TIPS VOOR a mateurf otograf te JAZZ Leidse markt naar de Hooglandse Kerkgracht DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 8 om /N re Rc/f'c.Ev Geen betere camera dan een goede ZOJUIST heb ik een van mijn vrienden gelukkig gemaakt door hem een camera in de hand te drukken: niet van nieuw te onderscheiden, weinig gebruikt maar zorgvuldig beheerd. Mijn vriend kende haar al dat dacht hij tenminste. Het was namelijk zijn eigen camera. Een toestel, waarin hij even tevoren helemaal geen ver trouwen meer stelde. Een „onding", waaraan hij al zijn fou ten en mislukkingen meende te moeten toeschrijven. Rijp om in te ruilen bij de koop van een toestel, zoals een van zijn kennis sen bezat. En die maakte er toch platen meeIk heb mijn vriend ervan kunnen overtuigen, dat hij zich vergiste. Ik heb hem gezegd, dat zijn toestel een prach tig instrument was voor het doel dat hij op het oog had en ik heb het hem bewezen. TELEURSTELLING En nu hoop ik maar, dat hij zich ons gesprek goed zal blijven herin neren. Dit spaart hem niet alleen een goede vierhonderd gulden uit. Het bespaart hem bovendien een dode lijke teleurstelling in zijn hobby. Dit laatste is het belangrijkst. Er bestaat in de fotografie een hardnekkig bijgeloof, dat men een toestel van een bepaald merk of de hoogste prijsklasse moet bezitten om een goede foto te* kunnen maken. Het woekert onder alle amateurs, prijswinnaars of „knipsers" maar onder de vaklui weinig minder. Lees de technische gegevens bij de foto's die in de fotoliteratuur worden ge publiceerd: de overgrote meerderheid is gemaakt met de merkcamera's. Ik kan voor de vuist weg zeker tien voortreffelijke en goedkope camera's opnoemen, waarvan men de merken zelden of nooit in de literatuur on der gepubliceerde foto's tegenkomt, ofschoon ze met gemak tot zulke top prestaties in staat zijn. Er lopen hon derdduizend amateurs rond met zulke toestellen, waarvan ze de fantastische hoedanigheden nog lang niet hebben ontdekt, terwijl ze verlangen naar een topcamera met capaciteiten die ze in de verste verte niet nodig heb ben. EISEN NATUURLIJK moet iemand, die eisen stelt aan een foto ook wat verwachten van zijn toestel. Het min ste is een soepel lopend film trans port, waarbij de film vlak en strak achter de lens komt te liggen zon der te worden beschadigd. Er moet •en échte lens op zitten, minimaal •en merk lens je met drie elementen: maar die vindt men al op toestelle tjes van een paar tientjes. Men moet de keus hebben uit een aantal dia fragma-openingen en sluitsnelheden. En als we mogen afzien van de wondere automatische camera's moet de lens instelbaar zijn. Het min ste wat we mogen verlangen is een afstands-instelling door verdraaiing van het voorste lenselement maar bij een beetje serieus werken zal dan toch al gauw de behoefte ont staan aan een afstandmetertje, dat In de cameraschoen past en dat voor •en betrekkelijk gering bedrag te koop is. Ideaal voor de instelling is natuurlijk het matglas of de met de lens gekoppelde meetzoekor. Over Scheepsberichten Balong 25 te Calcutta; Benningkust pass. 25 Laspalmas n. Dakar; Gami- tia (t.) 25 te Istanbul; Geestland 25 te Preston; Khasiella (t.) 25 te East- ham; Nieuw Amsterdam 25 te Gre nada; Scherpendrecht (t.) 25 te Kaap stad; Bonita 25 te New Orleans; Congokust 25 v. Freetown n. Lagos; Korenia 24 v. Pta. Cardon n. Ports mouth; Merseylloyd 2 6te Menilla verw.; Viana (t.) 25 te Genua. Asmaea 25 v. Curagao naar Puerto Miranda. Area t. 26 te Arkotiri ver wacht. Kopionella t. 25 van Curacao n. Fall River. Maashaven p. 25 Kp. Verdische Eil. naar Ham burg. Montferland p. 25 Bahia n. Sao Francisco do Sul. Waikelo 26 v. Triest naar Alexandria. die noodzaak van een flitscontact hoe ven we niet meer te praten: dit zit tegenwoordig op alle toestellen. Camera's die aan deze minimale eisen voldoen, koopt men voor alles behalve schokkende bedragen en dat je er prachtige prenten mee kunt maken is gemakkelijk aan te tonen. VOOR HUIVERIGE vrienden, die mijn advies vroegen bij de aan schaf van een goed maar vooral goedkoop toestel, heb ik dat ver scheidene malen gedaan. Maar het recept geldt ook voor de duurdere apparaten. Allereerste voorwaarde is, dat er piekfijn wordt scherpgesteld op het vlak, waar men de grootste scherpte wil hebben. Ofschoon dit een kunstje van een cent is bij camera's met matglas-in stelling of met een meetzoeker, wordt daar herhaaldelijk uit slordigheid le- gen gezondigd. Bij toestellen, die al leen maar kunnen worden ingesteld met de afstandsschaal op de lensvat- ting inderdaad niet eenvoudig. Dan moet de afstand worden ge schat en dit lukt vrijwel nooit nauw keurig genoeg. „Uitstappen" van de afstand door voet voor voet te plaatsen en de voet voor dertig centimeter te rekenen is een goed maar tijdrovend hulpmiddel. Veel sneller en betrouwbaarder is een goed afstandsmetertje, dat men in de cameraschoen schuift maar dan niet vergeten de gevonden af stond ook op de lens over te brengen. Tweede brug naar succes: het ge bruik van de beste lensopening. Zelfs de allerduurste lens is hele maal open niet op haar best. Lenzen met een maximale opening van 2 of 2.8 bereiken de mooiste algemene scherpte over het algemeen pas bij diafragma 8 sterkte 3.5 brengt zijn bezitter pas bij diafragma 8 in teohnisch everruk- king. Lenzen van eenvoudiger camera's moet men zeker dichtknijpen tot dia fragma 11 voor prima algemene scherpte. Tenslotte: druk af op een sluiter- snolheid niet langer dan 1/100 secon de. Er zijn maar heel weinig mensen, die „onbewogen" fotograferen met 1/50 of 1/25 seconde. Ze doen het to ril maar dit komt doordat ze een statief en een draadontspaimer zulke ouderwetse dingen vinden, die niet „stoer" meer staan in deze tijd. Ze hebben ongelijk. Wie niet genoeg heeft aan 1/100 seconde en geen zin heeft in een statief moet een snellere film in zijn camera 9toppen: 21 dón in plaats van 17 din bij voorbeeld. WIE MET DIT recept met zijn goe de camera géén foto's maakt hoeft niet naar een ander toestel te ver langen. Er is n.l. geèn betere came ra dian een goede. De fout zit echter bij de man er achter. Hij heeft het briefje bij de film niet goed gelezen en dus verkeerd belicht, hij is te ver van zijn onderwerp af gebleven én heeft dus niet „formaatvullend" gewerkt, hij heeft een oninteressant onderwerp gekozen of een onderwerp met te weinig lichtcontrast, of hij heeft zijn film verkeerd ontwikkeld. Maar dit alles heeft met de came ra niets te maken. Het zou hem ook overkomen m_»t een toestel van twee duizend gulden. Met dat toestel waarnaar hij voorbarig verlangt zo lang hij deze fouten niet weet te ver mijden. (9) ONTWIKKELING VAN DE NIEUWKOOP In de zaterdag in hotel Plaszicht gehouden bijzondere leden-vergade ring, hebben de leden van de water sportvereniging „Noord-Zuid" goed keuring gehecht aan het door het be stuur ontworpen plan voor de bouw van een aanleg- en aanschietsteiger aan het z.g. starteiland. Nadat voorzitter L. van Dam de vergadering met een kort woord had geopend, gaf hij het woord aan ir. Matzinger, die het ontwerp voor het plan gemaakt had. Bij het maken van de plannen was men van de overweging uitgegaan, dat deze als aanschietsteiger voor de leden, als aanlegsteiger bij de diverse evene menten, zoals de nat. Zeilwedstrijden, bijzonder grote diensten kan bewij zen en tevens in de vorm aan een haven, ligplaats kan bieden aan 24 grote jachten, waarmede aan een grote behoefte zou kunnen worden voorzien. Eerst werd de vormgeving, van de steiger besproken, waarbij men het er over eens werd dat deze de vorm van een Y zal krijgen. De kosten zullen naar begroot is f 17.000.- bedragen en men wil deze gelden bijeen krijgen voor een ge deelte uit de kas (f 2000,-) een le ning van de bank f 10.000,- en een renteloze obligatielening-te plaatsen onder de leden van f 5.000.-. Over het algemeen vindt de voor gestelde aanleg bii de aanwezige le den (35 van de 250!) geen enkel be zwaar, maar de wijze van financie ring en exploitatie stuit bij verschil lenden op grote bezwaren. Tevens worden bezwaren t.a.v. de huidige bewoners van woonboten geuit, die over de straks in hun onmiddellijke omgeving aan te leggen steiger een zeer druk voetgangersverkeer ver wachten. waardoor hun rust volko men verdwenen zou zijn. Verder wor den er bezwaren geuit door leden, die het risico voor deze vereniging te groot vinden en zij vragen zich af wie dit risico, bij een onverhoopt niet uitkomen van de begroting, zou dragen. Voor een aantal enthousiaste watersporters blijkt dit risico geen enkel bezwaar te vormen, want niet minder dan 26 van de aanwezige stemgerechtigde leden stellen zich garant voor een eventueel debacle. Tenslotte worden buiten nog en kele problemen van ondergeschikte aard door de „voorzichtigen" bezwa ren geuit tegen het feit. dat maar een klein percentage van het aantal leden thans beslist over een zeer be langrijke financiële transactie van de vereniging. Alle bezwaren ten spijt stellen zich echter, zoals reeds ver meld 26 ledQn elk schriftelijk hoofde lijk voor een eventueel tekort aan sprakelijk en dat leidde er toe, dat de vergadering in meerderheid het bestuur machtigde tot de aanleg van de steiger over te gaan. Dit houdt dus in dat reeds begon nen is met' de werkzaamheden. Er moeten op en door het ijs 108 palen ter lengte van 11 meter geheid wor den, waarover een 1 meter brede en in totaal 80 meter lange steiger ge legd zal worden, die de accommo datie van „Noord-Zuid" in zeer be langrijke mate zal verbeteren. Jaren lang, aldus voorzitter Van Dam is de wens van een aanlegsteiger al le vendig geweest in de vereniging en deze wens gaat thans eindelijk in vervulling. Men hoopt deze steiger binnen 23 weken geheel gereed te hebben. Bij een botsing, die zich dinsdag heeft voorgedaan tussen de Japanse veerboot „Tokiwa Marui" en het Ja panse vrachtschip „Richmond Ma- ru" zouden acht opvarenden van de veerboot zijn verdronken, terwijl ne genendertig personen worden ver mist. De „Tokiwa Maru" kwam dinsdag in aanvaring met het vrachtschip toen beide de West-Japanse haven Kobe hadden verlaten. De veerboot zonk onmiddellijk. HAZERSWOUDE DE „WEGENNOTA" VAN B. EN W. VAN HAZERSWOUDE Tijdens de openbare zitting op don derdagavond ten raadhuize zullen b. en w. van Hazerswoude de leden van de gemeenteraad een uitgebrei de nota inzake het onderhoud van de wegen binnen de gemeente over handigen. Ter sprake zullen komen het Westeinde, de Dorpsstraat (west), de Loeteweg en de Voorweg. Zoals bekend mag worden verondersteld, hebben welhaast alle raadsleden de (minder goede) conditie van genoem de wegen in vroegere vergaderingen onder de aandacht gebracht en de den diverse suggesties aan de hand. Het college heeft derhalve voor zo ver mogelijk hiermee rekening ge houden. B. en w. herinneren de vroede va deren eraan, dat bij hun bezoek aan de gemeente Reeuwijk wel heel dui delijk is gebleken, dat wegen op een ondergrond van veen, zoals hier ter plaatse, zonder meer niet in een on berispelijke staat zijn te houden. „De reconstructie kostte er tonnen gelds," aldus het college, „terwijl direct er na met asfalt moest worden gewerkt om de verzakkingen bij te houden." Voorts wijzen zij erop, dat de hoge investeringen in Reeuwijk voor het wegenonderhoud niet veel vruchten afwerpen. „De toestand iè er niet veel beter dan bij ons," zo zeggen zij. Westeinde In de (lijvige) nota maken b. en w. de raadsleden erop attent, dat zij de mening van de begrotingscommissie niet kunnen delen, waar de vrees wordt uitgesproken, dat voor 't on derhoud van de wegen onvoldoende gelden worden besteed. Dit zou dan, aldus de commissie, tot gevolg heb ben, dat het achterstallige onder houd binnen korte tijd tot het doen van zeer belangrijke uitgaven no pen. „Het krediet van 120.000,- voor de verbetering van het Westeinde kan en mag niet worden gezien als een poging om het achterstallige on derhoud van vroegere jaren weg te werken," is het verweer. „Hier is sprake van een algehele constructie." Derhalve memoreren b. en w., dat het Westeinde is ontstaan uit 'n be straat „paardenpad", gelegen op een waterkerende, kwellende veendijk. In de loop der tijden groeide 't weg dek tot wat het nu is. Van construc tie, waarbij met de eisen van 't mo derne verkeer- rekening wordt ge houden, is nooit sprake geweest. Maar de weg had géén draagkrachtige grond en géén fundering; ze is om ringd door smalle bermen en heeft een veel te geringe breedte. Volledige reconstructie kon de enige oplossing zijn en de lasten konden dit jaar worden opgevangen in het totale budget van de gemeente. Overigens: de in voorbereiding zijnde recon structie zal geen blijvend resultaat opleveren: de slappe ondergrond zal hier weer verzakkingen doen ont staan. Dorpsstraat (west) Ook de westzijde van de Dorpsstraat verkeert in 'n slechte staat. Het is een stuk gesloten wegdek, zonder riolering, waar in de loop der tijden tussen de bebouwing diverse slootjes zijn gedempt Verbetering kan worden bereikt door het aanbrengen van een hoofdriool met trottoir en kolken. Daarna moet het wegdek worden vernieuwd. Bijgevolg kan 't wegdek pas vernieuwd worden, wan neer het hoofdriool is aangebracht. Wat dit laatste betreft: de aanbreng hiervan is opgenomen in het riole ringsplan, terwijl het eerste gedeelte hiervan in het investeringsprogram ma van dit jaar is verwerkt. Loeteweg Ten behoeve van de Loeteweg werd in 1956 een krediet van 29.000,- verleend. De weg werd op hoogte ge bracht met lavalite en werd zeer zwaar gepenetreerd. Voorts werd deze B-weg van slijtlagen voorzien en steeds bijgehouden met asfalt- (Advertentie) uitvullingen. De maximum wieldruk bedraagt 1500 kilo, maar tien- tonswagens maken gebruik van de weg. Tegen dit misbruik blijken geen afdoende maarregelen mogelijk. Der halve menen b. en w. dat onder de gegeven omstandigheden voor be zorgdheid omtrent de kwaliteit van het onderhoud aan deze weg geen gronden aanwezig zijn. De Voorweg: een experiment De Voorweg groeide van een grint weg van ongeveer drie strekkende meters tot een weg met gesloten dek van vijf strekkende meter breedte. Aan weerszijden van de weg zijn er bermen van riappe grond en water. In het weglichaam bevinden zich ka bels voor elektriciteit, buizen voor gas en twee persleidingen ten be hoeve van de drinkwatervoorziening. Hierdoor moet onophoudelijk worden gegraven. Vooral lekken in de wa terleiding missen hun uitwerking niet voor dichting van de gaten is zand te zwaai-, veen verandert in bagger en inklinken /an de bodem doet putten an hobbels ontstaan. Koudasfalt, bestaande uit gebitu- meerde steenslag, vormt het onder houd voor gesloten wegdekken. Tot nu toe is steeds getracht de Voor weg in een behoorlijke berijdbare staat te houden Het uiterlijk aan zien werd bewust opgeofferd aan de berijdbaarheid. Een weg met een keurig vlak en een gaaf uiterlijk eist andere metho den, met hogere lasten En het resultaat zal nóg van tijdelijke aard zijn. De Voorweg opnieuw on der profiel brengen, waarna een ma chinale deklaag met dichtingslaag moet worden aangebracht, vergt on geveer 140.000,-. Hieromtrent is door de dienst gemeentewerken een diepgaande studie gemaakt en de conclusie was, dat het aanbrengen van een klinkerverharding moge lijkheden tot betere en aantrekkelij ker resultaten in zich bergt. Om nu de daarbij gedachte constructie in de praktijk te kunnen toetsen, is aan leg van een proefvlak van honderd strekkende meter noodzakelijk. Der halve stellen b. en w. de raadsleden voor hiervoor 10.000 beschikbaar te stellen. Feest der herkenning: Europese jazz AL VRIJ VROEG in de geschiedenis van de jazz komen de eerste solisten en ensembles naar Europa. Velen van hen, verrast door de Eerste We reldoorlog, zoeken hun toevlucht in de neutrale landen, waarvan Neder land er een was. Als dan in 1917 Amerikaanse soldaten een eind hel pen maken aan de gevechten, is de weg voor de jazz geëffend. Omstreeks 1920 komt Nick la Rocca met zijn Original Dixieland Jazz Band naar Londen. Het succes is maar matig. Zijn muziek verschilt te veel met die van de „veaudeville"-orkesten, waar mee men ach altijd heeft geamu- De stijl van Paul Whiteman slaat beter aan en langzamerhand worden verscheidene grote dansorkesten ge formeerd. Jack Hilton b.v. leidt tot diep in de dertiger jaren zijn eigen band en in Nederland behoort Theo Uden Masman, met zijn „Ramblers" tot de genen die begrip voor de jazz wek ken. Nog later gaat in Frankrijk de fameuze gitarist Django Reinhardt aan het werk met. de „Hot Club de France". Dan breekt de Tweede Wereldoor log uit en in de bezette landen wordt de jazz tot „vervloekte" muziek ver klaard. Daarom is het niet toevallig, dat in een toen neutraal land als Zweden, waar rustig geluisterd en gemusiceerd kan worden, de jazz zo populair wordt. De herleving na 1945 levert in heel Europa uitstekende misici op, dik wijls met een eigen stijl, maar altijd geënt op een episode uit de geschie denis, hetzij de Dixieland, hetzij de swing. Tot een aanduiden van een nieuwe richting is het in Europa nooit gekomen. De ontwikkeling van de jazz blijft een Amerikaanse aan gelegenheid. Nieuwe grammofoon platen houden ons op de hoogte. In hun groepen wordt noot voor noot de historie van de jazz geschreven. In een taal die voor velen nog onbe grijpelijk is. maar desondanks binnen een eeuw tot een wereldtaal werd. Op het gladde wegdek van de ringbaan Noord te Tilburg is de 45- jarige groentehandelaar B. L. Hen driks met zijn bestelauto geslipt. De wagen kantelde, waardoor H. er uit viel en onder de auto terecht kwam. Het slachtoffer overleed ter plaatse. De gemeenteraad van Leiden zal maandag aanstaande beslissen over het voorstel van b. en w. gedurende zes maanden als proef de warenmarkt van de Vismarkt, Botermarkt, Aalmarkt te verplaatsen naar Nieuwe Rijn, Hoogstraat Visbrug, Koornbenrsbmg, Hooglandse Kerkgracht en Nienwstraat. Deze verplaatsing valt gelijk met het verwijderen van de tramrails uit de Breestraat De datum van ingang van deze verplaatsing zal nog door b. en w. worden vastgesteld. Markthandelaren en winkeliers gevestigd in de direkte nabijheid van de markt hebben al in een adres aan de raad tegen deze verplaatsing geprotesteerd. Het plantsoen in het midden van de Hooglandse Kerkgracht zal worden opgeruimd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8