LAS VEGAS-STAD ZOINDER WANDELAARS EN RIOLEN Jan Masaryks dood na vijftien jaar nog steeds een mysterie VIEL HIJ UIT HET RAAM OF WERD HIJ VERMOORD? Goklust maakte een stad groot EENS WAS HET EEN KLEIN PLAATSJE IN DE WOESTIJN Op 9 maart 1948 lag hij dood op straat.. Zij vonden hem 's morgens kort na het aanbreken van de dag dood op de straat, slechts gekleed in een pyama. Hij lag, met de armen wijd uit, op de bin nenplaats van het Praagse Czernin-paleis, het hoofdkwartier van de Tsjechische geheime dienst. Op de vierde verdieping scheen nog steeds het licht door het open venster van zijn flatwoning. Korte tijd later op deze droeve morgen van de 9e maart 1948, maakte een diep geschokte regering de dood bekend van een van de geliefdste staats leden, die ooit geleefd had. Zo ontstond het lysterie, dat de gehele wereld vijftien jaar lang Een paar dagen voor zijn plotselinge dood, zo werd later bekend, had Jan Masaryk een langdurig bezoek aan de laatste rustplaats van zijn vader gebracht. En was zelfmoord niet het onderwerp geweest van Thomas Masaryk's eerste belangryke boek in 1881? Maar voor een in rouw gedompeld Praag was het onaannemelyk dat eventuele erfelyke eigenschappen een afdoend argument voor dit verscheiden zouden kunnen vormen. Er bestonden belangrijker redenen waarom Jan Masaryk de dood was igejaagd. Voor iedereen kwam dit steeds duidelijker vast te staan. heeft beziggehouden en dat tenslotte mis schien wel nooit zal worden opgelost: Viel de 61jaai oude Tsjechische minister van buitenlandse zaken, dr. Jan Masaryk dood, of werd hij vermoord? Jan MaSaryk het is van belang om dit nog eens goed voor ogen te houden was iemand, die geliefd was en geëerbiedigd werd door zijn land, niet alleen vanwege zijn persoonlijkheid maar ook omwille van zijn vader, Thomas Masaryk, de stich ter en de eerste president van de Tsjechische repu bliek de meest geduchte vrijheidsstrijder die midden-Europa ooit had gekend en vervolgens zelf door het geopende venster was gesprongen. Toen hij een half uur later werd ontdekt, was hij reeds overleden... Aan de beurt BEGONNEN ALS ARBEIDER Hg had immers eveneens vrijheid en democratie lief had immers zyn hele leven daarvoor hartstochtelijk op de bres gestaan. In weerwil van de hoge positie van zijn vader, was hij op een goede dag zijn eigen gang gegaan en wel als eenvoudig arbeider in een ijzergie terij, later als pianist in een bioscoop. Zijn grote verdienste: hij was opgeklom men tot één van de eminentste diploma ten van zijn tijd. Hij imponeerde door zijn twee meter lange gestalte, hij was atletisch gebouwd, was muzikaal en vbezat een talenknobbel. Hij had zijn vaderland ook op waardige wijze verte genwoordigd in Amerika en Engeland. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij vice-premier geworden van het Tsjechi sche kabinet in ballingschap te Londen onder leiding van dr. Benes. Hij was daar eveneens een bekende radiolautori- teit als lid van de BBC Brain Trust" (een commissie van deskundigen, die vragen van luisteraars beantwoordde). De zomer tevoren had hij, terwijl hij zijn mening gaf over 't Marshall-plan, echter gezegd:"... Dit moet er komen voor geheel Europa, Tsjecho Slowakije is eon liijkse democratie en het yveigert elk plarr, dat de opzet heeft Europa kunstmatig te verdelen" in „links" en „rechts"... Masaryk vrijwillig zgn leven, dat steeds vervuld was van werk voor zijn vader land, gegeven. Hij was ziek en leed aan slapeloosheid en het is niet onwaar schijnlijk, dat hij in overspannen toe stand uit het raam van zijn flatwoning aan de binnenplaats van het paleis is gesprongen. Hy was zeer neerslachtig als gevolg van de aanvallen in de bui tenlandse pers. Het is vandaag een dag, waarop zelfs mannen zich niet behoeven te schamen voor hun tranen..." Verslagen Aanslag Kort daarna werd een poging gedaan om Masaryk te vermoorden en wel door hem per post een pakket met springstof te laten bezorgen. De intriges rondom zijn persoon waren begonnen en even later moest hy de eerste wrede tegen slag incasseren. In februari 1948, een maand voor zijn dood, slaagde een in het geheim beraamde communistische staatsgreep in Tsjecho Slowakye. De" Russische diplomaat Valerian Zorin, speciaal overgevlogen uit Moskou, zag 5 er wel brood in. Gottwald werd tot pre- mier gebombardeerd en de vrijheid, die de oude Masaryk voor Tsjecho Slowakije bevochten had, ging voorgoed verloren. Jan Masaryk liet echter niemand iets van zijn grote teleurstelling merken. In- tegendeel, het scheen, dat hij precies wist, wat hem te doen stond. „Onze plaats is aan de kant van Rusland". bazuinde hij rond, tot verbazing van degenen, die hem goed kenden. „Ik kijk uit naar samenwerking met de nieuwe g rëgëring. Mijn plaats is temidden van g de Tsjechen en Slowaken, die ik zo lief 1 heb.,." I Masaryk accepteerde een zetel in de nieuwe communistische regering. Maar op foto's leek hij een zwaar g getroffen, gebroken man. Zyn gang had de oude veerkracht verloren Snel werden de vlaggen, die nog wap perden ter gelegenheid van de viering van de 98ste geboortedag van Masaryk's vader twee dagen daarvoor, half stok gehesen. Grote aanplakbiljetten met zwarte randen brachten 't vgrslagen pu bliek op de hoogte. Die middag bedekte een groot boeket rode en witte bloemen tydens de openingszitting van het Tsjechische parlement de zitplaats van Jan Masaryk. Toen de communistische minister van binnenlandse zaken, M. No- sek, echter eenmaal had gesproken, leek het alsof het zelfmoordgeval al weer tot het verleden behoorde. Masaryk, zo zei hy, was zoals gewoonlijk, de avond tevoren van een intiem feestje thuisge komen. Daarna had hij in zgn eentje de telegrammen van zgn Engelse en Amerikaanse vrienden, waarin zij hun misnoegen uitten over zgn besluit om na de regeringswisseling toch in het kabi net te blijven, nbg eens doorgelezen. No- sek noemde dit „een dappere daad". Maar 's nachts was een zenuwcrisis ko men opzetten. Masaryk had niet meer kunnen slapen. De in zijn kamer gevonden talloze peukjes van sigaretten vormden het bewys van zgh slapeloosheid op dat zenuwcrisis had, aldus nog steeds Nosek, zo omstreeks zes uur dje ochtend het hoogtepunt bereikt, toen dr. Masaryk de aan zijn kamer grenzende badkamer was binnengegaan Het duurde zeker anderhalf uur voor dat de kleurrijke begrafenisstoet van Jan Masaryk door de straten van Praag was gepasseerd. Slagers en mijnwerkers met brandende toortsen, militairen en oud-militairen uit twee wereldoorlogen, boeren in hun rijk geborduurde kleder drachten, weduwen uit het platgebrande en uitgemoorde Lidioe... zij allen volgden het door een auto getrokken affuit met de baar! Een poosje later pas stak de twijfel zijn kop op. Jan Masaryk's zelf verwijt na de rode staatsgreep zou wel eens een geheel andere oorzaak gehad kunnen hebben, zo suggereerde men fluis terend in Praag. Had zijn „misstap" iets te maken met vrees over een verkeerd besluit of was hij bevreesd voor iets anders...? Na de staatsgreep was Masaryk en vol gens sommigen van zgn vrienden er van overtuigd geweest, dat hij onmiddellyk gearresteerd zou zijn als hij slechts gepoogd had om ontslag te nemen of eventueel het land te verlaten. Een paar maanden eerder, toen hij had gehoord, dat een Bulgaars oppositieleider was te rechtgesteld, moet Masaryk aan een goede kennis hebben gezegd: „Ik ver wacht, dat myn hoofd het volgende zal zgn, dat moet vallen..." Onduidelijke berichten, die Londen een paar dagen voor Masaryk's dood hadden bereikt, hadden gezinspeeld op sensationeel nieuws over hem, dat te verwachten was... In 1952 bracht een Newyorkse jour nalist het mysterie weer in de openbaar heid. Masaryk zo concludeerde hij werd vermoord, nadat hij op een ver schrikkelijke manier was mishandeld. Zgn nieuwsbron was een verklaring, die hij toeschreef aan een zekere dr. Teply, een Praagse criminoloog en politie-arts. Teply, die op 10 maart 's morgens vroeg gewekt was door een telefoontje, werd onmiddellijk op het paleis ontboden. Men had hem het met een laken bedekte lyk van Masaryk laten zien en hg had over het gehele lichaam sporen van slagen en krabben aangetroffen. In de nek bevond zich een wondje, waarschijnlijk veroor zaakt door een kogel van 7,65 kaliber. „Dit is schandalig", had hg meteen gedacht, „een beestachtige politieke moord Een paar maanden later berichtte dezelfde Newyorkse journalist, dat Teply gestorven was, nadat hy zich „per Vermoord op last van Moskou? In 1955 werd het Masaryk-dossier weer aanmerkelijk uitgebreid. Een nieuw boek over dit mysterie bevestigde even eens, dat mpord, „niet uitgesloten kon worden" dit keer waarschijnlijk „na een hevige worsteling" in Jan Masa ryk's flat In 1956 gaf een gevluchte, vooraanstaande 'Tsjechische advocaat in Wenen over dit geval weer een andere lezing; Een speciale commissie, zo zei hij, had zojuist een uitgebreid onderzoek, ingesteld op last van president Zapo- tocky, afgesloten en was tot de conclusie gekomen, dat Masaryk geen zelfmoord had gepleegd. Twee Sovjet-agenten zou den hem, na een speciale opdracht van Moskou daartoe ontvangen te hebben, hebben omgebracht. Maar zolang dit rapport niet kan worden geverifieerd, zal liet mysterie rondom de dood van Jan Masaryk wel een mysterie blijven. (Copyright Opera Mundi). Vast voedsel voor baby's In Amerika geeft men baby's al heel spoedig vast voedsel maar men heeft intussen ervaren, dat dit dikwyls tot allerlei voedselstoornissen leidt tenge volge van het feit, dat de voedselverte- ringsorganen van de zuigeling nog niet voldoende ontwikkeld zgn om vast voed sel te verwerken. Dr. Tidwell van de medische faculteit van de Universiteit van Washington is van oordeel, dat men spoedig we?r vrfjwel geheel op vloeibaar dieet voor de baby's zal overgaan. Draagbare radarinstallatie Er is een draagbare radarinstallatie ontwikkeld. Het apparaat stelt blinden in staat zich zonder stok voort te bewe gen. Het apparaat kan voorwerpen van normale omvang waarnemen en zijn eigen weg vinden iiiiiiiiitiwiiiiiiiBililiiiiwinniUMifiiiiiMitiiriwiiuiiiHiili1 - Amerika is een paradijs voor toeristen, die zich financieel wat kunnen veroorloven, I want dwars door dit continent treft men een verscheidenheid van landschappen. kende jovialiteit. Masaryk zag er en klimaten aan, die nergens anders ter wereld te vinden zgn. Toen wij op verpletterd, afgetobd en vermoe.d u,t. - het g(JvaarMjke druk^ vliegveld van Lils „„gas landden, na een uitput- Poeders tonde vlucht van dertien uren uit de federale hoofdstad, wees de thermometer t 38 graden Celsius aan. Wy bevonden ons midden in de woestijn Nevada, aan de rand Met uitzondering van het bezoek aan van de stad wier voornaamste industrie het gokken is. net graf van zgn vader had hij, zoals G Men vindt geen wandelaars in die stad. Een stad ook, die zonder air-conditioning zgn medewerkers later bevestigden, zgn zou uitsterven. Er zgn ook geen riolen met als gevolg, dat wanneer het eens regent kamers wekenlang niet verlaten, zelfs I of sneeuwt als het ware een zondvloed ontstaat. Las Vegas, dat in 1905 als een kleine niet om oude vrienden op te zoeken. Hg I nederzetting begon, strekt zich thans uit over verscheidene kilometers, omdat er in had poeders geslikt en was door diep een woestijn nu eenmaal voldoende plaats en ruimte is. zelfverwijt volkomen uit "zijn evenwicht Elke dag kermis Toen zgn dode lichaam was gevonden nadden Praag en de vrye wereld er uit a opgemaakt, dat Jan Masaryk in sfn Wanneer men dan toch een vuetgange. neerslachtigheid besloten had tot zelf.» tegenkomt, dan is het meestal Iemand, moord. Radio Praag verspreidde, na «e alles verloren heeft In eenider honder- aanvankelijk drie unf gezwegen te heb- den speelhuizen en die zmh daarom geen ben, een stortvloed van berichten, die dit ^,mear Permitteren kan Het gokken dénkbeeld suggereerden en ondersteun- trekt achter ™et aUam loensten tot geheel den. Terwijl het doodsbericht de ronde Amenka, ook de plaatselijke bevolking deed als een lopend vuurtje, stonden doet "n meen zoals een taxichauffeur mannen en vromen op trams, op de I f* °ns "««deelde, dat hij eens 400 dollar hoeken van de straten enz. te huilen... r "ad Bewonnen en er toen maar mee opge- Ook de oude dr. Benes was geheel van houden was' Ben W(is man streek toen hg van Masaryk's dood I Wij hebben ons afgevraagd waarom Las hoorde. 2 Vegas, dat er uitziet als een bestendige Plotseling werd voor de radio een uit- reuze kérmis met schreeuwige reclames zending van Dvoraks Reguim afgebro- 2 en dure supersbows. zo monsterachtig Is ken „Vanmorgen vroeg", zo maakte 2 uitgegroeid. Anders gezegd waarom be- een regeringswoordvoerder bekend, heeft vindt zich dit lust- en speeloord op een de minister van buitenlandse zaken Jan plaats van de wereld, waar een klimaat heerst zoals in het hart van de Sahara. „Vanwege het gokken", zei ons een onderofficier van de luchtmacht en dat zegt iedereen, die men er naar vraagt! VAN OOST NAAR WKS'I Persoonlijk geven wij meer de voorkeur aan Californië. Misschien is In ons Iets blijven nawerken over de pioniersgeest, die door Hollywood wordt bezongen en het motto „Go west young man" (Ga naar het westen, jonge man) en hebben wy ons laten meeslepen door de Indruk, dat de prettigste mensen in Amerika aan de Stille Oceaan kust wonen. Het water is er iets koudei dan aan de Atlantische kust en af en toe komt er een mist op, die het mooie heuvellandschap, de palm bomen en de droomhuisjes met een kille waas omhult. En de Amerikanen maken grapjes over de regen, die er af en toe toch valt in weerwil van de zonnige zo ilKiaiTliiKlHlMJl.'l'il |::lii|'Hi«ii|ii«<i|ii|iJlii|iitiilUIHIDIilllilUIUIUJUIHIillU|i!|l>IIIIIIIUIDIliaUtalH|1llillll|i(|:illi|fl|IIIIIIII|i]|n|M|i||lill1|rtB zamelcentra, waar lustige slemppartijen worden gehouden tot de storm is geluwd Hierover hebben wg niets gelezen in de kleurige folders over de Sunshine State, die 100 en meer redenen opgeeft waarom men zich er moet ophouden. Florida heeft een vochtig klimaat (sub tropisch) met temperaturen, die nog tegen de dertig graden lopen in oktober, maar die genadig dalen' tot zestien in januari. Het toerisme heeft deze rijke staat 1,85 miljard dollar opgebracht in 1960 en men mag rustig aannemen, dat dit bedrag intussen nog aanzienlijk is verhoogd. Wij hebben ook wat rondgewandeld in het beroemde Seaquarium van Miami, waar gedresseerde dolfijnen hoog uit het water wegspringende vissen vangen, vlag gen hgsen, klokjes luiden en waterballetten uitvoeren. En we hebben met kinderiyke verbazing gekeken naar de vele soorten exotische vissen en zeeschildpadden, die onder water gevoerd werden door een kikvorsman met een knalgeel glimmend kostuum. GASTRONOMISCHE INDRUKKEN En nu we het toch over eten hebben, wie durft te beweren, dat men in Amerika niet lekker kan smullen, heeft het mts. Laten zij die zich laten afschrikken door de gevaren van ..Ella en Daisy" en andere wervelstormen hudenken, dat men In Flo rida de bananen en de advocadoperen van de bomen kan plukken en dat men de Florlda-kreeften zo maar in de Atlanti sche Oceaan voor het grijpen heeft. In New York kan men nog steeds Hambur gers (een typische Amerikaanse sand wich) verorberen met een „college edu cation", een worstbroodje. En bg Andy's In Buffalo in de staat New York krijgt men spaghetti met mosselen voorgescho teld, waarin een Napolltaanse restaura teur bg wgze van spreken geen graten kan vinden. Hiermee hopen wg een betreurenswaar dig misverstand uit de wereld te hebben geholpen. Men moge 't vreemd vinden, dat onze vrienden aan de overkant van de grote plas graat? een sneetje Hollandse kaas lustën by appeltaart en u fier Brus selse spruiten voorschotelen bg gebakken vis, maar dit zgn gastronomische eigen aardigheden, die uw toeristische ervaring met een pittig exotisch sausje overgieten. mers. Wy schijnen echter geluk te hebben gehad en de baai van San Diego lag om het zo maar eens uit te drukken te zinde ren in de zonneschijn, toen wy er op een rustige zondagmiddag neerstreken. Zelfs te Washington, welke stad dóór Amerika's eerste president werd afge schilderd als een „hel In de zomer", kan men aan toerisme doen. üe federale hoofdstad is een van de meest Europees aandoende steden van de Verenigde Staten en er Is dank zt, de toevoeging van 1e nieuwe en indrukwekkende smaakvolle gebouwen een eenheid van bouwstijl ont staan, die men nergens anders aantreft Er kan wellicht een uitzondering gemaakt worden voor New York, en de verticale eenvormigheid van de wolkenkrabbers van Manhattan, die bezwaarlyk aantrekkeiyk kan worden genoemd. Ons zuidoostwaarts bewegend met ue oude getrouwe tlonvair (maximum-snel heid 350 km. per uur) zyn wy zekere avond geland te Miami, die het meest overeenstemt mei de Amerikaanse opvat tingen over ..la dolce vita". Maar zelfs hier is zich een democratiseringsproces aan het voltrekken, want de onderhouds kosten van de miljonairshuizen zyn zo hoog opgelopen, dat vele eigenaars naar dere oorden zyn vertrokken. IN EEN SUBTROPISCH LUILEKKERLAND Hier bevinden wij ons in een streek van tornado's, die vrouwennamen dragen licht omdat ze zo gevaarlyk zyn. Naai het schynt zien de vakantiegangers en de plaatselijke bewoners uit naar een wervel storm, omdat zy dan hun huizen moeten verlaten en samengebracht worden in Boerderijen zonder land Boerderijen zonder land en met dieren, die verblijven in gro te gebouwen, waar rfe boeren geen zorgen hebben over het weer Dat kan gebeuren in dien de droom van een aantal bekende landbouwgeleerden in Amerika werkelijk heid wordt. Zy voor zien zelfs de dag, waarop koeien kunst matig gegroeid gras zullen eten. En wat dit laatste betreft is men er reeds in ge slaagd gras op kunst matige wijze te kwe ken in nauwelyks zes dagen Dit ge beurde in een met aluminium beklede hut met speciale ver lichting en verwar ming! Ook heeft men in de Verenigde Staten op initiatief van het Nationale Instituut voor Landbouwkunde een grote kast ont worpen, waarin plan ten groeien zonder dat deze beïnvloed wor den door allerlei weersomstandigheden. De kast controleert de temperatuur, voch tigheidsgraad en licht intensiteit. Een gelijk matige verlichting in de gehele kast wordt verkregen door ge bruikmaking van een horizontale balk met lichten, die op de mu ren en de zwarte bo dem weerkaatsen. Of schoon deze kast in de eerste plaats wordi gebruikt voor experi menten met allerlei nsoorterji jhftpten, me ;nen geleerden, dat op deze wijze ook eer allesomvattende boer dery kan worden ge bouwd, waarin aller lei soorten gewassen het gehele jaar door kunnen groeien. De kosten van een dergelyke boerderij zullen uiteraard hoog zijn maar afgezien van de prys ls „binnen- boeren" in de een of andere vorm beslist op weg werkeiykheid te worden. De boeT zal dan niet meer afhankeiyk zyn van het weer Ook worden in Anle rika en Canada plan nen uitgewerkt vooi het automatiseren van tractoren, de con structie van zonne- hitte-graandrogers en landbouwschuren van plastic. Plastic-broei kassen zgn bereids met succes beproefd en ze zijn zeer geschikt bevonden voor ver schillende soorten planten. Geleerden \-erwachten ook, dat de boer vai de toekomst de be schikking zal krygen over elektronische ap paratuur voor het scheiden van stenen en aardklonten, vooi het aardappelrooien en een automatische ir rigatie, die beginl wanneer de vochtig heidstoestand van de aarde beneden een zeker peil komt en afslaat wanneer het tekort is aangevuld. Kortom, ook de land bouw wordt meer en meer eeri wetenschap- pelyke zaak BOBBY de SPORTHELD

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7