Slmclgat A Q ixu\,d*> Weerbericht WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 DE LETDSCHE COURANT PAGINA 3 KNIPKAART OP STADSLIJN De NZH gaat tarief in Leiden ver hogen op de stadslijn. „De kosten worden te hoog", zei de heer Hor- tensius, directeur. Men moet daar be grip voor hebben. „Maar," zo zei ons een bezoeker ter redaktie, „laat de NZH dan wel aan de cliënten de gelegenheid bie den van een stadsknipkaart gebruik te maken op de interlokale buslijn (bijv. 46), om zich in de stad te verplaatsen. De bewoners van de „achtergeble ven gebieden in Leiden Zuid-West, omgeving v. d. Helmstraat, maken veel gebruik van de Voorschotense bus om de stad te bereiken. Het is de dichtstbijzijnde halte. Dit geldt ook voor bewoners van omgeving Tomatenstraat. Zij kunnen op de Voorschotense bus niet met hun knip- kaart voor de stadslijn terecht. Een suggestie? „Waar is toch het „Ouwe Vierde" gebleven? kwam vanmorgen ons een oud-gediende van 4 R1 infanterie te Leiden vragen. En nu u het zegt. We herinneren ons de beroemde snert- maaltijden in de kantine van de Koks- school en het gezellig samenzijn daarna, dat dikwijls uitgroeide tot een gezellig „amen-zijn". Want de kleine glaasjes met Schie dams vocht werden af en aan gedra gen. Het enige wat we ons er goed van kunnen herinneren, was, dat het een Schiedammer was, die als oud 4 Rl'er deze gezllige feesten organi seerde. Zijn er nog meer vrienden van RI die heimwee hebben naar de ze dag? Laten zij zich melden. JUDO-EXAMENS Dezer dagen zijn bij de judo-exa mens, gehouden in Sportschool Lui ten, de navolgende judoka's geslaagd voor een hogere judo-graduatie: Gele slip: J. A. Beekmans; L. F. Bentveld; M. J. Boekkooi; R. v. d. Broek; W. P. Frank; Ch. de Graaf; K Spek; L. Verkaik; J. M. P. Wolper. Gele band: Th. R. v. d. Berg; A. Th. Blansjaar; K. A. J. Blansjaar; G. J. M. Brons; P. J. van Egmond; P. A. v. d .Héide; J. J. A. v. d. Heyden; H. Hoogeboom; P. Hoogeboom; M. de Jeu; J. Knot; W. N. J. Kop; M. Krop; H. J. Lamers J. W. Markwat; J. G. Meinders; P. J. M. Montanus; S. J. Mulder; E. E. Th. Orth; P. de Romijn; J. Slaman. Oranje slip: P. Groenen; R. F. Groenen. Oranje band: H. F. Beerenfenger; H. Boehlee; K. Braakman; M. A. Braakman; Ch. B. Devilee; D. Heme- rik; H. A. J. J. de Klerk; Ch. G. Koe nen; R. Kramer; R. H. Leenen; J. Pa- ternotte H. Ruytenbeek; S. D. Tan; N. Uni; Th. Uni; P. Vlasveld; A. W. Waals; H. P. Weijma. Groene band: J. Th. N. Bakkers; P. C. J. Bollen; F. Th. M Buys; K. Hoogkamer; L. A. H. Huisman; M. J van Leeuwen; A. Verwey. Blauwe slip: J. G. Lantrok; H. J. Zee Blauwe band: A. H. van Es; J. J. de Jong; P. Kantebeen; Th. Mossel veld; P. J. van 't Oosten; N. L. Rade; J. Veldhuyzen; S. A. Willemsen. Bruine band: S. K. Chen; G. J. M. Koenderink; G. Springer. Volgorden der banden: gele slip, gele band, oranje slip, oranje band, groene slip, groene band, blauwe slip, blauwe band, bruine slip, bruine band. Wat lezers schrijven DE VIJFDAAGSE WERKWEEK IN HET KAPPERSBEDRIJF Het spijt ons, dat van bepaalde zijde publicaties zijn vrijgegeven omtrent de vernieuwde C.A.O. en de 5-daagse werkweek in het kappers- bedrijf voor de werknemers. Reeds vele zaken sluiten dinsdags de ge hele dag; de ondernemers hebben dit veelal en gelukkig gedaan op eigen initiatief. Ten eerste wat de C.A.O. betreft. Deze is nu bij het college van Rijks- bemiddelaars, dus is nog niet van kracht. Na goedkeuring is de opzet, dat de werknemers een hele vrije dag ontvangen die aansluit op de reeds bestaande vrije middag (dins dag). De huidige winkelsluitingswet voorziet alléén in 'n halve dag slui ting. Omtrent een wettelijke héle dag sluiting heeft de regering om advies gevraagd aan de S.E.R. daarna moet een eventuele wetswijziging de Tweede Kamer passeren, dus een en ander zal heus nog wel even aanlo pen. De ondernemers in het kappers- bedrijf zijn derhalve te voorzichtig om te komen tot onderlinge afspra ken daar deze in meerdere bedrijfs takken reeds vaker tot bittere te leurstelling hebben geleid. Het reeds eerder gepubliceerde artikel heeft bij kappers en publiek tot grote ver warring geleid. In wezen is er dus nog niets aan de hand en zijn alle kapsalons op de maandagen geopend. Mocht er in de toekomst iets ver anderen dan zal elke kapper onge twijfeld zorg dragen voor tijdig be kendmaken in de kapsalons - pers en dergelijke. Bestuur Katholieke Kap perspatroonsbond afdeling Leiden en Omstreken. Donderdag 21 februari a.s., dus morgen, is de laatste donderdag vóór de Vasten. Daarom worden de leden van de Sociëteit voor Bejaarden in de parochies van St. Petrus en H. Lode- wijk extra uitgenodigd, deze dag naar de sociëteit te komen om de vastenavond te vieren. Op de Lourisbrug bij de Groene- steeg is gistermorgen omstreeks 10 uur, de 73-jarige M. Verstraten-van der Blom, wonende in de Langestraat door de gladheid van het wegdek, gevallen. Zij heeft haar linker enkel gebroken. Gladheid was ook de oorzaak van de val die de 73-jarige heer V. Dolstra uit Oegstgeest gistermorgen op het wegdek van de Vismarkt maakte. Hij brak zijn rechteronderbeen. De Leidise politie heeft een 16-jarige leerling-automonteur en een 17-jarige magazijnbediende, beiden uit Leiden, aangehouden. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan insluiping o.m. in ver schillende scholen. Het was hen hoofdzakelijk om geld te doen. CARON Haagweg 15 - Tel. 20105-20521 De mode is elegant en vrouwelijk Op Parijse show Gronheid- Boussac in Leiden |"\E BEKENDE Franse katoenkoning U Boussac heeft ook dit jaar weer een mode-festijn georganiseerd. Hij bereist daarmede o.a. ook ons land. In Leiden werd de show gepresen teerd door de firma Gronheid, Bo termarkt 18, te Leiden. In de Stadsgehoorzaal te Leiden brachten zes mannequins, waarvan vijf Parisiennes en één Hollandse de uit ruim honderd modellen bestaande collectie ten tonele. De collectie, wel ke ontworpen is door Parijse haute couture-huizen, is dit jaar bijzonder kleurig. Dit kwam in de charmante modellen en mede dank zij de uit stekende verlichting in de Stadsge hoorzaal, goed tot uiting. Verschil lende modellen waren door hun ex clusiviteit voor de Nederlandse vrouw minder draagbaar. In de grote verscheidenheid des sins, w.o. bloem-, ruit-, streep-, rand- of abstracte tekening, troffen we zeer mooie kleurencombinaties aan, zoals o.a.: azuurblauw met beige, fel geel met bleu, zwart met goudgeel, ver schillende tinten blauw in combinatie met groen; in een eveneens apart dessin waren verschillende kleuren rood verwerkt. Het materiaal is uiter aard allemaal katoen, zij het in di verse kwaliteiten, waaronder ver schillende vermengd met een synthe tische vezel. Alle kwaliteiten zijn kreukherstel 1 end of kreukvrij. De mode blijft rustig, zij is vóór alles elegant en vrouwelijk. De che- misier neemt in hét meer sportieve genre een belangrijke plaats in. Op deze Parijse show is veel ge werkt met grote strikken, al dan niet met lange of korte slippen; we zagen ze langs de hals, op de schouders, in de taille voor of achter, en op de rok. Opvallend van deze show waren sterk blousende lijfjes van veel japonnen. Een nieuwigheid in de collectie Bous sac was de televisie-set met de z.g. olifant-voeten (een combinatie waar van de pantalon zeer wijde naar on der toe uitlopende pijpen had) De uitgaansjaponnen combineerde men dikwijls met een bijpassende mantel. E. M. B.-E. LIEDSE BRIDGECLUB DDS Viertallen-competitie Voor de 7e en 8e ronde werden de volgende wedstrijden gespeeld: Groep A: team Kuilman-team Ver boog 66-50 (6-0); team mevr. Visser- mevr. v. Heusden 39-26 (6-0); team Verboog-team mevr. v. Heusden 83- 23 (6-0); team Kuilman-team mevr Visser 73-45 (6-0). Groep B: team Hollanders-team Krul 83-68 (6-0); team mevr. Ver- straaten-team Beek 53-48 (4-2); team Beek-Hollanders 72-53 (6-0); team mevr. Verstraaten-team Krul 50-31 (6-0). De stand is nu: Groep A: 1 team Verboog 8 gesp. 42 w.p., 644-307 m.p.; 2 team Kuil man 7, 26, 382-377; 3 team mevr. Vis ser 7. 18, 332-414; 4 team mevr. v. Heusd n 8, 4 335-595. Groep B: 1 team Hollanders 8 gesp. 33 w.p., m.p. 565-482; 2 team Beek 8, 28, 434-405; 3 team mevr. Verstraa- ten 7, 17, 329-406; 4 team Krul 7, 12, 381-416. De prehistorische cultuur in Syrië In het Rijksmuseum van Oudhe den heeft gisteren prof dr. P. J. R. Modderman een lezing gehouden over de prehistorische cultuur van Syrië. Tijdens het verzamelen van gege vens voor een bodemkaart van Syrië besteedde onize landgenoot Dr. W. J. van Liere, die in F.A.O.-verband met deze kartering is belast, bijzondere aandacht aan de talrijke oudheden. Niet al'leen de resten uit historische tijden, doch ook ir de alleroudste pe rioden van de menselijke geschiedenis blijkt Syrië al bewoond te zijn ge weest. Spreker heeft gedurende een half jaar^op uitnodiging van de direc- teur-généraai des Antiquités te Da mascus in het bijzonder deze vroegste prehistorische culturen kunnen bestu deren. DE TERRASSEN LANGS DE ORONTES De meeste tijd is besteed aan het onderzoek der terrassen langs een deel van de Orontes. Dankzij de aan- weizgheid van tal van fossiele dieren- beenderen was het voor dr. D. C. Hooyer mogelijk om enkele terras sen nauwkeurig te dateren. Op tal van plaatsen konden vuistbijlen van het oppervlak verzameld worden. Bij een dorpje Latamne werd een derge lijke vindplaats nader onderzocht, waarbij 'n dichte concentratie, waar schijnlijk een werkplaats, van vuist bijlen werd vastgesteld. Een kleine groep mensen moet hier ruim een half miljoen jaren geleden 'n kam pement hebben gehad dicht bij de rivier, waardoor hef wild eveneens werd aangetrokken en zich zo gemak kelijk liet jagen. Aan de ons beter bekende bescha vingen van het Nabije Oosten gaat een bewoningsgeschiedenis vooraf, die vele honderdduizenden jaren heeft geduurd. Over deze prehistorie is nog maar heel weinig bekend, terwijl de mogelijkheden voor onder zoek bijzonder gunstig zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes z.v. J. Rensen en G. E. Brandhorst; Sylvia Adria- na Christel d.v. H. A. Verschuur en W. E. v. d. Hoeven; Hermina Jantje d.v. P. F. Vinkesteijn en H. J. ten Donkelaar; Jacob Hendrik z.v. L. Brinkman en A. v. d. Linden; Hui- bertje Cornelia d.v. N. C. Kuijt en J. W. v. Beelen; Caroline An d.v. F. Vermeeren en A. Bak; Annemarie d.v. L. C. G. v. Bockhove en O. A. A. Sieloff; Louise Femia Elisabeth d.v. J. C. N. Jansen en J B. Schoon; Dafydd Samuell Maria Mara z.v. W. H. M. Kramer en L. C. Williams; Ernst Gerard Frans Robert z.v. W. K. Verhoog en J. Rijsbergen. Overleden: J. G. Aalbers 66 j., e.v. A. Riethoven; W. J. v. Heusden 80 j., m.; J. v. Stralen 83 j., m. BIOSCOPEN De films in de week van 1522 fe bruari zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Botsende jeugd", 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Lido: „Leef nu - betaal later", volw Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: „De langste dag", 14 jaar. Dagelijks: 2.30 en 8.00 uur. Studio: „De overval", alle leeftijden. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon. „Jessica", 18 jaar. Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Rex: „Dreigend tromgeroffel; 14 jaar Dagelijks: 2.30, 7.00, en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. BEURS0VERZ1CHT VAST VOOR NIEUWE STAATSLENING, INTERNATIONALS LAGER Vereweg de grooste belangstelling is vandaag, zoals viel te verwachten, uitgegaan naar de staatsfondssenhoek, waar de nieuwe 4 1/4 procent staats lening 1963 voor de eerste maal zou worden verhandeld. Gisteren stond de inschrijving op deze lening groot 300 min. open tegen 99 procerut. Gisteravond werd bekendgemaakt dat van het totaal ingeschreven be drag ad circa 16.5 miljard, slechts 1.79 procent zou worden toegewezen. Bij de voorgaande staatslening be droeg dit 5.79 procent. Pessimisten voorspelden gistermiddag ter beurze een oewij zing van 2 procent. Uit de toewijzing blijkt dat deze pessimis ten nog te optimistisch zijn geweest. De lening bl°ek liefst 55 maal te zijn overtekend. Velen trachtten dins dagavond aan stukken te komen om hun clienten behoorlijk te kunnen be dienen op de inschrijvingsvoorwaar den, tegen 99 procent dus. Men was bereid hiervoor zelfs een strop te nemen. Gedaan werd 99 3/8, 99 5/8 bij zeer ruime handel. Vanmiddag zette de officiële beurs in op 99 17/16, waar na 99'/2 werd gedaan. Gesloten werd op circa 99 3/8. Posten van 100.000 die in andere handen overgingen, behoorden zeker niet tot de uitzonde ringen. Binnenkort kan worden in geschreven op 10 min 4 1/4 pro cent obligaties gemeente Eindhoven, tegen 99 procent. Volgens de beurs zijn binnen zeer korte tijd nog meer 4 1/4 procent obligatie-leningen te verwachten. De stemming voor de internatio nale waarden was ongeanimeerd. De handel was minimaal. Over de gehele linie werden koersafbrokkelingen waargenomen. De markt is, aldus de beurs, wat vermoeid geraakt, mede door het uitblijven van stimulerend bedrijfsnieuws. De kopers voor de internationale waarden laten zich dan ook slechts bij lagere prijzen zien. AKU liep op van 446 tot 448, tegen een vorige slotkoers van 452. Philips en Unilevers werden een gulden la ger verhandeld op resp. 152.60 en 142.70. Ook Kon. Olie moest met een gulden koersverlies genoegen ne men op 164.60. Hoogovens konden het wederom niet redden op een prijs van 524, (532'/s). Dinsdag 26 februari zullen de voorlopige cijfers over 1962 door het Unilever-concern worden bekendgemaakt. De min of meer vaste tendentie van gisteren voor de scheepvaartaan delen werd vandaag voortgezet. Als nawerking op de gepubliceerde cij fers in het jaarverslag van de KNSM, ontmoetten deze aandelen wederom goede vraag. Ook Holland-Amerika lijn en Scheepvaart Unies lagen goed in de markt. Van de leidende cultu res noteerden Amsterdam Rubber en HVA een weinig hoger, certificaten Deli wat lager. In de lokale afdelingen werden aan delen Excelsior wederom hoger ge adviseerd op de mogelijke samenwer king met de Amerikaanse Maatschap pij „Republic Steel". Aandelen Ne- derlandsche Middenstandsbank kre gen een hogere advieskoers op de krachtig gestegen winst over 1962. De nieuwe aandelen Ned. Bankinstel ling werden voor de eerste verhan- deldag geadviseerd op 403, tegen gis teren 396 bij een claimprijs van ƒ365. Van Wijk en Heringa lag beter in de markt als nawerking op de licentie overeenkomst met Dupont de Ne mours. HET STAAT DEZE WEEK IN maar ijd Een zeer wijs handelaar in gist is vorst van het Marotten rijk, trok met muziek van het Rokln naar het Centraal Station om zeshonderd gulden uit te sparenen bleek méér dan dat te hebben besteed: Wil de Eerste, in handel en wandelI Duizend mannen en vrouwen in Keulen luisteren naar een Führer en geven een donderend applaus voor het liedje: Want het geluk valt te beurt aan allen die vergeten wat er vroeger is gebeurd" Eppo Doeve illustreert in kleuren de Panorama-serie over Roem ruchte Europeanen. Deze week Karei de Grote; volgende week: Napoleon. Beroemde tweeling, die uit Oost- Duitsland vluchtte besluit het on derling contract, dat ze geen van beiden zouden trouwen, te verbre ken. Waarom? Ze gaan trouwenI Waarom ziet men de toekomst voor de Limburgse voetballers zo somber in? Volkomen normaie jongen van twaalf jaar wordt door psychiaters en pedagogen geleerd hoe hil moet houden van de moeder die hij niet ke e en krijgt van een meneer in een gesticht een andere moeder en een ander geloof. zo boeiend is nu PANORAMA En dit is nog lang niet alles: dit zijn maar een paar grepen uit 48 bladzijden vol interessante en boeiende verhalen, foto's, kleuren platen, cartoons, actualiteiten en verrassingen. Als "Panorama" aan de kiosken nog niet is uitverkocht kunt u 't daar kopen voor 50 ct. Maar als u zich nu onmiddellijk abonneert krijgt u (de eerstvolgende twee nummers gratis) dit prachtige blad elke week thuis voor 40 ct. Abonneer u nog heden. Het adres 'Panorama-Haarlem' is voldoende! (Advertentie) Dr. G. D. van Wengen leefde half jaar tussen de Javanen in Suriname GEWAARDEERD „GAMELAN-SPELER" De stichting wetenschappelijk on derzoek Suriname-Nederlandse Antil len (Wosuna) heeft verleden jaar dir. G. D. van Wengen, conservator aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden waar hij hoofd van de educatieve afdeling is een subsidie verleend voor een sociologisch onder zoek van de Javaanse bevolkings groep in Suriname. Deze groep be staat, naar schatting, uit 45.000 perso nen. Dr. Van Wengen kwam op 4 fe bruari 1962 met zijn gezin in Parama ribo aan en keerde op 31 december jongstleden naar Nederland terug. De laatste twee weken van zijn ver blijf in de West vertoefde hij met een subsidie van de stichting voor cultu rele samenwerking (Sticusa) op de Nederlandse Antillen. De conservator, die in nauw con tact met de Sticusa staat en regel matig lezingen over Caraibische mu ziek houdt, heeft op de Antillen mu sicologisch materiaal verzameld, bandopnamen van inheemse muziek gemaakt en kleurendia's van volks- misici vervaardigd. Hierbij kreeg hij verschillende grammofoonplaten ten geschenke en op het ogenblik is men op de Antillen, als gevolg van zijn bezoek, bezig een complete collectie muziekinstrumenten voor het Rijks museum voor volkenkunde bijeen te brengen. Dr. Van Wengen heeft, naar hij vertelde, een half jaar lang in enkele dorpjes te midden der Javanen ge woond. Hij nam daar deel aan hun leven, niet alleen door de Javaanse taal te spreken, maar ook tot vaak soms diep in de nacht hun feesten mee te vieren. Het feit, dat hij sinds 1941 de gamelan, bespeelt, maakte, dat het ijs tussen hem en de bevol king al zeer spoedig gebroken was en dat de mensen vrijmoedig met hem over allerlei kwesties gingen praten. Als „ganelan-speler" ontving hij na melijk veel uitnodigingen, waarbij copieuze maaltijden voor hem werden aangericht. De onderzoeker kon volledig het oordeel onderschrijven, dat men in geheel Suriname over de Javanen heeft, waar zij als betrouwbare, vriendelijke, gastvrije en rustige men sen worden beschouwd, die een groot plichtsgevoel hebben. Op het ogen blik komt de Javaanse bevolkings groep wat meer in het openbare le ven naar voren, onder andere door dat de kinderen nu ook de middel bare scholen bezoeken. Marktberichten LEIDEN, 20 februari, Groenten Kroten, gekookt 70. stoofsla 120-154, spruiten 45-220, uien, drielingen, 35.-, idem, middelfijn 33.-, idem, middel- grof 29.30. witlof 105-138, sla 20-55. RIJNSBURG, 18 febr. Bloemen. Narcissen: Insurpasslble 140145; Carl ton UB130; Magnificense 125130; Laurens Coster 100120. Tulpen. Apeldoorn 285300; Prunus 315—240; Bonada 255; Lustige Witwe 185 —190; Copland 200—225; Athleet 205; Brillamt Star 60—96; Jack 240—255; De- meter 215235; v. d. Eerden 165—180; Krelage 150—185; Edith Eddy 179—185; Golden Harvest 185—220; Queen of the Night 235; Roland 190195. Mirjoratn 185; dr. Pholips 225; Olaf 175—180; Pre ludium 145160 alles per bos. RIJNSBURG. 18 febr. Groenten Waspeen Al 57007200; waspeen A2 1500—3400. Waspeen BI 4800—5500 per 100 kg. ROELOFARENSVEEN, 19 febr. Bloe men. Blauwe Druifjes 3553; Ane monen 135185; Narcissen: Early Glory 73—100: Buxton 78—90: Carlton 81—108: l'Innocence 7378. Tulpen: White Sail 115—157: Krelage 110—138; Rode Star 71—98; Rose Copland 140—185; Wm. Copland 130179; Preludium 115—144: Apeldoorn 160240; Lustige Witwe 139 —162; Edith Eddy 140—1.52, Be 11 one 138 150; Prominence 140152; Zenober 110—128; Emmy Peerk 118—151; Karel Doorman 170210; v. d. Eerden 140 178; Wintergold 105145 per bos. Am. anjers sim rose 4863; sim rood 4364; sim wit 4165 per stuk. BESTUURSWISSELING BIJ SANCTUS AUGUSTINUS Gisteravond, traditiegetrouw in de maand februari, is er een bestuurs wisseling geweest bij de RK studen ten Vereniging „Sanctus Augustinus" Het nieuwe bestuur is als volgt sa mengesteld: F. A. A. Duynstee, prae- ses, A. C. M. van der Drift, vice- praeses, mej. L. M. Koch ab-actis Ia, T. W. J. Schulpen, quaestor, mej. D. T. Heinsdijk, ab-actis na en C. W. A. Timmermans, assessor. Leidse Agenda WOENSDAG 20 FEBRUARI Natuurvriend Vergadering, 8 uur, in Kleine Burcht. Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de Ledenvergadering, 8 uur, in Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19. VRIJDAG 23 FEBRUARI K O „Het strafproces", opvoe ring van een rechtzitting, o.l.v. prof. dr. J. M. v. Bemmelen, 8 uur, Kan tongerecht. ZATERDAG 23 FEBRUARI Kon. Ned. Nat. Hist. Ver. Ex cursie Dierenpark, Wassenaar. Ver trek 13 10 uur van Stationsplein. Litteris Sacrum „Graniet", 8 uur, in Leidse Schouwburg. Nut en Vermaak Karnavalsvie- ring, 9 uur,- Den Burcht. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R. v. Breest Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. PUNT „Maar mijn lieve, waarom heb je de fles dan ook niet los gelaten?" Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BEWOLKT Bewolkt met hier en daar enige sneeuw, maar ook enke le verspreid voorkomende op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord. Lichte tot matige vorst. Het weer in Europa De weerrapporten van gen 7 uur luiden: temp. gist. weer max. min. HELSINKI onbew. —13 —25 STOCKHOLM onbew. 7 —25 OSLO geh. bew. 9 —20 KOPENHAGEN z. bew. 7 —10 ABERDEEN onbew. 2 LONDEN sneeuw 5 2 AMSTERDAM zw bew. 1 8 BRUSSEL geh. bew. 1 7 LUXEMBURG geh. bew. 3 8 PARIJS sneeuw 1 3 BORDEAUX regenbui 11 6 GRENOBLE zw. bew. 8 1 NICE onbew. 16 7 BERLIJN geh. bew. 3 6 FRANKFORT geh. bew. 0 3 MUNCHEN geh. bew. 1 1 ZURICH regen 3 1 GENEVE zw. bew. 7 3 LOCARNO licht bew. 5 3 WENEN geh. bew. 0 1 INNSBRUCK sneeuw 4 0 BELGRADO zw. bew. 10 6 ATHENE zw. bew. 19 12 ROME zw. bew. 11 7 AJACCIO half bew. 14 10 MADRID half bew. 11 4 MALLORCA geh. bew. 17 6 PAUZE „WIJ. DUITSERS", ZEI BISMARCK. Van Bismarck is het trotse woord: „Wij, Duitsers, vrezen God en ver der niets op de wereld". Wil een mens in zijn persoonlijk zelfbestuur niet tot een ontzaglijk, chaos ver vallen, dan doet hij er wél aan ta bedenken, dat als Hitiers godde loosheid de Tweede Wereldoorlog veroorzaakte. de Bismarckiaanse „vreze Gods" haard werd van de Eerste. Het is schriftuurlijk juist geen vrees te hebben voor de mede mens „die toch ook maar wat adem in zyn neus heeft". Het is echter fa- likant fout de medemens ook maar in de geringste mate gering te schat ten. Want ook zij zijn koninkrijkjes bij de gratie Gods en hebben er god delijk recht op als zodanig te wor den bejegend. Het is de fatale fout, die in menig huwelijk, in menig ge zin en overal ter wereld vijandschap en oorlog heeft gebracht. Zogenaamd levend in de vreze Gods, weigerde men het regeringsprogramma van Christus te verstaan: „De Mensen zoon is niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen". Geen navolging van Hitier! geen navol ging van Bismarck! De navolging van Christus zij de grondwet van ons regeringsbeleid. Zo niet, dan maakt men er een binnenlandse janboel van en daar kan men gerust te trots voor zijn. PUZZEL No. 527. Horizontaal: 1 moeras- linze, 5 zijtak Donau, 7 water in N.- Brab., 8 middag, 10 levenslucht, 11 gewicht (afk.) 12 haarlok (Z.N.), 13 huisdieren, 14 gem. in Over., 15 twijg, 16 deel v.e. auto, 17 geld (bargoens), 18 oude -ekening (afk.), 19 boterton, 21 loon, 22 voorzetsel, 23 bijb. figuur, 24 ontzaglijk. Vertikaal: 1 hoofddeksel, 2 oude Egyptische zonnegod, 3 beneden, 4 soort gebakje 5 voorzetsel, 6 tel woord, 9 emeritus (afk.), 10 overal, 11 Europeaan, 12 landman, 13 turf land, 14 kleur 15 hoog bouwwerk, 17 'edelknaap, 19 volksnaam v. d. kauw, 20 waterkering, 21 voornaam woord, 22 nummer (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 525 Horizontaal: 11 memoriaal, 8 end, 9 ale, 10 n.s., 11 set, 13 me, 14 enkel, 16 gene, 17 gauw, 18 genet, 20 R.K., 22 kol, 23 Ez, 24 Ier, 26 are, 27 Eindhoven. Vertikaal: 1 menagerie, 2 Ens, 3 md, 4 -oek, 5 Aa, 6 alm, 7 leedwe zen, 11 Sneek, 12 tegel, 14 eng, 15 lat, 19 noch, 21 kei, 23 ere, 25 RN, 26 a.v. Door zware overstromingen die zich kortgeleden op Oost-Java hebben voorgedaan, kwamen zeventig dor pen onder water te staan, zo heeft de Indonesische minister van volks gezondheid, generaal-majoor Satrio, dinsdag meegedeeld. Ongeveer 40.000 mensen waren geëvacueerd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3