S)e &2id<te(5owfccmt Kapitein van de „Miraflores" nog steeds vermist AFRIKAANSE ASSOCIATIE IN DE IJSKAST WOENSDAG 27 FEBRUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.865 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AFRIKAANTJES IN DE IJSKAST Telel. 2 0 9 3 5 Red 8»»» 6, 25 5 9 8- Advert. 8 0 8 8 6- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. I 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes j 1,50 De ramp op de Westerschelde Negen doden bij aanvaring tankers Nog steeds is het niet geheel dui delijk hoeveel mensen zich aan boord bevonden van het Panamese schip „Miraflores", dat maandag op de Westerschelde in brand is geraakt na een aanvaring met de Britse tanker „Abadesa". Het aantal personen, dat vermist wordt, is zo ook nog niet vastgesteld. De rederij van de „Miraflores" in Genua heeft opgegeven, dat er 42 mensen aan boord waren. Overle venden van de ramp verklaarden ech ter in Rilland Bath, dat er 39 men sen aan boord waren, 35 bemannings leden, 2 vrouwen (de echtgenoten van de kapitein en de eerste machi nist) en twee Belgen (de loods en de roerganger). De rijkspolitie te water te Wemel- dingen is met het onderzoek naar de gebeurtenissen op de .Miraflores" belast. Zij gaat wellicht in Antwer pen door gesprekken met overleven den een beeld van de situatie samen stellen. De rijkspolitie te water heeft aan boord van de „Miraflores" geen stof felijke overschotten van bemannings leden gevonden. NOG STEEDS VERMIST. De agent in Antwerpen van de re derij deelde gistermiddag in te genstelling tot eerder hierover ver schenen berichten mee, dat de ka pitein van de „Miraflores" nog steeds tot de vermisten behoort. Aanvankelijk dacht men, dat de kapitein door een van de vele boten was opgenomen en in Antwerpen zou zijn afgezet, doch hiervan is geen enkele bevestiging te krijgen. Het rampschip is gistermiddag om half zes vlot getrokken. Het zal vandaag naar Antwerpen worden ge sleept. STRIJD OM DE MELKSANERING De sanering van de melkbezorging in Den Haag, Rijswijk en Voorburg gaat niet zo vlot als de Stichting Economische Melkdistributie (SEM) zich dat had voorgesteld. De SEM had 21 processen in kort geding aan gespannen tegen onwillige melkslij- ters, in 14 daarvan zag de SEM zich gisteren door de Haagse rechtbank in het ongelijk gesteld. Slechts zeven melkhandelaren wor den op straffe van een dwangsom van 100 gulden per dag verplicht, aan de melkinrichting opdracht te geven hun wekelijkse omzetcijfers bij de sane ringscommissie te melden. Indien de ze melkhandelaren naar de smaak van de SEM „teveel" omzetten, moe ten zij dit „teveel" voor driekwart afstaan aan de kas van de z.g. rege lingscommissie. De vordering tegen veertien melkdetaillisten werd afge wezen, omdat naar de mening van de rechtbank de SEM te lange tijd had laten verlopen alvorens zij tot actie tegen de onwillige melkboeren was overgegaan. Een grote schare melkslijters be volkte in opgewonden toestand de publieke tribune bij deze korte ge dingen. Sow j et-diplomaten uitgewezen Twee Sowjet-diplomaten zijn dins dag door IJsland personae non gratae verklaard en moeten het land verla ten, omdat zij spionage hebben ge pleegd. Dit heeft de IJslandse minister van justitie meegedeeld. Hij zei, dat de beide mannen de ambassadesecre taris Dimitrief en de tolk Kisilef, se dert één januari hadden getracht vertrouwelijke inlichtingen over de NAVO-bass Keflavik in te winnen bij eén IJslandse burger, Ragnar Gunnarsson, die bekend staat om zijn communistische opvattingen. Deze had echter de autoriteiten ge waarschuwd, dat de Russen hem grote sommen geld hadden aangebo den voor gegevens over de basis, die hij onder meer moest fotograferen. Het laatste onderhoud, met de Russen vond maandagavond plaats nabij een meertje. De Russen waren in hun eigen auto daarheen gekomen en namen vervolgens plaats in de auto van de IJslander, waarin zich politiemannen hadden verborgen, die tijdens het gesprek te voorschijn kwamen. De diplomaten, die zich thans in de Russische ambassade bevinden, zullen één dezer dagen naar de Sowjet-Unie terugkeren. De ambassadeur van de Sowjet- Unie in Reykjavik, Alexandrov, diende later bij het IJslandse mini sterie van buitenlandse zaken een protest tegen de uitwijzing in. Hij noemde de beschuldiging „volslagen onwaar". Naar thans officieel is vastgesteld zijn bij de botsing tussen de onder Panamese vlag varende tanker „Mi raflores" en de Britse tanker „Abade sa", maandagmiddag op de Wester schelde ter hoogte van Rilland-Bath, negen zeelieden, allen opvarenden van de „Miraflores" omgekomen. De na men van de slachtoffers, zoals ze ons door de politie werden verstrekt zijn: De 59-jarige kapitein Giacomo Ve- rardo, de 33-jarige stuurman Raoul Russian, de 28-jarige 3e machinist Gio vanni Rovegno, de 40-jarige steward Hennio Grandi, de chef-stoker Adolfo Baseri, de stoker Guiseppe Fiorentino en de werkman Alessandro Africano, allen eveneens 40 jaar en de 30-jarige koksmaat Alfonso Vitanza. In Hans- weert staat opgebaard het stoffelijk overschot van de 51-jarige stoker Francesco Bacchione, die bij de aan varing zwaar werd gewond en tijdens het transport naar de vaste wal is overleden. Van acht slachtoffers zijn de stof felijke overschotten nog niet gevon den. Een luchtopname van de geteisterde Panamese tankboot „Miraflores", gemaakt op woensdagochtend: nog steeds komt er rook uit het geblakerde rampschip. (Luchtfoto ANP). Een politieke tegenstoot. Nederland met Italië in verzet Italië en Nederland hebben dinsdag in Brussel geen datum willen bepalen voor de ondertekening van het nieu we associatie-akkoord tussen de Euro pese Economische gemeenschap en de in Frankrijk EEG-landen die in het geweer ko men tegen de politiek van president De Gaulle kunnen het gevaar van een „kettingreactie" binnen de Europese datum is vastgesteld voor de nieuwe Gemeenschap veroorzaken, zo schrijft conventie en het oude akkoord reeds het Britse onafhankelijke dagblad op 31 december van het vorig jaar f|The Times" woensdag in een hoofd- is afgelopen. Daarnaast zullen op artikel. Het noemt de weigering van ambtelijk mveau de door Nederland Italië en Nederland om het nieuwe verlangde aanvullende regelingen associatieverdrag met de achttien on- worden onderzocht. afhankelijke Afrikaanse staten te on- dertekenen een voorbeeld van daad- Zwarte pionnen. werkelijk verzet tegen De Gaulles politiek. pese üconomiscne gemeenscnap t»u ae R1 rsgeringskringen in Bonn acht De Italiaans-Nederlandse actie is Xtnlnnor nrpicrt WPPr 18 Afrikaanse landen. De Italiaanse men het 601 ..slechte politiek om in volgens „The Times" een duidelijke UlaRlllg UlClwt ncci onderstaatssecretaris Martino her- Europese politiek de Afrikaanse politieke tegenstoot. Met name de - haalde het reeds bekende standpuntlandien als schaakstukken te gebrui- Italianen, aldus het blad, hebben dui- van zijn regering, dat grondwette- ken- ,In 001111 brengt men de demon- delijk gemaakt, dat zij een soort sta- lijke bezwaren, nu het parlement in datieve houding van Nederland en kingsactie willen ondernemen binnen Rome is ontbonden en verkiezingen tegen president De Gaulle in de „zes" in de hoop, De Gaulle ge- De Franse regering ziet met vre- voor de deur staan, een beslissing verband met de daar op resp. 15 mei leidelijk aan tot rede te brengen, zen en beven de komende vrijdag daarover onmogelijk'maken. Namens ei1 28 april te houden algemene ver- Het blad acht dit streven sympathiek, tegemoet. Een dag, waarop honderd- Nederland verklaarde de permanente kiezingen. Men vreest, dat vóór deze maar vreest Franse .tegenmaatrege- duizenden arbeiders er het bijltje vertegenwoordiger bij de gemeen- verkiezingen in het standpunt van len. voor een nog niet genoemde tijds- schappen, de heer D. Spierenburg, duur bij neer zullen leggen. dat de regering in Den Haag zich nog Naar schatting 240.000 arbeiders 0ver deze kwestie beraadt, van de steenkolenindustrie hebben reeds een staking voor vrijdag aan- Frankrijk, Duitsland, België en Lu- gekondigd. Het spoorwegpersoneel xemburg verklaarden zich onmiddel- zal vandaag of morgen een beslis- lijk bereid tot ondertekening van het sing nemen over het al of niet mee- akkoord over te gaan. De besprekin- doen aan de actie. Ook de Parijse gen van dinsdagochtend werden al- Tjn i^11 ?°°r Ned?r!and °P minis- bij verstek ter dood was veroordeeld zonder vrye dag, waarschijnlijk doen ze teneel niveau bijgewoond. t? vprnonakpn mee. De Nederlandse afgevaardigde, wegens zijn aandeel m de opstand een te veroorzaxen. Spierenburg, legde er in een verkla- van Algiers in april 1961 is dinsdag De regering, die steeds heeft ge- ring de nadruk op, dat Nederland „ori weigerd de lonen voor deze groepen niet van plan is de reeds in december handen en voeten gebonden in arbeiders te verhogen, heeft heden tussen de „zes" en de 18 Afrikaanse Parijs in een auto aangetroffen, na- een spoedvergadering gelast om de landen geparafeerde conventie aan te <jat de politie op de hoogte was ge- dreigende situatie te bespreken. De tasten of de onderhandelingen daar- communistische mijnwerkersbond over met de Afrikaanse landen te steld- De tipgever, die een lid van heeft een staking op vrijdag en za- heropenen. Wel worden aanvullende de verboden extremistische O.A.S. Binnen half jaar grenswijziging in de Tweede Kamer Binnen een half jaar zal 'n voor stel tot grenswijziging van Leiden en randgemeenten de Tweede Kamer kunnen bereiken. Dit heeft de minis ter van binnenlandse zaken de Eer ste Kamer meegedeeld. Zoals bekend zullen dit jaar de Tweede Kamer-verkiezingen op 15 mei a.s. worden gehouden. Het is dus niet meer in de bijna gepasseerde zitingsperiode, dat Leiden aan de beurt komt. Het is zelfs nog niet ze ker of de eventuele opvolger van minister Toxopeus ten aanzien van dit wetsontwerp een zelfde stand punt zal innemen als de huidige mi nister van binnenlandse zaken. NEDERLAND EN INDONESIË De Indonesisch minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, heeft secretaris-generaal Oe Thant doen weten, dat de Indonesische regering weer diplomatieke betrekkingen met Nederland wil opvatten. De Indonesische vertegenwoordi ger in de V.N., de heer Palar, heeft op 20 februari Oe Thant in kennis gesteld van het volgende telegram van Soebandrio: „Excellentie Ik heb de eer te uwer kennis te brengen, dat na het overleg, dat uw kabinet-chef V. C. Narasimhan tijdens zijn recent be zoek aan Indonesië heeft gepleegd, de regering van de republiek Indo nesië heeP besloten tot een herstel van de diplomatieke betrekkingen met het koninkrijk der Nederlanden op ambassadeurs-niveau. Het ligt in de bedoeling, voorlopig te beginnen met een uitwisseling van zaakgelas tigden." Argoud bij de politie „bezorgd" Ex-kolonel Antoine Argoud, die woensdag melding van „een niet on gegrond gerucht", dat Argoud door mannen van de Franse geheime dienst in West-Duitsland gearres teerd was. Als dat waar is, zo schrijft „l'Aurore" ,dan kan men zich voor stellen, dat zij Argoud niet aan de Franse justitie konden overhandigen internationale verwikkelin- terdeg afgekondigd en het personeel regelingen tussen de „zes" verlangd, h d d D0litie eezeed- der spoorwegen, gas- en elektrici- die voor een deel van financieel- u pomie gezegd. „Ar- Geen menselijk leven op Venus De Amerikaanse nationale organi satie voor lucht- en ruimtevaart heeft dinsdag te Washington medegedeeld, dat uit gegevens, die het ruimtevoer- teit9bedrijven en ook de havenarbei- technische aard zijn, maar vooral be- £Oud heeft ons verraden", ders opgewekt daaraan deel te ne- trekking hebben op het open houden men. Van de mogelijkheid, dat ook bij het Toen Argoud meegenomen «werd Britse Gemenebest aangesloten Afri- naar het politiebureau zou hij heb- kaanse landen op de een of andere .ben gezegd, dat hij uit München, in tuig „Mariner" per radio aan de aarde De beroemde Italiaanse opera- wijze zich met de EEG kunnen asso- West-Duitsland, was ontvoerd. Een heeft doorgegeven, is gebleken, dat zangeres Renata Tebaldi moet van ciëren of overeenkomsten met de Ge- man, die bij zijn arrestatie had staan haar dokters volledige rust nemen meenschap sluiten. toekijken, zou hij hebben aangewe- de temperatuur aan ae oppervlakte en zal dit seizoen niet meer optreden Besloten werd uiteindelijk, dat zen als één van zijn ontvoerders, van Venus ongeveer 430 graden Cel bij de New York Metropolitan Opera, op voorstel van Duitsland de Eu- Deze man werd later door de politie sius bedraagt. Dit betekent dat op waaraan zij verbonden is. Renata Te- ropese commissie zal nagaan of er vrijgelaten, omdat hij niets met de baldi lijdt aan algemene vermoeid- overgangsmaatregelen voor de Afri- ontvoering uitstaande had. deze P'aneet geen menselijk leven heid. kaanse landen nodig zijn, n.u nog geen Het rechtse blad „l'Aurore" maakte voorkomt, zoals wij dat op aarde ken nen. De „Mariner" is in december 1962. als destijds gemeld, in de nabijheid van Venus geweest. Uit andere, door dit Amerikaanse ruimtevoertuig ver strekte gegevens, blijkt, dat boven Venus een dichte wolkenlaag hangt, waarin op grote hoogte temperatu ren tot 38 graden onder nul voor komen. Uit waarnemingen, die door instru menten van de ..Mariner" zijn ver richt, blijkt, dat de temperatuur in een bepaald deel van de wolkenlaag boven het zuidelijke halfrond van Venus twintig graden lager is dan in de rest van de laag. Er is geen verschil van tempera tuur geconstateerd tussen het naar de zon gekeerde deel van Venus en het in het duister verkerende gedeel te van de planeet. Instrumenten van de „Mariner" hebben ook aangetoond, dat vanuit de zon een constante gasstroom dóór de ruimte gaat. Deze stroom bereikt ook de aarde, waar hij soms plotse ling opstekende magnetische stor men doet ontstaan, welke radiover bindingen verstoren. De geleerden hebben uit deze waar nemingen van het Amerikaanse ruim tevoertuig de indruk gekregen, dat de hoeveelheid kosmische stof ver mindert, naarmate men zich verder van de aarde verwijdert. Zelfs in de omgeving van de veel dichter bij de zon gelegen planeet Venus komt min der van dit stof voor, dan in de na bijheid van de aarde. Koning Boudewijn der Belgen heeft de Kongolese premier Cyrille Adoela ontvangen. Rechts op de foto de Bel gische minister van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak. Radiozender in Caracas bezet Het Venezolaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft medege deeld, dat vijf leden van het „natio nale bevrijdinpsfront" dinsdagmiddag gedurende tien minuten de zender van radio-Caracas hebben bezet en van daaruit een proclamatie tegen de staat hebben omgeroepen. Onder be dreiging met revolvers trachtten zij het radiopersoneel te dwingen de verklaring voor te lezen. Dit wei gerde echter, zodat de overvallers het toen zelf moesten doen. Na de omroep verdwenen zij in een auto, die later in de stad werd teruggevonden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Weinig verandering De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven Polen is een nieuw krachtig hogedrukgebied aangekomen, dat de rol van het hogedrukgebied in de omgeving van ons land overneemt. De luchtdruk in het centrum is tot bijna 1045 mb gestegen. Dit heeft tot gevolg, dat de weerstoestand de ko mende paar dagen niet verf veran dert. Aan de rand van het hogedruk gebied, dat zich tot Ierland uitstrekt, zwenken actieve Oceaandepressies naar het noorden af. Deze trekken langs IJsland naar het zeegebied bij Spitsbergen. Aan de zuidflank van het hoge drukgebied stroomt een nieuwe hoe veelheid zeer koude en droge conti nentale lucht naar het westen toe af. De vorst zal hierdoor in de nacht overwegend matig blijven. De zonne straling is zo krachtig, dat de tem peraturen overdag het nulpunt be reiken en plaatselijk zelfs tot enkele graden boven het vriespunt oplopen. ZON- EN MAANSTANDEN 28 Febr.: zon op 07.31, onder 18.16; maan op 09.52. Hoogwaterstanden 28 Febr.: v.m. 6.28; n.m. 18.50. KORRELTJE De meest succesvolle politicus Is hy, die met de luidste stem zegt wat iedereen weet. (Theodore Rooeeveto)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1