de olie met 24urige werkdag! VERKWIK KING mm De Kerk, dat bent u DE BUSKAARTJES IN LEIDEN GAAN VUF EN TWINTIG CENT KOSTEN Tegen een „gesloten" E.E.G. rOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 de natuurzuivere (Advertentie) Gisteravond is ons ter bezinning in deze week van geloofsvernieu wing het thema van de liefde indringend door de predikanten voor gehouden. Voor deze liefde kregen de gehuwden heel eigen moge lijkheden en opgaven. Christendom is geen theorie. Het is een be leven, een samengaan met de Christus, een werkelijk samengaan en een werkelijk beleven- Onmiddellijk waarneembaar in onze levens stijl, maar toch ook weer met respect voor ieders persoon. Wij zijn als katholiek geen kuddedier. Ieder beleeft het op eigen wijze. Over f christelijke praktijk kunnen wij in deze week heel veel leren deze en voorop staat wel de grootse taak van het huwelijk. Bezinning hierop kan ons versterken, bemoedigen en verblijden. Het huwelijk zal op een bijzondere manier Gods grootheid en liefde moeten ver tegenwoordigen. Het huwelijk is dan opk „de Kerk in het klein,". Op de foto: de preekstoel in de parochiekerk van de H. Willibrord te Oegstgeest. (Opname: Leidse Courant). Gesprek grafische CAO wordt hervat De besturen der werkgevers- en werknemersbonden in het grafische bedrijf delen mede, dat de onderhan delingen over de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafische be drijf op korte termijn zullen worden hervat. In verband hiermede doen de besturen der werknemersbonden een dringend beroep op huh leden, zich van elke individuele actie te onthouden. Met name wordt ernstig ontraden, tot staking van werkzaam heden over te gaan. Zo spoedig mo gelijk zal het eventuele resultaat der heropende onderhandelingen aan de werkgevers en werknemers worden bekend gemaakt. Scheepsberichten Alca 20 te Amsterdam; Argos 20 te Rotterdam v. Amsterdam; Attis 20 v. Amsterdam n. Esbjerg; Blitar 19 v. Amsterdam n. Bremen: Breda 19 v. Amsterdam n. Bremen Doris 19 v. Amsterdam n. Hamburg; Eos 20 te Rotterdam; Gooiland 19 v. Am sterdam n. West-Indië; Ivoorkust 19 te Amsterdam; Karachi 19 v. Am sterdam n. Le Havre; Nijkerk 20 te Amsterdam; Sumatra 19 v. Amster dam n. Le Havre; Laertes 19 v. Bir kenhead n. Rotterdam; Liberiakust 20 te Lobito, Maashaven 19 v. Re- ceife n. Hamburg; Mainlloyd 19 v. Cristobal n. Duinkerken; Medon 19 te Baltimore; Neder Rhone 19 te Bremerhaven; Nieuw Amsterdam 19 v. New York n. St. Thomas; Olde- kerk 19 te Lissabon; Parkhaven 19 te Bahla; Pendrecht (t.) 20 te Pauls- bóip verw.; Philine, (t.) 19 v. Mena n. Thameshaven;'Prins Wulem Geor ge Frederik 19 v. Antwerpen n. Huelva. NZH BLIJFT VANAF 26 MEI A.S. MET EIGEN MATERIAAL VOORLOPIG ROUTE VAJS DE ELTAX BERIJDEN Suggesties van het publiek gevraagd De NZH zal het steadstarief te Leiden behoudens officiële goedkeuring me* ingang van 1 april aanstaande van 20 op 25 cent brengen. „We zijn wat die prijs betreft nog goedkoop", zei de directeur van het bedrijf, de heer Hortensius. Een stadsrit in Den Haag kost dertig cent. Ook de Eltax had zijn tarief al op 25 cent gebracht. Stijging der kosten maakt tariefsverhoging nodig. Meer veranderingen zijn op komst ten aanzien van de diensten van de NZH. Zo zal met ingang van de zomerdienst op 26 mei aanstaande het gehele materiaal van de Eltax uit het J4jn 21 ,D®n Haag-Noordwijk-Bol- L i l i i i i.i lenstreek-Haarlem zal na verkre- bednjr genomen worden om plaats te maken voor het gebruike lijke stadsmateriaal van de NZH (Leylandbussen). Hierover zei de heer Hortensiushet materiaal van de Eltax is uitstekend, maar wij kunnen ons niet veroorloven met verschillend mate riaal te werken. enquête. De dienst wordt op werkdagen ongeveer één uur eer der begonnen. Frequenties op zon- en feestdagen ook twintig minuten (thans half-uurdienst). Bij de opzet van het toekomstig stadsnet tegen de winter in te voeren zal rekening worden ge houden met suggesties uit Leids verkeersrapport en uit publiek en pers. Interlokale lijnen zullen in het stadsverkeer in de toekomst een functie gaan vervullen. Lijn 30 (Valkenburg-Katwijk) rijdt in de zomer weer door naar 't Vuurbaakplein via Tenten kamp. 's Avonds uurdienst. Lijn 45 (Voorschoten-Wassenaar) gaat op de zogenoemde strandzon- dagen en in juli en augustus da gelijks in een 45-minutendienst door naar het Wassenaarse Slag. Hierdoor kan de afzonderlijke zo- merlijn 17 vervallen. Weer oude route Den Haag-Wassenaar-Leiden mede hoopt de directie verminde ring van de vertraging te berei ken. Lijn 40 van Rijnsburg-Hyacinthen- straat door naar de Hoge Rijndijk. Rijns burg krijgt op die manier een di recte verbinding met het centrum van Leiden, terwijl de stadsdienst tussen Leidsebuurt en Hoge Rijn dijk met twee diensten per uur goedkeuring der betrokken autori teiten worden gesplitst in een uur- dienst via Noordwijkerhout en een uurdienst over Voorhout. Laatst genoemde dienst zal als lijn 22 worden aangeduid. In Voorhout krijgt men daardoor een directe verbinding met de bollenstreek. Lijn 60 (Voorhout-Noordwijker- hout) krijgt in de avond een uur dienst. De Bollenstreek krijgt nieuwe verbinding met het strand door opening van zomerlijn 8 van Hil- legom via Lisse en Ruigenhoek naar Langevelderslag. Leiden gaat voortaan NZH volgt ook uitbreiding van Leidschendam op de voet. Daarom lijn 48 ingesteld van Leidschen dam (Heuvelwijk) naar Den Haag Alleen overdag met half-uur dienst. Op de stadslijnen blijft het tarief overdag en met één dienst des van de weekkaarten etc. hetzelfde, avonds wordt verstrekt. Op zonda- Meerrittenkaarten worden in prijs gen zal deze lijn echter niet rijden, verhoogd. De vroegere Eltaxlijnen krijgen de lijnnummers 3 en 4. De route is voorlopig ongewijzigd in afwach ting van in maart te ondernemen H. M. de Koningin heeft op 14 fe bruari in Lech het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs (Mammoetwet) ondertekend, waardoor het kracht van wet heeft gekregen. Sneeuw-ellende in Europa In vele delen van Europa vieren na een afwezigheid van een week, sneeuw en sneeuwstormen weer hoogtij, hetgeen gepaard gaat met een scherpe daling der temperatuur. In Frankrijk had Parijs dinsdag ochtend een hevige sneeuwval te ver duren, die op het vliegveld van Or- ly tot enige vertraging leidde. Ook Les Etages, een dorpje in de Franse Alpen, dat sinds tien decem ber van de buitenwereld is afgesne den, kreeg nog meer sneeuw te ver werken. In Italië hebben zich lawines voor gedaan in de Alpen, waardoor we gen werden geblokkeerd. De treinen, die Italië uit Zwitserland binnenre den, ondervonden als gevolg van sneeuwstormen meer dan tachtig mi nuten vertraging. In Apulië heeft in het dorpje Vies te de hevige koude in tien dagen tijd negen doden geëist, van wie twee kinderen van nog geen jaar oud, drie mannen van boven de ne gentig en vier van zestig jaar. Zwitserland ondervond de zwaar ste sneeuwval van deze winter. De spoorwegen ondervonden hiervan veel hinder, vooral in de gebieden van Bern en Zurich. In het Zwitserse kanton Wallis hebben lawines het dorp Loetschen- thal, bij Sion, van de buitenwereld afgesneden. De kinderen uit het dorpje Salper ton, in West-Engeland, gingen dins dag voor het eerst sinds Kerstmis weer naar school. De sneeuw op de naar de school leidende wegen lag zo hoog, dat ze deze niet eerder hadden kunnen bereiken. In Denemarken zijn sappeurs van de Deense marine begonnen met het opblazen van een ijsbarrière ter leng te van een kilometer en met een dikte van zes meter, die de toegang tot de haven van het in de Oostzee gelegen eiland Moen verspert. Zuid-Zweden werd door hevige sneeuwstormen getroffen, waardoor het weg- en spoorwegverkeer werd ontwricht. In Noorwegen had de kustvaart opnieuw met sneeuw en ijs te kam pen. In gebieden in Noord- en Zuid- oost-Noorwegen zijn in de nacht van maandag op dinsdag temperaturen van 34 graden Celsius onder nul ge meten. RIJNSBURGERS NAAR HET CENTRUM LEIDEN Het wordt te ingewikkeld in on derhoud en te duür. Andere in het oog springende veranderingen voor de zomerdienst pesr 26 mei a.s. zijn: Lijn 43: de oude dienst van de gele tram, vice versa Leiden-Was- senaar-Den Haag wordt uiter aard met bussejn hersteld. De „Wassenaarse" bus maakt straks een lus door de binnenstad van Leiden; komt (Jaarbij niet over de Breestraat, die zoveel vertraging geeft. Het wondt een volledige kwartierdienst: Den Haag-Wasse naar-Leiden. Deze lijn is straks niet meer opgenomen in de ring- lijn Den Haeg-Voorschoten-Lei- den-Wassenaar-Den Haag, hoofd zakelijk om de gebruikelijke ver traging van de Leidse Breestraat te vermijden. De route die in Lei- „Leiden International Students' den wordt ge*volgd is: Stationsweg Club" biedt vandaag aan een vijftig- *en binnen de E.V.A. in 1966, aldus Steenstraat, Oude Singel, Lange tal echtgenotes van grootindustriëlen een z°3uist verstrekt communiqué Mare, Haarlemmerstraat, Turf- en andere „first ladies" in Neder- *e Genève. markt, richting station. land een „ladies evening and dinner" De. opdracht omvat eveneens de Lijn 46: Voorschoten-Den Haag aan. Doel van de avond is sympathie regelingen betreffende de handel in krijgt haar aindpunt aan het sta- te wekken voor het streven van de landbouw- en visserijprodukten en tion te Leiden. club de buitenlandse studenten in samenwerking tussen de lid-staten Stadslijnen 1 en 2 volgen een ver- Leiden een eigen „home" te geven inzake economische kwesties, eenvoudigde route door villawijk in het pand aan de le Binnenvest- TT in Oegstgeest, waar een lus zal gracht 22. Volgens het communique zullen de worden gereden met de Schouten- Na een receptie in het oude pand ^VA-landen alle praktische voor burgstraat als verste punt. Aan de van de club op Rapenburg 13, waar- stellen steunen, die bedoeld zijn om stopplaatsen van de lus kan zowel op amandelmelk uit Spanje zal wor- de wereldhandel uit te breiden, in- als uitgestapt worden, 't Aan- den geserveerd, volgt het diner, zullen actief deelnemen aan tal bussen door de smalle lanen waarbij studenten in de nationale de tariefsonderhandelingen die in wordt daardoor gehalveerd. De kostuums gerechten van hun land het kader van de algemene overeen- frequentie van de lijnen wordt op zullen opdienen, en prof. jhr. mr. H. komst inzake tarieven en handel 7*/i minuut gebracht. De bus, die F. van Panhuys, voorziter van de (GATT) zullen plaatsvinden", in Oegstgeest over de „lus" dóór- Leiden International Students' Foun- De ministers betreuren de tegen- rijdt wacht alleen op de eindpun- dation zal spreken, ten Leiden en Leiderdorp. Hier- Ladies Evening and Dinner" Opleving van de E.V.A. De ministers van de Europese Vrij handels Associatie hebben hun amb tenaren opdracht gegeven details uit te werken voor de afschaffing van alle tarieven op industriële produk- De Navo-kernmacht lp officiële Amerikaanse kringen wordic vernomen, dat de VS bereid zijn die Navo kernraketten te leveren. Politiek daklozen in Liberale Staatspartij slag bij het nastreven van de econo mische integratie van Europa, die is ontstaan door het mislukken van de onderhandelingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. Waarnemers verklaarden, dat het voornemen van de EVA de onder- .rieven voor industriële pro- in 1966 af te schaffen bete» d vu K-eiiuditecuen neveren. aanvraa« meediend voor TWictratid uuKien in iyoo ax ie scnaiien Deie» niet alleen voor onderzeeboten maar van )iLiberale staatspartij". De kent' dat de »zeven" de EEG- hier" °°LV0F,^nürVl,^ï^h<;^„ h.,„ kiesraad vergaderde vanmorgen over mee v°or "fH* tenalj de ge- De Europese landen zouden hun deze en nog eni„ andere6_ aan_ meenschappelyke markt de uitvoe- mee vóór zullen zijn, tenzij de ge- vragen. ring van haar eigen programma ver- De indieners zijn die burgemeester snf^; E°aif de zaken thans staan van Gorkum, mr. L. J. Ridder van zal de E-EG- de onderlinge tarief- Rappard, jhr. mr. J. A. de Jonge ""f? niet voor 1967 hebben afge- (secretaris), prof. dr. ir. J. W. H. s0"3"- (Advertentie) beloofd. Hard tégen hard Nederland heeft dinsdag in de mi nisterraad van de Europese Economi sche Gemeenschap bij de bespreking van landbouwproblemen geageerd tegen bepalingen, die de „gesloten heid" van de E.E.G. zouden onder strepen. Op de eerste vergadering van de ministerraad na het afbreken van de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de Gemeenschap verklaarde de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de E.E.G., de heer D. Spierenburg, dat voor Nederland een beleid waardoor de Invoer uit derde landen vrijwel onmogelijk wordt gemaakt, niet aan vaardbaar is. Hetzelfde standpunt werd ingeno men door de Duitse minister van landbouw, Schwarz, die daarbij dui delijk doelde op het mislukken van Een insluiper heeft gistermiddag bij de vleeshandelaar A. Kroet aan de Staverenseweg te Eüspeet uit de slaapkamer een portefeuiJJle met on geveer 10 k 12.000 gulden weggeno men. Niemand van het gezin, dat aan tafel zat, heeft maar iets gemerkt. In Green Bay (Wisconsin) heeft de 16-jarige Harry Hebard maandag avond zijn vader en zijn stiefmoeder met haar 3 kinderen doodgeschoten. Tegenover de politie verklaarde Har ry het gevoel be hebben gehad, dat hij buiten de gezinskring gehouden werd. de pogingen der Gemeenschap tot andere landen uit te breiden. Het agenda-punt, waarover het ging, was een voorstel omtrent een voorkeursregeling voor rijst uit Ita lië en Frankrijk. Aangezien de Duitse en Neder landse bezwaren werden gehand haafd, werd het voorstel terugver wezen naar de Europese commissie voor nadere suggesties. Onwerkelijke sfeer. Uiterlijk in een zakelijke sfeer, die door sommige afgevaardigden „on werkelijk" werd genoemd tegen de achtergrond van de diepe crisis, die het Franse veto de onderhandelin gen met Engeland heeft veroorzaakt, zetten de ministers het debat voort over het tweede punt van de agenda: de bestrijding van de mond- en klauwzeer in Turkije en Grieken land. Aanvankelijk was gedacht aan een soort „E.E.G.-programma" ter be strijding van deze ziekte in beide landen om te voorkomen, dat de besmetting tot de landen van de Ge meenschap zou doordringen. Op voorstel van de Nederlandse afgevaardigde werd evenwel beslo ten slechts een nader te bepalen bij drage van de E.E.G. gezamenlijk ter beschikking van de F.A.O. te stellen, die in het raam van het eigen pro gramma en onder eigen verantwoor delijkheid de mond- en klauwzeer bestrijdt. Het Nederlandse wijzigingsvoorstel was kennelijk door politieke over wegingen ingegeven. eigen schepen kunnen bouwen en de ze, uitgerust met die raketben, ter beschikking kunnen stellen van nieuwe multinationale kernmacht van die Navo, naast de met Polaris- a E* taJ C ir«r h in de akkoorden van BaRan.a zyn Over enige dagen zal de nieuwe Vergadering heeft een wetsontwerp partij haar programma publiceren, ingediend dat beoogt, de doodstraf Volgens burgemeester Van Rappard in Frankrijk in vredestijd af te schaf-' is het de bedoeling van de nieuwe fen. Deze straf is volgens hen „noch partij om „de duizenden politiek dak- noodzakelijk, noch nuttig, noch doel lozen en ontevredenen" op te vangen treffend, noch afschrikwekkend, en en daardoor het liberale volksdeel heeft ook geen uitwerking ten goe- te versterken. de". Het avontuur van de „Anzoategui" De Venezolaanse rebellen op het gekaapte Venezolaanse vrachtschip „Anzoategui" hebben geen verzet ge boden toen Braziliaanse functionaris sen dinsdag aan boord van het vaar tuig gingen, dat ter hoogte van het eiland Maraca lag, aldus is van amb telijke zijde in Belem (Noord-Brazi- lië) meegedeeld. De opvarenden van de „Anzoategui" werden ontwapend en vervolgens werd de Braziliaanse vlag gehesen. Er deden zich hierbij geen incidenten voor. Vandaag zal, naar verder is mee gedeeld, een groep van de Brazili aanse marine aan boord van de Ve nezolaanse vrachtvaarder gaan. De bemanning zal naar een Braziliaans korvet overgebracht worden en in Belem worden geïnterneerd. De 51- jarige kapitein van de „Anzoategui" Oscar Pereira, die een gevangene was van de opstandelingen, blijft aan boord van het schip in afwach ting van de komst van een nieuwe door Venezuela gestuurde beman ning, die de „Anzoategui" naar Ve nezuela terug zal brengen. Venezuela vraagt uitlevering kapers Venezuela heeft Brazilië om uitle vering gevraagd van de leden van het Venezolaanse „bevrijdingsfront" die zich hebben meester gemaakt van de „Anzoategui", zo heeft de Vene zolaanse waarnemend minister van buitenlandse zaken, mr. Dao, dins dagmiddag na afloop van een kabi netsvergadering meegedeeld. De Bra ziliaanse regering heeft nog niet of ficieel meegedeeld, dat zij politiek asiel aan de kapers zal verlenen, al dus Dao. t a§ bmtZM i '"r"' Sit V Deze combinatiefoto toont een japon van wit en geel bedrukte zijde met bijbehorende mantel van abrikoos-gele wol. De mantel met de opvallende losse flappen is gevoerd met deselfde stof, welke voor de japon is gebruikt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4