ana hlelu KRO ZEER VERBOD VERONTWAARDIGD OVER REGERING HET RIJMENDE PAARD 12 16 ROOFOVERVAL IN CENTRUM VAN AMSTERDAM NEO-NAZISME IN BERLIJN Twee doden en zwaargewonde DE VISSTERFTE gedood Programma voor Nederl. elftal het geheim van fle blauwe trein MAANDAG 11 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 dinsdag maart zaterdag Zondag gesloten VOOR f 25.000 JUWELEN GESTOLEN Uit een villa aan de Hoogwerflaan in Den Haag zijn gisteravond juwelen en sieraden ter waarde van f 25.000 ge stolen. Terwijl de bewoners afwezig Door een ongeluk met springstof- KREEFTENVISSERS TERUG NAAR FRANKRIJK De eigenaars van de zes Franse visserboten, die voor de Braziliaanse kust op kreeft vissen, waardoor een conflict met de Braziliaanse autori teiten is ontstaan, hebben de vaar- FF1V ÏYFI? nVFRVAT T man met de tas ten val brengen. De waren verschaften de inbrekers zich J?" mot aymigaivi- „„trp/firntron naar Franlrriilr Lt,N lltK UVfcKVAIJ.fcKS - v.. de 2ijkanl fen in Wesl-Berlijn, waarbij zon da e "®|\Tfreednra|t r^e„ hier™^ S een student werd gedood en drie cug te keren' M reaen niervoor is GEGREPEN In het hartje van Amsterdam op de hoek Sint LuciënsteegN.Z. - - u Voorburgwal is een loper van het ™eeT over gejd- °e .aangeh°u,- v -• - den overvaller, de 33-jarige kok tas viel op de grond en het geld toegang via een raam aan kwam op het wegdek terecht. De van het huis. Zij doorzochten heer De Haan, die de achtervolging slaapkamers, had ingezet, arriveerde op dat mo ment ter plaatse en ontfermde zich Algemeen Handelsblad vanochtend E. Z. uit Amsterdam, is ingesloten AUTO TEGEN BOOM: beroofd van een Us met 37.500. u" ^^aam, is ingesloten De loper werd door twee mannen *11 U P overvallen, die hém de Us met het overvaller nog voortvluchtig, geld uit de handen rukten. Op de alarmkreet „houdt de dief' zetten de twee overvallers het op een lopen. De expeditie-lopers W. F. Linne- „LEVENWEKKER" OVERLEDEN In een ziekenhuis in de Ameri kaanse stad Berkeley is op 59-jarige leeftijd overleden de biochemist dr. Berlijnse politie op het spoor van 'n radicaal-rechtse groep gekomen. De ontploffing gebeurde in een woning, die geheel werd verwoest. De 22 ja rige student Hans-Jürgen Bischoff kwam om het leven en twee vrou wen uit een tegenovergelegen wo ning werden gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Een voorbijgangster werd op straat door vallend puin gewond. mensen werden gewond, is de West- de ha™" ,van Recile binn0n ta >°Pen -••• voor het innemen van voorraden. TURKS ASIEL VOOR SYRISCHE EX-PREMIER Het Turkse ministerie van buiten- landse zaken heeft medegedeeld, dat De Politie meent, dat de dode stu- Turkije politiek asiel heeft verleend dent m contact stond met de ver- aan de Syrische ex-premier Khaled - tt t tt -t3 Vermoedelijk door een tegenligger boden organisatie „Bund nationaler ei Azem en ziin eezin die zoals ee- kamp en H J. de Haan (beiden 63 Robert Cornish, die dertig jaar ge- verblind is zaterdagnacht de bestuur- Studenten" en dat hij waarschijnlijk meld vrildaB een toev^cht in de iaar) van het „Algemeen Handels- leden bekend werd door zijn bewe- der van een personenauto in Hilver- betrokken is geweest bij de aansla- Turkse ambalsade in DlmasLs heb- blad" waren vanochtend met het ringen, dat hij dode honden opnieuw van de Soestdijksestraat af ge- gen op de Berlijnse muur en de aan- ben Bezocht "amascus neö loongeld van deze week onderweg tot leven zou hebben gewekt. Dr. raakt en met de auto tegen 'n boom slag op het Sowjetrussische reisbu- Ongeveer drieduizend Nassergezin- van de Nederlandse Handelmaat- Cornish noemde zijn proefdieren .gebotst. Twee inzittenden, de 22-ja- reau „Intourist", vorige week in W.- de demonstïnten hebbenzondag .chappij naar de krant, toen de heer Lazarus naar de bijbelse figuur, die xige P. Dohmen uit Achterveld en Berlün. In de kelder werden voorts stenen gegooid naar de Turkse am- De Haan in de Sint Luciënsteeg hem tot voorbeeld strekte. Hij is er diens 21-jarige echtgenote, kwamen twee machinepistolen, een klein ka- bassade Zij trachtten de ambassade van achter door twee mannen werd blijkbaar in gestaagd vier proefdie- hierbij om het leven. Het echtpaar liber geweer, een pistool en munitie te naderen maar werden teeeneehou- besprongen. Hij werd tegen de ren, die hij had vergast, weer te doen iaat twee kinderen, resp. van een en aangetroffen. den door soldaten, grond gesmeten en beroofd van de teven. Enige uren later overleden de twee jaar achter. Een derde inzitten- Bischoff was bij de pclitie reeds De Nederlandse ambassade te Da- tas met 37.500. De heer Linnekamp dieran ^"tei voorgoed. Een vijfde de, mevr. Hagen uit Ankeveen, werd bekend. Hij werd verdacht van mascus heeft het ministerie van bui had een tas met 1500 bfj zich. u,011 zou..anderhalf jaar in leven ge- -in zorgwekkende toestand in 'n zie- brandstichting in een kantoor van tenlandse zaken te Den Haag mee- Voor de Jonge Roelensteeg wil- £lev®n Z1Jnadat "et dier volgens kenhuis opgenomen. De chauffeur de communistische partij (SED) in gedeeld, dat voor zover kan worden den de twee vluchtende overvallers Cornish alle tekenen van een klim- kreeg een shock. De auto werd ver- West-Berlijn, maar men kon toen nagegaan, alle Nederlanders in Syrië sche dood had vertoond. Hij spoot de nield. niets bewijzen. in goede welstand verkeren, dieren in met een oplossing van de tas aan elkaar overgeven. Dat werd hen noodlottig. Want door dit oponthoud kon een voorbijganger de bloed, heparine en adrenaline om de levensgeesten op te wekken. Dr. Cornish heeft destijds nog ge probeerd toestemming te krijgen om te proberen misdadigers, die in de gaskamer waren terechtgesteld, te doen herleven. Deze toestemming is Nu de dooi is ingevallen, treedt aan het licht, hoe groot de vissterfte wel hetm echter niet verleend. is, die de strenge winter heeft te weeggebracht. In de Krimpenerwaard waar mei ongeveer staat, in de rivieren te pompen, wor den door de hierdoor ontstane stro ming vele honderden dode vissen meegevoerd. Meeuwen, reigers en kraaien, die zo lang honger hebben geteden, kon den nu die buik vullen en smulden gretig van de kleinere vissen, die op het water drijven. De karpers en brasems bleven steken voor de spij len, die het slotenvuil moeten tegen- acni. m ae tLrimpenerwaara 15 cm. boven het polderpeil Leidse dame op slag Merkwaardige houding staatssecretaris le rivieren te pomven. wor- i STAPTE OP RIJKSWEG UIT TOURINGCAR De KRO heeft tot het laatste ogenblik de TV-kijkers in span ning gehouden, of de voorgenomen uitzending van het voor de TV-omroep van de BBC gehouden vraaggesprek met Bidault, za terdag al dan niet zou doorgaan. In plaats van de O.A.S.-leider verscheen in de om tien voor half negen beginnende uitzending van de aktualiteitenrubriek „Brandpunt" evenwel de voorzitter Zaterdagavond is de 59-jarige me- van de KRO, mr. H. W. van Doorn, op het televisiescherm, die vrouw J. M. Beekveld-Simone, Zoe- verontwaardigd over de houding van de regering mededeling deed v —ew. terwoudseweg 23 te Leiden op Rijks- van het niet doorgaan van de uitzending- houden en de machinisten van de *3 nabij Rotterdam verongelukt. Mr. Van Doorn verklaarde zeer1 verbaasd te zijn geweest, toen watergemalen en hun helpers hadden 5" bevond zich in een touringcar, vrijdagavond het telegram van de staatssecretaris van Onder zaterdag dis handen vol met het ver- wijs, Kunsten en Wetenschappen ontving, waarin deze liet weten, I^rrcuyrv^SalTBeÏÏ- overwegend bezwaar tegen de uitzending had, Sn m u f! l x f jgi j omdat zij van deze uitzending direkte ernstiae verstorinq van de ambacht heeft hat m de res jaar, dat Ondanks de waarschuwingen van de betrekkingen met een bevriende mogendheid vreesde, die hij hier werkt, nog niet zo erg meege- de chauffeur is de vrouw de rijweg z j -t i -j ill maakt. Bij zijn „buit" was een karper overgestoken en door een passerende Sevaar zem kunnen opleveren voor de veiligheid van de staat en van 81 centimeter, die 18 pond woog. auto gegrepen. Zij was op slag dood. c*e apenbare orde en dat zij daarom genoodzaakt zou zijn maat- De gemalen in de Krimpenerwaard Het ongeluk veroorzaakte nog een regelen, krachtens artikel 20 van het televisiebesluit en zo nodig hiebben irn twee maanderi niet ge- kleine kettingbotsing met uitsluitend andere maatregelen te nemen voor het geval de uitzending toch draaid. materiële schade. mocht doorgaan. Journalisten mochten het filmpje zien De verbazing van mr. Van Doorn, zou overwegen. Donderdag was door staatssecretaris Scholten en de heer Van Houten, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, zij de voorzit ter van de K.R.O. aangedrongen op het afgelasten van de uitzending. Uitsluiting. Geen gering dreigement achtte de voorzitter van de K.R.O'. de medede ling van de regering, dat zij- even tueel artikel 20 van het televisie- besluit zou toepassen. De heer Van Doorn wees er op, dat dit artikel de regering de bevoegdheid geeft alle instellingen, die zendtijd hebben verkregen ingeval zij enige bepalin gen van het televisiebesluit hebben overtreden voor een zekere termijn van het doen van uitzendingen te doen uitsluiten. Tevens zou op grond hiervan de zendmachtiging kunnen worden teruggetrokken en zou het lidmaatschap van het bestuur van de N.T.S. kunnen vervallen. Bo vendien zouden alle medewerkenden aan de uitzending persoonlijk kunnen worden getroffen. De heer Van Doorn zei, dat de KRO in de loop van deze avond de gehele tekst van het interview op andere wijze publiek zou maken. De KRO, zo zei de heer Van Doorn verder o.a., is erg benieuwd waarom de uitzending de openbare orde of of „maar liefst" de veiligheid van de die dit geen gering dreigement noem- staat in gevaar zou kunnen brengen, de, was gewekt door het feit, dat de- Volgens de heer Van Doorn ging zelfde staatssecretaris hem de tiet hier over voorlichting over een voorgaande dag had verzekerd, dat belangwekkend politiek voorval, de regering het wel op prijs zou stel- *)at door het ingrijpen van de over- ten, indien de K.R.O. haar plan om heid de Nederlandse kijkers deze het in terview uit te zenden zou wil- voorlichting werd onthouden achtte len laten varen, maar dat zij niet hiJ eei? ernstige zaak, waartegen hij voornemens was pressie uit te oefe- krachtig protest aantekende. Hij achtte het wenselijk, dat enke le gezaghebbende mensen uit weten schap en journalistiek de zaak aan een ernstig onderzoek zouden onder werpen. De heer Nauman, die het commen taar bij de uitzending zou verzorgen, heeft voorlezing van dit commentaar gedaan. Hij zei daarbij, dat de KRO slechts het tegendeel van sympa tiiie voor de heer Bidault heeft. Het interview was volgens hem een be wijs van de parmantige verdwazing, nen dat er geen sprake van zou kun- Het bondsbestuur heeft de 97e wed strijd tussen Nederland en België, die zondag 13 oktober a.s. wordt ge speeld, toegewezen aan het Olym- - pisch Stadion te Amsterdam, 't Pro- die zich van deze gewezen politicus gramma van het A-team ziet er voor heeft meester gemaakt. Dat de KRO het seizoen 1963/1964 als volgt uit: aan deze figuur aandacht wenste te woensdag 25 sept.: Nederland-Tsje- besteden, was volgens de heer Neu- oho-Slowakije; man des te meer verklaarbaar, daar zondag 13 oktober: Nederland-België cte heer Bidault vele jaren lang ge in Amsterdam; golden heeft als een der voraanstaan- woensdag 20 nov.: Schotland-Neder- de christen-democratische politici, land; zondag 22 maart: België-Nederland Vandaag Den Haag. in Antwerpen. woensdag 6 mei: Nederland-Zweden. De regeringsvoorlichtingsdienst nen zijn, dat de regering een veto heeft laten weten in de loop van maandag (vandaag) een communiqué over deze zaak te zullen verstrekken Filmpje gedraaid. Voor een groot aantal journalisten draaide de KRO in de studio zater dagavond het omstreden filmpje. Op een vraag aan mr. Vau Doorn of de regering op de hoogte was van de inhoud van de BBC-uitzending, zei de KRO-voorzitter: „Dat was ken nelijk een zaak, die de regering niet interesseerde. De regering heeft zich kennelijk gebaseerd op het feit van uitzending. Aetherklanken DINSDAG 12 MAART 1963 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRÓ. 7.50 VPRO. 8.00-24,00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Oohtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Progr.-overz. Aansluitend: Lichte gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Fragmen ten uit Die Hohe Messe (gr.). 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.^0 Licht ensemble en zangsol. 12.20 Re- geringsuit-z.: V. d. landbouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Metropole-ork.: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13.25 Beürsber. 13.30 Dansork. en zangsol. 14.00 Moderne kamermuz 14.25 Mo derne koorwerkjes (gr.). 14.40 School radio. 15 00 Met naald en schaar. 15.30 Mezzo-sopraan en piano: klass. en moderne liederen. 16.00 Voor dracht. 16.15 Licht ensemble met zangsol. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Ama- teursprogr. 17.55 New York calling. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Lich te gram. 18.25 Promenade-ork. en zangsol., amus.muz. 19.00 V. d. kin deren. 19.05 Paris vous parle: ge sproken brief uit Parijs. 19.10 Harp- recital: moderne muz. 19.20 Inleiding tot muziekbegrip: muzikale lezing. 19.35 Viool en piano: oude muz. 20.00 Nws. 20.05 Gastenavond: gevar. pro gramma. 21.45 Bekende filmmuziek (gr.). 22.00 Pianorecital: klass. muz. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Moderne gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Muziekprogr. Strip v. d. jeugd en act. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Mo derne en klass. gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Vol- aanvooruit, lezing. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte gram. 12.55 Ka tholiek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.30 Licht ork. en zang sol. 14.00 Lichte gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tierelan tijnen, gevar. progr. (Herh. v. zater dag jU. 15.45 Lichte gram. 16.00 V.d zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. cl. kinderen. 17.45 Beursber. 17.50 Re- geringsuitz.: De aanmelding van eer stejaarsstudenten in de tandheelkun de van het studieiaar 1963-64, door prof. dr. H. M. J. Scheffer, direkteur van het Tandheelkundig Instituut te Utreoht. 18.00 Licht instrumentaal kwartet met zangsol. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over act. pro blemen. 18.30 Lichte gram. 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Act 19.25 Lij densmeditatie. 20.00 Cantemus Do mino, beschouwing over Gregoriaan se gezangen. 20.20 Manon Lascaut, opera. In de pauze: 21.40-21.55: Klein taaigeding. 22.45 Nws. 22.55 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders. 23.25 Lich te gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 19.30 Tijdschetsen. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Regen en wind gevar. progr. VARA: 20.50 Ontmoe ting met andersdenkenden. 21.25 Spiegel der liohte kunsten. 21.55 Ouderavond. NTS: 22.30 Eurovisie: Wereldkamp. ijshockey te Stock holm: gedeelte van de wedstrijd Ca nada-Rusland.' Pl.m. 23.30-pl.m. 23.35 Journaal. 40) „Is u daar, mr. Poirot? Ik wou u even zeggen dat Mason zoëven uit zichzelf bij mij kwam. Ze heeft er nog eens over nagedacht en ze zegt dat ze nu vrijwel zeker weet dat de man die ze te Parys zag Derek Ket tering was. Ze merkte dadelijk iets aan hem op dat haar bekend voor kwam, zegt ze, maar ze kon het eerst niet thuisbrengen. Ze schijnt nu vrij zeker van haar zaak." „Zo", zei Poirot, „dank u, mon sieur Van Aldin. Dat brengt ons een stuk verder." Hij hing de hoorn op en bleef en kele minuten met een zeer eigenaar dige glimlach op het gezicht staan. Zijn bediende moest tweemaal het zelfde herhalen, eer hij hoorde wat de man zei. „Luncht u hier, mijnheer, of gaat u uit?" „Geen van beide", zei Poirot, „ik ga naar bed en neem een tisane. Wat ik verwachtte is gebeurd, en als er gebeurt wat ik verwacht had geeft me dat altijd een zekere emotie." HOOFDSTUK XXV. DE UITDAGING. Toen Derek de auto voorbijging, leunde Mirelle eruit. „Derek ik moet je één ogenblik spreken Maar Derek nam zijn hoed af en liep door. Toen hij op zijn kamer kwam, zat daar iemand te wachten. De bezoeker stond op en boog met buitenlandse gratie Derek had graaf de la Roche slechts ééns gezien, maar herkende de nobele aristocraat zonder moeite. Wat een brutaliteit! „Graaf de la Roche, geloof ik?" zei hij. „Ik denk dat u uw tijd ver spilt met hier te komen." „Ik hoop het niet", zei de graaf vriendelijk. Zijn witte tanden schit terden. De charme van de graaf had op seksegenoten niet de minste invloed. Derek voelde de lust in zich opko men hem tegen de grond te slaan. De enige overweging die hem tegenhield was dat juist op dit moment schan daal zeer ongewenst zou zijn, H\j verwonderde zich voor de zoveelste maal erover dat Ruth iets om deze kereld gegeven kon hebben. ,Ik kom hier", zei de graaf, „met het oog op een kleine zakelijke aan gelegenheid. Ik geloof dat het ver standig vain u zou zijn naar me te luisteren." Er bestonden inderdaad voor Derek verschillende redenen om te luiste ren naar wat de graaf te zeggen had. Hij ging dus zitten en trommelde ongeduldig met zijn vingers op de tafel. „En", vroeg hij scherp, „wat i6 het?" „Ik zal openhartig zijn", zei de graaf, „en dadelijk tot de zaak ko men. U heeft heel wat geld geërfd, mijnheer." „Wat voor de drommel hebt u daar mee te maken?" „De graaf richtte zich op. .Mijnheer, mijn naam is door het slijk gesleurd! Ik ben verdacht beschuldigd van een misdaad." „De beschuldiging is niet van mij afkomstig", zei Derek koel. „Als be- langhebende partij heb ik geen en kele opinie uitgesproken." „Ik ben onschuldig", sprak de graaf, „ik zweer bij de hemel hij stak zjjn hand op „dat ik onschul dig ben". „Mr. Corrège is, geloof ik, rechter van instructie in deze zaak", merkte Derek beleefd op. De graaf lette niet op deze woor den. „Niet alleen dat ik onschuldig ver dacht word van een misdrijf dat ik niet heb begaan, maar ik zo zit bo vendien ontzettend verlegen om geld." Hij liet een zacht, betekenisvol kuchje horen. Derek sprong op. „Dat had ik wel verwacht", zei hij dreigend, „gemene afzetter! Ik geef geen cent. Mijn vrouw is dood en geen schandaal dat u kunt maken kan haar meer deren. Ik weet dat ze u dwaze brieven schreef. Als ik zin had die op dit moment van u te kopen, weet ik zeker dat u er nog een of twee zou achterhouden; en ik wil u dit wel zeggen, mr. de la Roche, dat chantage een lelijk woord is, zowel in Frankrijk als in Engeland. Dat is mijn antwoord. Goedemiddag." Eén ogenblik", de graaf stak de hand op, toen Derek de kamer wilde verlaten. „U vergist zich, monsieur. U vergist zich geheel en al. Ik ben, naar ik hoop, een gentleman." Derek lachte. „Brieven die een dame mij geschreven heeft zijn mij heilig. Het voorstel dat ik u wilde doen was van geheel andere aard. Ik ben, gelijk ik reeds zeide, zeer court d'argent, en mijn geweten zou mij weieens kum nen verplichten zekere dingen die ik weet aan de politie te gaan ver tellen." „Wat bedoelt u?" De tevreden glimlach vertoonde zich weer op het gelaat van de graaf. „Het is stellig niet nodig, in de tails te treden", zei hij. ,Maar het is niet aangenaam wegens moord te worden gearresteerd en veroordeeld. Ik heb mijn inlichtingen uit goede bron verkregen. Ze komen van een zekere jongedame. Zij heeft het on weerlegbare bewens in handen dat u de moord hebt begaan." „Zij? Wie?" „Mademoiselle Mirelle." Derek schrok. „Mirelle!" mompelde hij. De graaf trok dadelijk partij van wat hij voor een gunstige kans hield „Een bagetel van honderdduizend francs", zei hij „Meer vraag ik niet. Die zouden mijn geweten tot zwij gen brengen". Derek scheen na te denken. Hij keek de graaf ernstig aan. „Wilt u mijn antwoord dadelijk hebben?" „Graag, mijnheer." „Nu, hier is het: u kunt naar de duivel lopen. Begrepen?" Derek draaide zich om en ging de kamer uit, de graaf zo verbaasd achterlatend dat hij geen wuord kon uitbrengen. HOOFDSTUK XXVI. EEN WAASCHUWING. „Ziezo", ze Poirot, „we zijn dus goede vreinden en nebben geen ge heimen voor elkaar" (Wordt vervolfid)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2