„Geen negatieve kritiek op de vakbeweging" Man vermoord bij Arcen (L.) HET KIND EN DE JEUGD BEDREIGD DOOR HONGER EN ANALFABETISME Leiding van kath. jeugdwerk in diocees Rotterdam betrok hoofdkwartier Janzeuven J^TERDAOJIJIAAHT^M» DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 10 DE PRAKTIJK VAN HET WERK IN PRACHTIG HAAGS PAND Mgr M. A. Jansen verrichtte inzegening Het katholiek jongens- en meisjes- jeugdwerk in het bisdom Rotterdam hebben in de hoogste regionen een soort „mystiek huwelijk" gesloten en sijn bij elkaar gaan wonen in „Jan- aeuven". „Janzeuven" is de nieuwe naam van het vernieuwde diocesane hoofdkwartier van het Katholiek Meisjes jeugdwerk en de Katholieke Jeugdbeweging voor jongens aan de Jan van Nassaustraat nummer 7 in Den Haag. Onder grote belangstelling van vele leidsters en leiders in het diocees heeft de bisschop van Rotter dam mgr. M. A. Jansen, gisteravond de plechtige inzegening van het 6 grote en kleine kamers bevattende pand verricht. In een toespraak getuigde de bis schop van zijn blijdschap met de in- gebruik neming van het nieuwe hoofdkwartier, maar ook verheugde het hem, dat hij nu eens met de leid sters en leiders van het jeugdwerk in zijn bisdom kon kennismaken. „Het is een prachtig huis, waarin de leiding van een groot gedeelte van de georganiseerde jeugd (het gaat hier om '20.000 jongens en meis jes beneden de 17 jaar) is gehuisvest. Samen wonen betekent ook samen leven en samen werken," aldus mon seigneur, „jui9t dit samenbrengen van mannelijk en vrouwelijk jeugd werk strookt met de tegenwoordige ideeën." Bezinningscentrum. Mgr. Jansen wees erop, dat dit huis ook een bezinningscentrum is. - Minister Veldkamp bij 75-jarige K.A.B. Het schijnt haast mode te worden in negatieve zin kritiek te uiten op de vakbweging in deze tijd. In beschouwingen wordt tegenwoordig de vakbeweging een bedenkelijke pressiegroep genoemd, die een gevaar voor de democratie oplevert. En deze beschouwingen worden dan vaak in een geleerd en wetenschappelijk gewaad gehuld." De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp wilde vanmiddag in de jubileumvergadering van de Kath. Arbei dersbeweging in de bisdommen Haarlem en Rotterdam ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in het Kurhaus te Scheveningen, graag een ander geluid laten horen. Maatschappelijk goed Het leek de minister ondenkbaar, dat wat er in de arbeiderswereld leeft, door kan dringen in 's lands vergaderzaal en 's lands bestuur wan neer die arbeiders wereld niet be schikt over een goed georganiseerde vakbeweging. Hij achtte het juist dat die vakbeweging in dit opzicht een „pressure group" is. Het is in het algemeen een maatschappelijk goed, diat wij de pressure group hebben in die zin, dat wij maatschappelijke or ganisatievormen hebben die het mo gelijk maken de inzichten van de verschillende sectoren voor het open baar bestuur en voor het maatschap pelijk leven zelve kenbaar te maken. Dat die vakbeweging wensen en in zichten op krachtige wijze uit, achtte die minister geen enkel bezwaar, als het maar geschiedt zonder een ver keerd gebruik van macht. Wél mag men verwachten, dat de maatschap pelijke organisaties, wanneer zij gro ter worden en dus meer macht ver werven, aandacht schenken aan het algemeen belang en aan de verhou ding van de eigen belangen tot die van anderen. Wanneer zij dat doen, dan zie ik in het bestaan van derge lijke organisaties vóór alles een mo gelijkheid voor doorstroming van ideeën, hetgeen als een bijdrage tot goede democratische verhoudingen moet worden gewaardeerd, aldus de bewindsman. KRACHTIGE BIJDRAGE CDe vakbeweging in Nederland heeft een krachtige bijdrage geleverd aan de zorg voor het algemeen economisch evenwicht en aan de belangen van de vergeten groepen. Zij heeft na de oorlog met bewonderenswaardige zelfbeheersing steun verleend aan de sociaal economische politiek van de regering. Het is toch duidelijk, aldus de mi nister, dat deze vakbeweging, als het gaat om belangrijke maatregelen op sociaal-economisch gebied met een sterke verdeLingspolitiek kant zich geroepen voelt met alle kracht haar standpunt naar voren te brengen. Ui teraard in de sociaal-economische raad, maar ook in het parlement. Minister Veldkamp roerde in dit verband de betekenis van de vakbe weging voor die verdere ontwikke ling van de sociale verzekering aan. „In deze sector staan wij voor zeer grote vraagstukken. In de eerste plaats is er de zorg van de financie ring van het gehele zekerheidsbestel. Voorts zijn er de arbeidersbelangen bij de verdere uitbouw van de volks verzekering en dan de betrokkenheid van het bedrijfsleven bij de uitvoe ring van bepaalde regelingen. Het terrein van de verdere financiering van het gehele sociale zekerheids- bestel is voor de vakbeweging van de allergrootste betekenis." Aan het slot van zijn rede, zei mi nister Veldkamp, dat de sociale ver zekering een steeds grotere plaats is gaan innemen in het geheel van onze volkshuishouding. In 1961 be droegen de totale premie-opbrengs ten voor de sociale verzekering f 3,6 miljard. In dit bedrag zit een be langrijk stuk van het inkomen van loontrekkenden. De vakbeweging draagt daarbij een grote verantwoor delijkheid. Zij heeft voorts een taak bij het populariseren van de sociale verzekering en bij het bevorderen van een juist gebruik door de werk nemers. Men bezint erop datgene, wat het jeugdwerk met zich mee brengt. Heel bijzonder slaat deze bezinning op de georganiseerde jeugd. „U zult steeds opnieuw weer moeten proberen te achterhalen, wat daar in die jon gens en meisjes leeft." De bisschop noemde wat hier verricht wordt een werk, dat moeilijk en soms heel moeizaam is en vaak weinig voldoe ning schenkt. „Maar het is van on schatbare waarde, dat de jonge mens iets wordt meegegeven voor het le ven. U maakt fouten, en u mag ook fouten maken, maar stel steeds uw idealen boven alles en blijf uzelf geven. Op uw werk zal Gods zegen rusten, als in dit huis liefde en een hechte teamgeest heersen." Service verlenen. Na de inzegening door de bisschop vertolkten nog andere sprekers hun gevoelens naar aanleiding van het in gebruik nemen van het nieuwe hoofdkwartier. Hoofdaalmoezenier J. van der Meulen prees „Janzeuven" als een plaats, waar het jeugdwerk op een nuchter-zakelijke en efficiënte wijze wordt aangepakt. „Hier wordt gedacht aan de praktijk van het werk." In „Janzeuven" gaan 5 ver schillende methodieken samen maar allemaal met één idee voorop: alles ten dienst van de jeugd, het verlenen van een service. Namens de diocesane jeugdraad sprak hoofdaalmoezenier J. Schoone- beek, die het getal „zeven" uit de Bijbel verklaarde als een heilig getal, dat de volmaaktheid aangeeft. „De naam „Janzeuven" is een gunstig voorteken". Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer Kouwenhoven namens de provinciale Jeugdraad Zuid-Hol land, mevr. L. Hoogeweege-Twiss, voorzitster vrouwelijk jeugdwerk en drs. A. J. Berends, voorzitter man nelijk jeugdwerk. De feestvreugde werd geaccentueerd met bloemen en geschenken. De Gaulle komt op bezoek bij koningin en prins Naar aanleiding van geruchten als zou president De Gaulle van Frank rijk dit jaar een bezoek aan H.M. de koningin brengen, wordt in Haagse kringen eraan herinnerd, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in september 1961 als gasten van de Franse president heb ben geluncht op het Elysee in Parijs. Het bericht is intussen, zowel te Parijs als te Den Haag, van officiële zijde bevestigd. Het bezoek is bedoeld als tegen bezoek voor dat, hetwelk de konin gin en de prins in september 1961 aan president De Gaulle hebben ge bracht. Een datum voor het bezoek van de Franse president en diens echt genote is nog niet vastgesteld. Bevolking is ontstemd GEEN WEGVERKEER IN TWEE GEMEENTEN Tot grote ergernis van de bevol king hebben de gemeentebesturen van Leusden en Stoutenburg (teza men 6500 inwoners) alle wegen we gens opdooi voor alle verkeer ver boden. Ambtenaren van de gemeente moe ten overuren maken om de aanvra gen te behandelen van de honderden automobilisten, die trachten een ont heffing te verkrijgen. Voor auto's met meer dan 1200 kg. asdruk wordt in geen geval vergunning verleend. Tientallen automobilisten zijn al be keurd wegens overtreding van het verbod. Gedupeerd door deze nasleep van de winters zijn o.a. expediteurs uit het dorp Achterveld, dat tot de ge meente Stoutenburg behoort. Zij moesten hun auto's laten staan in Amersfoort, tien km. verder gelegen. Verder kan de afvoer van honder den varkens niet doorgaan. Deze radicale afsluiting van alle wegen, die ook voor fietsers en brom fietsers geldt, brengt uiteraard voor de gehele bevolking veel ongerief mee en bezorgt zakenlui grote strop pen. De bevolking der gemeenten is over het verbod ten zeerste ontstemd. LUK IN REGENPUT GEVONDEN In een regenput achter zijn woning aan de Lingsforterweg in Arcen is gisteravond het stoffelijk overschot aangetroffen van de 46-jarige licht invalide arbeider P. van Knippen berg. De politie vermoedt dat er tij dens de afwezigheid van de echtge note en beide zoons (14 en 16 jaar) een vechtpartij heeft plaats gehad en dat de heer Van Knippenberg daarbij is gedood. De dader heeft daarna het stoffe lijk overschot in de regenput gewor pen, aldus veronderstelt de politie. Het huis van het slachtoffer, 'n oude arbeiderswoning, is vrij eenzaam ge legen aan de weg die van Arcen door een bosrijke streek naar de Duitse grens voert. K. stond bekend als 'n rustig man, die zich weinig met an deren bemoeide. Omtrent de motie ven van de dader tast de politie dan ook in het duister. De 24-jarige Amsterdammer E. Lammers, die werk zaam is aan nienwbouw aan de Petroleumhaven, wilde vrijdagmiddag zijn spulletjes uit een reeds gebouwde kluis halen, toen de deur achter hem dichtviel. Een jongere collega hoorde hem roepen en probeerde de scharnieren van de kluis stuk te branden, hetgeen ech ter niet gelukte. Daarop brandde de jongeman een gat in de deur om de gevangenen tenminste wat lucht te verschaffen en het mogelijk te maken, dat hem wat water kon worden gegeven. De brandweer, die even later arriveerde, hakte een gat in de kluiswand, waardoor de heer Lammers zijn onvrijwillige verblijfplaats kon verlaten (foto). VASTENACTIE WIL OOK DE JONGE MENS IN NOOD HELPEN „HELP ONS AAN SCHOLEN Uit de Gonja-Missie in Tan ganyika (Oost-Afrika) schrijft pater Jules Veenboer aan kar dinaal Alfrink: „Ik moet, móet scholen bouwen. De mensen schreeuwen erom. Zij dwingen ons. Wij kunnen het niet. On mogelijk. Wij zijn verschrikke lijk arm. Ik weet niet hoe ik het moet uitdrukken. Mijn he le kapitaal bestaat uit ongeveer 90 gulden op de bank. Ik kan het niet. En als wij het niet doen, kunnen wij de zaak slui ten en is dit gebied voor de Kerk verloren. Wij bloeden langzaam maar zeker dood. Het klinkt wat dramatisch, doch 't is een tergende werkelijkheid. Wij prakkizeren ons gek om eruit te komen. In mijn wan hoop kreeg ik vandaag de ge dachte aan uwe Eminentie. Ik weet niet waarom. Daarom de ze brief. Mijn God, heeft U mis schien niet een kruimeltje over van de vastenaktie? De Kana- nese vrouw stond niet op de „lijst", en tóch heeft Jesushaar verhoord. Ik smeek U: help ons in onze wanhopige toestand. Ik zou zo graag mijn mensen en kinderen een school willen ge ven". DE WEEK VAN HET KIND DE BISSCHOPPELIJKE VASTEN AKTIE wil dit jaar de grote nood in de verschillende achtergebleven gebieden beschouwen vanuit de mens die nood lijdt. Zij doet dit in zes etappes: de week van het kind, van de jeugd, van de mannen, van de vrouwen, van de bejaarden en van alle zieken. We zien, dat dezelfde materiële nood in elk dezer groepen ter sprake komt, maar telkens weer genuanceerd wordt. Wanneer we de nood in de wereld: analfabetisme, armoede, honger, ziek te, willen benaderen vanuit het kind, dat in deze noodlotige cirkel gevan gen zit, dan kunnen we allereerst vaststellen, dat het kind in de regel het eerste slachtoffer is. Het kind kan zich niet verweren, fysiek noch geestelijk. Het is kwetsbaar en weer loos. Het is in alles aangewezen op de volwassenen. Als we ons dan re aliseren dat bijna een miljard kin deren in gebieden wonen, waar deze noodzakelijke hulp niet geboden kan worden, dan is het duidelijk dat slechts internationale bijstand hierin verandering kan brengen. Ruim geschetst kunnen we zeggen dat de grote haarden van honger lig gen in: Azië (China, Indië, Achter- Indië, Indonesië, Oceanië, Pakistan, Ceylon en grote delen van Klein- Azië). Afrika (langs de Middelland se Zeekust en in Frans-west-Afrika). Zuid en Midden-Amerika (behalve van Argentinië, Uruguay, Paraguay, Brazilië, Cuba en Chili). Zowel kwa litatief als kwantitatief breidt 't hon- gergebied zich sterk uit. Aan de spe cifieke honger (gebrek aan proteïne, vitaminen, enz.) lijden in Europa: Zuid-Italië, de Italiaanse en Franse eilanden in de Middellandse Zee, Zuid-Spanje en zelfs delen van Zuid- Frankrijk, grote gebieden in de Bal kan, vooral Griekenland, en Euro pees Turkije; ook de zuidelijke -ta- ten van Noord-Amerika en vrijwel Copyright Afrika-Centrum, Cadier en Keer (L.) alle inheemsen van Afrika en Aus tralië, en geheel Klein-Azië. De honger treft vooral de kinde ren in zijn meest ernstige gevolg: de dood. Martin Brugarola neemt met de meerderheid van de voedseldes kundigen aan, dat van de omstreeks 900 miljoen kinderen beneden de vijftien jaar, die op aarde leven, ruim 500 miljoen leeft en sterft in gebrek. DE WEEK VOOR DE JEUGD IN DE VOLGENDE WEEK, die de jeugd in haar groei en ontwikke ling tot volwassenheid tot thema heeft, stoten we op het probleem van het analfabetisme. Het is duidelijk dat iemand die al zijn krachten en aandacht moet inzetten om in het leven te blijven, geen energie over houdt zich ook geestelijk te ontwik kelen. Toch is een bepaalde mate van kennis absoluut noodzakelijk ,>m honger en armoede te overwinnen, IN WERELDNOOD ONSYASTENOFFER giro 5850 ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht (Advertentie) wond. en de rijkdom te leren ontginnen die de natuur in zich bergt. Zo ziet men ook hier weer dat de cirkel van wis selwerkingen steeds gesloten is. Naar schatting is zelfs nu nog 45 tot 75 pet. van de wereldbevolking boven de veertien jaar analfabeet en wel in Afrika 75 pet., in Azië 65 pet.,, in Latijns-Amerika 40 tot 50 pet. (meer dan 70 miljoen) en in Europa 5 tot 10 pet. In Irak bedroeg 't aan tal analfabeten boven vijftien jaar, van de mannen 80 en van de vrou- 95 pet. In Iran 70 tot 90 pet. In af- ghanistm 92 pet. In Pakistan is de situatie iets gunstiger: 76,8 pet. (bo ven de 12 jaar). Voor Latijns-Ame rika geeft de UNESCO over 1950 de volgende cijfers: Brazilië 51,4 pet., Mexico 51,6 pet., Argentinië 13,3 pet. (van de bevolking boven 14 jaar). De moeilijkheid bij het onderwijs schuilt in het gebrek aan scholen en leerkrachten, Zuid-Amerika komt 195.000 scholen en 462.000 leerkrach ten te kort, zodat 16.500.000 kinde ren geen onderricht kunnen ontvan gen. Financieel stoten we wederom op de armoede van de bevolking. Deze nood aan opvoeding en vorming van de ieugd is voor een groot deel te wijten aan het kolonialisme. In Z. Afrika: de apartheidspolitiek, die ge scheiden schoolbezoek voorschriift, maar daarmee een gezond onderwijs stelsel dikwijls onmogelijk maakt. In andere streken scholen die niet te gemoet kwamen aan de wensen van de ouders betreffende godsdienst en voertaal en bijgevolg niet werden bezocht. Tenslotte en dat geldt vooral voor de Zuidamerikaanse sta ten werden de scholen in de ste den voortdurend verbeterd en op het platteland schromelijk verwaarloosd. r\E JEUGD IS DE TOEKOMST. Juist door de trek naar Europa om kennis van zaken op te doen be paalt ook Europa mede de toekomst van deze jonge volken. En door het inheemse onderwijs omhoog te hel pen, werken we mee aan een groter aantal intellektuelen. waardoor de landen sneller tot een werkelijke zelfstandigheid kunnen uitgroeien. Bij een brand in een houten schoolgebouw te Bellport, in de Amerikaanse staat New York, zijn vrijdag vijftig kinderen licht ge-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10