HOOFDPIJN ASPRO Officieren nemen geen genoegen met ontslag Zwolse vierling wordt tachtig Rijk en geen geld Redder overleden Nu Elke dag twee parels 80.000 GULDEN VERDUISTERD VAKBONDEN VERZETTEN ZICH TEGEN PROEF VERRE VISSERIJ rSDAG 5 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 Een felle brand heeft gistermiddag een opslagplaats van stoffeerders materiaal in Culemborg in de as gelegd. Het pand is enige eeuwen ge leden een kapel geweest van het oude mannen- en vrouwenhuis, dat er tegenover is gelegen. Vrouwe Elisabeth, gravin van Culemborg, stichtte in 1532 dit tehuis. Chef Staf: niet voor kleinigheden naar ambtenarengerecht „zeer goed" werd bestempeld, werd nu gekwalificeerd als „volkomen on geïnteresseerd". „Dat laatste slaat op eytL oorlogs omstandigheden", aldus gen.-maj. Heimél. Mr. J. Schuurmans heeft als ge machtigde van een drietal hoofdof ficieren voor het ambtenarengerecht het departement van defensie be schuldigd van „onjuiste ontslagverle ning" en gezegd, dat de rechtszeker heid niet met waarborgen was om geven. „Hier is gebruik gemaakt van on-1 geschikheidsverklaringen om af vloeiing van officieren mogelijk te maken. Luitenant-kolonels en ma joors moesten door de zeef omdat er te weinig doorstroming in de of ficiersgelederen was. Dat alles is echter gebeurd zonder dat 'de be langhebbenden voldoende van de juiste gang van zaken op de hoogte waren", aldus mr. Schuurmans. „ZEER GOED" „ONGEÏNTERESSEERD". Gen.-maj. J. H. Heimei uit Har derwijk, die als getuige optrad, zei, dat hij namens de minister aan vier honderd officieren ontslag moest aanzeggen. Volgens zijn ondercom mandanten waren de officieren, die in beroep waren gegaan, ongeschikt voor de dienst. Uit de beoordelingsstaten, die de president voorlas, bleek echter, dat lang niet altijd de conclusies klop ten. Wie enkele jaren geleden als Vreemde vogel geschiedenissen Een zeearend, een roofvogel die in Nederland zeer zelden wordt waar genomen, heeft vermoedelijk vijf zwanen verscheurd die zich bevon den in een wak in het ijs voor de IJsselmeerkust, nabij de afsluitdijk. Hier worden dagelijks 300 wilde zwanen en 5.000 eenden gevoederd. Men heeft boven deze vogels 'n zee arend gesignaleerd. De volgende dag vond men vijf zwanen dood in 't wak. Hoezeer de koude onder de vogels huishoudt, merkte dezer dagen de timmerman in het dorpje Zurich (Fr.), die in de kerktoren moest zijn. In de galmgaten zat een aantal dui ven, die toen hij dichterbij kwam niet wegvlogen. De vogels waren doodgevroren. Dat ook in deze barre tijd 't leven bij de vogels toch door gaat, merkte een groenteboer in Bolsward. Toen hij een klant aan het helpen was, zag hij opeens een vogel vanuit zijn groentekar opvliegen. Tot zijn ver bazing vond hij in de kar een vers felegd wit ei, iets kleiner dan een uivenei. De vogel is niet weer ge- Militair overleed tijdens week-end Tijdens zijn weekendverlof is de 19-jarige dienstplichtig huzaar H. Hoogland, uit Hooglanderveen, zater dag 2 februari j'l. onwel geworden en plotseling overleden. Hoogland was ingedeeld bij het regiment Hu zaren van Boreel en gelegerd in de Prins Willem III-kazerne te Amers foort. Na een verblijf van enkele weken in het militair hospitaal te Amers foort, waar hij werd behandeld we gens een hersenschudding en later een keelontsteking, was Hoogland op 30 januari jl. teruggekeerd bij zijn onderdeel. De Koninklijke Mare chaussee stelt een onderzoek in. In het militair hospitaal te Utrecht is gisteren sectie verricht op het stof felijk overschot. neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord. Neem De chef van de generale staf, lui tenant-generaal A. V. van den Wall Bake, heeft gisteren een brief ver zonden, waarin onder andere wordt gezegd, dat „het recht van officie ren, om in beroep te gaan bij het ambtenarengerecht allerminst wordt aangetast". Deze brief wordt verzon den aan alle officieren, die in no vember ingeschakeld geweest zijn bij de oefening „Informatio". Tijdens deze oefening heeft luite nant-generaal Van den Wall Bake gezegd, het niet in overeenstemming met de erecode van de officier te vinden, als deze voor iedere klei nigheid een beroep op het ambte narengerecht doet. Van de leger voorlichtingsdienst vernamen we, dat de minister van defensie, ir. S. H. Visser, zaterdag een onderhoud met de chef staf ge had heeft, dat deze zaak tot onder werp had. De brief, die nu aan de of ficieren is verzonden, kan gezien worden als een „verduidelijking" van het standpunt van de chef staf. Tegelijk met die brief ontvangen de officieren -een exemplaar van de handelingen van de Tweede Kamer, opdat ze „rechtstreeks, persoonlijk kennis kunnen nemen" van wat de minitser, de staatssecretaris en de leden van de Tweede Kamer de af gelopen week tijdens de debatten over de begroting van defensie over deze zaak hebben gezegd. RUIM 1 MILJOEN MOTORRIJTUIGEN IN NEDERLAND Volgens de voorlopige telling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek naar de stand op 1 augustus 1962, omvat het Nederlandse motor rijtuigenpark 1.088.000 voertuigen. Vergeleken met de stand op 1 augus tus 1961 (968.600) betekent dit een stijging van 12 procent. De verdeling van het park op 1 augustus 1962 is als volgt: 730.000 personenauto's incl. combinatiewa gens (stijging 18 procent), 192.000 be drijfsauto's (stijging 8 procent) en 166.000 motortweewielers (daling 5 procent). Door een dodelijk ongeluk is op de rijksweg Nijmegen Den Bosch te Alverna (gem. Wijchen) gister middag de 40-jarige heer H. P. Herm- sen uit Nijmeeen, die met zijn per sonenauto onder een aanhanger van een Belgische vrachtauto kwam, om het leven gekomen. De vrachtauto met aanhangwagen moest op de rijks weg stoppen achter 'n schoolbus om een tegenligger te laten passeren. De aanhangwagen ging glijden, waar door deze op de linkerzijde van de rijweg terecht kwam. De personen auto heeft deze niet meer kunnen ontwijken. De vierling Kiffers in Zwolle heeft het met de koude ook dicht bij de warme haard gezocht. De broer en drie zusters hopen woensdag hun twintigste verjaardag te vieren. Op de foto: links voorgrond Riny, achter haar Dorothea rechts Han en zijn zuster Elly. 2 'ASPRO'* 1 i&ïtufeet fit/ j (Advertentie). Een zonderling oud vrouwtje, dat in november uit haar huisje in Rid derkerk is gezet omdat ze er enkele karrevrachten oude rommel in had opgeslagen, blijkt nu haar hele le ven zuinig al het geld te hebben op gespaard die Sociale Zaken haar wekelijks gaf om in haar onderhoud te voorzien. Ze bleek op een bank in Alblasserdam een bedrag van ƒ25.000 te hebben. Het oude vrouwtje leefde van be delen. Ze sleepte van de straat alles mee wat van haar gading was, zoals oude flessen, schoenen, dozen en kranten. Toen al deze rommel de rat ten aantrok, besloot het gemeentebe stuur in te grijpen. .Het vrouwtje werd onder cura tele gezet en in een verpleeginrich ting geplaatst. Zes arbeiders zijn vier dagen bezig geweest om de rommel weg te slepen. Er werden vijftien vrachtauto's voor gebruikt, waarvan een karrevracht straatstenen, die het oude vrouwtje had opgeslagen. Sociale Zaken zal de uitgekeerde bedragen verhalen. NIEUWE VORM VAN VERKEERSONDERWIJS De pedagogisch adviseur van het Verbond voor Veilig Verkeer, het Nederlands pedagogisch instituut voor het bedrijfsleven, heeft in aan wezigheid van enkele politie- en on derwij s-autoriteiten te Breda maan dag een proef genomen met een nieuwe vorm van verkeersonderwjjs voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. De proef werd genomen in de vijf klassen van de Virgo Maria ulo school voor meisjes. Hierbij werd een concreet verkeersongeval aan de leerlingen ter beoordeling voorge legd, waarna in groepjes hierover werd gediscussieerd. Elke groep wees een rapportrice aan. Het bleek, dat leerlingen en leerkrachten enthousiast waren voor dit cursustype. De aan wezige autoriteiten noemden de proef zeer geslaagd. De kraanmachinist Jonker uit Rot terdam heeft zijn moedig optreden met de dood moeten bekopen, toen hij zaterdagmorgen zijn twee colle ga's uit een brandende kraan redde. Machinist Jonker die de brand ont dekte, waarschuwde onmiddellijk zijn twee collega's, die een verdieping la ger sliepen. Zij konden zich nog een weg banen door het oplaaiende vuur. Jonker kon dit echter niet meer. Zijn collega's moesten hem door een raam naar buiten trekken, waarbij hij ern stige verwondingen opliep. Met ern stige brand- en snij wonden is hij in een ziekenhuis opgenomen, waar hij aan de verwondingen is over leden. l Verhogen uw weerstand speciaal tegen griep en verkoudheid! LAMBO-TRAN 1 per flacon van i 100 parels vitamine Aent f J.25 j Bij apotheker en drogist Drie maanden voor onvoorzichtige Belg De Belgische chauffeur T. K. uit Rillaer die op 3 oktober in Berkel- Enschot' met een bus tegen een truck reed, is gisteren door de rechtbank te Breda veroordeeld tot drie maan den hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. Bij het ongeluk zijn twee ar beiders uit de bus om het leven ge komen, tien liepen verwondingen op. De Belg reed met een bus met ar beiders in een dichte mist met 75 km snelheid op een truck met oplegger, die voor hem reed. Een onderzoek tegen de voormalige direkteur van het arbeidsbureau in Valkenswaard, die ervan verdacht wordt in andere funkties fraude te hebben gepleegd, heeft uitgewezen dat er een tekort is van ruim 80.000 gulden. Er is tot nu toe nog niet ont dekt waar het geld gebleven is. De fraude dateert waarschijnlijk van zeven jaar terug. De tekorten troffen een plaatselijke bouwver eniging, het Wit-Gele Kruis en ook enkele charitatieve instellingen, voor wie J. G. vertrouwensman was. J. G. heeft alle medewerking aan het onderzoek gegeven. Hij is echter weer in het Huis van bewaring in Den Bosch opgesloten na drie weken in een cel in het plaatselijk politie bureau te hebben gezeten om de verificateurs bij de boekhouding bij te staan. De drie bonden, waarin visserij- personeel is opgenomen, adviseren hun leden niet mee te werken aan de proefreizen, die met regeringshulp naar verre visgronden zullen worden gemaakt. Dit werd op een persconfe rentie medegedeeld. Minister Marijnen kondigde on langs aan, dat ongeveer een miljoen gulden bij suppletoire begroting zal worden gevoteerd om dit experiment uit te voeren. De proef zou worden genomen met tien schepen van (Co- operatief) samenwerkende rederijen, die binnen een jaar ieder vijf reizen moeten maken, waarvan drie opeen volgend zouden moeten zijn. Gemiddeld zou, volgens medede lingen van rederszijde 55.000 be schikbaar komen voor de speciale uitrusting per schip, een ton voor visloodsen en marconisten alsmede een vaarpremie van 500 per dag. Ruw geschat zou het experiment voor de regering dan op 1,3 miljoen komen. Ofschoon de vakbonden, de Cen trale voor Zeevarenden, de Chr. Be drijfsgroepencentrale en „St. Bonifa- cius", het nemen van proeven op zichzelf belangrijk voor een toekom stige uitbouw van het visserijbedrijf vinden, vrezen zij toch, dat het „re geringsmiljoen" in het water zal val len. Zij wijzen er op, dat de reders weigeren voor de lange en zware rei- Esso zet verwerking ruwe olie tijdelijk stop De Esso raffinaderij Rotterdam heeft de verwerking van ruwe olie tijdelijk moeten stopzetten. Eind vorige week werden moei lijkheden ondervonden met de derde stoomketel, die enkele dagen tevoren nieuw in gebruik was genomen. Een tweede ketel was toen reeds buiten gedrijf gesteld voor een schoonmaak beurt, omdat deze ketel gedurende verscheidene dagen „water van slech te samenstelling" had moeten verwer ken. Onder deze omstandigheden bleef niet voldoende stoomcapaciteit over om de produktie te handhaven. Met de aanvulling van een mo biele stoomketel en een drijvende stoommachine worden het bedrijf en de afleveringspunten voldoende warm gehouden om bevriezing van leidingen tegen te gaan en de afleve ring uit de beschikbare voorraden te kunnen voortzetten. Nederland 5e op luchtvaartranglijst Op een wereldranglijst, die de in ternationale organisatie der burger luchtvaart ICAO aan de hand van het aantal in 1961 verkochte ton-kilo- meters heeft opgesteld, prijkt Neder land op de vijfde plaats en wel met 385 miljoen ton-kilometers, hetgeen 2.9 procent uitmaakt van het wereld totaal der geregelde lijnvluchten. Zoals steeds staan de Ver. Staten onomstreden aan de kop: de Ameri kaanse maatschappijen vervoeren meer vracht en passagiers dan de rest van de niet-communistische we reld tezamen. Op de tweede plaats volgt Groot-Brittannië, maar de IC AO wijst er op, dat één Amerikaanse maatschappij, Pan American World Airways, alleen al meer vervoert dan alle Britse maatschappijen samen. zen een bijzondere gage- en besom mingsregeling te maken en dus op de CAO's van IJmuiden en „Zuid" wil len laten varen, met dien verstande, dat de 500 dagpremie bij de be somming zou worden getrokken. De bonden achten de schepen ze ker zeewaardig en technisch goed uitgerust, maar te klein om aan een grotere bemanning dan 12 tot 15 kop pen een behoorlijke accommodatie te bieden. De Duitse schepen op de ver re visserij hebben 25 tot 26 man aan boord. Varen op de bestaande voorwaar den zou voor de bemanningen groot ongerief, te groot financieel risico en daarbij het verrichten van onaan vaardbaar lange arbeidstijden bete kenen, zo menen de bondsbestuur- ders. Geval van mond en klauwzeer De directeur van de veeartsenij- kundige dienst deelt mee dat 'n ge val van mond- en klauwzeer is ge constateerd op een bedrijf te Son (N.B.). In verband hiermee is het vervoer van varkens en herkauwers in een gebied rond de besmette boer derij verboden. Dit in de gemeente Son gelegen gebied is met borden langs de weg aangegeven. Prinses Anne Marie van Denemarken, de toekomstige koningin van Griekenland is maandag in Kopenhagen weer naar school gegaan. Vorige week arriveerde zij in Denemarken uit Athene waar kroonprins Constan ten haar als zijn verloofde aan de bevolking heeft voorgesteld. Foto: Prinses Anne Marie komt aan bij de school.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7