HET RIJMENDE PAARD WATERSKISPORT OP BRAASSEM KRIJGT EEN NIEUW TEHUIS „Ons bioscoopje hebben we nodig" Benoemingen Bisdom Haarlem NIEUW et geheim van de blauwe treir VRIJDAG 1 MAART 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 ROELOFARENDSVEEN Met ingang van de komende zomer zal de waterskisport op de Braasse- mermeer beoefend worden op het geheel apart gelegen gedeelte van deze Zuidhollandse plas, namelijk op de Westmeer nabij Roelofarendsveen. De waterski- en touringclub De Brasem, die ongeveer 70 leden telt, onder wie de Noordeuropese kampioene Conny Dane, had tot voor kort haar plaats van samenkomst bij paviljoen Braassemermeer in Oude Wetering. Omdat dit paviljoen tevens een trefpunt van vele wedstrijdzeilers is en omdat de vaargeul op de Braassemermeer op korte afstand van het waterskiterrein was gelegen, heeft de vereniging een nieuw clubhuis in Roelofarendsveen gebouwd. Zij heeft daar ook de beschikking over een terrein, dat geschikt is als standplaats voor caravans van de leden. In de speciale waterskihoek van de Westmeer zullen een slalombaan en een springschans worden aangebracht. De waterski- en touringclub De Braassem wil op dit gedeelte van de Braassemermeer op 12 mei openingswedstrijden en op 18 augustus wed strijden om de Brasem-cup houden. Kamerlid stelt vragen over* pensionering van klerk Het Tweede-Kamerlid, de heer Peschar (PvdA) heeft aan de Staats secretaris van Financiën schriftelijk gevraagd of het werkelijk waar is, dat het verzoek van de beëdigde klerk op het kantoor van de bewaar der der hypotheken, het kadaster en der scheepsbewijzen te Arnhem, om na zijn 65ste verjaardag nog 2 maan den in dienst te mogen blijven ten einde zijn 50-jarig dienstverband te voltooien, is Agent schoot zes keer (mis) op vluchtende dief (Advertentie) Twee treinen grepen auto; bestuurder bleef ongedeerd De 22-jarige vertegenwoordiger C. Verspui uit Hoornaar bij Gorkum is gisteravond kort voor zeven uur op een met knipperlichten beveiligde overweg ten westen van het dorp Rijen, als door een wonder aan de dood ontsnapt, toen hij met zijn per sonenauto door het rode licht reed en tegen een passerende goederen trein botste. De trein sleepte de auto met bestuurder een tiental meters over de rails mede waarna de wa gen zwaar gehavend op het andere spoor belandde. De bestuurder weet niet meer hoe hij uit zijn wagen is gekomen, maar hij was juist van de rails, toen op die plaats de perso nentrein Breda-Tilburg met 'n snel heid van 120 kilometer passeerde. Deze trein sleurde de auto ander maal mee en verpletterde hem ge heel. Het duurde ruim anderhalf uur eer het treinverkeer weer normaal doorgang kon vinden. Die tijd had den spoorwegmannen en in Rijen ge legerde militairen van de Genie no dig om het wrak onder het treinstel uit te krijgen. Inbraak in gemeentehuis te Meppel opgelost? De politie in Meppel heeft 4 per sonen aangehouden die zij er van verdenkt verleden week in de naciht van donderdag op vrijdag een in braak in het Meppeler gemeentehuis te hebben gepleegd. Uit de gekraakte brandkast van de gemeente-ontvan ger werd ruim 35.000 gulden van de dienst sociale zaken ontvreemd, De arrestanten zijn: de 35-jarige L. A. M., de 25-jarige A. M. v O., en de 16-jarige P. P. G. B., allen uit Den Haag en de 19-jarige M. G. V. uit Heerlen. De gearresteerden zijn voor een verhoor naar Meppel overge bracht. Ze hebben nog niet bekend. Een agent van politie heeft gister nacht zes schoten gelost op een 25- „Sabrina". jarige veemarbeider, die ingebroken had in een souterrain aan de Nas- Het blijspel „Sabrina" van Samuel saukade te Amsterdam. De man werd Taylor werd donderdag door de Avro evenwel niet geraakt en kon ontko- onder strakke regie van Walter van men. Later werd hij in de Van 01- der Kamp tot opvoering gebracht, denbarneveldstraat door recher- De kijker kon rekenen op de ver- cheurs aangehouden. Gebleken is, tolking door een keur van artisten dat de veemarbeider, samen met een die men al vaak op het t.v.-scherm 23-jarige plaatarbeider, ingebroken heeft gezien. Minder vaak verscheen had in een groothandel in verlich- Femke Boersma, die in dit spel de tingsartikelen aan de Nassaukade. titelrol vervulde. Sabrina was een Buren bemerkten dit en waarschuw- moderne Assepoester, het aanvanke- den de politie. Toen deze arriveer- lijk schuchtere meisje, dat zich ont- de, zag een der agenten een man plooit als vrouw van de wereld. Het juist het souterrain verlaten. Hij hele verhaal werd aanvaardbaar ge sommeerde hem te blijven staan en maakt. Eerder werd het stuk opge- toen de vluchteling hieraan geen ge- voerd door „Theater" en Audrey Hep- volg gaf, begon de agent te schie- burn" heeft de Sabrina-rol in een destijds gemaakte film vervuld. Over filmster gesproken: het fenomeen „filmster" was vooraf bij de Avro ten. De plaatwerker werd in de groot handel aangetroffen, verborgen ach ter een stellage. Het zijn niet alleen de vitaminen, die U op de been houden. Ook de bioscoop geeft U een onmisbare dosis levensvreugde. Dat is met recht ontspanning. Voor elk wat wils. En voor Uw welzijn is ook regelmaat nodig. Ga dus minstens één maal per week naar de bioscoop. Samen naar de film... ja, gezellig! (Advertentie) onderwerp van het programma „Voor pen £>r Kusters van het Kaski heeft baar leed. Dat werd duidelijk ge- de vrouw Ter illustratie werden Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft met in- w VM1.„ gang v? 1 maart ontslag verleend KRO bevatte veelzijdige onderwer aan de z.e. heer S. J. de Bot als pas toor van de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Koog aan de Zaan en in diens plaats benoemd de z.e. heer C. Laurent, tot nu toe legeraalmoezenier in Den Haag. Z. H. de Paus heeft benoemd tot ere-kamerheer met kap en degen, dr. L. Brenninkmeijer te Hilversym en tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote de heren Franz Brenninkmeijer te Naarden en Friedrich Brenninkmeijer te La ren. (Advertentie) deel van de wereld heerst on voorstel- 1 CP PERFECT L ACU AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT (Advertentie) een toelichting gegeven op het uitge- maakt door het commentaar en door fragmenten van speelfilms en jour- brachte rapport over de onkerkelijk- indrukwekkende filmbeelden over naals getoond en er werd onder meer beid in ons land. Voor wat het wes- talloze onderwerpen. Aalmoezenier aandacht geschonken aan de opkomst ^en betreft, was van betekenis het P. Groenendijk in zijn epiloog haakte van de „gemaakte ster en aan de Woord van de aan -Leidenaars wel- op dit programmadee] in en bepleitte invloed, die deze zonder meer op de bekende pater Duindam OFM van krachtige steun aan de Vastenactie moraal uitoefent. Amsterdamse Mozes en Aaron- en ondermeer aan de jongerenactie. kerk: „de hele gemeenschap van de Alles ressorteerde in de opwekking °P woensdag. Kerk is tekort geschoten". Maar toen tot bouwen aan de toekomst van de TT deze zielzorger de diepste oorzaak mensheid. van de geloofsafval zou verklaren, werd de uitzending onverwacht en Operette „De keizerin", harteloos afgebroken. In de rubriek „Vloekjes bij de thee" kwam de De operette, die we in een Duits- tekstschrijver Wim Zaal zelf verge- Oostenrijkse coproduktie via de KRO noegd in het beeld. Er was een grap- zagen, was vrijwel onbekend. „Die pig slot: een oud regentenschilderij Kaiserin" van Leo Fail wordt zelden kwam tot leven; de aanzittenden lie- gehoord, maar deze compositie wijkt pen plotseling van het doek weg. nochtans in feite nauwelijks af van „Piste" ging ook nu uit Treslong in hetgeen men in dit genre heeft te Hillegom, yeliswaar kunstig, maar verwachten. Het bruiste van liefdesr traditioneel, dat is weinig nieuws- avonturen en hofintriges. Voor. de, brengend. We hebben hoofdzakelijk Presentatie werd ook nu gebruikge- bezwaar tegen soortgelijke amuse- maakt van het play-backsysteem: de Ac j a -> zangers waren anderen dan de spe- ^woensdag. l€rs paarbij komt het we| eens vo®or hn eiD j dat niet alles steeds synchroon loopt. overvloed Jammer vooral, dat de kijker de klem ZTLTL Ï2ÏS ^fL°r„r£°Je van pracht en praa! moest missen. Vooraf ging een leerzaam programma over de ambtenaren, waarbij men ook dr. W. J. J. Dijsselbloem heeft kunnen zien en horen. Komende uitzendingen. Vanavond bij de VPRO zal Kees Brusse in gesprek zijn met de dieren- inspecteur van Blijdorp. Verder komt de Oude Draaidoos weer op de prop pen en maakt professor Van Holk zijn rentree, voor het eerst na zijn bezoek aan het Vatikaans concilie. Nadat de NTS zaterdag een show met de Duitse Nederlander Johan Heesters heeft gebracht, zal de Vara een nieuwe aflevering schenken van de wedstrijd met Theo Eerdmans en het sex-symbool, de befaamde Brigit te Bardot laten zien en horen. Zon dagnamiddag kan men kijken naar de wereldkampioenschappen kunst rijden in Cortina d'Ampezzo en des avonds bij de KRO onder meer naar de dialoog „Hebben de eer u kennis te gevendit in plaats van „Stad huis op stelten", welke rubriek spoe dig door een soortgelijk spel onder andere titel zal worden hervat. Al thans: zo hebben we vernomen. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.0—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte ochtendglanken. (gr.) (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijd lied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.40 Grammofoonmuziek. 8.50 Weg wijs, tips voor trips en vakanties. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Amateursorkes. VPRO: 10.00 Samen thuise lezing. 10.05 Bijbelse miniaturen, lezing. VARA: 10.20 Lichte orkestmuziek (gr.). 10.30 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoording. 10.45 Geknipt voor herhaling, gevarieerd program ma. 12.15 Tussen - mens en nevelvlek, populair wetenschappelijke lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sportactialiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Vers van de pers. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Om de kwaliteit van het bestaan, lezing. 15.05 Matinee op de vrije zaterdag: Omroeporkest en soliste: Klassieke muziek. In de pauze: 16.0516.25 Boekbespreking. 17.15 Jazztrio met zangsoliste. 17.30 Weekjournaal. -8.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tango-rumba orkest en zangsolis ten. 18.50 Lichte grammofoonmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Christendom in ontmoeting met wereldgodsdienst, lezing. 19.45 Gram mofoonmuziek. 19.55 Deze week,, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Vijf seconden van Woef!!' teenagerprogramma. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Tel uit je winst, spelletjesprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Zo maar een zater dag in maart, cabaretprogramma. 23.10 Op de platenmarkt: gevareer- de grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Klasieke grammofoon muziek. (7.307.35 Strip voor de jeugd). 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.50 Nieuws. 8.15 Po pulair ochtendconcert (gr.). 9.00 Dj in, gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Lichte grammofoonmu ziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Amateursprogramma. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Me- tropole-orkest: amusementsmuziek. 15.30 Mannenkoor. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Lich te grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Licht instrumentaal trio. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Zangrecital: klassieke liederen. 18.00 Kunstkroniek. 18.50 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble. 18.50 Gram mofoonmuziek. 18.35 Wereldkam pioenschappen kunstrijden op de schaats te Cortina d'Ampezzo. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Mo torpraat. 19.30 De Oelewappers, licht programma. 20.00 Radio Philharmo- nisch orkest. Groot Omroepkoor en solisten: Klassieke muziek. 20.51J Lichtbaken, lezing. 21.00 Tierelantij nen: gevarieerd programma. 22.00 Operamuziek. 22.20 Europese kam pioenschappen Biljarten Ankerka-r der 71/2 ten Den Helder. 22.45 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nieuwe klassieke grammofoonplaten, met commentaar. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 15.00 Op reis met dr. L. van Egeraat. 15.20 Rawhide stampedo, film. 16.10 Fire Schience vuur, natuurkundeles. 16.25 Expeditie Terug naar het stenen tijdperk, film. 17.0017.30 Voor de kinderen. 19.30 Vrije nieuwsgaring. De ring is voor Sidney, TV-film. 19.55 Reac tie op reacties. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws, 20.45 De Johann Heesters Show. 21.45 Wereldwijs, quiz. 22.30 Opgeno men programma v. Brigitte Bardot als chansonnière. NTS: 23.0023.30 Eurovisie: Reportage wereldkam pioenschappen kunstrijden in Cortina d'Ampezzo. (Vrije rijden in het ijs- dansen). (Advertentie) 32) Later reed hij terug naar Monte Carlo, dineerde daar en kwam om streeks elf uur thuis. Hippolyte kwam hem met een ontsteld gezicht tegemoet. ,Ah, is monseur le comte daar! Heeft meneer le comte mij getele foneerd?" De graaf schudde het hoofd. „En toch kreeg ik om drie uur een boodschap van monsieur le comte, dat ik te Nice, in „Negresco", bij hem moest komen." „Werkelijk?" vroeg de graaf. „En ben je gegaan?" „Zeker, monsieur le comte, maar in „Negreco" wisten ze niets van monsieur af. Hij was er niet ge weest." „Juist", sprak de graaf en Marie —■Witt was op dat ogenblik zeker uitge gaan om boodschappen te doen?" „Ja, monsieur le comte." „Ah juist", zei de garaf, „het is niet van belang. Een vergissing." Hij ging, bij zichzelf glimlachend de trap op. Toen hij op zijn kamer was geko men, sloot hij de deur af en keek scherp rond. Alles scheen zoals ge woonlijk. Hij opende verschillende la den en kasten. Toen knikte hij. De dingen waren bijna precies weer te ruggezet waar ze gestaan hadden, maar toch niet geheel. Het was te zien, dat er een nauwkeurig onder zoek had plaats gehad. Hij ging naar het bureau en drukte op de geheime veer. De lade vloog open, maar de haar lag niet meer waar hij haar gelegd had. Hij schud de het hoofd meer dan eens. „Ze zjjn knap, onze Franse politie mensen", mompelde hij zij zichzelf, „heel knap. Niets ontgaat ze." HOOFDSTUK XX. KATHERINE SLUIT VRIENDSCHAP De volgende morgen zaten Kathe- rine en Lenox samen op het terras van Villa Marguerite. Ondanks het verschil in leeftijd begon er iets vriendschappelijks tussen hen te ko men. Als Lenox er niet geweest was, zou Katherine het leven op Villa Marguerite ondraaglijk hebben ge vonden. Het geval-Kettering stond in het middelpunt der belangstel ling. Lady Tamplin exploiteerde het verband tussen haar gast en de moord waar zij het maar te pas kon brengen. Lenox deed alsof ze zich amuseerde over de houding van haar moeder, maar in haar hart begreep ze wel hoe onaangenaam Katherine dat vond. De situatie werd er niet beter op gemaakt door Chubby, die Katherine steeds voorstelde als volgt: „Dit is miss Grey. U hebt toch wel gehoord van die zaak van de blauwe trein? Ze heeft er tot haar oren in gezeten! Ze heeft een hele tijd zitten praten met Ruth Kettering, enkele uren voor de moord! Een bof voor haar niet?" Een paar opmerkingen van die aard hadden Katherine die morgen aanleiding gegeven tot een ongewoon vinnige repliek; en toen ze met hun tweeën waren, merkte Le nox op: „Niet gewoon geëxploiteerd te wor den, is het wel? Je hebt nog heel wat te leren, Katherine." „Het spijt me dat ik kwaad werd. Het is niet mijn gewoonte." „Je hebt gisteren met Derek ge luncht, niet waar?" ging Lenig voort. „Vind je hem aardig?" „Dat weet ik niet", zei Katherine langzaam. „Wat vind je dan niet aardig aan hem?" Katherine beantwoordde de vraag niet, althans niet direct. „Hij sprak over de dood van zyn vrouw", zei ze. „Hij zei dat hij niet kon ontken nen, dat het voor hem een wonder baarlijk geluk was." „En dat heeft jou natuurlijk ge schokt, veronderstel ik," zei Lenox. Zij zweeg even en voegde er toen met een vreemde klank in haar stem aan toe: „Hij mag je graag lijden, Ka therine". „Hij bood me een heel goede lunch aan", zei Katherine glimlachend. Lenox liet zich niet van haar stuk brengen. „Ik zag het al die avond dat jij hier kwam", zei ze nadenkend. „De manier waarop hij naar je keek; en je bent niet zijn gewone type pre cies het tegendeel. Ik veronderstel dat het net is als met de godsdienst: je krijgt het op zekere leeftijd te pakken". „Of mademoiselle aan de telefoon zoug willen komen", zei Marie, die aan het venster van de salon ver scheen. „Monsieur Hercule Poirot verzoekt haar te mogen spreken." „Nog meer sensatie. Ga maar Ka therine; ga maar een beetje redene ren met je detective." Hercule Poirots stem klonk afge meten en duidelijk in Katherines oor. „Spreek ik met medamoiselle Grey? Prachtig. Mademoiselle, ik heb een boodschap voor u en van monsieur Van Aldin, de vadër van mademe Kettering. Hij zou u heel graag eens spreken, in Villa Marguerite of in zijn hotel, zoals u verkiest." Katherine dacht een ogenblik na en zei toen tegen Poirot dat ze liever naar Nice zou komen." „Uitstekend, mademoiselle. Ik zal u zelf in een auto komen halen. Zul len we zeggen over ongeveer drie kwartier?" Precies op het afegsproken tijdstip verscheen Poirot. Katherine was ge reed en ze gingen dadelijk op weg. „Wel, mademoiselle" en Kathe rine zag dat er iets zeer aantrekke lijks aan de heer Hercule Poiot was „heb ik mijn belofte niet gehou den dat ik voor een detectiveroman zou zorgen? Ik houd altijd mijn be loften." „U is al te vriendelijk", zei Kathe rine. „O, u drijft een beetje de spot met me, maar zou u de verdere ontwikke ling van de zaak willen horen of niet?" Katherine zei: dat ze dat graag wil de en Poirot gaf haar een uitvoeri ge beschrijving van graaf de la Roche. „U denkt dat hjj haar gedood heeft" zei Katherine nadenkend. „Dat zeg ik niet", zei Poirot. „Maar u, mademoiselle, wat denk u?" Katherine schudde het hoofd. „Hoe zou ik dat weten? Ik heb geen verstand van die dingen, maar ik zou zeggen dat „Ja?" zei Poirot aanmoedigend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2