WERKMANS-WILSKRACHT BRACHT LEVENDIG CONCERT UITSLAANDE BRAND BIJ V. D. IN VESTESTRAAT Apotheek straks ook in Zuid-West Nog geen klacht tegen politie Burgerlijke Stand VLOTTE OPVOERING VAN „DE IMPRESSARIO VAN SMYRNA" Marktberichten Weerbericht Het weer in Europa 6 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 3 HEDENMIDDAG 2 UUR: Hedenmiddag <yn twee uur ontdekte een personeelslid van V. D. na de lunchpauze, dat er brand was uitgebroken in de opslagplaats en stof- feerderij aan de Derde Groenesteeg hoek Vestestraat. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die na enkele minuten aanwezig was en het ge vecht met het vuur opende met vijf stralen. In geen tijd kreeg de brand een zodanige omvang, dat twintig minuten later reeds het dak instortte. Geheimzinnige knallen werden gehoord, in het gebouw lagen n.l. vele brandbare stoffen als plastics, matrassen en andere materialen opgeslagen, benevens grote hoeveelheden levensmid delen, aardewerk en huishoudelijke artikelen. De politie heeft de omgeving ontruimd, omdat gevaar voor verdere instortingen niet denkbeeldig is. De directie, op de plaats van de ramp aanwezig, kon zich vanzelfsprekend nog niet uitlaten over de omvang van de schade; deze zou echter wel enkele honderdduizenden bedragen. Over de oorzaak kon men ons bij het ter perse gaan van dit nummer nog niets mededelen. de put kan je alleen maar leegschep pen, als de plas water bij de put wordt afgedamd met zand en vuil. Het is geen schoon werkje, maar de straat krijgt direct een heel ander aanzien als plassen en vuil zijn op geruimd. We weten uit ervaring dat de Hooigrachtbewoners met deze vrijwilligers-arbeid niet alleen staan. In buurten, straten en trappenhuizen weten de Leidenaars elkaar te vin den. Het wordt lente Bij Hofenks muziekhandel aan de Haarlemmerstraat is vannacht in gebroken. Het was onbekende(n) om grammofoonplaten te doen. Buiten en binnendeur zijn geforceerd en uit de platenkamer zijn niet minder dan 130 grammofoonplaten ontvreemd. Bach en Beethoven heeft de onbe kende daarbij genegeerd. Hij ging aan de haal met uitsluitend zwarte schijven van het populaire genre. De waarde van de platen in totaal is 320.—. In Leiden Zuid-West wordt bin nenkort in een dringende behoefte voorzien. Aan de Mozartstraat 8 zal mej. L. Hoekstra, apotheker, een apotheek openen. De woning in de Mozartstraat is een eengezinswoning in systeembouw. Het huis zal geheel verbouwd moeten worden. Het is dus nog niet zeker, wanneer mej. Hoekstra haar apotheek zal openen. De Mozartstraat is nabij de Vijf Mei laan, tweede gedeelte, en de Eduard van Beinumstraat. Gisteravond gaf de Leidse Harmo nie-kapel „Werkmans-Wilskracht", helaas voor een nagenoeg lege Stads gehoorzaal, een voortreffelijk concert Na een feestelijke ouverture, een be kende mars van Sousa, nam de ere voorzitter, de heer J. Bij het woord. Hij achtte de subsidie van de gemeen te, een jaarlijks bedrag van 5000, beslist onvoldoende voor de in totaal acht gesubsidieerde muziekkorpsen hier ter stede. „Dat komt neer op nog geen 5 cent per hoofd van de Leidse bevolking, en als we dat nog gaan op delen over 8 korpsen, kunnen we met recht spreken van een druppel op een gloeiende plaat". Hij wees in het bijzonder op het uitgebreide instru mentarium, waarover een harmonie wel móét beschikken, en op het feit, dat dit instrumentarium geregeld re paratie en uitbreiding behoeft. Hierna stelde hij de nieuwe dirigent, de heer Blom uit Den Haag aan het publiek voor. Wat de heer Blom in de korte tijd, dat hij aan de harmonie ver bonden is, met zijn mensen heeft be reikt, is voortreffelijk. Toen hij in november 1962 zich als dirigent aan de harmonie verbond, was er nog slechts één nummer van het gisteren uitgevoerde programma ingestudeerd. Hij moest dus in ijltempo een ver antwoord concertprogramma instude ren met een hem nog geheel onbe kend harmonieorkest. Mede dank zij de loyale en behulpzame medewer king van de leden der harmonie is hij hierin volledig geslaagd. Het bewijs werd gisteravond geleverd met een uitgebreid en gevarieerd program ma, dat door de harmonie op verzorg de doch evenzeer enthousiaste wijze werd gebracht. Voor de pauze was het programma enigszins ernstig van karakter. Het hoogtepunt van dit gedeelte was o.i. de „First Suite" van G. Holst, die een strakke maar fantasierijke uitvoering kreeg. Voortreffelijk geënsceneerd en pittig gespeeld werd het eerste num mer na det pauze, „Bugiers and Drums on Parade". Bepaald charmant was de uitvoering van het bekende ,,Sand Paper Ballet", waarbij het rit me werd aangegeven door middel van het langs elkaar raspen van twee vellen schuurpapier. Dat schuurpapier een moeilijk te bespelen instrument is, bleek uit enkele kleine schoon heidsfoutjes, maar dit deed niets af aan het plezier, dat wij aan dit zwie rige muziekje beleefden. Het sluitstuk van de avond was een eerste uitvoering van de eerste compositie van de ere-voorzitter, een mars, getiteld „W.W. op stap". Het bleek een goede vlotte mars, die van de harmonie een enthousiaste uit voering kreeg. Op aandrang van het dankbare publiek werd de mars ge- biseerd, waarbij de componist zelf de leiding over de harmonie op zich nam. De kwaliteit van de uitvoering krijgt nog meer reliëf, wanneer men bedenkt, dat deze mars nog slechts drie weken oud is. Wij wensen de harmonie én haar dirigent van harte geluk met dit fraaie resultaat van toch slechts enke le maanden ijverig instuderen. Het is gebleken, dat „Werkmans-Wilskracht" een harmonie met grote mogelijkhe den is. Wij hopen echter wel, dat bij een volgend concert het Leidse publiek van iets meer interesse blijk zal geven. Tenslotte moet het ons van het hart dat het steeds sterker vertegen woordigde vrouwelijke element in „Werkmans-Wilskracht" bepaald een de „Three Inventions" van Pi Schef- winstpunt is. De trompettdste bleek in fer een onbevangen en spontaan solis te. De hoboïste, die het ongeluk had vlak voor het concert op haar rietje te gaan staan, verdient alle lof voor haar speil, vooral nu ze het met een oud reserve-rietje moest stellen. '9§pi> Lijm hout met CETAFLEX IjfP" Ceta-Bever (Advertentie) WERKVROUWS-WILSKRACHT „Werkmans Wilskracht" heeft thans zeven vrouwelijke muzikanten, heb ik gelezen. Zij bevinden zich voor het overgrote deel onder de blazers van de harmonie. Dit harmonisch ak koord met de andere sekse in de-mu ziek klinkt blij. Maar ik heb me la ten vertellen dat het bestuur een weinig met de naam van het gezel schap in de maag zit. Kan men nog wel met recht spreken van „werk mans wilskracht" als er zeven vrou wen meeblazen? En hoe moet het straks, zo heeft een bestuurslid ge steld, als het aantal vrouwen nog toeneemt? Welke betekenis moet men dan hechten aan de wilskracht van de werkman in dit orkest? Het lijkt er op, of hij zijn beste krachten heeft ingespannen met geen ander doel dan om allengs de dames in het gezelschap de eerste partij te laten blazen. Dat de naam „Werkmans- Wilskracht" echter op de duur ge wijzigd zal worden in „Werkvrouws- Wilskracht" is volgens het bestuur niet aannemelijk. De dames zouden er bezwaar tegen maken. Een van de zwaarst-beproefde functionarissen van Leiden is in deze dagen de heer H. Hoorn van de Ge meentelijke Reinigingsdienst, die nu weer eens de rekening van meer dan twee maanden vorst en sneeuw ge presenteerd krijgt. Gelukkig krijgt de dienst hier en daar assistentie van het publiek. Zo heeft een groep be woners van de Hooigracht onder het motto: „dol door de dooi" (zo meldt ons een van hen) met vereende krachten de smeerboel aangepakt. De putten en kolken, verstopt door sneeuw en vuil, hoosde men leeg, waarna men met behulp van schep en haak de afvoer in oude functie kon herstellen. We kregen een tip: Van de politie te Leiden verna men wij, dat de heer Berg uit Noord wij kerhout nog geen klacht wegens mishandeling tegen de Leidse poli tie heeft ingediend, zoals hij aange kondigd heeft. Hij is, zoals men zich zal herinneren, betrokken in een handgemeen in de hal van het po litiebureau te Leiden, dat ontstond nadat hem door een politie-em- ployé was gesqmmeerd autopapie ren te overhandigen. De heer Berg heeft verklaard nog niet persoon lijk het politiebureau te kunnen be zoeken, omdat hij nog het bed moet houden. Hij verklaarde vermoede lijk een hersenschudding opgelopen te hebben. De commissaris van po litie heeft een diepgaand onderzoek toegezegd. Wegens de kringwedstrijden kan het dames- en herenuur van de Leidse Golfbrekers van tien voor acht tot half negen geen doorgang vinden. VOORSCHOTEN Sociaal-charitatief samenwerken Teneinde tot een doeltreffende co ördinatie te komen van sociaal-cha ritatief werk, is in navolging van soortgelijke initiatieven elders, - de Stichting Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum Voorschoten opge richt. De Stichting stelt zich ten doel voor de gemeente en de drie paro chies in Voorschoten het lichaam van overleg en samenwerking te zijn van de daar bestaande sociaal-charitatie ve instellingen, zonder deze in hun zelfstandigheid aan te tasten. De hier boven bedoelde instellingen zijn: R.K. Armbestuur van de parochie van de H. Laurentius; idem parochie Maria Middelares van Alle Genaden; Stichting R.K. Gezinszorg; Stichting R.K. Bejaardenzorg; De Zohnebloem; Wit Gele Kruis. De Stichting tracht haar doel te bereiken door het stimuleren van ac tiviteiten, het nemen van initiatieven, het geven van voorlichting, etc. Tot de- aanstelling van een maatshappe- lijk werkster is inmiddels overge gaan. Geboren: Geert J. z.v. G. W. M. van Zonneveld en P. M. de Vries; Roel z.v. A. J. Bosselaar en A. M. Nanning; Jacob A. z.v. N. J. v. d. Pla6 en M. van Roon; Ingeborg d.v. H. W. v. d. Vlist en G. M. H. Haas noot; Rudi z.v. J. Langejans en T. L. van Elk; Mirjam d.v. A. M. van Praag en K. K. Bruijstens; Gerard J. z.v. H. H. J. Ligtvoet en M. S. van Oosten; Cornelia G. d.v. R. Wester beek en G. C. Visscher Xenia L. D. H. d.v. D. P. H. van Wickevoort Crom- melin en L. Kraan; Martinus J. z.v. G. Geerlings en P. M. B. Hermans; Cornelia S. d.v. H. Brandt en J. Vro lijk; Ingrid d.v. H. J. Nijkamp en J. M. Krook; Monique M. d.v. P. A. Helling en A. A. M. Rozestraten: Bir- gitta G. J. d.v. W. Demmendal en J. E. Sanders. Overleden: J. van der Steen, 69 jr, man; A. van Zeist, 82 jr, w.v. H. Sinteur; J. Keijzer, 79 jr, w.v. W. J. H. Langeveld; W. P. E. Bi'oers, 55 jr, man; J. J. van der Lelie, 80 jr, man; W. den Heijer, 65 jr, e.v. J. van Zuij- len. Toneelgroep van Oud Studenten CARON Haagwtg 15 Tel. 20105-20521 Amsterdam waar over 'n breed front koersstijgingen werden waargenomen Gedurende de verdere beursduur nam de vraag in de meeste hoofd- fondsen toe waardoor de koersen zich niet onbelangrijk konden verbeteren. Enige vraag in een lege markt droeg er toe bij dat AKU een grote sprong maakte tot 440, Philips liep uit tot 149.90, Unilever bereikte 'n koers van 143.30, terwijl Kon. Olies het tot 165.60 brachten. De hoofdfond sen sloten op bijna het hoogste punt van de dag. De scheepvaartwaarden konden zich door elkaar goed handhaven. De lei dende cultures gaven weinig veran dering te zien. De handel in deze fondsen was vanmiddag belangrijk minder dan die van de vorige dag. In de staatsfondsenhoek was de stem ming aan de vaste kant met actieve handel. In de lokale afdelingen werden aandelen „Exploitatie Mij. Schevenin- gen" voor de zoveelste maal hoger ge adviseerd. Dit fonds bereikte in fe bruari de hoogste omzet ter beurze. Deze maatschappij voert besprekin gen voer een nauwe samenwerking met „Carré" in Amsterdam, door mid del van aandelenruil. Een beslissing wordt binnen afzienbare tijd ver wacht. Aandelen „Carré zijn de laat ste tijd op de incourante markt in koers sterk gestegen. Vandaag was de advieskoers 780 bieden, tegen 790 latei.. De stukken worden sporadisch verhandeld. De laatste gedane trans actie vond plaats in de laatste week van september 1962 tegen een koers van 450. De beurs verwacht dat de Hausse-tendentie voor de aandelen „Exploitatie Mij. Scheveningen" nog lang niet is afgelopen. De toneelgroep van de Oud-Stu denten heeft gisteravond de eerste uitvoering gegeven van de ..Impre sario van Smyrna', een blijspel van de Italiaanse „Molière", Carlo Gol- doni. De regie was in handen van Mr. P. Cleveringa. Goldoni heeft in het stuk de toe schouwer een blik gegund achter de schermen van de operawereld, waar in hij ons in een lachspiegel, kari katuraal vergroot, de wereld van het Italiaanse Bel-Canto toont. On danks de simpele intrige is het stuk virtuoos opgezet. Een rijke Turk heeft zich door enkele vrienden over laten halen om in Venetië een operagezelschap bijeen te brengen, waarmee hij dan in Smyrna uitvoeringen hoopt te geven. De Turk raakt in handen van theateragenten en wordt verstrikt in de intriges van de operazangers en zangeressen. Er zijn vele gegadigden die elkaar door intriges opzij probe ren te zetten. Drie vrouwen dingen naar de rol van prima donna: drie vrouwen belagen de impresario. De Turk, volslagen leek op opera- terrein, heeft slechts oog voor de vrouwelijke charmes van de gega digden, doch kan de onderlinge ru zie tussen de schonen niet verdra gen. Als eindelijk de rollen verdeeld zijn, ziet de Turk Ali toch maar af van zijn opera-ambities. Het stuk werd vlot gespeeld*maar verhief zich geen moment boven het typerende amateurtoneel. Van de medespelende dienen vooral de ijdele charmerende Carluccio (Drs. Stokhuyzen), Tognina, de zangeres uit Venetië (Mej. M. Philips) en de schone Anina (mevr. Westerberg- van Huystee), genoemd worden. Het ligt in de bedoeling de op brengst van de opvoering in Lei den te schenken aan de Nederland se Vereniging van Slechthorenden. Na de opvoering in Leiden, waar iedere nieuwe produktie ten doop wordt gehouden volgen uitvoerin gen o.a. in Rotterdam, Delft. Am sterdam, Zwolle en Den Haag. De opbrengst daarvoor is voor de sec tie studiehulp van het Nederlandse Studenten Sanatorium. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van woensdagavond totv donderdagavond. Opgemaakt te£ '1.15 uur) VRIJ VEEL WIND Droog weer met veranderlijke,, bewolking. Matige tot krachtige* wind tussen zudiwest en zuid.S Aanhoudend zacht weer. HELSINKI geh. bew. 1 8 STOCKHOLM geh. bew. 3 5 OSLO mist —5 5 KOPENHAGEN geh. bew. 1 1 ABERDEEN zw. bew. 7 5 LONDEN zw. bew. 7 5 AMSTERDAM geh. bew. 8 5 BRUSSEL zw. bew. 13 7 LUXEMBURG zw. bew. 9 1 PARIJS zw. bew 11 9 BORDEAUX onbew 17 7 GRENOBLE onbew. 13 —3 NICE onbew. 14 5 BERLIJN geh bew. 7 1 FRANKFORT zw. bew. 7 —3 MüNCHEN zw. bew. 5 —3 ZüRICH zw. bew. 8 8 LOCARNO onbew. 15 5 WENEN h. bew. 7 —6 INNSBRUCK 1. bew. 8 8 ATHENE zw. bew. 9 ROME onbew. 16 0 AJACCIO onbew. 14 1 MADRID onbew 16 2 MALLORCA mist 15 3 LISSABON onbew. 20 8 PAUZE Morgen: Thomas van Aquine, geb 1225 in het grafelijk kasteel van Roccasecca, t maart 1274 te Fossa Nuova; begraven te Toulouse. „OSSEKOP!" Dikke mannen gaan door voor goed moedige mannen. Doorgaans is dat zo. Niet altijd. Thomas van Aquine was een zware man met een rond hoofd. Daarom werd hij, onder el kaar, de „ossekop" genoemd. Thomas vond dat best. Hij was een goedmoe dige dikkerd, die in zijn ronde hoofd belangrijker dingen overwoog dan zijn persoonlijk aanzien. Uit dat hoofd zijn de zware reeks van dikke folianten geboren, die de naam van de „Summa" van wijsbegeerte en theologie dragen. Deze Italiaanse hoogleraar aan de Parijse universi teit is, onbestreden, een van de schit terendste vernuften die de mensheid heeft voortgebracht. Zijn omvang zou het vermoeden kunnen wekken, dat hij graag at en dronk. Ten onrechte. Hij besteedde zijn tijd regelmatig aan studie en gebed. Zijn werklust was daverend. Zijn godsliefde ook. Hy bezweek „hardstikke" heilig, ver licht door goddelijk licht, zodat hij zijn gehele levenswerk „stro" vond. Daarin heeft hij zich erg vergist, hetgeen hij met zijn gewone goed moedigheid heel gewoon zou toege ven. Zijn licht was zo stralend, dat hij de zwakheid van de ijdelheid niet kende. PUZZEL LAATSTE NIEUWS De brand bij V. D. Van de ontdekking van de brand af heeft de brandweer de brand met groot materiaal bestreden. Zij werd daarby geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van Van Wijk en Heringa. De Leidse brandweer heeft ook om assistentie verzocht van brandweren van omliggende plaat sen. Bij het ter perse gaan van dit num mer arriveerde een ladderwagen van de Haagse brandweer. De pakhuizen van het Leidse wa renhuis zijn op het ogenblik overvol in verband met de verkoop ter ge legenheid van het diamanten jubi leum. Het oude gebouw, dat door V. D. voornamelijk als opslag ruimte gebruikt wordt is gelegen naast het pand van de IKÏ, dat enige maanden geleden zo goed als geheel door brand verwoest werd. De brand in de omvangrijke opslag ruimte (ongeveer 60x30 meter) woedt in het gehele gebouw: begane grond, twee verdiepingen en zolder. Men bestrijdt op het ogenblik de brand met 24 stralen. Uit het pu bliek zijn vrijwilligers gevraagd om behulpzaam te zijn. BEURSOVERZICHT OPLOPENDE MARKT De stemming is vanmiddag bij de opening licht verdeeld geweest voor de internationale waarden. Hierbij noteerden AKU, Unilever en Hoog ovens een weinig beneden het voor gaande slotniveau, terwijl Philips en Kon. Olie koersverbeteringen te zien gaven. Het waren vooral de Philipsaandelen die zich deden gel den met een avance van 2.30 bij een prijs van 149.20. Londen had belangstelling voor de elektro-aan- delen. Daarnaast viel er ook wat lokale vraag in deze hoek te bespeu ren. Naast Philips moeten aandelen Kon. Olie worden genoemd. Hier kwam de vraag hoofdzakelijk van het publiek. Zwitserland had eerder een stukje aan de markt doch dit werd in de olie-hoek grif opgenomen. De aandelen avanceerden een gulden tot 164.90. Het fonds ge noot de steun van Wallstreet waar genoemde aandelen dinsdag zeer ge wild in de markt lagen. Dit was voor Amsterdam vandaag een goede sti mulans. Unilevers stelden teleur met een verlies van dertig cent op een ope- ningsprijs van 142.80. Hoogovens schommelden rond het vorige slot niveau op 529. De handel was in alle hoofdfondsen iets levendiger dan de vorige dagen het geval is geweest. De verdere herstelpoging vond dinsdag in Wallstreet weinig steun. Aan het slot vielen geen spectacu laire veranderingen te constateren. Enkele Nederlandse hoofdfondsen lagen er gevraagd in de markt. De goede stemming in New York voor de Nederlandse hoofdfondsen vond haar weerklank dinsdagavond in LEIDEN, 6-3. Groente Andijvie 2.02-2.46, kroten, gekookt 70, boeren kool 70, rode kool 69, rabarber 88- 106, stoofsla 120-150, spruiten 35-70, uien, drielingen 38.40, id. middelfijn 23,40, id. middelgrof 21.80, id. grof 25.40-25.70, winterpeen 17-33, witlof 1.10-1.54 sla 30-61. WOERDEN, 6 maart, Kaas Geen aanvoer. RIJNSBURG, 5-3. Bloemen - Tul pen: Bruno Walter 1.85, Remagen 1.50-1.55, Pink Attraction 2.25, Bea trix 1.65-1.70, Athleet 1.60-1.75, Ge neraal de Witt 1.45, Golden Harvest 1.85-2.05, Prominence 1.85-1.90, Mont gomery 2.05-2.10, Bellona 1.70-1.90, Roland 1.80-1.85, Preludium 1.35-1.40, Mirjoram 1.60-1.65, Edith Eddy 1.40- 1.50, Brilliant Star 50-63; narcissen: King Alfred 1 00, Rembrandt 85-1.00, Carlton 80-95, Helios 70-80, Laurms Coster 75-80, Flower Record 60-65, Hyacinten (bos) 1.25, alles per bos. PUNT 7^ „Wij danken u voor uw bezoek!" Oplossing no. 538 Horizontaal: 1 Maris, 5 paar, 6 eten, 8 ant, 10 las, 13 dam, 15 entourage, 16 tsa, 17 sas, 18 met, 20 tree, 22 eens, 2 snert. Vertikaal: 1 ma, 2 ara, 3 iet, 4 st, 5 paletot, 7 Nemesis, 9 nauwe, 11 Ans, 12 sta, 13 das, 14 aga, 18 men, 19 ter, 21 es, 23 et. No. 539. Horizontaal: 1 tweemaal (Lat.), 3-komt van de bijen, 5 wiel, 7 bijb. figuur, 9 brede, grove lat, 11 in het jaar der wereld (afk. Lat.) 12 muzieknoot, 13 hondenverblijf, 16 steen, 17 voorzetsel, 19 bedorven, 20 berg. Vertikaal: 1 soort café. 2 reini gingsmiddel, 3 voegwoord. 4 kubie ke meter, 6 leger (Fr 8 dorpje in N. Brab., 10 gem. in N. Brab 11 stuk bouwland, 14 klinknageltje, 15 meis jesnaam, 18 hoogste punt Oplossing morgenavond Na uren lange verhoren door de recherche van de Rotterdamse politie Bergsingel hebben de twee broers, de 22-jarige kraanmachinist W. B. en de 27-jarige G. J. B. bekend schuldig te zijn aan een 40-tal inbraken, voorna melijk in Hilligersberg. Tot op heden heeft de politie niet vost kunnen stel len hoe groot de buit was die het tweetal hierbij bemachtigde.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3