Brief uit Italië toont leuke grapjes voor de zonnige dagen IOncler onó cfezecfd MINDERWAARDIGHEIDSCOMPLEXEN ZIJN ZEKER TE GENEZEN! Zorg voor compensaties WAT IS DE BESTE VOEDING VOOR DE BABY? Hulp van Beethoven bij 't breien Tip Hebt u de grap al eens gehoord over die vertegenwoordiger die een huisvrouw begroette met de volgende woorden: „Goedemorgen, mevrouw. Ik wil u iets laten zien waarvan uw buurvrouw zei, dat u het zich niet veroorloven kon?" Hoe zou uw reactie zijn geweest als zoiets echt gebeurd was aan uw voor deur? Waarschijnlijk had u de deur direct dicht gesmeten, maar de verkoper zou succes geboekt hebben indien de huisvrouw die de deur opende, leed aan een „sociaal minderwaardigheidscomplex". Iemand die hieraan lijdt, wil namelijk graag buren en vrienden de loef afsteken met televisie, ijskast, mooie kleding, noem maar op. De vierde en vijfde soort van min derwaardigheidsgevoelens - de ir.'el- lectuele en beroepsminderwaardig heidscomplexen - staan met elkaar in verband. In ellectuele minderwaardig heidsgevoelens komen aan de dag door gevoeligheid voor spraakgebre ken en tekorten op het gebied van de conversatie. Andere tekenen kunnen zgn: onge duld en aanmatiging in de conversa tie. De ongeletterde zal zich beslister uitspreken en zijn vooroordelen zgn meestal des te sterker. Het duidelijkste bewijs voor intel lectuele minderwaardigheidsgevoe lens blijkt waarschijnlijk uit het ant woord op de vraag „Hoe was u op school?" Slechte rapportcijfers zijn namelijk dikwijls reden tot gevoelens van minderwaardigheid en kunnen de vijfde soort, de beroepsminderwaar digheid, veroorzaken. Als een mens slechte resultaten behaalt op school, kan zijn minderwaardigheidsgevoel hem vergezellen als hij later in de maatschappij komt. Een andere mogelijkheid is, dat hij zijn slechte rapportcijfers compen seert met een fantastische carrière op welk gebied ook, maar dan na de schooltijd. TE GENEZEN. En zo komen we op het tweede deel van de „genezing", die psychologen aanbevelen voor minderwaardigheids complexen. Deze is namelijk het tot stand brengen van de juiste compen saties. De beroemde psychiater Al fred Adler, leerling van Freud, ging van het standpunt uit, dat mensen dik wijls zo goed slagen omdat zij tekor ten overwinnen moeten. Hieronder vol gen enige voorbeelden van compensa ties betreffende de vijf soorten min derwaardigheidscomplexen. SOCIALE MINDERWAARDIGHEID Zoek iets, nuttig sociaal werk, bij voorbeeld, waartoe u zich aangetrok ken voelt. Probeer liever mensen te helpen dan toe te geven aan bet ver langen alles te willen hebben. U be hoeft zich nooit teleurgesteld te voelen als u merkt hoeveel mensen een hel pende hand dringend nodig hebben. En, uw talenten komen zo beter tot hun recht, dan door de buren de ogen uit te steken met allerlei dure appa raten. FYSIEKE MINDERWAARDIGHEID Strijd om de status Het betreft hier niet een geval van materieel geiyk t ed houden met het „ik"' - het gevoel dat een ambitieus persoon heeft die dingen wenst te be zatten als uiterlijke tekenen van suc ces en niet omdat deze hem een gevoel van gelijkwaardigheid geven. Toch zgn vele psychologen van mening, dat het verlangen „op te doen tegen buren en vrienden" -indien gematigd - nut tig kan zijn. Prikkels zgn goed voor iedereen, zeggen zij. Het verlangen is evenwel slecht in dien het de vorm aanneemt van een „strgd om de status", waarbij de on vermijdelijke teleurstellingen tot nog grotere minderwaardigheidsgevoelens kunnen leiden. Natuurlijk zijn er ook andere vor men van minderwaardigheid. De so ciale minderwaardigheid is slechts één van de vgf soorten. De complex en kunnen geneze worden, zeggen de psychologen, mits we onze zwakheden leren kennen en leren accepteren. Een sociaal minderwaardigheidsge voel is bijvoorbeeld gemakkelijk te onderkennen. Dit geldt ook voor een fysiek minderwaardighei Jsgevoel. Als u gevoelig bent voor opmerkingen of grappen over uw lengte, gezicht of fi guur, dan is dit een duidelijke aan wijzing dat er in u fysieke minder waardigheidsgevoelens huizen. De derde soort domestieke minder waardigheidsgevoelens is minder ge makkelijk te onderkennen. Deze ge voelens hebben betrekking op uw ver houding met drie soorten mensen - de ouders, uw vriend(in) of vrouw (man) en de kinderen. Uw domestieke min derwaardigheidscomplex blijkt indien u het gevoel hebt door deze mensen onvoldoende gerespecteerd of geap precieerd te worden. Of dat u niet voldoende aandacht van hen denkt te krggen. VERLANGEN NAAR MACHT Een andere aanduiding van de do mestieke minderwaardigheidsgevoe lens is wanneer u naast de hier boven al beschreven gevoelens domineert over eega of kinderen of zelfs min of meer als een tiran ten opzichte van uw familieleden handelt. Psychologen zijn er in het algemeen over eens, dat een minderwaardigheidscomplex meestal in de eerste vyf levensjaren begint en dat dit dan het gevolg is van een strenge of misschien wel wre de behandeling. Deze behandeling kan weer resul teren in een ongebreidelde hoeveel heid verlangens naar autoriteit of macht (vandaar de tirannieke eega of vader met het domestieke minder waardigheidsgevoel) of in een „posi tieve" compensatie, waardoor men een modelechtgenoot of ouder wordt, die de ervaz-ingen van eigen jeugd be slist wil voorkomen. Niet iedereen kan slagen ondanks ernstige handicaps, zoals Caesar met zgn zwakke constitutie, Beethoven met zjjn doofheid, en F. D. Roosevelt met zijn polio. Maar we kunnen alle maal moed scheppen uit de voorbeel den van gewone mensen, zoals een le lijk meisje dat door haar charme manseu gelukkig maakt, of de stotter aar die ondanks zijn handicap een verantwoordelijke positie verovert. Bedenk wel dat de wereld graag het- Tot voor kort weiden de meesten van ons als zuigeling gevoed met moedermelk en de dok toren en verpleegsters zeggen in het algemeen nog steeds dat moeder melk het beste is voor baby's tot zij minstens negen maanden oud zijn Het lijkt ons onbeleefd en dom de raad van de dokter in de wind te slaan en zo beginnen tachtig van de honderd baby's het leven met moedermelk. Vaak ge beurt het evenwel dat, zodra doktoren en ver pleegsters verdwenen zijn, pa er op uitge stuurd word' om een aantal zuigflessen en spenen ln te slaan. EEN OP DRIE Van de zuigelingen van drie maanden, krijgt waarschijnlijk slechts één op de drie nog borstvoeding Waarom? Er zijn verschillende re denen. Kunstmatige voeding is nu eenmaal veiliger en goedkoper. Goed babyvoedsel is net zo gemakkelijk te ver krijgen als zeewater en de sterilisatie van de zuigflesjes Is veel een voudiger geworden. Vetl moeders, die voor dat de baby kwam, een actief leven hadden, WAT DE DOKTER ER VAN ZEGT vinden borstvoeding vaalt lastig en verve lend. Een babysitter en een flesje maken, dat de jonge moeder niet altijd aan huis gebon den is. De excuses en redenen, die men geeft als men overgaat op flesvoeding verschillen niet veel van die van vroeger. „Slechte meL:"... „Te weinig melk"... „Baby groeit er niet genoeg van"... „Mevrouw Jan sen heeft haar kinde ren allemaal groot ge bracht met flesvoeding en het zijn wolken van kinderen" enzovoorts. In hoeverre kan deze overgang van moeder melk op zuigfles kwaad /oor tie meeste kinde ren maakt he niet veel uit. Anderzijds is het echter dikwijls zo, dat zwakke en moeilijke ba by's nog zwakker en moeilijker kunnen wor den indien men over gaat op flesvoeding. Er zijn moeders, die 't geven van borstvoeding heerlijk vinden Enige deskundigen hebben ook gezegd dat de moe der-kind-relatie nooit zo goed ls, indien deze gebaseerd is op fles voeding. geen u heeft, wil ontvangen en geen belangstelling heeft voor hetgeen u mankeert. LEES MEER Als u het gevoel heeft te afhanke lijk van uw ouders te zijn, waarom probeert u dan niet, indien de om standigheden dit toelaten, enige tijd op u zelf te gaan wonen? Dit kan uw zelf vertrouwen versterken, hetgeen ook be langrijk is in uw verhouding met eega en kinderen. Probeer iets - of dit nu een liefhebberij o„ uw werk is - bij zonder goed te doen. U zult dan niet te klagen hebben over een tekort aan belangstelling voor anderen. U zult het te druken hebben anderen te tonen hoe zi, bepaalde dingen moeten doen! Men heeft berekend dat - indien men systematisch over een serie onder werpen leest in een tijdsverloop van twaalf maanden - men oen redelijke kennis krijgt van niet-technische on derwerpen. Dit is dus de genezing voor een intellectueel minderwaardig heidscomplex. Lees ook meer kranten en tijdschriften en volg, indien nodig, een spraakcursus As u zich op uw werk niet thuis- voelt, laat u dan door een deskundige raden wat de beste betrekking voor u is of welke afdeling van uw werk gever u het beste ligt. U kunt de min derwaardigheid de kop indrukken door de nodige compensatie en het nodige zelfvertrouwen met bijvoor beeld prima prestaties na de arbeids- Rugdecolleté met struisveren Een struisvogel moest zyn ve ren offerenopdat Heinz Oester- gard deze nauwsluitende avond japon met zijn geraffineerd uitge sneden rugdecolleté - gevat in wit te, donzige struisveren - kon creëren. De nauwe, zwarte coctail- japon met dit bijzonder modieuze effect en de feestelijke avondrobe van pastelkleurige chiffon behoren tot de collectie van de beroemde Berlijnse modeontwerper, die voor dit seizoen exclusieve en zeer vrou welijke creaties in petto heeft. Tips voor de huisvrouw Verse koekjes. Koekjes blijven langer vers indien de koektrommel een „voering" heeft van vloeipapier. Dit papier absor beert namelijk vocht. Vuil schilderij Een olieverfschilderij kan thuis niet gereinigd worden. Wel kan m§n even tueel het glas eraf nemen en lappen en voorzichtig stof verwijderen met een plumeau, doch aan het schilderij zelf kan men beter niets doen. Men dient dit naar een deskundige te bren gen. Vuile kragen. Kragen van regenmantels hebben de neiging sneller vuil te worden dan de rest van het kledingstuk. Men kan de kraag reinigen met een zachte doek, gedrenkt in benzine. Een oude methode die nog veel suc ces heeft, is de volgende. Rasp wat rauwe aardappelen in een kom koud water. Laat dit enige minuten staan en bevochtig dan een schone doek in het aardappelwater, waarmee men de kraag bewerkt. Bjj suede moet men voorzichtiger te werk gaan. Het beste Iran men die speciale sponsjes gebruiken voor het schoonhouden van de kraag. Bij een hardnekkige vlek mag men wel een ietsje benzine gebruiken, maar laat het weinig zijn, aangezien suede er hard van wordt. Mannen in de wereld van de vrouw In de kinderkamer van het Buc- kingliame Palace ln Lo den ligt, zorg vuldig in zacht papier verpakt, de doopjurk van prins Albert. De doop jurk is gemaakt van wol, die zo fijn is als menselijk haar. Het motief is ontleend aan een ontwerp /an een kan tel. kraag die eens aan Charles I heeft behoord en het gewaad is gebreid dooreen man, James Norbury. Het moge ons vreemd in de oren klinken, dat mannen zulk een inge wikkeld breiwerk ter hand nemen, maar Norbury vertelde ons dat man nen al duizend jaren breien. Vrouwen sponnen aanvankelijk alleen het ga ren en de vrouwen begonnen pas drie door Honderden mode-journalisten en -in kopers toeren op het ogenblik in Ita lië rond om een indruk te krjjgen van wat dit land aan lentemode te bieden heeft. Zy zijn vooral op zoek naar kleur, nieuwe iynen en nieuwe moge lijkheden in de sport- en spelkleding, waar Italië beroemd om is. Rome, Milaan, Florence en Capri zullen hun zonnigste gezichten voor zetten aan bezoekers en hierop volgt een opsomming van de meest bgzon- dere zaken die ik er zag. Rome: De Neo-Cleo-look beinvloed door de Cleopatrafilm met Elizabeth Taylor, waarvoor verleden jaar de opnamen werden gemaakt in Italië. Het begint al met het kapsel, dat lang en recht is met een pony, zet zich voort in de sieraden met brede, glinsterende arm banden en eindigt aan de voeten met sandalen, die eigenlijk alleen uit een voetzooltje bestaan, terwgl een enorm Juweel dient als teenstukje. Milaan: De aanwezigheid van de opera zorgt ervoor, dat Milaan een stad is waar men zich goed kleedt. Struisvo gelveren zullen het komende seizoen in alle vormen in de mode zgn: als garnering op de geklede japonnen, als waaier en zelfs als uitbundig gekleur de „pruiken", die niet veel verschil len van die van de achttiende eeuw. Florence De modefestynen spelen zich hier af rondom twee paleizen Pitti en Strozzi en het grootste hotel van de stad. Er is hier dan ook een over vloed van ideeën voor ontspannings- kledy. Voor het strand zyn er badstoffen japonnen in een enorme sortering en in alle denkbare kleuren, beeldige strooien strandhoeden in de vorm van strand emmertjes met uitsparingen voor de ogen en afgedekt met zonne brilmateriaal in blauw, groen of am ber. De leren tassen zgn groter dan ooit en voor 's avonds zyn deze ryke- lijk geborduurd met juwelen. Een gro te handtas heeft vergulde schakel handvaten en is gegarneerd met enor me namaakrobijnen, smaragden en saffieren. Deze tassen kunnen gecom bineerd worden met de nieuwe siera den, zoals een hals-ketting, die vele malen om de hals kan worden gesla gen en die ook dienst kan doen als ceintuur of als garnering op vilten cloches in Garbo-styi. Capri: Het leven buiten zal deze zomer Zuidzee-achtig aandoen in Capri. Een zwempak wordt opgevrolijkt met snoeren kralen en bloemkransen en deze snuisterden kunnen ook gebruikt worden ter garnering van een witte of zwarte uitgaansjapon. Ik heb stretch-badpakken van bad stof gezien, die snel drogen na een duik in het zilten nat en strandcapes in abstracte patronen, die doen denken aan lux-Klan uniformen. Als men zo'n prachtige cape draagt ziet men alleen het gezicht, door een drie hoekje uitgespaard in de capuchon. Italiaanse ontwerpers gebrui ken struisvogelveren als garne ring op uitgaanskleding. De for mele japon links is aan de zoom en aan de asymmetrische om slag afgezet met struisvogelve ren. Het bovenstuk van deze creatie van rose zyde wordt als een sari over één schouder ge drapeerd. Het rechte, mouwlo- loze japonnetje van marine blauwe zijde heeft een overrok van struisvogelveren. Zeer ge schikt om de twist, madison of bossa nova mee te dansen. honderd jaar geleden zelf de breipen- na ter hand te nemen. James Norbury, die een baar-' heeft en een bril draagt, is al met één recht één averecht begonnen toen hg vyf jaar oud was. Zgn schooljuffrouw gaf de kinderen steeds iets te breien om ze bezig te houden en James heeft de ze gewoonte altijd in ere gehouden. Waarheen hij ook gaat, zgn breipen nen gaan mee. In de trein breit hij, aan het strand breit hg en thuis laat hij zich bij het breien .r ag begelei den door Beethovenmuziek... Hoe oud ls de kunst van het breien? Bg zijn naspeuringen heeft onze Nor bury ontdekt, dat de Arabieren twee duizend jaar geleden al omslagen voor hun tenten breiden! James Norbury ging na zijn school- tgd .in Parijs verder studeren in de breitechniek qn het ontwerpen van pa tronen. Bij zijn reizen heeft hg vooral gezocht naar het oude, het bijzonde re en het ongebruikelijke. Zo heeft hij ee:a verzameling gekregen van kle dingstukken, die boekdelen spreken over de kleding van mensen uit vroe gere tijden. Thans bestaan er aller lei Norburysteken, als de „touwka- bel" en de „pylsteek". Norbury is een groot dierenliefheb ber en hg heeft gezegd, dat hij het heerlyk zou vinden een chimpansee breien te leren. Dit zal echter een bg- zonder moeilijk karwei worden, want de chimpansee is niet in staat beide handen tegelijk te gebruiken. Maar als iemand het een chimpansee bij kan brengen, dan is het wel de heer Norbury! Cement- en verfvlekken. Bij het betrekken van een nieuw huis krijgt men vaak de onaangena me verrassing, dat de vloeren vol zit ten met harde cement en oude verf vlekken. Heet water met soda kan in ernstige gevallen meestal niet baten. Men kan het beste als volgt tewerk gaan: Krab cement en verf af met een stevige verfkrabber. Behandel restanten met een oplossing van zout zuur en water in de verhouding van één deel zuur op vijf delen water. Dit is zeer vergiftig en het is dus zaak kinderen en dieren uit de buurt te houden, handschoenen te dragen bij het karwei en eventuele overblijfsels zorgvuldig uit de weg te ruimen. Na de behandeling van de vlekken zorg vuldig naspoelen met schoon water! Van top tot teen Borstelen voor een betere gezondheid (Van onze schoonheidsspecialiste) Borstels spelen een belangrgke rol bij het verkrijgen van schoonheid en gezondheid. Hoeveel borstels spelen een rol in uw leven? Haarborstel - stimuleert de bloeds omloop van de schedel, houdt haar vrg van stof en roos en doet het haar glanzen. De borstel moet zorgvuldig schoongehouden worden en vervangen door een nieuwe zodra de borstelha ren geknakt zgn. Klerenhorstel Houdt niet alleen de kleding in een prima conditie maar zorgt ook, dat de kleding langer mee gaat door pluizen en andere onge rechtigheden te verwgderen. Tandenborstel - behoort drie maal pe. dag te wo.-.jn gebruikt. Behoort zo bewaard te worden dat deze na elk gebruik kan drogen. Bij het eerste te ken van slijtage moet de tandenbor stel vervangen worden door een nieuwe. Nagelborstel - houdt de ..agels schoon en de nagelriemen op hun plaats. N gebruik de zeep eruit spoe len, goed schudden en laten drogen. Babyborstel Extra schoonheids hulp voor een matte teint. Breng be- hoorlgk poeder aan met watten en borstel voorzichtig het teveel weg!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8