3)e CöidóeSoti/fco/iit Indonesische vertegenwoordiger uit Londen naar Nederland STAATSGREEP IN IRAK; KASSEM GEDOOD? Brief van de Paus aan alle bisschoppen MAN IN LEIDEN DOOR KOLENDAMP OVERLEDEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 196S 53e JAARGANG MAHOMED NAAR DE BERG Telet. 20935 Bed. *0018, 25591 Advert. 50836 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 - A bono, 0,65 p. w„ f 2,80 p. mni., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm, Telefoontjes 1,50 Een officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken heeft gezegd, dat een vertegenwoordiger van de Indonesische ambassade in Londen naar Nederland is gevlogen voor besprekingen op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag over een herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen. De woordvoerder zei, dat gesproken zou worden over een uitwtsseling van zaakgelastigden De woordvoerder zei niet de naam van de vertegenwoordiger te kunnen bekendmaken. Ook kon hij niet zeggen wanneer deze uit Londen was ver trokken. Het was volgens hem „zeer waarschijnlijk", dat president Soekarno in de rede, die hij op 13 februari tot het „Nationale Front" zal uitspreken, de kwestie van de Nederlands-Indonesische betrekkingen zal aanroeren. In kringen rond het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken en in diplomatieke kringen in Djakarta wordt een spoedig herstel van de be trekkingen verwacht. Contact Djakarta-Den Haag aanstaande tegenwoordiger van Oe Thant, die in Djakarta overleg heeft gepleegd over het bestuur, zei op een persconferen tie, dat Indonesië tijdens de bespre kingen geen enkele keer speciaal verzocht had het vastgestelde tijdstip te vervroegen. Indonesië maakte duidelijk, dat het zich wil houden aan de bepalingen van de overeenkomst van New York, zei hij. Narashimham zei dat de voornaam ste vraagstukken van de overdracht die hij besproken had, waren: ver snelling van de inschakeling van In donesiërs in sleutelposities in het VN-bewind en de continuiteit van de diensten bjj de overdracht. In antwoord op een vraag van een Indonesische verslaggever antwoord de hij, dat er tegen 1 mei geen Ne derlander meer deel zou uitmaken van het VN-bestuur tenzij Indonesië dit wenst. „Welkom in Den Haag" Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft verklaard, dat de Neder landse regering nog geen enkel offi cieel bericht heeft ontvangen om trent de reis naar Nederland van een Indonesische vertegenwoordiger om te spreken over het herstel van de betrekkingen. Mocht Indonesië besluiten om een afgezant te zenden om de betrekkin gen te herstellen dan zal men deze op het ministerie van buitenlandse zaken gaarne ontvangen, omdat, zo als bekend, de regering reeds meer dan eens de bereidheid tot herstel der betrekkingen heeft uitgesproken. Aan Nederlandse zijde staat aan her vatting van het diplomatieke verkeer niets in de weg. Indonesië tevreden met vastge stelde tijdstip van overdracht Nieuw Guinea Indonesië is „tevreden" met het tijdstip, dat is bepaald voor het over nemen van Westelijk Nieuw-Guinea van het tijdelijk VN-bestuur, zo heeft een woordvoerder van de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, dr. Soebandrio, donderdagavond verklaard. De woordvoerder, die vragen be antwoordde, weigerde verder iets te zeggen over de datum van de over dracht, in Djakarta werd donderdag echter bevestigd dat dit 1 mei is. De heer C. R. Narashimhan, ver- Indonesiërs naar Broenei? Het Indonesische persbureau „An- tara" heeft vandaag bekendgemaakt, dat ongeveer 10.000 Indonesische stamleden besloten hebben zich bij de opstandelingen in Broenei aan te sluiten om tegen de Engelsen te vechten. Volgens Antara betreft het leden van de stammen der Ibans, Poenans en Kenja's. Zij zijn gewa pend met blaaspijpen, kapmessen, pijlen en bogen. Vuurwapens achten zij namelijk minder geschikt voor een guerilla-oorlog. Na de eerste groep van 10.000 zouden er nog meer volgen. Radio-Bagdad meldt, dat het ministerie van landsverdediging, waarin de Iraakse premier, generaal-majoor Kassem, zijn intrek heeft genomen, door een vliegtuigaanval is vernield. Er heerste vanochtend grote opwinding in Irak. Het schijnt, dat er een staatsgreep tegen het bewind van Kassem is ondernomen. Radio-Bagdad zendt nationalistische Arabische liederen uit. VLIEGERREVOLTE Radio-Bagdad meldt, dat de vlie gers, die gestationeerd zijn op de mi litaire luchtbasis te Habbanija, tach tig kilometer ten westen van Bag dad zich tegen de regering-Kassem hebben gekeerd. Een „Nationale re volutionaire raad" heeft zich van de macht in Irak meester gemaakt. De Nationale Raad heeft via radio- Bagdad omgeroepen, dat de vreem delingen in Irak niets te vrezen heb ben van de opstandige beweging. De federatie van Iraakse studen tenverenigingen heeft meegedeeld, dat zij zich bij de opstandige bewe ging heeft aangesloten, „om zodoen de de nagedachtenis hoog te houden van alle studenten, die aan de dic tator ten slachtoffer zijn gevallen" VLIEGVELDEN GESLOTEN Uit Beiroet wordt gemeld, dat het aldaar gevestigde „centrum voor de burgerluchtvaart in het midden oosten" heeft meegedeeld, dat de vliegvelden in Irak sinds vanochtend half zeven zijn gesloten. De vliegers van de basis te Kir- koek, in Noord-Irak, hebben zich Op het zuidelijkste punt van Manhattan, Battery Park, zal een groot gedenkteken komen ter nagedachtenis aan de Amerikaanse marinemannen - 4.596 in getal - die tijdens de tweede wereldoorlog tijdens de strijd op de Atlantische Oceaan het leven hebben verloren. Het monument bestaat uit acht hoge, massieve pylonen, die de namen, rangen en thuisstaten van de gevallenen vermelden, bekroond door een grote duikende adelaar van blijkens een bericht van radio-Bag dad, bij de opstandige beweging aangesloten. MET PENSIOEN De Nationale Revolutionaire Raad heeft achttien hoge officieren van 't Iraakse leger gepensioneerd. Onder hen bevindt zich generaal Ahmed Salah el Abdi, algemeen militair gouverneur en stafchef van 't leger. Ook kolonel Abdas Fadel el Mahdoei, voormalig voorzitter van de Iraakse volksrechtbank, is met pensioen ge zonden. KASSEM ZOU GEDOOD ZIJN Volgens te Tel A vlv opgevangen berichten van Arabische radiosta tions is de dictator van Irak, gene raal-majoor Kassem, gedood. Ook radio-Bagdad meldde later dat Kas sem is gedood. Luitenant-generaal Abdoel Karim Kassem werd na zijn staatsgreep op 13-7-'58, waarbij koning Faisal le tweede, kroonprins Abdoel Illah en premier Noeri-es-Said door de revo lutionairen werden gedood, uitgeroe pen als premier van de republiek Irak. Kassem, die 49 jaar is gewor den, was in Bagdad geboren in het huis van zijn grootvader, een hui denkoopman. Hij ging in Bagdad op school en later naar het militair col lege, dat hij in 1934 als tweede-lui tenant verliet. In 1950 bezocht hij een officiersschool in Engeland en in 1956 voerde hij als brigade-generaal het bevel over Iraakse troepen in Jordanië tijdens de Israëlische cam pagne in Sinai tegen Egypte ten tijde van de crisis om het Suez-kanaal. Spionage van Russische diplomaat in Australië De Australische regering heeft donderdag de Russische diplomaat Iwan Skripov gelast binnen zeven dagen het land te verlaten. De minister van buitenlandse za ken, sir Garfield Barwick, diende via de Russische ambassade in Can berra een krachtig protest in, waar op de ambassade reageerde met te verklaren, dat zij het protest niet kon aanvaarden omdat de bewerin gen van de Australische regering „volkomen ongegrond" waren. De Australische minister van bui tenlandse zaken gaf later een ver klaring uit, verduidelijkt met een twintigtal foto's, waarin hij de spio- nage-aktiviteiten van Skripov uit eenzette. De Australische pers publiceerde donderdag foto's van ontmoetingen tussen de Russische diplomaat en een Australische geheime agente, van een radiozender en van door Skripov geschreven opdrachten. De televisiestations lieten de foto zien van een man, die deze radiozender in ontvangst had genomen. Omdat de man voortvluchtig is werd de kij kers gevraagd eventuele inlichtingen aan de politie op te geven. Skripov, die goed Engels sprak, was de eerste Russische diplomaat die naar Australië kwam nadat van 1954 tot 1959 de betrekkingen tussen beide landen verbroken waren ge weest. Uit Moskou werd donderdag ge meld, dat de Sowjetrussische am bassadeur in Canberra, Iwan Koerd- joekov, zou worden opgevolgd door Vitalj Loginov. Het is niet bekend of een en ander met elkaar verband houdt. De 42-jarige Laplander Anders Pentha heeft een goede gooi gedaan om met zijn familieleden en zijn 16 ren dieren naar Stockholm te komen om de liefhebbers een kans te geven een ritje te maken in een echte rendier slee. Voor vijf Zweedse kronen kan men in een klein, bootvormig, sleetje stappen en zelf de teugels voerend een rit maken. De zaken gaan goed: er is liefhebberij genoeg, ook bij de Zweden zelf. Hier is Pentha gefoto grafeerd met zijn echtgenote en zijn vier kinderen bij een deel van zijn „wagenpark". Niet meer dan 2 pantalons worden tegelijk verkocht .Doordat-één van de grootste fabri kanten te lande door weersomstan digheden zijn export niet biitijds heeft* kunnen verzenden, heoben wijde gehele partij prachtige p a n t a I o n s tot onze besch ikking gekregen en moeten wij deze in één d twee dagen verkopen. Morgen 9 uur begint de verkoop van pool vaste CordlIfOy jongenspantalons in 6 prachtige voorjaarskleuren, met en zonder ceintuur. Normaal 19.50, nd tot 17 jaar, ALLE MATEN, lager dan halve prijs Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. LEIDEN: Haarlemmerstraat HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST: Slotlaan De tekst is gepubliceerd van een brief, welke Paus Johannes bij de feest/ dag van drie koningen (6 ja nuari) aan alle bisschoppen heeft gezonden en waarnaar hij reeds op audiënties in de afgelopen weken heeft verwezen. De Paus stelt hierin, dat het werk van het concilie in de tussenperiode tot de hervatting der vergaderingen in septebemr aanstaan de in de commissies wordt voortge zet. De bisschoppen en andere con cilievaders moeten zich, ook al zijn zij thans niet in Rome aanwezig, steeds voor ogen blijven houden dat het conciliewerk inmiddels voort gang blijft maken. De Paus wijst ten eerste op de ar beid van de coördinatie-commissie en zegt dat deze geenszins op het werk van de diverse conciliecommis sies inbreuk maakt maar daar juist meer richting aan geeft. Wat de correspondentie tussen de thans niet in Rome aanwezige va ders en de zetel van het concilie be treft, legt de Paus de nadruk op de plicht der bisschoppen de toege zonden conciliestukken terstond te bestuderen, eventueel met hulp van deskundige geestelijken. De bisschop pen moeten met eigen initiatief het conciliewerk ontwikkelen volgens de door de Paus gegeven richtlij - nen. De Paus wijst de verzoeken vafi „eenvoudige en vurige zielen, vol goede wil", om nieuwe vormen van openbare en particuliere devotie van de hand. De bestaande oude en nieuwe riten en liturgie met hun veelzijdigheid zijn volgens hem toe reikend genoeg om enerzijds de sa menhang van de Kerk te waarbor gen en anderzijds de verschillende behoeften van de geest te bevredi gen. Gewagen: van de weerklank, wel ke het concilie ook buiten de R.K. Kerk heeft gewekt, roept de Paus de „afgescheiden broeders" op om de „verveelvoudigde gloed van onze oprechte liefde" te beproeven en in de „ene schaapsstal" waarin Christus spreekt terug te keren. Hij zegt dat het zeer zeker een grote genade en lovenswaard is, trouw te zijn gebleven aan de integriteit van de Katholieke leer, maar dat dit niet voldoende is om te beantwoor den aan het voorschrift van Chris tus, die zeide: „Gaat en onderwijst alle volkeren en aan het gebod van de naastenliefde. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER Haarl.straat 207 heeft ze. Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Plaatselijk mist De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deel mede: In de nacht van donderdag op vrij dag drong een dooizone ons land bin nen, wal met ijzel en enige regen ge paard ging. In de noordelijke provin cies bleef het vannacht enkele gra den vriezen. De grenslijn strekt zich thans uit van de Engels-Schotse grens over midden-Nederland naar de voet van de Alpen. De wind neemt dOor drukstij gingen in Frankrijk tijdelijk af, waardoor bij lichte dooi op vele plaatsen mist kan ontstaan. Op de oceaan nadert een nieuwe depressie, die morgen de om geving van Ierland bereikt. Het front van deze depressie zal morgen Frank rijk binnentrekken, maar zijn invloed strekt zich voor morgenavond nog niet tot onze omgeving uit. Voor morgen wordt bewolkt weer verwacht met plaatselijk mist en en kele graden dooi. maar in het noord oosten van het land temperaturen om het vriespunt. ZON- EN MAANSTANDEN 9 Febr.: zon op 08.08, onder 17.41; maan op 18.41, onder 08 46. Hoogwaterstanden 9 Febr.: v.m. 4.15; n.m. 16.26. KORRELTJE De kinderen zijn de satellieten van hun ouders, ze moeten zo vlug mo gelijk in hun eigen baan! (Prof. Kriekemans) De Cubaanse regering heeft goedgevonden, dat de politieke vluch telingen, die de wijk hebben geno men in de Braziliaanse ambassade in Hfvanna, Cuba verlaten. Dit is donderdag in Rio de Janeiro bekend gemaakt. De 77-jarige heer Johannes van Veen, die woonde aan de Paul Kru- gerstraat 4 te Leiden, is vannacht door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zijn 79-jarige echt genote E. A. van Veen-Schimmel, (Advertentie) werd in ernstige toestand in het zie- kenhuis opgenomen. Er is in haar toestand inmiddels verbetering inge treden. Vannacht om even over twaalf bel de een 25-jarige kleinzoon, ook wo nend in de Paul Krugerstraat, bij zijn grootouders aan. Hij kreeg geen ge hoor en keek door het raam naar binnen. Zijn grootmoeder lag languit op de grond. Door het inslaan van de voordeurruit gelukte het hem het huis te betreden. In de kamer zat ook zijn grootvader die ook geen te kenen van leven gaf. Onmiddellijk werd het echtpaar naar het Acade misch ziekenhuis gebracht, waar de man bij aankomst bleek te zijn over leden Vanmorgen was in de toestand van de vrouw enige verbetering in getreden. De brandweer constateerde, dat de schuif in de schoorsteenpijp gesloten was, waardoor de kolendamp terug stroomde in de huiskamer.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1