ZWARE BRAND VERWOEST TWEE V. D.-MAGAZIJNEN AAN DE HERENGRACHT DONDERDAG 7 MAART 1963 DE LEID9CHE COÜRANT PAGINA 11 Een enorme uitslaande brand heeft gistermiddag twee magazijnen van V. D. Leiden aan de Herengracht verwoest. (Wij konden dit nog in de stadseditie van gisteren melden.) De brand, die om tien minuten voor twee ontdekt werd, ver anderde in nog geen anderhalf uur tijd de volgepakte magazijnen in ruïnes. De schade, die volgens een voorzichtige raming meer dan een half miljoen gulden zou bedragen wordt door de verzekering gedekt. De Leidse brandweer, die deze massale brand onmogelijk alleen kon bestrijden riep de assistentie in van brandweren uit Den Haag en plaatsen uit de om geving van Leiden. Ook de bedrijfsbrandweren van Royal McBee en Zaalberg verleenden assisten tie. Ongeveer 70 brandweerlieden hebben gistermiddag enige uren op hoogspanning gewerkt om uitbreiding van de brand naar belendende perce-len op de Herengracht en de krotbebouwing in de Vestestraat te voorkomen. De nablussingswerkzaamheden duren tot vandaag voort. Een overzicht van het blussen van de brand. Omdat een gedeelte van li l 1 1 de brand. Omdat een gedeelte van succesvolle striid van brandweren voor de gevel aan de Herengracht gevaar te lijk begon over te hellen werd de behoud van belendende percelen Leidse ladderwagen met het water kanon veiligheidshalve uit de geva renzone gereden. Haard van de brand in beddenmagazijn Eén der personeelsleden, de chauf feur Van der Voort, ontdekte om streeks 2 uur vlammen in het bed denmagazijn, dat is ondergebracht in het middelste van de drie panden «an de Herengracht. Hij sloeg direkt alarm en de Leidse brandweer was binnen enkele minuten ter plaatse met een nevelspuit en ladderwagen. Het vuur, dat enorm snel om zich heen vrat in het kurkdroge gebouw, had zich inmiddels reeds een weg gebaand naar het eerste pand ge legen aan de Groenesteeg. Door de brandweer werd toen onmiddellijk «en tweede autospuit opgeroepen. De brand, die begonnen was op de begane gronc^ woedde echter binnen, een minimum van tijd in het gehele gebouw aan de Groenesteeg en daar in het inwendige van de vlammen zee mysterieuze explosies gehoord werden was het voor de brandweer onmogelijk geworden om de brand binnen te bestrijden. Direkte nood zaak voor het betreden van het ge bouw door de brandweer bestond overigens ook niet, omdat al het aanwezige personeel van V D (on geveer 40 man) zich direct in vei ligheid had kunnen stellen. ZUIL VAN VUUR Reeds spoedig liet het zich aan zien dat het eerste gebouw en de inventaris-goederen van de meest uiteenlopende aard voor het waren- buis niet meer te redden waren. De brand kwam echter in een kri tiek stadium, toen de dakconstructie het onder donderend geraas begaf en een loeiende zuil vuur van' ruim twintig meter hoogte uit het gebouw «prong, Om het gevaar voor de be lendende percelen in de Vestestraat •n de Herengracht te bezweren - de wind stond precies over deze be bouwing in de richting van de Ha ven - deed de commandant van de Leidse brandweer, de heer S. W. Ha- gedoorn een dringend verzoek om assistentie naar de omliggende ge meenten uitgaan. Tevens werd nog een ladderwagen aangevraagd bij de Haagse brandweer, omdat de Leidse brandweer slechts de beschikking heeft over één ladderwagen. Dit al les speelde zich af binnen het tijds bestek van nog geen 20 minuten. De brandweren van Oegstgeest en Lei derdorp arriveerden enkele minu ten na de oproep te plaatse en kre gen met de bedrijf sbrandweren van Royal McBee en Zaalberg hun taak toegewezen bij het veilig stellen van de percelen in de Vestestraat. De brandweer van Voorschoten werd gevraagd post te vatten in de brandweerkazerne om de stad te beveiligen, omdat de commandant Hagedoorn inmiddels zijn tweede en laatste autospuit had laten aanruk ken. INSTORTINGSGEVAAR Behalve het gevaar voor overslaan van de brand was het ook niet denk beeldig, dat het gevelgedeelte aan de Herengracht zou gaan instorten tengevolge van uitzetting van het staalskelet van het gebouw. De lad derwagen van de Leidse brandweer werd daarom voorzichtigheidshalve naast het gebouw neergezet. BRAND GECONCENTREERD Op het hoogtepunt van de brand werd door de gezamenlijke brand weren de brand aangepakt met 24 stralen, waaronder twee waterka nonnen. Dank zij het feit, dat het grootste gedeelte van het beschik bare materieel geconcentreerd' werd op de belendende percelen slaagde men erin de brand te concentreren in de twee magazijnen van V D vanaf de Groenesteeg. Het derde, onlangs gebouwde, magazijn, liep geen schade op. Op last van de politie hebben ook bewoners van de Groenesteeg enige tijd hun huizen moeten ontruimen in verband met het instortingsge vaar. Te 15.35 uur was het vuur zo danig geconcentreerd dat de brand weer het sein „brand meestér" kon geven. Men bleef echter nog anderhalf uur op volle capaciteit water geven, maar tussen vijf en zes uur konden de brandweren van Den Haag, Oegstgeest, Leiderdorp en Voorscho ten het verder blussen over laten aan de Leidse brandweer. 75 Brandweer lieden waren tot dat moment bij de brand betrokken geweest. NABLUSSEN De nablussingswerkzaamheden zijn tot op heden nog niet gestaakt. Ter wijl de politie het terrein van de brand ruim afgezet houdt en spe ciaal de Herengracht, waar gevaar bestaat voor het neerkomen van een gedeelte van de gevel, zijn nog zes brandweerlieden in aktie bij het ro kende gebouw. Niet in het gebouw, want op last van de brandweer mag niemand het uitgebrande magazijn betreden, omdat sommige vloerge deelten nog kunnen instorten. Een liftschacht kan ook ieder ogenblik instorten. De bouwpolitie zou in de loop van de dag het geblakerde ge bouw komen inspekteren. De bouw politie zal ook beslissen over een eventueel neerhalen van sommige muurgedeelten. STORING ELEKTRICITEIT? De oorzaak van de brand is voor lopig nog onbekend. Mogelijk zou de brand het gevolg zijn van een storing in het elektrische leidingnet. Ook de omvang van de schade, die door de verzekering gedekt wordt, is nog niet officieel bekend. Een schatting van een half miljoen gul den zou nog aan de lage kant zijn. Naar het zich laat aanzien is het hoekgebouw verloren. In het ge bouw had V D Leiden grote voor raden liggen voor het warenhuis. Extra-inkopen had men ook gedaan voor de jubileumverkoop ter gele genheid van het diamanten jubileum. De verloren gegane goederen zijn van de meest uiteenlopende aard. Plasticprodukten, aardewerk, huis- huishoudelijke artikelen en partijen levensmiddelen. V D Leiden en Alphen hebben direkt na de brand contact opgenomen met vestigingen elders in Nederland om stagnatie in de verkoop te voorkomen. WONING-GEGEVENS VAN DE VOLKSTELLING 1960 TOENAME AANTAL HUISHOUDINGEN Uit gegevens van de volkstelling In 1960 blijkt, dat het toenemen van het aantal kleine gezinnen en van het aantal huishoudingen van alleen staanden een groter woningtekort op leverde, dan bij de volkstelling van 1956 kon worden geraamd. Gezien het aantal mogelijkheden tussen 1956 en '60 om een huis te krijgen, meent de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid te kunnen concluderen, dat de ontwikke ling in die jaren toch gunstiger is geweest, dan tussen 1947 en '56 kon worden voorzien. Uit de door het CBS uitgewerkte cijfers blijkt, dat een zekere ontspan ning van de woningmarkt heeft plaatsgevonden. Het aantal nieuwe huishoudens nam toe met 49.000 per jaar, het aantal zelfstandig wonende huishoudens met 60.000 Daaruit blijkt «en grotere soepelheid bij het plaat selijke woonruimtebeleid tegenover „kleine wonmgbehoevenden". In 1960 was het aantal jonggehuw den, dat door de woningnood geschei den woonde, in vergelijking tot 1956 aanzienlijk afgenomen, namelijk van ruim 9 pet. tot 4.3 pet. Het aantal niet-gedwongen samen woningen nam in de periode 1956-'60 volgens interpretatie van de gevonden cijfers niet af. De minister raamde het aantal gezinnen, dat niet door woningnood gedwongen samenwoon de, voor 1960 op 76.000 tegen 60.000 in 1956. Groter woningtekort. Op grond van nieuwere inzichten inzake het woningtekort raamt de minister het woningtekort per 31 mei 1960 op 140.000 a 145.000 in plaats van 100.000 eertijds. Gp die datum bedroeg het aantal huishoudingen 2.812.750 en het aan tal alleenstaanden 300.800, ofwel resp. 192.100 en 59.450 meer dan in 1956. Op 31 mei was dé woningvoorraad 2.823.690 tegen 2.546.540 in 1956. Deze voorraad nam per jaar gemiddeld met 70.750 eenheden toe, na aftrek van woningen, die door verkrotting, af braak of anderzins niet langer ter beschikking waren. De nieuwbouw was dus groter. Het aantal noodwo ningen in eigendom bij rijk en ge meenten liep in de genoemde periode van 12.350 tot 9.990 terug. Minister Van Aartsen heeft deze gegevens heden tijdens ©en pers conferentie toegelicht. In het Avro-televisieprogramma „Music Hall", dat 22 maart a.s. op het scherm komt, zien we o.a. Annie Pal men en Jacques Raymond, die elkaar hier toewensen, dat het komende Songfestival „zo" wordt. Zij vormen respektievelijk de Nederlandse en de Belgische afgevaardigde op 't festival. MAATREGELEN IN VERBAND MET DE 0PD00I Vandaag zal in het staatsblad een wijziging van het wegen- en verkeers reglement verschijnen, dat de minister van verkeer en waterstaat d« bevoegdheid geeft voor wegen en weggedeelten een tijdelijke maximum snelheid in te voeren in verband met het optreden van opdooi. De nu ingetreden verandering in de weersomstandigheden heeft de mogelijkheden voor opdooi bij bepaalde wegen aanmerkelijk vergroot. In vele gevallen zal het zelfs noodzakelijk zijn de betrokken wegen voor het verkeer af te sluiten of tenminste een maximumsnelheid aan t« houden. Tijdelijke maximumsnelheid op enkele wegen VOORLICHTING ANWB Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat verzoekt de weggebruikers mede in hun eigen belang dringend zich aan de voorgeschreven maxi mum-snelheid te houden, teneinde ernstiger ongerief en grotere schade met de daaruit op lange termijn voortvloeiende vertragingen in de afwikkeling van het vervoer te voorkomen. De ANWB verwacht, dat in de komende weken een deel van het wegennet door het opdooiverschijn- De vlammenzee zoekt zich een uit weg door een van de ramen aan de Vestestraat. VRAGEN OVER VORSTVERLET De heren Bommers (PvdA) en Andriessen (KVP), leden van de Tweede Kamer, hebben aan de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid schriftelijk gevraagd of het waar is dat over het zogenaam de vorstverlet in het bouwbedrijf reeds drie rapporten zijn uitgebracht, namelijk twee van studiecommissies en een van een onlangs ingestelde werkgroep. Indien zulks op waarheid berust, zo vragen deze Kamerleden, waarom is het dan nodig voor dit onderwerp thans opnieuw een breed opgezette commissie in te .stellen. Zij wensen voorts te weten of deze brede commissie zo tijdig een rege ling ter zake van het vorstverlet kan opstellen, dat deze regeling in de winter 1963-1964 zou kunnen wor den toegepast „Die Haghe Sanghers" gaan op uitnodiging van de Oostenrijkse Zan- gersbond met 90 van de 120 leden op tournee naar Oostenrijk o.l.v. diri gent Jos Vranken. Het koor zal o.a. concerteren te Salzburg en in de „Wiener Festwochen". Lichaam verongelukte man gevonden Gisternacht is op de Geestweg te Naaldwijk het lijk gevonden van de 72-jarige ongehuwde heer M. G. Tuit uit 's-Gravenzande. Uit het door de politie ingestelde onderzoek is geble ken, dat de man, dde op de fiets was, door een vrachtwagen van een expe diteur uit Monster is aangereden. De bestuurder van deze auto heeft dit waarschijnlijk niet gemerkt. De schuldkwestie is thans nog in onder- Sterfte onder de vogels meegevallen De sterfte onder de vogels is on danks de grote koude en het aanhou dend winterweer meegevallen. Dit is voornamelijk te danken aan het vroegtijdig invallen van de lange vorstperiode. De trekdrift van de die ren is in december het grootst. Ware de koude pas in februari begonnen, dan waren er meer slachtoffers ge vallen. Exacte gegevens over het sterfteaantal ontbreken nog, maar men gelooft dat de komende broed- periode veel geconcentreerder zal zijn dan normaal, waardoor het ver lies zeker goed zal worden gemaakt. Het Instituut voor toegepast bio logisch onderzoek in de natuur (It- bon), zegt de schade pas goed te kunnen overzien, als in de herfst de jongen groot zijn en de trek begint. Voor roofdierett goeden tijd. Roofdieren als vossen, marters, bunzings, hermelijnen en wezels heb ben in deze winter een gouden tijd gehad. Zij vonden genoeg dode vo gels om royaal te kunnen leven. De conditie van de edelherten en reeën en wilde zwijnen is de afgelo pen winter niet achteruit gegaan. De roofvogels waren allen op tijd uit ons land vertrokken behalve de uilen. Voor hen was het een moei lijke tijd omdat er geen muizen te vinden waren. Van het waterwild hadden de meerkoeten het 't moeilijkst. Deze vogels hebben niet het benul om, als een wak dichtvriest, op zoek te gaan naar een andere plaats, zoals bij voorbeeld eenden dat doen. Zij zitten en sterven. Het Itbon en de Vereniging tot de bescherming van dieren en vogels hebben door vliegtochten over de plaatsen waar zich grote vogelcon centraties bevonden, veel gegevens verzameld. Zij zullen in een rapport worden samengebracht. (Algemeen Dagblad). Weer watervogels slachtoffer van olie Wederom zyn in Gouda watervo gels slachtoffer geworden van olie. Dichtbij de plek, waar maandag tien tallen watervogels door olie, gemorst door een tankwagen, omkwamen, worden nu in een ander wak weer 300 watervogels bedreigd. 25 Zijn al verdronken. Een kleine 100 dieren zijn de eerste keer slachtoffer ge worden, een 90 meerkoeten zijn in het vogelopvangcentrum in Lekker- kerk gereinigd en zijn er thans rede lijk goed aan toe en omstreeks 100 dieren kunnen doordat ze zo schuw zijn en het ijs onbetrouwbaar is, niet worden gevangen. Men heeft de wa tervogels uit het tweede wak, dat door een draaiing van de wind nu door de olie is bereikt, het ijs opge jaagd. Morgen zullen speciale vogel vangers in actie komen, althans als het ijs betrouwbaar is. De maatschappij, die de olie aan de gasfabriek in Gouda heeft gele verd, heeft aangeboden de kosten, die door dierenvrienden zijn gemaakt om de vogels te -edder en weer op verhaal te brengen te vergoeden. sel zal worden getroffen, hetgeen een situatie is die op deze schaal nog niet eerder in ons land is voor gekomen. Zij heeft besloten de infor- matiecerutrale (nr. 070-814381) in te schakelen, die alle voorkomende vra gen op het gebied van toerisme en verkeer verwacht en telefonisch hier over inlichtingen zal verstrekken. Wegenwacht ingeschakeld. Om zo snel mogelijk over actuele gegevens te kunnen beschikken, heeft de ANWB de Wegenwacht ingescha keld, die op de belangrijkste routes over een totale afstand van ongeveer 3000 kilometer zal patrouilleren en haar bevindingen telefonisch aan de informatiecentrale zal doorgeven. Daarnaast heeft de ANWB een be roep gedaan op alle wegbeheerders van de belangrijkste doorgaande rou tes om gegevens over beperkingen voorzover deze betrekking hebben op de weggedeelten welke onder hen ressorteren, zo snel mogelijk aan de informatiecentrale te willen doorge ven. De ANWB hoopt met een snelle en nauwkeurige berichtgeving over de genomen maatregelen de schade, al thans voor het wegverkeer, nog enigs zins te beperken. „Welke idioot" had Ageeth Scherphuis op het (boze) oog? We weten nu, dat er in de televisie studio te Bussum tenminste één idioot rondloopt. En het indrukwek kende is, dat allen, die de aankon- diigng van de voetbalmatch Ander- lecht-Dundee, door omroepster Ageeth Scherphuis van de AVRO gisteravond hebben gevolgd wellicht ook deze indruk hebben gekregen. Toen de omroepster de wedstrijd had aangekondigd verkeerde zij in de veronderstelling, dat haar microfoon was uitgeschakeld, waarop zij onge remd haar onbehagen uitte over het feit, dat zy bij de aanvang van haar aankondiging niet op tijd in het beeld was gekomen: „Welke idioot haalt het klonk het van Uithuizen tot aan Sas van Gent en zelfs in het schone Vlaanderland door huiska mers en andere gelegenheden. Later op de avond verklaarde Ageeth desgevraagd aan hoogst be nieuwde waarnemers, dat zij ge vraagd had, welke idioot het in zijn hoofd had gehaald om die knop niet in te drukken. Zij was van streek ge weest, zo vertelde zij, en haar ge spannenheid had zich on den in deze onvriendelijke opmerking, waarvoor zij de televisiekijkers haar verontschuldigingen aanbood. Wat er allemaal in de studio ge beurd is en welke „idioot" verant woordelijk was voor het te laat op de monitor komen van mevrouw Scherphuis is niet duidelijk uit de doeken gedaan, maar zeker is het, dat aan de hele uitzending van de wedstrijd ettelijke oneffenheden kleefden die niet alleen Ageeth Scherphuis wrevelig hebben gemaakt AARDGAS BIJ TJUCHEM De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft ook bij het Groninger dorpje Tjuchem aan het Schildmeer een aargas voerende laag in de bo dem aangeboord. Deze laag wordt thans aan proeven onderworpen. Tju chem is de vijfde plaats waar met succes gas is aangetoond en waar nü een vijfde kolloss- Ie fakkel op het land brandt. De andere vindplaatsen zijn: Delfzijl, Slochteren, Noordbroek in de provincie Groningen en Anner- veensekanaal op de grens tussen Gro ningen en Drenthe.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11