Leidse raad besliste vanmiddag over aankoop doek van ruim een ton MAANDAG 11 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 4 NOORD WUKERHOUT KAB verwierf zich in 50 jaar vaste en gewaardeerde plaats Deken Van der Boog verwelkomd door bevolking van Zoeterwoude VRIENDELIJKHEID IN DE RAADZAAL; PLECHTIGHEID IN DE KERK Derde „Leidse" pastoor Aan de illustere lijst van de namen van pastoors van de drie eeuwen oude parochie van Sint Joannes Ont hoofding is nu de naam van de een entwintigste, de nieuwe pastoor A. F. G. L. van der Boog toegevoegd. Na de Hervorming, in het jaar 1631, was Martinus van der Velden de eerste pastoor die gezonden werd naar Sluipwijk, Wilsveen, Stompwijk, Segwaard, Soetermeer, Soeterwoude, Weydepoort, Randenburg en Middel burg (bij Gouda). Leidse dekens Deze priester werd te Leiden uit aanzienlijke ouders geboren, waar hij ook overleed, na de aanslag door de staatse geweldenaars. Het zou meer dan drie eeuwen du ren voor er weer een in Leiden ge boren pastoor naar Zoeterwoude zou worden gezonden. In 1955 werd Pe trus Juffermans, van moederszijde uit Zoeterwoude afkomstig, doch in Leiden geboren, deken en pastoor Varr Zoeterwoude. Het is wel merkwaardig, dat de wieg van de nieuwe deken ook weer in de Sleutelstad, waar zijn ouders nog woonachtig zijn, heeft gestaan. Zaterdagmiddag is de 22e pastoor en 10e deken van Zoeterwoude naar de Sint Janskerk gekomen en heeft mgr. A. C. Schaaper, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, hem plechtig als zodanig geinstalleerd. Toen zaterdagmiddag de auto's, waarin de nieuwe deken, de vele autoriteiten en familieleden waren gezeten, prompt op tijd bij het Raad huis arriveerden stonden op het plein de majorettes, de tamboers en de ba zuinblazers in hun frisse uniformen, die niet bepaald op winterseizoen zijn gemaakt, aangetreden en de eerste indruk van de deken, toen hij uit de auto was gestapt en de jonge ren van Zoeterwoude inspecteerde, was klaarblijkelijk heel goed. Begroeting in de raadzaal Wat al gezelschappen binnen de muren van de raadzaal mogen heb ben plaatsgenomen, de aanblik zal in die bijna 100 jaren oude zaal wel nooit zo bont geschakeerd zijn ge weest als bij deze bijeenkomst. Het college van burgemeester en wethouders en de gemeentesecretaris had zijn gewone plaats ingenomen, maar op de zetels van de vroede vaderen zaten in het paars ornaat de vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, mgr. A. C. Schaaper, de grote rijzige figuur van de nieuwe deken, zijn hoogbejaarde ouders en enige familieleden, pastoor A. P. M. Emmen O.S.Cr., prior P. Peters Weem, de oud-prior dr. Y. Snabel, kapelaan A. Planken en de kerk meesters Onderwater en Straathof. En op dc publieke tribune zat aan de perstafel een oud-collega van de deken, de directeur van het Philoso- phicum te Warmond, kortelings be noemd tot kanunnik van het bisdom, prof. A. J. van Oosterom. Dan waren daar in die kleine ruim te ook nog gezeten twee kapelaans uit de vorige parochie van de deken, de eerw. heren De Groot en Olst- hoorn, die toen wij vroegen naar hun voornamen, vertelden, dat zij allebei Pieter Marie heetten. Er waren ook nog veel Leidenaars in en voor het Raadhuis; de familie Van der Boog, in ruimste zin, schijnt zeer talrijk of wel haar kennissen kring moet zeer groot zijn. Het was daar in de raadzaal dan ook zeer gezellig en de begroetings rede van burgemeester Detmers was daarmede in overeenstemming. De burgervader zei zeer verheugd te zijn, dat het eerste gebouw, dat de nieuwe deken is binnengetreden het gemeentehuis mocht zijn. Zonder zich aan te matigen, dat hier een beschut tende gedachte aan vooraf zou gaan, anders dan tegen de winter koude (nl. die van de wereldlijke overheid over de Kerk) wilde spr. vertrouwen, dat door dit bezoek uitdrukking wordt gegeven aan goede wil tot goede ver houding tussen overheid en kerk. Scheiding tussen Kerk en Staat is een fictie; zij hebben wel eigen be voegdheden, doch veel raakpunten. Moge deze samenkomst waarborg geven voor goede samenwerking. „Moge het U gegeven zijn", zo be sloot de burgemeester zijn rede, „on der Gods zegen nog lang werkzaam te zijn in het belang van Uwe nieu we parochie en dekenaat en ook van de gemeente Zoeterwoude". Deken v. d. Boog dankte in een voudige, vriendelijke woorden voor de hartelijke ontvangst, de hoop uit sprekende, dat inderdaad de samen werking goed, prettig en vooral ac tief zal zijn. „Het is mij al bekend, dat er hier grote problemen liggen. Er is van bepaalde zijde reeds tot mij gesproken over: Zoeterwoude, 't is Groot-Leiden". Nadat tijdens dit korte verblijf thee was geserveerd, ging het gezel schap in vele auto's, voorafgegaan door de drumband, over de Dorp straat, dt Jan van Banningstraat naar de Zuidbuurt, waar bij aankomst de nieuwe deken door het krachtig lui den van de grote klokken werd be groet. In de Sint Janskerk Hier stond het werk te bewonderen v^n £l die vele voorgangers van de nieuwe deken. De dorpskathedraal, waarvoor pastoor Bottemanne, de la tere bisschop van Haarlem, reeds gel den bijeenbracht om jaren later pas toor Mosmans in staat te stellen door de architecten Cuypers en Stuyt deze prachtige kerk te laten bouwen, waarin onder pastoor Jansen het prachtige orgel werd geplaatst, en pastoor Bont het prachtige altaar liet verrijzen. In dit middaguur scheen de zon door de fraaie kerkramen, 't zeer verdienstelijk restauratiewerk van pastoor Juffermans, waarvan de voltooiing aan de nieuwe deken te doen staat. Het was alweer de koude, die ver hinderde, dat de meisjes als bruidjes gekleed konden worden, maar even goed stonden zij in een dubbele rij in het middenpad, om de nieuwe de ken, die voorafgegaan werd door een stoet van priesters, waarbij zich nu ook de pastoor Koning, v. d. Ven en Oudijk uit het dekenaat hadden ge voegd, met kleurige vlaggetjes toe te wuiven. Het orgel werd bij afwezig heid wegens ziekte van de organist bespeeld door de heer J. Wesselingh jr. uit de Groenendijk. De installatie Nu volgde de installatie als pastoor van Zoeterwoude door mgr. A. C. Schaaper. De benoemingsbrief werd evenals alle voorlezingen, na het Latijn in het Nederlands herhaald. Nadat de ambtseden waren afge legd, reikte de vicaris de sleutels van de kerk, de kelk, het missaal en de altaargewaden over. Gaande naar de preekstoel, biechtstoel, doopvont en sacristie werden telkens de mach tigingen, verplichtingen en rechten gegeven; een indrukwekkende plech tigheid, na afloop waarvan de vica ris een predikatie hield. Met de parabel van de goede her der als uitgangspunt sprak de vica ris met grote waardering over het vervulde pastoraat van deken Juf fermans in Zoeterwoude, nadat deze priester reed in Rotterdam een zwa re parochiezorg vervuld had. Het zal U bekend zijn, dat de nieuwe deken wegens gezondheids redenen de zware zorg van het pas toraat en dekenaat Schiedam moest verwisselen met het dekenaat Zoe terwoude. Gelukkig niet omdat hij ziekelijk is. Integendeel, maar zijn arbeid moest hem minder zwaar wor den gemaakt. Hij is naar U geko men om een verantwoord beeld te zijn van de Goede Herder, van Jesus Christus. De parochianen moeten waarbij ook hun verantwoordelijk heid kennen; volgzaam zijn, maar zich toch bewust - blijven van hun plicht en de vermaningen van de her der aanvaarden, als waren zij door Christus zelf gegeven." Sprekende over het ambt van de ken wees de vicaris in den brede op de binding van de gemeenschap Er is te veel individualisme, te wei nig begrip, dat de gelovigen in het algemeen van elkander steun en lei ding nodig hebben. Op het einde van de predikatie volgde een schone toepassing van 't woord van Christus, doelende op de patroonheilige van deze kerk: „Zie, Ik zend Mijn gezant voor U, die U Pastoor Van der Boog (op de voor grond) wordt hier tijdens de instal latie-plechtigheid door mgr. Schaaper door het kerkgebouw geleid. de weg naar de hemel zal bereiden." Moge de nieuwe deken naar 't voor beeld van de H. Johannes de Doper U allen de weg naar de hemel be reiden, aldus mgr. Schaaper. Met een kort Lof en het zingen van het Te Deum Laydamus werd deze plechtigheid beëindigd. De viering van het gouden be- staansfeest van de afdeling Noord- wijkerhout van de Kath. Arbeiders beweging werd vrijdagavond ingezet met een plechtige H. Mis in de pa rochiekerk van St. Jozef, die werd opgedragen door de geestelijk advi seur der afdeling, pater Bavo Ruiter O Carm., met assistentie van kape laan L. Halkes en Father J. van der Weijden. Een dameskoortje onder leiding van de heer J. Postma voerde ge zangen uit. De buitenkerkelijke viering van het 50-jarig bestaan ving aan met een bijzonder geslaagde receptie van het jubilerende bestuur in de zaal van café De Zwaan op zaterdagmid dag jl. Uit de grote belangstelling op die receptie - ook van buiten de bewe ging zelf - bleek wel hoezeer de ka tholieke arbeiders beweging in het dorp een belangrijke plaats inneemt. Van praktisch alle organisaties en verenigingen in het dorp op sociaal, maatschappelijk en economisch ter rein waren gelukwensen1 ingekomen en het brede toneel was niet breed genoeg om de schat aan bloemstuk ken, welke het bestuur had ontvan gen, te kunnen bergen. Onmisbaar Veel sprekers hebben zaterdagmid dag de grote verdiensten van de KAB, niet alleen voor de leden, maar voor de gehele gemeenschap van Noordwijkerhout geroemd en met grote dankbaarheid en waardering werden zij, die de eerste stoot tot deze beweging hebben gegeven, her dacht. Burgemeester P. M. M. van der Weijden, die met de wethouders en de gemeente-sekretaris ter receptie kwam was een der eersten, die het bestuur zijn gelukwensen aanbood. „Kritiek is u bij uw werk - aldus de burgemeester - niet gespaard geble ven, maar u kunt ervan overtuigd zijn, dat niemand de KAB kan en wil missen." Pastoor C. C. Standenmeyer van de St. Jozefparochie getuigde van zijn waardering voor het werk van de afdeling. U hebt uw taak om de katholieke beginselen onder uw le den uit te dragen en tot leven te brengen steeds vervuld en van uw afdeling geen vereniging gemaakt, maar een beweging. Feest gerechtvaardigd De heer J. Kok, voorzitter van de kring Bollenstreek der KAB bracht de gelukwensen van de KAB-afdelin- gen in de streek aan het bestuur over. Hij memoreerde het moeilijke begin van de KAB, de vele hoogte- en dieptepunten der afgelopen 50 jaren en hij concludeerde, dat de geboekte resultaten in die periode het vieren van dit feest ten volle rechtvaardi gen. De afdeling Noordwijkerhout neemt de streek een centrale positie in en deze plaats brengt veel verantwoor delijkheid met zich. Moge de KAB-Noordwijkerhout bij haar 75-jarig bestaan kunnen ver melden, dat zij deze opdracht heeft weten te vervullen. Meer dan alleen als naaste buur sprak de heer Th. Schaap, de voor zitter van de afd. De Zlik der KAB. De Zilk is meer dan een naaste buur, het is een goede vriend, ja een huis genoot. En het spreekt toch vanzelf, dat wanneer één lid van het gezin feest viert, de andere huisgenoten dit feest van harte meevieren. De heer Salman uit Lisse sprak eveneens woorden van gelukwens namens de randafdelingen in het oosten en het zuiden. Het bondsbestuur had de heer J. de Lange afgevaardigd om de jubi lerende afdeling te feliciteren. Allereerst bracht de heer De Lange dank aan de werkers van het eerste uur in de afdeling. Hun werk en of fers hebben ons gebracht op de plaats, waar wij thans staan. Maar we mogen niet lang blijven Aanbieding van de nieuwe vlag door de heren vlnr: J. van der Voet, P. den Elzen en H. Looijestijn. Drs. J. v. Wessem, directeur van „De Lakenhal" gaf vanmiddag aan de leden van de Leidse raad in de raadszaal tijdens de vergadering, 'n toelichting op 't schilderij, waarvan hierbij een reproduktie is afgedrukt. Aan de agenda was nl. het voorstel tot aankoop van dit doek toegevoegd als „spoedeisende zaak". Het doek moet circa 115.000 gulden kosten, veel geld dus, maar het is dan ook de moeite waard er een gemeentelijk crediet voor beschikbaar te stellen, zoals uit de toelichting van de heer Van Wessem bleek. Het is nl. geschilderd door de in de zestiende eeuw in Leiden gewerkt en gewoond hebbende befaamde schilder Jan Wellens de Cock, die leerling was van een andere beroem de Leidenaar, nl. Cornelis Engel- brachts. Ook Lucas van Leyden be hoorde tot Engelbrechts' leerlingen. „De Lakenhal" bezit reeds enige prachtige doeken uit deze 16e eeuw- se „Leidse school". Wereldberoemd is het drieluik van Lucas v. Leyden, het Laatste Oordeel voorstellend. In dezelfde zaal hangt ook de niet min der befaamde triptiek van Engel brechts: „de bewening van Christus" Jan Wellens ie Cock jntbrak echter nog in de collectie van „De Laken hal". Drs. v. Wessem tekent hierbij aan, dat Jan Wellens de Cock waar schijnlijk een zoon was van Engel brechts. Hij maakte deel uit van de groep, die veel contact onderhield met schilders in de stad Antwerpen, en waarschijnlijk ook, evenals met Engelbrechts het geval was, een deel van zijn leven in Antwerpen heeft doorgebracht. Het schilderij stelt voor zeven epi soden uit het leven van St. Antonius Abt, de heilige kluizenaar uit de 4e eeuw na Christus, die vele kunste naars in de 15e en 16e eeuw inspi reerde tot kunstwerken, in het bij zonder de koringen betreffende, die de kluizenaar in de woestijn moest doorstaan. Links op he+ doek ziet men het tafereel van de „verzoekin gen, rechts daarvan de gesprekken van Antonius met Paul us, terwijl 'n raaf beiden van brood voorziet. Het doek is uit een particuliere verza meling (mevr. Lefeber Ladèr) In de serie „Schoonheid van ons land" schrijft dr. Gerzon uitvoerig over dit schilderij en over Wellens de Cock in het deel „Nederlandse Schilders uit dè zestiende eeuw". Een repro duktie van 't doek komt ook in dit boek voor. De gemeente Leiden behoeft niet de gehele koopsom te betalen. De „Vereniging Rembrandt" is zo wel willend een bedrag van 25.000 gul den voor haar rekening te nemen, terwijl ook het fonds van „de La kenhal" zelf nog een deel van de kosten draagt. stilstaan. Nog steeds heeft de vak beweging zijn taak. Er zijn nog res ten op te ruimert van jalouzie, ach terdocht en tegenwerking, maar er is nog meer. Belangrijke taak Als standsorganisatie heeft de KAB nog een belangrijke taak in het ont wikkelingswerk ten behoeve van haar leden en daarnaast in het bie den van hulp en steun - nu nog fi nancieel, maar misschien spoedig met mankracht - aan de katholieke standsorganisaties in de onderont wikkelde gebieden. Ook deze jubilerende afdeling heeft haar deel in deze taken te dra gen en de heer De Lange sprak de hoop uit, dat het bestuur en de afde ling uit dit feest de kracht voor deze nieuwe taken zou kunnen putten. De heer De Lange deed de gelukwen sen van het bondsbestuur vergezeld gaan van een gift ten behoeve van het plaaselijke ontwikkelingswerk. Aanbieding nieuwe vlag Aan de oud-voorzitter van de afde ling, de heer J. van der Voet viel de opdracht ten deel het bestuur namens de leden en oud-leden een nieuwe vlag aan te bieden, en hij prees zich gelukkig als oud-gediende een nieuw begin te kunnen aankondigen. Menig spreker - aldus de heer Van der Voet - heeft de eerste moeilijke jaren van de vakbeweging gememoreerd. Het was ongetwijfeld dikwijls moeilijk, maar ook vandaag de dag heeft het bestuur van de afdeling zijn proble men. Door allerlei omstandigheden loopt bijvoorbeeld het vergaderings- bezoek terug; het bestuur krijgt de taak de struktuurwijziging van de KAB binnen de afdeling soepel te laten verlopen; het ontwikkelings werk moet op poten gezet worden enz. Maar ik ben ervan overtuigd, dat dit bestuur - jong van jaren maar energiek - in staat zal blijken onder deze nieuwe vlag in de komende 50 jaren even zegenrijk voor onze leden te werken als tot nu toe gewerkt is. De ere-leden H. Looijesteijn en P. den Elzen assisteerden hem bij het overreiken van de nieuwe vlag. In de pauze bood de r.k. harmonie „St. Jeanne d'Arc" op muzikale wij ze felicitaties aan. Namens de plaatselijke vakorgani saties spraken de heren J. de Haas (St. Deus Dedit); E. Peeters (KABO) en H. Jansen (HKW). De heer De Haas betuigde niet al leen de huidige bestuursleden, maar ook hun echtgenoten dank voor de offers, die zij voor de KAB brachten. De heer Peeters schetste in grote lijnen het vruchtbare werk van de afdeling. Hij noemde de oprichting van het Credo Pugnowerk, de propa- gandaclub, de bezinningsochtenden, de sociale cursussen, de oprichting van de KAV, het werk van het Ka nunnik van Schaikfonds en Herwon nen Levenskracht. Hij wenste in het bijzonder het bestuur veel succes bij de uitwerking van de struktuurwij ziging in de KAB. Vele van de sprekers deden hun ge lukwensen van een stoffelijk blijk van belangstelling vergezeld gaan. De voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer J. J. Duivenvoor de bracht tot slot alle sprekers en in het algemeen iedereen, die van zijn of hun belangstelling bij dit jubileum had doen blijken, de hartelijke dank van het bestuur over. Niet op de laatste plaats dankte hij de heren van het feestcomité, die de viering van dit gouden feest zo uitstekend hebben georganiseerd; „Op dit mo ment ben ik ongetwijfeld de slechts geïnformeerde in de afdeling," aldus de heer Duivenvoorde. Feestelijk slot Wel, dat zal de voorzitter nog wel even blijven, want de feestelijkheden rond de KAB gaan nog door. Maandag- en dinsdagavond treedt in de zaal Brama het variété „Flo rida" onder leiding van de heer Kees Nouwens voor de leden der KAB op en dat feest zal het sluit stuk rond de viering van het gouden bestaan van de plaatselijke KAB vormen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4