S)e Ccid<ie6oii^cmt SCHEEPJE OVERVAREN IN HAVEN VAN ROTTERDAM GOSTER FEBRUARI- VERRASSING N91 Mig-straaljagers vielen een Amerikaans bootje aan YRWDAG M T%BfWAJ* WÖ* 33e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vissersbootje als schietschijf Telef- 2 0 9 3 5 - Red. 20815, 25594- Advert. 2 0 8 2 6- Klachten besorglng 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,05 p. w„ f 2,00 p. mad, 8,25 p. kw„ Franco p.p. I 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Roofkomplot ontdekt tijdens onderzoek naar dubbele moord Bij het onderzoek naar de moord op de Rotterdamse weduwe en haar 8-jarig zoontje is de Rotterdamse po- Wie op het spoor rekomen van een de wal bracht, gezegd dat de Rijks havendienst IV na de aanvaring kap seisde en onmiddellijk zonk. roofkomplot. Om de politie alle tips en moge lijke aanwijzingen grondig uitkamt sleepboot „Zeehond" en de bok „Con dor" van Van der Tak's bergingsbe drijf hebben het gezonken schip ge- chauffeur T. K. S. verhoord. In zijn auto waren bloedsporen ge vonden. Hij bleek niets met de dub- licfit. De Rijkswaterstaat IV was niet bele moord uitstaande te hebben, uitgerust met radar. De lichting ont- maar uit angst voor verdenking be- moette moeilijkheden. De vermisten. Vermist worden: de onderhaven- kende hij grif twee inbraken aan de Bergselaan en de Noordmolenstraat. Medeplichtig waren twee broers, de ""-jarige H. van D. en de 22-jarige meester F. van der Berg (61), de a. van D. De twee broers bleven on- monteur-machinist S. van der Meer vindbaar voor de politie, maar dezer (53), de motorschipper A. Kruyt (60), diagen werden zij gegrepen bij een de dekknecht Th. Leusink (37) en de inbraak in een winkel aan de Kruis- motordrijver J. Nagelkerke (22). De drie geredden zijn: de onderha- Toen de taxi-chauffeur later van de aanhouding van de twee broers venmeesters N. Meijer (61) en Th. hoorde vertelde hij, dat de twee Catersels (57), en de motorschipper broers ook nog het plan hadden op- P. Deurloo (33). gevait een man te overvallen, die De Rijkshavendienst IV was een iedere avond de sleutel van zijn van de oudste en kleinste scheepjes brandkast naar huis nam. De ge- type sleepboot van de Rijksha- broeders hadden al een plaats uit- VIJF OPVARENDEN VERDWENEN MET SCHIP IN DE COLVEN Geen zicht als gevolg van dikke mist Vanmorgen tussen acht uur en half negen is in de dikke mist in de monding van de Persoonshaven op de Zuidelijke Oever van de Maas in Rotterdam de patrouilleboot Rijkshavendienst IV overvaren door het tankschip Veenwoude van de Verenigde Tankvaart Rederij N.V. De Rijks havendienst had 8 man aan boord, waarvan er 3 gered konden worden. Zij zijn naar een ziekenhuis gebracht en maken het redelijk wel. De overige vijf worden vermist. Zij zijn met het schip in de golven verdwenen en wel bijna zeker om het leven gekomen. De Veenwoude was geladen op weg naar Amsterdam. Het schip meet 500 ton. Het liep geringe schade op. Geen der opvarenden van dit schip liep letsel op. vendienst in Rotterdam. Het vaartuig gekozen ,waar zij de man zouden De vijf vermisten van de patrouille- opgehaald en werd gebracht naar het werd tijdens de oorlog gebouwd; overvallen. De jongste broer heeft boot van de Rijkshavendienst zijn al- magazijnschip van de Rijkshaven- Rijkswaterstaat kocht het uit een bekend, dat men inderdaad dlit plan len afkomstig uit Rotterdam-Zuid. dienst, dat bij de Oude Plantage aan dump. heeft gemaakt. Het was een gebruik dat het perso- de rechter-oever ligt. 1 O 1 *3 den met een lap toen zij een vlieg- tiUDanen OI KUSSCn: tuig hoorden. Het was een Mig, die eerst rondcirkelde en toen weg- vloog maar terugkwam met drie Naar het Amerikaanse ministerie andere Cubaanse straaljagers. Op van defensie heeft meegedeeld, de vraag van verslaggevers of hun derziekenhuis is opgenomen, heeft hebben twee op Cuba gestationeerde boot misschien voor een boot met tegenover de bemanning van de Mig-straaljagers woensdag in Straat vluchtelingen uit Cuba aangezien Florida scheervluchten boven een y/as, zei Washington, dat de aanvai- Amerikaanse vissersbootje, dat op jers z0 laag vlogen, dat zij de naam de garnalenvangst was, gemaakt, van de jj00t „Ala" terwijl zij tegelijkertijd schoten. De den ?!jrort Myers' twee opvarenden van het bootje ble- bunnen lezen, ven ongedeerd. Toen Amerikaanse straaljagers, die van Key West waren opgeste- neel uit Zuid met eigen boten werd Onze aanbieding in corduroy- jongenspantalons veroorzaakte een stormloop.Wij vonden de fabrikant bereid nog een partij tevervaardi- Het ongeluk gebeurde toen de Rijkshavendienst IV de rivier over stak. De drie geredden waren te wa ter geraakt. Zij zijn naar het Zuider ziekenhuis vervoerd en hadden geen ernstige verwondingen opgelopen. De vijf vermisten bevonden zich in het schip en hebben geen kans gezien door de snelheid waarmee het on geluk gebeurde zich naar buiten te werken. Ooggetuige. Een der geredden, die in het Zui- De betrekkingen met Indonesië van de Ijoot „Ala" en ook de woor- (Fla) hadden Kennedy over het incident. In de Treveszaal in Den Haag heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, donderdagmiddag in tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Beatrix, het Comité Nationale Herdenking 1813—1963 geïnstalleerd. Foto: H.K.H. prinses Beatrix tijdens de rede, die zij na de installatie heeft gehouden. Links op de foto prof. dr. J. E. de Quay, rechts prof. dr. P. J. Bouman, voorzitter van het algemeen werkcomité. De Indonesische minister van bui- gen, nadat op radarschermen aldaar President Kennedy heeft donder- lenlandse zaken, dr. Soebandrio heeft niet geïdentificeerde voorwerpen daS op een persconferentie ver- donderdag verklaard, het „niet on- waren waargenomen, de plaats van klaard, aan het ministerie van de- waarschijnlijk" te achten, dat de di- het incident naderden, verdwenen fensie verzocMJe ^hebben de Ame- plomatieke betrekkingen tussen In- de Mig's in de richting van Cuba. j""1^ donesië en Nederland binnen een week zullen worden hersteld. rikaanse luchtmacht en vloot op dracht te geven handelend op Tussen de Mig's en de Amerikaan- treden tegen ieder vliegtuig of schip se vliegtuigen heeft geen treffen dat een Amerikaans schip in de in- Aan journalisten deelde hij op plaats gehad, aldus het ministerie, ternationale wateren in het Cari- het Indonesische ministerie van bui- Men wist niet of de Mig's, die niet bische gebied aanvalt, tenlandse zaken mee, dat het over- van het laatste type waren werden presjdent verklaarde de Cu- leg tussen beidie landen hierover gevlogen door Cubaanse, dan wel foaanse regering verantwoordelijk te thans gaande is in New York. door Sowjet-piloten. Een woordvoerder van het ministe- De twee opvarenden van het achten voor de aanval van de twee Cubaanse Mig-straaljagers en dat rie van buitenlandse zaken in Den Amerikaanse vissersbootje blijken zal ven> wanneer de Sow- Haag zei donderdagmiddag dat hier- negers te zijn. Hun boot was on- jet_Unie de verantwoordelijkheid over in Den Haag niets bekend is. klaar geraakt en lekte en zij zwaai- hiervoor niet op zich neemt. Kennedy wilde het incident met oorlog tot een overeenkomst over n de straaljagers niet in verband groot aantal geschilpunten te komen brengen met het terugtrekken van en dan tenslotte maar datgene aan- de Sowjet-Russische soldaten uit VOOR EN TEGEN VAN de beslissing die gisteren in yaardt, dat het enig haalbare is ge- Cuba. Het is niet bekend of het in de Tweede Kamer ten aanzien £n' cident van woensda8 met °Pze* was van het Nederlands-Duits verdrag is getekend, dataan Nederlandse zijde gepieegd en dat dergelijke aanval- genomen, kan men gevoeglijk zeggen de waardering op een zeer lage tem- len zich zulien herhalen, of dat de - - - -- -- - peratuur staat Het corps van voor- iloten hier eigenmachtig hebben stemmers heeft een en ander ook wel p^handplH voldoende duidelijk gemaakt. Zo be zien, kan men het gelijk dus zeker aan deze kant aanwezig achten. Daartegenover lijkt ons waardering Cuba heeft donderdagavond te. en zeker begrin voor de anderen niet gengesproken dat Cubaanse vlieg- tuigen woensdag een Amerikaanfe gehandeld. Cubaanse tegenspraak Morgen 9 uur begint de verkoop van deze poolvaste C0RDUR0Y- J0NGENSPANTAL0NS in groen, bruin en blauw, mèt en zonder ceintuur, normaal 19.50 Nd. tot 17 iaar.alie maten, lager dan halve A prijs J* V W O* Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. hoe paradoxaal het ook moge klin ken dat ditmaal zowel aan de vóór- als aan de tegenstemmers moei lijk ongelijk valt te geven. Of wil men wat minder: dat stellig voor beiderlei standpunt op zijn minst be grip kan worden opgebracht. De voorstanders van de goedkeu- «,OY,rtQ„n0TVio tuigen vvuenauag een ^meriKaansi ring der overeenkomst hebben zich dat geen enkeilev;H k garnalenboot hebben aangevallen, zeker laten leiden door de argumen- aïï! te ne In een communiqué van het Cu- ten, welke minister Luns in zijn ove- a p, nationale waardin baanse ministerie voor de strijd- rigens verre van enthousiaste verde- S S S S échten wordt gezegd, dat twee diging nog eens naar voren haalde 1 JLeliik meer dan wat^mo- Cubaanse verkenningsvliegtuigen, op ZftnZrZ,S"™ kraCht SteI,ig honele uitzonde- *>ek naar twee vissersboten die vo- f.1, ring dan van de uiterst linksen, die "ge week door contra-revolutionai- Het is een onmiskenbaar feit, dat - volkomen neea- ren waren gekaapt, een bootje za- wjj hetverdrag niet sluiten met het- tjeve 0Verweeingen" hun drijfveer Sen> dat °P één van de twee ont- zelfde Duitsland, dat de ellende van zoekery We hebben slechts het oog vreemde bootjes leek. Toen echter op (Se eerlijke overtuiging, zoals die bij nader onderzoekJUjjfc.dat.men het herstel waarvan de overeenkomst voor een goed deel moet dienen, maar met een nieuw Duitsland, een bond- genoot, die in verscheidene opzich ten zelfs voor ons onmisbaar moet stellig bij een aantal socialisten leef- zich vergist had, vertrokken de Cu baanse vliegtuigen „zonder een schot gelost te hebben of een vij- tandelijke daad tegen het vaartuig de meerderheid van de Kamer begaan te hebben", aldus het Cu- fer-rol, die Duitsland ten aanzien van een bedreiging uit het oosten ver vult. economisch opzicht, maar zeer sier* - t-vq op defensief terrein, gezien de buf- aanvaarding van het verdrag De - - consequentie immers van een alge mene verwerping zou geen oplossing hebben geboden. Op zijn minst zou er een errtstige wrijving met onze oos- Daar komt bij, dat een afwijzing terburen door zijn ontstaan, gezien van het verdrag weinig meer dan onder meer de aan ie andere kant een leeg gebaar zou kunnen beteke- onmiskenbare stemming ten aanzien nen, omdat een beter stuk naar alle van de correctiegebieden bijvoor- waarschijnlijkheid onhaalbaar zou beeld. Maar er zijn stellig méér gron- zijn. De Nederlandse onderhandelaars den voor zulk een veronderstelling. Braziliaanse autoriteiten heb- hebben er bij herhaling verwonderd De gevolgen daarvan zouden voor ben in de haven van Belem donder- van gestaan hoezeer hun gespreks- ons land zeker schadelijk zijn ge- dag het door negen Venezolaanse partners zich „glasharde onderhande- weest en in breder verband ook in Castro-communisten gekaapte vracht- laars" toonden - zoals ze ettelijke bondgenootschappelijk opzicht Of schip „Amoategui" weer ter beschik- malen hebben opgemerkt en het valt men daarvoor dan moet wijken ter- king van Venezuela gesteld, niet te voorzien, dat aan gene zijde wille van een verdrag, dat geen aan- na een verwerping door het Neder- vaarding verdient? Wij menen, dat De „Anzoategui" teruggegeven Het schip zal, wanneer het voor- landse parlement die mentaliteit zou hier andermaal het dilemma werd raden heeft ontvangen, de terugreis LEIDEN: Haatlemmewraat ROTTERDAM: Korte Hoogstraat Katendr.Lagedijk Wen-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST: Slotlaan 'F worden gewijzigd. gesteld van de noodzaak uit twee naar Venezuela aanvangen. De negen kapers zullen vrijdag met een Braziliaans militair vlieg tuig naar Rio die Janeiro worden Men kan daarover zeer afkeurende kwaden te kiezen: verwerping met woorden spreken en er ook een „glas- kwade gevolgen en een zeer twijfel- harde" conclusie over gebrek aan achtige oplossing via nieuwe onder- schuldbesef e.d. aan verbinden, de handelingen; óf aanvaarding in het overgebracht realiteit laat zich er niet door ver- teken van een zeker protest, dat de De Venezolaanse president, Betan- anderen. partners duidelijk maakt, dat wij court, heeft donderdag in New York geen stijlloze ja-knikkers zijn, maar gezegd, dat met het Braziliaanse mi- TLIET is dus wel duidelijk, dat de in het besef, dat door verwerping nisterie van buitenlandse zaken on- 11 voorstemmers zich terecht heb- zwaarwichtige zaken op het spel derhandelingen zijn begonnen over ben laten leiden door de overweging, worden gezet. En voor een volkomen uitlevering van die kapers van de dat men er nu eenmaal goed aan doet afwijzing lijkt ons het bereikte nu (Advertentie) achttien jaar na het einde van de ook weer niet „slecht genoeg!" Anzoategui" aan Venezuela om daar berecht te worden. De kolen- en dekenslag Prachtige opbrengst in bisdom Rotterdam De collecte in verband met de kolen- en dekenslag van afge lopen zondag is voor wat het bis dom Rotterdam betreft een groot succes geworden. De juiste op brengst is nog niet bekend, maar zeker is, aldus mgr. Schaaper, vicaris-generaal van het bisdom, dat het bedrag ligt tussen de 120 en 125 duizend gulden, waarmee men nu alle noodgevallen heeft kunnen helpen. In de meeste de kenaten is het geld reeds ver deeld- In sommige dekenaten (o.a. Noordwij k) bleek de op brengst groter dan de eigen be hoefte, zodat met het meerdere andere dekenaten konden worden geholpen. Muiterij in Katanga Zweedse VN-militairen hebben don derdag be Kapanga, in Noord-oost- Katanga, een einde gemaakt aan een muiterij door dertig Katangaanse gendarmes, die hun officieren gevan gen hadden gezet en aan het plun deren geslagen waren. De muiters zijn gearresteerd. Hierbij zijn geen slachtoffers gevallen. De plaatselijke bestuurder van Ka panga, die door de muiters was op gesloten, is bevrijd. Van de zijde der Verenigde Naties is meegedeeld, dat de gendarmes ver klaarden aan het muiten te zijn ge slagen, omdat zij geen soldij hadden ontvangen. Uitlevering van oorlogsmisdadigers De president van de Chileense hooggerechtshof Fontecilla, heeft een gunstigé beslissing gegeven op het verzoek der Westduitse regering tot uitlevering van de voormalige SS- generaal Walter Rauf, die wordt ver dacht van medeplichtigheid aan de moord op 90.000 Joden in Kiev, tij dens de jongste wereldoorlog. De Spaanse regering zal binnen de komende vijftien dagen de 58-jarige Reinhold Vorberg aan West-Duits- land uitleveren. Vorberg is een medewerker ge weest van professor Werner Hey de, alias Savade, die in 1939 van Hitier opdracht kreeg de bewoners van krankzinnigengestichten om het leven te doen brengen. Voor de zesde maal in die ge schiedenis is het borstbeeld van de apostel-evangelist Joannes in een plechtige processie over het dichtge vroren Bodenmeer van het Zwitser se Münsterlingen naar het Duitse Hagnau gebracht. Dit beeld werd in 1573 voor het eerst door de inwoners van Münsterlingen aangeboden en toen werd beloof^l de plechtigheid te herhalen elke keer dat het meer dichtgevroren zou zijn, hetgeen in 1684, 1695, 1796 en 1830 gebeurde. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft ze. Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten Dit nummer beslaat uit 12 pagina's PLAATSELIJK STRENGE VORST De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De afgelopen nacht kwam in Ne derland op vele plaatsen weer stren ge vorst voor. Op het vliegveld Eind hoven daalde het kwik tot 17 graden onder nul. De lage temperaturen ver oorzaakten plaatselijk in het westen en zuiden van het land zeer dichte mist., Wolkenvelden, die van het noorden uit het land binnendreven temperden de vorst in de noordelijke provincies, waar het 8 tot 10 graden vroor Boven Midden-Europa wordt de luchtdruk geleidelijk hoger, waardoor een uitloper van hoge druk is ont staan van de Azoren over deze stre ken in de richting van Rusland. Het huidige weertype ondergaat dan ook maar weinig verandering. De komende nacht zal het opnieuw op vele plaatsen streng vriezen, maar de temperaturen zullen afhankelijk van de bewolking van plaats tot plaats uiteenlopen. Sterke nachtelij ke afkoeling zal hier en daar mist doen ontstaan. ZON. EN MAANSTANDEN 23 Febr.: zon op 07.41, onder 18.07; maan op 07.41, onder 1J7.20. Hoogwaterstanden 23 Febr.: v.m. 3.03; n.m. 15.17. KORRELTJE Die alngzaam gaat, gaat zeker; U« zeker gaat, gaat ver.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1