NV SLAVENBURG'S BANK Herdenking 1813 VRIJDAG 22 FEBRUARI 19« DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 10 Het Amsterdamse Volkstoneel heeft donderdagavond in het Centraal Theater in Amsterdam onder leiding van Beppie Nooy de 750ste voorstel ling gegeven van „Rooie Sien", een „drama uit het volksleven" van Marius Spree. Foto: natuurlijk waren er een huldiging en heel veel bloemen, Beppie Nooy, de vertolkster van de titelrol, werd er beduusd onder. Schriftelijk rij-examen? Binnenkort zal door het Cen traal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen een proef worden genomen met schriftelijke theoretische verkeersexamens. Een klein aantal kandidaten zal de vol gende maand waarschijnlijk al worden opgeroepen, zowel mondeling als schriftelijk het theoretische examen af te leg gen. Als de proef slaagt zullen in het vervolg de theoretische rij-examens in ons land schrif telijk kunnen worden afgeno men. Bij de te nemen proef zal het schriftelijk examen niet tellen voor de totale uitslag van het examen. Het CBR heeft een groot tekort aan exa minatoren. Door het theoreti sche schriftelijke examen zal veel tijd van het totale examen bespaard kunnen worden. ACCOUNTANT AANGEHOUDEN De Groninger recherche heeft de accountant M. A. v. d. H. uit Gro ningen gearresteerd die verdacht wordt van verduistering. De politie onthoudt zich, hangende het onder zoek, van commentaar. V.d. H. is in middels aar de justitie overgegeven. De fraude zou een bedrag van on geveer 50.000 betreffen. De ver duistering zou aan het licht geko men zijn bij een driejaarlijkse be lastingcontrole van een v. d. H.'s cliënten. De accountant zou deze cliënt, een aannemer, te veel hebben laten betalen. In de nacht van woensdag op donderdag is op Jutland een grote meteoorsteen neergestort. De slag was zo hevig, dat de trilling kilo meters in de omtrek werd waargeno- Koning Boudewijn van België heeft woensdag een bezoek gebracht aan het Belgische persbureau „Belga". Op de bijgaande foto, welke tijdens de rondgang van de vorst door het gebouw werd gemaakt, zien we hem in gesprek met een lid van het personeel op de telefoto-afdeling. Links, achter de operateur van het telefoto- apparaat, staat de president-direkteur van „Belga", de heer Reyelandt. Na val uit raam overleden Na een val van 10 meter uit een geopend raam is gistermiddag over leden, de 53-jarige mevr. C. M. Gla- zenmaker-Groenendaal uit de Ba- rendsestraat te Haarlem. Zij was in haar woning op de derde verdieping op een stoel geklommen om de ra men te lappen en gordijnen recht te hangen, waarbij zij het evenwicht verloor. Met een schedelbasisfractuur werd zij naar de Mariastiahting over gebracht, waar zij kort daarop over leed. Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde De traditie getrouw stond de alge mene jaarvergadering van de afde ling Leiden e.o. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, die gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis werd gehouden, weer voor een groot deel in het teken van de diploma-uitreiking aan hen, die één van de door de Maatschappij georganiseerde vakcursussen met goed gevolg hebben doorlopen. In zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer J. H. Smit, na in het bijzonder de pas geslaagde cur sisten en drie nieuwe leden welkom te hebben geheten, zich allereerst tot de héren N. de Leeuw (penning meester) en -H. Veendorp (gewoon lid.), die beiden kortgeleden tot lid vah verdienste werden benoemd. Nadat hij beidé verdienstelijke Maat schappij-leden een stoffelijk blijk van dank had overhandigd, liet hij me vrouw Veendorp met een fraaie veelkleurig boeket in de haar echt genoot toebedeelde hulde delen en ontving de heer De Leeuw eenzelfde boeket voor zijn echtgenote, die ver hinderd was de vergadering bij te wonen. Na voorlezing van de notulen en enkele ingekomen stukken, bracht de sekretaris, de heer A. Wetselaar zijn keurig verzorgd jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de afdeling ook in 1962 weer bijzonder aktief was en ultimo 1962 ruim 200 leden telde. Naast een aantal geslaagde excursies werden in het afgelopen jaar weer zeven instructieve lezing- en dia avonden gehouden. De penningmeester, kon in het fi nancieel jaaroverzicht ditmaal tot ieders voldoening op een ruim batig saldo wijzen. Nadat de kascom- missie bij monde van de heer J. Ver mande verslag had uitgebracht, volg de de gebruikelijke dechargering en dankte de voorzitter genoemde heren voor hun vele werkzaamheden in 1962 verricht. Bestuursverkiezing Bij de hierna volgende bestuursver kiezing bleek, dat de periodiek af tredende funktionarissen, de heer C. van Egmond (alg. adj.) zich niet meer herkiesbaar had gesteld en de heer De Leeuw om gezondheids redenen niet meer voor het penning meesterschap in aanmerking wilde komen, doch wel bereid was alg. be stuurslid te blijven. Een schrifte lijke stemming had tot resultaat, dat de heer De Leeuw inderdaad alg. bestuurslid blijft, de heer Sormani zyn funktie overneemt en de heer P. A. van Donselaar het bestuur weer completeert. De kascommissie zal in 1963 worden gevormd door de heren J. Maandag, W. Silvester en P. J. Segaar. Nog niet alles bereikt Alvorens tot de diploma-uitreiking over te gaan, richtte de heer Smit een kort toespraakje tot de gegadig den. Hierin legde hij de nadruk op het feit, dat vele pas-gediplomeerden maar al te vaak van mening zijn thans voldoende kennis te hebben vergaard. Dat niets minder waar is hebben zeer velen, aldus spreker, tot hun nadeel moeten ondervinden en het was ook daarom, dat hij allen zonder uitzondering met nadruk ad viseerde hun vakstudie voort te zet ten teneinde naast de praktische ken nisverrijking, de theoretische niet te verwaarlozen. Hierna reikte spreker met een toe passelijk woord de 33 behaalde di ploma's uit. De diploma's werden uitgereikt aan: Algemene Rijkswintertuinbouw- cursus (2-jarig): H. J. Dirkx (Noord- wijkerhout), A. van Dorp (Sassen- heim), A. H. van den Have (Leiden). (idem 3-jarige cursus): H. Grave- kamp (Oegstgeest), C. Guldemond (Lisse), H. W. Kanbier (Leiden), L. v.d. Krogt (Zoeterwoude), C. v.d. Leek (Leiderdorp). W. Schild (Lei den), W. A. Verhoeks (Leiderdorp). Cursus Materialenkennis: P. W. Ammerlaan (Leiden), H. J. Borst (Langeraar), P. J. v.d. Burg (Rijns burg), S. H. Cok (Leiden), F. van Drunen (Voorschoten), H. Graven- kamp (Oegstgeest), A. C. Moerkerk (Katwijk a.d. Rijn), W. A. Verhoeks (Leiderdorp), J. Vlakkers (Voor schoten). Cursus Bloemschikken en -binden KORT RAPENBURG 20, TELEF. 26405 (Advertentie) NATIONAAL COMITÉ GEÏNSTALLEERD De minister-president, prof. dr. J. E. dë Quay, heeft donderdagmiddag in de Trèvezaal in Den Haag het on der voorzitterschap van HJLH. prin ses Beatrix staande Comité Nationale Herdenking 1813-1963 geinstalleerd. Vice-voorzitter van het comité, dat in totaal 25 leden telt, is de vice-voor- zitter van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel. Prinses Beatrix heeft na d»e instal latie in een rede gezegd de opgave aan het Comité te zien in de even te voren door de minister-president uitgesproken woorden: „de verwach ting dat het comité een zinvolle her denking zal weten voor te bereiden". De prinses wees erop dat dit al lerminst eenvoudig is omdat het hier om een gebeurtenis gaat die de Neder landers alleen uit de geschiedenis kennen. De herdenking van 1-813, toen de Nederlandse staat ontstond, geeft ons een aanleiding om vanuit de op gedane ervaringen, gestimuleerd door nieuwe initiatieven en bewuste in spanning, de lijn der geschiedenis door te trekken. De voorzitter van het algemeen werkcomité prof. dr. P. J. Bouman heeft voor de sluiting van het offi ciële gedeelte door prinses Beatrix, A: G. J. Berg (Sassenheim), A. G. F. Borst (Roelofarendsveen), A. L. van Deuren (Alphen a.d. Rijn), F. H. P. Hoogervorst (Oegstgeest), G. GKoenen (Sassenheim), H. Kriest, H. Nap, W. Schild, W. Silvester (al len Leiden), D. Pauw (Katwijk aan Zee), J. Ruijgrok (Sassenheim). G. Smit (Voorschoten), J. A. Stenfoort (Sassenheim), L. D. Vochteloo (Bo degraven). nog enkele mededelingen gedaan. Hij zei, dat het niet om een feestviering maar om een herdenking gaat onder het motto „terugzien en vooruitzien". Er komt geen nationale feestdag met sluiting van bedrijven of beperken van vertier. De handeldrijvende mid denstand kan in deze gerust zijn. Ook wees hij erop dat er zo min mogelijk van bovenaf zal worden geregeld en dat het comité bij voorkeur nationaal initiatief zal aanmoedigen. Over het particulier initiatief voor de manifestatie in Nijmegen heeft prof. Bouman nog gezegd dat het co mité voor dit initiatief, evenals voor alle andere thans bekend geworden initiatieven waardering heeft, voor zover de historie geen geweld wordt aangedaan en het past in de sfeer van deze tijd. BENOEMING UNIVERSITAIRE Het college van cui'toren der Ka tholieke Universiteit te Nijmegen heeft ir. R. F. A. Mugie te Leid schendam benoemd tot wetenschap pelijk medewerker bij de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen. Aan de gevolgen van een aan rijding is overleden de 75-jarige J. van Gerrevink. Hij werd bij 't over steken van de Dam naby de Nieu- wendijk tezamen met zijn echtge note door een personenauto gegre pen. De man liep ernstige verwon dingen aan het hoofd op; zijn vrouw werd aan het been gewond. Zij wer den beiden in het Binnengasthuis opgenomen. Gastank ontplofte: HOTEL EN WOONHUIS VERNIELD Een gasontploffing heeft donder dagmiddag omstreeks half vier in 't centrum van het dorp Scherpenzeel (Gld.) een grote vernieling aange bracht. Van het hotel „Hertog van Gelre" aan de Dorpsstraat zijn deu ren en ramen vernield. De explosie deed zich voor tijdens het vullen van een tank bij het hotel met vloeibaar gas dat per auto was aangevoerd. De ontploffing heeft plaats gevon den in de buurt van de tankauto, die naast het hotel in een steegje stond. Zowel van het hotel als van het aan de andere kant van het steegje ge legen woonhuis werden deuren en ramen vernield, terwijl de muren werden ontzet. Stenen en dakpannen kwamen haar beneden en versper den de tankauto de weg. De tank wagen bleef onbeschadigd. De ontploffing ging gepaard met een steekvlam, waardoor in de keu ken van het hotel een begin van brand ontstond. De 18-jarige koks maat Van den Berg kreeg brand wonden aan zijn gelaat. Met 'n gor dijn wist een te hulp gesnelde kel ner de vlammen te doven Kort voor de explosie hadden café-bezoekers een ga9lucht in het hotel -waargeno men. Nadat het vloeibare, propaan- gas middels slangen buiten het ho tel om naar de tank in de tuin was overgeheveld en het personeel van de tankwagen de slangen had losge- schoefd deed zich de ontploffing voor. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt een onderzoek ingesteld. Ook moet nog worden vastgesteld of ge vaar voor instorting bestaat. Zaak Van der Putten 12 maart in de Kamer De zaak-Van der Putten zal op dinsdag, 12 maart, in openbare be handeling door de Tweede Kamer kómen. Het debat zal gaan over de nota, die minister ir. S. H. Visser op 8 februari vorig jaar indiende. De Kamercommissie, die was in gesteld voor de zaak-Van der Put ten is inmiddels gereed gekomen en heeft haar oordeel samengevat in een verslag. De mening van de com missie van vijf over het ontslag van de heer Van der Putten is door ons gisteren reeds uitvoerig gepubli ceerd. Magazijn-bediende stal f 4.000 Een 16-jarige magazijn-bediende heeft woensdagavond tijdens het overwerken kans gezien een geld kist met 4.000,mee te nemen van het kantoor van de Stichting Ned. Onderwijsfilm aan het Haagse Swee- linckplein. Het geld miste men gis termorgen. Aanvankelijk stond men voor een raadsel, maar het feit, dat de jongeman niet op zijn werk ver scheen, wekte argwaan. De recherche trof de knaap thuis aan en tijdens het verhoor bekende hij vlot de geldkist te hebben mee genomen. Het geld had de jongen nog in zijn bezit. Het kistje werd laetr teruggevonden op de Conrad- kade. Verkoop van motoren en scooters daalt De handel in motorfietsen en scoo ters is duidelijk aan het afnemen en de importeurs van deze vervoermid delen, die verenigd zijn op de RAI, hebben besloten hier iets tegen te gaan doen. Men is van oordeel, dat in Nederland een zeer goede markt voor motoren en scooters is, maar de weeldebelasting drukt de ver koop sterk, aldus de importeurs. Men gelooft niet, dat de oorzaak gelegen is in het feit, dat de man, die vroe ger een motorfiets of een scooter kocht, nu een tweede hands autootje koopt. De verlaging van de weelde belasting, die de importeurs willen zou op een prijs van vijftienhon derd gulden al een verschil maken van tweehonderd gulden. De gezamenlijke importeurs zijn voorts van mening, dat het overbo dig is, dat iemand met een rijbe wijs voor een auto een nieuw rijbe wijs voor een motor of scooter moet halen. Twee doden bij brand op kustvaarder Bij een brand aan boord van de Nederlandse kustvaarder „Greta". eigendom van de heer J. Schokken- broek te Groningen, zijn gisteren le kapitein, de 50 jarige W. Lambeck uit Hoogezand en zijn 45-jarige vrouw die van Deense afkomst is, omgeko men. Het schip had een lading melk poeder uit Antwerpen naar Dungar- van, een haven aan de zuidoostkust van Ierland, gebracht. Er was pas een kleine gedeelte van de lading gelost. De brand volgde op een explosie in de pantry. De stuurman en de machinist hebben nog geprobeerd de kapitein en zijn vrouw te redden maar zij slaagden daarin niet. Na dat de plaatselijke brandweer het vuur had geblust, konden de stoffe lijke overschotten uit de uitgebran de kajuit worden geborgen. Naar wordt aangenomen, zijn beiden in de rook gestikt. Sint Pieter, de voor de rest "van Nederland wat moeilijk plaatsbare Friese broer van Sint Nicolaas, moet rich donderdag bovendien nog een beetje Kerstman gevoeld hebben, toen hij in een arreslede met een fier stappende Venezolaanse kapers met opstandelingenarmbanden om de arm, poseren vrolijk op de brug van het gekaapte voe ervoor zijn intocht deed in het Friese gebouw om er zijn verjaardag te vieren. Het ging er ondanks de vries- Venezolaanse schip „Anzoateqni", nadat het schip in de Braziliaanse haven Amapa is aangekomen. In het mid- koude, vrolijk toe. De nieuwe burgemeester K. Vrijling (rechts) was aanwezig om Sint Pieter te verwelkomen" den staat Omar Pereira, gezagvoerder van de Anzoatequi". Derde van links Wismar Medina Rojag, ltd van Hij beloofde de goedheiligman dat de naar hem genoemde kerk, de Sint Pieter van Grouw tijdens zijn ambts bet „bevrijdingscomité" en, naar men aanneemt, leider van de kapen, periode zal worden gerestaureerd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10