WAT DOEN WIJ VOOR ONZE AUTO ALS DE WINTER VOORBIJ IS? ipH De avonturen van MICKEY MOUSE De motor behoeft niet gestoord te zijn Nieuwe uitgaven VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 Hoe sparen wij onze auto voor naweeën van de barre winter? Dit is een vraag, die iedere automobilist stelt. In bijgaand artikel vindt u een gemotiveerd en doorwrocht antwoord. /"\NZE BUURMAN is door de langdurige winter tot een staat van dof pessimisme vervallen. Hij gelooft niet meer, dat er nog ooit een lente zal aanbreken en beschouwt elke stijging van het kwik boven het vriespunt als aanloop naar een nieuwe vorstperiode. „Dit is het begin van 'n nieuwe ijstijdverkondigt hij. En hij stelt alle autofabrikanten in verzuim, omdat ze deze ontwikkeling niet hebben voorzien en nalieten, tijdig de „ijs-auto" te ontwikkelen die wij voortaan dringend nodig zullen hebben. Wij schatten onze buurman hoog, maar denken er toch niet aan, hem als klimatologisch en industrieel profeet te lanceren. Wat de apto-industrie betreft, geen fabrikant van betekenis zal in onze dagen een nieuw model op de markt brengen, zonder dat hij proef-exemplaren zowel in de pool streken als in de tropen vele duizenden kilometers heeft laten afleggen. Deze winter heeft de* moderne auto dan ook geenszin in gebreke gesteld, maar juist bewezen, dat wij er de verbluffendste dingen mee kunnen doen onder uiterst moeilijke omstandigheden. Hoe staat het met rubber, lak en chroom? jP EN FEIT is niettemin, dat ge- heel afgezien van de startmoei lijkheden onze motor zich in die koude weken anders gedroeg dan ge woonlijk. Vele automobilisten moes ten vooral bij korte stadsritten ab normaal lang met gedeeltelijk uitge trokken choke riidpn. Of hun motor vertoonde de neiging tot „hinken" op drie cilinders en wilde niet goed op trekken. Of er moest veel eerder dan anders in een lage versnelling ge schakeld worden. Of de motor sloeg irriterend vaak af. Of er bleek een verontrustende stijging van het ben zineverbruik. „Als de ergste kou voorbij is. laat ik vóór alles mijn motor nazien. Er is beslist iets niet mee in orde!" Op die veel gehoorde opmerking volgen meestal zwartgal lige diagnoses, van verbrande klep pen af tot vijf centimeter water op de bodem van de benzinetank toe. WAARSCHIJNLIJK behoren al die klachten automatisch tot het ver leden na drie echte lentedagen. Onze motor is helemaal niet defect, maar reageert eenvoudig anders dan wij gewend zijn. door de totaal andere weersomstandigheden Hij komt nau welijks op zijn juiste werktempera- tuur cn daardoor ook niet in het volle bezit van zijn krachten. Onder die omstandigheden moet hij niettemin krukas en tandraderen door strope rig dikke olie ploegen eh de wielen van de wagen door een sterk rem mende sneeuwlaag stuwen. De slip pende achterwielen leggen evenveel SÏART MET VERSTAND _Tips voor automobilisten- kilometers af „in de lucht" als op de weg. Is het zo'n wonder, dat het ben zineverbruik door dat vele choken (rijk benzineverbruik), door het lang durige rijden in de tweede versnel ling en door dat veelvuldige door draaien van de wielen op sneeuw en ijs aanmerkelijk stijgt? Het maakt het rijden (tijdelijk) duurder. Maar het is geen reden, onze motor be dreigd te voelen. Wèl doen wij er goed aan, zo gauw mogelijk onze garage op te zoeken voor een extrc doorsmeer- en olie- verversbeurt. In een motor die lange tijd achtereen onvoldoende op tempe ratuur kwam, zal allicht de afslui tende werking van de zuigers wat te kort hebben geschoten en het over vloedig choken vergrootte de kans, dat benzine in het carter doordrong en er de smeerolie verdunde. Onze motor heeft onder moeilijke omstan digheden volledige smering nog meer nodig dan gewoonlijk. Die paar gul den voor een paar liter verse olie brengen stellig hun rente op in de vorm van een verlengde levensduur. Voor de verversingsbeurt moeten wij ons dan ook maar niet al te zeer be roepen op de stand van de kilometer teller. Veel belangrijker dan vermeende motorschade kan de blijvende schade zijn die de winter aan het lakwerk, het chroom en het veelal totaal ver geten rubber toebrengt. Om deze drie even in volgorde aan de orde te stel len: het lakwerk vraagt, zodra het winterweer dergelijke operaties in de onen lucht toelaat, op zijn aller minst om deuedelijk in de was te worden gezet. De vorst, die ook me taal en lak bros maakt, heeft mis schien hier en daar zelfs wat lak doen afspringen. Langdurig vastge- klitte sneeuwklompen bevorderen de corrosie. Insoecteer het hele carros- serie-opDervlak en maak zo nodig op korte termijn een afspraak met de spuiter. Het chroomwerk heeft een lelijke knauw gekregen. Neem het extra onderhanden. Er zijn tegenwoordig tal van. pasta's om roestplekjes te verwijderen. Als de winter nog niet voorgoed afscheid neemt, moet u be slist de aanschaffing overwegen van zo'n verstuivende flacon waarmee u zelf in een handomdraai uw bumpers tectyleert. Ook waterafstotende chroombescherming is tegenwoordig in tal van merken verkrijgbaar. Maar als u de chemische industrie slechts minimale inkomsten gunt, moet u toch minstens bumpers en wieldop pen eens vers in de vaseline zetten. \7ROUWELIJKE weggebruikers zul- len nog beter dan de mannelijke begrijpen, dat uiterlijk schoon ook bij een auto zorg vereist en geld kost. Gelakte bumpers vragen heel wat minder dan verchroomde Maar ze doen wat „armoedig" aan. Tegen het lakken van wieldoppen bestaat ech ter dikwijls niet het geringste esthe tische bezwaar en wij kunnen het ook gemakkelijk zélf doen. Als uw wieldoppen deze winter zwaar geha vend zijn, moet u lakken zeker eens overwegen. Aardig staat vaak een van het overige lakwerk afwijkende lichtere kleur. Met een kwastje bij werken, als er later krassen op ko men, is niet moeilijk. Ten slotte de rubber. Hier zijn de problemen het grootst. Wie buiten banden met witte zijvlakken heeft, smere de witte strook in met een dun vliesje gele of groene zeep. De zeep enige tijd laten zitten en laten inwerken, daarna met overvloedig water verwijderen. Bijna zeker zijn de vlakken dan weer mooi blank. Ruitenwisser - bladen doen hun werk alleen goed, als ze volkomen glad over de voorruit vegen. Waar schijnlijk zijn ze bij de hevige vorst wel eens vastgevroren geweest en met geweld losgerukt. Bijna zeker hebben ze herhaaldelijk over een scherpe, schurende ijslaag geschraapt. Wij kunnen veel ergernis in de war mere maanden voorkomen door de rubber wisserbladen door nieuwe te vervangen, als de oude hun werk niet werkelijk onberispelijk doen. IT WEET of behóórt te weten dat de rubber tochtstroken langs de portieren door regelmatig poede ren met talk kleefvrij kunnen wor den gehouden. Voor dit doel zijn te genwoordig ook al tubes met een anti-kleef-pasta verkrijgbaar. De pas ta blijft langer werkzaam dan de veelal spoedig weer verdwenen talk. Mocht u zowel de éne voorzorg als de andere hebben verzuimd, dan zal er wel eens een portier vastgevroren zijn. En als u erg temperamentvol bent. hebt u in zo'n geval misschien geweld boven beleid en geduld ver kozen. met losgerukte rubberstroken als gevolg. Ook de rubber randen ter afsluiting van kofferruimte en motorcompartiment hebben bij me nige automobilist schade geleden. Gedeeltelijk losgeraakte rubber randen geraken op d«- duur onver mijdelijk verder los als u ze niet tij dig weer op het metaal vastlijmt. Het zal u niet verbazen, dat onze zorgzame chemische industrie ook daarvoor de middelen verstrekt. Maak het metaal en de rubber op de te lijmen.plek echter met bijzondere zorg schoon en roestvrij Let er zelfs op, dat de plek beslist kurkdroog is, vóór u er de lijm op aanbrengt Laat u deze voorzorgen na, dan „houdt" de lijm maar kort of helemaal niet. Met deze tips èn het gebruikelijke onderhoud zal onze wagen voor na weeën van de winter gespaard kun nen blijven en vreugdevol de zomer tegemoet gaan. Werkelijk: hij ruikt nu al de vakantie! Besteed vooral veel aandacht aan onze WITTE WEEK FOLDER die bij U is thuisbezorgd! MET EEN 1 O-TAL SPECIALE AANBIEDINGEN Automobilisten Denk aan de voetganger bij de dooiplassen langs de trottoirs. OP DE RAI: Auto voor kwartmiljoenste Het echtpaar Debeus uit de Wen- ckebachstraat in Den Haag heeft don derdagmiddag op de 46ste RAI-ten- toonstelling een nieuwe auto ge kocht. Op zich is dit geen schokken de gebeurtenis want de standhouders op deze expositie doen goede zaken. Al vele honderden wagens hebben een nieuwe eigenaar gekregen. Maar de aankoop door het echtpaar Debeus had toch wel een bijzonder tintje want mevrouw H. M. Debeus-Tinga bleek de 250.000 bezoekster van de tentoonstelling te zijn en kreeg van de vice-voorzitter van de RAI, de heer W. Smit, te horen, dat zij nu voor rekening van de vereniging een auto tot een waarde van 6000 mocht gaan uitzoeken. Haar echtgenoot, een automonteur, die op een vrijkaart van zijn bedrijf naar de RAI was gegaan, vertelde, dat hij wel een auto heeft, een oude uit 1957 Deze wagen was aan vervanging toe maar de fi nanciën ontbraken om de plannen te realiseren Het was dan ook niet de bedoeling geweest nu een nieuwe auto te kopen. Hij had wel gehoord dat gisteren de kwartmiljoenste be zoeker werd verwacht maar op een dergelijk buitenkansje had hij niet gerekend. WEINIG LUST TOT EMIGREREN In het jaar 1961 verlieten in totaal ruim 14.000 personen ons land door bemiddeling van de emigratie-orga nen, tegen ruim 24.000 in 1960. Dit wordt medegedeeld in het versche nen jaarverslag over de werkzaam heden van de organen voor de emi gratie. Naar Canada, eens de belang rijkste pijler waarop dt emigratie uit Nederland steunde, vertrokken in ge noemd verslagjaar slechts 1800 emi granten. Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 MIDZA Eenmaal melken? ZONDAGSRUST VOOR BOER EN VEE In bepaalde streken van ons land, met name in Noord-Brabant, treft men bedrijven aan waar 's zondags éénmaal wordt gemolken. Meestal gebeurt dit rond het middaguur, zo dat de periode tussen de zaterdag- avóndmelking soms later dan nor maalen de maandagmorgenmel- king ongeveer in twee gelijke d<?n wordt verdeeld. In de weide treden vrijwel geen moeilijkheden op. De koeien blijven rustig. Op stal ligt dit, in verband met de voeding en der gelijke soms moeilijker Verschillen de veehouders zijn er op stal van wege de onrust der dieren weer mee opgehouden. Ir. S. Brandsma, van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek „Schoonoord" te Zeist heeft op de studiedag van de drie centrale land bouworganisaties in Utrecht mede gedeeld, dat onderzoekingen van zijn instituut op de proefboerderij „De Ossekampen" te Wageningen hebben aangetoond dat rekening moet wor den gehouden met een verlies aan melk van ruim 7 kg per week of 1 kg per dag. Vooral op maandagmorgen en maandagavond was de produktie beduidend lager, maar ook aan het eind van de week bleex de produk tie nog niet geheel weei op peil te zijn. Het verlies aan melk werd voor een deel gecompenseerd door een verhoogd vetgehalte. Vooral op maan dagavond was het vetgehalte zeer hoog (ca. 5,5 procent). Het verlies aan melkvet per week kwam over een met ongeveer 4,2 kg melk met 4 procent vet Later werd dit ver lies geringer. Schakel bij hetstarten alles uit wat elektrici teit vraagt, (b.v. radio en verlichting). Start niet aarzelend maar tot ca. een halve minuut ononderbroken indien dit nodig mocht zijn!!!! ^^^mrschi 1 tende^ keren starten wacht dan minstens 1min. tus sen 2pogingen in. sneeuw, ijs etc..draai uw wielen dan recht, dit vergemakkelijkt het wegrijden Man pakte de dief van zijn auto Tot zijn grote verbazing zag de 46- jarige houtbewerker G. Vos gister avond zijn /eigen auto rijden die hij kort tevoren op het Leidseplein te Amsterdam had geparkeerd. Toen de auto voor de verkeers lichten moest stoppen liep de eige naar naar de auto toe èn opende het portier. Op de vraag wat de onbeken de in zijn wagen deed, antwoordde de bestuurder: „Dan heb ik de ver keerde wagen genomen. Ik moest n.l. de auto van een vriend wegbrengen" De heer Vos geloofde de man echter niet en bracht de onbekende in zijn auto rechtstreeks naar het bureau Leidseplein, waar de man, de 23-jari ge vertegenwoordiger E. J. B. B., om dat hij niet wist hoe de vriend wiens auto hij mocht gebruiken, heette, We gens diefstal is opgesloten. Raakt i sneeuw start dan in de 1e versnelling en trek langzaam zovèr mogel ij k op en schatel dan in de achteruit, dan weer vooruit en |Staat u dan weerachteruit. Herhaal de2e schom. start dan in de 2ever meibeweging tot uw snelling. Zet ook u> lauto vrij komt1j voorwielen recht FASCINERENDE GOSPELZANG Ferm meeklappend, op de swingen de ritmen, heeft het Haagse publiek zich gisteravond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gewonnen gegeven voor het geweld van dé gos pelzang van 16 negers. „Black Nativi ty", vorig jaar nog een Broadway- succes, fascineerde het publiek. De negers zingen over het Kerst verhaal en over „het Woord dat ver spreid wordt", begeleid door de brommende tonen van een elektrisch orgel tit en een piano. De machtige stemmen van de zan geressen en zangers vulden geheel het akoestisch slechte gebouw. Spec taculair werd het spel toen een zan geres en later een zanger zich dan send en zingend onder het publiek begaven om dit op te wekken om mee te klappen. Het enthousiaste publiek dwong na afloop een toegift af. „Black Nativity" gaat na Den Haag nog naar Maastricht en Rotterdam en de spiritualzaneers besluiten met een optreden in Amsterdam van 18 t.m. 24 februari BOUWKUNDIGE PRIJSVRAAG Het gemeentebestuur van Delft heeft een prijsvraag uitgeschreveh voor een architectonisch verantwoord de afsluiting van het historische Prin senhofcomplex aan de Westzijde. Als leidraad dient daarbij een programma voor een gebouw ten behoeve van de openbare leeszaal. Matroos slaat verloofde met gloeiende kachelpook De recherche van de Rotterdamse Rivierpolitie heeft de 30-jarige Duit se matroos Rudi S. uit Keulen gear resteerd. Hij wordt ervan verdacht op donderdag 7 februari j.l. aan boord van de Duitse sleper „Rhena- nia 35" zijn tien jaar jongere ver loofde, eveneens uit Keulen, met een gloeiende kachelpook tegen de rech- teronderarm te hebben geslagen. Na dat de brandwonden waren ver zorgd de dader zelf verleende daarbij assistentie vluchtte het slachtoffer naar een ander schip. Dinsdag j.l. zocht S. haar opnieuw op en bedreigde haar met een mes. Hoewel een matroos tijdig tussen beide kon komen, liep de vrouw toch nog verwondingen aan de rug op. S. zal morgen voor de officier van justitie worden geleid. Nijmeegse ambtenaren worden niet vervolgd In een verklaring aan het eind van de gemeenteraadsvergadering heeft burgemeester mr. Ch Hustinx van Nijmegen gezegd, dat ook het Ge rechtshof in Arnhem geen strafver volging zal instellen tegen enkele ambtenaren, tegèn wij ondergeschik- ten aanklachten hadden ingediend wegens meineed, onregelmatigheden bij de Plantsoenendienst en smaad. Ook tegen de Nijmeegse wethouders, die in de aanklachten waren betrok ken, zal geen gerechtelijke strafver volging worden ingesteld Deze uitspraak heeft geen betrek king op de zaak van de fraude met oorlogsschadeclaims, die vorig na jaar in Nijmegen aan het licht is ge komen. Zolang deze zaak nog „sub judice" is, worden hierover geen na dere mededelingen gedaan. Dr. Christine Bader wordt maandag, 18 februari, 85 jaar. Dr. Ba der heeft baanbrekend werk verricht in ons land op het gebied van de zui gelingen- en kleuterzorg. Voor haar verdienstelijke werk werd zij in 1948 tot ridder in de orde van Oranje Nassau, in 1954 bij haar gouden art senjubileum tot officier in deze orde, benoemd. „De man die zijn eigen erf genaam was" Door Schel ley Smith. Uitg. A. W. Sythof, Leiden. In de accoladereeks (no. 91) is c n thriller met een bijzondere in trige verschenen. De hoofdpersoon wil om veel geld aan een verzeke ringsuitkering te verdienen zijn ei gen erfgenaam zijn. Hiervoor moet hij echter eerst „sterven". „Wie lacht daar". Door dr. J. M. Fpchs. Uitg. Broek man en de Meris N.V. Nederlandse zoekplaatjes, raadsels, rebussen en rebueplaatje6 uit voor bije tijden voor jong en oud zijn hier in een boekje bijeengebracht. «Duncan Childers, chirurg" - door Frank Yerby - Uitg. Ad. M. G. Stok, Den Haag. Een boeiende doktersroman over een Amerikaans chirurg, die op het hoogtepunt van zijn leven, als hij roem en aanzien heeft verworven, in een crisis omtrent zijn levenstaak raakt. Hij valt van de ene onzeker heid in de andere, waarbij dan nog een tragische liefde kómt. Zijn liefde echter wördt in zoVeel objekten ge- projekteerd, dat het boek voorbe- De Bijbel over het licht, - door dr. L. Sibum A. A., - Uitg. J. J. Romen en Zonen, Roermond. De schrijver verzamelde aantekenin gen, die hy gehaald heeft uit het Oude en Nieuwe Testament, waarin hij de sporen van licht naging. Het is geworden een „wandeling op de bijbelse paden van het licht". De Bijbel over het lijden - door dr. A. Bertrangs - Uitg. J. J. Romen en Zonen, Roermond. In een toelichting worden het pro bleem en de genade van het lijden uiteengezet aan de hand weer van het Oude Testament - dat de reden van het lijden wil achterhalen - en het Nieuwe Testament - dat de na druk legt op de zin van het lijden. „Het lente-eiland en andere verhalen", - door J. Slauer- hoff, - uitg. Van Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Een aantrekkelijk boekje in de Nim mer Dralend-reeks met Slauerhoff op zijn best. Naast het lente-eiland ontmoet de lezer ér o.a. de legende van de zee, het leven van Po Tsju I, de Erebos en de Kolibries.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9