MANNEN ROKKEN IJSBREKERS BREKEN VAARWEG VAN AMSTERDAM TOT VOORBIJ LEIDEN HET PARIE ORGEL, GENIALE NEDERLANDSE VINDING Een bezoek aan Burma WOENSDAG 6 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAG...A 0 ERNSTIGE WAARSCHUWING: Tanklichters moesten op tijd in Amsterdam zijn Om vijf uur vanmorgen vingen te Amsterdam twee ijsbrekers de moeizame reis aan door het op sommige plaatsen meer dan 70 centi meter dikke ijs in de vaarweg van Amsterdam naar Leiden. Het doel van de reis is scheepswerf Akerboom te Oegstgeest aan de Hoge Mors- weg (nabij Leiden) waar twee tanklichters liggen, die met de grootste spoed naar de Westkust van Afrika verscheept moeten worden. De opdrachtgever kon niet langer wachten. Zij gaan in Amsterdam aan boord van een zeeschip. De lichters hebben een lengte van 35 meter. De vaarweg die gebroken moet worden is: de Nieuwe Meer te Am sterdam, de oostelijke Ringvaart, van de Haarlemmermeerpolder (langs Aalsmeer en Kaag), De Kagerplas, De Zijl, de Oude Vest door Leiden, het Galgewater en de Oude Rijn tot onder Oegstgeest. Om streeks zeven uur vanavond worden de schepen in Leiden verwacht. In Leiden zelf ligt geen ijs, dus daar hebben de schepen weinig moeite. Het behoeft geen betoog, dat na het passeren van de schepen in de vaarweg een ernstige waarschuwing van kracht is. De velen, die van het ijs gebruik maakten om de weg af te snijden, bijv. te Lei den van Haagweg naar Morsweg, dienen van het feit op de hoogte te zijn. Vooral 's avonds kunnen hiermede ernstige ongelukken ge beuren. Omwonenden en bewoners van woonschepen in de vaar route zijn zoveel als mogelijk was gewaarschuwd. Het ligt niet in de bedoeling, aldus vernamen wij vanmorgen van de heer M. Weima, directeur van de markt- en havendienst te Leiden de vaargeul open te houden. Tengevolge van het breken zal het zijns- inziens straks nog veel moeilijker worden de route ijsvrij te maken en te houden. Grondijs komt naar boven, schoten, vele decimeters dik, zullen de vaarweg versperren. ALPHEN AAN DEN RIJN Damse Rijn wordt opengebroken voor tewaterlating Al meer dan een week is personeel van de scheepsbouwwerf „De Voor uitgang" van D. en Joh. Boot onaf gebroken bezig met grote luchtdruk- boren het op de meeste plaatsen een halve meter dikke ijs van de Damse R"n te v -eken en de zware schotsen er uit te halen. Dit lang niet gemak kelijke karweitje is nodig, omdat de coaster Breewijd voor wat het werk op de helling betreft al enige tijd klaar is en het hoog tijd wordt, dat de kiel voor het volgende schip in deze serie wordt gelegd. Met de grote hijskraan worden de vaak drie tot vier ton wegende schotsen uit het water gelicht en tientallen meters verder weer aan de walkant neergelegd. Bovendien wordt met sterke compressors lucht in het water geperst, waardoor ver der dicht vriezen van het reeds opengemaakte wak wordt voorko men. Het is de bedoeling het ruim 1250 ton metende schip morgenochtend om 11 uur te water te laten. Dit zal ongetwijfeld een indrukwekkend ge zicht zijn, waarvoor zeker grote be langstelling zal bestaan. Ronde wedstrijd Goudse Rijpad Op de ijsbaan van de vereniging „Het Goudse Rijpad" wordt morgen avond een Nationale Ronde wedstrijd gehouden waarvoor .een bedrag van 100 aan "prijzen plus premies be schikbaar is. De wedstrijd vangt om half acht (precies) aan. Inschrijven dezelfde avond tot 7 uur hotel Rijnlust, telef. 01720-2003 HILLEGOM FEESTELIJKE BIJEENKOMST VAN DE K.A.B. Zondagavond werd de jaarlijkse feestavond van de Katholieke Arbei der Beweging gehouden in Treslong. De voorzitter, de heer J .Kok, meende deze gelegenheid, het samenzijn van een groot aantal leden, te moeten be nutten met op verschillende aange legenheden te wijzen. Allereerst vroeg hij aandacht voor het feit dat de Katholieke Arbeiders Beweging 75 jaar bestaat. En dat er zovelen bij deze feestelijke bijeenkomst aanwe zig kunnen zijn en er ondankshet slechte weer hebben willen komen, bewijst dat er tussen de leden een hechte band bestaat. Het bezoeken van de culturele bijeenkomst beval spreker in de aandacht aan. Daarna ging het doek open en trad het Carla Flink's theaterbureau met 'n variétéprogramma „Elk wat wils". Daarbij werd de muzikale omlijsting verzorgd door George Amelung, de heer Frans Vrolijk was de conferen cier. „Vier-Dorpen-toernooi" Nu de competitiewedstrijden in Haarlem en eenvolgende jaren beslag gelegd op Voor deze week wordt begonnen Leiden achter de rug zijn, komt het de wisselbeker en als deze club er met een wedstrijd tussen Hillegom traditionele „Vier-Dorpen-toernooi" dit seizoen in zou slagen het toernooi en Noordwij k, donderdagavond in het de aandacht vragen. Aan dit 16e dam- te winnen, komt zij in het definitief Hillegomse clublokaal .Weltevreden' Schaatsen. Ijs en weder dienen evenement nemen dezelfde vier dor- bezit daarvan. Naast het sportief ge- om 7 uur. Belangstellenden zijn al- de organiseert de Ter Aarse IJsclub pen deel als in het vorig jaar: Hille- noegen en propaganda voor het edele tijd welkom. Deze zelfde avond spe- op haar landijsbaan a s. donderdag- gom, Noordwijk, Rijnsburg en Sas- damspel is er een grote rivaliteit om len Rijnsburg en Sassenheim in Rijns- avond om half acht een afvaLwed- senheim. De damclub „Rijnsburg" het bezit van deze fraaie beker. burg. strijd voor dames, heeft reeds gedurende twee achter- Het St. Franciscus Liefdewerk, dat zijn basis heeft aan de Nieuwe Rijn 52, heeft gisteravond in het St. Antonius Clubhuis te Leiden zijn dankbaarheid be tuigd t.a.v. degenen, die ten bate van het Liefdewerk één of meer lammetjes hebben opgevoed tot ferme dieren, die in de sch; .oenwereld wat in de melk te brokkelen hebben. De weiders werden op de jaarlijkse Schaapjesavond getrakteerd op een vrolijk, gevarieerd feest, dat bestond uit het opvoeren van de bekende ko medie „De bungalow", uitstekend gepresenteerd door „De Gastspelers", en een bal onder leiding van de heer E. Castelein. De Schaapjesavond werd ingeleid door de eigen band van het clubhuis „De Spreewpot", vijf jongelui, die als „The Real Jumping Stars" bij de feest vierders bijzonder in de smaak vielen met muziek, die zij bovendien zelf gecomponeerd hadden. Een van de Stars was voor deze gelegenheid even uit de kazerne komen overwippen. Hierboven ziet u de echte sprin gende sterren: Ben v.d. Tuin, solo-gitaar, Aad v.d. Meer bas-gitaar; Nico Korpershoek, slag-gitaar; Johnny Privé, drums; en Ruud de Vos, zang. TER AAR WAAR DE DRAGEN i speciale correspondent) MAAR DE VROUW „NIET DE BROEK AAN" HEEFT MANDALA Y (P P) - Eén van onze Europese vrienden maakte gisteravond een beetje een vreemde opmerking. „Het wordt nooit iets met dat land hier", zei hij, „zolang de mannen hun rokken niet verwisselen voor de westerse mannendracht, de broek". En daarmee bedoelde hij dan dat zij afstand zouden moeten doen van hun open san dalen en blote voeten, dat zij met sokken aan en heel gewone schoenen zouden moeten gebruiken. Nu zitten wij een beetje met die uitspraak. Want aan de ene kant waarderen wij het zelfbewustzijn van dit volk, dat on danks veel modernisatie de oude traditionele kleding is blijven dragen, aan de andere kant voelen we dat onze vriend gelijk heeft. De om het middel gevouwen wijde rok, aan de voorzijde samen geslagen en vastgehouden met een losse knoop, is niet zo'n heel praktisch kledingstuk. Op ieder kantoor zien wij de gehele dag man nen bezig hun rok de z.g. longyi - opnieuw te ordenen en samen te binden. Iedere drukke of onverwachte beweging, hard lopen of bukken b.v., kan voor gebruiker heel onplezierige gevolgen hebben, als hij er niet voor zorgt op tijd en steeds weer de juiste tegenmaatregelen te nemen. DEMONSTRATIE TE NIEUWKOOP De 33-jarige Rotterdamse mechanicus Anton Parie heeft op werkelijk ge niale wijze oen naar de uitvinder ge noemd orgel ontworpen volgens een elektro-mechanisch systeem, dat alle goede eigenschappen van het be roemde Hammond-orgel ii zich ver enigt en dat tegelijkertijd door zijn aantrekkelijke prijs voor iedere se- rieuse orgerliefhebber bereikbaar is. Gistermiddag werd in het Sport hotel te Nieuwkoop een persconfe rentie gehouden waar o.a. aanwezig was de bekende Nieuwkoopse musi cus Simon de Koker, ten einde bij hel publiek wat meer bekendheid te brengen met deze revolutionaire vin- ding. De Hammond-fabriek in Amerika heeft sinds de dertiger jaren met zijn feilloze mechanisch elektronische orgels de wereld veroverd. Liefst 80.000 orgels worden jaarlijks over de gehele wereld geleverd. Voor Amerikaanse begrippen is het daar niet duur. In Europa, waar slechts op bescheiden wijze elektronische or gels worden gemaakt, zijn ze noga prijzig. Ongeveer 3 jaar geleden is de heei Parie met een geheel eigen systeem begonnen, daarbij overwegende eer orgel te ontwerpen, dat door zijn lagf prijs aantrekkelijk zou zijn voor /e len en dat onder alle omstandighe den zijn toonhoogte en toonkwalitei moet bewaren. Daarbij moest angst vallig worden vermeden ook maai ergens te raken aan het door de no dige patenten rondom beschermd- Hammondorgel. Geslaagd De uitvinder is in zijn opzet volko men geslaagd. Zijn vinding verschilt wezenlijk van het Amerikaans0 sys teem, werkt toch mechanisch, heeft Simon de Koker aan het nieuwe Parie-orgel een praktisch onbeperkte levensduur en kost nog niet ten volle vier-dui- zend gulden. Het onderhoud bestaat slechts in het eenmaal per jaar smeren van de generator. Temperatuurs- en voch tigheids verschillen hebben generlei invloed. De toonopwekking geschiedt door middel van roterende toonschij- ven, welke door een synchroon-mo- tor worden aangedreven. Deze toon- schijven hebben elk een eigen dia meter en zijn bepalend voor de toon hoogte, toonkwaliteit en klankkleur. Deze klankkleur wordt direkt be ïnvloed door z.g. „draw-bars", die variabel zijn (acht standen) en de organist de mogelijkheid laten zelf zijn eigen klank te mengen en daar door een eigen klankstijl te ontwik kelen, die typerend te noemen is voor de bespeler. Oojt buitenlandse belangstelling Ook in het buitenland bestaat al een goede belangstelling voor dit Parie orgel en de mogelijkheden voor ex port zijn zeer zeker waarschijnlijk. De produktie, die momenteel 30 or gels per maand bedraagt, zal spoedig tot 100 stuks oplopen. In de zaal wa ren een drietal orgels geëxposeerd, die alleen in uiterlijk verschilden. Zowel de heer Meeder als Simon de Koker, dealer "an het Parie-orgel in het Rijn- en Gouwegibied, demon streerden de verbluffende mogelijk heden, die het nieuwe orgel biedt. Het opmerkelijke is, dat het in iede re ruimte gebruikt kan worden. Door een ingebouwd systeem krijgt de ruimte waarin het staat, juist die accoustiek, die het behoeft. Zowel vandaag, woensdag, als don derdag, wordt de tentoonstelling met demonstratie gehouden, 's middags van 3-6 en 's avonds van 8-11 uur in het Sporthotel. Activiteit geremd. Wij hebben de longyi ook geprobeerd te dragen thuis, want volgens zove len zou het zo'n koel kledingstuk zijn. Daar geloven we nu ook niet meer in. Het korte broekje is veel plezieriger Dat hebben we maar weer snel te vooschijn gehaald. De dracht bléék onpraktisch en remde alle aktiviteit. Het Burmese volk is zo gewend aan het dragen van sandalen, die gemak kelijk uitgeslipt kunnen worden, dat dat weer tot een andere vreemde gewoonte aanleiding werd. Ieder vindt het normaal de benen op de stoelen onder het lichaaim te vouwen, wanneer hij gaat zitten. Dat zou thuis best kunnen, maar het is een vreemd gezicht om op kantoren men sen zo te zien werken. Ook valt het ons altijd weer op, dat vele Burmezem, tot ministers en an dere hooggeplaatsten toe, er geen been in zien om op deze wijze gezeten, hun gasten te woord te staan, wan neer het gesprek een vriendschappe lijke toon krijgt. Huiselijk en heel gewoon is bet wel. Daarmee vergoeilijken velen de ge woonten van onze gastheren. Maar denk eens hoeveel moeite het koert om tot een handeling te komen. Hoe veel taken zullen per dag ongedaan blijven onder het moto „Dat komt straks wel, ik zit nou prettig". Wel statig. Is de Burmese mannendracht mooi Wij vinden dat de kleding iets sta tigs heeft, wanneer een man geheel volgens de oude gewoonten, boven de longyi zijn hemd draagt dat daarvoor ontworpen is, het korte jasje aan heeft en vooral ook wamnneer hij - bij meer formele of plechtige gele genheden, het typische Burmese hoofddeksel, de gaubang draagt. Maar onze moderne overhemden heb ben de markt hier veroverd. Zij zijn gemakkelijker te onderhouden, goed koper en prettiger te dragen, omdart het Burmese hemd geen open hals heeft. Dat staat niet zo fraai, zeker niet, wanneer zoals vaak gebeurt, lange of korte mouwen - altijd lange voor plechtige bijeenkomsten - cn is meestal wit van kleur. Het jakje wordt aan de voorzijde van de hals naar beneden toe gesloten met afneembare sierknopen, die soms van eohte parelen of edelstenen ge maakt zijn. Onder de blouse wordt een wit lijfje van kant of katoen ge dragen. De onderkleddhg is door de ^e-inigyi" heen zichtbaar. Toen de vrou wen deze pakjes voor het eerst gin gen gebruiken, waren de monniken vertoornd. Zij riepen op tot verzet en tot boycot van de winkels waar de materialen verkocht werden. Zelfs kwam het zover dart vrouwen van monniken in het openbaar een pak slaag kregen. Hun puritanisme heeft het niet kunnen winnen van de vrouwelijke wil om een nieuwe mode te gaan volgen. Nu dragen 1e vrou wen, jong en oud, in dorpen en in de steden, de doorzichtige nylonblouse. Baden. Een beschrijving van de dameskle ding zou niet compleet zijn als we niet vertelden, hoe de longyi bij het baden en zwemmen gebruikt kan worden als badcostuum. Een westers De lucht bolt de rok zodra deze het water raakt. Dat houdt de meisjes een paar minuten d. ij- vende als statige zwanen in De dameskleding van Burma is nauwelijks aan mode onderhevig. De doorzichtige nylonblouse is soms wit, soms getint van kleur. Bij moderne meisjes zijn de mou wen, in tegenstelling tot vroeger, kort. De charmante dracht is overigens traditioneel. boven de longyi hert westerse col bertjasje wordt aangetrokken Charmante damesdracht. Waar de mannen een rok dragen, zou men kunnen verwachten dat de vrouw „de broek aan heeft". Maai dart is niet zo. Wanneer we de Chi nezen die in dit land wonen, niet meetellen, bij wie de vrouw wel vaak 'n piama-achtige broek draagt, kunnen we blij zijn om de werkelijke vrouwelijke kleding van de Burmese vrouw. De damesdracht kan ons bekoren. Evenals de mannen dragen de vrouwen een longyi. Deze is iets langer, terwijl de stoffen en het dessin verschillen van de man. Maar ook zij slaan de longyi rond het lichaam en vouwen die vam voren samen. Nooit is het nodig de rokken te verlengen, te verkorten, te verwij den of Iii nemen. Als een vrouw lichter of zwaarder wordt, behoeft zij zich over haar kleren geen zor gen te maken. Want de longyi past altijd. Nylon ea monniken. Bc.en de rok draagt zij de ..eingyi", een van nylon of ander, maar altijd doorzichtig materiaal v ervaardigd kort jasje Deze „eing.>i", eigenlijk I meen een blouse dan een Jasje, heeft zwempak hebben we hier nooit zien dragen. Als een vrouw gaat zwem men, trekt zij de longyi van haar middel af omhoog tot boven haar borst. Dart stelt haar in staat decent in het openbaar een bad te nemen. Bij het aankleden slipt zij een droge longyi over haar hoofd, laat die over de natte glijden, welke laatste dan meteen in de rivier of in de beek kan worden uitgewassen. Heel handig kunnen de allerarmsten, zij die geen tweede longyi bezitten, langzaam in het water glijden, waar bij zij de rok omhoog tillen naarmate het wateroppervlak rijkt. Het bad wordt genomen met de longyi op het hoofd gevouwen. Dan is er nog dat kunstje, dat vooral jonge meis jes zo graag uitvoeren. Van het platform afspringen zij in het water, de longyi van onder ocen houdend. De lucht maakt van de rok een ballon zodra deze het wa teroppervlak raakt. Een paar minu ten kan de baadster zioh zo drijvend© houden. Zoals een speelgoedeendje in een badkuip drijft. Of is het char manter om te zeggen zoals 'n graci euze zwaan zioh voortbeweegt over een spiegelende vijver (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6