S)e &2id6eSoti4a/»it Westduitse Bondsraad akkoord met ratificatie Frans-Duits verdrag Stakingsconflict in Frankrijk spitst zich toe Paus Johannes ontvangt prijs voor de vrede Russisch dreigement op kernstopconferentie Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IATERDAG MAART 19to 53e JAARGANG No. 15.867 - Conciliepaus kreeg vredesprijs Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2 0 0 1 5, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. f 8,75. Adv. 17 ct p. mm.. Telefoontjes 1,50 Verdrag zelf moet nog behandeld worden GEEN AANTASTING tot de EEG, omdat de standpunten van hem en generaal De Gaulle in deze kwestie „bijzonder dicht" bij elkaar waren gekomen. Volgens Ade nauer leek de Britse toetreding tij dens zijn bezoek aan Parijs, kort voordat de besprekingen zouden mis lukken, „nog slechts een kwestie De Westduitse bondsraad heeft het wetsontwerp inzake ratificatie van van tijd", het Frans-Duitse verdrag vrijdagmorgen goedgekeurd. De afgevaardigden Hij had met De Gaulle „zeer open van de deelstaten met een sociaal-democratische regering onthielden zich hartig" over deze aangelegenheid ge- - met uitzondering van Bremen - van stemming. Dit waren Hamburg, sproken. „Ik was oprecht verbaasd, Hessen en Neder-Saksen. dat er op 29 januari nog zulke ver- De bondsraad nam een motie aan waarin het Duits-Franse verdrag als sc^dlen van mening waren. Zij ko- uiting van verzoening en vriendschap tussen het Duitse en het Franse tólmandToec^al"de volk wordt begroet. In de motie wordt ook de verwachting uitgesproken, schuld van willen geven maar dat de Westduitse regering een nauw bondgenootschap tussen Europa wanneer mensen een hele dag bijeen en Amerika zal blijven nastreven, evenals de eenmaking van Europa via zijn geweest gebeurt het vaak, dat de Europese Economische Gemeenschap. Voorts moet de regering voor de dingen er aan het eind erger uit- de gemeenschappelijke verdediging in het raam van de Navo en de op- zien dan bij het begin", heffing van de handelsbeperkingen tussen de EEG, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en andere landen blijven opkomen. De motie was namens de commissies voor buitenlandse zaken en defensie uit de bondsraad in- TT u i gediend door burgemeester Brandt van West-Beriyn, die voorzitter van onfe ^rbintenil: de commissie voor buitenlandse zaken is. sen als die in de gemeenschappelij- ke markt en de Noordatlantische ver- Het verdrag zelf werd door de men. De kanselier verklaarde dat hij dragsorganisatie, zo zei hij. Met het Bondsraad nog niet goedgekeurd, „verbaasd" was geweest over het verdrag werd beoogd, een eind te Het moet eerst weer dooj de Bonds- mislukken van de onderhandelingen maken aan de nvaliteit tussen de dag worden behandeld en wanneer te Brussel over de Britse toetreding twee volkeren, aldus Adenauer, dit huis het heeft geratificeerd, zal het voor eindgoedkeuring opnieuw door de Bondsraad worden behan deld. Afgevaardigden in de Bonds dag overwegen indiening van een resolutie, waarin wordt gezegd dat het verdrag grotere westelijke sa menwerking niet in de weg mag staan. De drie landen, die zich van stemming onthielden zijn niet tegen het verdrag als zodanig, maar wil len er de doelstellingen van de reso lutie in opgenomen zien. Waarnemers in Bonn merken op, dat zowel in de Bondsraad als de Bondsdag waarschijnlijk een grote meerderheid voor het alsnog aan brengen van een bepaling in het ver drag zal zijn, waarin onomwonden Politieversterkingen naar mijngebieden Naar de steenkolengebieden in het nisstraf of geldboete. Deze order, die noorden en noodoosten van Frank- de regering reeds vaak voor haar rijk zijn vrijdag politieversterkingen ambtenaren en het spoorwegperso- wordt gezegd dat de samenwerking gezonden, nu het er naar uitziet dat neel heeft toegepast, heeft in de mijn- uJwï311 j een ,r® mg xV^n het tussen de regering en ongeveer werkerswereld tot grote verbittering de EEG en de samenwerking met de <$15,000 stakende mijnwerkers tot een geleid. Men ziet hierin een poging VS niet in de weg mag staan. Op conflict zal komen. der regering om het stakingsrecht een spoedige ratificatie van het Ter- katholieke en socialistische aan te tasten. De stakers liraden drag valt volgens waarnemers niet te "e Ratnolieke^ en socialistische Een beeld van het bezoek van de minister van maatschappelijk, mej. dr. M. A. M. Klompé, aan de West: de aankomst van de minister op Aruba, waar zij op het vliegveld werd begroet door o.a. de waarnemend ge zaghebber, de heer De Cuba, en enige gedeputeerden. VADER VOERDE DRIEJARIG KIND DRONKEN Met een zware alcoholvergiftiging is vrijdag een driejarig jongetje in een kinderziekenhuis te Keulen op genomen. Volgens een mededeling van de politie had de vader van het ventje hem tijdens een drinkgelag drie glazen kersenbrandewijn met whisky laten drinken. Toen het kind bewusteloos was neergevallen hadden verontwaardigde buren de politie ge waarschuwd. De vader is aangehou den. zich thans of zij de order zullen nege ren, dan wel gewoon de mijnen in rekenen. Weliswaar zijn er geen blij- mijnwerkersbonden hebben, in ver miinon ken van een vertragingstaktiek ge- band met het afwijzen door de re- re"j aan wel §ew°0I\ weest, maar het is toch niet. waar- gering van hun loon- en andere zull,fn &aan' doch dan „langzaf schijnlijk, dat het verdrag voor eind eisen, een staking voor onbepaalde aa^ doen. april of begin mei in de Bondsdag tijd afgekondigd, terwijl de leden van kan worden behandeld, CHINA EN INDIA De vorderingsmaatregel gold vrij- Adenauer persoonlijk aanwezig de communistisch georiënteerde bond dag reeds voor ongeveer 30.000 co- vrijdag het werk voor achtenveertig kesovenarbeiders, en zulks om te uur hebben neergelegd. Volgens voorkomen, dat de staal- en gasin- platselijke vakbondsleiders zullen dustrieën een tekort aan cokes zou de communistische mijnwerkers ech ter vermoedelijk blijven doorstaken den krijgen. Deze eerste ronde was een klein succes voor de regering, Bondskanselier Adenauer was voor bonden, het eerst sinds ongeveer acht jaar weer persoonlijk verschenen om aan jy een zitting van de raad deel te ne- IkSQSTIIIQ Wil uit solidariteit met de twee andere daar de meeste arbeiders op het werk verschenen. Alleen in Lourdes MOHAMMED SJAR1F Volgens kringen in Djakarta zal Mohammed Sjarif, naar Nederland vertrekken „zodra zijn reisdocumen ten gereed zijn". De heer Sjarif is 44 jaar oud. Hij is reeds zaagelas- tigde in Den Haag geweest van 1955 tot 1956. Hij is gekozen op grond van zijn diplomatieke ondervinding en zijn grote ervaring wat Neder landse aangelegenheden betreft. Zijn rang is die -van minister, hij heeft de functie van adviseur aan de ambassade in Moskou bekleed, is zaakgelastigde geweest in Karachi en ook gevolmachtigd minister bij de Verenigde Naties. Twee jaar geleden keerde hij uit New York naar Dja karta terug, waar hij sindsdien ver blijft. staking breken Vrijdag heeft ongeveer negentig procent van Frankrijk's 240.000 mijn werkers aan de stakingsoproep ge hoor gegeven. Hun eisen, die naar zij zeggen door de regering „met minachting" zijn behandeld, omvat ten een loonsverhoging van elf pro cent, pensioengerechtigdheid voor ondergrondse arbeiders op 50-jarige leeftijd en voor bovengrondse ar beiders op 55-jarige leeftijd. De re gering bood van haar kant loonsver hogingen aan tot ongeveer drie pro cent. Gevangenis of boete. Om een langdurige staking te voor komen, zal de regering met ingang van maandag de mijnwerkers „vor deren", d.w.z. dat zij verplicht zijn te werken op straffe van gevange- bleven er velen weg. Krachtmeting. Hoewel de vorderingsorder voor de overige mijnwerkers theoretisch maandag a.s. van kracht wordt, zal de eigenlijke „krachtmeting" niet voor dinsdag plaats hebben, daar de maandag voor de mijnwerkers een normale rustdag is. De staking in de steenkolenindus- trie is een voorloper van een golf van ontevredenheid, die onder de arbeiders van de genationaliseerde industrieën heerst. Een groot aaa- tal werkers van potas-, ijzererts- en uraniummijnen hield vrijdag een sympathiestaking, terwijl de vak bondsleiders van de gas- en elektri citeitsindustrie een „waarschuwings staking" van twee uur hebben aan gekondigd. Het tijdstip hiervan is nog niet vastgesteld. Tenslotte stelt ook het personeel van radio en TV zijn eisen. Vrijdag staakten ongeveer 1.500 man admi nistratief personeel, waardoor geen uitzendingen konden plaatsvinden. De Chinese grenstroepen zijn nu volgens de plannen langs de gehele grens tussen China en India terug getrokken, zo heeft het Chinese mi nisterie van defensi e vrijdag be kendgemaakt. Het ministerie zegt in een verklaring, dat de Chinese troe pen tot 20 km ver aan de Chinese kant van de „linie van feitelijke machtsuitoefening", zoals die op 7 november 1959 bestond, zijn terugge trokken. De troepen bevinden zich nu ver achter hun stellingen van 8 september 1962, aldus de verklaring. In de verklaring wordt verder ge zegd, dat China binnen de genoem de 20 kilometer-zone vier gebieden, waarover in het raam van de be standsregeling tussen China en In dia meningsverschil bestaat, zal ont ruimen. In deze gebieden zullen na het terugtrekken van de Chinese grenswachten geen burgerlijke con troleposten worden gevestigd. Wèl zullen in de binnen deze zone ge legen gebieden van Tibet en Sin- kiang door de locale autoriteiten 26 burgerlijke controleposten worden ingericht. De ontruiming van de vier eerst genoemde gebieden is bedoeld om vreedzame onderhandelingen met India te bevorderen en tevens een reactie op het beroep der conferen tie van niet-verbonden landen, die enige tijd geleden in Colombo is ge houden. Zoals we reeds in ons blad van gisteren konden berichten is Paus Johan nes XXIH door de jury van de Balzanstichting, waaraan 20 staten deel nemen, begiftigd met de vredesprijs van deze stichting. De Balzan stichting werd in 1956 opgericht ter herinnering aan de in Zwitserland overleden Italiaanse vluchteling Eugenio Balzan. Hij is ongeveer van dezelfde strekking als de Nobelprijs. Aan het hoofd van de stichting staan de regeringen van Zwitserland en Italië. Het doel van de Balzan-stichting is verdienstelijke personen zonder onderscheid van ras, nationaliteit of geloofsovertuiging te eren. De prijs voor de vrede werd paus Johannes verleend vanwege zijn vele verdiensten voor het verbeteren van de verstandhouding tussen de volkeren. De H. Vader is hiermee de eerste, die deze prijs van de Balzan-stichting ontvangt. „ONOPHOUDELIJKE ZORG" De prijs is toegekend voor de bij drage van de paus „voor vrede tus sen de mensen en volken" De paus heeft „onophoudelijke zorg aan het bewaren van vreedzame betrekkin gen tussen de landen gewijd, zowel door zijn vreedzame oproepen als door onlangs gedane diplomatieke bemiddelingen voor de goede wil der mensheid", aldus een begeleidende oorkonde. In het bijzonder vorig jaar, met de uitnodiging aan vertegen woordigers van andere christelijke geloofsovertuigingen, zowel protes tant als orthodox, tot bijwoning van het concilie in Rome heeft de paus een grote bijdrage aan de vrede n de broederschap geleverd en 'n hou ding van onderling begrip gewekt die belangrijke gevolgen zal hebben, aldus de oorkonde. RUSSISCHE WAARDERING Een der leden van de commissie van toewijzing, prof. N. M. Sissakian, hoogleraar in de biologie aan de universiteit in Moskou en lid van de Sowjetrussische academie van we tenschappen, zei tijdens de plechtig heid van de toewijzing: „De Sowjet- Inspectie blijft struikelblok russische regering en zijn premier Nikita Chroesjtsjov waarderen ten zeerste de inspanning van de paus ten behoeve van de zaak van de vre de onder alle volkeren. De heer Chroesjtsjov wenst de commissie met dit besluit geluk en is het net dit besluit eens", aldus prof. Sissa kian. De voorzitter zei later, dat de grootte van de prijs nog niet is vast gesteld, maar tussen de 350.000 en 450.000 Zwitserse frank zal bedragen. De prijs zal paus Johannes op 10 mei tijdens een plechtigheid ten Va- ticane overhandigd worden. De com missie was eensgezind in haar besluit de prijs aan de paus toe te kennen. Ook de vier Russische leden van de commissie, die 37 leden telt, stem den dus voor. Op Majorca Nederlands echtpaar door gas omgekomen Op Majorca is het Nederlandse echtpaar Block door gasverstikking om het leven gekomen. Man en vrouw waren beiden 50 jaar. Het echtpaar woonde sinds een half jaar op het eiland. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De Griekse premier, Constantine Caramanlis, heeft gisteren met zijn echtgenote en zijn minister van buiten landse zaken de lunch gebruikt op het paleis Soestdijk. Op deze foto welke op het bordes van het paleis werd gemaakt voor de aanvang van deze lunch zien we vlnr: H.M. Koningin Juliana, mevrouw Caramanlis. premier Caramanlis, de minister van buitenlandse zaken, Evan gelicos Averoff Tossizza, prinses Irene en prinses Beatrix. De Sowjet-Unie heeft vrijdag op de ontwapeningsconferentie in Ge- nève laten weten, dat zij niet verder met het Westen wil onderhandelen over de bijzonderheden van 'n kern- stopverdrag, als er niet eerst over eenstemming is bereikt over 't aan tal inspecties ter plaatse in het ka der van een dergelijk verdrag. Een woordvoerder van het westen zei, dat de afgevaardigden van het Sowjetblok een gecombineerde actie hadden ondernomen om te voorko men dat er andere kwesties dan het aantal inspecties besproken werden. Rusland wil. zoals bekend, maximaal twee a drie inspecties ter plaatse per jaar toestaan: het westen wil er min stens zeven. De Rus Tsarapkin zei, dat zijn land met die twee a drie inspecties „een enorme politieke concessie" had ge daan. Het Westen had hierop gere ageerd met nieuwe en zwaardere eisen. De vertegenwoordigers van de oostelijke landen hamerden er vrij dag voortdurend op, dat „het Wes ten de conferentie wil laten verzin ken in een poel van details. WACHTEN OP ANTWOORD William Foster, directeur van het Amerikaanse ontwapeningsbureau, zei dat de V.S. ziten te wachten op het antwoord van de Russen op vra gen als hoe, waar en door wie de controle op de naleving van 'n kern- stopverdrag moet worden uitgevoerd. Volgens hem was het Russische standpunt, dat de nationale contro lesystemen voldoende zijn om kern wapenproeven te ontdekken en iden tificeren, in tegenspraak met de mening van de Russische geleerden zelf. Dezen hadden immers zowel 't verslag van dein 1958 te Genève gehouden conferentie van deskundi gen als de verklaring van de Pug- wash-conferentie van het vorig jaar september mede ondertekend En in beide verklaringen werd „de nood zaak van inspecties ter plaatse dui delijk erkend". Als de Russen wer kelijk alle Amerikaanse proeven kunnen identificeren, aldus Foster, vragen wij de Russische vertegen woordiger de Seismische kaarten van alle ondergrondse kernproeven, die de V.S. hebben genomen. De V.S. hadden getraaht om werkelijk te on derhandelen over het aantal inspec ties ter plaatse, maar jammer ge noeg hadden zij moeten constateren, dat de Sowjet-Unie dit, althans tot dusver, niet wil. Zelfde weertype De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied boven Cen traal Europa blijft het weer in Ne derland beheersen, er is daarom maar weinig verandering in het huidige weertype te verwachten. De nachten blijven koud. hier en daar tijdelijk met mist, maar overdag doet de zon haar invloed gelden. De wind waait morgen zwak tot matig uit het zuid oosten. De afgelopen nacht kwam in het noorden en noordoosten van ons land strenge vorst voor. De laagste mini mumtemperatuur had Eelde. name lijk min 15 graden. Elders in het land was de vorst over het algemeen ma tig. In Duitsland bleef het streng vriezen, terwijl ook in Italië nog ma tige vorst voorkwam. ZON* FN MAANSTANDFN 3 Maart: zon op 07.24, onder 18.22; maan op 11.31, onder 02.47. 4 Maart: zon op 07.22. onder 18.23; maan op 12.18, onder 03.54. Hoogwaterstanden 3 Maart: v.m. 8.52; n.m. 21.30. 4 Maart: v.m. 10.06; n.m. 22.56. KORRELTJE Wie iets begint, moet doorzetten, ongeacht wat 't hem kost.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1