,Wij slaan geen week over" HET RUMENDE PAARD VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 En wat zij gelijk hebben. Zij gaan naar de bioscoop voor de gezelligheid en ook om „bij" te blijven. Want de moderne film ziet U alleen in de bioscoop. Goed voorbeeld doet goed volgen. Maak er ook een gewoonte van. De bioscoop geeft altijd wat anders en elk wat wils. Samen naar de filmjagezellig! De Haagse politierechter binnen 5 dagen een formulier aan het Productschap had ingezonden. Hij had het formulier netjes in een laadje gelegd omdat hij voor in vullen geen tijd had. „En des zondags?" informeerde de officier. „Dan moet ik naar de kerk", deel de verdachte mee. De officier kon zich wel voorstel len dat de papieren dan wel wat achteraan komen en eiste f 8,- boete of 2 dagen hechtenis. De rechter ver oordeelde tot f 5,- boete of 1 dag hechtenis. Zelfs de rechter niet duidelijk Een 57-jarige kweker uit Roelof - arendsveen werd verweten, dat hij bloembollen zou hebben vervoerd die aangetast waren door een virus. „Ik heb de bollen gerooid op bevel", zo verklaarde de kweker voor de Haag se politierechter, „want de bollen moesten eruit. Daarna hebben de controleurs die bespoten en toen zijn ze naar een schuur vervoerd. Waar moesten ze anders heen?" Daar kon de officier van justitie ook het antwoord niet op geven, want de bollen behoefden niet te worden vernietigd. De officier eiste daarom ontslag van rechtsvervolging en de politie rechter verklaarde dat hem de over treding ook niet duidelijk was ge worden, zodat hij verdachte ontsloeg van rechtsvervolging. werkgever moeten blijven, doch had daar geen zin in en bleef weg. „Ik dacht dat het wel in orde was," betoogde verdachte tegen wie de of ficier 40 boete om 8 dagen hechte nis eiste. De rechter veroordeelde tot 30 boete of 6 dagen hechtenis. Rijbewijskwestie. Een 26-jarige vertegenwoordiger uit Koudekerk aan den Rijn diende een aanvrage in om verlenging van zijn rijbewijs, doch maakte hierbij geen melding van een bepaalde han dicap. Wegens indienen van een vals for mulier, had hij zich nu voor de poli tierechter te verantwoorden. Verdachte verklaarde eigenlijk niet te hebben nagedacht bij invullen van het formulier, omdat hij altijd een gewoon rijbewijs had bezeten. Bij controle welke door de politie werd uitgeoefend, had men daar ook geen aanmerking op gemaakt. Toen het rijbewijs was verlopen en een verlenging aangevraagd, vulde hij zonder meer het formulier in doch liet na de handicap te vermelden. De officier van justitie veroordeel de tot 40 boete of 8 dagen hechte- logram op in het binnenland afge zette kaas af te schaffen. De minister heeft een jaar geleden, tegen de zin van de meerderheid van het pro- duktschapsbestuur, die heffing inge voerd met het doel, een betere op brengst te krijgen voor de melk, die tot in het binnenland af te zetten kaas verwerkt wordt. Aether klanken (Advertentie) Na woorden, klappen Een 34-jarige expediteur uit Val kenburg had zich voor de politie rechter te verantwoorden, omdat hij op 25 aug. na een woordenwisseling een plaatsgenoot zou hebben mishan deld. De zaak had als achtergrond een beledigingsaffaire in een kantoor en toen er geslagen werd, zou verdachte door andere personen zijn aangeval len, zodat hij zich nu voor de rechter op noodweer beriep. De officier van justitie vond na het horen van getuigen wel bewezen dat verdachte zijn tegenstander een klap in het gezicht had gegeven, waarvoor de eis f 25,- boete luidde, doch de verdere mishandeling die had plaats gevonden, moest als nood weer worden beschouwd. De rechter was het met die ziens wijze eens en veroordeelde tot f 10,- boete of 2 dagen hechtenis. Hoteldievegge Een uit Eindhoven afkomstige gast van een hotel in Noordwijk, had bij haar vertrek uit het hotel maar een badlaken en enkele handdoeken mee genomen, voor welk feit zij zich voor de politierechter moest verantwoor den, doch verstek liet gaan. De officier van justitie constateer de, dat dergelijke diefstallen in ho tels hand over hand toenemen en men doet alsof het er bij hoort als men gaat logeren. De eis luidde f 50,- boete of 10 dagen hechtenis, dat ook het vonnis werd. De kwade koop Een 18-jarige timmerman uit Lei den, kocht van drie knaapjes in de leeftijd van 10-12 jaar een radiotoe stel en maakte zich daardoor aan heling schuldig. Want het toestel was gestolen uit een winkel in de Gou westraat. „Daar wist ik niets van", verweer de verdachte. Hij had echter slechts f 1,65 voor het toestel, waarin geen battery zat, betaald. „Maar ze vroegen eerst tien gul den", wist de rechter. De waarde was f 30,-. De officier eiste, omdat ver dachte nog niet eerder met de rech ter in aanraking is geweest, f 40,- boete of 8 dagen hechtenis. Met om standigheden rekening houdend, leg de rechter f 40,- boete op, waarvan f 25,- voorwaardelijk. Bloemen verkocht Een 67-jarige kweker uit Voorhout had zich te verantwoorden, omdat hij naar schatting 30.000 stuks nar cissen had verkocht, hoewel hij al leen maar vergunning bezat om bol len te telen. Echter was wel toege staan om aan toeristen die passeer den bloemen te verkopen. Verdachte betoogde, dat het niet zoveel bloemen waren geweest en hij niet aan handelaren had verkocht, hetgeen de officier echter onwaar schijnlijk vond. De eis luidde f 1.000 boete of 1 maand hechtenis. Het von nis werd f 750,- boete of 1 maand hechtenis. Het pakte slechter uit Wegens het onder invloed van drank verkerend een auto besturen, was een monteur uit Alphen aan den Rijn door de rechtbank veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs gedurende 4 maanden. Van dit vonnis kwam verdachte in hoger beroep bij het Haagse Hof waar de proc. generaal verzwaring der straf eiste tot 14 dagen gevange nisstraf en intrekken van het rijbe wijs gedurende 1 jaar. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte veroordeeld tot 10 dagen gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende 6 maanden met aftrek van de tijd waarin het was ingetrokken. i Formulier in het laadje „Ik heb een gezin met negen kin deren en dan heb je wel je handen vol om te werken", zo verklaarde een boomkweker uit Boskoop, die zich voor de Haagse politierechter (Advertentie) had te verantwoorden, omdat hij niet Lafhartige diefstal. De officier van Justitie bij de Haag se politierechter vond het een laf hartige diefstal, welke een 25-jarige man had gepleegd. Hij kwam in Boskoop bij een 73-jarige, vrijwel blinde man om een antieke kast te kopen. De man was niet erg toeschie telijk en men kon het niet eens wor den over de prijs, zodat uiteindelijk de koop niet door ging. Doch de koopman had een antieke tabaksdoos met de beeltenis van ko ning Willem 3 zien liggen en die nam hij mee. „Het was eigenlijk alleen om die man te pesten, hij had me eerst des morgens laten komen toen des middags en daarna wilde hij niet ver kopen", zo betoogde verdachte. „Zoiets zal u als koopman weieens meer overkomen, maar dat geeft dan geen recht om iemand te bestelen," repliceerde de rechter. De officier vond het al bijzonder lafhartig dat verdachte niet slechts van een bejaarde man, doch ook bo vendien een blinde, had gestolen. Slechts vanwege het blanco strafblad wilde de officier volstaan met 100 boete of 20 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde tot 75 boete of 15 dagen hechtenis. Liet de baas in de steek. Een 40-jarige monteur uit Roelof- arèndsveen had van het Arbeidsbu reau toestemming verkregen om van werkgever te veranderen, mits hij echter de opzegtermijn in acht nam. Dit zou de monteur niet hebben gedaan en als gevolg daarvan had hij zich nu voor de politierechter te ver antwoorden. Verdachte had nog 5 weken bij zijn - Zes nieuwe politieke partijen ingeschreven De namen van zes nieuwe politieke partijen zijn gistermorgen door de kiesraad in Den Haag ingeschreven. Het zijn die „Partij Economisch Ap pel", „de Europese Christelijk Demo- kratische Unie", de „Liberale Staats partij", „Veilig Verkeer en 100.000 woningen per jaar", de „Liberale Unie" en de „Partij woningbouw". De partij „Economisch Appel" zou beogen de belangen van de belasting betalers te behartigen. Initiatiefne mers voor de oprichting van deze par tij was dr. J. P. van Waesbergen. Deze zal zich echter niet meer actief met de partij bezig houden. Voorzit ter en tevens penningmeester is thans mr. G. A. Roskott uit Rotterdam. De lijst van „De Europese Christe lijke Demokraitische Unie" werd on dertekend door de heer P. A. F. Bakx uit Breda. De „Liberale Staatspartij" werd op gericht door de burgemeester van Gorkum, mr. L. J. Ridder van Rap- pard, jhr. mr. J. A. de Jonge (secre taris), prof. dr. ir. J. W. H. Uyten- bogaard, buitengewoon hoogleraar aan de T.H. te Delft en de arts J. Kappers. Doel zou zijn „de duizen den politiek daklozen en ontevrede nen op te vangen en daardoor het liberale volksdeel te versterken." De partij „Veilig Verkeer en 100.000 woningen per jaar" werd ingediend door het Amsterdamse raadslid A. G. Hamers en de heer H. van Veen. De „Liberale Unie" werd opgericht door de heer N. Verlaan, afkomstig uit de WD, die samenwerkt met de heer G. G .Gerkens, afkomstig uit de partij van Vrije Burgers. De „Partij woningbouw" tenslotte werd gesticht door de heren W. van Dam en J. de Goede. JAN NIELAND OVERLEDEN Na een vrij langdurige ziekte is te Bussum overleden de musicus Jan Nieland (59) Hij genoot internatio nale bekendheid door zijn composi ties. Tien jaar was hij organist van het Concertgebouworkest te Amster dam onder Willem Mengelberg. Hij schreef reeds op jeugdige leeftijd kleine opera's en fantasieën. In zijn gymnasiumtijd gaf hij al les aan het conservatorium te Amsterdam. Op zestienjarige leeftijd kreeg hij daar zelf les van J. P. de Pauw. Jan Nieland was dirigent van verschillende koren. Hij schreef on der meer een „Missa festiva", een „Missa solemnis" en het oratorium „Sint Augustinus". Jan Nieland ver wierf vooral in de Verenigde Staten bekendheid. Trein ontspoord bij Arnhem Op het stationsemplacement van Arnhem is gistermiddag om kwart voor zes ëen reizigerstrein ontspoord, die op weg was naar Doetinchem. Het ongeluk, waarbij niemand letsel opliep, werd veroorzaakt door een asbreuk. Omdat de rails en enkele wissels zijn beschadigd kunnen de treinen van Arnhem naar het oosten alleen gebruik maken van de lijn Velperpoort-Arnhem, waardoor ge ringe vertragingen ontstaan. De her stelwerkzaamheden zullen waar schijnlijk nog wel enkele uren in be slag nemen. PRODUKTSCHAP ZUIVEL VRAAGT AFSCHAFFING KAASHEFFING Het bestuur van het produktschap voor zuivel zal de minister van land bouw en visserij vragen, de produk- tieheffing van een dubbeltje per ki ZATERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.35 Van de voorpagina, praat je). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.40 Grammofoonfoonmuz. 8.50 Wegwijs, tips voor trips en va kanties. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofon- muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Ma- drigaalkoor. VPRO: 10.00 Samen thuis: Gezinsvacantie, lezing. 10.05 Bijbelse miniaturen, lezing. VARA: 10.20 Licht instrumentaal kwintet. 10.45 Rotonde: gevarieerd program-, ma. 12.15 Tussen mens en nevelvlek, populair-wetenschappelijke lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Tussen start en fi nish: sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Jazmuziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Jazzclub. 14.50 Waarom? Daarom!, lezing over sociale politiea in 1963. 15.05 Lichte Muziek-matinee: gevarieerd muzi kaal programma. 16.55 Boekbespre king. 17.15 Licht vocaal-instrumen taal ensemble. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 De Metropolitan 19351945 (gr.). 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Christendom in ontmoeting met wereldgodsdiensten, lezing. 19.45 Klassieke grammofoonmuziek. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Oude en nieuwe dansen. 20.40 Smaken verschillen: amusementspro gramma. 21.35 Socialistisch commen taar. 21.50 Pianospel met ritmische begeleiding (gr.). 22.20 Als de klok dertien slaat: 2. Het monster van Tabbetje, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Zo maar een zaterdag. in februari, cabaret. 23.10 Doris maakt er een bende van, radiostrip. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Prière du matin. 7.15 Grammofoonmuznk en strip voor de jeugd. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging.'8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Djin, gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Lichte grammofoonmu ziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musicerende dilettanten. 13.45 Fran se les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Metropole-orkest en zangsolisten. 15.45 Marsmuziek (gr.). 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Licht orkest en zangsolisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gouden Platen Kabinet. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Licht instrumentaal octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Corte Metten, licht programma. 18.50 Militair-or kest: marsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportpe- riscoop. 19.30 De Oelewappers, geva rieerd programma. 20.00 Kameror kest en solist: populaire klassieken. 20.50 Lichtbaken, lezing. 21.00 Tiere lantijnen, gevarieerd programma. 22.00 Spaans orkest. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nouveauté's. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 15.00 Verhalen van Diskens, TV-film. 15.25 Onder de loep, filate listisch allerlei. 15.40 De kat was echt, tekenfilm. 15.50 Oh, those Bells,! TV-film. 16.15. Licht instrumentaal kwartet. 16.35 Dier in 't vizier. 17.00 Voor de kinderen. (17.45). 19.30 Las sie, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Extra-uitzending van Sport in Beeld: Kort filmver slag van de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats in Japan. NCRV: 20.25 Memo. 20.35 Muziek voor U. 21.05 Met eigen ogen, TV- film. 21.30 Allegretto, amusements programma. 22.20 Voordracht. 22.45 Morgen is het zondag. NTS: 22.55— 23.00 Journaal. Carrège knikte instemmend. „Juist. En het was gemakkelijk voor onze man de trein te verlaten en terug te gaan naar Parijs, of waarheen hij mar wilde. De mis daad eou beschouwd worden als een gewone treinroof. Als we de brief niet haden gevonden, zou nie mand aan de graaf gedacht hebben." „Het is onbegrijpelijk dat een man als De la Roche niet heeft gedacht aan die brief. Maar in zijn omstan digheden redeneert men niet kalm Och", zei de rechter van instructie, „we zouden nooit een misdadiger te pakken krijgen, wanneer zij altijd goed nadachten." „Het bewijs zal niettemin moeilik te leveren zijn, als Mason hem niet herent", zei de commissaris. „Als hij inderdaad de misdaad be ging" begin Poirot. Carrège viel hem in de rede: „Als u zegt als?" „Ja, monsieur, ik zeg èls. En daar voor heb ik mijn reden". „En die is?" ,De psychologie, monsieur. De eraaf is een schurk koed. De graaf is een oplichter zeker. De graaf loopt de vrouwen achterna ja. De graaf wil de juwelen van madame stelen volkomen juist. Maar is hij iemand om een moord te begaan? En dan antwoord ik: neen. Een mar als de graaf is altijd laf; hij wil geen risico lopen. Hij gaat altend de vei ligste weg. Voor een moord deinst hij terug!" Ontevreden schudde hij het hoofd. De rechter van instructie scheen het echter niet met hem eens te zijn. „Er komt altijd een ogenbli", zei hij, „dat zulke lieden het hoofd ver liezen en te" ver gaan. Dat is zon der twijfel hier het geval geweest. Ik wil u niet onaangenaam zijn, mon sieur Poirot „Het was slechts mijn mening", haastte Poirot zich te verklaren. „U heeft de leiding in de zaak en u moet doen wat u wenselijk voor komt". ,Ik ben overtuigd dat De la Roche de man is die we moeten zien te krijgen", zei Carrège. ,Is u het niet met mij eens, monsieur Caux?" „Volkomen." „En u, monsieur Van Aldin?' „Ja", zei de miljonair. ,Ja, de man is een doortrapte schurk, daar is geen twijfel aan. „Het zal stelilg niet gemakkaelijk zijn de hand op hem te leggen", zei de magistraat, „maar we zullen doen wat we kunnen. We zullen dadelijk telegrafische instructies verzenden." „Mag ik u assisteren?" zei Poirot. „Er hoeft geen moeite gedaan te worden." „Wat bedoelt u?" De andeern keken hem verwon derd aan. De kleine man glimlachte. „Het is mijn vak alles te weten", verklaarde hij. „De graf is een intel ligent man. Hij is op dit ogenblik in de villa die hij gehuurd heeft, de Villa Marina te Antibes". HOOFDSTUK XVI POIROT DISCUSSIEERT. Allen keken vol eerbied naar Poi rot. De commissaris lachte een beetje hol. ,Uu geeft ons alemaal een lesje", riep hij uit. „Monsieur Poirot weet meer dan de politie". Poirot keek met voorgewende be scheidenheid naar het plafond. „Wat wilt u?" mompelde hij. „Het is een stokpaardje van më dingen te weten. Maar ik had dan ook alle tijd. Ik heb het niet druk". Toen wendde hij zich plotseling tot Van Aldin. „Is u het ermee eens, monsieur? Is u vasct overtuigd dat graaf de la Roche de moordenaar is?" „Wel", antwoordde Van Aldin, „het lijkt zeer waarschijnlijk ja, zeker." Er klonk iets onzekers in de stem van de miljonair. Hij scheen dat zelf te merken en ging voort: „Hoe staat het met mijn schoon zoon? Heeft u hem het nieuws me degedeeld? Hij bevindt zich te Nice, naar ik hoor." „Hij heeft ooa met de blauw trein gereisd, maar beweert dat hij er geen vermoeden van had dat zün vrouw daar eveneens mee reisde." „Dat geloof ik graag", zei Van Al din grimmig. „Hij zou lelijk ge schrokken zijn als hij haar plotse ling had gezien. Werek Kettering was niet alleen. Hij was in gezel schap van een dame". „Zo?" „Mirelle, de danseres". „Die dame", ze Caux, „is zeer be kend". „En erg duur ook", voegde Poirot erbij. Van Aldin was vuurrood in het ge zicht geworden. Hij sloeg met de vuist op de tafel. „Heren", riep hij uit, „mijn schoon zoon is een vervloekte schurk!" Hij keek de anderen een voor een aan. „Hij deed zeker alsof hij zich het gebeurde vreselijk aantrok ten minste'als hij het nog niet wist". „O, het overviel hem totaal onver wacht. Hü was overweldigd". „Huichelaar", zei Van Aldin. „Hij simuleerde zeker grote smart?" „N neen", zei de commissaris voorzichtig. „Angst zou ik zeggen, schrik, verwarring dat wel* maar smart niet zozeer." Hercule Poirot nam nog eens het woord. „Mag ik eens vragen, honsieur Van Aldin, is de dood van zijn vrouw voordelig voor monsieur Ksettering?" „Hij erft een paar. miljoen." „Dollars?" „Ponden. Ik had die som bij haar huwelijk op Ruth vastgezet. Ze heeft geen testament gemaakt en er zijn geen kinderen, dus krijgt haar man het geld." „Van wie ze op het punt stond te scheiden", mompelde Poirot. „Ah ja, juist". De commissaris keek hem scherp aan. „Bedoelt u vroeg hij. „Ik bedoel niets", zei Poirot. „Ik orden alleen de feiten." Van Aldin zag hem met steeds stijgende belangstelling aan. De kleine man stond op. „Ik geloof dat ik u verder niet meer van dienst kan zijn, monsieur le juge", zei hij, met een beleefde buiging. „Zou u mij op de hoogte willen houden? Ik zou dat zeer op prijs stellen." „Maar natuurlijk natuurlijk." Van Aldin 9tond ook op. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2