3)e &2ki6e6oti/Y<mt ADENAUER EN ELKAAR (WEER ERHARD REIKEN EENS) DE HAND BIDAULT DAAGT DE GAULLE UIT VOOR BRITSE BBC De mijnwerkersstaking in Frankrijk DINSDAG 5 MAART 1963 53e JAARGANG No- 15.869 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZBN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Broeders, reikt elkaar de hand Telef. 2 093 5 - Red. 2 0 0 15, 2 5 5 9 4 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,15. Adv. H et p. mm., Telefoontjes 1,50 OVEREENSTEMMING OVER FRANS- DUITS VERDRAG Na urenlange besprekingen is maandag het bestuur van de Christen- Democratische bondsdagfraktie erin geslaagd, het geschil tussen bonds kanselier Adenauer en minister van economische zaken Erhard - althans voorlopig - uit de weg te ruimen. Naar de voorzitter van het fraktie- bestuur, von Brentano, na afloop van de vergadering meedeelde, was het conflict met een spontane handdruk tussen Adenauer en Erhard bij gelegd. Daar er zich al vaker dergelijke verzoeningsscènes tussen Ade; nuer en Erhard hebben voorgedaan, zien politieke waarnemers in Bonn deze ontwikkeling als een moeizaam tot stand gebrachte overeenstemming, die slechts van tijdelijke aard zal zijn. Ook afgevaardigden van de CDU menen, dat de moeilijkheden, vooral met het oog op de opvolging van Adenauer, wel weer opnieuw naar boven zullen komen. kanselier zou worden, geen beslis singen op eigen houtje zou nemen (waar Adenauer bij herhaling van beschuldigd is). Vervolg pagina 6. 100.000 op nr. 1322 De 100.000 is gevallen op lot num mer 1322, tiende lijst van de vierde klasse van de 550ste Staatsloterij. In de serie A is het nummer ver kocht door mevr. G. Deen-Kaufmann, Merwedeplein 49 huis, Amsterdam. In de serie B is het nummer ver kocht door mevr. P. Boomsma-Pors, Grondherendijk 2, Rotterdam. In de serie C is het nummer ver kocht door mevr. F. Vlaming-Reuvers, deelde von B:en- Schlegelstraat 112, Den Haag. :ijn persconferentie In de serie D is het nummer ver- seling tussen Adenauer en Erhard, mee, in geheime onderhandelingen kocht door mevr. P. Geerdink-Rib- die in het afgelopen weekeinde door door een speciale commissie van bels, Adastraat_ 23. Almelo, een indiscretie in de openbaarheid CDU-leiders in overleg met de kan- Zoals bekend, kwam de nieuwe Adenauer zal, controverse voort uit een briefwis- tano voorts op zijn persconferentie kwam. Deze briefwisseling draaide selier worden opgelost. voegdheid had om de afgelopen week zekerd, dat hij in de herfst zal aftre- in Brussel over nieuwe onderhande- den Een eerste bespreking over de lingsmogelijkheden in verband met opvolgingskwestie zal op 14 maart ?e. Yal de ?r,ltse toeJtred'n? - vier dagen voordat Adenauer met tot de EEG te beraadslagen, daar dit vakantie naar het Como-meer ver een aangelegenheid van buitenlandse trekt door het partijbestuur van In de serie E is het nummer ver kocht door mevr. J. Bleckmann-For- tuyn, Regentessestraat 3, Nijmegen. In de serie F is het nummer ver kocht door de heer L. van der Spek, Putselaan 77, Rotterdam. Pas op, vele putten zijn nog bevroren of door vuil verstopt. politiek was. Op de bijeenkomst van het fractie' bestuur der CDU van maandag is nog- de CDU in Bonn worden gehouden. Ofschoon Erhard de laatste tijd wat van zijn populariteit verspeeld maals uitvoerig gesproken over het schijnt te hebben, blijft hij toch nog Duits-Franse verdrag en over het altijd de eerste candidaat voor het mislukken van de onderhandelingen kanselierschap. De „tweede man", in Brussel. Volgens von Brentano de minjster van buitenlandse zaken waren Adenauer en Erhard het Schroeder, heeft de gebeurtenissen thans wat de eerste kwestie betrof van het afgelopen weekeinde vanuit op alle punten eens „Het verdrag zijn vakantieoord in Zwitserland in „f 6v* jP" de pers kunnen volgen. In Bonn me- nen veie waarnemers, dat zijn kan- andere overeenkomst ook, die West- Duitsland heeft aangegaan. Het moet sen stijgen naarmate het conflict tus- de NAVO niet verzwakken maar Adenauer en Erhard zich toe- von 9pitst. Tot dusver heeft Adenauer zich er echter in het geheel nog niet over uitgelaten, of hij Gerhard Schroeder liever als opvolger zou zien dan Erhard. Parijs". Kringen, die in nauw contact met de Franse premier Pompidou staan, hebben verklaard dat zij moeilijk erom gaat het bloed van martelaren konden geloven, dat de BBC het te verinderen in het zaad van strij- vraaggesprek heeft uitgezonden zon- ders dier overleg te plegen met de Britse „Mijnheer Bidault, denkt u werke= reffrillf- lijk dat u een kans heeft om gene- De Britse pers deed het bericht raai De Gaulle ten val te bréngen?" over het vraaggesprek vergezeld gaan Bidault, die tot nu toe in het Frans van waarschuwingen, dat dit toft had gesproken, antwoordde op deze moeilijkheden met Frankrijk zal lei- laatste vraag in het Engels: „Ik geloof den- socialistische Daily Herald dat onze kans groter is dan die van achtte het zeker, dat de Fransen in Churchill in 1940" de een of andere vorm zullen protes teren. De Times vond echter, dat T/17 D T T> T? TVT *7 A All Bidault in het vraaggesprek duidelijk £jJxJ±ë\. was afgeschilderd als een strijder voor een verloren zaak, „een eenza- De meeste Franse bladen hebben me oude man die van het ene land uitgezonden vraaggesprek met Bidault was enkele weken geleden „ergens vandaag (dinsdag) het bericht over naar het andere vlucht." De liberale in West-Londen" opgenomen. Nadere bijzonderheden daarover wilde het vraaggesprek van de BBC met de Guardian herinnerde er aan, dat de de BBC niet geven. Men zei alleen, dat men niet wist waar Bidault zich aniti-Gaullistische verzetsleider Bi- speciale afdeling van Scotland Yard dault zonder commentaar gegeven, van het Britse ministerie van binnen- „Ik krijg genoeg steun om De Gaulle ten val te brengen" Georges Bidault, vroegere premier van Frankrijk en thans de in Enge land ondergedoken leider van de anti-gaullistische nationale verzetsraad, heeft in een TV-uitzending van de BBC verklaard, dat hij genoeg steun kan krijgen om president De Gaulle ten val te brengen. Het gisteravond versterken", zo was volgens Brentano het standpunt. De crisis in de C.D.U. De crisis in de Christen-Democra- Intussen zei Erhard maandag voor nu bevond. --- - - tische Unie over de opvolging van de Westduitse televisie dat hu, als hij Op een vraag aan Bidault, of hij meende genoeg steun te kunnen krijgen Alleen de rechtsé l'Aurore sprak van landse zaken het verzoek had gekre- oa-n niounro opieie +1 icoon T on/ion on iron naar Rinniilt lilt te HP.n. GRATIE- VERLENING i an het einde van een langgerekt tuurlijk terecht en terzake stellen, dat de mens niet mag pogen minder barmhartig te zijn dan de goddelijke rechtspleging, maar dat botst tegen een andere levensbeschouwing en wordt niet overal aanvaard. Beter is °7fr o6 begr?tifg van het dus zich bij algemeen aanvaarde „Justitie" hebben de socialisten de Eerste Kamer deze week gewei normen en kriteria te houden, welke objectief gezien zeker ook tot gerd hun goedkeuring aan dat stuk voorzichtigheid bij pleidooien vóór te verlenen. Zij deden dat hoofdza- «ratiërinp nonen' lralii.lr rwiv\^o+ Tv-i ininfor Rapreiren Ti r*T-» kelijk, omdat minister Beerman zich niet met een duidelijke en concrete uitspraak wenste te conformeren aan de ook in de Senaat geopperde stel ling, dat aan de vier laatste „Bre dase" oorlogsmisdadigers geen (ver om de regering-De Gaulle omver te werpen, antwoordde deze: „Ja zeker. In de eerste plaats is politieke strategie gebaseerd op de fouten van de tegenstanders en De Gaulles fouten zijn frappant." Bidault zei verder, dat hij zijn aanhangers in Frankrijk dacht te kunnen mobiliseren „met de middelen, die ons door het dictatoriale bewind ge laten worden: dat wil dus zeggen via illegale publikaties zoals die, welke ik ruim twintig jaar geleden samenstelde ten behoeve van het vrije Frankrijk." instantie de plicht heeft om in op stand te komen. Ik meen echter dat het hier om een zaak gaat, waarover men pas na rijp beraad een beslis- Bidault reageerde op de vraag, of sjng kan nemen. Ik kan niet weten TERRORISME Daar is b.v. het argument, dat men J ömatuu reageerue op ue v smg kan nemen, ik ka de oorlogsmisdadigers dezelfde de nationale verzetsraad het terro- wat de Fransen denken. 20 jaar gele- ue oorlogsmisdadigers aezeiiae a-rwtlrPiirt mat te zege-en- ..Drie beihandeling behoort te geven aan de „gewone" delinquenten toe valt, maar laar wordt dan volkomen risme goedkeurt, met te zeggen: „Drie den bestond eenzelfde situatie en toen jaar lang heeft het regiem van Vichy zag huidige staatshoofd hierin mij beschouw* als een terrorist. Dat is niets verkeerds." Bidault zei verder, dat de wijze, een „nieuwe crisis tussen Londen en gen naar Bidault uit te zien. Allerwegen sympathiestakingen van drie uur tot kwart over drie van middag duren. dere) gratie mag worden verleend, begrijpelijk tegenover gesteld, dat. veel;w»+.7 - Deze kwestie is onlangs opnieuw van veruit de meesten in de eerste {j»e? huidige positie. Wat my waarop hij zijn organisatie op het tapijt gekomen door de aan- categorie moet worden gezegd, dat betreft aldu? Bidault, „verwacht ik, het buitenland draaiende hiel drang van de beide hoogleraren Pom- hun vergrijpen op geen enkele wijze pe en Van Bemmelen, die wèl voor met die van de „gewone" misdadi- gratiëring pleitten, waarna van zeer gers kunnen worden vergeleken. Der- vele kanten tegen die suggestie is halve zo concludeert men ook geopponeerd. .de rechtsbedeling niet. In verscheidene Franse steden trokken maandag stakende mijnwer kers door de straten, die hun mis- nel Dmremaou hield en de no<*e.n ®„v" de dat het gezonde verstand het de Fran- bronnen van de hiervoor benodigde van dc tf"f sen wel duidelijk^za) maken, dat zij gelden „beroepsgeheimen" waren. stoelen of banken staken. In de groot- NATIONALE VERZETSRAAD IS GEEN OAS Dc BBC-verslaggever wees erop, steenkolencentra in Noord- en Oost-Frankrijk had de politie maat regelen genomen om op alle even- bedrogen worden.' De verslaggever herinnerde Bi dault eraan, dat het militaire tribu- oo Wij achten de houding van de Vervolgens wordt vaak opgemerkt, naai van de nationale verzetsraad in dat de Franse politie het doet voor- zij behoefde niet in PvdA-fractie m de Senaat onbillijk dat de omstandigheden, waaronder oktober van het vorig jaar De Gaulle komen aisoj Z1J de organisatie van De ongeveer 24.000 mijnwerkers en onwaarachtig. De minister kan de oorioggmjsdadigers hun delicten ter dood had veroordeeld omdat hij de OAS in Frankrijk vrijwel heeft de genationaliseerde steenkolenindus namelijk (afgezien van de omstan- hebben bedreven, in aanmerking een verrader was. „Dat zegt de Franse vernietigd. Hij vroeg Bidault of dit- - digheid, dat hij aan de vooravond moeten worden genomen. Men mag regering," aldus Bidault, „en het is juist was. rmotorvir oiH Wm^rroon - - - alleen maar nog een leugen. i: Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het. De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. De politie, zo zei de ex-premier, "Ma.ar u dan helemaal ®een heeft het altijd over de OAS, omdat e,f pr0cent, 'kortere werktijden en terrorisme? zij de nationale verzetsraad niet wil vtan zijn vertrek als bewindsman stell dat de recllter staat) naar onze overtuiging in een ste aanleg dat reeds hee(t gedaan. Kamerdebat als dat van deze week zijn er meer overwegingen, die op geen uitspraak doen, zoals .van hem zijn minst een door bui. werd verlangd, aangezien het ver- tenstaanders zelfs door Kamer- - - lenen van gratie een prèrogatiet van leden uitermate moeilijk' maken, geleden. Maar en dit geldt voor kleineren en te vernietigen, de Kroon is, waarover teyoren niet VoQr minister Beerman geldt ten. Tw" trie staakten maandag voor de vier de achtereenvolgende dag. Zij eisen, zoals bekend, een loonsverhoging van Bidault: „Men kan hier evenmin noemen, want dit brengt haar in een antwoord op geven als 20 jaar verlegenheid. Zij tracht deze raad te geleden. Maar en diit geldt voor kleineren en te vernietigen, wat wanhopige mannen zouden kun- „Dus deze organisatie is in Frank- betere pensioenregelingen. De rege ring heeft bij decreet de arbeiders VRIJWEL GEEN VORST MEER Het hogedrukgebied boven Duits- gevorderd, maar deze hebben reeds land, dat het weer in West-Europa laten weten, dat zij daaraan geen beheerst, verplaatste zich in de af- gehoor zullen geven. Zij kunnen gelopen 24 uur nog iets naar het zui- daarvoor gevangenisstraffen of een den en kreeg een belangrijke ver boete krijgen. Tot een werkelijke sterking in de omgeving van Spanje, krachtmeting kwam het maandag Door deze ontwikkeling begon voch- echter nog slechts in het steenko- tige lucht van de Golf van Biscaie lenbekken van Lotharingen. In het uit naar Frankrijk en Engeland te hoorden is de maandag een normale stromen. Het front, dat deze lucht rustdag. Volgens vakbondsleiders begrenst, naderde vanmorgen lang- was de staking ondanks de regerings- zaam het zuidwesten van het land. besluiten vrijwel volledig. In het gehele westen van het land nam daardoor de bewolking toe. Het Massabijeenkomsten toenemen van de vochtigheid en van de zuidelijke wind had tot gevolg, Zowel in het noorden als in 't oosten dat de temperaturen in de afgelopen van het land hielden de stakers nacht niet zo laag meer waren als maandag massabijeenkomsten. In de voorgaande nachten, de laagste Forbach, nabij de grens met Saar- temperatuur werd genoteerd te Eelde land, waren vijfduizend mijnwerkers en bedroeg min 3 graden. Langs de op het marktplein samengestroomd, westkant van de Britse eilanden Nadat enkele vakbondsfunctionaris- trekt een diepe depressie naar het sen het woord hadden gevoerd, trok noorden. De fronten ervan veroorza- de menigte naar het stadhuis om 'n ken enige daling van de luchtdruk resolutie te overhandigen. In de op de Britse eilanden, daardoor zal Noordfranse stad Douai waren on- de wind in ons land nog iets toene- geveer 1500 mijnwerkers op de been. men. uit zuidelijke richting, in de ko- De communistische vakbond van mende nacht zal geen vorst van be- mijnwerkers, de CGT, heeft meege- tekenis meer voorkomen, en daar- deeld, dat men frezig is met het vor- door gaat ook het etmaal-gemiddelde men van stakingscomité's terwijl de van de temperatuur nog wat verder socialisten de mijnwerkei's hebben omhoog, hetgeen een verdere weg- opgeroepen, dinsdag thuis te blijven dooiing van de sneeuw zal bevorde- of stakingsposten te vormen. De vak- ren. De regenkansen blijven klein, bonden van het vliegveldpersoneel, het personeel van het Parijse open- ZON- EN IVI ANSTANOEN bare vervoer, de onder toezicht van de staat staande elektriciteits- en gasbedrijven, en journalisten, onder wijzers en studenten hebben opge roepen tot korte sympathiestakingen van een kwartier tot een uur op van daag, uit protest tegen de vorde ringsdecreten van de regering. Alle vakbonden van spoorwegper- soneel hebben eveneens voor van- President Kennedy heeft de voorzitter van de EEG, prof. dr. Walter Hallstem, gisteren op het Witte Huis daag een sympathiestaking van een ontvangen. De bijgaande foto werd tijdens deze ontmoeting genomen. kwartier afgekondigd. Zij zal zijn in het openbaar pleegt en behoort te slottGj dat hjj met een hachelijke zaak nen doen in de verklaring over de rijk nog steeds sterk?" worden gesproken. heeft t€ maken, waarop men zeker rechten van de mens wordit gezegd, Bidault: „Ze bestaat Het is ook gevaarlijk om aan de _en behoort uit te oefenen, dat men bij een tirannie in de laatste op De Gaulle vertrouwen overzijde (van de kant der volksver- - tegenwoordiging en te meer nog van - die der buitenstaanders) over dat soort problemen te spreken, in de zin zoals dat veelvuldig is gebeurd. Om voldoende tot oordelen bevoegd te zijn, moet men immers alle feiten en omstandigheden kennen, die ten aanzien van de gevangenen in kwes tie gelden, hetgeen slechts mogelijk kan worden geacht door een volle dige kennisneming van de dossiers. Het appèl van de beide hooglera ren druiste daar niet tegen in, om dat het pleitte voor barmhartigheid, die men immers hoe dan ook kan overwegen, naar bijzonder oppor tuun hebben we ook hun optreden niet gevonden! Er is echter wel veel meer te zeg gen vóór het pleidooi om voor de vier ooilc gsmisdadigers de norma le rechtsprocedure (ook van de gra- tiëring) toe te passen, zoals de beide professoren deden, dan op het ma ken van uitzonderingen aan te drin gen, gelijk dt tegenstanders in feite doen. Formele bezwaren bestaan niet tegen een herhaalde gratieverlening. Nogmaals: men moet alle dossiers volledig kennen om tot (negatief) oordelen bevoegd te zijn. De beste interventie achtten wij in dit opzicht die van de Bossche bisschop, mgr. Bekkers, die op grond van bijbelse argumenten de aandacht voor het plegen van barmhartigheid vroeg, zonder daaraan zijnerzijds nog concrete suggesties te verbinden. Het is overigens zeer moeilijk om op religieuze basis over onderwerpen aüs deze te spreken. Men kan na- 6 Maart: zon op 07.17, onder 18.27; maan op 14.14, onder 05.40. Hoopvalerstanden 6 Maart: v.m. 0.33; n.m. 13.02. KORRELTJE Naastenliefde is meer dan liefda digheid.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1