HET RIJMENDE PAARD TITUS BRANDSMA ULO MET GOED FEESTPROGRAMMA SPAREN VOOR DE AUTO Haagse rechtbank BERECHTING VAN ROTTERDAMSE OORLOGSMISDADIGER UITGESTELD het geheim van de blauwe trein WOENSDAG 20 FEBRUARI 19M DE LEIDSCHE COURANT PAGINA I Met bijzonder veel genoegen hebben wij gisteravond in het St. Antonius- Clubhuis te Leiden gekeken en geluisterd naar het feestprogramma van de Titus Brandsma ulo. Het hoofd van deze school, de heer A. J. N. J. Witteman, zei in zijn openingstoespraakje tot de ouders van de leerlingen, dat het onderwijs in Nederland op een hoog peil staat. Hij liet daarbij echter meteen een waarschuwend woord horen. „Het gevaar is niet denkbeeldig, dat bij het onderwijs alleen de nadruk komt te liggen op het onderricht zelf. Wij trachten daarom ook zoveel mogelijk andere dingen op onze school te doen, waarmee wij de jongelui tot volwassenen kunnen vormen. Met deze feestavond, in enkele maanden door de leraren ingestudeerd, werden de woorden van het schoolhoofd bewaarheid. De jongens kunnen meer dan rijtjes Franse woorden uit hun hoofd leren. NOG DRIE OPVOERINGEN Muziek, zang, goochelen, gym nastiek, voordracht, een revue en een toneelstuk vormden de ingrediënten voor een program ma, dat keurig verzorgd was en waarmee deze katholieke ULO- school in Leiden haar opvoed kundige waarde voor de jongens onderstreepte. AFWISSELING Vóór de pauze werden de ouders bezig gehouden met een programma, dat zoals men dat noemt „elck wat wils" bood. Een „sohoolbandje leefde zich uit in teenager-muziek, waarbij Ton Strijk voor de zang zorg de; en hij deed dat verrassend goed. De gelegenheids-goochelaars J. Wit- Lege fles speelde rol in aanrijdingszaak Op zondag 6 mei vond in de Dorp straat te Noordwijk een frontale bot sing plaats tussen een auto, bestuurd door de 33-jarige chauffeur J. Waas dorp uit die gemeente en een auto welke bestuurd werd door de 45-ja- rige fabrieksdirecteur G. F. N. uit Wattenscheid ln Duitsland. Beide autobestuurders werden ern stig gewond. De Duitser die met zijn auto uit de richting Haarlem kwam, was om geheel onbekende redenen plotseling naar links gezwenkt, pro beerde weer terug te komen doch botste frontaal tegen de auto van Waasdorp. Wegens veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel door schuld en on der invloed van drank een auto be sturen, heeft de Duitser zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad, waarbij de officier van justi tie 6 maanden gevangenisstraf, be nevens 4 jaar intrekken van het rij- bewiis. verbeurd verklaring der auto van verdachte en diens onmiddellijke gevangenneming eiste. De behandeling der zaak werd thans voorteezet om nog twee ge tuigen te horen. Allereerst de heer Waasdorp zelf. die thans verklaarde, dat verdachte zonder enige reden uit een rij auto's zwenkte, bijna een wei land inschoot doch weer terug kwam waarna de botsing volgde. Getuige, die o.m. een knieschijf en spieren brak. is tot september her haaldelijk in het ziekenhuis opgeno men geweest en nog niet volledig hersteld. Een caféhouder uit Noordwijk, F. P. van Dijk, die goed bekend was met verdachte omdat deze vaak in zijn inrichting kwam verklaarde, dat verdachte de bewuste avond wel bij hem was geweest na sluitingstijd, doch dat er niets was gedronken. Een geschil van mening ontstond over de kwestie, of de getuige zou hebben gezegd dat verdachte altijd een fles jenever in ziin wagen had staan. Getuige ontkende dit te heb ben verklaard doch de politieman C. L. van der Mey hield vol dat getuige het wel had medegedeeld, als gevolg waarvan hij in de auto was gaan zoeken en een jeneverfles aan scher ven in de auto vond. De officier van justitie constateer de. dat verdachte onbeheerst had ge reden en naar alle waarschijnlijkheid ook de drank een rol heeft gespeeld, zodat de officier persisteerde bij zijn eis, doch het onmiddellijk gevangen nemen liet vallen, omdat verdachte niet ter zitting was verschenen. De verdediger, mr. E. C. Kuhn, pleitte vrijspraak. Uitspraak op 5 maart. tem an en F. Devil ee in rok en met hoge hoed als heuse magiërs lieten enkele gladde trucjes zien, die steeds met het behoud van de ge- heimen-der-dubbele-bodem de finish haalden. Chr. Bierman, F. Bracké, H. Boting en H. Scheffers waren te zamen verantwoordelijk voor 'n op voering van het welhaast klassiek geworden voordrachtje van pater Bernard van Meurs S.J. „Een aorig misverstand". Een wat rustiger aan pak van >mmige rollen kan 't spel nog ten goede komen. Daarvoor krij gen zij vanavond, donderdag en vrij dag nog de gelegenheid, wanneer van dit programma een herhaling wordt gegeven. De ouders, die nog 'n uit nodiging in hun zak hebben, doen er goed aan daar op deze avonden ge bruik van te maken. REVUE Na een declamatie door Gebbie Kleinhans („Morgen in het vader land" van Hemkes), het beste deel naar onze mening van het pro gramma: de revue „My fair school boy". Deze revue werd geschreven door de heer C. Schellekens, een aer leraren Hij gapte daarvoor zoals hij dat in het gedrukte programma zelf uitdrukte de muziek van de musical „My fair lady". Een beetje goedmoedige spot op de school, maar toch ook dankbaarheid voor wat on der vaak moeilijke omstandigheden op de Titus Brandsma ULO wordt bereikt Deze moeilijkheden >.a. de verspreiding van de schoolloka len in de stad zijn genoegzaam bekend. Met hun liedjes vroegen de leerlingen nog eens de aandacht daar voor. TONEELSTUK Na de pauze werd een toneelstuk opgevoerd met een klassieke onder grond. Herodotus' verhaal van de schatkamerbouwer, die de Egypti- sohe koning Ramses III te slim af was, werd vrij bewerkt door Tine v. d. Bilt. Onder regie van de heer Blankendaal hebben de jongens een humoristische opvoering van dit klas sieke gebeuren gegeven, waarbij zij voor de enige vrouwelijke rol de steun kregen van een der leraressen, mej. G. M. Ruygt. Vele leerlingen kregen een kans in dit toneelstuk. Gezamenlijk hebben ze er een goede opvoering van gemaakt. Natuurlijk speelde de een beter dan de ander, maar een voldoende haalden ze al len. Het stuk viel in de smaak en dat moet voor de leraren en de jon gens de grootste beloning zijn ge weest, die zij zich konden wensen. De aan deze feestavond opgeofferde, uren zijn niet voor niets geweest. De Titus Brandsma ULO heeft laten zien wat in zijn mars te hebben. Rotterdam bindt strijd aan tegen TV antennes De gemeente Rotterdam heeft de strijd aangebonden tegen de met te levisieantennes bezaaide daken. In Hoogvliet zal de Stichting voor de Volkshuisvesting met medewerking van de gemeente Rotterdam de eerste stap doen. Per blok huizen zal er een centrale mast komen, aldus het Alg. Dagblad. Men heeft tot deze proef over wil len gaan zowel uit esthetische over wegingen als ter vermijding van on nodige risico's voor de bewoners en ter beperking van het onderhoud van de daken. De huur van de huizen in de proef- blokken zal niet verhoogd worden, maar de bewoners van andere wo ningen zullen in de 'jekomst vel 'n kleine verhoging moeten betalen. De vergunningen voor een eigen antenne zullen komen te vervallen. De antennes zullen kosteloos gede monteerd worden. Slechts enkele be woners van de proefblokken hebben bezwaar gemaakt. Velen van hen vrezen dat zij met de nieuwe mast minder zenders zullen ontvangen. GETUIGE BESCHULDIGD VAN MEINEED De dubieuze verklaringen, die de 29-jarige aannemer K. uit Nijmegen gistermiddag als getuige voor de Utrechtse rechtbank aflegde, was voor de officier van Justitie aanleiding om de man in staat van beschuldiging te stellen wegens t plegen van mein eed. Niet alleen werd de zaak op ver zoek van de officier geschorst tot 5 maart voor het horen van meer ge tuigen, doch ook gelastte hij ter zit ting onmiddellijke arrestatie van K. De aannemer trad als getuige op in de zaak tegen de 60-jarige auto maten-verkoper J. D. uit Loosarecht, die terecht staat wegens verduistering van twee auto's, die hij in huurkoop onder zich had. Een van de auto's verkocht hij weer op afbetalingscon dities aan de aannemer K. De behan deling van de zaak strar.ddde op de interpretatie, die getuige K. over het begrip verkoop gaf. Se kleine dagelijkse dosis Kruschen kan ook voor U wonderen doen. De beproefde bloedzuiverende kuur van Kruschen brengt uw bloedzuive rende organen weer goed op gang en zo worden de onzuiverheden in uw bloed, die U nu die snerpende pijn verwekken, vanzelf afgedreven. Dui zenden lijders aan Rheumatische Pij nen raakten met Kruschen verlost van die rampspoed, die hun het 7even vergalde en zelfs hun dagelijkse dag taak in het honderd stuurde. Weifel nief, Kruschen zal ook U goed doen als U zich aan de kleine dagelijkse dosis houdt - niet meer dan er op een cent gaat (Advertentie) Voor oplichting van woningzoekenden 18 maanden geëist De behandeling van de zaak tegen de 54-jarige Rotterdamse oorlogsmis dadiger J. K. is vooi onbepaalde tijd uitgesteld. De officier van Jus titie eiste gisteren tijdens een zitting van de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank terugverwij zing van de zaak naar de rechter commissaris. De oorlogsmisdadiger - die sinds 1946 onopvallend in het Duitse Wuppertal verbleef werd in 1949 bij verstek door de bijzonde re strafkamer van het hof in Den Haag veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf, wegens het hulp verlenen aan de Duitse bezeter. DE DODELIJKE INJECTIE De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep van de 36-jarige ver pleegster J. J. B. te Amsterdam, die op 8 september 1961 in een Amster dams ziekenhuis door een vergissing mevr. de Heer-Meeuwis uit Amstel veen een verkeerde injectie toedien de waarna de patiënte is overleden, verworpen. Wegens dood door schuld heeft de rechtbank te Amsterdam haar veroordeeld tot f 100 boete, welk vonnis is bevestigd door het gerechts hof aldaar. K. heeft o.m. de dood van 'n Jood se inwoner van Doorn op zijn gewe ten. De oud SD-man is onmiddel lijk na zijn anestatie op 22 januari van dit jaar in de stationsrestauratie van Venlo bij de Rotterdamse rechtbank in verzet gegaan tegen de straf die hem 13 jaax geleden in Den Haag werd opgelegd. Wanneer K. er in was geslaagd de Nederlandse jus titie nog twee jaar uit de handen te blijven zou Te straf verjaard zijn geweest. Gedurende de 16 jaar van zijn ver blijf in Duitsland is K. enige malen in Rotterdam geweest, zonder dat de politie daarvan op de hcogte was. In de stationsrestauratie te Venlo, waar hij een broer van de omgekomen Joodse inwoner van Doorn zou ont moeten, werd hij vier weken gele den gearresteerd. Behalve de dood van de heer Van Dam wordt K. op lichting van een andere inwoner van Doorn ten laste gelegd. Met een ver zonnen verhaal, dat deze man door de S.D. werd gezocht, wist hij hem f 7500 afhandig te maken. Verder werd K. ten laste gelegd, dat hij tijdens zijn verblijf in het Oranje-hotel in Scheveningen op het eind van ie oorlog een groot aantal medegevangenen heeft opge licht. Evenals de andere feiten ont kent hij ook deze tenlastelegging ca tegorisch. Op voorwaarde dat hij voor de S.D. zou gaan werken werd K. vrijgelaten. „Deze man heeft op een ergerlijke manier misbruik gemaakt var de woningnood," zei gisteren de officier van justitie bij de rechtbank te Am sterdam, over de 46-jarige zich ad ministrateur noemende J. P. P. uit de hoofdstad, tegen wie hij terzake van meermalen gepleegde oplichting van woningzoekenden een jaai en zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest eiste. Er wa ren P. maar twee uit een stroom van gevallen ten laste gelegd waarbij het naar de officier mededeelde, om een totaalbedrag van circa 8000 ging. Verdachte had een woningzoekende dame verteld voor een woning te kunnen zorgen als zij hem 1000 gaf, die dan nodig waren voor een makelaar in verband met het over nemen van twee vaste wastafels. In een ander geval gaf een woningzoe kende totaal 600 aan P. Daarvan zou 430 sleutelgeld zijn geweest dat volgens verdachte aan een make laar moest worden betaald. Uitspraak 5 maart. Weer beperkingen bij NS in het weekeinde De Nederlandse Spoorwegen zullen de reizigersdienst het komende week einde voor de vierde maal ten be hoeve van het goederenvervoer be perken, In tegenstelling tot de voorgaande keren zal de dienst Amsterdam-Enk huizen zaterdag in verband met „de West-Friese flora", die in Bovelikar- spel wordit gehouden, normaal wor den uitgevoerd. Met het oog op car naval rijden zondag te treinen tussen Heerlen en Sittard en tussen Maas tricht en Keulen als op normale zon dagen. Aether klanken DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Programma-overzicht. Aanslui tend: lichte gram. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klass. gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvi taminen gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Radio-kamerorkest: klass. muz. 11.45 Voordracht. 12.00 Licht ensem ble en zangsolisten. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Promenade- rkest. 13.00 Nws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of gram. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Vi ool en piano: klass. en moderne muz. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte gram. 15.30 Voordracht. 15.50 Zang recital: mod. liederen. 16.20 Gram. voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Pianospel: jazz. 18.30 Sport- praatje. 18.35 Gesproken brief 18.40 Licht instrumentaal trio. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Carrousel, pro gramma dat alle kanten opgaat. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Filharmonisch orkest en solist: Moderne muz. 21.00 De Beker, hoorspel. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Nieuwe gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Muziekprogr., voor de jeugd en eventueel actualiteiten. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 NCRV- lied. 10.03 Kerkorgelconcert gr. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muz. gr. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liederen gr. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Zigeuner ensemble. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.38 Draaien maar!! gr. 12 55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar!! (vervolg). 13.40 Wis- sewassen licht progr. (herhaling van zondag jl.). NCRV: 14.00 Metro- pole orkest. 14.35 Klass. gram. 15.35 Licht instrumentaal kwintet. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Oude kamermuz. opn. 16.55 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursberich ten. 17.45 Carmina: instrumentale be werkingen van lied^rer en dansen. 18.05 Lichte gram. 18 15 Sportrubriek. 18.30 Musette-ensemble met zangso list. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Vocaal ensemble met jongenssopraan. 19.30 Radiokrant. 19.50 Zendtijd poli tieke partijen: A.R. 20.00 Wij poet sen de plaat gr. 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 7). 20.50 Samen uit, samen thuis, gevar. progr. 22.00 Orgelconcert: klass. muz. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Platen- nieuws. 23.35 Boekbespreking. 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 14.30 In ogenschouw, jour naal. 14.40 Voor de vrouw. 15.15 Pauze. 15.30-15.45 Voor de kleuters. 19.30 Derde film uit de BBC-serie Look. 19.50 Pentti Nikula, de indoor- wereldkampioen polsstokhoogsprin gen uit Finland. NTS- 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Kijk op kunst. NTS: 21.15 De rechter en zijn bèul, toneelstuk. KRO: 22.25 Epiloog. NTS: 22.35 Journaal. 24) „Het verheugt mij u te zien, mr. Poirot", zei Van Aldin. „U heeft uw beroep neergelegd?" „Ja, mijnheer, ik leef nu voor mijn genoegen". De kleine man maakte een welspre kend gebaar. „Monsieur Poirot was toevallig in de blauwe trein", verklaarde de com missaris, „en hij is zo vriendelijk ge weest ons met zijn uitgebreide erva ring bij te staan." De miljonair keek Poirot scherp aan. Toen zei hij plotseling: „Ik ben heel rijk, mr. Poirot. Men denkt gewoonlijk, dat een rijk man meent dat hij alles en iedereen met zijn geld kan kopen. Dat is niet waar. Ik ben op mijn wijze een groot man en de ene grote man kan een dienst verzoeken aan een andere grote man." Poirot knikte. „Dat is heel juist gezegd, mon sieur Van Aldin. Ik ben geheel tot uw dienst." „Dank u", zei Van Aldin. „Ik kan slechts zeggen dat u te allen tijde een beroep op mij zult kunnen doen en dat u men niet ondankbaar zult vinden. En nu, heren, ter zake". „Ik stel voor", zei Carrège, „aller eerst Ada Mason te ondervragen. U hebt haar medegebracht, veronder stel ik?" „Ja", zei Van Aldin. We hebben haar op onze doorreis meegenomen uit Parijs. Ze was zeer verschrikt toen ze hoorde van de dood van haar meesteres." Even later trad Ada Mason bin nen. Ze was keurig in het zwart ge kleed en droeg zwarte peau de suède handschoenen. Ze keek eerst wat schuw de kamer rond, maar werd blikbaar gerustgesteld door de aan wezigheid van Van Aldin. De rech ter van instructie stelde haar op haar gemak, daarbij geholpen door Poirot, die als tolk optrad. „U weet waarvoor u hier geroe pen is", zei Carrège. „Laten we de zaak eens rustig bespreken. Was er sprake van dat u in Parijs zou blij ven, toen u uit Londen vertrok?" „O neen, mijnheer. We zouden rechtdoor naar Nice gaan". „Was madame Kettering anders dan anders, toen ze op reis ging?" „Ze leek me een beetje ongedu rig en prikkelbaar; het was haar moeilijk naar de zin te maken." „En wanneer werd er het eerst over gesproken dat u te Parijs zou achterblijven?" „Aan het Gare de Lyon, mijn heer. Mevrouw wilde wat op het per ron heen en weer gaan lopen, maar toen ze in de gang kwam, uitte ze plotseling een kreet en kwam terug in haar coupé met een heer. Ze sloot de deur tussen haar afdeling en de mijne, zodat ik niets kon zien of ho ren, tot se de deur opende en tegen mij zei dat ze van idee veranderd was. Ze gaf mij wat geld en zei dat ik moest uitstappen en naar Ritz gaan. Ik moest daar wachten, tot ik bericht van haar kreeg. Ze zou me telegraferen, wat ik moest doen. Ik had nog juist de tijd om mijn boei bij elkaar te pakken en uit de trein te springen voor die vertrok. Het ging alles in de grootste haast". „Toen madame Kettering dit tegen u zei waar was toen die heer?" „Hij stond in het andere compar timent, mijnheer, en keek uit het raam." „Kunt u hem beschrijven?" „Neen, mijnheer, ik heb hem nau welijks gezien. Hij stond bijna door lopend met zijn rug naar me toe. Hij was groot en donker; dat is het enige wat ik kan zeggen. Hij zag er uit precies als alle andere heren, met een donkerblauwe overjas en een grijze hoed". „Was het een van de passagiers van de trein?" „Dat denk ik niet, mijnheer; ik vermoed dat hij aan het station kwam om mevrouw op de doorreis te zien. Het kan natuurlijk een van de passagiers geweest zijn; ik heb daar eigenlijk nooit over nagedacht". Mason scheen een beetje in de war gebracht door die gedachte. Carrège ging over tot een ander onderwerp. „Uw meesteres vroeg later aan de conducteur haar de volgende mor gen niet vroeg te wekken. Was ze dat gewoon of niet?" „O ja, mijnheer. Mevrouw ontbeet nooit en ze sliep 's nachts altijd slecht, zodat ze 's morgens graag lang bleef liggen." „Onder de bagage bevond zich een roodleren koffertje, nietwaar? Het juwelenkistje van uw meeste res?" „Ja, mijnheer." „Hebt u dat meegenomen naar Ritz?" „Ik het meegenomen naar Ritz? Weineen, mijnheer!", sprak Mason op verschrikte toon. „U liet het achter in de coupé?" „Ja zeker, mijnheer". „Had uw meesteres juwelen bij zich, voor zover u weet?" „Vrij veel, mijnheer; ik was er weieens een beetje ongerust over, met al die verhalen die je tegen woordig hoort over treinroof en zo. in vreemde landen. Ze waren verze kerd, dat weet ik, maar met dat al was het toch een heel risico. De ro- bijnen alleen waren volgens mijn meesteres wel een paar honderddui zend pond waard." „De robijnen! Wat voor robijnen?" riep Van Aldin plotseling uit. Mason wendde zich tot hem. „Ik denk dat het die waren, welke u haar niet lang geleden gegeven hebt, mijnheer!" „Mijn hemel!" riep Van Aldin. „Je wilt toch niet beweren dat ze die robijnen had meegenomen? Ik zei haar dat zij ze bij de bank moest achterlaten." Mason kuchte. Het kuchje zei meer dan woorden hadden kunnen uit drukken. Mason wist dat mrs. Ket- terina haar eigen gang ging. „Ruth moet gek geweest zijn", mompelde Van Aldin. „Wat ter we reld kan haar toch hebben bezield?" Nu kuchte ook Carrège veelbete kenend. „Voor het ogenblik", zei hij, zich tot Mason richtende, „is het genoeg. Als u in de andere kamer wilt gaan, zal men u die vragen en uw ant woorden yoorlezen, die u dan wel wilt tekenen". Toen ze verdwenen was, opende Carrège een lade van zijn bureau en haalde er een brief uit, die hij aan Van Aldin overhandigde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2