goed hè die 1- l45 Stille Omgang in de regen 75-Jarige K.A.B. Haarlem en Rotterdam vierde feest van grote allure BELANGSTELLING VAN DE REGERING NOORDWIJK KRIJGT EIGEN BUREAU VOOR MEDISCHE SPORTKEURING Zwembad en sporthal 95 145 1 „Belangrijke doelstellingen van kabinet- De Quay zijn niet of slechts ten dele bereikt AANTAL WONINGEN TERUGGELOPEN MAANDAG 11 MAART 196S DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 BIJNA TWINTIGDUIZEND mannen uit alle dtölen van ons land, die hun nachtrust opofferden en velen die zelfs uren moesten reizen, trokken zaterdagnacht op naar de Heilige Stee, Amsterdam, om daar de jaar lijkse Stille Omgang te houden. VeZe gedachten gingen uit naar het oude Amsterdam, waar op 'n koude morgen een oud vrouw tje het vuur oprakelt en de smeulende gloed weer gaat ont vlammen. Tot haar grote ontstel tenis ontdekt het vrouwtje te midden van de vuurgloed de H. Hostie. Ze wikkelt deze in doe ken en sluit ze in een koffer. De volgende dag wordt de H. Hostie met veel devotie teruggebracht ■naar de Oude Kerk. Het mirakelfeest wordt in Am sterdam niet meer met pracht en praal gevierd, maar de mid deleeuwse processie zet zich nu voort in de sobere Stille Omgang. Gezamenlijk wordt een demonstra- tije gegeven van gebed en geloofszin, zonder uiterlijk vertoon, in de stilte van de nacht. Er wordt gebeden voor eigen en gemeenschappelijke in tenties. Voor dit jaar luidt de alge mene intentie: „Dat wij in Christus' nederigheid, door het Concilie mogen groeien naar: een Heer, een Geloof, een Doopsel, een God en Vader van allen". Iedter jaar is deze Stille Omgang een treffend bewijs van de diepe ge loofszin van de Katholieke Nederlan ders. Arm, rijk, jong en oud, allen zijn diep doordrongen van 't grootse gebeuren, dat in Amsterdam heeft plaats gevonden. Als steeds bood Amsterdam zater dagavond 'n indrukwekkend schouw spel. Langs de stille en verlaten grachten en in de rumoerige binnen stad trokken de biddende mannen door de rtagen om Jezus en het H. Sacrament hulde te brengen en te vens door deze nachtelijke tocht te getuigen voor hun geloof. De Leidse deelname De Leidse afdeling begon deze pel- Zaterdagnacht is weer de eerste Stille Omgang in Amsterdam van dit jaar gehouden. Onze fotograaf knipte dit stemmige beeld op de Dam, waar de pyloon van het Na tionaal Monument hoog boven de gelovige uittorende. grimstochit met een plechtig gecele- breed lof in de Hartebrugkerk. Daar werden de ingekomen intenties bekend gemaakt. Pastoor F. van Ber- kel hield een hooggestemde predika tie waarin hij de pelgrims wees op het doel en de betekenis van de Stille Omgang. Na het lof begaven de pelgrims zich in zes bussen, al biddend en zin gend naar Amsterdam waar om half een 'n plechtig gezongen mis werd opgedragen. Daarna begon de nach telijke stille tocht. De tocht is zonder enige overlast van het publiek ver lopen, hoewel het vooral in het cen trum nogal rumoerig was. Een enke ling kon het niet nalaten spottend te lachen of te schreeuwen. Het weer is ondanks de sombere voorspelling bij zonder meegevallen. De regen was van weinig betekenis. Na gelegenheid tot ontnuchtering vertrokken de bussen precies op tijd, om kwart voor vijf. Koninklijke en Pauselijke onderscheidingen De Katholieke Arbeiders Beweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, in eigen kring nog steeds genoemd: De Haarlemse Bond, heeft zaterdag met groot vertoon in het Scheveningse Kurhaus het 75-jarig bestaan gevierd. Te beginnen met een pontificale Mis in de kerk van O.L.Vr. v. Lourdes. Des middags met een grootse herdenkingsbijeenkomst, gevolgd door een drukbezochte receptie, waarna het feest een bekroning vond met een gezamenlijk diner van bestuur, kader en een groot aantal genodigden. Minister Veldkamp hield 's middags de grote herdenkingsrede. Niet minder dan drie ridderschappen werden aan de boezem van de jubilerende Bond toevertrouwd. Het was een waardige en stijlvolle viering, die niet naliet grote indruk te maken waarover het toch naderende einde van de bond in zijn huidige struktuur niet bij machte bleek een brede schaduw te werpen. PONTIFICALE H. MIS De pontificale hoogmis in de kerk van O.L.V. van Lourdes werd opge dragen door mgT. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam. Presbyter- assistens was deken J. Kraakman van Alkmaar, troondiakens rector A. v. d. Heuvel en p. dr. Alfred o.f.m. Cap., resp geestelijk adviseur en kernleider van de bond. Diaken en subdiaken waren resp. rector P. M. E. Keet (Amsterdam) en rector J. A. L. Laurent (Rotterdam). Op het priesterkoor hadden o.m. plaatsge nomen mgr. W. A. E. Bokeloh, de ken van Den Haag, en mgr. Hussen, directeur van de pauselijke missie genootschappen. In de kerk werden onder de vele aanwezigen o.a. op gemerkt de Haagse wethouder Da- moiaeaux en zijn Delftse collega We ber, die beiden de portefeuille van sociale zaken in hun gemeente be heren. Onder leiding van dirigent- organist Kees Stolwijk voerde het Kath. Residentiekoor de Missa bre- vis van W. A. Mozart uit en na af loop het Magnificat van Andriessen. De bisschop heeft een korte toer spraak gehouden over geestelijke verdieping, ook in de toekomst. DRIE RIDDERSCHAPPEN Des middags werd in de Kurzaal een herdenkingsbijeenkomst-grote stijl gehouden, waarin minister dr. G. M. J. Veldkamp een herdenkings rede uitspraak, waarvan wij 'n uit- •treksel reeds opnamen in ons blad •van zaterdag. Aan het slot van zijn rede deel de de minister de benoeming mede van voorzitter Joh. Kortink tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Rector A. v. d. Heuvel, die later op de middag een rede hield, kondigde voorts de benoe ming aan van twee aanwezigen Johan Kortink, de voorzitter van de jubilerende Haarlemse en Rotterdam se KAB is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Minister dr. G. M. J. Veldkamp, die de benoeming bekend heeft gemaakt, speldde de versierselen bij de heer Kortink op tot ridder in de Orde van Sint Sylvester. Dat waren de heren L. J. v. Jaarsveld, Den Haag, penningmeester, en W S. v. Ber gen Henegouwen uit Poeldijk, reeds lange jaren ongesalarieerd bestuurder van de bond. De gehouden toespraken, behalve die door minister Veldkamp en rector v. d. Heuvel, ook gehouden door Ver- bondsvoorziter J. A. Middelhuis (waarop wij nog nader hopen terug te komen) werden omlijst door mu ziek van het Haagse harmonie-orkest ,,St. Gregorius de Groote" onder lei ding van H. Hoogervorst. De herden kingsbijeenkomst werd na een dank woord van voorzitter Kortink beslo ten met het Wilhelmus. Vele prominente figuren kon de voorzitter van de feestcommissie J. F. J. de Lange verwelkomen. Behal ve de reeds genoemden zagen we met vele anderen b.v. wethouder Schou ten van Den Haag, megr. J. M. Groot, Vic.-Generaal van het bisdom Haar lem, J. Mertens, vice-voorzitter van het Verbond, hoofdaalmoezenier ko lonel Schoonebeek, de oud-voorman van de R.K. Volksbond, Jan v. d. Akker. RECEPTIE Zeer velen kwamen tijdens de re ceptie na de herdenkingsbijeenkomst de jubilerende bond gelukwensen. Onder hen bevonden zich de minis ter-preside- t prof. dr. J. de Quay, oud-minister. Struycken en verder oim een aantal bezoekers in willekeurige volgorde te noemen: drs. Zweijen- •berg, directeur van het Kath. Char. Centrum, bisdom Rotterdam, drs. Kosters, dir. van het Kaski, mej. Cor ■Stringa (KAV), de Griffier van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, bestuursleden van de KRO, v. Buy- tenen, voorz. kath. Bejaarden bond. •mej. Bakker, namens de VKAJ te Haarlem, Jan Bakker, oud-directeur van de RKM Haarlem-Roterdam, af vaardigingen van de Kath. Emigra- •tie-stichting, Centr. Bureau v. ouder zorg en opvoeding, Kath Onderoffi cieren „St. Martinus", KAB Limburg, •van de Z.-Hollandse bond Wit-Gele Kruis en verscheidene andere orga nisaties op vak- of charitatief terrein. Na de receptie, die gesloten werd •met het zingen van het Verbonds- •lied, schaarden de genodigden zich •rond de feestdis. De maaltijd werd opgeluisterd met stemmingsmuziek •van een strijkje. Tijdens deze enkele •uren durende „aangename verpo zing" werd het woord gevoerd door •mgr. Groot, vicaris-generaal van '-et De in het afgelopen weekeinde gehouden vergadering van de Sportraad Noordwijk mocht zich in een grote opkomst verheugen. Grotendeels zal dit haar oorzaak gevonden hebben m de aangekondigde bespreking over de stichting van een bureau medische sportkeuring in Noordwijk. Nadat dokter J. van Nes verslag had uitgebracht over het kontakt met het me disch bureau te Leiden en gewezen had op de noodzaak van een sport keuring voor tal van beoefenaars werd eenstemmig tot oprichting be sloten. Voor vele Noordwijkse verenigingen zal dit een prettig geluid betekenen, omdat lange tijd het zwaard van Damocles boven hun hoofd heeft gehangen, dat het bureau te Leiden, wegens overbelasting, de buiten gemeenten van keuring mettertijd zou moeten uitsluiten. In samenwerking met de huisart sen zal de Sportraad een stichting in het leven roepen. De artsen heb ben inmiddels hun volledige mede werking toegezegd, terwijl het be stuur van het Wit-Gele-Kruis spon taan haar lokaliteiten ter beschikking heeft gesteld. Nog een aangenaam ge luid werd vernomen, toen de heer Hordijk mededeelde, dat naar alle waarschijnlijkheid de dr. mr. W. van den Berghstichting medewerking zou willen verlenen bij het noodzakelijke rönitgenologisch onderzoek. Gedacht wordt aan een keuring van eenmaal per maand, zonodig uit te breiden tot 2 indien op korte ter mijn de noodzakelijkheid hiervan blijkt te bestaan. Voor aanschaffing van de apparatuur zal de medewer king van die gemeente worden ge vraagd. Alvorens de pas van een ernstige ziekte herstelde voorzitter jonkheer L. J. Quarles van Ufford die verga dering kon openen, heette dokter Van Nes de voorzitter hartelijk wel kom en wenste hij hem geluk met diens voorspoedige herstel. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de vorig jaar gehouden demonstratie-avonden in het Casino, die aan de gestelde verwachtingen ten volle hebben voldaan. Met een kwinkslag op de lange winter werd de afgevaardigde van de Noordwijkse LJsclub, de heer P. van Dam, gecom plimenteerd met de ontplooide akti- viteit in het zo pas afgesloten schaats seizoen. Bestuursverkiezing. Het bestuur van de Sportraad werd in haar geheel herkozen. De penningmeester, de heer H. J. J .Wamelink, deelde echter mede, dat hij binnenkort zijn bestuursfunctie ter beschikking moet stellen wegens vertrek naar elders. De voorzitter stelde voor, dat het dagelijks bestuur zich zal beraden over een plaatsver vanger en dit in de eerstvolgende raadsvergadering ter tafel zal bren gen. Hiertoe werd besloten. Zwembad en sporthal. Breedvoerig werd hierna ge sproken over de urgentie van de bouw van een zwembad, een sporthal of een zwembad annex sporthal. Het eindresultaat was, dat het bestuur werd gemachtigd op zo kort mogelijke termijn een bespreking te arrangeren met het college van B en W om te komen tot de bouw van een zwembad, •bisdom Haarlem, die de gelukwen sen overbracht van de thans in Ro me verblijvende bisschop van Haar •Lem. Mgr. dr. J. A. E. v d. Dode- waard. Spr. legde vooral het accent op de vorm van zielzorg en lek en- •apostolaat, dat het werk van de KAB 75 jaar lang mede heeft gekenmerkt. Mgr. Groot sprak de wens uit -dat de „goede geest, mentaliteit, ijver en •enthousiasme" ook in de toekomst - bij een nieuwe structuur - bewaard •mogen blijven. Met een laatste dankwoord van voorzitter Kortink kwam een einde •aan een feest van werkelijk goede stijl en grote allure. Verslagen. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek, dat de kos ten, verbonden aan de organisatie van de twee demonstratie-avonden, de baten nagenoeg dekken. Met een klein batig saldo is het eerste jaar afgesloten. De bijdragen van de ver enigingen werden onveranderd vast gesteld. In dit kader dankte de heer Van Nes de verenigingsbesturen, die meer bijgedragen hadden dan de mi nimum-contributie van 0,lOper lid. Tijdens de rondvraag bracht jonk heer A. W. G. v. Riemsdijk de Northo- wandeltocht ter sprake. Hij infor meerde naar de wederinvoering hier van. De heer A. N. Merkelbach merk te op, dat aan een dergelijk evene ment een enorme organisatie ver bonden is en dat er gezien de tal rijke georganiseerde wandeltochten in de omgeving, deze tocht nauwelijks levensvatbaar meer zal zijn. Voorts werd het bestuur in over weging gegeven donateur van de Stichting VW Noordwijk te worden. Met enkele gloedvolle woorden werden de afgevaardigden van de verenigingen tenslotte aangeraden met mogelijke interne moeilijkheden bij het bestuur van de Sportraad aan te kloppen, die waar nodig gaarne de helpende hand zal bieden. LEIDSCHENDAM De Wilhelmina-vereniging Na onderbreking van drie jaar heeft de Wilhelmina-vereniging weer een al gemene ledenvergadering gehouden, waarin de voorzitter, de heer P. Meijer, mededeelde, dat de bestuurs leden, de heren F. Strompraaf en G. Remmerswaal, wegens vergevorderde leeftijd als bestuursleden hebben be dankt. Daar genoemde heren onge veer 60 jaar deel van het bestuur heb ben uitgemaakt en veel voor de ver eniging hebben gedaan, besloot de vergadering onder applaus hun het ere-lidmaatschap aan te bieden. De seretaris, de heer J. Hoogen- doorn, meldde in zijn verslag, dat de vereniging thans 440 leden telt. Dit aantal kan ongetwijfeld opgevoerd worden nu de gemeente in inwoner tal steeds toeneemt Daarom zal meer propaganda voor het aanwinnen van leden gemaakt worden. De contribu tie bedraagt slechts 1.65 per jaar. De penningmeester, de heer C. v. d. Muysenberg, had het genoegen een batig saldo te kunnen rapporteren. De plannen bestaan m met koning innedag weer een kinderzanghulde voor het raadhuis te houden, waartoe overleg zal plaats hebben met de hoofden der scholen. Het zomerfeest zal gehouden worden op 23, 24 en 25 juli a.s. Dan zal een taptoe gehouden worden waaraan meerdere muziek korpsen zullen deelnemen. Voorts kinder- en volksspelen met als slot 'n groot vuurwerk. Rioleringswerk - De dienst van gemeentewerken heeft namens b. en w. van Leidschendam het verrichten van grondwerken, het opbreken en leggen van rioleringen in de St. Bo- nifaciusstraat en de Mauvelaan op gedragen aan de firma Achterberg te Loenen aan de Vecht. Uit een juwelierszaak in Genève hebben inbrekers zaterdagnacht sie raden en horloges ter waarde van 200.000 gulden ontvreemd. Zij waren binnen gekomen door een gat, dat zij in de vloer van een leeg appartement boven de zaak hadden gemaakt. "Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. ij en j "Teenager" nylons - de besta kous voor elke dag j en Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bij uw kruidenier (Advertentie) Van der Sleen terug naar boerderij Holl. Veld Daniel van der Sleen, de laatste boer uit Hollandsch Veld, die deze week op last van het landbouwschap zijn woning moest ontruimen, heeft zaterdagmiddag met zijn uit elf per sonen bestaande gezin de boerderij weer betrokken. Om twee uur werd het eerste huisraad door de buren naar binnen gedragen, terwijl tegen de avond ook het vee en de land bouwwerktuigen onder dak waren. Buitenstaanders, ook journalisten werden van het erf geweerd. Er wa ren ook geen „Vrije Boeren" bij de in bezit neming aanwezig. De leider van de Vrije Boeren, de heer H. Koe koek te Bennekom verklaarde, dat de heer Van der Sleen aan hem geen advies in deze heef gevraagd. Het is voor mij als een donderslag bij hel dere hemel", zei hij. Op het ogenblik komen in Holland- scheveld en bij het hoofdbestuur van de Vrije Boeren aanbiedingen uit heel Nederland binnen van voedsel voor het vee en van geld voor de getrof fen gezinnen. Zelfs is er een leeg staand boerderijtje met vier hectare land aangeboden in Friesland. Na uitvoerige besprekingen mtet het landbouwschap is in onderling over leg een oplossing voor de moeilijk heden gevonden. Het landbouwschap is bereid Van der Sleen in de gele genheid te stellen de ontruimde boer derij terug te kopen tegen een bedrag bestaande uit de koopsom, die het landbouwschap heeft betaald, ver meerderd met de overdrachts- en executiekosten en de nog verschul digde vorderingen. De heer Van der Sleen heeft dezis voorwaarden inmid dels aanvaard. PARTIJRAAD K.V.P. OVER DE WONINGNOOD De partijraad van de Katholieke Volkspartij heeft zaterdag op zijn vergadering in Utrecht een resolutie aangenomen over de woningnood. In deze resolutie stelt de raad vast, dat de volkshuis vesting het meest urgente onderdeel van het beleid van het nieuwe kabinet zal moeten zijn. Volgens de partijraad zullen alle beschik bare middelen moeten worden toegepast om de bouwproduktie op te voeren. De resolutie besluit met de opmerking, dat voorals nog de jaarlijkse bouw van 45.000 woningwetwoningen dient te worden gegarandeerd en dat de bouwcapaciteit, terwille van een zo groot mogelijke produktie, ook regionaal moet worden bezien. De heer Andriessen concludeerde, dat de belangrijkste doelstellingen van het kabinet-De Quay niet of slechts ten delé zijn bereikt. Dat het aantal woningen kwalitatief zowel als kwantitatief niet onbelangrijk is teruggelopen, dat het aantal wo ningwetwoningen is verminderd, zon der dat daar een compénsatie tegen over stond en dat de ongesubsidieer de sector onder het beleid van het huidige kabinet van de grond is gekomen. Op de vergadering van de partij raad heeft de heer W. J. Andriessen het woningprobleem uitvoerig be sproken. Hij zei, dat uit de situatie van vandaag blijkt, dat het kabinet- De Quay de toestand in 1959 te opti mistisch zag. Volgens hem is er nog geen sprake van evenwicht op de wo ningmarkt en zal men die ook niet kunnen creëren, zolang er nog grote tekorten zijn. Van de verlaging van de subsidies op de woningbouw zei de heer An driessen, dat er, tegen de achter grond van de stijgende bouwkosten, misschien te fors is ingegrepen. Hjj is weliswaar voorstander van subsidie vermindering en huurverhoging, maar dergelijke maatregelen moeten, volgens hem, passen in de ontwikke ling van de wooncultuur. Zorgelijk. De heer Andriessen noemde de huidige situatie uitermate zorgelijk en moeilijk. Hij meent, dat men er naar moet streven, de kloof tussen de bouwproduktie en de behoefte niet nog breder te maken. Het gaat, zo zei hij, niet alleen om woningen, maar ook de werkgelegenheid lijdt onder deze situatie. Verder moet er ook op het gebied van bijvoorbeeld scholen- en kerkenbouw nog heel wat gebeuren. De gemeenschap moet leefbaar blijven, aldus de heer An driessen, die meent, dat de opvolger van minister Van Aartsen het niet gemakkelijk zal krijgen. In dit ver band merkte hij op, dat er alleen vo rig jaar al in ons land 93.000 huweljj^ ken zijn gesloten. Topconferentie E.E.G. Mr. P. H. Blaisse, lid van de Twee de Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij, meent, dat een topcon ferentie tussen de zes landen van dt Europese Economische Gemeenschap misschien zou kunnen bijdragen tot een oplossing van de vertrouwens crisis binnen de E.E.G. Een conferentie tussen de rege ringschefs van de zes landen zou, volgens hem, misschien geen direkt succes hebben, maar in ieder geval nuttig kunnen zijn voor de vaststel ling van de verantwoordelijkheden. Men zou, zo zei hij, op het hoogste niveau kunnen praten over het open of protectionistisch karakter van de E.E.G. op politiek en economisch ge bied.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4