UITSLAGEN, STANDEN EN PROGRAMMA ZESDE RONDE Nederhnd voor ruim 40 pet. katholiek WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 LEIDERDORP Uit de Leiderdorpse raadsstukken De gemeenteraad van Leiderdorp komt maandag 25 februari a.s. des avonds om 7.45 uur in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: voorstel tot verhuur zolder openbare lagere school aan de muziekschool; voorstel tot subsidie in de kosten van het aan brengen elektrisch verlicht torenuur werk aan toren Herv. kerk; voorstel subsidies uit cultuurfonds aan plaat selijke verenigingen en instellingen; voorstel tot aankoop schilderij van de heer J. C. Roelandse te Leiderdorp; voorstel tot vaststelling uitbreidings plan in onderdelen, genaamd „Essen- park"; idem van de exploitatieopzet voor het uitbreidingsplan in onder delen „Zijllaan en Meij ©polder"; voorstel tot het ramen van een cre- diet voor het maken van zes enkele grafkelders op de algemene begraaf plaats; voorstel tot intrekking van een deel van het wachtverbod voor de Hoogmadeseweg; voorstel tot het ramen van een krediet voor de uit breiding van het zwembad met een 50-meterbad; voorstel tot overdracht van de transport-waterleidingbuizen in de Hoge Rijndijk aan de gemeente Zoeterwoude; voorstel tot verkoop van diverse percelen bouwgrond, ge legen in het uitbreidingsplan „Zijl laan en Meijepolder"; voorstel tot aankoop gronden met opstallen van de heren H. W. Heijkoop en tot be ëindiging van de pachtovereenkomst met de firma Heijkoop; voorstel in zake bouw brandweergarage annex garage gemeentewerken. Verlichting torenuurwerk Tengevolge van slijtage is het to renuurwerk van het kerkgebouw der hferv. gemeente Leiderdorp aan de Hoofdstraat reeds geruime tijd buiten gebruik. Het college van kerkvoog den heeft medegedeeld, dat het beslo ten heeft over te gaan tot de aanschaf van een geheel nieuw elektrisch to renuurwerk en 'n automatische slag werkmotor. De kosten hiervan, met inbegrip van plaatsing, worden be groot op 1500.-. Aangezien de kerk voogdij niet voornemens is zelf de verlichting voor haar rekening te nemen heeft zij verzocht, de daaruit voortvloeiende meerkosten, indien de burgerlijke gemeente prijs stelt op een verlicht torenuurwerk, voor re kening der gemeente te'nemen. De plannen juichen b. en w. uit een oogpunt van representatie der ge meente van harte toe, temeer daar juist dit kerkgebouw zulk een domi nerende positie inneemt, wanneer men de kom der gemeente binnen rijdt. Vanuit dit standpunt bezien komt het zeer aantrekkelijk voor, dat zowel de wijzerplaat als de wijzers worden voorzien van een elektrische verlichting. De kosten daaraan ver bonden, worden eveneens geraamd op 1500.De raad wordt voorge steld aan de herv. gemeente Leider dorp een subsidie van 1500.toe te kennen, ten behoeve van de aan schaf en het aanbrengen van 'n elek trische verlichting op de wijzerplaat en de wijzers van het torenuurwerk en daartoe een krediet van 1500. beschikbaar te stellen. „Historisch" schilderij Door een aantal deskundigen op het terrein van de beeldende kunsten werden b. en w. gewezen op 'n schil derij, voorstellende de brug over de Rijn aan de Bruggestraat te Leider dorp. Aangezien deze brug binnen af zienbare tijd zal verdwijnen heeft dit schilderij voor de gemeente een bij zondere betekenis. De heer Roelandse, de maker van het schilderij is bereid tot verkoop over te gaan voor de prijs van ƒ425,-, welke prijs overeenkomt met de daar toe gedane suggesties door de experts uit de Plaatselijke Commissie Sociale Kunstopdrachten te Leiden. B. en w. achten het voor de ge meente van belang dit schilderij in eigendom te verkrijgen en stellen de raad voor tot aankoop over te gaan. Zwembad In de vergadering van 3 maart '61 besloot de raad tot uitbreiding van het zwembad niet een 50-meterbad. B. en w. stellen voor, thans weer een krediet te ramen voor de uitbreiding van het zwembad met een 50-meter bad en bijbehorende voorzieningen tot een bedrag van ƒ415.000. De ho gere kosten sedert de eerste raming (350.000 gulden) zijn een gevolg van het sedertdien verhoogde prijspeil, inclusief lonen. Opgemerkt zij nog, dat bovenvermeld bedrag gebaseerd is op een globale kostenraming van de ontwerpers van het plan. Met wijziging van het gevraagde krediet moet dus rekening worden gehouden. Oude buis Het gemeentebestuur van Zoeter woude h>3eft verzocht de in de Hoge Rijndijk gelegen transportwaterlei dingbuis van de gemeente Leiderdorp te mogen overnemen of in gebruik te mogen nemen. Deze leiding werd in 1954 gelegd en is sinds 1959 buiten gebruik gesteld, nadat de nieuwe transportleiding in de Lage Rijndijk gereed was gekomen. Momenteel heeft de buis, volgens een deskundige, nog 'n waarde van ongeveer 37.000. Aangezien de gemeente Zoeterwoude een nieuwe eternitbuis kan leggen voor ongeveer 24.000 is zij niet be reid voor bedoelde buis een restwaar de te betalen van 37.000. In verband daarmede en met het oog op de in voorbereiding zijnde concentratie der waterleidingbedrijven in de Rijn- Gouwestreek geven b. en w. er de voorkeur aan bedoelde buis tegen een redelijke vergoeding in gebruik te geven. Het gemeentebestuur van Zoeterwoude heeft zich daarmede ak koord verklaard. De gebruiksvergoe- ding is berekend op basis van een 32- jarige annuïteit a 4^% van ƒ20.000 rond 1200.— per jaar. Leidse Spaarbank: Inleggerstegoed over de 50 miljoen In december jl. bereikte het in leggerstegoed van de Leidsche Spaar bank 50 miljoen. De geschiedenis van de Spaarbank weerspiegelt le sociale ontwikkeling van de jaren na de bevrijding. Aan het einde van het eerste bevrijdings jaar bedroeg het tegoed nog maar 14,6 miljoen. In 1948 was daarin nog geen verandering gekomen. Dat was begrijpelijk. Velen zullen zich nog die moeilijke jaren vlak na de bevrijding herinneren, toen de prij zen zo schrikbarend omhooggingen en de lonen daarbij zeer ten achter bleven, terwijl er na jaren van schaarste juist zoveel gekocht moest worden. Uit deze jaren dateert de groei van de afhaaldienst, die toen wel zeer bij de behoeften van het ogenblik aansloot. Langzaam kwam er enige verbe tering, maar het duurde toch nog 6 jaar voor het 20e miljoen werd vol- gemaakt. In 1958 werd f 30 miljoen bereikt, in 1960 40 miljoen en eind 1962 werd 50 miljoen overschre den. Nieuwe kantoren werden geopend Het rijdend bijkantoor deed zijn in trede. Het aantal kasposten steeg in 10 jaar van 80 000 tot 190.000. Nieu we spaarvormen werden ingevoerd, maar ook de oude vormen bleven in ere. De Spaarbank hoopt binnen niet al te lange tijd het 10.000ste spaarbus- je te kunnen uitreiken. KLEURTEKENWEDSTRIJD De viering van het heuglijke feit vindt ditmaal niet plaats door een huldiging van degene, die het 50e miljoen heeft volgemaakt Het be stuur wilde gaarne een veel grotere groep in de viering betrekken. Vóór het einde van deze maand zal aan alle jongens en meisjes van de la gere schoolleeftijd een inkleurteke- ning worden uitgereikt onder 't mot to: Alle dieren moeten eten, ook 't spaarvarken. De tekening werd ont worpen door mej. Julia Braendle, verbonden als lerares aan de Leidse schilder- en tekenakademie van het genootschap „Ars aemula naturae". Alle kinderen, die een gekleurde te kening of een eigen tekening inleve ren, ontvangen van de Spaarbank een geschenk. Intussen is door de rentebeschrij ving het 52e npiljoen bereikt. De maanden januari en februari beho ren meestal tot de beste spaarmaan- den van het jaar, ondanks de kou! De serie berc epenvoorliohtingsavon- den. voor de ouders van leerlingen van de 6e klasse der lagere scholen, is gisteravond door het Departement Leiden van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel besloten met een bijeenkomst, waarin de aandacht werd gevestigd op de mogelijkheden in de Textiel-industrie en (voor meisjes) bij het Nijverheids onderwijs. Over „Textiel" sprak de heer J. W. Heringa en over het Nijverheidson derwijs voor meisjes hielid mej. H. H. F Henderson een inleiding. Op deze avond, die onder leiding stond van de heer ir. E. E. Rempoll, werden weer talrijke vragen gesteld, die door het forum, bestaande uit mej. H. v. d Meij, mej. H. H. F. Henderson, de heer G. J. v. d. Burg en de heer J. W Heringa, uitvoerig en deskundig zijn beantwoord. Op 12 februari 1.1. zijn „Bouwnij verheid" en „Grafische vakken" aan de orde geweest, waarover respec tievelijk spraken de heren J. D. Donk en A. Koningsveld; tijdens deze bij eenkomst trad een forum op dat was samengesteld uit de heren H. de Bree, D. TIartog, ir. A. Sitsen, G. J. v d. Burg, J. D. Donk en A. Konings veld. Ofschoon d«. opkomst ongetwijfeld groter had kunnen zijn, is het bestuur van het Departement van mening, dat in het volgende seizoen opnieuw een serie b< roepenvoorlichtingsavonden moet worden georganiseerd. Hot heeft besloten t.z.t. met de voor bereiding aan te vangen, wetend dat een en ander de instemming heeft van de Wethouder van Onderwijs der gemeente Leiden. LEIDERDORP Secretariaat Kath. Volkspartij Het secretariaat van de K.V.P. afd. Leiderdorp zal vanaf heden worden waargenomen door de heer J. M. M. Koeken, Berkenkade 17, tel. 34914. OEOSTGEEST „DE KLEUTER EN HET VERKEER" „De kleuter en het verkeer", was het onderwerp dat behandeld werd op een voorlichtingsavond van de Stichting voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting afd. Oegstgeest; onder leiding van Mevr. P. H. Smits- Witvliet. 19 maart a.s. wordt de volgende bijeenkomst gehouden waarop het „pluimvee en de eieren" in het mid delpunt van de belangstelling zullen staan. Hierna trad W. A. v. Blomme- stein, stafmedewerkster van het „Landelijk Voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders" voor het voetlicht. In haar prettige en nu en Onkerkelijkheid bij hervormden het grootst dan humoristische betoog volgde zij de opvoeding van de nieuwe wereld burger van de wieg tot op het ogen blik waarop de babij kleuter is ge worden en in aanmerking komt met het verkeer buiten. Als de kleine peuter door de huiskamer kruipt zal het al rekening moeten houden met het „stilstaande verkeer" namelijk: de meubelen. Het goede voorbeeld van de ouders, het aankweken van zelfstandigheid, het wijzen op geva ren van het verkeer, het zijn alle pluspunten, die de ouders niet uit het oog mogen verliezen. Aan de hand van lichtbeelden gaf spreekster talrijke behartigenswaar dige wenken. Na de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Mevr. Smits-Witvliet dankte aan het slot van de avond mej. W. A. Blomme- stein voor haar bijzonder nuttige en belangrijke lezing! VOORSCHOTEN Aanbesteding Gisteren heeft de dienst van Openbare Werken een openbare aanbesteding gehouden voor het verrichten van grond-, rio- lerings- en bestratingswerken en het maken van -nkele gewapend beton nen kunstwerken Voor deze aanbe steding sohreven 21 aannemersbe drijven in. Van hoog naar laag was de uitslag. N.V. J. Mens, Lisse, 175.000; N.V. Nuvabo, Amsterdam 155.020; Aannemersbedrijf Gebrs. Van Hees, Utrecht 154.000; N. V. A Broere's Aannemingsmaatschappij Rotterdam f 149.000; N.V. Gooise We genbouw, Hilversum 149.000; J. C. Kroidno, Vinkeveen 147.000; C. Smit Zn., Vijfhuizen 145.000; N.V. Aan nersbedrijf v.h J P Kil- lian, Gorinchem 140.000; Gebr. H. en B. Beljon, Voorburg 138.000- J. Stam, Voorschoten 137.000; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn f137.000; fa. De Vri en Loeve, Pijnacker 135 000; fa. A Th. Stuifzand, Lei den 134.00C; N.V. G. Hulsebosch, Bloemondaal f 133.000; J. G. Nelis Zn. N.V., I.Tmuiden 128.000; Chr. Wagner, Rhoon 128.000; N.V. De Vries en Van Schie, Delf ga uw 125.000; Gebrs. Overdevest, Voor- schtoen 120.000; fa. L. P v. d. Geer Zn., Voorschoten 118.200; Aan nemersbedrijf Kennemerland, Heiloo 110.500; en als laagste de fa. Bak ker en Van der Klok te Hoorn 104.750. De gunning is nog aange houden. De begroting werd niet be kend gemaakt. VALKENBURG Aanbesteding schilderwerken vlieg veld Hedenmorgen heeft de eerst aanwezend ingenieur van het Bureau Aanleg, Onderhoud en Beheer van Vliegvelden (BABOV) van de dienst der Genie een aantal openbare aan besteding gehouden voor vervingen van diverse militaire werken en ge bouwen. Mede werd aanbesteed deze verving in de dienstkring Valkenburg. Hier door kwamen elf inschrijvingen bin nen. Van hoog naar laag waren dat: Schipper, Heiloo, 59.870; firma Van de Laar, Treebeek 54.000; L. van Beelen, Katwijk aan Zee 49.300, An- tonissen Zoon N.V., Breda 44.000; firma Van Rijswijk, Soesterberg 43.600; L. de Bek, Leerdarfi 43.500; De Bruin, Utrecht f 42.900; firma v. Duuren, Eindhoven f 42.500; J. Min- nee, Katwijk a. d. Rijn 41.225; De Brinker en Verboom, Schiedam, 39 880 en als laagste de firma Ooms uit Amsterdam 33.870. De gunning is aangehouden. ZOETERWOUDE TOENAME VAN DE BEVOLKING Aantal inwoners per 1 jan. 1962: 3076 mannen, 3236 vrouwen, totaal 6312. Totaal aantal geborenen in de ge meente 70 m., 48 vr., totaal 118 Bui ten de gemeente geboren 18 m., 11 vr. totaal 29. Totaal: 3164 m., 3295 vr., samen 6459. Totaal aantal overleden in de ge meente, waarvan 2 niet behorende tot de bevolking dezer gemeente: 19 2) m., 8 vr., totaal 27 2). Bui ten de gemeente overleden: 10 m., 4 vr., samen 14. Totaal 3137 m., 3283 vr.. samen 6420. Totaal in de gemeente gevestigd: 156 m„ 186 vr., totaal 342. Totaal: 3293 m., 3469 vr., samen 6762. Totaal uit de gemeente vertrokken: 139 m., 194 vr., samen 333. Aantal inwoners per 1 jan. 1963: 3154 m., 3275 vr., samen 6429 Bevol kingstoename derhalve van 117 pers. In het jaar 1962 werden 51 huwelij ken voltrokken. HAZERSWOUDE C. A, VAN DAM f Oud-Iocoburgemeester In de nacht van maandag op dins dag is te zijnen huize aan de Rijndijk na een kort ziekbed overleden de heer C. A. van Dam. Tijdens zijn le ven was hij een belangrijk figuur in het maatschappelijk leven. De over ledene bereikte de leeftijd van 80 jaar. In 1919 nam de heer Van Dam, in het dagelijks leven veehouder, voor de Christelijk Historische Unie zitting in de gemeenteraad. Zestien jaar later, in 1935, werd hij benoemd tot wethouder, een functie, die hij met alle activiteit en toewijding, ver vulde tot in het jaar 1959. Van juli 1941 tot augustus 1942 was hij waar nemend burgemeester van Hazers- woude. Deze zelfde taak nam hij voorzover de oorlogomstamdiigheden dit toeston den, van 11 november 1944 tot 5 mei 1945 waar. Dat de heer Van Dam, die dus veertig jaar metterdaad de ge meente Hazerswoude heeft gediend, èii tijdens de oorlog, èn in vredestijd zijn taak uitmuntend vervulde, be wijst het feit, dat hij in 1956 werd be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Ook op diverse andere terreinen genoot de heer Van Dam een groot vertrouwen. Zo was de overledene onder meer een der oprichters van de Coöp. vereniging ,De Hoop'. Veer tien jaar leidde hij genoemde vereni ging ails voorzitter 52 Jaar had hij zitting in het bestuur. Een groot aan tal jaren was de heer Van Dam voor zitter van de plaatselijke kiesvereni ging van de CHU, terwijl hij voorts zitting had in het bestuur van kaas- controlevereniging van Zuid-Holland en deel uitmaakte van de vee-arbi trage. Wat het plaatselijk vereni gingsleven nogmaals betreft: ook de IJssportvereniging „Hazerswoude- Rijndijk" mocht lange tijd van de heer Van Dams diensten gebruik ma ken. Zaterdagmiddag, om ongeveer 14.30 u. zal de bijzetting in het familiegraf op de begraafplaats in Hazerswoude plaats hebben. TER AAR In de veilinghal te Ter Aar organi- sieerde LDWS uit Leiden in samen werking met Altior een voetbal-toer nooi, waaraan werd deelgenomen door Rava uit Den Haag, Lugdunum en LDWS uit Leiden, SVLV uit Voor schoten, de vv Alphen en Altior. Er werd 2 maal 7V» minuten gespeeld. Er waren spannende wedstrijden, maar ook enkele forse wedstrijden, wat nu bepaald niet aanbevelens waardig was op de harde tegelvloer. Lugdunum verloor geen wedstrijd in dit toernooi, won er vier en speelde gelijk tegen LDWS. Alphen wist vier wedstrijden te winnen, maar verloor van Lugdunum, terwijl SVL drie wedstrijden wist te winnen en ver loor van Alphen en Lugdunum. Win naar van dit toernooi is Lugdunum geworden met 9 p., tweede Alphen met 8 p., derde SVLV met 6 p. LDWS behaalde drie punten en Rava en Al tior elk twee punten. D>? uitslagen waren: Rava-Lugdunum 1-4; LDWS- SVLV 14: Alphen-Altior 6-1; Lug- dunum-LDWS 11; Alphen-Rava 1—0; Altior-LDWS 2—3; LDW$- Rava 1—0; Altior-SVLV 2-3; LDWS- Rava 01; Lugdunum-Altior 30; SVLV-Alphen 2—3; Altior-LDWS 1—3; Rava-SVLV 1-4; Alphen-Lug- dunum 01; Altior-Rava 62; SVLV- Lugdunum 2—4; LDWS-Al phen 12. ZWAMMERDAM Geboren: Maria Helena dr van G. P. Streng en H. M. van der Klejj; Heimerik zn van N. Slappendel en J. van der Hoeven; Adriana dr \an J. Schellingerhout en C. W. Rodenburg. Overleden: Jan Rodenburg 62 jr, gehuwd met A. van der Peet. Gehuwd: Adrianus Maria Hijman 20 te Alphen aan den Rijn en Hen- drina Zaal 16 jaar. Nederland is nu voor 40.4 pet. ka tholiek, voor 28.3 hervormd, en voor 9.3 pet. gereformeerd. Van Neder land kan dus niet meer worden ge zegd, dat het een protestantse natie is, zoa's in het buitenland veelal nog wordt gedaan. Tegelijk met de ver schuiving in de godsdienstige ge zindheid treedt een toeneming van de onkerkelijkheid op. Het percen tage buitenkerkelijken bedraagt 18.4. In een analyse van de cijfers der volkstelling 1960, dat het Kaski voor het episcopaat heeft geschreven wordt vastgesteld, dat de toeneming der onkerkelijkheid in den lande slechts voor een klein deel ten laste van het kathmieke volksdeel komt; de meeste buitenkerkelijkheid komt voor bij de herv., wier teruggang zich sinds 1947 heeft voortgezet en wel van 31 p?t tot 28.3 pet. In 1849 bedroeg het aantal Hervormden 54.5 Nederlandse scholier kweekte geen „goodwill" De zeventienjarige Maarten Abeln uit Albergen bij Almelo is in hoofd zaak om zijn onvriendelijk gedrag jegens Amerika vervroegd naar huis gestuurd. Hij was een van de vijfHg Nederlandse scholieren van 16-18 jaar, die een jaar lang in het kader van een uitwisselingsprogramma in een Amerikaans gezin zou worden opgenomen en er de High School zou bezoeken. Voor Maarten Abeln duurde het verblijf in de staat Mi chigan evenwel maar acht maanden. De heer F. J. Barens, voorzitter van het Nederlandse comité van de Amerikaai.se organisatie „Youth for Understanding" deelde dit mee. Vol gens hem had Maarten Abeln zich niet aan de regels gehouden, o.m. door vervelende stukjes te publice ren. De Nederlandse scholieren vervul len een missie in Amerika door de vriendschapsbanden hechter te ma ken. Jaarlijks komen honderd Ame rikaanse scholieren voor de duur van twee maanden naar ons land; de Ne derlandse scholieren blijven een jaar in Amerika. De directrice van het programma in Amerika, mevr. R. Andresen, had het Nederlandse comité reeds eerder laten weten, dat er moeilijkheden waren met Maarten Abeln. Wat zel den voo'•kwam, gebeurde met Abeln: hij verwisselde van adres. Verbete ring bleef evenwel uit Maarten Abeln werd ook een proeftijd gebo den om zich anders te gaan gedra gen, aldus de heer Barenc. De moei lijkheden bleven, zodat besloten werd de scholier uit Albergen terug te zenden. pet., terwij' dat der katholieken vrij wel constant 38.1 pet. bleef bedra gen. Indien echter het percentage ka tholieken stijgt, moet men niet ge loven aldus Kaski dat dit niet bepaard gaat met toeneming van randkerkelijkheid en onkerkelijkheid. Ook het patroon van het katholiek zijn verandert: er worden steeds min der katholieken aangetroffen die zichzelf maximum eisen stellen, de minimalisten nemen toe. Omtrent dè randkerkelijkheid van katholieken voert Kaski enige gege vens aan, die verband houden met het zondagsmisbezoek. In Industrie dorpen b v. bleef het aantal kerk bezoekers beneden 70 pet. der zon- dagsplichtigen. Dit percentage kan in stedelijke agglomeraten tot 25 pet. dalen. Kaski voert voorts als bewijs en kele cijfers over communie aan, daar na enkele gegevens over de pries terroepingen. Vast staat dat de eer ste aanmeldingen voor de seminaries zeer verschillend liggen, maar in het bisdom Rotterdam tot een uiterst laag peil gekomen zijn. Vast staat dat de overige roepingen in 1961 ge daald zijn tot 70 pet. van het aantal van 1957. Snelle daling geboortecijfer De relatief zeer snelle daling van 't geboortecijfer bij de katholieken kan naar Kaski meent voorts dienen als bewijs, dat de religieuze en kerke lijke binding verzwakt is. Als laatste indicatie noemt Kaski de statistieken over teruggang van „politieke orthodoxie" bij de katho lieken. d.w.z. het aantal katholieken dat zich bij de volkstelling als ka tholiek opgaf en dat KVP stemt neemt constant af. Bovendien is er een evenredigheid tussen niet-KVP- stemmers en de non-paschanten. Duidelijk is aldus concludeert Kaski de weerstand van het ka tholieke deel van de Nederlandse be volking tegen de formele onkerke lijkheid. Dit geldt met name in het zuiden van het land, waar het beho ren tot de Katholieke Kerk als het ware nog integrerend onderdeel is van het cultureel en sociologisch systeem. Doch ook in de confessio neel gemengde delen van ons land is de weerstand "an de katholieken te gen een formele afval sterk. Is er bij de katholieken slechts marginaal sprake van een toegeno men onkerkelijkheid, de indicaties voor een allerwegen toenemende on kerksheid zijn evenzeer duidelijk. De onkerksheid heeft vooral in de oude geïndustrialiseerde stedelijke gebieden hier en daar ernstige vor men aangenomen; zij schrijdt voor al snel voort in de gebieden die het langst weei stonden aan de neergang van de kerksheid. COMPETITIE LEIDSE SCHAAKBOND De arbitrages van de partijen uit de vijfde ronde laten voorlopig nog op zich wachten. De volgende standen van de LSB-competitie hebben dan ook een spe culatief karakter. EERSTE KLAS In de eerste klasse werd Philidor 3- Voorschoten 45 in plaats van 35 (G P. Sluyts-M Segaar 10) We hou den het voorlopig op een gelijk spel. De stand zou dan worden: Leids Schaakgen. 2 5 10 35 Philidor 2 5 10 32 Dan Noteboom (Noordw.) 5 5 25 x Inter Nos (Boskoop) 5 5 23'/, Philidor 3 5 3 22'/.x Leids Schaakgen. 3 5 3 18»/a Voorschoten 5 2 20'/.x Alphense Schaakclub 5 2 20»/, Programma 6e ronde: 19 febr. LSG 3- Ph'l'dor 2: 25 febr. Noord wijk-Philidor 3: 28 febr. Voorschoten-Boskoop; 28 feb. Alohen-LSG 2. Even zeker als het is. dat de LSB- kampioen na afloop van de grote strijd LSG 2-Philidor 2 kan worden aangewe zen, zo onzeker is de situatie in de on derste regionen De vier laacstgenlaatste teams zijn alle in groot gevaar. Philidor 3 en Voorschoten vooral hebben in de volgende ronde tegen resp. Noordwijk en Boskoop wel een kans oo één of twee punten, maar LSG 3 en Alphen zullen het tegen de koplopers zwaar te ver duren krijgen. TWFEDF KLJS A De uitslag vam de beslissende wed strijd Bodegraven 1-Alohen 2 werd 64 in plaats van 53 (J. G Breekveldt-H. Kleiweg 10. C. van Muiswinkel-P. L. Wagenaar 01). De stand werd daardoor: Bodegraven 1 4 8 30 Aiohen 2 4 6 25 SPW 1 5 7 27»/, Bodegraven 2 5 4 21 Leiderdorp I 4 3 20 Nieuwkoop 4 2 15Vs Leiderdorp 2 4 0 11 Programma 6e ronde: 26 febr Leider dorp 1-Bodegraven 1; 5 maart Leider dorp 2-Nieuwkoop 1; 6 maart SPW 1- Alphen 2, TWEEDE KLAS B Hier enkele kleine wijzigingsuitslagen: Katwijk 2-Lelthen 2 2—6 i.p.v. 2—5 (W. B. Swets-Jerry Bey 0—1). Katwijk 1-Sassenheim 1 33 i.p.v. 3—2 (M. v. d. Plas-F van Dijk 0—1. De kans op Katwljks eerste nederlaag schijnt gezien de stand van de vier hang- partijen tegen Sassenhelm, aanwezig te zijn. Zou Katwijk inderdaad verliezen, dan zou de volgende stand bereikt wor den: Katwijk 1 Leithen 1 Sassenheim 1 Philidor 4 Rijnsburg Katwijk 2 Zwarte Pion Roelofarendsveen 32'/,xxxx 32»/,xx 28 xxxxx DERDE KLAS C De wedstrijd Sassenheim 2-Voorscho- ten 2 moest worden uitgesteld en is dus nog ndet in de stand opgenomen: 15«/i 14»/, Black and White Philidor 5 Voorschoten 2 Noordwijk 2 VTL 38»/, 35'/,x 22 Programma 6e ronde: 25 febr. Rijns burg 1-Katwijk ;14 maart Philidor 4- Leithen 1; 5 maart Roelofarendsveen- Sassenheim 1; 12 maart Zwarte Pion- Sassenheim 2 4 2 16 Katwijk 2. Katwijk 3 5 2 14 Leithen 3 5 2 13»/,x Aangezien nog heel wat wedstrijden van de vijf hoogstgeplaatste teams on- De wedstrijd VTL-Noordwijk 2 ein- derlmg moeten plaatsvinden, is de span- digde in 3'/,—6»/, i.p.v. 26'/, <J Rob- ning grotendeels teruggekeerd. Ook Phi- bers-J. J. de Bock 1—0). lidor 4 en Rijnsburg hebben nog een reële kans. Zwarte Pion krijgt Ln de Programma: 27 febr. Black and Whlte- laatste twee wedstrijden gelegenheid Ph,,idor 4 maa.rt Noordwijk 2-Leithen alsnog degradatie te ontgaan. DERDE KLAS A Philidor 5, dat door onvolledig opko men, enkele bordpunten achterstand Hier vond nog de vrij onbelangrijke heeft opgelopen, ziet zich in het grote wedstrijd Aarlanderveen-Nieuwkoop 2 duel te§en »B1ack and White" voor de plaats, door Nieuwkoop met de minimale °PSave gesteld tot winst te moeten ko- cyfers 5»/,4'/, gewonnen. men om de Leidse studenten toch het Gedetailleerd: J Kroon (Aarl.'veen) kampioenschap nog te ontnemen. Een (res.)-H. Immerzeel (Nieuwkoop 2) lastige. doch Wellicht geen onmogelijke 01; H. J. van Harten-J. van Ginkel taak- 10: Th. Lelieveld-G. Bos 10; Jac. Breedijk-D. v. d. Laan G. v. Rijs- wijk-C. J. Langeree 0—1; K. Roden- burg-J. Rijlaarsdam 0—1; J. Haring-P. G Verkley N. Breeveld-J. de Groot M. v. Dijk-K. C. Angenent 01; H. Vergeer (res.)-H. v. d. Marei 1—0. Totaal 4'/,5'/,. De stand na vijf ronden: Hazerswoude 4 8 31 Alphen 4 3 6 17»/, Revanche 3 4 17»/. Aarlanderveen 4 2 16'/, Nieuwkoop 2 4 2 15 Koudekerk 2 4 0 12'/, Alphen 5 en Boskoop 2 teruggetrokken. Programma 6e ronde: 27 febr. Aarlanderveen-Revanche; 4 maartHazerswoude-Alphen 4. DERDE KLAS B (Koudekerk 1-Philidor 6 op een gelijk spel getaxeerd). SCHAATSEN Alphen 8 5 10 37'/, Leithen 2 5 9 32 Koudekerk 1 5 6 24'/,x Valkenburg 5 3 24' Philidor 6 5 3 24x SPW 2 5 3 19 Rijnsburg 2 5 3 19 Voorschoten 3 5 1 19 Twee strafpunten inbegrepen Ter Aarse IJsclub houdt Poelenrace Over honderd kilometer De Ter Aarse IJsclub organiseert voor vrijdag a.s. een zgn. „Poelen race" op de schaats over een af stand van 100 km. De start is om êlf uur. Ingeschreven kan worden tot 10 uur in café Hogendijk te Lan- geraar en deze dagen ook telefonisch onder nummer 01722-116. Vele prominenten onder wie de plaatselijke favorieten J v d Hoorn (al zeven grote wedstrijden op zijn naam geschreven) en Willem v. d. Meulen, A. Damo uit Kortenhoef en Vollebroek uit Hilversum verschij nen aan de start. MERENTOCHT Op de Ter Aarse plassen kunnen de schaatsliefhebbers nu de ijs- verbinding met Leiden verbroken is toch Merentochten rijden De Ter Alphen 3-Philidor 6 3»/, i.p.v. 5«/, Aarse IJsclub biedt daarvoor tijdens —3»/,. (A. D. Kardol-F. Vis 1—0). dit weekeinde (zaterdag en zondag) Programma: 21 febr. Alphen 3-Valken- de gelegenheid. Start steeds vanaf burg; 27 febr. SPW 2-Leithen 2; 11 maart tien uur 's morgens voo. de afstan- Koudekerk 1-Rijnsburg 2; 11 maart Phi- den 20. 40 en 60 km. Inschrijven op de adressen zoals boven genoemd. lidor 6-Voorschoten 3.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9