VUISTJE DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 Een camavalstrein op de Grote Markt in Den Bosch. Onderhandelingen over het „Lichtbaken" Onderhandelingen zijn gaande over wijziging van de radio-rubriek „het lichtbaken", die de K.R.O. wekelijks uitzendt en die wordt verzorgd door pater Ch. Knibbeler, Montfortaan, van de „Bond Zonder Naam". De B ond zonder Naam heeft de K.R.O. een compromis-voorstel gedaan. Het al of niet aanvaarden van dit voor stel zal, naar pater Knibbeler meedeelt, beslissend zijn voor de verdere samen werking tuss ende omroepvereniging en de bond. De onderhandelingen dateren van vorig jaar. De K.R.O. achtte wijziging in de bestaande toestand noodzakelijk. „Het lichtbaken" zou volgens het K.R.O.-bestuur moeten worden gewij zigd wat gerichtigheid en spreker betreft, deelt pater Knibbeler mee. Een accep tabele oplossing hebben die onderhande lingen niet opgeleverd. Wederzijdse, erkende belangen konden niet met el kaar in overeenstemming worden ge bracht, aldus pater Knibbeler. Autotochten op Gouwzee wel toegestaan De Gouwzee tussen Monnikendam, Volendam en Marken is volgens de burgemeester van Monnikendam mr. J. R. de Groot wel toegankelijk voor auto's. Het ijs op de Gouwzee is nog volledig betrouwbaar en wordt dage lijks gecontroleerd door de plaatselijke ijsverenigingen en de politie. Zoals eerder gemeld zijn autotochten op het Üselmeer zonder politietoezicht ver boden. Voorbereiding militaire oefeningen niet op zondag Slechts bij hoge uitzondering zal in de toekomst aan de minister van defen sie toestemming worden gevraagd voor het treffen van voorbereidingen op zon dagen voor oefeningen, die in de nacht van zondag op maandag beginnen. Dit is de kern van een brief die de bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake naar al zijn ondercommandanten heeft laten sturen. Aanleiding tot het verzenden van de brief was dat generaal Van den Wall- Bake herhaaldelijk verzoeken bereik ten, om op zondagen vast oefeningen te mogen voorbereiden. De chef van de generale staf heeft met deze brief dui delijk zijn standpunt willen doen blij ken dat, waar in ons land men in de regel op zondagen geen militaire oefe ningen worden gehouden, ook het tref fen van voorbereidingen tot oeffenin- gen zoveel mogelijk nagelaten dient te worden. Kent u LeidseFriese, Hervese, Kanter kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! Westfriese Flora trok 70.000 bezoekers De expositie van voorjaarsbloemen „West-Friese Flora" in de veilinghal len te Bovenkarspel, die is gehouden van dinsdag 19 febr. tot en met zondag 24 febr., heeft ongeveer 70.000 belang stellenden uit binnen- en buitenland getrokken. Dit is ruim 10.000 meer dan vorig jaar. Het bestuur was zeer tevreden over het verloop van deze jaarlijkse tentoon stelling. Er kwamen bezoekers uit Duitsland, België, Frankrijk en Zwe den. Ook passeerde een gezelschap uit Argentinië de poorten van deze bloe- menlusthof. De Nederlandse Spoorwe gen verkochten 7.000 gecombineerde vervoers-toegangsbewijzen. MISSIE- EN ZENDINGS TENTOONSTELLING TE ZAANDAM Van maandag 15 april (2e Paas dag) tot en met 20 april zal 'n missie en zendingstentoonstelling worden gehouden op initiatief van het con vent van katholieke en protestantse geestelijken te Koog aan de Zaan en Zaandijk, in samenwerking met het convent te Zaandam. De tentoonstel ling zal worden ingericht in 'n ruim te van de eerste centrale technische sahool voor de Zaanstreek te Zaan dam. „TROUWE HOND" Een loslopende hond, waarop twee agenten van de Hengelose politie al geruime tijd jacht hadden gemaakt heeft aan het politiebevel om door te lopen en naar huis te gaan ge hoorzaamd. Zonder al te veel moeite kon de politie hem toen volgen. Te gen de baas werd een proces-verbaal opgemaakt. De hond toonde meer trouw aan het vaderland dan aanzijn baas. Kreeftenoorlog De Franse torpedoboot jager „Tartu", diie naar de Braziliaanse wateren is ge zonden in verband met de Frans-Bra ziliaanse „kreeftenoorlog" wordt vol gens welingelichte kringen te Parijs vandaag verwacht in het ge bied, waar de Franse vissers aan het werk zijn. Het geschil gaat zoals men weet, om de vraag of Franse vissers ge rechtigd zijn voor de Braziliaanse kust op kreeft te vissen. De Braziliaanse marine is in staat van alarm, doch memand gelooft, dat de kreeftenoorlog zal uitbreken. Vijf gevallen van kinderver lamming zijn geconstateerd in het Betuwse dorpje Opheusden. Er zijn plannen om in de omgeving een mas sale inentingscampagne tegen polio te beginnen omdat men vreest dat de ziekte zich zal gaan uitbreiden. Froriélont De Gatriie, premier Obroesjtsjov en president Kennedy waren ook van de partij in de grote carnavals- Eerste prijs voor Leidse drumband Het Leidse Jeugdorkest en Drum band „De Burcht" heeft o.-l.v. diri gent W. Mark zondag j.l. in Aalst (Oost-Vlaanderen) wederom een éclatant succes geboekt door vóór 29 andere orkesten beslag op de eerste prijs te leggen. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van dit Belgi sche stadje namen de Leidse muzi kantjes deel aan het muziekfestival, dat ter plaatse werd georganiseerd in verband mjet de 35ste karnavals- viering. Tijdens de kanarvalsoptocht, die mede door dit 7de lustrum een bijzonder karakter droeg en zeer groots was opgezet werden de 30 deelnemende muziekgezelschappen door een deskundige jury beoordeeld met als inzet een aantal aantrekke lijke prijzen. Na afloop bleek „De Burcht" beslag op de eerste prijs te hebben gelegd, welke uitslag bij het publiek met grote bijval werd ont vangen. Aldoende voegden de Leidse muzikantjes met hen dirigent een nieuwe triomf aan de vele reeds be haalde toe. MOEILIJK TRANSPORT Een bijzonder groot transport heeft in het afgelopen weekeinde trans portbedrijf S. A. van Leeuwen n.v. veel hoofdbrekens gekost. Vier haard- vloeren, vervaardigd door de n.v. Hol- landsche Constructie Werkplaatsen in twee opeenvolgende nachten in twee vrachten vervoerd. De hoogte van de ze transporten bedroeg 5.40 m., waar voor in normale omstandigheden voor vervoer over de weg geen toestem ming zou zijn verleend. Zorgvuldige voorbereiding heeft ervoor gezorgd, dat men niet voor verrassingen is komen te staan. Op de route van Leiden naar Rotterdam via Voorscho ten, Den Haag en het Westland moes ten in totaal vier spoorwegovergan gen worden gepasseerd, waarvoor de N.S. de netspanning moest uitscha kelen, waarna de bedrading kon wor den gelicht. De speciale kuilwagen werd overal begeleid door de plaat selijke politie. GESCHENK VOOR NIEUWE HBS De oudervereniging, alsmede de oud-leerlingen en oud-leerkrachten van de gemeentelijke Louise de Co- ligny meisjes HBS, wensen ter gele genheid van de ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw uiting te geven aan hun verbondenheid met de school door het aanbieden aan de gemeente van een tweetal geschen ken. Het geschenk van de ouders zal bestaan uit een* piano. De aan deze schenking verbonden voorwaarden, dat het instrument uitsluitend in en door de school mag worden gebruikt, achten wij aanvaardbaar. Het door de oud-leerlingen en oud leerkrachten aangeboden geschenk zal bestaan uit een van glas in lood vervaardigd raam, voorstellende 4 paarden, een school vissen en een zwerm vogels. Deze versiering zal in het schoolgebouw kunnen worden aangebracht. Het ontwerp wordt ver vaardigd door de oud-leerlinge, mej. Gunhild Kristensen te Oosterbeek. Grondverkopen gemeente Leiden Bejaardencentrum „Huize Roomburgh"' De Stichting „Huize Roomburgh" is zoals bekend, voornemens op een ter rein in de Meerburgerpolder een be jaardencentrum te stichten, bestaande uit een verzorgingsgebouw voor 132 be jaarden en 36 bejaardenflats. Zij heeft de gemeente verzocht in de financiering van het te bouwen bejaardencentrum te voorzien door de verstrekking van een geldlening onder hypothecair verband tot het totale bedrag van de stichtings- kosten, welke thans worden geraamd op 3.654.000,Financiering door de ge meente in plaats van garantie van een door de Stichting te sluiten geldlening, zoals ingevolge Uw besluit van 9 juli '62 aan de Stichting Haagwijk zal worden verleend, heeft het voordeel dat het af lossingsplan van de lening volledig kan worden aangepast aan de afschrfjvings- duur van het object. In veband met de bouw ter plaatse van de gemeente te mogen kopen het Stichting „Huize Roomburgh", verzocht van de gemeente te mog enkopen het 6.330 m2, gelegen in het uitbreidings plan „Meerburgerpolder" aan dte Room- burgerweg, de Zaanstraat en de Wie- rickestraat. Namens de eigenaren, A. W. A. en J. Rijsdam, is aan de gemeente te koop aangeboden een perceel grond met hou ten schuur, gelegen in het Morskwartier, ten Oosten van het cunet voor het oor spronkelijke tracé van rijksweg 4b en ten noorden van de spoorbaan Den Haag Leidien, groot 1.91.60 ha. Verwerving in eigendom door de ge meente van de grond is van belang in verband met de voorgenomen bouw van een aantal arbeiderswoningen in dit deel van het Morskwartier. De prijs 215.000 is aannemelijk. Ten behoeve van de bouw van een vrijstaande eengezinswoning heeft de hr. J. de Wiildt, M. P. Splinterlaan 67 te Leiderdorp, verzocht van de gemeente te mogen kopen het perceel bouwter rein, groot ongeveer 269 m2, gelegen in het uitbreidingsplan „Leiden-Meer- burgerpolder", aan het zuideinde van de Roomburgerweg. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN In de bovenzaal van restaurant „De Doelen" bestond gisteravond van de zijde der leden van de Leidse Ama- teurfotografenvereniging een zeer grote belangstelling voor de causerie van dr. W. Kruijt uit Haarlem over het zeer interessante onderwerp „macro-fotografie". In zijn openings woord memoreerde de voorzitter, de heer J. G. Gompelman, het feit, dat de bekende Leidse amateur-cineast Joop Pieëte wegens ziekte verhin derd. was agn aangekondigde causerie te houden en dr. Kruijt bereid werd gevonden te elfder ure de heer Pie ëte te vervangen. Aan de hand van een groot aantal zelfvervaardigde prachtige kleuren dia's en zwart-wit-vergrotingen ver telde dr. Kruijt zijn aandachtig ,-en zeer geïnteresseerd gehoor een reeks van bijzonderheden, zowel op het technisch als praktisch terrein, die er toe leiden dat bij de macro-fotografie de meest verbluffende en interessante resultaten worden bereikt. Zo wees dr. Kruijt zijn gehoor er o.m. op, dat voor het macro-fotograferen van kleine plantjes en insekten de macro- fotograaf er het beste aan doet deze kunst thuis te bedrijven in plaats van buiten op het veld. De „huis macro-fotografie" verdient verreweg de voorkeur omdat, aldus spreker, de fotograaf dan niet afhankelijk is van weer, wind en het benodigde licht, terwijl hij thuis rustig met be hulp van kunstlicht kan werken om tot de mooiste resultaten te komen. Onder de gepi Jjekteerde kleuren dia's als resultaat van de macro fotografie trokken vooral sprekers „vlinders-collectie" in de meest fraaie kleurschakeringen bijzonder de aandacht. Al met al een leerzame avond, die de LAF V-leden een groot aantal leerzame tips opleverde. Leidse Universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het examen: docto raal geschiedenis: de heer E. G. Hoek stra (Winterswijk). OEGSTGEEST KINDEREN VIERDEN CARNAVAL Het Oegstgeester Parochiehuis ligt verscholen achter de St. Willibror- duskerk. Maar desondanks weten de kinderen bijzonder goed de weg te vinden naar dit gebouw, waar gister- „het boerinnetje". middag de muren dreunden van een daverende carnavalspret! Prins Fredo en prinses Codu zwaaiden de scep ter over het jonge volkje, dat op de meest vreemde wijze was uitgedost. Het motto van dit kindercarnaval, op uitstekende wijze georganiseerd door de KJJC, luidde „Agge maar leut et". En „leut" hadden de kinde ren, van groot tot héél klein! Inder daad héél klein, want we zagen een allerliefst boerinnetje heel parman tig de polonaise meelopen. Zo was Annemieke Schokkenbroek, een peu ter van pl.m. V/s jaar, waarschijn lijk de kleinste, die daadwerkelijk meedeed aan de pret waarvan ook de ouders intens genoten! De zaal was echt carnavalesk versierd en de muzikanten van de R.K. Harmonie „Triumph" bliezen dat de stukken er van af vlogen! De kinderen hadden weer veel werk van de costumes gemaakt, waarbij televisiefiguren als Dorus, Swiebertje, Ivanhoe, en Catootje fa voriet waren. Een negertje, kompleet met een prachtig masker, voerde krijgsdansen uit. bijgestaan door eohte „spoken", Indianen en Rode- Kruis-verpleegsters. Het feest was kompleet, toen een echte cameraman filmopnamen kwam maken! Door de goede zorgen van de heer Hoger- vorst werd ook het inwendige van de kinderen niet tekort gedaan! Ver melden wij nog dat kapelaan G. v. Slobbe, wie de jeugd van de paro chie zo na aan het hart ligt, even kwam meegenieten van de onbe kommerde feestvreugd. Het was een kostelijke middag en in de persoon van de heer C. v Velzen, één van ie gangmakers op dit feest, werd allen hulde gebracht, die aan de totstand koming ervan hebben meegewerkt. Met prijzen werd bekroond: de medicijnman als origineelste 't vlin dertje als mooiste. Catootje als ori gineelste groep, de Chineesjes als mooiste groep. De extra prijs voor het jongste deelneemstertje kreeg het Vx">prir»rieHe" VOORSCHOTEN Maandagavond heeft de Voorscho- tense Koningin Wilhelmina vereni ging haar jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden in het vereni gingsgebouw bfj de Ger kerk. On danks dat in Voorschoten op deze avond nog bijeenkomsten werden ge houden, kon de heer L. J. van Aken nog een behoorlijk aantal belangstel lenden verwelkomen. De erevoorzitter van deze Oranje vereniging, burgemeester L. de Kool, kon ditmaal, door zijn verjaardag, niet aanwezig zijn. Terwijl de voor zitter, de heer B. Hoogwerff Kroon, door verblijf buitenslands, verhin derd was de vergadering te leiden. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek o.m., dat de heer Hoogwerff Kroon, op aandrang van het gehele bestuur, er in had toegestemd nog tot 1964, wanneer het zestigjarig be staan van de vereniging zal worden gevierd, als voorzitter te zullen aan blijven. De viering van het Koninginnefeest is in 1962 over het algemeen uitste kend geslaagd. Slechts het doen op treden van een van de beste Neder landse show-bands was voor de ver eniging alleen in financieel opzicht een mislukking geworden, omdat slechts een honderdtal jongelui aan wezig was geweest. De vergadering voelde er in het algemeen dan ook niet voor dit experiment te herhalen. Uit het verslag van de penningmees ter kwam naar voren, dat het aantal leden thans 922 bedraagt, dat het ba tig saldo nu 1960,04 is en dat voor de traktaties van de schoolkinderen bijna 2500 was uitgegeven, dat is bijna de helft van de totale uitgaven. Ook ditmaal gingen weer stemmen op uit de vergadering om de leden werfactie te stimuleren. De plannen van het bestuur om het vermaakcen- trum te verplaatsen van de Voor straat naar een terrein binnen het voormalig M.O.C. bleken reeds in een vergevorderd stadium te verkeren. Deze verplaatsing moet als een proef neming worden gezien m.h.o. op het jubileumfeest in 1964. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de nadere uitwerking van de plannen zal plaats vinden in de vergadering van de werkcommissie, die zal worden gehouden op 11 maart a.s. in „Het Wapen van Voorschoten". WARMOND „Steeds Vooruit". Hier zijn de uitslagen van de gespeelde competi tie-wedstrijden. Heren 2de klas: St. H/TSB 4-Steeds Vooruit I 46. De heer N. Sikking wist alle drie zijn partijen te winnen. J. v. d. Zwet kwam tweemaal tot winst, W. Kuy- ken won eenmaal ook werd het dub bel verloren. Heren 3de klas: TOV 3Steeds Vooruit 2 91. Heren 4de klas: Steeds Vooruit 3- Treffers 7 2—8^RTC 4-Steeds Voor uit 4 91. Dames 4de klas: Slagvaardig I— Steeds Vooruit 2 55. Junioren meisjes 2de klas: Steeds Vooruit I-Sportief 2 4—6. N. Brox- sterman wist tweemaal tot winst te komen, A. Koek kwam eenmaal tot winst, M. Singerland kon niet tot winst komen. Ook werd het dubbel gewonnen. Junioren jongens 2de klas: Steeds Vooruit I-Scylla I 64. H. v. d. Horst wist allen drie zijn partijen te win nen, J. de Vroomen en A. Versluys wonnen ieder een partij, ook werd het dubbel gewonnen. De wedstrijden voor de volgende week zijn: Heren 2de klas: 23 febr. Steeds Vooruit I-RTC 2; Heren 3de klas: 25 febr. Steeds Vooruit 2-Baro- nie I; Heren 4de klas: 25 febr. Slag vaardig 2-Steeds Vooruit 3; Dames 4de klas: 25 febr. Steeds Vooruit I- SML 2; Steeds Vooruit 2-ATTC 2; Junioren meisjes 2de klas: 23 febr. Steeds Vooruit I-Salamanders I; Ju nioren jongens 2de klas: 23 febr. Steeds Vooruit I-Docos 2. Aanvang der competitie wedstrij den om 19.30 uur. NOG STEEDS VEEL BLOEMEN OP DE HAARLEMSE KEURING Geen gebrek aan bloemen op de wekelijkse keuring in Haarlem. Men zag er gisteren beste tulpen en idem narcissen. De tulpen waren voor het merendeel nog beter van kwaliteit, dan men op de Westfriese Flora showde. Zo zagen we de tulp Oranje Zon van gebrs. Lemmers in een bril jante conditie. Oranje Zon is stellig de mooiste oranje tulp, die het vak rijk is. Het is geen nieuwe tulp, maar het areaal is nog altijd klein. Deze „beauty" is, zoals de vakmensen zeg gen, haast niet „vooruit te branden" hetgeen dan wil zeggen dat de tulp heel slecht voortkweekt. Verder zagen we de uitstekende dubbele Hytuna van J. F. v. d. Berg uit Anna Paulowna en in de groep van Van der Hoeks broei-proeven- bedrijf uit Oude Niedorp vielen ver der op de diep-rose Honesty van P. Nelis. Heemstede, de typische Sun- ray, lichtgeel met donkergeel randje door verschillende inzenders o.m. door J. H. Clement, Lisse en H. P. Zwetsloot Zn, Sassenheim naar voren gebracht en van E. v. d. Schoot, Hillegom, zagen we de dof wijnrode verloping uit Golden Harvest onder de naam Scaramouche meer eigen aardig dan mooi de goede gele Olympic Gold en de diepgele Mali. De fa. Th. van Haaster uit De Zilk was present met de mooie rose Tilly en L. van Berkel, Vogelenzang, liet een aantal zeer verdienstelijke nieu we creaties zien, w.o. Koh-I-Noor, een fris-rode tulp, Glory of Vogelen zang, wit waardoor een klein beetje lila schemert en de crème Cream Beauty. Purple Star is een beste bos- tulp, die ook nu weer in prima kwa liteit naar voren werd gebracht door de fa. v. d. Tang, Noordwijkerhout. De fa. Van Hage uit Noordwijker hout, bracht een nieuweling: de witte Bersheba, die goede indruk maakte. De fris getinte Cornet soort uit parkiet Doorman toonde de fa. Clement uit Lisse in goede conditie en de fa. Warnaar, Sassenheim, liet zien hoe fraai de zalmrose Elizabeth Arden kan zijn. Men toonde daar naast de beste parkiet Klaas Hommes, die verlopen is uit de bekende tri- umftulp Crater. De gele rose bepoe derde Gudoschnik van C. A. Verde- gaal zag er best uit en over de tulpen van Ant. Nijssen Zn, Santpoort Monte Carlo, Spotlight, enz. heb ben we nu vaak genoeg de loftrompet gestoken. Uit Wassenaar kwam de fa. Overdevest met enkele gele sports uit de darwinhybriden Parade en Oxford. Prachtige tulpen! Van de narcissen willen we vooral noemen de haas* onaards mooie kwa liteit van de kist met de gele trom pet Golden Harvest, die N. Straathof uit Roelofarendsveen ten tonele voer de. Zelden ziet men ze zc best. Het was een zee van welgevormde bloe men. Uitstekend vonden we ook de kist met de gele trompet King Al- bert van P. Beelen, Lisse en van L. Bisschops, Sassenheim. was er de mooie grootkronige Elizabeth Wijk- mans, geel dek en oranje cup. De kleinkronige Aflame van de fa. Van der Tang uit Noordwijkerhout, mocht er ook wezen, evenals de warmgele trompet Golden Top van C. A. Ver- degaal. Gigantic Star van G. Helmus, Sassenheim, deed haar naam eer aan. Een imponerende verschijning. Ver der noteerden we o.m. de gele trom pet Giuseppe Verdi, de idem Dutch Master en Unsurpassable, enz. Het Laboratorium voor Bloembol- lenonderzoek te Lisse liet een paar proefkisten zien met Muscari arme- niacum (blauw druifje), waaruit bieek dat dit gewasje de kookproef van vijf uur 45 graden kennelijk goed kan doorstaan.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7