, Hillegom, noteer- den we de rode, geel gerande Jacques oUCCeSVOlle IHiriOOnaCtie Fath en Q. v. d. Berg Zn., Heem stede, waren present met de goede witte White Surprise. De sierlijke Santa Cruz werd in mooie kwaliteit door H. P. Zwetsloot Zn., Sassen- De KAJ-VKAJ Rotterdam heeft heim, voor het voetlicht gebracht en zaterdagavond dis uurloonactie be- L. van Hensbergen, Noordwijkerhout sloten. In totaal werd uit 12 distric- was present met de witte Wittenburg. ten 10.163,65 opgebracht. Hiermee Gudoschnik mag dan niet nieuw is het totale bedrag, dat KAJ Neder- meer zijn, het is en blijft een opval- derland voor de activiteiten in haar lende tulp. C. Verdegaal, Hillegom, actie „Wereldwijd" en de internatio- toonde deze tulp in volle glorie. Long na'le KAJ met de uurloonactie bijeen Life is een zacht gele aanwinst van heeft gebracht, op ruim 80.000 gul- de fa. Van Berkel uit Vogelenzang, den gekomen. Dit is een stijging van die tevens de hier al meer aange- ruim 30.000 gulden vergeleken bij stipte Glory of Vogelenzang eta- vorig jaar. Het diocees Rotterdam leerde. Van Gebrs. Faase uit Noord- bracht tweemaal zoveel op als vorig wijk zagen we de imponerende fos- 'jaar. teriana Rondo en de niet minder Voorop staat het district Rottei dam fraaie Kaufmanniana Yellow Dawn. 3300 gulden. Met deze bijdragen Twee „beauties" die veel belangstel- ds uurloonactie heeft de KAJ Rot- ling trokken. J. van Reisen, Voorhout t©rdam bewezen, zoals dis organisa- bracht de rose Pink Attraction en de ^rice het kernachtig uitdrukte „niet teer getinte zalmrose Palestrina ten door woorden, maar met daden de tonele en de gerande Royal Court were,'d doorbroken te hebben", zetten Gebrs. Lemmers, Lisse, neer. Prince Charles, een sterke, purper kleurige tulp kan men het gehele seizoen zien. Een bewijs dat deze aanwinst zowel heel vroege als heel SCHEEPVAARTLIJN N.W. ENGELAND—NEDERLAND. Voor de eerste keer zal het indus- laat gebroeid kan worden. Inzenders: triële noordwesten van Engeland P. Hopman Zn., n.v. Hillegom. De een verbinding krijgen met Neder- goede gele Yellow Present was inge- land en het vasteland van Europa, zonden door P. Nelis Zn., Heem- Op 7 maart wordt namelijk een stede. De darwinhybride Jewel of nieuwe scheepvaartlijn geopend.. Spring, een vozrname tulp, zagen De dienst, die door de Lamport and we van J. C. Nieuwenhuis, Lisse, en Holt Ltd zal worden onderhouden, uit dezelfde plaats kwam C. Nieu- omvat twee afvaarten per week tus- wenhuis Zn. met een groepje ver- sen Manchester, Runcorn en Liver- lopingen uit darwinhybriden waaruit pool en Amsterdam én Rotterdam, stellig wel een aantal zal overblijven. Vier schepen zullen de dienst onder- Het blijft een opmerkelijk verschijn- houden. De Deo Gratias, Bierum, Jo- sel, dat diverse rode darwinhybriden hannes en de Zephyr. De schepen gele verlopingen voortbrengen. Het die naar Amsterdam gaan, vertrek- blijft natuurlijk de vraag of de onder- ken iedere dinsdag. De schepen die op linge verschillen wel zo groot zijn. Rotterdam varen vertrekken elke Het heet dat verschillende gele sports donderdag. De eerste ladingen zul- uit Apeldoorn en ook onder ver- len uit chemicaliën en vracht van schillende naam in de handel ge- algemene aard bestaan.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6