S)e Ccidie6oii^cmt DE RUS KAN HET DREIGEN NIET LATEN AARDBEVINGSRAMPEN LANGS DE BREUKLIJNEN DANSEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 53e JAARGANG No. 15.862 Malinowski zwaait weer met raketten Telel 2 0 93 5 Bed. 20015, 25594 - Advert. 8 0 8 2 6- Klachten bezorging 3 3 839 (tussen 17.30 en 19.00o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ J 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Voor vol-automatische wasmachines IEMCO N.V. Malinowski over zijn raketten De Russische minister van Defen sie, maarschalk Malinowski, heeft gisteren gezegd dat Russische raket ten „burgerlijke en militaire objec ten van de Verenigde Staten zullen wegvegen en landen vernietigen die Amerikaanse wapens hebben, ingeval van een aanval op de Sowjet Unie." De minister zei dit in een felle rede op een gala-bijeenkomst ter gelegen heid van het 45-jarig bestaan van de Russische land- en zeestrijdkrachten, in het in moderne stijl opgetrokken congrespaleis in het Kremlin. Meer dan 6000 personen waren aan wezig, waaronder premier Chroesjts- jov en president Brezjnew, beiden in uniform, die bij aankomst stormach tig werden toegejuicht. Ex-president Worosjulow die in 1961 uit de gratie was, schijnt nu weer in de gunst te staan bij de topleiders van het land. Chroesjtsjov en hij praatten geani meerd als twee oude wapenbroeders. De rede van Malinowski was vol van de gebruikelijke beweringen over de Russische militaire macht die „de imperialisten heeft verhinderd een oorlog tegen de Sowjet Unie te ontketenen". Volgens de minister broeden de V.S. en hun bondgenoten plannen voor een nieuwe wereldoor log uit. Malinowski beweerde dat Rusland met een salvo van drierpaal zoveel raketten als de V.S. zou rea geren, ingeval de V.S. een oorlog te gen de Sowjet Unie zouden begin nen. „Wij wensen de a'gressieve krin gen erop te wijzen dat een aanval op de Cubaanse republiek het begin van een derde wereldoorlog zou be tekenen", zei hij, eraan toevoegend dat de Sowjet Unie in dat geval een der eersten zou zijn om Cuba te hel pen. „Het is onmogelijk ons te infimïde- ren. Wij hebben de macht om de agressors in het eerste uur van de aanval te vernietigen", aldus de mi nister. Opnieuw zei hij dat de Sow jet Unie beschikt over „een raket die de gehele aarde kan bestrijken, en elke defensie doorbreken". „SNOEVERIJ". Amerikaanse functionarissen heb ben vrijdag naar aanleiding van de opmerking van de Sowjet-Russische minister van defensie, Malinovski, volgens welke een aanval op Cuba de derde wereldoorlog zou betekenen, verklaard, dat dit „het soort Russi sche snoeverij is dat gewoonlijk op de dag van het rode leger wordt ge hoord". In Amerikaanse officiële kringen werd gezegd, dat de maarschalk een typisch Russische lijn had ge volgd door eerst te waarschuwen voor een niet-bestaande bedreiging en daarna te pogen, te bewijzen dat de Russische kracht de V.S. ervan weerhoudt, haar uit te voeren. (Advertentie) Frans-Braziliaans visserij geschil Twee Braziliaanse torpedobootja- gers en een korvet zijn vrijdagavond uit Rio de Janeiro vertrokken. Zij hebben tot taak, te beletten, dat Franse vissersboten zonder vergun ning in Braziliaanse wateren naar kreeft vissen. Volgens berichten uit Refice heb ben Braziliaanse korvetten en vlieg tuigen van de Braziliaanse lucht macht vrijdag de noordoostelijke kustwateren afgezocht. Zij hadden opdracht Franse boten voor de kreeft vangst buiten de Braziliaanse wate ren te brengen. Maar zij troffen er geen aan. De Braziliaanse minister van ma rine, admiraal Ardaujo Suzano, heeft met marine-bevelhebbers in Rio ge confereerd over maatregelen met het oog op de uitzending van een Frans oorlogsschip naar Brazilië om de Franse kreeftvissers te beschermen. Volgens de Geneefse Zeerecht conventie van 1958 behoren minera len in de zeebodem voor de kust van een land, evenals zich niet verplaat sende wezens als sponzen en oesters, tot het betrokken land. Frankrijk be toogt evenwel, dat kreeften zich ver plaatsen en daarom vrij gevangen kunnen worden voor de kust van Brazilië. Oostduitse schuld De gevolmachtigde van Bonn in Berlijn, Felix von Eckardt, heeft vrij dag in Cuxhaven gezegd, dat de Oostduitse schuld aan West-Duitsland 180 miljoen mark bedraagt. Oost- Duitslancl kan dit niet betalen, en vóór juni van dit jaar moet dit be drag zijn voldaan, anders wordt de handel tussen beide landsdelen stil gelegd tot dit is geschied, zo zei hij. Oost - Duitsland probeert van de Bondsrepubliek uitstel van betaling te verkrijgen, aldus von Eckardt. Glijdende lonen Voor de eerste maal zijn in West- Duitsland bij onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers zo genaamde glijdende lonen- overeen gekomen, die zijn gekoppeld aan de werkelijke stijging van het nationale inkomen en het indexcijfer voor de kosten van het levensonderhoud. De ze voor de 425.000 georganiseerde werknemers in de Westduitse bouw nijverheid gesloten overeenkomst treedt op 1 mei in werking. Hierin is bovendien voorzien in een onmid dellijke loonsverhoging van 4,9 pro cent. De thans gevolgde nieuwe loonpo litiek kan bij verdere navolging lei den tot een aanzienlijke kalmering van het Westduitse sociale klimaat en de loon- en prijsspiraal tot stil stand brengen, zo heeft de voorzitter van de Westduitse bond van bouw vakarbeiders, Georg Leber, na het sluiten van de overeenkomst in Frankfort verklaard. Als alle ver antwoordelijke personen in het be drijfsleven het voorbeeld van de bouwnijverheid zouden volgen, zou den verdere prijsstijgingen uitblij- Nieuwe vertraging in de E.E.G. De Italiaanse permanente vertegen woordiger bij de Europese Gemeen schappen, de heer Venturini, heeft vrijdag in Brussel verklaard, dat zijn regering geen datum wenst vast te stellen voor de definitieve goedkeu ring van de nieuwe conventie voor de associatie met de 18 Afrikaanse landen, nu de verkiezingen in Italië voor de deur staan. Hij deed deze mededeling op een vergadering van de permanente ver tegenwoordigers, gewijd aan de voor bereiding van de ministerraad van de EEG, die maandag en dinsdag in Brussel wordt gehouden. De Nederlandse permanente verte genwoordiger, de heer D. Spieren burg, deelde volgens berichten uit Italiaanse bron mede, dat het stand punt van Nederland eerst maandag op de vergadering van de EEG-mi- nisters bekend zal worden gemaakt. Aan het nieuwe akkoord is onder meer financiële hulp aan de Afri kaanse landen door de EEG verbon den van ruim drie miljard gulden over een periode van vijf jaar. De meeste van deze Afrikaanse landen zijn voormalige Franse kolonies. in zaal DE BEURS, NOORDWIJK ZONDAG 24 FEBRUARI van 36 uur en van 811.30 uur. LAATSTE DINSDAG van 36 uur vrij entrée; van 811 uur, entrée ƒ2. Tijdens de vasten géén dansavonden, wel dansmiddagen. (Advertentie) Vijfhonderd doden in Libië Volgens vrijdagavond in de Libi sche stad Tripoli gepubliceerde cij fers zijn er bij de aardbeving in Bar- ce ongeveer 500 doden gevallen. Het aantal daklozen bedraagt 12.000. Barce zou voor negentig procent verwoest zijn. Er is een luchtbrug ingesteld, tus sen Barcè, Benghazi en Tripoli voor het vervoer van de gewonden. Elf vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht nemen daaraan deel. Barce ligt ongeveer 90 kilometer van Benghazi. Britse en Amerikaanse militairen zyn in groten getale naar het ramp gebied gezonden om hulp te verle nen. Met vrachtwagens en vliegtui gen worden tenten, dekens, voedsel en water naar Barce gebracht. Over de Libische radio wordt herhaal delijk een oproep gericht om bloed te geven. Breuklijnen in de aardkorst. Aardbevingen, zoals die welke in de Libische stad BarCe aan zoveel mensen het leven heeft gekost, ple gen zich voor te doen langs de z.g. breuklijnen in de aardkost. Barce ligt op een dergelijke lijn, die van Marokko via Noord-Afrika tot de Perzische Golf loopt. In deze strook hebben zich de laatste jaren al verscheidene aardbevingen voor gedaan,, die "veel slachtoffers eisten. De zwaarste was die, welke in sep tember j.l. in Perzië aan 20.000 tot 30.000 mensen het leven kostte. In maart 1960 werd Agadir in Ma rokko getroffen met als gevolg 16.000 doden. Zes jaar tevoren waren er bij een aardbeving in de Algerijn se stad Orleansville 1400 doden ge vallen. Een andere gevaarlijke zóne ligt rondom de Stille Oceaan over Ja pan, de Philippijnen, Nw-Guinea, de Andes, de Rocky Mountains en .de Aleoeten. In januari 1962 kostte een aardbeving in Peru 5000 mensenle vens, in 1960 waren er in Chili even veel slachtoffers. De zwaarste aard beving trof in 1923 Japan, waarbij in Tokio 145.000 mensen om het le ven kwamen. Van het schiereiland Kamtsjatka loopt nog een gevaarlijke zóne via China naar India. In 1920 kostte een aardbeving aan 180.000 Chinezen het leven. 15 Jaar laiter vielen in India 60.000 doden. In het gebied van de Middellandse Zee loopt nog een breuklijn, ten noorden van Noord-Afrika, van Por tugal, via Zuid-Spanje, Zuid-Italië en Griekenland, naar Turkije en dan verder onder het gebied van de Centraal-Aziatische Sow jet-republie ken. Gevolgen van aardbevingen in deze zone waren: in 1755 40.000 do den te Lissabon, in 1904 30.000 do den in Calabrië, in 1908 18.000 do den in Messina op Sicilië, in augus tus 1953 duizend doden in Grieken land en in hetzelfde jaar 1100 doden in Turkije. In juni van het vorige jaar deed zich nog een tamelijk krachtige aardschok voor in de Sow- jet-republiek Tadjikistan. Het barre weer in Europa In geheel West-Europa blijft het slechte weer voortduren. Na zeventig dagen onafgebroken vorst verergert de situatie in de Oostzee nog steeds. Vrijwel alle scheepvaartverkeer is momenteel afhankelijk van ijsbre- kers. Ter hoogte van Goeteborg is een twintigtal schepen vastgelopen. In bijna geheel Frankrijk hebben koude en sneeuw het voorlopig weer gewonnen van de zachte lucht. De wegen zijn op vele plaatsen spiegel glad en een groot aantal bergpassen moest weer worden gesloten. In Toulon en Bordeaux sneeuwde het vrijdag. In Parijs hield echter de sneeuwval op. Uit Frankfort komen berichten, dat daar de eerste voorboden van de lente zijn waargenomen. De eerste veldleeuweriken keerden uit hun winterverblijven aan de Middelland se Zee terug en in Iggelheim bij Lud- wigshafen streek zelfs al een ooie vaar op zijn nest neer. Deze zal ech ter nog enige tijd door de sneeuw moeten stappen. Overigens zal men in Duitsland, evenals trouwens el ders, nog weinig vertrouwen hebben in deze prille lenteverschijnselen. In Noord-Duitsland daalden de tempe raturen weer tot ver beneden het vriespunt en op vele plaatsen bezorg de nieuwe sneeuwval de weggebrui kers grijze haren. De luchtbrug met hefschroefvliegtuigen naar de geïso leerde Oostfriese eilanden eiste vrij dag een mensenleven. Op het eiland Langeoog gleed de 67-jarige opzich ter van het vliegveld aldaar uit en kwam tussen de bladen van de ach terste rotor terecht. De gemeentelijke overheid van Amsterdam weet niet goed, wat zij met haar geld aan moet. Voor een deel kan het natuurlijk gebruikt worden om het culturele leven van de hoofdstad te verrijken en dat doet het gemeentebestuur dan ook wel op gezette tjjden. Dezer dagen werd een 'wan)produkt aangekocht van de „jonge kunstenaar" Rik van Bentum, Ale enige tijd geleden dankbaar beslag heeft gelegd op televisietijd met een hol interview, waarover nadien nog het-een en ander in de pers te lezen was. Van deze bewogen figuur is thans diens „Vuilnisbak, op het punt de straat over te steken" in gemeente-handen overgegaan. De foto toont Van Bentum-in-gedachten: „wie wil er op de hinkelbaan?" Het vuilnis is te zien op een tentoonstelling van kunstwerken, welke in het afgelopen jaar door Amsterdam zijn aangekocht en nu te bewonderen zijn in het Stedelijk Museum. Ook daar zal de vuilnisbak wel niet veel verder komen dan de rand van de goot, vrezen we. In het Kremlin in Moskou is een massale bijeenkomst gehouden in verband met het feit, dat 45 jaar geleden het leger en de vloot van de Sowjet-Unie werden opgericht. Op deze foto van de plechtigheid zien we v.l.n.r. fca gala-uniform, Worosjilof, Nikita Chroesjtsjov, de minister van landsverdediging Rodion Malinofsky die •en belangrijke rede hield en president Brezhnev. Gijzelaars vrij De Albanese autoriteiten hebben vrjjdag 127 Griekse gijzelaars, die tij dens de communistische guerilla-oor- log in Griekenland van 1946 tot 1949 naar Albanië waren gebracht, naar Griekenland teruggebracht. Het zijn 43 gezinnen met 40 kinderen, van wie er 25 in Albanië zijn geboren. De gezinnen hebben hun vee (2200 scha pen en geiten en 120 paarden en koeien) mee gekregen. Iedereen mag doen wat hij (De Gaulle wil" Scherpe kritiek van vice-voorzitter E.E.G. Scherpe kritiek heeft dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de commis sie van de Economische Gemeenschap gisteravond in Den Haag uitgeoefend op Frankrijk en de houding van De Gaulle in de EEG. De vice-voorzitter van de EEG- commissie sprak in de Ridderzaal tij dens een bijeenkomst georganiseerd door de Europese Beweging in Neder land. Hij verweet De Gaulle, dat deze geschiedenis wil maken met het ge zicht naar het verleden. Hij is de man, die aanstuurt op een Europa waarin iedereen mag doen wat De Gaulle wil. „Door een coalitie de alleenheer schappij voor zich zelf vestigen", en „machtsverhoudingen omvormen tot een exclusieve besloten club", waren andere gepeperde verwijten uit zijn rede aan het adres van De Gaulle. „De slag in Brussel is voor de Europese verhoudingen hard aange komen", aldus dr. Mansholt. „Er is een bijl gelegd naast de jonge veel belovende boom van een gemeen schappelijke Europese toekomst". Dr. Mansholt zei in de rest van zijn betoog onder meer, dat hij niet zal capituleren. Over het Frans- Duitse vriendschapsverdrag zei hij, dat het niet minder demonstratief is dan het afbreken van de onderhan delingen met Engeland. DE AANVARING OP DE NIEUWE MAAS TWEE LIJKEN IN GEBORGEN BOOT De drijvende bok „Condor" van de Rotterdamse bergingsmaatschappij Van der Tak is er gisteravond in ge slaagd de patrouilleboot „Rijkshaven- dienst-4" - die op de Nieuwe Maas in een diahte mist door een 500 tons tanker werd overvaren - te lichten. De bergers troffen in het wrak de lichamen van twee opvarenden aan. Het zijn de 53-jarige machinist S. van der Meer en de 22-jarige motordrij ver J. R. Nagelkerk, beiden uit Rot terdam. Drie personen - ook van de Rijkshavendienst - worden nu nog vermist, men vermoedt dat ook /ij in het ijskoude water van de Nieuwe Maas de verdrinkingsdood vonden. Drie van de acht opvarenden konden onmiddellijk nadat de ramp zich had voltrokken in veiligheid worden ge bracht. Ze werden naar het Rotter damse Zuiderziekenhuis gebracht. Hun toestand is redelijk wel. De bergingswerkzaamheden zijn zojuist voltooid. Een vaartuig van de havendienst zelf sleept het zwaar gehavende patrouillevaartuig naar haventje van de drinkwaterleiding-, maatschappij in Rotterdam. ZOEKT U een Gero-cassette van t 40.— of t 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie). Oit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudende vorst De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven onze omgeving en centraal Europa is de luchtdruk verder ge stegen, hetgeen de vorming van een nieuw hogedrukgebied, waarvan het centrum nu boven Duitsland ligt, tot gevolg had. Tijdens opklaringen daal den de temperaturen opnieuw sterk. In ons land meldden verschillende stations omstreeks min 15 graden. Uit Duitsland, Polen en Tjsecho- Slowakije werd plaatselijk omstreeks 20 graden vorst gemeld, uit Noord en Midden-Frankrijk 7 tot 14 graden. Het hogedrukgebied zal ook gedu rende het weekeinde het weer in ons land blijven beheersen. Aanvankelijk is daarbij nog weinig wind, maar la ter kan de wind iets toenemen uit zuid tot oost, naarmate een storings- gebied op de Oceaan zich over de Golf van Biscaye, Spanje en Portu gal naar het zuidoosten uitbreidt. In de vorsttoestand komt dan ook nog vrijwel geen wijziging. In de nacht zal matige tot strenge vorst blijven optreden, terwijl de tempera turen in de middag gedurende enige uren oplopen tot aan het vriespunt. Op de meeste plaatsen gaat dit ver gezeld van flinke opklaringen. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Febr.: zon op 07.39, onder 18.09; maan op 08.12, onder 18.43. Nieuwe maan. 25 Febr.: zon op 07.39, onder 18.09; maan op 08.12, onder 18.43. Hoogwaterstanden 24 Febr.: v.m. 3.47; n.m. 15.59. 25 Febr.: v.m. 4.27; n.m. 16.41. KORRELTJE Helderder glanst de zon gewoon lijk na zware nevels.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1