MAMMOET VAN MINISTER CALS LOOPT OOK IN EERSTE KAMER GEEN GEVAAR VOOR DODELIJKE TREFFER WERKEN, WONEN EN VERMAAK IN EUROPOORTGEBIED Westen van het land heeft vertrekoverschot PSYCHOPAAT ONTSNAPT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 Honderd kinderen en vier leerkrachten hebben de dood gevonden door het instorten van de kapel van een kloos terschool in Biblean, Ecuador. Onder de slachtoffers bevindt zich de moeder-overste. Ter ere van haar 25- Jarig zusterfeest werd in de kapel van de school een godsdienstige plechtigheid gehouden, toen muren en dak het begaven. Driehonderd personen, merendeels kinderen, raakten bedolven. Er zijn ook zeer veel gewonden. Foto: een non, die tussen de puinhopen nog iets tracht te vinden. Een bloedzuiverende kuur met Kroseben Salts Amsterdamse ambtenaren krijgen duurte-uitkering B. en w. van Amsterdam hebben besloten de hoofden van de gemeen telijke diensttakkken te machtigen aan alle gehuwde ambtenaren op weeksalaris, alsmede aan de gehuw de ambtenaren op jaarsalaris voor zover dit salaris het maximum van salarisgroep 6 (ongeveer 9000) niet overschrijdt en voorts aan ongehuw de ambtenaren behorende tot ge noemde categorieën die kostwinnaar zijn, een duurte-uitkering van 50, toe te kennen. De uitkering bedraagt voor onge- huwden die zelfstandige kamerbewo ners, resp. pensionbewoners zijn, 30, de loonbelasting en de premie AOW en AWW komen voor rekening van de gemeente. De vertegenwoordigers der personeelsorganisaties hebben hun instemming met de te treffen maatregel betuigd. Huissense leraar spoedig vrij? BEWIJS VAN MOORD MOEILIJK TE LEVEREN Het schijnt dat het laboratorium onderzoek na sectie op het stoffelijk overschot van de echtgenote van de Huissense leraar V. geen enkele be wijsmateriaal heeft opgeleverd. Dat zal aanleiding kunnen zijn, dat de 44-jarige leraar op vrije voeten zal moeten worden gesteld, omdat de wettelijke termijnen van vooronder zoek zullen zijn verstreken. Deze ter mijnen zijn vier dagen voor de rijks- De twee gevallen in Den Haag, waarbij resp. een man en een vrouw door geweld om het leven zijn gekomen, blijken nog steeds een mysterie te zijn voor de Haagse recherche. Links: een foto van de 39-jarige monteur Van der Lugt, die twee weken geleden in een Haagse suikerwerkfabriek werd vermoord. Rechts: een foto van de 58-jarige weduwe Van Capelle, die in haar woning aan de Hugo Verrieststraat in Den Haag door geweld om het leven is gekomen. bleek in talloze gevallen een afdoen- v de remedie tegen zelfs hardnekkige politie en twee maal zes dagen voor rheumatische pijnen. Dat doen dan de rechter-commissaris. de zes minerale zouten, waaruit Kru- De vrouw, die verklaard heeft een schen is samengesteld. Die brengen doosje met een zuurpreparaat aan de bloedzuiverende organen weer op V. te hebben gegeven om daarmee - gang. Het bloed gaat sneller vloeien zijn echtgenote van het leven te be- sprekend namens zijn gehele frac- en onzuiverheden daarin kunnen zich roven, zal echter op beschuldiging moetwet van minister Cals in de tie, was scherp en fel. Hij „was wel met meer vastzetten, doch worden van uitlokking tot moord in verze- ïerste Kamer nog een voortijdige bereid tot een compromis maar niet a(geTOerd ]angs natuurlijke weg. kerde bewaring blijven, dood zal sterven. Er is zeker een tot elke compromis. Gemeten naar de Waarom zoudt u de proef niet ne- V. beweert, dat hij het preparaat meerderheid voor deze wet, voor opdracht die wy thans hebben te- men? Een flact>n Kruschen is gauw niet heeft gebruikt en later heeft voortgezet en hoger onderwijs. genover de hedendaagse jeugd is het gekocht en u moogt u daarbij reeds weggeworpen. De dood van zijn echt- De debatten in de senaat over de volgens hem het ontwerp van de ge- verheugen in de weldaad, die u daar- genote enkele dagen later zou toeval Het zit er niet in, dat de Mam regeling van het voortgezet onder- miste kansen, wijs duurden gisteern tot laat De AR-fractie gaat verdeeld stem- „f drogist Kruschen Salts. van 'mdervindt. Vraag uw apotheker zijn geweest. Wel trekt de politie avond. Zeven sprekers hebben het men. Vermoedelijk echter woord gevoerd en het wetsontwerp meerderheid voor de wet nog groter van alle kanten bekeken. Op dat zijn dan in de Tweede Kamer. De heer moment was al zeker, dat er geen Algra (AR) maakte nog het welwil- onverwachte beslissing zou vallen lend gebaar de minister te zeggen, en dat het wetsontwerp, zoals het er dat hij en twee fractiegenoten niet thans ligt, het Staatsblad aal berei- bij de stemming aanwezig zullen zijn, ken. om de minister de kans te geven een grootst mogelijke meerderheid te be- Dat de KVP-fractie de bewinds- halen, man zou steunen was geen verras- De KVP-fractie denkt er anders sing. Evenmin, dat de socialisten over. De heer Velthoven sprak van zich achter het ontwerp stelden al een magistrale wet van nationale is het geenszins onmogelijk, dat enige betekenis, leden van de P. v. d. A.-fractie van wege de oppositie, die het ontwerp Verdiensten, aan het openbaar onderwijs geeft zich tegen de Mammoetwet zullen deze verklaring sterk in twijfel, maar daar elk ander bewijs ontbreekt zal (Advertentie) ze er genoegen mee moeten nemen. kele grotere dorpen werkelijk goed te worden toegerust. Voor een mid denstandapparaat, dat in de dage lijkse behoeften kan voorzien zijn 1700 tot 2000 inwoners nodig. Vele De toestroming-^ van mensen naar plattelandskernen komen daar niet Maar landelijke groei groter dan verwacht Volgens prof. Gielen (KVP) heeft uitspreken. Over de houding van de het wetsontwerp grote verdiensten. ttuuicu liberale fractie bestaat in feite geen „Zonder bezwaar kunnen wij voor- het westen van het land is in 1961 aan toe]"waarom1 selectie nodig is" onzekerheid. Mevr. Schouwenaarsstemmen". Hij prees de grote ver- omgeslagen in een vertrekoverschot. Franssen kondigde weliswaar aan, nieuwing, die in de organisatie van Voor Zuid-Holland bedroeg het ver dat zij het antwoord van de minis- het onderwijs wordt doorgevoerd. De treksaldo meer dan 3000 personen. ter wilde afwachten, maar haar sug gestie om het oordeel van de com missieDe Roos af te wachten, al- tegenstanders hadden z.i. te veel na- Als de huidige groeitendens zich druk gelegd op de zwakke punten voortzet, zal op den d ur een ingrij- van het wetsontwerp. Hij vond het pende wijziging optreden in de aan- vorens een beslissing te nemen was van wijs beleid getuigen, dat de mi- tallen inwoners, die in de randstad al duidelijk genoeg. Een dergelijk uitstel is n.l. onmogelijk, omdat de oommissie-De Roos, die advies moet verder mee te werken uitbrengen nog lang niet gereed is. catie, ofschoon volgens De VVD-fractie zal zich uit be zorgdheid voor de vrijheid van het borgen biedt, openbaar onderwijs evenals ook in de Tweede Kamer het geval was tegen verklaren. Felle critiek. Gevaar voor doofheid Produktie van preparaat gestaakt De N.V. Koninklijke Gist- en Spi ritusfabriek te Delft heeft de ver- nister advies heeft gevraagd aan de en in het overige westen van het commissie-De Roos. Hij was bereid land worden opgenomen. Deze bevol- de pacifi- kingsgroei zal ten gunste van het hem het landelijke gebied zijn. wetsontwerp zelf al voldoende waar- Nederland beleefde in 1961 een vaardiging van mengpreparaten van krachtige bevolkingsgroei. Het aan- penicilline en dihydrostreptomycine Bij een val van de trap in haar tal in^°£f,rnnnai^toe met,165 00? tot gestaakt, omdat is gebleken, dathier- huis aan de Vechtstraat te Amster- rond °?"aak moet ge- door doofheid kan worden veroor- dam is gisterochtend de 72-jarige ?och* w°rden ook bij de migratie: zaakt. Het mengsel is onlangs in mevr. M. Been-Blanken om *t leven ïmmJgratie van Italianen en Span- Amerika verboden. In ons land zou gekomen. De vrouw die waarschijn- zich n?g !ee" ®nkel Seval van ern- De protestantse waordvoerders wa- lijk is gevallen doordat zij onwel d stlge doofheid door gebruik van dit pen het felst in hun kritiek. Dr. Van werd, is met het hoofd tegen een Hulst (CH), waarschijnlijk wel railing gekomen. Op basis van de laatste gegevens preparaat hebben voorgedaan, is becijferd, dat in 1981 ons land De produktie van deze mengprepa- 14,37 miljoen inwoners zal tellen. De raten, die onder de naam retromypen bevolking van Nederland neemt snel- werden verkocht, is vervangen door Ier toe, dan was verwacht. Dienten- die van mengpreparaten, waarin geen gevolge is het met uitgesloten, dat dihydrostreptomycine meer voor ons land aan het eind van de twin- komt. De preparaten bevatten nu tigste eeuw 18 tot 20 miljoen mwo- behalve penicilline streptomycine, dit ners telt. werd ook vroeger gebruikt en bij De woningbezetting daalde van deze preparaten blijft een kans op voor de oorlog gemiddeld 4,2 perso- duizelingen bestaan. Streptomycine nen per woning tot nu minder dan wordt gebruikt tegen tuberculose. De t^t PGi jinf kwam nie* alleen m nieuwe preparaten heten retromy- Nederland als geheel, maar ook in pen-S. De Fabrikant heeft de pro- alle afzonderlijke gebieden voor. De duktie van retromypen uit eigen be- woningbezettmg is het hoogst in het weging gestaakt zuiden, het laagst in Zeeland. Het verzorgingsniveau ten platte- lande kan alleen op peil blijven, als men zich voor de functieverdeling van de kernen oriënteert op streken. Binnen die streken dienen dan en- Bij de uitwerking van de plannen voor de nieuwe mond van het Euro poortcomplex zal nader overleg no dig zijn over de afbakening tussen haventerrein en natuurgebied voor de kust van Voorne. De regering wenst hier een behoorlijke, óók land schappelijk en recreatief verant woorde overgang tot stand te zien gebracht, aldus het jaarverslag over 1961 van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan. De minister heeft overleg met het provinciaal bestuur in uitzicht ge steld over het bevorderen van een selectief uitgiftebeleid. De vraag, in hoever de ontwikkeling aan de Nieu we Waterweg uit het oogpunt van kosten en baten kan worden verge leken met mogelijk alternatieve pro jecten, is voorgelegd aan het cen traal planbureau. Specifieke functie Wat de ontwikkeling van de rand stad Holland als geheel betreft, had de regering reeds de hoofdlijnen van het rapport westen des lands over genomen. De vraag was nog open, hoe de doorwerking van deze gedach ten kan worden verzekerd. De rege ring heeft inmiddels besloten, dat als onderdeel van de nationale politiek met betrekking tot het westen des lands een beleid dient te worden ge voerd, dat gericht is op de specifieke functie, die dit gebied, ook bij een geslaagde spreiding van werkgelegen heid over het gehele land, zal heb ben te vervullen als werkgebied, woongebied en recreatiegebied. Het werkgebied wordt bedoeld voor activiteiten, die in het nationale -en internationale kader op dit milieu Opnieuw is een gedetineerde ont vlucht uit het rijksasiel voor psycho paten te Groningen. De 27-jarige verpleegde J. T. Skhür uit Den Haag heeft gebruikmakend van de dikke mist, toen hij door een bewaker van het rijksasiel op weg was naar het huis van bewaring in Groningen, weten te ontsnappen en kon nog niet worden achterhaald. Skhür was in 1961 veroordeeld we gen een poging tot moord. zijn aangewezen, zoals gespeciali seerde tuinbouw, de grote havens, aan vaarwater gebonden industrieën, dienstverkeer in de handels- en transportsector e.d. 610 miljoen bewoners Het woongebied is gebaseerd op een bevolking van 6,5 a 7 miljoen omstreeks 1980 en 8,5 a 9,5 miljoen aan het eind van deze eeuw. In hoever de bevolking in hèt wes ten des lands omstreeks 1980 bene den 6,5 miljoen zal kunnen blijven of daar bovenuit zal gaan, zal o.m. afhangen van het welslagen van de decentralisatiepolitiek. Het recreatiegebied is ontworpen voor de eigen bevolking van de rand stad Holland en voor het grote toe ristische en vakantiebezoek van el ders. De sloper kwam er aan te pas In het dorpje Waalre hebben vee boeren de sloper te hulp moeten roe pen om hun ingekuilde voerbieten uit de bevroren grond te halen. Eerder had men al gedacht aan het aanbrengen van lichte springladingen om de kuilen te openen. Toestemming aan het Ministerie van Oorlog werd gevraagd doch niet verkregen. Men heeft toen gedacht aan de sloper die met een luchthamer, normaal ge bruikt voor het slopen van muren, de grond opengebroken heeft. Boeren uit de omtrek zullen deze methode ook aan gaan wenden. Ook in leger offieieren van vakdiensten? In het georganiseerd overleg voor militair beroepspersoneel beneden de rang van officier zal binnenkort de instelling van een nieuwe hogere onderofficiersrang en de officiers rang van vakdiensten aan de orde worden gesteld. De thans bestaande hoogste onder- officiersrang, die van adjudant-on derofficier, zal dan in de toekomst nog worden gevolgd door de rang van adj-.onderofficier der eerste klasse. Deze categorie kan dan in de gele genheid worden gesteld examen af te leggen voor een benoeming tot of ficier van vakdiensten, zoals dat ook bij de marine het geval is. Voor deze officieren geldt als eindrang de rang van kapitein. Een nieuwigheid op het gebied van de op het ogenblik bijzonder geliefde pruiken en pruikhoeden komt uit Engeland, het is een waterproof-pruik, welke als badmuts kan worden gedragen. Carolyn Methvèn toonde deze pruik tijdens een lunch-show in de Britse hoofdstad. Directeur van de Texelse Stoomboot geschorst Wegens ernstig verschil van in zicht over de bedrijfsvoering heeft de raad van commissarissen der N.V. „Texels eigen stoomboot onder neming" de directeur, de heer P. Si- binga, Mulder, met ingang van 4 februari geschorst. De vergadering van aandeelhouders zal dienen te beslissen of de directeur al dan niet ontslagen wordt. Het is nog een open vraag hoe de aandeelhoudeds al len bewoners van Texel op de stappen van de raad van commissa rissen zal reageren, daar ze twee jaar geleden een advies van dit col lege eenvoudig naast zich neer ge legd hebben en niet nummer één van de voordracht als directeur ko zen, doch nummer drie, de nu ge schorste directeur. Van de zijde van de raad van com missarissen werd meegedeeld, dat de reden van het besluit genoegzaam bekend is. Reeds enkele maanden na het in dienst nemen in 1961 was het de raad van oommissarissen duidelijk dat er zich steeds conflicten zouden voordoen. „Met deze man kan nu eenmaal niet vruchtbaar worden sa mengewerkt, hij hecht absoluut te weinig waarde aan de adviezen die wij hem verstrekken*. Vele Bosschenaren leven al geruime tijd - als rij vrij hebben - in de sfeer van Oeteldonk: het zijn de vele nijvere werkers, die de praalwagens voor de grote optocht opbouwen. Met behulp van ijzergaas, papier en emmers verf vervaardigen zij de groteske figuren, die tijdens het carnaval vele uitroepen van bewondering zullen opwekken. Onze fotograaf maakte maandag een tocht langs de verschillende adressen, waar de wagens kk opbouw aljn en maakte op één ervan het bijgaande plaatje.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7