■jwm- HET RIJMENDE PAARD Onze avond is weer goed" NRKM: TELEVISIE-RECLAME IS VOOR MIDDENSTAND ONBRUIKBAAR het geheim van de imMS VRIJDAG 8 MAART 19«3 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Het plannetje kwam onder het eten op. Snel de tafel afgeruimd en nu zijn ze al op weg naar de bioscoop. U kunt er zo heen. Iedere week weer is er een keuze uit goede films. Het enige wat U moet doen is opstaan uit Uw stoel en zeggen: „Kom, we gaan naar de bioscoop!" Samen naar de film... ja, gezellig! (Advertentie) HOOGMADE L.T.B.-VOORZ1TTER OVER PROBLEMEN IN LANDBOUW tot 150.000. Om geld te lenen moet men niet bang zijn. Men kan terecht bij de directeur-generaal van de Landbouw. De rente en lasten krijgt men niet, die moet men trachten te verkrijgen uit een berekend contract- uurloon van pl.m. 1.56 per uur, ge durende 8 uur per dag, het hele jaar door." Oplossing. Als oplossing zag de voorzitter klei ne boeren en boerenzoons op bedrij ven, waar vader nog goed kan wer ken. „Doe maar wat minder aan je bedrijf, melk één koe per ha., ga erbij werken, in verschillende werk gelegenheden. Als men het regelen kan houdt men nog tijd over voor het eigen be drijf. De kleine hoeveelheid melk kan ten goede komen aan de prijs. Doe geen afstand van je bedrijf, ten zij tegen hoge betaling. Als kleine bedrijven noemde hij bedrijven onder de 7 ha. en waarbij geen gelegenheid is om een nevenbe- drijf op te zetten, dat lonend is. On der een hoge prijs werd verstaan 15.060 per ha., zonder woning. gedeelte van het Noordeinde voor autoverkeer, bracht nog geen bevre diging, doordat bedoelde stichting zich met G.S. heeft te verstaan. In een schrijven van de stichting „Ons Erf" met zijn vele recreatiemogelijk heden, werd om een financiële steun gevraagd. Voor belanghebbende was een nieuwe CAO in boekvorm aan wezig. Wat de processie naar Heilo betreft, verwacht de voorzitter meer belangstelling daar anders het vele werk niet meer bevredigt. Kasmiddelen Een gunstig verslag betreffende de kasmiddelen werd door de kascom- missie overlegd. De penningmeester, de heer W. v d. Meer, kon na een inkomen van 2.745,66 en uitgaven van 2.697,57 een batig saldo van 48,09 aan zijn kas toevoegen, met een totaal van f 519,90. Bestuursverkiezing De heren J. H. Zwetsloot en G. v. d. Laan werden resp. als voorzitter en als secretaris herkozen. Als nieuw lid werd aan het bestuur toegevoegd de heer J. Hoogenveen Jz. In de kas- oommissie werd benoemd de heer J. v. Vliet. Als afgevaardigden naar de verschillende vergaderingen werden benoemd, kring veehouder J. H. Zwetsloot en G. v. d. Laan; vakgroep veehouders: J. Hoogenveen Cz.; al gemeen: L. v. d. Geest; vakgroep Tuinders: S. Strijk; algemeen: A. Borst. Kerkschapen Voor het weiden der kerkschapen zegde pastoor Olsthoorn allen harte lijk dank. Een bedrag van ongeveer 6.000 was het resultaat van de ver koping. JAARVERGADERING Bü de gehouden jaarvergadering van de plaatselijke afdeling van de LTB, welke in café v. d. Ploeg werd gehouden, zagen zowel de voorzitter als de secretaris zich door hun her verkiezing wederom op hun bestuurs zetels geplaatst. Ook de zevende bestuurszetel, wel ke zeer ruime tijd vacant is geweest, is deze avond weer bezet geraakt, waardoor de plaatselijke LTB de toe komst weer met een volledig bestuur tegemoet kan gaan. Met een kort gebed werd het over lijden van de oud-voorzitter van de LTB, de heer Kampschroer, herdacht. „Had u," aldus de voorzitter J. H. Zwetsloot, „verwacht dat ik deze avond een lange reeks beschouwingen zou wijden aan het feit dat wij het zo slecht hebben, geachte mede-leden, dan kan ik u zeggen, dat dit niet mijn bedoeling is. Een ieder heeft dit aan den lijve ondervonden en elke dag kunnen wij het in de couranten le zen. Het resultaat is, dat de niet- agrariër zijn schouders ophaalt en denkt wat hem of haar goed dunkt en de boer zelf, die het leest, nog meer medelijden met zichzelf krijgt en hierdoor weer een depressie rijker wordt. Aan dit laatste hebben wij niets." Kritiek. „Het ligt in mijn bedoeling om, voor zover dit in mijn vermogen ligt, kritiek uit te oefenen op personen en instanties, die volgens mij de boel in de war brengen, en dan aan het eind van mijn relaas proberen een oplossing voor de problemen te vip- den." Bij een vraag aan iemand uit het levensmiddelenbedrijf, betreffende het personeelsvraagstuk, bleek wel, dat velen hun keuze bepalen op jon geren uit de boerenstand, daar zij van aanpakken weten. „Velen van ons hebben in de zo mer aan hun erf mensen, die hun verpozing zoeken in woonboot of zo merhuisje." Steeds weer wordt aan de boer de vraag gesteld, moeten jullie wer kelijk zo lang en zo hard werken? In tegenstelling met voorgaande wijs ik u op de troonrede van de laatste jaren: geen ambt of beroep wordt genoemd, alleen de agrariër moet er weer van lusten. De produk- tiviteit moet groter worden, per man moet meer gedaan worden. Er zijn er onder ons die meer, maar ook minder presteren, dan de gemiddelde boer. Zeer zeker komt dit in alle be roepen voor. Ik vind het geen stijl onze geëerbiedigde koningin dergelij ke nonsens voor te laten lezen, wan neer er niet bij staat, wat dan wel de goede arbeids-produktiviteit is en hoe deze verwezenlijkt kan worden. In de laatste „Boer en Tuinder" stond, dat de een of andere Duitse hoge landbouwfunctionaris, met stem verheffing op een dergelijk soort ver grijp van onze Duitse collega's heeft gewezen. Ik heb gedacht, geachte leden, dat is zeker ook een EEG-ge- dachte. Bedrijven wegwerken. „Volgens mij," aldus de voorzitter, „zit de zaak zo, dat de regering en ook de EEG de kleine bedrijven wil wegwerken met een tweeledig doel. Meer fabrieksarbeiders te verkrijgen en hierdoor de arbeidsmarkt te ver lichten, ten tweede de grote bedrij ven, de kans te geven hun bedrijf te vergroten en goedkoper te kunnen fabriceren. Men vergeet, dat het land thans 8 i 10.006 per ha. kost, zonder woning of soms wel een hele slechte. Vleesprijzen. Een ander facet zijn de vleesprijzen. Het Landbouwschap is al van 1959 of aan het studeren over prijsbeleid van vee en vlees. In de nota van de cember 1962 staat, dat men ondanks de genomen maatregelen er niet in geslaagd is de markt enigszins in de hand te houden. Al pl.m. 10 maan den zijn onze vleesprijzen slecht. Er zouden 100.000 stuks rundvee te veel zijn. Om dit weg te werken, resp. te subsidiëren, was een bedrag van 1.000.000 uitgetrokken, wat neer komt op 10,- per stuk. Is dit om te lachen of te huilen? Vaak zegt men, dat de landbouw in zijn algemeenheid veel subsidie krijgt. „Wat denkt men van het be drag, dat wij de consument geven door het verlies van f 100,- van elke geslachte koe." Op dit moment was het de voorzitter niet bekend hoe veel stuks vee in 10 maanden ge slacht worden. „Al verliezen wij er aan, de minister raad ons aan nog meer jongvee te gaan mesten. Een schrille tegenstelling. Het loopt in de gaten, dat de minister ons voor de gek houdt. Daar men voor het ge- bruiksvee, dat over is, niet meer krijgt dan de kosten en een zekere winst, was hij van mening het beste jongvee aan te houden en verse koei en bij te kopen. Aan het slot hoopte de voorzitter hiermede iets te heb ben bijgedragen aan de afbraak, maar ook aan de opbouw der bedrij ven door niet altijd de zonzijde te zien, maar toch het kankeren tegen te gaan. „Al zijn het nog zulke stren ge winters geweest, de zomer js ook weer gekomen. Met de wens, £at God U en uw gezinnen zal zegenen, open ik deze 47ste jaarvergadering." Ingekomen stukken Het antwoord op een aan de stich ting Cornelis Sprongh gericht schrij ven betreffende de afsluiting van 'n Televisie-reclame is voor de mid denstander helemaal niet of nauwe lijks bruikbaar. Tot deze conclusie komt „Stuwing", het orgaan van de Nederl. Katholieke Middenstands bond. Men moet niet met kanonnen op mussen schieten, aldus het blad. Ook het belang van „het" Neder landse bedrijfsleven bij reclame-te levisie, dat als argument wordt ge bruikt in de nota van de staatssecre tarissen inzake reclame t.v., acht de NRKM twijfelachtig en voor een aan zienlijk deel onjuist. Buitenlandse zenders met reclame voor buiten landse bedrijven worden niet buiten de huiskamers gehouden, aldus „Stu wing", en tevens zal het ten enen- Advertentie) STERKE GROEI VAN HET WEGVERVOER Uit de „Statistiek van het binnen landse wegvervoer 1961" is gebleken, dat het wegvervoer gedurende het jaar 1961 met grote sprongen is toe- genbmen. Het internationale beroeps vervoer per vrachtauto steeg in dat jaar met 15,7 procent tot 160 miljoen ton en het locale of standsvervoer met 12,3 procent tot 40 miljoen ton. Uit deze gegevens blijkt tevens, dat het wegvervoer sterker groeide dan het vervoer per schip. Het vervoer per spoor onderging in 1961 een da ling. male onmogelijk zijn, buitenlandse bedrijven en produkten uit de Ne derlandse reclame-telesivie te weren. Het blad schrijft voorts, dat de 300.000, midden- en kleinbedrijven in Nederland er bovendien terecht be zwaar tegen kunnen maken, dat een beperkt aantal grote Nederlandse be drijven, dat wel van de reclame-t.v. gebruik kan maken, wordt gelijkge schakeld met „het" bedrijfsleven. Bij het pousseren van merkartike len hebben de winkeliers inderdaad wel enig belang, aldus „Stuwing", maar daaraan is tevens het nadeel verbonden, dat het eigen verkoop beleid van de winkelier wordt door kruist en dat de pousserende functie van de detailhandel nog verder wordt uitgehold: geen enkele tabaksdetail list heeft behoefte aan nog meer nieu we sigarettenmerken. De staatssecretarissen hebben, naar de mening van de NRKM, ten on rechte beweerd dat ook het midden- en kleinbedrijf van de commerciële televisie zou kunnen profiteren. AUTO LAG MAANDEN IN EEN SLOOT Gistermorgen is er in een sloot langs Rijksweg 24 tussen Zaltbom- mel en Hedel een sportauto ontdekt, die daar waarschijnlijk al vanaf de nacht van 29 op 30 december in gele gen heeft. Toen werd de wagen na melijk in Tilburg gestolen en sinds dien is er geen spoor meer van te vinden geweest. De dief is waar schijnlijk tijdens de sneeuwstorm, die in de nacht van 29 op 30 december woedde, in de buurt van het weg restaurant „De Lucht" van de weg geraakt en heeft daarna de 'wagen verlaten. De auto, die al die tijd on der een dikke laag sneeuw verborgen is geweest, werd gistermorgen opge merkt door een employé van Rijks waterstaat, die een zwarte linnen kap boven de smeltende sneeuw uit zag komen. De wagen is licht bescha digd. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.35 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nieuws en socialistisch strendlied. 8.18 Lichte grammofoón- muziek. 8.40 Grammofoonmuziek. 8.50 Wegwijs, tips voor trips en va kanties. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoon muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Grammofoonmuziek. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Bijbelse miniaturen. Godsdienstige lezing. VARA: 10.24 Lichte grammofoonmu ziek. 10.45 Rotonde: gevarieerd pro gramma. 12.15 Tussen mens en ne velvlek populair-wetenschappelij ke lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Sportnieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Jazzmuziek. 13.45 Programma voor de twintigers. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Ook Nederland een Ombudsman, reportage. 15.00 Een moeilijk mens, blijspel. 16.00 Omroeporkest, Radiokoor en zang solisten: Frans Operaconcert. 17.00 Boekbespreking. 17.20 Lichte gram- mofonmuziek. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 De Metropolitan 19351945: Opera- fragmenten (gr.) 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Christendom in ontmoeting met wereldgodsdien sten V, lezing. 19.45 Grammofoon muziek. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Oude en nieuwe dansen. 20.40 Specialiteiten theater: gevarieerde radio-show. 21.35 Socialistisch commentaar. 21.50 Lichte grammofoonmuziek. 22.10 Als de klok dertien slaat, hoorspel (3). 22.30 Nieuws. 22.40 Babysitten: licht programma. 23.10 Dorus maakt er een bende van, radiostrip. 23.40 Lich te grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. VisheMpnirdis utfjjPetsets!it tui ermee veet UW is er feteurdi YJ (rMitiereen foment met 7* een euto en een men en... (Advertentie) Een nieuw gebouw kost ).000 KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Klassieke en moderne pia nomuziek. (gr.) (Pl.m. 7.30 Strip voor de jeugd). 7.45 Geestelijke lie deren. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Djin, gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Licht instrumentaal kwartet en zangsolisten. 12.55 Katho liek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla- tennieuws. 13.20 Musicerende dilet tanten. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Chansons de France. 15.15 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.30 Licht orkest met zang solisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gouden Platen Kabinet. 17.30 Boek bespreking. 17.40 Instrumentaal oc tet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Corte Metten, licht programma. 18.50 Dans muziek (gr.). 19.00 Nieuws. 19.10 Actualieiten. 19.22 Sportperiscoop 19.30 De Oelewappers, gevarieerd programma. 20.00 Populaire klassie ken door het kamerorkest met so list. 20.50 Lichtbaken, lezing. 21.00 Tierelantijnen, gevarieerd program ma. 22.00 Licht ensemble en zang solisten. 22.20 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nouveau- té's (gr.) 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 15.00 De laatste der Mohi kanen. TV-film. 15.25 Springplank" TV-debutaten. 15.55 Jack Benny Show. 16.20 Huis, thuis, wonen, infor matieve uitzending over de mogelijk heden ter verbetering van ons wonen (deel 3). 17.0017.45 Voor de kin deren. 19.30 Avonturen van Ivanhoe, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. KRO. 20.20 Brandpunt. 21.00 Tijd voor Ted dy, amusementsprogramma. 21.45 Dat geeft te denken, een test van algemene ontwikkeling en intelligen tie. 22.15 Inspecteur Bollinger van Scotland Yard, TV-film (deel 7). 22.40 Epiloog. NTS: 22.50—22.55 Journaal. m V- ,Wv.. vs- J 10) „Uw meester doet dus hetzelfde. De trein is verwarmd, maar buiten is het koud. Hij doet zijn jas aan, zet zijn hoed op en als hij naar de ver lichte raampjes kijkt, ontdekt hij plotseling madame Kettering. Tot dat ogenblik heeft hij er geen ver moeden van gehad dat ze in de trein was. Hij stapt natuurlijk in de trein en gaat naar haar compartiment. Zij uit een kreet van verrassing en sluit vlug de deur tussen de beide cou pe's, aangezien het gesprek van par ticuliere aard zal zijn." Hij leunde achterover in zijn stoel en wachtte rustig het effect van zijn woorden af. Hij moest haar tijd geven om na te denken en gereed te ko men met het ordenen van haar ge dachten. Na verloop van drie minu ten zei Mason: „Ja, mijnheer, het kan natuurlijk zo geweest zijn. Mijnheer is lang en donker en juist van dezelfde gestalte. Ja, hij kén het geweest zijn. Ik zou het echter niet graag met zekerheid verklaren." „Dank u zeer, medemoiselle. Ik zal u verder niet lastig vallen. O ja, toch nog één ding". Hij haalde de sigaret tenkoker uit zijn zak, die hij reeds aan Katherine had laten zien. „Is dat de koker van uw mevrouw?" „Neen. mijnheer. Tenminste Plotseling keek ze verward. Het was duidelijk dat er zich een idee vormde in haar hoofd. „Ja", zei Poirot aanmoedigend. „Ik denk, mijnheer ik kan het niet zeker zeggen, maar ik denk dat het de koker is die mevrouw had gekocht om aan mr. Wettering te ge ven." „Zo", Md Poirot. „Maar of ze hem gegeven heeft of niet, dat weet ik niet." .Precies", zei Poirot, „precies. Ik dank u mademoiselle. Ik wens u goe demorgen." Ada Mason vertrok en sloot de deur geruisloos achter zich. Poirot keek naar Van Aldin, die als verstomd zat. „U denkt u denkt dat het Derek was?" vroeg hij. „Maar alles wijst toch in een andere richting. De graaf is toch betrapt om zo te zeggen met de robijnen in de zak." „Neen". „Maar u vertelde mij „Wat vertelde ik?" „Die geschiedenis van de juwelen. U liet ze mij zien." „Neen". Van Aldin staarde hem aan. „Hebt u ze mij gisteren op het ten nisveld niet laten zien?" „Neen". „Bent gek, mijnheer Poriota, of ben ik het?" „Geen van ons beiden is gek", zei de detective. ,U vraagt me iets en ik antwoord daarop. Wat ik u liet zien, mijnheer Van Aldin, was een schitte rende imitatie slechts door een ex pert van de «dit* stenen te onder scheiden." HOOFDSTUK XXIV. POIROT GEEFT ADVIES. De miljonari had enige minuten nodig om de zaak geheel in zich op te nemen. Hij keek verbaasd naar de detective. De kleine man knikte hem vriendelijk toe. „Ja, zei hij, „dat verandert de zaak, vindt u niet?" „Imitatie!" Hij boog zich voorover. „Hebt u dat altijd gedacht, mr. Poirot? Hebt u nooit gedacht dat graaf de la Roche de moordenaar was?" „Ik heb getwijfeld", zei Poirot rus tig. ,Ik heb u dat al gezegd. Roof met geweldpleging en moord" hij schudde krachtig het hoofd „neen, ik kan me dat niet voorstellen van iemand als de graaf". „Maar u gelooft wel dat htj de ro bijnen wilde stelen?" „Zeker, daar is geen twijfel aan. Ik zal u eens vertellen hoe ik de zaak zie. De graaf wist van de ju welen af en maakte dienovereen komstig zijn plannen. Hij verzon een romantische historie over een boek dat hij aan het schrijven was, om uw dochter over te halen ze mee te ne men. Hij voorzag zichzelf van een uitstekende imitatie. Het is duidelijk, dunkt mij, dat hij van plan was ze te verwisselen. Madame uw dochter had weinig verstand van juwelen. Het zou vermoedelijk lang duren eer zij ontdekte wat er gebeurd was. En als ze dat deed wel, ik geloof, dat ze er niet over zou denken de graaf te vervolgen. Er zou dan te veel aan het licht komen. Hij had ver scheidene brieven van haar in zijn bezit. O ja, een prachtig in elkaar ge zet plan was het, van zijn stand punt bezien een plan dat hij ver moedelijk al eens eerder heeft uit gevoerd." „Het lijkt eenvoudig genoeg", zei Van Aldin. „Het past geheel bij de personlijk- heid van de graaf", zei Poirot. „Ja, maar nu Van Aldin keek de ander onderzoekend aan. „Wat is er nu in werkelijkheid gebeurd? Ver telt u me dat eens, mr. Poirot". Poirot haalde de schouders op. ,Het is heel eenvoudig," zei hij, „iemand is de graaf vóór geweest." Er heerste een lange stilte. Van Aldin scheen alles in zij geest te ver werken. Toen zei hij: ,Hoe lang hebt u mijn schoonzoon al verdacht, mr. Poirot?" „Van het begin af. Hij had én een aanleiding èn een gelegenheid voor de moord. Iedereen nam als een vast staand feit aan dat de man in het compartiment van mevrouw Kette ring graaf de la Roche was geweest. Ik dacht het eerst ook. Toen maakte u eens de opmerking dat u de graaf weieens had aangezien voor uw schoonzoon een bèwijs dus dat zij van dezelfde lengte en Vouw waren. Dat bracht mij op een paar eigen aardige gedachten. Het meisje was slechts kort bij uw dochter in dienst geweest. Het was niet waarschijnlijk dat ze uw schoonzoon van gezicht erg goed zou kennen, daar hij niet in Curzon Street woonde; bovendien had de man de voorzorg genomen zijn gezicht weg te houden." „U gelooft dat hij haar ver moord heeft?" zei Van Aldin hees. Poirot hief vlug de hand op. „Neen, neen, dat heb ik niet ge zegd maar het is een mogelijkheid een zeer sterke mogelijkheid. Hij zat in een heel moeilijk parket, hij werd met de ondergang bedreigd. Dit was de enige uitweg." „Maar waarom zou hij de juwelen gestolen hebben?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2