S)e CeidaeSotMtci/rvt Scheepsramp op Westerscheide bij Rilland Bath Twee tankers - na aanvaring - in brand Het moordcomplot tegen De Gaulle „Er op af. Met z'n allen" hek!' DÏNSDAG 26 FEBRUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.864 Directeur J. F. J. M. KOENS Koofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Frankrijk isoleert xichzelf Telet. 2093 5 Red. 2 0 015, 2 5 5 9 4- Advert. 2 0816 Klachten beiorgiiig 3 2 8 2 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 1 2,80 p. mnd., 1 8,25 p. kw., Franco p.p. J 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes j 1,50 Gistermiddag omstreeks vijf uur is na een aanvaring tussen twee tankers op de Wester scheide een zware brand uitgebroken. De bij de aanvaring betrokken schepen zijn de 13.350 brt. metende tanker ,,Abadessa" uit Londen en de „Miraflores" van 20.776 brt., in Panama geregistreerd. De Panamees stond al dadelijk na de aanvaring over de volle lengte in brand, de vlammen laaiden op tot een hoogte van tientallen meters, die kilometers ver vanaf Rilland Bath, op welker hoogte de ramp is gebeurd, waren te zien. Op de Abadessa brak brand bij de voorsteven uit. Het Engelse schip boorde zich met de neus in de Miraflores, on geveer ter hoogte van de commandobrug. Het ongeluk schijnt te zijn te wijten aan een on verwachte nevenstroming van het Schelde- water. De Abadessa was uitvarende, de Miraflores voer in de richting van Antwerpen. Rond het toneel van de ramp lagen al spoedig tientallen schepen, die echter moeilijk hulp konden ver lenen, omdat ze zelf gevaar liepen door de brandende olie, die zich over het water ver spreidde. Uit Vlissingen, Terneuzen en Ant werpen spoedden zich sleepboten en bergings vaartuigen naar de plaats van de ramp. Foto: de brandende Panamese tank boot Miraflores, rechts de Britse tanker Abadesa. Vervolg op pag. 4. VASTENB00DSCHAP VAN DE PAUS Paus Johannes zal woensdagavond te 20 uur Ned. tijd via de radio een boodschap tot de gelovigen richten bij gelegenheid van het begin van de jaarlijkse vastentijd. Nieuw Amerikaans ruimteschip De Verenigde Staten hebben een nieuw type ruimteschip ontwikkeld, dat een astronaut na een ruimte - vlucht ongeveer zestienhonderd ki lometer door de atmosfeer kan stu- DE PLAATS VAN DE RAMP ren en waarmee hij een geleidelijke en horizontale landing kan uitvoe ren. Het toestel, M-2 geheten, is vleu gelloos, halfkegelvormig en heeft een stompe neus. Er zijn uitgebreide proeven mee genomen in een wind tunnel en de eerste proefvlucht wordt waarschijnlijk in het vroege voorjaar gemaakt. In de nacht van zondag op maandag is het Griekse vracht schip „Aigli" in de Aegaïsche Zee, ter hoogte van de Sporadische eilan den, gekapseisd en gezonken. Van de 22 opvarenden werd alleen de marconist gered. Deze was zwaar gewond. Ontaarde moeder Het afgelopen weekeinde is in Bonn een vrouw aangehouden, om dat zij haar zeven kinderen in de steek had gelaten. De vrouw, die gescheiden leeft van haar wettige echtgenoot, had haar huis verlaten om met een vriend te gaan samenle ven. Twee van haar kinderen had zij tevoren eenvoudig de straat op gestuurd, waai- ze verkleumd en hongerig rondzwierven tot ze door een politie-agent werden meegeno men. Het jongste kind, van zes we ken, bracht zij bij een familielid on der het voorwendsel, dat zij het na twee uur weer zou komen ophalen, en een vierde kind stuurde zij naar kennissen toe. De overige drie liet zij thuis achter. De zeven kinderen zijn voorlopig in tehuizen onderge bracht. De brandende vaartuigen lagen dwars op de vaarroute, het in- en uit varende verkeer lag volkomen geblokkeerd. De ankerkettingen van de twee rampschepen waren in elkaar verward geraakt. Hierdoor bleek het in eerste instantie niet mogelijk de ALadessa uit de gevarenzone te halen. Later kon het schip, waarop eveneens een behoorlijke brand woedde, buiten de gevaarlijke plaats worden gesleept. Achtentwintig overlevenden van de Miraflores werden bij Rilland Bath aan wal gezet. Een der opvarenden van de Panamees, die opgenomen was door de Nederlandse kustvaarder „Panda", is overleden. Overlevende van de Miraflores hebben meegedeeld dat er zich meer dan vijftig bemanningsleden aan boord bevonden. (Dit is echter vermoedelijk niet juist). Aan boord van de Abadessa bevonden zich 42 bemanningsleden, hiervan is niemand gewond. Op dit schip werd de toestand later zo kritiek, dat de bemanning van boord moest. Toen het vuur op beide schepen zo goed als meester was is de Abadessa met een zogenaamde rampbemanning langzaam op eigen kracht naar Antwerpen gestoomd. „Er op af. Met zijn allen", dat schreeuwde de 48-jarige Peter Pleus- sers van Van den Akkers-bergings maatschappij uit Vlissingen tegen de 32-jarige schipper Evert van den Bosch. Met de sleepboot „Zeearend" en het bergingsvaartuig „Ary" voe ren deze mannen met hun tien man schappen weg van de wrakstukken van het vorige week op de rede van Rilland Bath gezonken Finse vracht schip „Alca" naar de beide tankers. Hun vaartuigen kregen gezelschap van het direktievaartuig van Rijks waterstaat, de „Direkteur-Generaal Harmsen" met gezagvoerder Jo Scheers aan boord. Nog geen honderd meter was men op weg naar de schepen met averij of de Panamese tanker „Miraflores" stond van voor tot achtersteven in vuur en vlam. De bemanning sprong ogenblikkelijk te water. De bergers slaagden er in 31 man uit de op de golven dansende bran dende olie te halen. Zij waren over dekt met brandwonden en voor het leven van sommigen werd gevreesd. De „Ary" nam het overgrote deel van de uit de vlammen opgeviste be manningsleden aan boord en voer op topsnelheid naar het tij-haventje van Bath. De „D.G. Harmsen" was reeds eerder teruggeweest om zoveel mogelijk medische hulp te halen. Het direktie-vaartuig was niet alleen het kleinste, maar tevens het snelste scheepje, waarom het deze opdracht ook sneller kon vervullen. De „Ary" was juist op tijd „bin nen". Schipper Evert van den Bosch waagde het er op. Nauwelijks was het bergingsvaartuig gemeerd of het zat aan de grond. Hij moet verlicht adem hebben gehaald, daar anders het karwei om de gewonden aan wal te krijgen per sloep had moeten worden uitgevoerd, wat uren zou hebben gevergd. Uren, waarin onge twijfeld voor een aantal gewonden het uitblijven van medische hulp noodlottig zou zijn geworden. BELGISCHE LOODS OVER DE RAMP De Belgische loods, die nu in een ziekenhuis in Goes verblijft, heeft meegedeeld dat de brand vijf secon den na de aanvaring is ontstaan. Hij vertelde dat hij vijftig minuten in het water heeft gelegen voor hij werd gered. Op een vraag over de toedracht van de aanvaring wilde hij geen duidelijke mededelingen doen. „Het moeilijkste komt voor mij nog", zei hij. GEVAREN VOOR BERGERS Ofschoon de vuurgloed ook ge varen inhield voor de „Zeearend", de „Ary" en de „D.G. Harmsen" - en naar later bleek ook voor enkele Belgische sleepboten - slaagden de bergers en de vijf mensen van de Rijkswaterstaat erin hun vaartuigen buiten de kringelende en zich snel uitbreidende olie- en vuurzee te hou den. Er moest zo snel worden ge handeld, dat geen van de bergers gelegenheid kreeg om aandacht te schenken aan andere zaken, dan de redding van mensen, die dreigden een gruwelijke dood in de vlammen en het water te ondergaan. „Aanvankelijk konden de vaartui gen wel tamelijk dicht bij de bul derende vlammen komen, maar de hitte werd tenslotte zo alles verte rend, dat de huid van je gezicht op barsten stond. Misschien was de olie- laag wel een meter dik. De brand was. als ik het moet schatten, wel over een oppervlakte van vijfhonderd bij vijfhonderd meter," aldus schip per Van den Bosch. Huizenhoge vlammen Laat in de avond nog joegen in de maanloze duisternis over de Wester scheide de vlammen huizenhoog uit het wrak van de Panamese tanker Miraflores, volbeladen met 30.000 ton ruwe olie. De Britse Abadesa, eveneens een olietanker, vervoerde 19.000 ton stookolie uit Antwerpen.- Het inferno markeerde de plaats, waar zich een van de ergste scheeps rampen van de laatste jaren heeft afgespeeld. Het ongeluk gebeurde in de smalle vaargeul vlak voor de Belgische grens, het beruchte Nauw van Bath, dat de trieste faam heeft gekregen van schepenkerkhof van de Westerscheide. TRIESTE BALANS Volgens de tot vanmorgen bekende gegevens is het lot van acht opvarenden van de Mira flores onzeker. Tot deze acht vermisten behoren de kapitein en de eerste machinist. Twee zeelieden zijn om het leven gekomen: de derde ma chinist die aan boord van het schip in de machinekamer is omgekomen en de opvarende, die aan boord van de kustvaar der Panda" is overleden. Deze opgave is gebaseerd op een totaal aantal opvarenden van 39. Achtentwintig zijn in Rilland-Bath aan land gezet, merendeels Italianen. De Bel gische loods is via Hansweert naar een ziekenhuis in Goes overgebracht. De drie Italianen die in Bergen op Zoom wor den verpleegd behoren tot de 28, die in Rilland-Bath aan land zijn gekomen. Doodvonnissen geëist In het proces tegen de groep acti visten, die op 22 augustus jJ. in Pe tit Clamart een mislukte aanslag pleegden op president De Gaulle, is maandag tegen zeven van de vijftien beklaagden de doodstraf geëist. De openbare aanklager, eiste de hoogste straf tegen de leider van het complot, de 36-jarige luitenant-kolo nel bij de l/uchtmacht Jeam-Marie Ba9tien Thiry, het hoofd van het overvalcommando, de 37-jarige gede serteerde luitenant Alain Bougrenet de la Tocnaye, de 36-jarige voorma lige legionair Gerard Buisines en de nog voortvluchtige 89-jarige Georges Watin, die beiden de auto van de pre sident zouden hebben beschoten, als mede tegen Serge Beraier, Lajos Marton en Gyula Sari, die niet in de rechtzaal aanwezig waren. Tegen drie beklaagden werd levens lange gevangenisstraf gerequireerd en tegen drie anderen 20 jaar. De openbare aanklager betoogde, dat het verweer van de beklaagden, dat zij president De Gaulle slechts hadden willen ontvoeren om hem „te recht te laten staan wegens schen dingen van de grondwet", geen steek hield. Hij achtte het onmogelijk, dat de samenzweerders een dergelijk plan zouden hebben kunnen uitvoeren. Het grote wapenarsenaal, waarover zij beschikten, duidde zijns inziens ook op andere bedoelingen. Daarom con cludeerde hij, dat het duidelijk ge gaan was om een moordaanslag. De negen beklaagden, die in de rechtzaal aanwezig waren, vertoon den geen tekenen van emotie bij het voorlezen van het requisitoir. Vandaag komt de verdediging aan het woord. Er zijn veertien advocaten bij de zaak betrokken. DE KLOK VAN HIROSJIMA Wegwerkers hebben bij Hirosjima een muurklok uitgegraven, die door de ontploffing van de atoombom op 6 augustus 1945 was stil blijven staan. De klok bevond zich op on geveer twee kilometer van het cen trum van de ontploffing. De wij zers, het glas en de wijzerplaat wa ren tot één geheel versmolten en wezen precies het tijdstip van de onl plóffing aan, namelijk 08.15 uur. De klok zal in het museum van Hi rosjima, dat ter herinnering aan de ontploffing van de atoombom is op gericht, worden tentoongesteld. (Advertent!*) Twee vrouwen, die de ramp op de Miraflores hebben overleefd, over mand door emotie in het Dorpshuis DODEN EN VERMISTEN Aan boord bevinden zich, volgens verklaringen van overlevenden, 39 per sonen: 37 Italianen, onder wie de echtgenoten van de kapitein en van de eerste machinist, de Belgische roerganger Rose Careel (31) uit Gent en de Belgische loods Van der Torre. Careel, de beide vrouwen en 25 bemanningsleden werden door en door nat en verkleumd in Bath aan wal gebracht door Van der Akker's ber gingsvaartuig „Arie". De loods werd met een van de opvarenden, die overleed, door de Gro ningse kustvaarder „Panda" afgeleverd in Hansweert. Vast staat dat de derde machinist van het Panamese schip in de machinekamer in de vlam men is omgekomen. Zes man worden nog vermist, onder hen zijn de kapitein Giacomo Verolda (59) uit Genua en zijn eerste stuurman. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 's Nachts minder koud De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied handhaafde zich boven het Waddengebied waar door het daar windstil bleef en er uitgebreide mistgebieden voorkwa men. Elders, waar weinig of geen bewolking was, daalden de tempe raturen in de nacht op vele plaatsen weer onder de min 10 graden, hoe wel in het algemeen tot iets minder lage waarden dan de vorige nacht. Opnieuw meldde het vliegveld Eelde de laagste temperatuur, ditmaal min 15 graden. Inmiddels heeft zich bo ven de randstaten een nieuw krach tig hogedrukgebied gevormd, dat nog voortdurend in omvang toeneemt en dat in de kern al een luchtdrukwaar- de vertoont, welke hoger is dan het hogedrukgebied bij de Waddeneilan den. Hierdoor zullen met oostelijke winden in Duitsland aanwezige wol kenvelden naar het westen gaan be wegen. Tegelijkertijd daalt de lucht druk een weinig in Zuid-Frankrijk en Spanje onder invloed van een Oceaandepressie, waarvan de hoofd kern overigens in noordelijke rich ting over IJsland zal ontwijken. De winden zullen daardoor in ons land wat gaan toenemen uit oost tot zuid oost. De nachtelijke minimumtempe raturen worden daarbij wat minder laag. Overdag komt er weinig ver andering in het temperatuurverloop, behoudens daar waar wolkenvelden overdrijven. ZON- EN MAANSTANDEN 27 Febr.: zon op 07.33. onder 18.14; maan op 09.27, onder 22.53. Hoogwaterstanden 27 Febr.: v.m. 5.48; n.m. 18.05 KORRELTJE Gelukkige mensen zyn nagenoeg allemaal hetzeflde; ongelukkige daarentegen zijn allemaal verschil lend.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1