DUINSTREEK FILM C? ZATERDAG 2 FEBRUARI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 5 KATWIJK AAN DEN RIJN VOORLICHTING BLOEMENCULTUUR De afdeling Katwijk van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur hield een voorlichtingsmiddag in „De Roskam". Als sprekers waren hiervoor uitgenodigd de heren Van Heusden en Langeveld van de Rijks- tuinbcuwvoorlichtingsdienst te Lisse. Ir. Vlag, hoofd van deze dienst, was eveneens aanwezig. Ingeleid door de voorz'tter, de heer C. Braun, behan delde de heer Van Heusden het on derwerp „Grondverbetering". In woord en beeld werd hierbij aange toond, welke bewerkingen diverse soorten grond moeten ondergaan om voor bollenland gebruikt te kunnen worden. Uiteraard werden de plaat selijke omstandigheden inbegrepen. Hierna besprak de heer Langeveld diverse machines, welke in het bol- lenbedrijf gebruikt kunnen worden, zoals rooi- en plantmachines, enz. De mechanisatie noemde de heer Lange veld een noodzaak om grotere pro- duktie legen lagere kosten te be reiken. De levendige discussie, die er op volgde, toonde aan dat het bespro kene in de volle belangstelling stond. KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 van de wederopbouw wet vergunning te verlenen tot het bouwen van: een woonhuis op een terrein ge legen ten zuiden van de Nachtegaal laan, kadastraal bekend gemeente Katwijk sectie B nrs. 5692 ged. en 5415 ged. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 8 februari 1963 in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. Advertentie) LISSE Fotoclub „Bollenstreek". In het laboratorium voor Bloembollenonder- zoek te Lisse werd gisteravond de jaarvergadering gehouden door de fotoclub „Bollenstreek". Wegens ziekte van de heer Snijders werd de vergadering gepresideerd door de heer C. van Rede uit Hillegom. Het financiële verslag maakte melding van een saldo van 161.43, terwijl de totale bezittingen ƒ493.97 bedroegen. De bestuursleden J. Snijders, C. van Rede en B. van der Zaal wer den bij acclamatie herkozen. Bij de jurering van eigen werk bleek mevrouw C. F. Freriks te Hillegom de beste foto van de maand gemaakt te hebben en de heer W. Heybroek uit Sassenheim maakte de mooiste dia. De expositie van foto's op deze avond trok veel belangstelling. Hij had prachtig mooi werk meege bracht, waarmede hij ook in Amster dam geëxposeerd had. Stuk grond bleek groter. Op 27 augustus 1962 besloot de raad tot verkoop van een perceel bouw grond, gelegen tussen de Verlengde Gasstraat en de Montbretiastraat, aan de woningbouwvereniging „Volksbelang", t.b.v. de bouw van 39 woningwetwoningen, tegen de prijs van 20.per m2. Deze prijs was gebaseerd op een oppervlakte van 5733 m2. Na opme ting door de dienst voor openbare werken is echter gebleken, dat de grond 6935 m2 groot is, hetgeen een herberekening van de kostprijs voor dze grond noodzakelijk maakte en dientengevolge een wijziging van het betreffende verkoopbesluit. Deze herberekening heeft als resultaat dat de grond voor 16.53 per m2 kan worden overgedragen, welke prijs nog ruim 3.meer is dan de be rekende grondprijs. B. en W. stellen de Raad aldus voor. Aankoop in de Lisser-Poelpólder. Door verlegging van dijken, we gen en sloten in het grondgebied van de Lisserpoelpolder en de Ro versbroekpolder is een geheel nieu we situatie ontstaan, waardoor de te genwoordige eigendomsgrenzen niet meer overeenstemmen met de feite lijke situatie. Alle daarbij betrokken eigenaren hebben besloten de eigendomsgren zen aan te passen aan de thans op de percelen uitgezette feitelijke gren zen. Teneinde deze reconstructie mo gelijk te maken, dienden diverse overdrachten van percelen in het be treffende gebied plaats te vinden. Ook de gemeente Lisse is hierin voor een klein gedeelte betrokken. In het algemeen worden de bij de verschuivingen beschikbaar komende gedeelten verkocht aan de eigenaren van de aangrenzende percelen. In verband hiermede zal door de gemeente Lisse een stuk sloot ter grootte van pl.m. 475 ca moeten wor den overgenomen van de Lisserpoel polder. B. en W. stellen de Raad voor daartoe over te gaan. NOORD WIJK NOORDWUKSE FILMCLUB VIERDE EERSTE LUSTRUM De Noordwij kse Filmclub vierde in het Zinger Hotel haar eerste lus trum. Bijna alle leden waren aan wezig, verreweg de meesten met hun dames. In zijn feestrede memoreerde de voorzitter de belangrijkste gebeur tenissen uit het vijfjarig bestaan van de club. Duidelijk bleek, dat de NFC blaakt van levenslust. Verschei dene films staan op tafel. Zelfs zijn er serieuze plannen om met de- ze films deel te nemen aan de na tionale wedstrijd in mei a.s. Op 15 maart a.s. zullen deze produkties eerst wedijveren in een onderlinge clubwedstrijd. De secretaris, de heei B. C.' Hooij- berg bracht de gelukwensen over van le heer N. Pot, directeur van het Lido-theater. Deze nodigde de leder van de filmclub met hun da mes uit in zijn theater een filmvoor stelling „achter de schermen" mee te maken, teneinde enige kijk te krij gen op hetgeen nodig is voor een normale bioscoopvoorstelling. Hierna werden drie historische filmpjes vertoond uit het leven van de NFC, namelijk „Kunstlicht Kron kels", „Het Radio-toestel" en „De NFC werkt". De heer De Ruyter richtte bij zondere woorden van dank tot de heren Prins en Hooijberg voor al het werk dan zij in deze vijf jaar voor de NFC hadden verricht. De dames beoordeelden vervolgens een dertiental films van de leden. Als eerste kwam uit de bus de heer G. Prins met zijn trucfilm „Het Nicotine Ballet". Daarmede legde hij beslag op de zilveren NFC-Lus trum Beker. Tweede werd de heer J. Bloem met zijn reisfilm „Feria in Se villa", terwijl de heer J. Keton met zijn film „Goochelaria" derde werd. Klaverjas-competitie De laatst gehouden competitie-wedstrijd van de Klaverjas Vereniging Sport na Arbeid had de volgende uitslag: S. Heemskerk 5402 p; D. Wijnands 5083 pt; A. v.d. Berg 5001 p; M. v.d. Voorn 4770 p; G. Hoekstra 4382 p; K. Steen voorden 4362 p; J. Augustinus 4274 pnt; S. Wijnands 4242 p; A. v.d. Voorn 4181 p; W. Smit 4094 pnt. Uitbreidingsplan Breloftpark - Bij besluit van 2 januari 1963 hebben Ged. Staten van Zuid-Holland vast gesteld het partiële uitbreidingsplan in onderdelen Breloftpark-Zuid-Oost der gemeente Noordwijk. Dit besluit met situatie-tekening liggen op het gemeentesekretarie voor een ieder ter inzage tot en met 4 februari a.s. Eventuele bezwaren tegen genoemd- plan, kunnen binnen zes weken na vorenbedoelde termijn bij de Kroon worden ingediend. - Zilveren jubileum chef-tuinman W. Bos Onder grote belangstel ling werd gisteren herdacht het zil veren ambtsjubileum van chef-tuin man W. Bos bij de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting alhier. De jubilaris, afkomstig uit Zeist, was voordien meesterknecht op 'n bloem kwekerij te Doorn, waar hij naast zijn theoretische scholing in zijn vak een veelzijdige praktische ervaring heeft opgedaan, alvorens hij op 1 februari 1948 bij de stichting in dienst trad. De fraaie parken en tuinen van de stichting aan de Zwar- teweg getuigen wel van zijn vakman manschap. Velen hebben buiten zijn werkkring van zijn deskundige voor lichting op het gebied van binden en schikken en bloemsierkunst ge profiteerd. Nooit deed men tever geefs een beroep op hem om deel uit te maken bij bloemversieringen en optochten of corso's. Oranjevereniging - verjaardag van "de Kroonprinses met een kaartwed- strijd voor de leden Een viertal jaren geleden had het bestuur van de O.V. het besluit genomen om voortaan de verjaardag van onze Kroonprinses op bescheiden wijze te gaan vieren. Als opzet hiervoor had men gekozen een grote Klaver- en Kruis jas wedstrijd voor de leden en huisgenoten. Van stonde af aan is dit een groot succes geworden, hetwelk donderdagavond nog eens duidelijk werd bevestigd, want een 140-tal deelnemers hadden zich in restau rant Flora verzameld om aan deze drive deel te nemen. Namens het be stuur van de O.V. opende de heer L. J. v.d. Meer deze bijeenkomst met zijn vreugde uit te spreken over de buitengewoon grote opkomst van de leden. Hij herdacht in korte be woordingen de 25ste verjaardag van onze Kroonprinses, een waardige en geliefde telg van het Oranjehuis. Na enkele mededelingen over de drive, welke door de heer E. Wij nands op voortreffelijke wijze was voorbereid, kon de wedstrijd worden ingezet. Spoedig heerste er een ge zellige sfeer en een flinke spanning onder de deelnemers over de be haalde resultaten. Op zeer vlotte wijze verliep deze zeer grote drive, waarover maar één gedachte bestond „het was een gezellige en uitstekend geslaagde avond,, waarvoor de com missie in zijn geheel wel een pluim pje verdient." De uitslag was als volgt (van de hoogste 12): Klaverjas: P. Koele- wijn 9340 pt; S. Kramer 9282, Leo Alkemade 9083, P. Hermans Jz 8855, Jac. v. Beelen Az. 8824, Fr. Vink 8728, J. H. Caspers Wz. 8702, M. v. Sprang 8701, L. v.d. Berg 8692, R. Verhoeven 8669, A. Wijnands Wz. 8606, C. Tissing 8555. Kruisjas: C. Heemskerk 8608 pnt; P. Verhoeven 8567, A. de Jong 8455, J. Heemskerk Hz. 8448, mevr. Koe man-Verhoeven 8384, C. v. Schooten 8370, Nelly Caspers 8295, J. Brede- rode Pz. 8267, Mevr. Groenendijk- Westgeest 8263, mevr. Verhoeven- Toebak 8263, mevr. Bierman-Nouland 8260, J. de Ridder Pz. 8234 pnt. Kruisjascompetitie De laatst gehouden competitie-wedstrijd van de Kruisjasvereniging „Noordwijk" gehouden in rest. De Beurs had de volgende uitslag: C. Vermeulen 8619 punten, W .Caspers 8500, mevr. v.d. Meer 8275, H. Caspers 819+Th. Vink 8060, E. Wijnands 7996, G. Caspers 7987, Lien Caspers 7793, P. v. Die- men 7774, W. M. v.d. Meer 7722 pnt. „Klein Avifauna" hield een fees telijke slubshow De vereniging van vogelliefhebbers „Klein Avifau na" te Noordwijk hield in hotel „De Zeeleeuw" een belangrijke twee daagse clubshow met een daaraan verbonden tafelkeuring. Uit hun kooien en volières hadden de leden dé elite van hun vogels ingezonden, alle eigen kweek uit de jaren 1962 en 1961. In totaal werden er 176 ter keuring aangeboden, die stuk voor stuk hoge ogen gooiden. Het mini mum, dat de keurmeesters, de heren W. Zitman uit Leiden en P. Meere- boer uit Alphen a. d. Rijr. toekenden, was 86 punten, terwijl de kam pioen, een Zilverbekje van de heer F. v. Deuren het tot 91+ p. bracht. Daarmede legde v. Deuren beslag op de wisselbeker voor de beste vogel van de show. Tijdens een zeer geslaagde feest avond op de tweede dag, maakte de voorzitter, de heer J. Zwagerman, de uitslag bekend. Deze luidde als volgt: 1962 eigen kweek: Parkieten. 1 J. Philippo, 2 J. F. Scheelings; klein - tropisch: 1 en 2 F. v. Deuren; zebra- vinken: 1 en 2 F. v. Deuren, 3 L. v. Beelen; japanse meeuwen: 1 L. van Beelen, 2 J. F. Scheelings, 3 J. Pes- schier; kleurkanaries: 1 Tetteroo, 2 Tetteroo, 3 H. Bel. 1961 eigen kweek: parkieten: 1 en 2 J. Philippo, 3 C. Glasbergen; klein- tropisch; 1 en 2 J. Pesschier, 3 F. v. Deuren; kruisingen: 1 F v. Deuren; zebravinken: 1 F. v. Deuren, 2 en 3 L. v. Beelen; japanse meeuwen: 1 L. v. Beelen; kleurkanaries: 1 Tetteroo; waterslagers: eigen kweek 1961 en 1962 J. Plug. De voorzitter maakte nog bekend, dat de trekking van de jaarlijkse verenigingsloterij niet plaats vindt op 26 januari jl„ maar op 26 febru ari a.s. Het feestelijk deel van de clubshow werd opgeluisterd met vro lijke muziek van de Noordwijkse band Las Marocco's en conferencier Henk Steenvoorden, die met geesti ge scherts en spel de vogelhouders en hun dames kostelijk wist te amu seren. Bij een verloting met aantrekke lijke vogelprijzen werd de heer T. v. d. Akker winnaar van een stel kostbarf Rosy Collies, zijn dochter won een paartje Japanse Meeuwen en mevr. Glasbergen een stel zebra- vinken. Geboren: Gertrude M. d.v. G. A. v. d. Berg en L. M. Mauer; Alida M. A. d.v. W. J. S. Caspers en A. C. M. Looyensteijn; Cornelia J. de v. G. D. Brouwer en G. v. d. Haak; Willy J. d.v. Th. Groenewoud en W. Cramer; Elisabeth M. C. d.v. F. P Berbee en E. M. Streppel. Ondertrouwd: Ar ie v. Drunen en Petronella C. A. Pont; Harry Binken en Grietje L. Schouten. Getrouwd: S. H. Poss en J. C. M. Bel, J. v. d. Harst en M. L. Th. Cro- Overleden: Jacobus A. Edelaar 67 j., geh. met Reekers; Catharina v. d. Zwet 63 j„ w.v. Schie; Cornelis v. d. Luijt 74 j„ Dina Jansen 84 j. w.v. Wortman. WARMOND „Steeds Vooruit" Hier zijn de uit slagen van de gespeelde competitie wedstrijden (Heren 3de klas). Steeds Vooruit 2Treffers 5, uitslag 46; (Heren 4de klas): TOV 4Steeds Vooruit 3 100; Steeds Vooruit 4 TCS 2 6—4. Nadat TCS met een 30 achterstand moest beginnen wist Steeds Vooruit tot winst te komen, doordat de inval ler H. v. d. Horst tweemaal tot winst kwam. De heer G v. Tongeren kwam eenmaal tot winst, ook werd het dub bel verloren. Eindstand 64. (Dames 4de klas). Steeds Vooruit I Detas 3 uitslag 100. Mej. L. Bakker en W. Beugelsdijk wisten al haar partijen te winnen. Ook de invalster M. Broxsterman won al haar partijen. Ook werd het dubbel gewonnen. Eindstand 100. Steeds Vooruit 2—Tonido 2, uitslag 3—7, (Junioren Meisjes 2de klas). DDC 3 Steeds Vooruit 19. N. Broxsterman en M. Slingerland wisten allen drie haar partijen te winnen. A. Koek kwam tweemaal tot winst, ook werd het dubbel gewonnen. Eindstand 91. (Junioren Jongens 2de klos). Steeds Vooruit ITreffers 2, uitslag 37. A. Versluys wist tweemaal tot winst te komen, ook H. v. d. Horst kwam een maal tot winst. Ook werd het dubbel verloren. De competitiewedstrijden voor de volgende week zijn. (Heren 2de klas). (2 Febr.) Steeds Vooruit I Wibo 2; (Heren 4de klas). (4 febr.) Steeds Vooruit 3TCS 3; (5 febr.) Den Burcht 3Steeds Vooruit 4. (Dames 4de klas). (5 febr.) Play Fair ISteeds Vooruit 2. (Junioren meisjes 2de klas) (2 febr.) CTH 2Steeds Vooruit I. (Junioren 2de klas) (2 febr.) Baronie 2Steeds Vooruit I. Aanvang der competitiewedstrijden om 19 uur 30. WASSENAAR Bevolkingsonderzoek op tuberculose In de komende weken zal in Was senaar wederom een bevolkinksond er- zoek op tuberculose worden gehouden waarvoor alle ingezetenen persoonlijk zullen worden opgeroepen, uitgezonderd de schoolkinderen. Het onderzoek heeft achtereenvolgens in drie ver- schilende lokalen plaats in de gym nastiekzaal van de Pius X-sohool, in hot Deylerhuis aan de Middelweg en in het Dorpscentrum in de Schoolstraat. Op 12 februari begint het onderzoek in de Pius X-scho< 1: op 19 februari in Dey lerhuis en op 26 februari in het Dorpscentrum. Van alle deelnemers aan het onderzoek wordt een bijdrage van f 1.25 per foto gevraagd. Voor wie deze bijdrage bezwaren met zich meebrengt is gehele of gedeeltelijke kwijtschelding mogelijk. Het plaatselijk comité opsporing tbc is thans als volgt samengesteld: voorzitter Mr. J. P. M. Aghina, leden: mevrouw A H. Niemeyer-van Nahuys en de heren J. W. A. M. Eysenck, J. Koet, J. Lamsvelt en A. Mighout. Uitvoering van Leids Kamerkoor Het Leids Kamerkoor zal onder leiding van Willem Mizee op vrijdagavond 1 maart in de Dorpskerk een uitvoering geven van de Johannes Passion, even als verleden jaar. toen het optreden van het Leidse koor een groot succes werd. De gemeente Wassenaar heeft weer een subsidie verstrekt, ditmaal van f 800. Medewerking zullen verle nen het Residentie-kamerorkst, drie solisten die ook vorig jaar meewerk ten, n.l. Herman Schey. Chris van Woer- kom en Rijkje Wolleswinkel en verder Ank Reinders en Jan Waayer. LEIDERDORP NATIONALE KOPPELWEDSTRIJDEN Gisteravond is op de Leiderdorpse ijsbaan, wederom een nationale kop pelwedstrijd gehouden. Ditmaal wa ren er 39 koppels die elkaar, in soms vinnige duels, een plaats voor de fi nale betwistten. Er bleven tenslotte 6 koppels over waaronder ook een Leiderdorps koppel Molema-v. He- mert dat evenwel niet in de prijzen viel evenmin als v. Houten-Wester uit Rotterdam. Van het bekende Rot terdamse koppel Langkruis-Jorrits- ma verscheen de laatste niet op het ijs wegens een val. Langkruis reed ditmaal met een andere partner. Koolmees, en dit koppel eindigde nu als tweede. De volledige uitslag is als volgt: 1. C. Doeswijk-G. Loogman, Aals meer f 100,-: 2. E. Lar.gkruis-Kool- mees, Rotterdam f 60.-; 3. Jac. Star- Jac. v. Engelen, Hoogmade f 40,-: 4. W. Vermeulen-L. Frommert, Ter Aar f 20,-. Na afloop reikte wethouder Meerburg de prijzen uit. TER AAR Rheuma-avond. In het Parochie huis hebben een plaatselijke afdeling van de KAV en het Rheumacomité gezamenlijk een a ond gehouden de bestrijding van de rhcuma, waar voor behoorlijke belangstelling be stond. De presidente van de KAV, mej. Pijpers, heette speciaal welkom de erevoorzitsters van het rheuma comité, mevr. Hogenboom, de voor zitters van 't Wit-Gele en het Groene Kruis de heren C. Hoogervorst en L. Koning, de gezinsverzorgsters en de maatschappelijk werkster van het IPC. Dr. G. J. Smeets uit Den Haag gaf een uiteenzetting over de verschil lende aspecten van rheuma. Vooral de chronische gewrichtsrheumatiek is de ernstigste vorm van deze volks ziekte. Van groot belang, waarschijnlijk wel de voornaamste geneesmiddelen voor deze ziekte, zijn warmte en rust, zo nodig goudinjecties, oefening en het houden aan de voorgeschre ven leefregels. Als men als patiënt zich stipt aan deze voorschriften houdt, kan er nog veel leed voorko men worden en is er ook de moge lijkheid dat men deze ziekte te bo ven komt. Dr. Smeets vertoonde daarna een film over de behandeling van de rheumapatiënt „Wil om te winnen". Voor de aantrekkelijkheid werd ook de film gedraaid die gemaakt is van het feest ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van burge meester B. J. Hogenboom. Bussum (P P) - „Veel mensen denken, det we een film op een filmscherm projecteren en met de televisiecamera het beeld weer van dit scherm overnemen om het zo uit te zenden", vertelt ons het hoofd van de afdelinjg filmtechniek van de Nederlandse Televisie Stichting te Bussum. „Én eerlijk gezegd heb ik dat vroeger ook ge dacht, maar zo is het toch niet, het is toch wel een heel klein beetje anders, want op de hiervoor geschetste wijze zou er echt niet veel van terecht komen". Wij zitten verscholen tussen ai die machtige apparatuur, die voor dit doel in de vertrekken ven de Vitus-studio staat opgesteld. Met een half oog kijken wij al eens naar deze machines en onze gastheer lacht. „Ik zal het u eens tonen", zegt hij en neemt ons mee naar een installatie. „De speelfilms die wij op de maandagavond presenteren, zijn films van 35 millimeter en zijn aan beide zijden van perfo ratiegaatjes voorzien." Hij plaatste een film in het apparaat. Het blijkt dat een en ander wel degelijk anders in zijn werk gaat dan wij dachten. De beelden schuiven langs het venster als bij een normaal filmapparaat, alleen met dat verschil dat de beelden hier regelmatig doorglijden, ter wijl zij in een bioscoopprojec tor steeds even stilstaan. In 't ap paraat zien wij 'n klein lichtpun tje, dat razend snel in een onge looflijk korte tijd het gehele beeldje aftast. Waar dit beeldje over het celluloid glijdt, schijnt het er doorheen en al naar ge lang de dekking van het beeld komt er meer of minder licht doorheen, dat aan de andere kant opgevangen wordt door een foto- electrische cel, die het afgetaste beeld omzet in stroomimpulsen. Deze stroomimpulsen vormen een beeld en dat wordt doorgegeven naar de straalzender in Bussum, die dit weer doorgeeft aan de gro te toren in IJsselstein. Van LJssel- stein of steunzenders kunnen de kijkers het beeld opvangen. Het opnemen. Een telerecording gaat op omge keerde manier. De televisiecame ra's nemen nogmaals de scènes op en op de monitors in de tele visiestudio's krijgt men dus een beeld gelijk aan dat wat wij in in de huiskamers krijgen. Het verschil zit hierin, dat dit beeld in de studio in Bussum blijft en niet verder wordt uitgezonden. Het bestaande beeld wordt nu o- vergebracht op een heel kleine monitor, die een buitengewoon scherp beeld geeft. Door een optisch systeem wordt dit beeld overgebracht op twee prisma's (op elk een beeld) en op die prisma's staan twee filmcame ra's ingesteld. Op zo'n camera bevindt zich een casette met film voor ongeveer tien minuten en de ene camera kan via het ene pris ma beginnen met het opnemen van het beeld. Loopt de filmspoel ten einde, dan kan men langs e- lectrische weg in het beeld een teken aanbrengen, tegelijkertijd begint de tweede camera te lopen op het tweede prisma, waarin hij hetzelfde beeld krijgt. Is de eer ste nu leeg, dan loopt de tweede al en later heeft men de film pre cies op het tekentje1 te lassen. Zo kan men urenlang film opnemen. Ampex. Er is nog een tweede appara tuur voor 't opnemen en afgeven, de zogenaamde Ampex. Deze ap paratuur werkt volgens 'n geheel ander principe. De techniek is in grove lijnen te vergelijken met de bandopnemer. Het binnenko mende beeld van de camera' wordt niet optisch vastgelegd, zo als bij de telerecording, maar elec- trisch, zoals het geluid op 'n band. De banden van de Ampex zijn echter veel breder dan van onze recorder en het beeld wordt op genomen in de breedte. In omge keerde volgorde wordt het weer afgegeven. Daar tast men namelijk de band af, waardoor een rij electrische impulsen ontstaan, die weer in beeld worden omgezet en uitge zonden. Het ampex systeem is geen vanging van de telerecording, doch een nieuwe mogelijkheid, die wat kwaliteit betreft te prefe reren is, doch de beeldbend heeft ook zekere beperkingen, waardoor men er niet alles mee kan doen, wat met telerecording wel moge lijk is, zoels filminlassen en der gelijke. Daarom worden beide systemen ook naast elkaar gebruikt. Toneel stukken worden over 't algemeen op Ampex opgenomen, doch jour naal en diverse andere actuele gebeurtenissen gaan via telere cording. Het geluid. Het geluid wordt bij telerecor ding apart opgenomen en wel op een 16 millimeter brede geluids band. Het mooie is, dat door een koppeling van de motoren geluid en film volkomen syn chroon lopen, zodat men geen verschillen krijgt. Door een kunst matige fluittoon kan men op de geluidsband ook een teken zetten, waardoor men in staat is de band en de film precies gelijk te laten starten. Trouwens wat dat darten betreft Een kijkje op de apparattnar waarmee films op het televisiescherm worden gebracht van film en geluid, dat kan door vernuftige schakelingen vanaf di verse punten plaatsvinden. Men kan dit doen in de filmafdeling, maar men kan ook overschakelen naar de regiekamer, zodat de re gisseur zelf door een druk op de knop daar de film kan inschake len. Dat kan van veel belang zijn in bepaadle programma's waar life en film gezamenlijk worden gebruikt. 35 of 16 mm. Het verwonderde ons uiteraard, dat er geen standaardmaat film wordt gebruikt. Men werkt hier met 35 mm. de normale bioscoop film, en met zogenaamde smalfilm van 16 mm. Het blijkt, dat beide bepaalde voor- en na deel n hebben. Natuurlijk is men met 16 mm. goedkoper uit alleen al wat de kosten van het materiaal betreft, maar 35 mm. heeft technische voordelen, zoals minder last van „korrel" e.d. Het gevolg is, dat men beide maten gebruikt en dat zelfs 16 mm. officieel als stan daardmaat in Europa werd in gevoerd voor het overnemen van het nieuws in het kader van de Europese nieuwsuitwisseling. Ook veel documentaires zijn op 16 mm uitgevoerd, de gewone speelfilms zijn echter allen 35 mm breed. Zo is men wel gedwon gen met twee breedten te wer ken. Alles haast. Het is alles haast-je-rep-je met het journaal. Naast de eigen opna men die dikwijls ook ter elfder u- re binnen komen, zijn er nog de opnamen via de geschetste appa ratuur van het nieuws, dat om streeks half vijf door de Europe se landen wordt uitgezonden. Via lijnverbindingen krijgt Bussum dat binnen. Het buitenlandse nieuws wordt op de monitors ge volgd. Hiervan neemt men film op. Maar er is natuurlijk van alles door elkaar, bruikbaar en onbruik baar en voorzien van commen taar in de vreemde taal. Dat alles moet vóór acht uur nog snel in orde gebracht worden. Er moet commentaar in 't Nederlands bij, het bruikbare moet uit het ge heel orden gehaald en de rest moet weg, goede en slechte op namen moeten worden geschift, het geheel moet aan elkaar wor den gemonteerd, het commentaar en bijpassende muziek moeten op de banden synchroom lopen met het beeld en voor dit alles moest de film in Hilversum nog worden ontwikkeld. Het is wel duidelijk dat hier met elke minuut wordt gewoekerd en het filmbe drijf van de NT S. kent derhalve geen rust Ons bezoek aan de filmtechni sche dienst van de N.T.S. gaf ons wel een duidelijk beeld van alles wat er komt kijken, om de kij kers precies om acht uur hun te levisiejournaal te presenteren en wat er al zo meer vast zit aan de opname en uitzending van film voor de televisie. Het gaat in ie der geval niet zo eenvoudig als wij en vermoedelijk velen met one dachten. ^<Nadruk vcrbc+rr.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5