Belgen hielden 1-0 voorsprong vast tegen zwakke tegenstander TECHNIEK OP SLECHT VELD BESLISTE if INTERLAND WERD DESILLUSIE meisjes MAANDAG 4 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 (Van onze sportredaktie) De betere techniek van onze zuiderburen heeft de derby Nederland-België beslist. De 65.000 toeschouwers hebben dit allen kunnen zien. Wat een verschil: sneller, vaardiger met de bal, beter positie kiezen, het was een Belgische les aan een povere Nederlandse vertegenwoordiging. Mocht de achterhoede van het nationale team dan nog tot een behoorlijke partij voetbal zijn gekomen, de falende mid denlinie en de even steriel werkende voo rhoede verbleekten ook dit beetje glans aan Nederlandse zijde. Het was een wat gelukkig doelpunt van v. d. Berg, waar mee de Belgen de wedstrijd wonnen, maar hoeveel doelpunten meer hadden ze kunnen maken? Die waren echter niet nodig om het grote krachtsverschil tussen deze teams te demonstreren. De Belgen van wie er woensdag acht voor de Europa-cup moeten spelen waren tevreden met de 1—0 zege. Het was hun vierde in successie GEEN SFEER IN VOL STADION Toen één uur voor de aanvang van de wedstrijd de in het wit gestoken terreinknechten van Feijenoord de grote plastic vellen van het veld roldenzagen de nieuwsgierige toeschouwers een bruin-grijs gekleurde vlakte. Hier en daar een plukje grauw gras, maar verder een weinig belovend speelveld. Het Nederlandse publiek had, na meer dan twee maanden van voetbal verstoken te zijn geweest, honger naar de bal. Men was dus al tevreden, dat er gevoetbald zou worden. Hoopvol was het legioen gestemd; want waren er niet tientallen onfortuin- lijken buiten het stadion, die hun uiterste best deden alsnog een kaartje voor deze interland te bemachtigen? Het Feijenoord- stadion was vol, tot de laatste plaats. Gu'.is Haak toch overeind bleef. De ADO-speler speelde dus een goede wedstrijd en dat kan ook gezegd worden van spil Pronk en doelman Pieters Graafland. Gelukkig herstelde Ouderland zich na rust. HET IS EEN desillusie gewordenr Een wedstrijd lang heeft 't Bel gische elftal gespeeld met zijn Tegen stander. Zij waren zo zelfbewust, dat zij een 1-0 voorsprong in de eerste helft behaald veilig vonden. Ze zorgden er alleen voor, dat de tegen stander zijn spel niet kon spelen. En dat heeft hun niet veel moeite ge kost. Welk spelletje speelden de Ne derlanders eigenlijk? Ze moeten toch van de bondscoach een opdracht heb ben meegekregen? Van het 4-2-4 systeem is men na de twee vorige nederlagen afgestapt. Het leek alsof het Oranjeelftal uitgezonderd de verdediging maar wat deed, zon der een omlijnd plan. GLAD VELD Op het gladde veld hadden alle spelers moeite om overeind te blij ven. Door hun betere techniek slaag den de Belgen daarin veel beter. Maar daarin alleen is het falen van het Nederlandse elftal zeker niet te vinden. Er werd bijzonder slecht ge plaatst, waardoor iedere aanval weer door de Belgische verdediging kon worden afgestopt; maar tactisch voor al was ons elftal nergens. We heb ben vrijwel geen aanval gezien, die met verstand werd opgebouwd. De beide buitenspelers Moulijn en Swart zijn bijna niet in het spel betrokken geweest. Vooral de Feijenoorder liep er verloren bij. En de Rotterdammer toonde goed te kunnen deze middag. De enkele keren, dat hem de bal werd toegespeeld, betekenden bijna evenvele mooie voorzetten. Toen Moulijn dan maar zelf naar de bal ging zoeken, veroorzaakte dit een nog grotere paniek in de voorhoede, dan er al was. Men liep elkaar in 'de weg en de Belgen steeds 'n mannetje meer door het 4-2-4 systeem had den geen moeite om op die paar vier kante meters voor hun eigen doel de Nederlanders de baas te blijven. GEVAARLIJK Hoe gevaarlijk was dan rechts buiten Stockman. Wij vonden hem de beste speler van 't Bel gische elftal. Vooral in de eerste helft greep Ouderland telkens op dece aanvlugge speler mis. Zijn voorzetten priemden in de Ne derlandse verdediging, die dank zij het goede spel van vooral SPELLETJE KIJKEN Doelman Nicolay heeft slechts een enkele maal een Nederlandse aan valler in de ogen hoeven te zien. In het al lekker warme voorjaarszon netje kon hij rustig het weinig op windende schouwspel vèr voor zijn doel aanschouwen. Hij heeft slechts een enkele maal hoeven springen, net voldoende om het teleurgestelde Nederlandse publiek te laten zien, dat hij er ook was, en wanneer het nodig was geweest, de Belgen op hun doelman hadden kunnen rekenen. 'Zij hebben geen beroep hoeven te doen op hun doelverdediger. De en kele duizenden Belgische supporters in het Rotterdamse stadion waren toch niet zo gelukkig met deze over winning. Wat betekende die 1-0? Van een falend elftal is het gemakkelijk winnen. Zij hebben er ook geen prog nose voor woensdagavond uit kun nen trekken. De Nederlandse supporters? Ze hebben zich niet druk gemaakt, niet vóór de wedstrijd, niet tijdens en ook niet er na. Ze hebben bijna on geïnteresseerd gekeken hoe slecht 't Nederlands elftal speelde. Het was ZWAKSTE PUNT De Nederlandse middenlinie was ons zwakste punt. Vooral Bennie Muller had een volkomen off-day. Van zijn anders zo stimulerende wer king in het elftal was niets terug te vinden. Hij ploeterde op het midden veld en in de achterhoede, maar een stukje opbouwend werk achter een zwakke voorhoede zagen wij niet. Van Wissen viel na zijn goede inter land. tegen Zwitserland ook tegen. GEEN FANTASIE De voorhoede had absoluut geen fantasie. Men wist gewoon niet 'hoe deze Belgische tegenstander aan te pakken. Op de tribunes wist men 't wel. Goed bedoelde adviezen van: „gooi open dat spel" waren er ge noeg. Maar ook met lange passes, waarmee de Belgische viermans-ver- dediging opengerukt had kunnen worden, had dit elftal het niet ge red. Daarvoor werd te slecht ge plaatst. Alleen Swart durfde af en toe een frisse aanval op te zetten, maar hij bleef alleen staan in zijn pogingen. Henk Groot was slecht; Van der Linden nog slechter. Het meest is ons echter Bouwmeester te gengevallen. In de wedstrijden van Feijenoord vormt hij met Coen Mou lijn een vaak meesterlijk duo. Nu leek het of deze twee spelers elkaar niet begrepen. GEEN EENHEID DEGRIP WAS ER trouwens in het gehele elftal niet te vinden. De elf vonden elkaar niet, ze vormden geen eenheid. Ieder deed naar ver mogen en dat was er bij de mees ten niet veel maar wat. Het „team" bestond uit elf voetballers, die ieder voor zich een wedstrijd le ken te spelen. Hoe goed was 't Bel gische (lees Anderlecht) elftal op elkaar ingespeeld. Er was niet veel inspanning voor nodig dit Neder landse elftal naar een nederlaag te spelen. Halfspeler Hanon ook een van de uitblinkers kon blijkbaar zonder moeite afwisselend in voor- en achterhoede spelen, zo het Bel gische spel tot een volmaakt 4-2-4 systeem scheppend. een teleurstelling, zeker. Speelt ech ter Feijenoord niet volgende weekin eigen huis tegen Reims? Daarvoor liepen ze gisteren al warm, zelfs de Amsterdammers Nu liepen zc bij een 0-1 stand tien minuten vóór het einde het stadion uit. Ze hebben hun aanmoedigings- kreten bewaard voor Feijenoord Reims. De eens zo glorieuze Neder land-België is gedegradeerd tot een verplicht partijtje voetbal tussen twee bevriende landen. De Belgen geven er nog steeds de toon in aan.... HOOGTEPUNTEN? En de hoogtepunten in het verloop van de wedstrijd zelf? Behalve het doelpunt van Van den Berg, die langs Pieters Graafland kogelde toen een schot van Hanon via de voet van Bouwmeester van de paal terug kwam, en het vermakelijke incident waarbij twee spelers plus scheids rechter Tschenscher elkaar onderste boven liepen, eigenlijk niet een Enkele malen hebben de harten van de tienduizenden, die zich eigen lijk hebben zitten schamen dat zij deze heerlijke dag niet met vrouw en kinderen hadden willen door brengen, weliswaar wat sneller ge klopt. Toen Pieters Graafland zich twee, drie keer in de baan van een kogel van Stockman of Van Himst moest werpen, toen Sjaak Swart na een pass van Moulijn in de 32e mi nuut een gedroomde „Swart-kans" kreeg, maar voor doel langs schoot, waar Van der Linden de bal tenslot te hoog over de lat werkte, toen Van Wissen er door kwam maar ten val werd gebracht en twaalf minuten voor tijd toen Groot met een kopbal uit een vrije schop van Swart Nico lay de grootste moeite bezorgde. C'est tout. Laten we ook dit afzichtelijke voetbalgebeuren maar weer zo snel mogelijk trachten te vergeten. Tonny van der Linden tracht de Bel gische verdediging te doorbreken. N.V. OTHELLO Banketfabriek aan van 15 jaar en ouder, voor inpakwerk. Aanmelden dagelijks aan de fabriek, Wasbekerlaan 6, Sas- senheim, tel. 02532-^7782. (Advertentie) De jonge Belg Wouters, winnaar van o.a. Parijs-Tours 1961 heeft zondag de ronde van Belgisch Limburg voor professionals gewonnen door onze lands genoot Jo de Haan in de eindsprint t« verslaan. Henk Groot in het nauw tussen twee Belgische verdedigers. INTERLAND: TEGENVALLER De plastic afdekking van de grasmat in het Feijenoordstadion is opgerold. Een enorme „slang" gaat het veld af. Vlot verkeer De drukte bij het Feijenoordstadion viel, wat de vervoermiddelen betreft, mee. Wel waren er naar schatting 9000 auto's in de onmiddellijke om geving, maar kort na twee uur was de grootste drukte reeds voorbij en iedereen had tijdig zijn plaats gevon den. Een klein uur na de wedstrijd was de gehele verkeersstroom weg geleid. BOUWMEESTER .slechte wedstrijd. TERREINKNECHTEN RUIMDEN HET VELD Bondscoach was teleurgesteld Stilletjes sloften de besmeurde Oranjemannen de katakomiben van Bas van Krimpens ontluister de arena binnen, stilletjes begon nen zij aan hun schoenveters te plukken, stilletjes ook dook Elek Schwartz in zijn hoekje. Maar wij wrede mannen met blocnote en balpen kwamen toch. We hadden gezien wat er gebeurde, wij wil den ook nog eens als ware sadis ten weten hoe de slachtoffers er zelf over dachten en ijverig no terend werd- de gebruikelijke speurtocht tussen glimmend-blote lichamen door stoom en zweet- lucht ondernomen. Elek Schwartz dacht het eerst nog af te doen met: „Anderlecht was sterker", maar wij eisten meer .En toen vertelde de zichtbaar bedroefde KNVB-coach in zijn langzamer hand echte Nederlands, dat hij te leurgesteld was. Hij had gehoopt op een kleine zege, 10 of 21. Het veld was slecht, jazeker, maar de Belgen speelden, dacht hij, toch ook op datzelfde veld. Het zijn goede voetballers, vooral die An- derlecht-jongens. Wat een ploeg is dat. Van mijn jongens had ik verwacht, dat zij dynamischer zouden zijn, en dat zij zich toch ook wel zouden kunnen aanpas sen. Maar dat aanpassen bleek juist de kracht van de Belgen. Maar vergeet niet, wij hebben toch ook pech gehad. Denk aan Van der Linden, alleen voor die keeper. De Belgen hebben voor 100 pro cent gespeeld) en ondanks de wed strijd van Anderlecht van woens dag alle risico aanvaard. Zij waren beter. Nederlandse tegenvallers? Daar piraat ik niet over. SPORT. NIEUWS IN 'T KORT Wij zijn weer een beetje over de teleurstelling van de Nederland-Bel gië heen. Maar een sof blijft het. Ook het Belgische B-elftal is de sterkste gebleken, in de wedstrijd te gen Luxemburg. De voetballers uit het Groot-Hertogdom moesten een 3-0 nederlaag genoegen nemen te gen de Belgische reserves Robert Bogey is zondag op de renbaan van Le Tremblay Frans cross-country kampioen geworden. Hij liep de elf kilometer in de mooie tijd van 35 minuten en 25 seconden. En dat is snel. Het Westduitse zaalhandbal team heeft in Freiburg de Franse tegenstanders naar een 13-8 nederlaag gespeeld. Het dames hockey-elftal van Noord-Ierland heeft zaterdag in Penarth gewonnen van de dames uit Wales. Er werd maar een doelpunt in deze ontmoeting gescoord. RCH mag verder bekeren. De al enkele malen eerder uitgestelde wedstrijd tegen Wageningen, die daarover zou beslis sen, is zaterdag met 3-2 gewonnen. Het was een (verlate) wedstrijd voor de tweede ronde. De voetbalwed strijd tussen de jeugd van België en de nederlandse hope, die zater dagmiddag in Turnhout gespeeld zou worden, ging niet door. Het terrein was te bar. Bar was ook de uit slag van de voetbalwedstrijd Franse militairen tegen de Engelse: 8-0. Trail Smoke Eaters gaat Canada op de wereldkampioenschappen ijs hockey vertegenwoordigen. De Some Eaters zijn in vorm, getuige de over winning op het nationale team met 8-2. Met belangstelling zien wij uit naar de uitslag van de wedstrijd An- derlecht-Dundee en met nog meer van de topwedstrijd Feijenoord-Reims interesse zullen wij getuigen zijn een week later. Het zal er om span nen, beide keren. KUNSTRIJDEN: WERELDTITEL (zie pagina 10)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7