Eltm STAATSSECRETARIS CALMEIJER EIST HERROEPING VAN PUBLICATIE VRIJDAG 1 MAART *96* DB LWDÖCHE COURANT PAGINA 7 Donderdagochtend is de Griekse minister-president, Constantine Cara- manlis, voor een bezoek aan Nederland op Schiphol aangekomen. Foto: kinderen in Grieks nationaal kostuum boden het echtpaar Caramanlis bloemen aan. TWEEDE KAMER Rijk krijgt meer invloed bij waterstaatswerken Nu de Tweede Kamer gistermid dag geen bezwaar heeft getoond te gen 'n wijziging van de Waterstaats- wet van 1900, zal het Rijk meer in vloed gaan krijgen op de uitvoering van de verschillende waterstaats werken. Het betreft de wets wijziging stelt hier beperkingen waterstaatswerken langs de kust, het IJsselmeer en langs de grote rivie ren. Het Rijk kan de uitvoering ge lasten en bij nalatigheid deze uit- Het bezoek van minister president Caramanlis De minister-presidenten van Grie kenland en Nederland, de heer C. Caramanlis en prof. dr. J. E. de Quay, zijn donderdag van half vijf tot kwart over zes in conferentie bijeenge weest in het kabinet van de minister president in Den Haag. Tal van ac tuele problemen werden besproken. Aan de besprekingen werd ook deelgenomen door de ministers van buitenlandse zaken van de twee lan den, de heer E. Averoff-Tossizza en ipr. J. M. A. H. Luns. Verder waren de Griekse ambassadeur in Neder land, de heer P. A. Verykios, en Griekse en Nederlandse ambtenaren arbij aanwezig. Kort voor de conferentie hadden de Griekse premier en de minister van buitenlandse zaken het bezoe- lpersregister in het paleis Lange Voor hout getekend. Na het officiële bezoek aan Neder land zal het Griekse gezelschap een bezoek van één dag aan Luxemburg brengen. Daarna staat een „formeel bezoek van drie dagen aan Parijs op het programma. voering zelf ter hand nemen. De overheid zal in het vervolg ook kun nen verbieden, bepaalde werken uit «te voeren. Geen bezwaar dus in de Kamer tegen de wetswijzigingen, maar er was wel kritiek. De heer Biewenga (A.R.) was er lang niet van over tuigd, dat thans de nodige dijkver zwaringen binnen de vastgestelde tijd gereedkomen. Minister Korthals kwam de heer Biewenga in zoverre tegemoet, dat hij beloofde het toe zenden van een jaarlijks verslag aan de Kamer over het rijkstoezicht op de waterschappen in positieve over weging te nemen. Overigens, zo zei de bewindsman, zal het Rijk pas in grijpen, als er nalatigheid wordt ge constateerd. De heer De Ruiter (CHU) achtte de zeewering een zaak van nationaal belang. Het Rijk is voor deze zee wering verantwoordelijk, aldus de heer De Ruiter. Voorts ging de Kamer gisteren ak koord met een wijziging in de wet op stichtingen. Deze wet is nu ook van toepassing op door de overheid gerichte stichtingen en op kerkelij ke stichtingen. Enkele eeuwen oud café uitgebrand Donderdagmorgen is het enkele eeuwen oude hotel-café „De Ros kam" aan die Molenstraat te Zun- ctert door nog onbekende oorzaak in brand geraakt en geheel verwoest. Een voorbijganger ontdekte de brand en alarmeerde de exploiterende fa milie Hereijgers. Het echtpaar met hun vijf kinderen tussen de twee en negen jaar en de hotelgasten kon den zich in veiligheid stellen. De hele inventaris, die bagage en het meren deel van de kleren der gasten gin gen in vlammen op. Het vuur greep zo snel om zich heen dat die brand weer van Zundert niets meer kon redden. De schade beloopt vele dui zenden guldens. Tijdelijk onderdak voor Kamer van Koophandel in Leiden De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zal met het oog op de bouw van haar nieuwe kantoor tijdeljjk gevestigd worden in het vroe gere gebouw van de Leidse Duinwater Maatschappij aan de Stationsweg 32 te Leiden. In verband met deze ver huizing zal het kantoor der Kamer op 8 maart gesloten zijn voor het publiek, behou dens voor certificaten van oor sprong en legalisaties in spoed eisende gevallen. Bevroren voorruit: Dode en gewonde het gevolg Gistermorgen omstreeks half ne gen is de 50-jarige landbouwer G. H. Versteegen uit America (L.) met zijn auto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Een naast hem zittende 33-jarige landbouwer, eveneens uit America, is met een kaakfractuur opgenomen in een zie kenhuis in Horst. De vier andere in zittenden bleven ongedeerd. Het ongeluk zou gebeurd zijn, door dat de landbouwer tijdens het rijden de bevroren voorruit van zijn auto met een vloeistof wilde ontdooien. Het slachtoffer was gehuwd en va der van tien kinderen. GEMEENTEHUIS IN TUBBERGEN IN BRAND In het gemeentehuis van Tubber- gen is gistermiddag brand uitgebro ken. Na een uur was de uitslaande brand beperkt tot de achterzijde van het in oud-Saksische stijl in 1^28 op getrokken gebouw, wel dreigde nog gevaar voor overslaan van de brand naar een nabijgelegen garage en ho tel. De brand werd ontdekt door een van de raadsleden in een zaal naast die waar de raadsvergadering werd gehouden, In deze vergadering werd juist het woord gevoerd over de plannen om in 1967 een neiuw ge meentehuis te kunnen betrekken. De brand is ontstaan in de zolder ruimte, waar het archief is geborgen. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat raadsleden en journalisten zich amper tijdig in veiligheid kon den stellen. Tractatie voor 15.000ste deelnemer aan autotocht over de Gouwzee Komend weekeinde zal (voorlo pig?) voor het laatst gelegenheid be staan een autotocht te maken over de bevroren Gouwzee. Zo heeft het bestuur van de ijsvereniging van Monnikendam bekendgemaakt. In de loop van dit weekeinde wordt de 15.000-ste auto verwacht. Aan alle deelnemers zal deze beide dagen een herinneringsoortoonde worden uitge reikt. De 15.000-ste zal in de plaats waar hij wil starten in Monnikendam of in Volendam met muziek wor den opgewacht. Zijn auto wordt met een krans versierd. In een feestelij ke optocht wordt hij begeleid naar het stadhuis van Monnikendam. Daar zu'llen de burgemeester en het be stuur van de ijsvereniging Monniken dam hem begroeten. Met de herin neringsoorkonde wordt hem een en veloppe met 500 gulden geoffreerd. Daarna zal hij de tocht over de Gouwzee maken, niet in zijn auto doch in een arreslede, voorafgegaan door een fanfarekorps. Onderweg zullen hem nog enkele geschenken worden aangeboden. In Monnikendam (natuurlijk) een por tie paling, in Volendam een botter tje en in Marken een Markerpop. Rita Moreno, die een belangrijke rol speelt in de film West Side Story, is donderdagavond op Schiphol aan gekomen. Vrijdagavond zal zij in het Theater Du Midi in Amsterdam een gala-voorstelling bijwonen, welke wordt gehouden, omdat de film reeds een jaar gedraaid heeft. BELEDIGEND VOOR KATH. VOLKSGROEP? Staatssecretaris Calmeyer protes teerde gisteren telegrafisch tegen 'n hoofdartikel in het Eindhovens Dag blad van 27 dezer, waarbij hem be ledigende woorden tegen de katho lieke volksgroep in de mond zijn ge legd. De heer C. acht zich hierdoor in zijn goede naam aange tast. Hij eist publieke herroeping van de door hem als een aantijging be schouwde publikatie. Het hoofdarti kel in het Eindhovens Dagblad >gaf een breedvoerige beschouwing over de ontslagkwestie van vier hoofdof ficieren, wier zaak op 4 februari voor het ambtenarengerecht in Den Haag diende. Op 25 februari werden drie van deze ontslagen nietig ver klaard. Het vierde ontslag bleef ge handhaafd. Aan deze kwestie werd door een aantal bladen, waaronder het Eind hovens Dagblad, veel aandacht be steed. Onder de kop „3-1" schreef dit blad woensdag o.m.: „Het departement voelt zich in de kaart gekeken; dat is duidelijk. Dit verwekt natuurlijk boosheid bij de betrokken autoriteiten, maar die boosheid verraadt tevens een zwak heid. Waarom anders moet staatsse cretaris Calmeyer thans ventileren, wat zowel op het departement ge beurt als door derden in de Haagse perswereld gebracht wordt: dat hy onze publikaties „een roomse rot streek" vindt, enz." De tekst van het telegram van Staatssecretaris Calmeyer, die gister avond door de persdienst van het de partement werd gepubliceerd, luidt: „Met verbazing nam ik kennis van het redactioneel artikel ir. het Eind hovens Dagblad van woensdag 27 februari getiteld „ons commentaar 3-1", waarin u mij als reactie op uw publikaties woorden in de mond legt, die beledigend zijn voor de R.K. volksgroep stop. Ik ontken de in uw artikel tussen aanhalingstekens geplaatste woorden of woorden van dezelfde strekking in dit of enig an der verband te hebben gebezigd stop. Ik voel mij door uw aantijging in mijn goede naam aangetast en ver lang van u, dat u deze geheel on gegronde bewering onverwijld pu bliekrechtelijk terugneemt op een even opvallende wijze als waarop zij werd gedaan. Niet intrekken? De heer S. H. A. M. Zoetmulder, hoofdredacteur van het Eindhovens Dagblad verklaarde gisteravond te genover het ANP: „Ik kan alleen verklaren, dat mijn inliehtingen van dien aard zijn, dat ik er voorshands weinig voor voel om mijn publikatie in te trekken. Ik zal de zaak verder onderzoeken." Daders van overval op bakker bekennen Na tien dagen van naarstig speur werk is de Amsterdamse politie erin geslaagd klaarheid te brengen in de roofoverval op de 63-jarige bakker J. v. d. B., die op zaterdagavond 16 februari zwaar gewond werd aange troffen in een sloot nabij de West havenweg in de hoofdstad. Na lang durige verhoren hebben de 21-jarige los arbeider W. R. N. en de 30-jarige classificeerder L. V. E. bekend, dat zij de bakker op de bewuste avond in hun auto hebben vervoerd, waar bij de oudste van het tweetal de bak ker zo ernstig mishandeld heeft, dat deze een hersenschudding, een dub bele kaakfractuur en verwondingen in het gezicht opliep. De buit bedroeg honderd gulden Een krantenbericht over de vondst van de man bezorgde de politie een telefoontje, dat al spoedig aanwijzin gen gaf over de mogelijke daders. De beroofde vertelde, dat hij een worsteling in een auto zijn bril ge sneuveld was en dat een van de po ten van de bril nog in de auto moest liggen. Dit voorwerp bleek aanwezig. Pas na urenlange verhoren bleken de mannen tot een bekentenis ge neigd. De los arbeider verklaarde, dat hij en de classificeerder de bakker „onder handen genomen" en langs de stille Westhavenweg was de man uit de auto gezet. De buit hadden de mannen broederlijk gedeeld. T ouringcars Taxi's Vraagt offerte KANTOOR STATIONSPLEIN TEL. 2 2 4 4 4 (2 lijnen) Geen belastingfaciliteiten bij overwerk bouwbedrijf Aan de wens tot vrijstelling van belasting en van sociale verzeke ringspremies voor eventueel over werk van de bouwvakarbeiders kan niet worden voldaan. Dit is giste ren aan vertegenwoordigers van de organisaties van werkgevers en werk nemers in het bouwbedrijf meege deeld. Een dergelijke vrijstelling zou, al dus het oordeel van de overheid, een niet-verantwoorde inbreuk vormen op het algemene regime van de be lasting- en premieheffing Ook prak tische gronden verzetten zich tegen het inwilligen van de bedoelde wen sen. Door vele werknemers (b.v. mijnarbeiders en personeel werk zaam ten behoeve van transport en distributie) werd en wordt in aller lei eveneens zeer belangrijke secto ren van het maatschappelijke leven overwerk verricht. Wil men al dus het overheids-standpunt gro ve onbillijkheden en voor de hand liggende en gerechtvaardigde grie ven van andere groepen voorkomen, dan zal een vrijstelling voor extra- arbeid niet bot de bouwvakarbeiders beperkt kunnen blijven. wrak van het op 12 februari verongelukte Finse schip „Alca" in de Westerschelde is in brand geraakt de op het water drijvende olie, afkomstig van bet Fanameee tenfcecMp „Miraflores", dat maandag een msfc* M met de Brttee tanker JLbmóem". (Laotktfoto ANP) GEEN KOUDE- TOESLAGEN De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, ziet geen aanleiding tot het verstrekken van koude toeslagen op uitkeringen krachtens de onder het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid ressorterende so ciale uitkeringen. Hij neemt thans nog hetzelfde standpunt in als hij heeft gedaan in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Schep6. Dit blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid, dhr. Suurhoff (PvdA). Er is geen reden er aan te twijfe len dat de gemeentebesturen hun plicht niet hebben vervuld om in noodgevallen de helpende hand te bieden, aldus de staatssecretaris. De ze merkt ook op dat in het vrije be drijf niet overal een koudetoeslag aan de werknemers is verstrekt. Een belangrijk aantal bedrijfsverenigin gen ook heeft niet de besflissing ge nomen koudetoeslagen te verstrek ken op de wachtgeld- en werkloos heidsuitkeringen. Evenmin wordt 'n koudetoeslag gegeven aan hen die een uitkering ontvangen op grond van de ziektewet of de ongevallen wet. zo zegt de staatssecretaris. Bij het zenien ondaag gestort Gistermiddag is de 53-jarige me vrouw W. E. L. van Rossum in Den Haag bij het zemen van ramen uit de eerste etage van haar woning ge vallen. Zij is met ernstig letsel op genomen in het ziekenhuis ZuidwaL De Zeeuwse oesterkwekers vrezen, dat reeds negentig procent van de oesters door de aanhoudende koude is doodgegaan. Foto: oesterkweker J. Mieras-Adriaanse uit Yerseke staat geslagen bij een van zijn oester putten. Op da vork lipton slechts dode oosten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7