Mevrouw Kassner (Warmond) 100 jaar DINSDAG 5 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 6 AARLANDERVEEN Groslijststemming Voor de Tweede Kamerverkiezingen werden zondag bij de groslijststemming op de navolgende candiaten stemmen uit gebracht: G. M. J. Veldkamp 95 st.; C. J. v. d. Ploeg 6; M. P. v. d. Wey- den 3; P. J. Verhoef 3; T. Brouwer 2: P. J. M. Aalberse 1; E. J. M. Kolf schoten 1; G. A. A. M. Boot 1; S. Men ken 1; L B. J. J. Andriessen 1. Totaal uitgebracht 114 stemmen. ZOETER WOUDE DE BRIEFWISSELING TUSSEN ADENAUER EN ERHARD (Vervolg van pag. 1) De „Frankfurter Allgemene Zet- tung" heeft de tekst gepubliceerd ▼an de brieven, die bondskanselier Adenauer en minister Erhard heb ben gewisseld en die tot een nieuwe crisis tussen de twee Westduitse staatslieden hebben geleid. Adenauer had Erhard op 26 februari geschre ven, dat de besprekingen, die de mi nister de afgelopen week in Brussel had gevoerd over de kwesties be treffende de EEG volgens het mini sterie van buitenlandse zaken niet gunstig waren geweest voor een her stel van de eenheid binnen de ge meenschap. Het ministerie van bui tenlandse zaken had daar tevoren niets van geweten. „Het bondsmi- nisterie van economische «faken moet in EEG-zaken de economische as pecten voor haar rekening nemen, niet de politieke"; zo schreef Ade- Chinees-ideologische uiteenzetting Uitdaging aan Rusland Met een 170.000 woorden tellende Ideologische uiteenzetting van de Chinese communistische partij was het blad van deze partij, de „Rode Vlag", maandag geheel gevuld. Hier in worden door China gestelde voor waarden voor een nieuwe wereld- bijeenkomst van communisten uit eengezet, waarbij opnieuw gezegd wordt, dat de Sowjet-Unie het initia tief behoort te nemen om de geschil len op te lossen. De „papieren-tijger"-opvatting van Mao Tse-Toeng wordt opnieuw ver dedigd. Choresjtsjov, de Italiaanse leider Togliatti e.a. Europese com munisten hadden kritiek geleverd op deze opvatting. Mensen, die het niet met de „papieren-tijger"-theorie eens zijn, worden in het artikel „Filistij nen" genoemd, die „onzin kletsen" en „lafheid boven waarheid stellen" Opnieuw wordt gezegd, dat de Chi nezen deelneming van de Zuidsla- vische „moderne revisionisten" aan een communistische wereldeenheid afwijzen. Diplomaten verwachten nu 'n pau ze, waarin de Sowjetrussische reac tie wordt afgewacht, speciaal op de uitdaging tot publikatfe van de Chi nese artikelen. Waarnemers in Pe king zijn het er algemeen over eens. dat de jongste verklaring onbuig zaamheid vertoont ten opzichte van datgene wat de Chinese communis ten als de voornaamste stellingen van de marxistische theorie beschou wen. Nederlandse straaljager in België neergestort BELGISCHE PILOOT GEDOOD Maandagmiddag omstreeks kwart voor twee is op het schietterrein bij Helchteren in Belgisch Limburg een Nederlandse straaljager neergestort. De Belgische piloot, een officier leer ling-vlieger, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde tijdens schietoefeningen. Door tot nog toe onbekende oorzaak kon de piloot het vliegtuig na een duik niet meer op trekken. Het vliegtuig viel te pletter. De straaljager was een F84 F-Thun- derstreak. nauer, „de politieke kant is voor het ministerie van buitenlandse zaken" Volgens Adenauer had Erhard tevo ren contact moeten opnemen met buitenlandse zaken of met hem, „daar ik de richtlijnen voor de po litiek vaststel". De kanselier had voorts geschreven: „Misschien wilt u er ook notitie van nemen, dat de Britse regering nu al tweemaal heeft laten weten, dat zij niet van plan is, voor de Britse par lementsverkiezingen de kwestie van toetreding tot de EEG,.opnieuw in behandeling te nemen". Minister Erhard had Adenauer op 27 februari geantwoord, dat hij diens kritiek van de hand moest wijzen. Hij wees op „het internationale ver trouwen", dat hij zich in de afgelo pen vijftien jaar verworven had en sprak in dit verband van „een posi tief element van de Duitse politiek". Erhard kon zich niet voorstellen hoe het ministerie van buitenlandse za ken tot genoemde bewering was ge komen omdat hij naar hij schreef nog enkele dagen tevoren volledige overeenstemming had bereikt met minister Schroeder. Erhard schreef vervolgens: „Mag ik u, meneer de bondskanselier, er aan herinneren dat niet Groot-Brit- tannië de toetreding tot de gemeen schappelijke markt heeft afgezegd, maar dat daarentegen de handelwijze van Franse staatslieden het de Brit se regering vrijwel onmogelijk maak te, de onderhandelingen met de partner-landen van de EEG voort te zetten." „U zult begrijpen", zo schreef Er hard tenslotte, „dat ik onder de ge geven omstandigheden niet aanwezig zal zijn op de kabinetsbijeenkomst van 28 februari." Voorzitter De Koster van Ned. Werkgevers: „Desnoods veto in E.E.G." „Nederland zou er niet goed aan doen door een negatieve houding het EEG-verdrag in gevaar te brengen. Het zal na de afwijzing van Engeland door president De Gaulle echter keihard moeten zijn en desnoods van zijn veto-recht gebruik moeten maken om een ontwikkeling te voor komen, die de kloof tussen Engeland, Scandinavië en het continent on overbrugbaar zou maken. De aansluiting van deze landen is nodig om een democratisch beleid in de gemeenschap te verzekeren." Deze opvatting ten aanzien van de situatie, waarin de Europese gemeen schap is komen te verkeren, werd maandagmiddag vertolkt door de alge meen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, in een uiteenzetting die hij voor de pers gaf. De argumenten waarmee dezer dagen de Franse ambassadeur had betoogd, dat het geenszins bewezen was dat een voltooiing der onder handelingen binnen het bereik lag, moesten volgens de heer De Koster volledig worden afgewezen. „Men was het voor 75 of 85 procent al eens en de nog bestaande moeilijk heden zouden binnen enkele weken opgelost hebben kunnen zijn." „De Franse houding is negatief, niet de onze," aldus de heer De Koster. De voorzitter van het verbond zei, dat het thans niet gemakkelijk is een standpunt te bepalen ten aan zien van de verdere ontwikkeling. Voorop diende volgens hem echter te staan de erkening, dat het verdrag volledig moet worden uitgevoerd. De meer De Koster zei, dat het ver bond de plannen om een verdrag van associatie tussen Engeland en de EEG te sluiten verwerpt. „Daar is onze industrie niet mee gebaat," zo zei hij. Wij zouden in dat geval wel de economische nadelen van Engelands aansluiting moeten aan vaarden, maar wij zouden afstand doen van de politieke voordelen. VETO De heer De Koster zei, dat hij be slist geen boycot van de EEG wens te. „Er moet positief gewerkt worden aan de uitvoering van het verdrag, maar wel zullen wij keihard moeten onderhandelen bij alle te nemen be slissingen. In het interne overleg moeten we desnoods bereid zijn ons veto te gebruiken, ook als we daar door het risico lopen, dat bepaalde maaregelen niet kunnen worden doorgevoerd. Wij moeten keihard zijn, omdat wij ons ervan bewust zijn, dat de politiek van president De Gaulle lijnrecht in strijd is met onze belangen. Het open karakter der EEG is voor ons hoofdzaak, doch het is duidelijk dat De Gaufle streeft naar een volledige autarkie. AFRIKAANSE LANDEN Gevraagd naar de mening van het verbondsbestuur over de Neder landse bezwaren tegen het associatie verdrag van de EEG met de Afri kaanse landen der vroegere Franse gemeenschap, zei de heer De Kos ter: „Wij mogen niet vergeten, dat het Nederlandse belang bij de han del met Nigeria alleen anderhalf maal zo groot is als dat bij de 18 landen in kwestie samen. Zuiver commercieel liggen in deze landen de verhoudingen zo, dat de Fransen een zo grote voorsprong hebben, dat er voor onze industrie zeer geringe kansen zijn er door te dringen. Dit is een van de redenen waarom wij op toelating ook van de Engelse lan den in Afrika hebben aangedrongen. Deze associatie van de Fransspreken de landen in Afrika zal voor ons be tekenen, dat wij deze mee mogen ondersteunen, dat zij preferenties krijgen op onze markt en dat wij de Engelse gebieden achterstellen. Wij hebben daarom volledig begrip voor het standpunt, dat de Nederlandse regering op economische gronden heeft ingenomen." „TIME" VRAAGT 600 STAATSLIEDEN OP EEN ETENTJE Een woordvoerder van het grote Amerikaanse weekblad „Time" heeft maandag meege deeld, dat men bijna zeshon derd vooraanstaande personen, wier portret in de loop der ja ren op de omslag van het blad is verschenen, heeft uitgeno digd ter bijwoning van een diner in New York om het 40- jarig bestaan van het blad te vieren. Het diner wil men op 6 mei houden. Onder degenen die een uitnodiging hebben ontvangen zijn president Ken nedy, premier Chroesjtsjov, premier Macmillan, president De Gaulle en bondskanselier Adenauer. Een aantal perso nen zal de uitnodiging reeds hebben aangenomen, waaron der bondskanselier Adenauer, die echter het voorbehoud maakte dat hij alleen zal ko men als hij dan geen andere dringende bezigheden heeft. Zes doodvonnissen in Parijs De president van het Par ij se ge rechtshof, generaal Roger Gardet heeft na een overleg van twee en een half uur zes beklaagden in het proces tegen de aanslagplegers op De Gaulle ter dood veroordeeld. Bastien-Thiry, Bougrenet de la Tocnaye en Pré vost hoorden het von nis onbewogen aan. Tegen de eerste twee had de openbare aanklager de doodstraf geëist, tegen Prevost echter levenslang. In zijn geval week de president dus van de oorspronkelijke eis af. Bastien-Thiry haalde zijn schouders op toen men hem meedeelde dat hij geschrapt was uit het register van het Legioen van Eer. Bij verstek werden ter dood ver oordeeld Watiin, die door de politie wordit gezocht in verband met het nieuwe kompjlot om De Gaulle te vermoorden, Serge Bernier en de Hongaar Lajos Marton, die in het vreemdelingenlegioen heeft gestreden. Ex-legioensoldaat Gerard Buisines kreeg levenslang. 15 jaar kregen de 22-jarige deserteur van de lucht macht Pierre Magade, wiens arres tatie leidde tot de aanhouding van de andere beklaagden, en de 21-jari- ge student Pascal Bertin. Zeven jaar gevangenisstraf kreeg de 35-jarige ketelmaker Alphonse Constantin, 10 jaar de 21-jarige Lasz- lo Varga, die in 1956 tijdens de op stand in Hongarije naar het buiten land vluchtte en 3 jaar de 24-jarige student Etierane Ducasse. J ean-Peirre Naudin en Louis de Conde werden beiden bij verstek tot levenslang veroordeeld. De beklaagden zijn verdedigd door 15 advocaten met aan het hoofd Jean Louis Tixier-Vignancourt, die ex-ge neraal Raoul Sal an destijds van het vuurpeleton heeft gered. Maandag avond pleitte hij vijf uur lang voor het leven van de beklaagden. Twee zendelingen in Zuid-Viëtnam doodgeschoten Een Philippijnse en een Ameri kaanse zendeling zijn maandag in Zuid-Vietnam voor de ogen van hun vrouwen en kinderen door een com munistisch vuurpeloton doodgescho ten nadat zij met hun jeep ten noor den van Saigon in een hinderlaag waren gelokt. Twee jonge zonen van de Phillip- pijnse zendeling werden gewond. De vrouwen van de beide slachtoffers, een Amerikaans kind en twee Phi lippijnse kinderen bleven ongedeerd, 'en mochten naar Saigon terugkeren. SAOEDÏ-ARABIE MELDT BOMBARDEMENTEN Radio-Mekka heeft maandag een officiële bekendmaking van het mi nisterie van defensie van Saoedi-Ara- bië bekendgemaakt, waarin gezegd wordt, dat „Egyptische vliegtuigen vanuit Jemen zondag twee maal het gebied van Saoedi-Arabië op onge veer 100 km van de brens met Jemen hebben aangevallen. Bij bommen, die bij de tweede aanval waren uitge worpen, waren slachtoffers gevallen en moskees en huizen in brand ge raakt. Het is de zevende maal sinds decem ber dat Egyptische vliegtuigen Ara bische doelen hebben gebombardeerd. „Doe open" aktie bracht zes ton op De aktie „Doe open", die de Ne derlandse jeugd heeft gevoerd om de nood in enkele West-Duitse vluch telingenkampen te lenigen, heeft in totaal 623.450.opgebracht. Het geld werd besteed voor de kampen Ohmstede en Friedrichsfeld, waar zich voornamelijk vluchtelingen uit Polen en het voormalig Letland bevonden. Door de Nederlandse aSm tie heeft men de bewoners van de kampen, die in troosteloze barakken waren ondergebracht, kunnen huis vesten in gerieflijke permanente huizen. Men besteedde een belang rijk bedrag voor de bouw van een jeugd- en cultuurcentrum voor de vluchtelingen uit Letland. Voorts stichtte men een werkplaats voor gehandicapte vluchtelingen- Het initiatief voor de aktie „Doe Open" is genomen door de Neder landse jeugdgemeenschap. Het suc ces van de aktie was zo groot, dat men nog een bedrag van 100.000. beschikbaar kon stellen voor het werk onder de Algerijnse vluchtelin gen in Tunis en Marokko. Jo M. (Bos) -Vincent hoopt morgen haar 65ste verjaardag te vieren. Tulpen- en narcissen-overheersing op Haarlemse keuring Veel uitstekende tulpen en narcis sen op de wekelijkse keuring in het Haarlemse Krelagehuis, maar naar hyacinthen zocht men tevergeefs en bijgoed v/as heel dun gezaaid. Om met de narcissen te beginnen: de fa. v. d. Slot uit Noordwijkerhout, toonde de gele trompet Willem de Zwijger in topconditie en uit het groepje van J. W. A. Lefeber te Lisse willen we vooral de fraai getekende grootkronige Prof. Einstein, de ele gante Berlioz en de aparte Sweet Memory naar voren halen. De be kende maar nog altijd boeiende grootkronige Better Times bracht J. Clement, Lisse, in goede kwaliteit naar voren, terwijl de fa. Beelen uit Lisse de aandacht trok met de prima kwaliteit van de gele trompet King Albert. Ruigrok's Broeiproevenbedr., Hillegom, was present met de bicolor Goblet, niet groot van stuk, wel ste vig op de stengel en 'n goede bloeier. De vrij kortgesteelde trompet Gold Medal, een prima variëteit voor de potcultuur, zagen we van de winnaar van deze narcis, de fa. G. Lubbe Zn., te Oegstgeest, de fa. P. W. van Haaster uit De Zilk en de fa. v. d. Tang uit Noordwijkerhout. Een goede gele trompet leek ons Pinacle van de fa. Thulen uit Abbenes, een narcis die veel bloemen produceert. Een uitstekende indruk maakte de gele trompet Explorer van J. Rijkelijk- huizen, Hillegom en de sierlijke Bri dal Crown van C. A. van Paridon, Noordwijkerhout, mocht ook aan alle kanten bekeken worden. Ongeloof lijk best was weer de groep Golden Harvest van N. Straathof, Roe lof- arendsveen en van de fa. J. Gerrit sen Zn., Voorschoten, zagen we een sierlijk bloemstukje van de nar cis Gold Coller met de gespleten gele kroon. De heer Vink uit Lisse weet van wanten op het gebied van de broeie- rij, al heeft hij geen kas tot zijn be schikking. Zijn groep huisbroeitulpen was in één woord fantastisch. Over tulpen gesproken: E. v. d. Schoot, Hillegom, toonde de rose parkiet Kathleen Ferrier en van E. Valke- ring Zn., Limmen, zagen we de parkietvorm uit Her Grace. Nog een parkiet: Parrot Wings van de Fa. Overdevest uit Wassenaar, die een vrij matige indruk maakte. Naast een aantal rand tulpen van de fa. Jac. v. Reisen Zn., Voorhout we no teerden o.m. Paris, Bernadotte en United Europe zagen we de beste dieprode Flying Dutchman en de warmgele Golden Hind van Warnaar Co., Sassenheim. De lila-rose First Lady werd voqr het voetlicht ge bracht door de fa. Heemskerk uit Hillegom. Meisner Porzellan is de naam van een prima rose tulp, naar voren gebracht door de fa. P. N. Jonkheer Hillegom. L. van Hensber- gen, Voorhout exposeerde de mooie greigii Triangel en van P. Nelis Zn,, Heemstede noteerden we de rose Honesty. Gebr. Lemmers, Lisse, eta leerden de mooiste oranje tulp die op het moment bestaat Oranje Zon. He laas is dit geen beste groeier. De fa. Rijnveld uit Hillegom showde een groep grote nieuwe witte tulpen, waarvan straks enkele zeker in het sortiment opgenomen zullen worden. Een gele sport uit de rode darwinhy- bride Dover bracht de fa. J. Jonk heer, Noordwijkerhout. Opmerkelijk zo veel gele sports uit de darwin- hybriden al zijn voortgekomen. L. v. Berkel, Vogelenzang, toonde een tweetal nieuwigheden, nl. de felle Glory of Vogelenzang en de roseach- tige Majestueuse. De fa. M. C. van Staaveren uit Aalsmeer besloot de keuring met een prachtig groepje freesia's waarin de violette Marino, de rode Cornet en de diepblauwe Jubilee excelleerden. WASSENAAR Groslijststemming KVP 71 Wasse- naarse KVP-leden hebben gisteren de gelegenheid benut hun mening tot uit drukking te brengen over de groslijst, die in verband met de a.s. Tweede Ka merverkiezingen werd opgesteld. Van deze 71 leden steunden er 29 het advies van de verkiezingsraad. Een 25-tal leden bracht zijn stem uit op de heer G. A. A. M. Boot. Verder werden de volgen de stemmen uitgebracht: Mr. Aalberse 2; Mr. Brouwer 5; A. Weijters 3; E. Kolfschoten 1; J, M Aarden 2; P. J. S. de Jong 1; mevrouw Koersen-v. Schaik 1; Dr. J. J. M. Veraart 2. OUDE-WETERING Groslijststemming KVP - Van de 50 geldige stembiljetten werd op elk van de op het stembiljet voorkomen de kandidaten het havolgende to taal aantal stemmen uitgebracht: Veldkamp 28, Ploeg 2, Kolfschoten 13, Boot 3, Van der Weijden 4. Mevrouw Sophia Kassner-Roestel heeft haar honderdste verjaardag gevierd. De viering van dit heugelijke feit bleef niet allen beperkt tot de kring van de fami lie Kranitz - een schoonzoon bij wie zij nu sedert tien jaar inwonend is maar 'a middags kwam ook het voltallig colle ge van b. en w. onder leiding van bur gemeester drs. F. K. Langemeijer, zijn opwachting maken bij de honderdjarige in het voormalige koetshuis van het Huys te Warmont. De welgemeende ge lukwensen van het gemeentebestuur gingen vergezeld van een boeket bloe men.. Ondanks het feit, dat mevrouw Kassner pas tien jaar in Warmond woont i» de hoogbejaarde geen onbe kende in de omgeving van het Huys te Warmont. Haar hoge ouderdom belet haar niet nog regelmatig een wandeling te maken, bij voorkeur in het romanta- Dit is de Nederlandse uitvoering van de „anti-honger" postzegels, zoals die door de postadministraties van 90 landen wordt uitgegeven per 21 maart a.s. Ook de Nederlandse zegel draagt het symbool van de F.A.O.- aktie, de drie korenaren. De zegels worden in twee waarden verkochtt 12 oent in de kleuren geel en blauw, en 30 cent in de kleuren geel en rood, sohe park. Op de verjaarsvisitie kwa men daafom ook die bewoners van de woonarken, die rond het Huys te War mont zijn gelegen. Ook zij boden een bloemstuk aan. 's Avonds verzamelde zich Warmonds Fanfare rond het koets huis voor een muzikale hulde, waarvan de jarige zichtbaar genoot. Op de foto mevrouw Kassner en haar zevenjarige achter-kleinzoon. SJZ Doordat SJZ woensdag niet de beschikking heeft over de zaal van het oaroohiehuis is er op genoemde avonc ;een oefenen voor de dames en meis as van de afdeling d'amesgymnastiek. Wel gaat door: de trainingsavond voo e voetballers op dinsdagavond1 dus (he enavond) om 7 uur voor junioren er dspiranten, en om 8 uur voor de ae- üoren. Ook gaat SJZ weer klaverjassen voor Ie leden, donateurs en alle andere be langstellenden en wel a.s. woensdag avond om 8 uur in het oafé ven de heer Koeleman.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6