WOENSDAG 6 FEBRUARI l»6ó DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 AGENDA VAN DE LEIDSE RAAD Wat lezers schrijven De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 11 februari a.s. te veertien uur Te behandelen on derwerpen zijn o.m.: Benoeming van een lid van de Commissie voor het Openbaar Slacht huis vacature de heer J. G. Lamers). Benoeming van een lid van de Com missie voor de Personeelszaken (va cature de heer B. de Kier). Benoeming van een drietal docen ten aan het Gymnasium. (Mevr. drs. A M. C. Koster-van den Bovenkamp, drs. G. Sybesma, mevr. N. H. Ro- bijns-Trimp. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Jacob van Campenlaan. (R. P. Drayer). Voorstel inzake vaststelling van de bedragen, welke per leerling voor de openbare scholen, onderscheidenlijk voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lagzer onderwijs, voor het jaar 1963 beschikbaar worden ge steld. Voorstel inzake vaststelling van het bedrag, dat in het jaar 1962 per leerling van de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs, ver bonden aan het Pedologisch Instituut, beschikbaar zal worden gesteld. Voorstel inzake het vaststellen van het bedrag, dat per leerling van de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kin deren en aan lichamelijk gebrekkige kinderen en van de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs HET STAAT DEZE WEEK IN Als dominee Graafland niet zo'n sportieve predikant was geweest zou Nederland nooit de namen hebben gehoord van een aantal aalvlugge, voortreffelijke voetbal lers, sterren op de Nederlandse velden! Achttienjarig meisje, dat aan de Sorbonne Duits studeert, componeert en zingt een liedje en is meteen schatrijkl V5/ HET MEISJE EN DE LEEUW is een schokkend, diep-ontroerend ver haal met een tragisch einde over de vriendschap tussen een meisje van tien jaar en een volwassen, ongetemde leeuw. Een der sterkste historische verhalen, ooit in Pa norama gepubliceerd. Met Russin getrouwde Neder lander met drie kinderen (géén communisten!) emigreert met zijn hele gezin op kosten van de Russische regering naar Rus land. Panorama interviewt henl Er staat een moor denaar met ijs koude ogen achter de schermen van de Cubaanse re volutie. Neder lands journalist heeft voor Pano rama exclusief in terview met de aanvoerder van de „Tijgers". Wat Columbus in 1492 in 70 dagen heeft gedaan deed een 20- eeuwse navolger in 97 dagen! De merkwaardige reis van de negen imitatie-Columbussen. zo boeiend is nu PANORAMA En naast dit alles: bladzijden vol actuele foto's, pagina's met kleu renfoto's, geestige cartoons, span nende verhalen, charmante kleu- renomslag van Ducro: kortom, als elke week elke bladzijde een nieuwe verrassing. Losse nummers zijn overal ver krijgbaar 50 ets, maar u spaart geld door u per briefkaart (het adres: Panorama-Haarlem is vol doende) als vast abonnee op te geven. Dan kost 't u maar 40 ct per week en de beide eerstvolgende nummers krijgt u cadeau. (Advertentie) verbonden aan het Pedologisch In stituut voor het jaar 1963 beschik baar wordt gesteld. Voorstel inzake het vaststellen van het bedrag, dat per leerling van de bijzondere scholen voor buitenge woon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den, aan woonwagenkampkinderen en aan slechthorende en spraakge- brekkige kinderen vooi het jaar 1963 beschikbaar wordt gesteld. Voorstel inzake het beschikbaar stellen vban gelden voor de aanschaf fing van schoonmaak-apparatuur ten behoeve van de Dr. van Voorthuysen- school. Preadvies op het verzoek van het het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera om medewerking voor de stichting van een school voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen op een ter rein aan de Boerhaavelaan. Voorstel inzake het nodig oordelen, dat aan de Ambachtsschool alhier, wordt verbonden een twee-jarige avondcursus opleiding bewijs alge mene ontwikkeling nijverheidsonder wijs, tevens cursus voorbereidend uitgebreid technisch onderwijs. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en omstreken om de uitbrei ding van het leerplan van zijn nij verheidsschool voor meisjes „Bos huizen" met de 3-jarige vooroplei ding lerares N.O. nodig te oordelen. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en Omstreken om de uitbrei ding van het leerplan van zijn nij verheidsschool voor meisjes „Boshui zen" met een 2-jarige opleiding kos tuumnaaister te oordelen. Voorstel inzake het in beheer en exploitatie geven van het terrein aan de Telderskade, hoek Rooseveltstraat, aan de Stichting Leidse Jeugdver- blijven. (RK Vrouwelijke Jeugdbe weging St. Cunera). Voorstel inzake het inbrengen in beheer en exploitatie bij de Sport stichting van sportterreinen c.a., ge legen in de Kikkerpolder. Voorstel inzake verhoging van de ten behoeve van de restauratie van twee ramen in de Pieterskerk aan het College van Kerkvoogden dei Hervormde Gemeente toegekende bij drage. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit dd. 27 augustus 1962. no 226, inzake de aanleg van een kanaal tussen de Rijn en de Vliet en de bouw van drie bruggen over dit ka naal. Voorstel inzake het aankopen van de woningen Oranjegracht 10, 10a en 66, 68a. 4550 en 4750). Vooretel inzake het aankopen van een perceel grond, gelegen aan en nabij de Haagweg, ten behoeve van de bouw van een transformatorsta tion. Voorste! inzake het verkopen van een perceel bouwterrein gelegen aan bet Lammenschansplein aan auto handel (vorige vergadering door b. en w. teruggenomen). Voorstel tot het oninbaar verklaren van een aantal bedragen, welker ont vang"! in de gemeenterekening 1961 zou moeten worden verantwoord, alsmede van diverse vorderingen. 609,22). Preadvies op het verzoek van de directies van het St. Elisabeth Zie kenhuis, het Diaconessenhuis en de Anna Kliniek voor Orthodaedie inza ke ontheffing van de riool en straat- belasting. (Voorstel afwijzende be schikking). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het verbete ren van de verwarming van het Ge meentearchief en van de percelen Vliet 43 en 46. WIM KAN IN LEIDSE SCHOUWBURG De Wim Kan-avond van „de Natio nale" hedenavond is niet in de Stads gehoorzaal, zoals is vermeld, maar in de Schouwburg. Aanvang 8 uur non. NIEUWE LENING VOOR DIACONESSENHUIS Voor de bouw van het nieuwe Dia- oonessenziekenhuis heeft de vereni ging opnieuw een lening gesloten, thans van 2l/i miljoen. Er loopt al een lening van 1% miljoen gulden. B. en W. stellen de raad voor de betaling van rente en aflossing te garanderen. BOUWPROBLEMEN IN ZOETERWOUDE Zoeterwoude, 3 februari 1963 Gaarne zou ik in uw blad even reageren op een onjuiste passage in het verslag van de laatste raadsver gadering van de gemeente Zoeter woude. Hierin staat o.m.: „Ondanks toe treding van de gemeente tot het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in 1961 is het aantal spaarders pas vorige week gestegen tot twee. Er ligt een bouwplan van dit Fonds in „De Loethe". Hier is ergens een misverstand in het snel. wat het aantal spaarders betreft. Dit is niet twee. maar acht, waarvan 6 Zoeterwouders en 2 van elders, die hier een eigen woning konen. De conclusie, welke de burgemees ter trekt, blijft evenwel dezelfde: dat het college er gelukkig mee zou zijn, als meer mensen, die daar best toe in staat zijn, naar eigen woningbezit zouden streven. Zes spaarders is toch ook weinig in een gemeente met zo'n groot aantal woningzoekenden. Velen zoekon de weg van de min ste weerstand en wachten maar af, tot er ergens eens een hui-* vrij komt of ze aan de beurt zijn bij de woning bouwvereniging; deze laatste kan echter ook geen ijzer met handen breken: het contingent woningwet woningen is elk jaar beperkt. De iongplui verdienen tegenwoor dig gelukkig) een flink, soms zelfs een hoog loon. En als twee jonge mensen. die samen een goede toe komst wensen op te bouwen sa men sparen, kunnen zij een heel eind komen. Reeds voor duizenden jonge spaar ders heeft het Bouwfonds woningen gebouwd: ook spaarders van een be perkt eigen geld. Oo talriike plaatsen in Nederland worden B G -woningen gebouwd. In de naaste toekomst zul len er ook 12 B G.-woningen in De Loethe worden gebouwd: de plannen en tekeningen liggen gereed. In een verder verschiet zal het Bouwfonds hopelijk ook gaan bouwen in plan Zuidbuurt en stellig ook in plan West einde. Als de heer Westerman spreekt over bevordering van particuliere- woningbouw, moge hij zich herinne ren. dat er al vrij veel gedaan is om dit te stimuleren. Tot twee keren toe is de KVP-afdeling in deze rich ting werkzaam geweest. Nauwelijks 2 jaren geleden werd er nog een actie op touw gezet. Er waren toen een tiental gegadigden opgekomen en de gemeente droeg een steentje bij door de bouwgrond vrij voordelig beschikbaar te stellen. We hebben toen verschillende malen bijeenge zeten, ook met de vertegenwoordiger van het Bouwfonds. Het liep even wel op niets uit. Toen de plaatselijke commissie van het Bouwfonds enige tjjd geleden vergaderde, kwam ook het punt ter tafel van propaganda maken voor B.G.-woningen, omdat er 12 op stapel stonden. Gezien de onvoldoende be langstelling bij de actie van de KVP zagen we er echter weinig in om als plaatselijke commissie nu propaganda te voeren. Tot slot nog een enkele opmerking: Het Bouwfonds is een instelling van Ned. Gemeenten, die zich aaneenge sloten hebben met het doel het eigen- woningbezit te bevorderen. Voor de bouw van woningen werkt het Bouw fonds met gelden der aangesloten ge meenten en van de spaarders: de spaarders ontvangen een goede rente; momenteel 3,6 pet 's jaars, wat hoger is dan bij vele banken. Het Bouwfonds is dus geen instel ling, die winst beoogt. Ook onderget. werkt dus vrijwel pro Deo, of in onze moedertaal voor de goede zaak, n.l. van de opheffing van de woningnood, staatsvijand no 1. Met vriendelijke dank voor plaat sing aan u, geachte redacteur, ver blijft ADR. J. VAN DER POEL, secr. pl. commissie Bouw fonds van Ned. Gemeen ten. WOUBRUGGE Ledenvergadering Onderling» Hulp. In Het Oude Raedhuys werd dinsdagavond een jaarvergadering gehouden van de vereniging Onder linge Hulp. Penningmeester G. Kroes deelde in zijn jaaroverzicht onder meer mede, dat de kas van de zie kenhuis verpleging een achteruitgang vertoonde van 132 gulden, terwijl die van de ziekengelduitkering een batig saldo had van 1274 gulden. De be scheiden van de penningmeester wer den door de commissie goedgekeurd. In de nieuwe commissie namen zitting de leden J. Dijkstra en D. Wittebol. Zowel voorzitter C. Rijlaarsdam als penningmeester G. Kroes werden bij de bestuursverkiezing herkozen. Voorts werd besloten, de contributie van de ziekenhuis verpleging te ver hogen van 10 tot 15 gulden per half jaar. Na langdurige discussie werd besloten als reisdoel voor het jaar lijkse uitstapje der leden te kiezen het eiland Walcheren en wel begin juli. Prijsjassen. In Het Oude Raed huys werden dinsdagavond klaver jas wedstrijden gehouden, waaraan 28 personen deelnamen. De uitslag werd: 1. J. van der Lip, 5275 p.; 2. T. van Luiing, 5266 p.; 3. J. Wit, 5168 p.; 4. W. Verkade, 5045 p.; 5. mevr. Beuk, 4976 p.; 6. C. Wijsman, 4910 p.; 7. H. Rodenburg, 4902 p. De volgende wedstrijd, om de wis selbeker, wordt gehouden op maan dag 18 februari. SPAREN VOOR DE KINDEREN de spaarbank met volledige bankservice 10 (Advertentie) het behaalde percentage van de ge middelde zaalbezetting bij de toneel voorstellingen gedurende de jaren 1952 t.m. 1961. Deze percentages va rieerden in genoemde periode van ongeveer 77 tot 78 procent, met als hoogste gemiddelde het bezoek in 1961, waarin het percentage onge veer 80 was. In het verslag wordt opzettelijk een verslag gegeven over de laatste tien jaren, aangezien de Nederlandse Televisie Stichting in 1962 haar 10-jarig bestaan herdacht. Wanneer rekening wordt gehou den met het feit, dat het aantal te levisietoestel-bezitters in de latere jaren vergeleken bij de beginjaren een onverwacht grote toename heeft te zien gegeven, dan mag hier wor den geconstateerd, zo wordt in het verslag gezegd, dat het medium te levisie beslist geen concurrentie be tekent voor het. „levende" toneel. „De veronderstelling lijkt gerechtvaar digd, dat mogelijk in de toekomst zou kunnen blijken, dat eerder het tegendeel het geval is." Televisie doet schouwburg geen kwaad De televisie oefent beslist geen ongunstige invloed uit op het be zoek aan toneelvoorstellingen. Dit wordt vastgesteld in het verslag van de Koninklijke Schouwburg te Den Haag over het jaar 1961, dat gisteren is uitgekomen. Deze opvatting wordt in het verslag gedemonstreert met Aetherklanken DONDERDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Ochtendvaria (gr.). 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Progr. overz. Aansl.: lichte gr. muz. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klass. gr. muz. 9.35 Waterstanden, 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omroepork.: mod. muz. 11.45 Boekbespr. 12.00 Licht instr. ens. en zangsol. 12.30 Me- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Dans- ork. en zangsol. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded., event, act. of gr. muz. 13.25 Beursber. 13.30 Johan Willem Friso- Kapel. 14.00 Als en piano: ZigeuneT- liedeien en Negro Spirituals. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Weense melo dieën (gr.). 15.30 Voordracht. 15.50 Pianorecital: klass. en mod. muz. 16.20 Lichte gr. muz. voor de jeugd. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Pianospel: lichte muz. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gespr. brief. 18.40 Amerik. songs. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Carrousel, progr. dat alle kanten opgaat. 20.00 Nws. 20.05 Radio-Kamerork. en sol.: kiass. en mod. muz. 21.00 De leeuw van Vlaanderen, hoorspel. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gr. platen. 23.55-2400 Nws: HILVERSUM H, 298 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Gr. muz., strip voor de jeugd en event, act. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 NCRV-lied. 10.03 Klass. gr. muz. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal ens. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geest, liederen. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Operettemuz. (gr.). 12.25 Voor de boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.38 Draaien maar!!!: lichte Nws. gr. muz. 13.40 Wisse was sen licht progr. (herh. van zondag jl.). 14.00 Prom.-ork. en sol. 14.35 Ik wil mijn kinderen terug, hoorspel (deel 4). (Herh. van maandag 4 febr. jl.). 15.30 Lichte gr. muz. 16.00 Bybel- overdenking. 16.20 Kamermuz. met blokfluit. 16.40 Mod. gr. muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. bewerkingen van liederen en dansen uit heden en verleden. 18.05 Lichte gr muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Musebte- ens. ld.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Geest, liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing: AR. 20.00 Wij poetsen de plaat. 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel, (deel 5). 20.50 Samen uit, samen thuis, gevar. progr. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespi. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vers in het gehoor, literair progr. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO-NCRV: 14.30 In ogenschouw, journaal van act. vrouwelijke zaken. NCRV: 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pauze. 15.30-15.45 Voor de kleuters. AVRO: 19.30 Maandelijkse TV-kro- niek. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Act. 20.30 Toi, toi, toi, doc. over het toneel. 21.00 Het huis van Ber nards Alba, toneelstuk. 22.20 Meer dan muziek! of Meer dan muziek?: Is ieder geestelijk lied belangrijk voor uw geloofsleven, vragenbeant- woording NTS: 22.50-22.55 Journaal. L°) „Ze was een van de oorspronke lijke aandeelhouders in Mortaulds. Veertig jaar geleden moet ze een inkomen van minstens acht- of tien duizend per jaar gehad hebben. Ik weet zeker dat ze nooit meer dan vierhonderd per jaar heeft uitgege ven. Ze was buitengewoon zuinig. Ik dacht altijd dat ze dat moest zijn." „En al die tijd is het kapitaal toe genomen met rente op rente. Beste miss Grey, u bent een zeer rijke vrouw." Katherine Grey knikte. „Ja", zei ze, „dat ben ik". Ze sprak of de zaak haar eigen lijk niet aanging. „Nu", zei de dokter, terwijl hij rich gereedmaakte om heen te gaan, „ik feliciteer u van ganser harte". Omstreeks drie uur kwam mrs. Harrisson. „Kindlief, ik ben z» blij voor je", zei ze, terwijl ze hartelijk Katheri- nis hand drukte. „En iedereen in het dorp zal blij zijn, denk ik". „Het is heel vriendelijk van u mij dat te komen zeggen", zei Kathe rine. „En nu kom ik eens praten over je plannen." „Ik geloof dat ik nog geen plan nen gemaakt heb". „Maar je blijft toch niet h i e r?" Katherine moest glimlachen om de verschrikte toon in haar stem. „Neen, ik denk dat ik wel lust heb op reis te gaan. Ik heb nooit veel van de wereld gezien, zoals u weet." „Dat heb je wel verdiend; je hebt nooit veel vrijheid genoten, de laat ste tien jaren". „Och, als men fysiek gebonden is, heeft men altijd veel vrijheid om na te denken. Ik heb altijd een heerlijk gevoel van' geestelijke vrijheid ge had." Mrs. Harrisson schudde het hoofd. „Dat begrijp ik niet", zei ze. „O, als u in mijn plaats was ge weest zou u het wel begrijpen. Maar in ieder geval verlang ik nu naar verandering. Ik verlang wel, ik verlang dat er eens wat gebeurt. O, niet met mij, dat bedoel ik niet. Maar ik zou graag eens midden in het volle leven staan als toeschouwster. U weet, er gebeurt niet veel in St. Mary Mead". „Neen, dat is zo", zei mrs. Harris- son vol overtuiging. „Ik ga eerst naar Londen", zei Ka therine. „Ik ga in ieder geval eens praten met mijn advocaten. En daarna ga ik naar het buitenland, denk ik." „Prachtig". „Maar vóór alles moet ik natuur lijk wat kleren kopen". „Precies wat ik van morgen te gen Arthur zei", riep de dokters vrouw. „Werkelijk, Katherine, als je je best ervoor doet, zul je er be paald heel goed kunnen uitzien." Katherine Grey lachte. ,Och, ik geloof niet dat u ooit een schoonheid van me zou kunnen ma ken", zei ze ernstig. „Doch ik zou toch graag wat werkelijk goede kle ren hebben. Maar ik geloof, dat ik schandelijk veel over mezelf praat" „Het moet een buitengewoon vreemd gevoel voor je zijn", zei mrs. Harrisson, terwijl ze opstond om heen te gaan. Toen Katherine vertrok, kwam het halve dorp haar aan het station vaarwel zeggen. Daar was ook het werkmeisje, Alice, dat een stijve bou quet meebracht en haar tranen de vrije loop liet. „Er zijn er niet veel zoals zij" snikte Alice, toen de trein eindelijk vertroken was. „Geen mens kon vriendelijker zijn geweest dan zij; en al was ze wel een beetje al te secuur op het koperwerk en het stof, ze merkte het to<^h ook altijd als je de dingen eens een extra beurt had gegeven. Ik zou voor haar ieder ogenblik door het vuur gaan. Een echte dame, dat was ze". Aldus vertrok Katherine uit St. Mary Mead. HOOFDSTUK VII. LADY TAMPLIN SCHRIJFT EEN BRIEF. „Zo, zo", zei Lady Tamplin, „zo, zo". Ze legde de Parijse editie van de „Daily Mail" neer en staarde over de blauwe wateren van de Middel landse Zee. Een tak gouden mimosa hing over haar hoofd en vormde een uitstekende omraming voor een zeer bekoorlijk beeld. Een dame met goudblond haar, blauwe ogen en in een zeer charmant negligé. Dat het goudblonde haar, evenals haar blan ke gelaatskleur, niet geheel en al aan de natuur te danken was, viel niet te ontkennen, maar het blauw van haar ogen was toch .een gave der natuur, en ondanks haar vierenveertig ja ren mocht Lady Tamplin nog tot de schoonheden worden gerekend. Op dit ogenblik dacht Lary Tam plin eens bij uitzondering niet aan zichzelf. Dat wil zeggen, ze dacht niet over haar uiterlijk. Ze had ern stiger dingen om over te peinzen. Lady Tamplin was een welbekende persoonlijkheid aan de Riviéra en haar partijen op Villa Marguerite werden altijd hooglijk gewaardeerd. Ze was een da.ne van grote erva ring en had vier echtgenoten gehad. De eerste was slechts een onbezon nenheid geweest en daarom sprak ze zelden over hem. Hij had de goe de smaak gehad met prijzenswaar dige stiptheid dood te gaan en zijn weduwe trouwde daarop met een rijke knopenfabrikant. Ook deze was naar betere gewesten vertrok ken na een huwelijksleven van drie jaren, naar men beweerde na een gezellige avond met een paar goede vrienden. Na hem kwam burggraaf Tamplin, die Rosalie voorgoed op het peil had gebracht dat ze wenste te bereiken. Toen ze voor de vierde maal trouwde had ze haar titel be houden. Dit vierde avontuur had ze louter voor haar genoegen onder nomen. De heer Charles Evans, een buitengewoon knap jongmens van ze venentwintig jaar, luisterde naar de naam Chubby, met prettige manie ren, een grote liefde voor de sport en waardering voor de goederen de zer wereld, had geen geld hoege naamd van zichzelf. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2